PDA

צפייה בגרסה מלאה : חשיבות בולם הגה

100shlomi
14-11-05, 17:52
מה חשיבות בולם ההגה, ראיתי הרבה רכבים בלי , והאם יש קשר להגה כח

נמרוד
14-11-05, 17:58
בולם ההגה חיוני. לא משנה איזו פירמה, העיקר שיהיה. התפקיד החשוב שלו הוא דווקא בכביש. חנן יכול לספר לך על חוייה מפחידה שהוא עבר, בנסיעת כביש רגועה בדרך הביתה אחרי שבטיול הוא פירק את הבולם (לא משנה למה, אבל אז היינו בדעה שבולם ההגה לא חשוב...). במעבר פסי רכבת במהירות נסיעה רגילה, הסרן הקדמי נכנס לו לאיזושהי תדירות עצמית שגרמה ללב שלו לרדת למכנסיים עד כדי כך שמייד אחרי שהשתלט על הג'יפ ועצר בצד הדרך התקשר כדי לשתף אותי בחוייה.
בקיצור, מערכת ההיגוי היא במובן מסוים מערכת דינמית שה"קפיץ" שלה הוא שאיפת המרכוז של הגלגלים. כמו כל מערכת דינמית יש לה תדרים עצמיים, כלומר איזשהו תדר של סיבוב גלגלים ימינה ושמאלה, אפילו במעט, שמגביר את התנועה עד אינסוף - אם אין לו ריסון. כנראה שהמכה מפסי הרכבת במהירות הנסיעה המסוימת ההיא הכניסה את הג'יפ למלכודת התדר העצמי... זה התפקיד הגדול והחשוב של בולם ההגה, זה מרסן שחייב להיות במערכת . רוב הזמן הוא לא עושה הרבה - אבל הוא חייב להיות שם. בוודאי בג'יפים מוגבהים שבהם גיאומטרית ההיגוי משתנה למצב מסוכן יותר מאשר בג'יפ כפי שיצא מן המפעל.

ההסבר שנתתי כנראה לא ברור, קשה לי להסביר כזה דבר בלי להסתבך, אבל זו תופעה אמיתית ביותר ומסוכנת.

זה מה שאני כתבתי בעבר בדיון אחר: http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=58

שווה לך לקרוא אותו, יש שם עוד הסברים למה בולם הגה הוא אביזר חשוב.

100shlomi
14-11-05, 18:16
אתמול לאחר טיול בנגב לאחר שהג'יפ עבד קשה אבל טוב ולא הכזיב נתקלתי בתופעה הבאה.
בנסיעה חזרה בכביש באר שבע (40) לכיוון ת"א במהירות 90 קמ"ש לפתע הרכב סטה ימינה ממש חזק ולרגע ההגה התקשה ונתן הרגשה של איבוד שליטה על ההגה. ניתן לתאר את התופעה בדיוק כמו לחיצה על ברקס שהוא לא מכוון ומושך חזק ,מבדיקה שעשתי הכל תקין, האם מישהו נתקל בתופעה כזאת או יכול להצביע על הסיבה .

נמרוד אני מצטט משהו על תופעה שהעלתי בפורום לפני שבוע האם בזה מדובר , רק חסר התאור של הפחד בהשתלטות על הרכב במהירות כזאת ממש איבוד שליטה

וכן אצלי פירקו את הבולם הגה
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=11278&highlight

lizard
14-11-05, 19:14
הזריקה הזו ימינה קרתה גם לי. במזל לא התהפכתי.
חשבתי שאולי זה בגלל לחץ לא נכן בצמיגים אבל עושה רשום שאצטרך להחליף בולם הגה.
בולם חדש עולה בסביבות ה200 ביאנוביץ'. אם מישהו מכיר מוצר אחר שעולה פחות אבל טוב אשמח לדעת.

נמרוד
14-11-05, 20:10
יכול להיות שזה זה שלומי ומיכה, ויכול להיות שלא. קשה מאד להיות מדויקים כשמנסים לנסח במילים תופעות כאלו, אבל אם התיאור שלי או של חנן נשמע לך כמו מה שחווית, אז יכול להיות. בכל מקרה בג'יפ CJ אמור להיות בולם הגה, אם איננו או שהוא לא תקין, שימו בולם חדש.

lizard
14-11-05, 20:18
אני בסוף השבוע אחליף את השקלים לשקלים מקוריים ובנוסף, אם יהיה לי מזל, אוכל להרשות לעצמי להחליף את הבולם הגה. כמובן שאפרק את הישן קודם ואבדוק אותו (איך בודקים בעצם?)
אולי זה יפתור חלק מהבעיה.

ניר ל
15-11-05, 14:37
אני בסוף השבוע אחליף את השקלים לשקלים מקוריים ובנוסף, אם יהיה לי מזל, אוכל להרשות לעצמי להחליף את הבולם הגה. כמובן שאפרק את הישן קודם ואבדוק אותו (איך בודקים בעצם?)
אולי זה יפתור חלק מהבעיה.

פותחים וסוגרים עם היד, צריכה להיות התנגדות אחידה ומורגשת לכל אורך המהלך.

איציק - 4X6ZH
15-11-05, 15:40
לחלק מבולמי ההגה יש כיוון התקנה .
יש חשיבות איך נמצא השמן שבתוך הבולם .
כך שלא למהר במסקנות הבדיקה . :wink:
אני לא יודע איזה בולם יש למי לכן כל אחד שיברר לעצמו לפני הבדיקה .
והחשוב מכל להתקין נכון לאחר הפרוק ./ ההחלפה .
איציק

-->