PDA

צפייה בגרסה מלאה : מי מכיר מי יודע?

zivo
24-09-16, 21:13
מה אתם יודעים לספר על האבן הזו?
(האמת, מעבר למיקום, אני לא יודע יותר מדי)

110854

lizard
24-09-16, 21:27
אבן של בית בד.

zivo
26-09-16, 16:31
לא שאלתי מה זה, אני חושב שזה ברור :-)

בקיצור, איפה זה ומה הסיפור של המקום הזה?

erezgur
26-09-16, 18:24
מה המיקום? ליד תל ורמות / רמת בית שמש?

zivo
26-09-16, 23:47
מה המיקום? ליד תל ורמות / רמת בית שמש?

לא.... צפונה משם

דידין
27-09-16, 02:44
יש עשרות אתרים בארץ עם שרידי בתי בד- לי זה מזכיר את את אבן המפרכה ליד חורבת צונם.

DimaNazarenko
27-09-16, 12:05
זיו תוכל ליצור איתי קשר ?
0546788338

zivo
27-09-16, 23:01
אני פותח את הפרים מעט, מקווה שזה יעזור.
שני רמזים נוספים-
1- מי "שיחשוד" באתר הנכון ויחפש בעמוד ענן, יראה בדיוק תמונה כמו התמונה הראשונה שפרסמתי.
2- התמונה צולמה בשבת (האחרונה) אחה"צ.

110901

Exyator
30-09-16, 13:36
חרבת טאטא - שרידי חווה חקלאית מהתקופה הביזנטית שידועה בשם "חרבת טאטא"

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

zivo
30-09-16, 16:41
מתחמם......
אפילו כמעט רותח :-)

מגידון
01-10-16, 07:01
אם בח'רבת א-סויידה, אזי התמונה השנייה היא במבט לצפון מזרח

zivo
01-10-16, 09:38
צודק 100%.

אבל כמו שכתבתי בפתיחה, חוץ מהמיקום (ומה שכתוב בעמוד ענן), אני יודע מעט מאוד על המקום הזה.
אשמח אם יש פה משהו שיודע יותר ויכול להוסיף.

PW
01-10-16, 11:47
צודק 100%.

אבל כמו שכתבתי בפתיחה, חוץ מהמיקום (ומה שכתוב בעמוד ענן), אני יודע מעט מאוד על המקום הזה.
אשמח אם יש פה משהו שיודע יותר ויכול להוסיף.

אבן הים שצילמת נמצאת למרגלות נ.ג. 161, ממערב לאוכף בו נמצא ראשו של ואדי סינדיאן או נחל סנונית.
שם המקום: "ח'ירבת סווידה" שהוראתו בעברית "חורבת השחרחורת".
לפני כעשרים וחמש שנה בוצעה במקום חפירה עם כלי צמ"ה צבאיים לצורך בטחוני. חפירה זו חשפה שרידי מבנים עתיקים ושרידי חומת סוגרים. זה היה האירוע שגרם לסקירת האתר ביסודיות, אם כי עדיין לא התקיימה כאן חפירה מסודרת.
החרסים הראשונים שנמצאו באתר נבדקו ושוייכו לתקופת התנחלות בני ישראל, למאה ה – 12 לפנה"ס.
נמצא כאן אתר בינוני בגודלו, שבראשו מצודה מרובעת, גדולה למדי (אורך צלעה כ – 70 מ') העשויה חומת סוגרים ובארבעת פינותיה מגדלי (שמירה?). למרגלות המצודה ועל גבי הגבעה סביב יש חציבות בסלע, כבשן סיד וטרסות חקלאיות, כמו גם שרידי בית בד, שכמותם יש רבים באזור החקלאי הפורה הזה. בסקר נמצאו חרסים מתקופת הברזל ומן התקופות הפרסית, ההלניסטית, הרומית והביזנטית.
מיקום מצודה צבאית מהתקופה הישראלית במרחב הזה מלמד על רמת חיכוך גבוהה בין ההר למישור החוף ובין יושבי ההר הישראלים ובין תושבי החוף (הזרים?), בדומה לאזורים נוספים כאלה לאורך ארץ ישראל.
במורדו של ואדי סינדיאן נמצאים עדיין שרידים של אחת מנקבות המים ממערכת המים הרומאית שהובילה מים אל העיר הגדולה קיסריה. אולי גם כאן יש טעם והסבר לנוכחות צבאית ושמירה על מפעל המים החשוב הזה בתקופה הרומית המאוחרת יותר, ויתכן גם כמייצגת את הכרמל ודרומו כאזור גבול בין ארץ ישראל לפניקיה.
רמז נוסף עליו מצביעים השרידים כאן מהתקופה הביזנטית קשור אולי לנוכחות השומרונית המשמעותית שהייתה באזור (צברין), לעוינות בין השומרונים ליהודים החל מהמאה הרביעית לספירה – ולמרידות הרבות של השומרונים החל מתקופה זו בשלטון הרומי.
בכבוד
PW

zivo
01-10-16, 21:48
תודה רבה

מגידון
02-10-16, 13:58
pw יקירי,
אני מסכים עם מרבית דבריך ובכל זאת שתי הערות/הארות:
א. מרבית הממצא הקרמי שהתגלה בחפירה הראשונה והבלתי מתוכננת, שבחלקו מוצג בקיבוץ רמת השופט ושתמונות שלו נתן לראות בסקר מפת בנימינה הוא מתקופת הברזל 2א', 100-150 שנה אחרי תקופת ההתנחלות כלומר מתקופת המלוכה. בנייה שגם היא מתאימה לשלטון מרכזי.
ב. ככל הידוע לי, לא נמצאה בחפירה זו כל סטרוקטורה מבנית מהתקופה הרומית אלא מספר חרסים ומתקנים חקלאיים. מכאן שלא נתן להסיק על קיומו של מתקן צבאי במקום. יתכן שבתקופה זו היה זה אזור חקלאי עם עם תעשיותיו הנלוות.
חפירה ארכאולוגית ייעודית בעתיד תוכל לספק תשובות מדויקות יותר.

-->