PDA

צפייה בגרסה מלאה : מסיק זיתים

אלדר
01-10-16, 15:33
מסיק זיתים או לחילופין מקום שמוכר זיתים טריים ?
צריך 10-20ק"ג

nirs
01-10-16, 16:18
מאיפה אתה?

אלדר
01-10-16, 18:32
מרכז-ירושלים

boaz avrahami
01-10-16, 18:36
בכל שוק ערבי בזמן המסיק מוכרים זיתים

אלדר
02-10-16, 09:58
בכל שוק ערבי בזמן המסיק מוכרים זיתים

מקום שאתה יודע?

elibaba
02-10-16, 11:33
שוק רמלה לוד מוכרים בוודאות, ההורים שלי קונים שם.

boaz avrahami
02-10-16, 11:41
אני יכול לתת לך בצפון וזה לא יהיה רלוונטי עבורך.
מדובר במצרך מאוד סחיר במטבח הערבי.
אין מצב שבעונת המסיק לא יהיה בכל השווקים בכפרים הערביים בירושליים וסביבותיה.

מעבר לכך, תמיד תוכל לעשות מה שאצלנו במושב היו עושות המשפחות הערביות.
תופסות מישהו שבגינה יש לו עץ ומבקשות יפה רשות למסוק בתמורה לאיזה בקבוק שניים שמן או זיתים שהיו מביאות במהמשך.
עם השנים היה לכל משפחה את המשפחה התאומה שלה שהיתה מגיעה כל שנה כמו שעון קוקיה.

המסיק עצמו דורש יריעה להנחה על הרצפה תחת העץ, מגרפות ומקלות לחבוט בענפים.
עם המגרפות מסרקים את הזיתים מהענפים

lizard
02-10-16, 12:35
יש לי כמה עצי זית בחצר. אתה מוזמן לבוא לקטוף. הזיתים לא גדולים כי אנחנו לא משקים את העצים.

אמיר ב.א
03-10-16, 12:53
מתעלק על השירשור , מתי יודעים שצריך לקטוף את הזיתים ?

זיתים עקוצים זה גם טוב ?

מתכון טוב לזיתים - להחליף מים ולשים מלח וכו אני מכיר , אבל יש הוראות מפורטות למישהו עם תוצאה מוכחת?

boaz avrahami
03-10-16, 13:06
זיתים ירוקים מוסקים כאשר הצבע הופך בהיר ומבריק.
את השחורים מוסקים כשהם מגיעים לגוון הנכון

ronen7k
03-10-16, 14:17
אתה מוזמן למסוק/לקטוף , זיתים קטנים ..
עכשיו הם מתחילים לאט לאט להשחיר על העץ..
קטפתי לפני שבועיים , בסופ״ש הקרוב יקבלו תערובת של מלח, שום, פלפל אחד חריף ולימון.

זיתים שעקוצים אז בהשריה במים מחלקם יוצאים תולעים
פעם שעברה מעץ אחר בסופו של דבר זרקתי הכל , גם אלה שנראו בסדר אחאי כמה ימים יצאו מהם תולעים
והם נרקבו במים.

nirozenfeld
03-10-16, 15:38
זיתים ירוקים לכבישה- אמצע- סוף ספטמבר, עכשיו זה קצת גבולי אבל אפשרי, תראה שהם לא עקוצים.
זיתים לשמן אזור אמצע אוקטובר עד נובמבר, כמה שיותר מאוחר ככה יורדים מהעץ יותר בקלות.

ניר

ronen7k
18-12-16, 22:14
נשארו לי זיתים מהמסיק באוקטובר כמות קטנה שתספיק למלא בערך 4-5 צנצנות כמו של ריבה.
מי שבא לו להכין זיתים מוזמן ....
המרירות יצאה , נשאר רק לטבל לטעמכם לחכות חודש ולאכול ..

112140

jacob72
18-12-16, 23:24
למי שיש נסיון, אולי ירים את הכפפה ויספר כיצד מתבצע תהליך הכנת הזיתים מרגע המסיק ?
כיצד מחלצים את המרירות?
אילו תבלינים עדיפים?
כמה זמן יושב בחבית / בקבוק עד שמוכנים לאכילה?
האם אפשר לשמר גם המיכל מתכת,עץ או רק פלסטיק?
יחס מים ,זיתים ומלח ?

וכך כולם נרוויח

אייל
19-12-16, 06:24
קצת סדר...
זיתים מוסקים כאשר הם בשלים. איך יודעים שהם בשלים? מוסקים מהעץ זית אחד, מוחצים אותו, אם הגרעין יוצא נקי ללא אף חתיחת זין עליו, הזיתים בשלים. ירוק או שחור זה עניין של טעם.
במקרים של זיתים נגועים בעקיצות של זבוב הזית, אין הרבה מה לעשות איתם וסביר להניח דהם ירקבו בתהליך ההכנה.

למי שיש כמה עצים או גישה לכמה עצים ורוצה להכין שמן זית צריך לקחת בחשבון כמה דברים. את הזיתים מוסקים כאשר הם בשלים, ירוק או שחור ישפיע על הטעם ועל הכמות. לאחר שמסקנו הולכים לבית הבד, יש לוודא קודם להגעה לבית הבד שהם מסכימים לקבל כמות קטנה מ-300 ק"ג. מאיפה מגיע המספר הזה? מהתא בו הזיתים יעברו תהליך שנקרא "פסטה". חלק מבתי הבד יקבלו פחות מהמשקל הנ"ל אבל ישדכו אתכם לעוד מישהו שהביא כמות קטנה ותקבלו את החלק היחסי. אם הזן לא משנה לכם אז אין עם זה בעיה.
תהליך יצירת השמן יתחיל בשטיפה, לאחר מכן טחינה ולאחר מכן הזיתים יכנסו למכונה שנקראת "פסטה", זה מין מכונה שמערבבת את הזיתים וממצה מהם את השמן. בשלב הזה מוכנסים מים לתוך העיסה. טמפרטורת המים תקבע האם מדובר בכבישה קרה, טמפ' סבירה היא בין 25 ל-38 מעלות (אם אני זוכר נכון את המספרים...), ככל שהטמפ' גבוהה יותר יצא יותר שמן, הורדת הטמפ' תוציא פחות שמן אך איכותי יותר.
לאחר הפסטה העיסה תעבור למכבש שיפריד את הנוזלים מהמוצקים, יעיף החוצה את הגפת וישאיר את הנוזלים שהם בעצם שמן ומים. המכשיר הבא נקרא ספרטור והוא יפריד את המים מהשמן.
מהספרטור השמן יוצא לפחים/בקבוקים או כל כלי קיבולת אחר.

jacob72
19-12-16, 22:27
קצת סדר...
זיתים מוסקים כאשר הם בשלים. איך יודעים שהם בשלים? מוסקים מהעץ זית אחד, מוחצים אותו, אם הגרעין יוצא נקי ללא אף חתיחת זין עליו, הזיתים בשלים. ירוק או שחור זה עניין של טעם.
במקרים של זיתים נגועים בעקיצות של זבוב הזית, אין הרבה מה לעשות איתם וסביר להניח דהם ירקבו בתהליך ההכנה.

למי שיש כמה עצים או גישה לכמה עצים ורוצה להכין שמן זית צריך לקחת בחשבון כמה דברים. את הזיתים מוסקים כאשר הם בשלים, ירוק או שחור ישפיע על הטעם ועל הכמות. לאחר שמסקנו הולכים לבית הבד, יש לוודא קודם להגעה לבית הבד שהם מסכימים לקבל כמות קטנה מ-300 ק"ג. מאיפה מגיע המספר הזה? מהתא בו הזיתים יעברו תהליך שנקרא "פסטה". חלק מבתי הבד יקבלו פחות מהמשקל הנ"ל אבל ישדכו אתכם לעוד מישהו שהביא כמות קטנה ותקבלו את החלק היחסי. אם הזן לא משנה לכם אז אין עם זה בעיה.
תהליך יצירת השמן יתחיל בשטיפה, לאחר מכן טחינה ולאחר מכן הזיתים יכנסו למכונה שנקראת "פסטה", זה מין מכונה שמערבבת את הזיתים וממצה מהם את השמן. בשלב הזה מוכנסים מים לתוך העיסה. טמפרטורת המים תקבע האם מדובר בכבישה קרה, טמפ' סבירה היא בין 25 ל-38 מעלות (אם אני זוכר נכון את המספרים...), ככל שהטמפ' גבוהה יותר יצא יותר שמן, הורדת הטמפ' תוציא פחות שמן אך איכותי יותר.
לאחר הפסטה העיסה תעבור למכבש שיפריד את הנוזלים מהמוצקים, יעיף החוצה את הגפת וישאיר את הנוזלים שהם בעצם שמן ומים. המכשיר הבא נקרא ספרטור והוא יפריד את המים מהשמן.
מהספרטור השמן יוצא לפחים/בקבוקים או כל כלי קיבולת אחר.
תודה רבה .השכלתי

יוסי בר צבי
26-12-16, 18:56
אני אשלים את ההסבר להכנת זיתים כבושים למאכל.
בדרך כלל מסיק זיתים למאכל נעשה כחודשיים לפני המסיק לשמן דהיינו בתחילת ספטמבר.
מוסקים את הזיתים ומשרים מיד במים.
לוקחים כמות זיתים המיועדים לצריכה במהלך חודש מהמסיק ואותם (ורק אותם) דופקים או חורצים ומחזירים למים.
מחליפים מים מידי יום משך 7 ימים. כעת הזיתים לא מרים ואפשר להכינם למאכל.
מכינים תמיסת מלח בריכוז 10-12 אחוז, (שיטת הביצה הצפה) מוסיפים לימונים חתוכים, עלי דפנה, כמה גרגירי מלח אנגלי, פלפלים חריפים ומי שאוהב מוסיף גם כמה שיני שום.
משקיעים את הזיתים בתוך התמיסה למשך שבוע והזיתים מוכנים לאכילה. בשלב הזה מומלץ להעביר לקירור ע"מ למנוע עובש.
זיתים שמסקנו ולא דפקנו שומרים בתמיסת מלח 10-12 אחוז עד השלב שבו נצרוך אותם במהלך החודש הקרוב ואז מכינים באותה שיטה.
טיפים - מיד אחרי דפיקת (או חריצת) הזיתים להשרות מיד במים אחרת הזיתים יהפכו חומים.
הזיתים עם שמן בתוכם ולכן צפים במי התמיסה. להקפיד שכל הזיתים יהיו מתחת למי התמיסה אחרת יווצר עובש.
גילוי נאות - בביתי 3 עצי זית והשנה מסקנו כ-80 קילו זיתים. היו עוד הרבה שנשארו על העץ והם נרקבים ונופלים בקצב שלהם.
הנה תמונה מהסיבוב הראשון של הכנת הזיתים השנה:
112259

-->