PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיות עם מצבר לאחר פירוקו מהרכב

gmb
19-11-05, 22:13
שאלתי נוגעת ברכבי (סופה) אבל כנראה שתתאים לכל רכב... אז ככה ששמתי את זה בפורום הכללי.

אז ככה.
בשישי האחרון החלפתי אטם של מיכל הדלק (של המשאבת דלק).
לצורך זה הבנתי שעדיף לנתק את המצבר.
אז ניתקתי...
לאחר שעה וחצי שעתיים, חיברתי מחדש והרכב לא הניע... מצבר היה גמור. ניסיתי אחר כך להניע בדחיפה, והצלחתי...
הנעה לאחר מכן (לאחר נסיעה של כמה דקות) אין בעיה.
עוד הנעה לאחר כן, שוב פעם לא מניע, ככה כמה פעמים, מניע, לא מניע... והכל בגלל מצבר, תמיד כשלא מניע בדחיפה או עם מצבר אחר (קרה לי בטיולון קטן שעשיתי היום לאזור ניצנים).

מדדתי מתח בזמן שהרכב מונע, עומד על 14.8 בערך.
מדדתי כשהרכב מכובה לפני התנעה, 12.7 בערך...
כאשר לא מניע זה עומד של 12 בערך...
עוד מה שראיתי זה שהקוטב החיובי (פלוס) של המצבר מקבל מאז הפירוק המון קורוזיה. ניקיתי כמה פעמים עם מים חמים. פירקתי את הקטבים וחיברתי שוב פעם מחדש, מנסה להדק חזק ככל האפשר. אמרתי אולי זה בעיית מגעים.
בדקתי מים במצבר ואין בעיה. מילאתי אבל לפני שבועיים מים בערך מים מזוקקים איזה שליש מצבר לאחר שהיה ריק (כנראה מעל חודש, כי מילאתי פעם אחרונה לפני שלושה חודשים בערך). לאחר המילוי לא היו בעיות.
לפני כל הפירוק וההרכבה הזאת הייתי משתמש במצבר בלי בעיה להפעיל קשר ורדיו למשך כמה שעות, כולל מנורת פלורסנט 12V והרכב היה מנייע בלי בעיה, ככה שאם המצבר התקלקל סביר להניח שהייתה ירידה הדרגתית בביצועים שלו ולא בבת אחת ירידה דרסטית עד כדי חוסר תפקוד.
בנוסף, הבנתי שבמזג אוויר קר המצברים הפחות טובים שובקים חיים או מראים את חסרונות המתח שלהם בקלות יתרה. כשבדקתי היום/אתמול היה מזג אויר חמים יותר מאשר לפני שבוע שבועיים כך שזה מכסה גם את זה.

יש למישהו רעיון לפיתרון או דרכים לידיעה האם הבעיה במצבר, במגעים או שאולי הזזתי איזה חוט ברכב בזמן העבודה ואולי משהו מקשר וגורם למצבר להפרק מהר או משהו כזה?

רמי

חימושניק
20-11-05, 12:09
מה הפז"מ של המצבר?

א. מה תאריך הייצור שלו?
ב. כמה זמן הוא מותקן על הרכב?
ג. יצרן/דגם?

gmb
20-11-05, 14:37
מה הפז"מ של המצבר?

א. מה תאריך הייצור שלו?
ב. כמה זמן הוא מותקן על הרכב?
ג. יצרן/דגם?

א ו-ב. 3603 (שבוע 36 לשנת 2003 , אותו רעיון כמו בצמיגים, לא?) הבנתי שיפתח התקין את המצבר על הרכב הנ"ל ממש לפני שמכר אותו לרם. ומאז רם ועד שעבר אלי עברו בערך 8 חודשים. ומאז שהרכב אצלי עוד כ-חצי שנה בערך... אז כמעט שנה וחצי בערך.
ג. שנפ. 63 אמפר (רשום עליו "מתאים ל-80 אמפר", אבל מתחת לזה רשום 63, והבנתי שכך שנפ נוהגים לסמן את המצברים שלהם. מעל לרשום) 430CCA או משהו כזה

חימושניק
20-11-05, 18:29
ממה שכתבת עולה כך:

א. המצבר בן כשנתיים וחצי כמעט.
ב. הוא עבר טראומה (חוסר גדול של מים) - אמרת שמילאת שליש מצבר במים מזוקקים לאחר שהתייבש.
ג. החורף הגיע.

עובדות אלו מצביעות על גסיסתו של המצבר שלך. ניתן לוודא זאת ע"י בדיקה עם הידרומטר (להשיג בחנויות חלקי חילוף העוסקות בחשמל רכב). מצבר שהמשקל הסגולי של האלקטרוליט בכל ששת התאים שלו הוא בין 1.230 ל-1.260 גר'/סמ"ק נחשב לטעון ותקין. הפרש של יותר מ-0.03 גר'/סמ"ק נחשב למצבר פסול (קרוב לוודאי תא מקוצר).

נ.ב

מערכי המתח שציינת עולה כי מערכת הטעינה שלך כנראה תקינה, אך יש לוודא זאת באמצעות מדידת זרם הטעינה במד זרם השראתי.

gmb
20-11-05, 18:57
ב. הוא עבר טראומה (חוסר גדול של מים) - אמרת שמילאת שליש מצבר במים מזוקקים לאחר שהתייבש.

חימושניק, עולה גם השאלה
מה גרם למצבר להתייבש
חודשיים לפני כן, במהלך בדיקות שגרתיות מלאתי גם כן מים.
נכון לעכשיו, לא חסרים מים, אולי זה היה חד פעמי? אבל מה הגורם?
שלא נחליף מצבר וגם שם תהיה הבעיה?

האם הטענה של המצבר בטעינה איטית יכולה לעזור למצבר "לחזור לחיים"?

רמי

חימושניק
20-11-05, 19:06
טעינה איטית ומבוקרת אכן עשויה להחזיר את המצבר לתקינות - ואולי לא. בכל מקרה שווה לנסות.

מה שעלול לגרום למצבר להתייבש זה עבודה בעומס גבוה - או צריכה גבוהה (למשל כננת) או טעינת יתר (סביר להניח שהיית מרגיש את זה, שכן במצב כזה נפלטים אדי חומצה גופרתית מסריחים וצורבים).
לפי מתח הטעינה שציינת סביר להניח שהטעינה תקינה - אבל יש לוודא זאת לאורך כל סקלת הסל"ד של המנוע.

עוד דבר שיש לוודא זה תקינות החיבורים בקטבים - יש לוודא סילוק מוחלט של כל סימני הקורוזיה מהקטבים ומנעלי הקטבים, לוודא שיש מגע חשמלי מושלם בין נעלי הקוטב לקטבים (אם יש ספק - אין ספק - להחליף! זה עולה 20 ש"ח לכל היותר) ולמרוח כמות נדיבה של וזלין על כל העסק כדי למנוע חזרה של הקורוזיה.

gmb
20-11-05, 21:52
חימושניק:
יש לי אל-פסק שהמרתי לממיר מתח.
הבנתי בכל מקרה, שאם אני מחבר אותו למצבר ואז למתח החשמל בבית אני מטעין בעצם את המצבר. אמנם בקצב איטי, אך זה בדיוק מה שאנחנו צריכים כאן.
בכל מקרה, האם מומלץ לעשות זאת או לא? ככה להשאיר את המצבר להטען למשך הלילה...
באם המכסה מנוע סגור ואכן יש מתח טעינה גבוה מהאלטרנטור, לא הייתי שם לב, לא כן? או שהאדים ממש מסריחים וממש שמים לב אליהם.
בכל מקרה, גם אם היה מתח גבוה, מאז שמילאתי מים הרמה שלהם נשארה אותו הדבר, אזי האם הסימן שהטעינה תקינה?
ואכן לא השתמשתי בכננת או בצרכן חזק מאוד של חשמל בזמן האחרון, ואילו לפני המילוי האחרון השתמשתי בכננת (לפני מספר חודשים) והיה מקרה שהרכב היה כבה כשהכננת הייתה בעומס. לא ממש בדקתי מאז בגלל מה זה קרה. אולי זה גרם למצבר ל"התאייד". היו גם כמה ניסיונות של הפעלת הכננת במקרה הזה. גם ברכב מונע וגז לחוץ (להעלות סל"ד ולאפשר לאלטרנטור להפיק יותר מתח) בכל מקרה, מאז לא היו לי בעיות. עד לכרגע.
איך אתה ממליץ להסיר קורוזיה? אני הרתחתי מים ושפכתי על הקטבים. אז אולי זה מספיק, אולי לא?
איך אני אבדוק אם החיבור של הקטבים טוב? אני הידקתי ממש טוב, ובכל מקרה יש עוד הרבה "תוספות" על הקטבים, כמו הכננת, וכמו עוד כמה צרכנים שמחוברים לפלוס בלבד במצבר (כמו המזגן, רדיו, מכשיר קשר).

רמי

tayrie
20-11-05, 22:45
איך אתה ממליץ להסיר קורוזיה? אני הרתחתי מים ושפכתי על הקטבים. אז אולי זה מספיק, אולי לא?

לא מספיק לדעתי , תפרק את הקוטב ותנקה עם נייר ליטוש.

ערן המסוקס
20-11-05, 22:58

לא מספיק לדעתי , תפרק את הקוטב ותנקה עם נייר ליטוש.

ואם זה לא זה אז כנראה קצר פנימי במצבר. זה עלול לקרות כך פתאום ומרגע לרגע המצבר פתאום פורק את עצמו. ייתכן שעקב מילוי מים נגרם הקצר איכשהו..

דווקא לשנפ מצברים טובים.. השנפ שלי עבר טראומה גדולה בהרבה ממצברך..

eran4x4
21-11-05, 09:23
איבוד המים יכול להגרם גם מקצר פנימי של אחד התאים.

ברגע שיש קצר שכזה המצבר נטען טעינת יתר (הקצר גורם לכך שכל שאר התאים יתחלקו במתח שבגלל הקצר לא נופל על התא המקוצר ולכן כל שאר התאים נמצאים בטעינת יתר).

טעינת היתר גורמת לאדי החומצה שגורמים לקורוזיה על הקטבים של המצבר.

לעומת זאת מתח של 12 עד 12.7 וולט כפי שמדדתה על המצבר כאשר המנוע כבוי לא מראה על קצר - יתכן ומדובר בקצר חלקי ו\או לא קבוע (בא והולך).

lizard
21-11-05, 10:53
gmb, אם אתה רוצה ויכול להעביר אלי את המצבר אז אני חושב שאולי אוכל לקחת אותו למפעל למצברים שיעשו לו בדיקה.

אבל בכל מקרה מצבר שיש לו פז"מ של שנתיים וחצי מועד לפורענות.

מצבר חדש 95 אמפר, 500 אמפר מתח התנעה (בערך) עולה 450 שקל.

gmb
21-11-05, 11:19
אני עכשיו מעביר את המצבר סדרת "בדיקות" :)
בודק מתח לפני הנעה, בודק מתח לאחר כיבוי
בודק מצבר לאחר יום שהיה מחובר לרכב כבוי, ובודק שוב פעם לאחר יום שבו המצבר מנותק
באם אפרסם כאן את המתחים של הלפני/אחרי וכדומה, האם זה יעזור לכם לאבחן משהו?
ודרך אגב, נכון לאתמול, היו כמה ניסיונות הנעה ונסיעות קצרות וכולם עברו בשלום ובלי בעיות...
ואולי מישהו יודע אם זה תקין שלסופה צריך לתת סטרטרים ארוכים עד שתניע וגם זה לפעמים לא עוזר, וצריך שוב פעם לתת סטרטר?
ניסיתי לבדוק אם זה המשאבת דלק או הלחץ, אז עשיתי כמו שמישהו כאן בפורום המליץ פעם, להדליק את הרכב (לא להניע) ללת למשאבה לתת לחץ. לכבות שוב פעם, להדליק שוב פעם שהמשאבה תעבוד פעם נוספת ואז לנסות להניע, זה לא עזר.
לפעמים לרכב לוקח זמן להניע ולפעמים בזריזות.
ניסיתי להוריד תקלות מחשב, והכל תקין (12,33,55)

רמי

gmb
21-11-05, 11:21

ברגע שיש קצר שכזה המצבר נטען טעינת יתר (הקצר גורם לכך שכל שאר התאים יתחלקו במתח שבגלל הקצר לא נופל על התא המקוצר ולכן כל שאר התאים נמצאים בטעינת יתר).

לעומת זאת מתח של 12 עד 12.7 וולט כפי שמדדתה על המצבר כאשר המנוע כבוי לא מראה על קצר - יתכן ומדובר בקצר חלקי ו\או לא קבוע (בא והולך).

יכול להיות שזה קצר שקורה לא בגלל המצבר אלא בגלל אחד הצרכנים שמחוברים ברכב?
זה מה שאני מנסה לבדוק עכשיו ע"י בדיקה של המצבר לאחר יום כשהוא מחובר לרכב, ולאחר יום כשהוא מנותק.

רמי

eran4x4
21-11-05, 14:13

יכול להיות שזה קצר שקורה לא בגלל המצבר אלא בגלל אחד הצרכנים שמחוברים ברכב?
זה מה שאני מנסה לבדוק עכשיו ע"י בדיקה של המצבר לאחר יום כשהוא מחובר לרכב, ולאחר יום כשהוא מנותק.

רמי

לא

נמרוד
21-11-05, 14:39
חביבי, המצבר שלך מת כמו התוכי מהמערכון של מונטי פיתון!

It's not pinin', it's passed on! This parrot is no more! It has ceased to be! It's expired and gone to meet its maker! THIS IS A LATE PARROT. It's a stiff. Bereft of life, it rests in peace, if you hadn't nailed it to the perch it would be pushing up the daisies! It's rung down the curtain and joined the choir invisible! THIS IS AN EX-PARROT!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/76/Dead_parrot.jpg

:lol:

refa_l
28-11-05, 21:51
דבר דומה קרה לי לאחר החלפת מצבר לחדש. הסיבה תחמוצת שהצטברה על הקטבים גרמה למגע לא טוב שמאפשר את טעינת המצבר והפעלת צרכנים קטנים אבל לא איפשר את התנעת הרכב, הסטרטר היה משמיע תיקתוקים או שהיה עובד חלש (זה שמכר לי את המצבר ניסה בעיקבות זה גם למכור לי סטרטר) עד שפתחתי את הקטבים וגירדתי שיכבה די עבה והכל בא על מקומו בשלום.

-->