PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיכוך מתכתי בזמן התנעה

hem
15-10-16, 10:51
בוקר טוב.
זוכרים..לפני 8 חודשים החלפתי סטרטר חדש ( לא משופץ..) בבלייזר. הכל עבד עבד נהדר עד יום ראשון השבוע.
התופעה: בניסיון התנעה, נשמע חיכוך מתכתי..גלגל השיניים של הסטרטר אינו משתלב בשיניים של גל התנופה...רעש של חיכוך מתכת אחת בשניה...
לאחר כמה נסיונות... 3 - 5 מתניע ללא בעיה.
התופעה חוזרת על עצמה כמעט בכל התנעה..
פרקתי את הסטרטר..ובמבט מהיר על השיניים של גל התנופה, לא נראים גרדים משמעותיים על השיניים...קיימת שחיקה קטנה של השיניים...אבל לא מעבר לכך...אבל אולי אני טועה בהבחנה...
השיניים בסטרטר תקינים וחדשים..
אני מניח שאם הבעיה היא אכן בשיניים של גל התנופה, אי אפשר להשחיז מבלי להוריד את הגיר..או שכן ניתן..?
אשמח להכוונה..או עצה...לפני שאני נכנס לפירוקים והוצאות מיותרות...

תודה וחג שמח
חמי

נדב ש.
15-10-16, 11:12
לדעתי לפני שאתה רץ לגלגל תנופה תנסה סטרטר אחר שתקין בוודאות, רוב הסיכויים שהסטרטר של לא משתלב על הגלגל תנופה במאה אחוז בפעמים הראשונות ורק אחרי כמה ניסיונות מצליח לתפוס אותו.

https://youtu.be/8WD5Q_PF3pM

shmil
15-10-16, 11:48
תבדוק את השיניים של הזר, לא של הסטרטר.
בדרך כלל, הזר עוצר בדיוק באותו מקום בכל פעם. יכול להיות שהשיניים בדיוק במקום הזה טחונות.
זה קורה.

אפשרות נוספת - שהפעלת הסטרט לא "יורה" החוצה את גלגל השיניים באופן מלא, וזו הטחינה שאתה שומע.
לצורך כך - גירוז של מנגנון הוצאת הסטרטר (כשהוא מפורק).

hem
15-10-16, 11:59
נדב...כפי שציינתי, הסטרטר חדש לחלוטין...ולא משיפוץ..עבד 8 חודשים ללא בעיה...אבל בהחלט יתכן שאינו תקין...הבעיה למצוא סטרטר תקין תואם לבדיקה...
שמיל...אכן..אני יודע שהזר עוצר תמיד באותו מקום...אכן השיניים אינן נקיון לחלוטין משחיקה...יש שחיקה רגילה אבל לא חזקה ולא "טחינה"......
בדקתי את הסטרטר כשהוא מפורק....הגלגל שיניים יוצא עד הסוף...
ברור לי שהבעיה היא או בסטרטר...או בזר של גלגל התנופה....
האם לדעתך ניתן להשחיז מבלי לפרק את הגיר..? דרך הפתח...או לא לקחת סיכון..?

shmil
15-10-16, 12:13
שלח יד אל הפתח כשהסטרטר מפורק, נסה לחוש באצבע אם יש גרדים על הזר.
לעיתים נדירות, ניתן להוריד את הגרדים עם פצירה עדינה, והכל יבוא על מקומו בשלום.

אבל, כמו ככתבתי - לעיתים נדירות. היתה לי פעם אחת של הצלחה כזו.

האפשרות האחרת - פרק את מכסה המנוף של הוצאת גלגל הסטרטר, וחבר את הסטרטר.
תן למישהו להניע ותראה אם הבעייה ביחידת המנוף, כשעיניך על הסטרטר המפורק חלקית.

לא עולה לי אפשרות אחרת כרגע למעט שתי אלו...

hem
15-10-16, 12:22
תודה שמיל...אני בהחלט אבדוק...
אם משחיזים דרך הפתח...האם אין סכנה בשבבים שנופלים פנימה...?

נדב ש.
15-10-16, 12:24
קרה לי כבר כמה פעמים שסטרטר חדש בקרטון, לא משופץ, עבד חצי שנה וזהו, גם ניבדק בחוץ וניראה תקין כשהוא בחוץ, תנסה לנקות ולגרז אותו באמת אולי יעזור.
כנ"ל גם אלטרנטור, קרה לי אותו דבר, פעם עובד ופעם לא.

shmil
15-10-16, 12:33
אם משחיזים דרך הפתח...האם אין סכנה בשבבים שנופלים פנימה...?
לא, זה "מיקרו שבבים" בסביבה מלוכלת גם כך.
זו לא סביבה נקייה ומשומנת.

hem
15-10-16, 12:43
לא, זה "מיקרו שבבים" בסביבה מלוכלת גם כך.
זו לא סביבה נקייה ומשומנת.

תודה שמיל...כנראה שאת החג הקרוב נעביר מתחת לרכב...
נעדכן בסיום.

תודה וחג שמח.

shmulikbg
15-10-16, 18:24
אם אתה רוצה לפסול אופציה של גג"ש של הסטרטר שלא יוצא עד הסוף, סובב מעט את המנוע קדימה לפני הניסיון התנעה, בעזרת בוקסה על הפולי מנוע.
אם מתניע תקין, זר שיניים של גלגל התנופה לא תקין.

hem
16-10-16, 11:21
אם אתה רוצה לפסול אופציה של גג"ש של הסטרטר שלא יוצא עד הסוף, סובב מעט את המנוע קדימה לפני הניסיון התנעה, בעזרת בוקסה על הפולי מנוע.
אם מתניע תקין, זר שיניים של גלגל התנופה לא תקין.

האמת שחשבתי על זה...הבעיה היא שהתופעה אינה מופיעה בכל התנעה...ולכן פעולה זו לא תיתן לי כל אינדיקציה נכונה....

rob
16-10-16, 16:15
2 שאלות:

1. האם יש לך את הפחית האחורית שמחזיקה את הסטרטר במקומו?
2. האם דאגת לכוון את המרווח הנכון בין הסטרטר לבין גלגל התנופה?

(בחתימה שלי יש קישור אל פרויקט בניית מנוע עם תמונות של שלבים אלו)

אם כשהרכבת את הסטרטר לא ביצעת את שני השלבים אז הגיוני מאוד שהבלאי על הסטרטר/גלגל התנופה יהיה גדול ותוך זמן מה יתחילו בעיות כפי שאתה מתאר.

lizard
16-10-16, 19:47
אבל הוא אומר שאין לו בלאי מורגש על הזר/סטרטר. אם הבנתי נכון...

rob
16-10-16, 20:24
אבל הוא אומר שאין לו בלאי מורגש על הזר/סטרטר. אם הבנתי נכון...

ואיך בדיוק הוא מדד את החוסר בלאי הזה?
כנגד מה הוא השווה אותו?
אולי מה שבלתי מורגש עבורו הוא בעצם קריטי לתפקוד של המנגנון הזה?

קודם כל שיאשר שהרכיב את הסטרטר כמו שצריך וביצע את כל ההתאמות הדרושות.

lizard
16-10-16, 20:25
צודק

hem
17-10-16, 17:10
הבוקר פורק המכסה התחתון של בית הגיר / גלגל התנופה, וזאת על מנת שאוכל לראות מה בדיוק קורה כשמנסים להתניע.
אז ככה...ראשית השיניים בזר אינם שחוקים או טחונים...יש בלאי רגיל של שחיקה, כנראה יותר כתוצאה מהחיכוח אבל לא מעבר לכך. ראו תמונה.
111244
עם ניסיון התנעה, גג"ש של הסטרטר יוצא, מגיע לזר, אינו משתלב בשיניים של הזר...אלא מתחכח כנגדו, ומכאן הרעש המתכתי.
לאחר נסיון שני...שלישי...יש שילוב מוצלח של השיניים ואז יש התנעה תקינה. יש לציין שהדבר אינו קורה בכל נסיון התנעה...אלא כל 3-4 התנעות יש את האי שילוב של השיניים.
לגבי שאלתו של רוב...הסטרטר הקודם פורק מהרכב לאחר שעבד תקין קרוב ל - 8 שנים. כשהוא פורק, לא היתה פחית / שימס כיוון, ולכן גם החדש הורכב ללא פחית. בוצעה בדיקת מרווח בהתאם להנחיות של היצרן ונמצא תקין...לפחות לפי הבדיקות שלי.
היום בדקתי שוב את המרווח הקיים, ומאחר ולא הייתי בטוח לחלוטין, הרכבתי את הסטרטר עם שימס של 0.5 מ"מ, שוב בהתאם להוראות יצרן...אבל בשלב הזה הסטרטר לא השתלב בכלל עם הזר בשום ניסיון התנעה. כשהוצאתי את השימס, המצב חזר לקדמותו..כלומר יש התנעה עם תופעת חיכוח כל 3-4 פעמים.
יתכן וצודק רוב, הסטרטר תיפקד היטב 8 חודשים, ועכשיו עקב בלאי נוצר מרווח שאינו תקין...
או שהסטרטר עצמו אינו תקין והוא זה שגורם לבעיה...
השאלה איך אני מגיע להחלטה..
חמי

נדב ש.
17-10-16, 17:43
לא מבין למה אתם חושבים שצריך שימס, גם ככה הגלגל"ש של הסטרטר לא מצליח להגיע לזר אז להרחיק אותו עוד יותר?
לדעתי יש לך בעיה בסטרטר בלבד, בכל מקרה אם הולכים מהקל לכבד זה להחליף קודם סטרטר.

shmil
17-10-16, 22:50
רואים בתמונה את סימני המכות של הגלגל הקטן על הזר.
מתוך הנחה שהוא יוצא מספיק, הייתי מנסה אולי ל"חדד" את השיניים בזר.
צלם גם את הגלגל של הסטרטר.

מוטי ג.
18-10-16, 00:08
תנסה להפעיל את שילוב הסטרטר מבלי להפעיל את הסיבוב שלו( זה תלוי באופי החיווט של הסטרטר שלך) ואז תנסה לבחון כיצד זה משתלב בזר מניע.
אבל.... זה מחייב שיהיה לך זוית ראייה לתוך נקודת השילוב וזה כנראה מחייב הורדת גיר.

ייתכן וקצת שימון/גירוז של ציר הסטרטר, עליו מחליק הגלגל לכיוון הזר יעזור לבצע שילוב קל יותר

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

shmulikbg
18-10-16, 00:43
השאלה איך אני מגיע להחלטה..
חמי

כמו שהצעתי לך...
ואם פעם ב 3-4 נסיונות זה קורה, אז תעשה מה שהצעתי לך במשך 6-7 ניסיונות.

hem
18-10-16, 10:43
בוקר טוב.
בניסיון לבודד את הבעיה, החלטתי לנסות ולשפץ את הסטרטר הקיים...כלומר החדש שעבד 8 חודשים. שוחחתי עם גרינוולד - תל אביב. לצערי אין לו את החלקים המתאימים לשיפוץ הסטרטר, אבל הוא כן שאל וניסה להבין את הסיבה שאני רוצה לשפץ את הסטרטר, וכשהסברתי לו את הבעיה, ולאחר ששאל כמה שאלות, הוא פסק כמעט בוודאות שהבעיה היא הסטרטר, והוסיף שלמרות שהסטרטר שנרכש כמקורי...ושיש עליו מדבקה של ACDelco, הוא מיוצר בסין...ולא הוסיף.
בכל מקרה, מצאתי סטרטר מפירוק אצל דוד כהן מאזור...נרכיב ונראה...
כמובן שאני יעדכן בהמשך.
יום נפלא

hem
06-11-16, 08:46
בוקר טוב.
טוב...אחרי עיכובים מסיבות כאלו ואחרות, אתמול הוחלף הסטרטר שנרכש אצל דוד כהן, ואכן...טפו...טפו...טפו...נראה שהבעיה נפתרה...
בנוסף, אתמול הבחנתי שהגג"ש של הסטרטר חופשי כמעט לגמרי...מה שלא היה בפעם האחרונה שפרקתי אותו...אני מצליח להזיז אותו עם האצבע קדימה ואחורה ללא כל קושי...לכן אני מניח שהבעיה התחילה כשהחופש היה קטן...שרק הלך וגדל עם כל התנעה...
תודה לכל המייעצים והעוזרים...
שבוע נפלא לכולם.

נדב ש.
06-11-16, 09:14
לדעתי יש לך בעיה בסטרטר בלבד, בכל מקרה אם הולכים מהקל לכבד זה להחליף קודם סטרטר.

שמח שנפתרה הבעיה, תהנה.

-->