PDA

צפייה בגרסה מלאה : הבו לנו יין יין ... ? (2)

דידין
13-11-16, 15:54
אכן יש הרבה גתות בארץ ואי אפשר לזכור את כולן.
הייחוד בגת זאת הינו מעבר התירוש ממשטח הדריכה לבור השיקוע דרך חורים שנחצבו בסלע (טכניקה מתקדמת).
זאת הסיבה שהבאתי אתר זה + עוד כמה יתרונות ל"אתר".

111701

111702

amotzg
14-11-16, 09:44
גת תענכית, טיפוס של גיתות מהברונזה התיכונה.
אכן מאופיינת על ידי חורי הניקוז וגם על ידי משטח הדריכה הרדוד יחסית שחצוב בשיפוע חד. משני צדי המשטח מוצאים גומות (ספלולים) עמוקות, אולי לקיבוע מסגרת משען לדורכים או מכבש שק. לפעמים יותר משתי גומות.
יש אחת במוזיאון היערני של קרן קיימת בכברי שהועברה בשלמותה מאזור גן נר.

שמה מתל תענך, שם נמצא גת כזאת בשכבות של ראשית הברונזה התיכונה. גיתות תענכיות נוספות נמצאו באזור עמק יזרעאל, למשל ביפעת, סאלם ומדרך עוז.
אלה בתמונות אולי מאזור מגדל העמק, גם שם יש הרבה כאלה.

קריאה נוספת:

נמרוד גצוב וקרן קובלו-פארן, "הגת התענכית - עדות לתעשיית יין בתקופת הברונזה התיכונה בעמק יזרעאל", ארץ ישראל - ספר אמנון בן תור, כרך ל, הוצאת החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, עמ' 155-145
אבשלום גורני ד', גצוב נ' ופרנקל ר'. 2008. גת מורכבת במשמר העמק: עדות לשיא התפתחותה של תעשית היין בארץ ישראל. עתיקות 58: 66-49.
גצוב נ', אבשלום-גורני ד' ומוקארי ע' .1998. מיתקנים וקברים בשולי אל-מג'דל (מגדל העמק). עתיקות 34 :195 - 207 .

amotzg
14-11-16, 12:36
תיקון, על המאמר בהפניה הראשונה חתום גם יותם טפר.

והנה גילוי נאות ותשובה יותר החלטית:
דקר לי שפספסתי את הגת במגרש הביתי מהחידה הקודמת ורציתי כאן זיהוי מדויק. אז שלחתי את התמונות לאבא שלי לזיהוי.
הגיתות בתמונות נחשפו בחפירות רשות העתיקות בניהולו במגדל העמק, אתר ח' אל מוג'ידל שנכלל בשטח הפארק הארכאולוגי. הן מופיעות במאמרים שבהפניות.

דידין
15-11-16, 03:15
יפה אמוץ.
אכן גת "תענכית" מהפארק/הגן הארכאולוגי של מגדל העמק.
אמנם לא טיול שטח של ג'יפאים מסוקסים, אבל יופי של מקום לטייל בו עם ילדים ובכלל.
במקום גם קצת שלטי הסבר על האתרים הארכאולוגים ועוד....
אני לא מצרף תמונות-גלו בעצמכם.
כדאי להגיע כשהכול ירוק ופורח- ז"א עוד כחודשיים.

111723

-->