PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת ביטוח כלי רכב תחרותי

talw
02-01-17, 19:20
כולם מכירים או שמעו על חוק הספורט המוטורי,אשר בחלקו מוזכר סעיף הביטוח ובחלקו היכן מותר לרכב כזה לנוע בכוחות עצמו-בתחרות או בשטח אימונים שהוקצה למטרה -אשר עומד בכל הדרישות...
מרוצים ,כפי הנראה מתקיימים. מסלולי אימונים כנראה שלא, וגם לא יהיו בעתיד.
יוצא מצב שכל בעל רכב מספר אפור מבוטח בצד ג' רק בזמן מרוץ, אם ישנו צורך לבדוק מכלול ברכב שהוחלף/תוקן ,האפשרות היחידה של בעל הרכב לבדוק זאת היא בזמן מרוץ ,המצב הזה בלתי נסבל, לא יתכן שבעלי מספר אפור יצטרכו לעבור על החוק ,לסוע עם הרכב ללא ביטוח בכדי לבדוק מכלולים או בכדי להתאמן תוך כדי סיכון עתידם או עתיד צד ג', או לחילופין לשמור על החוק ולעשות זאת בזמן מרוץ...דבר מסוכן ביותר.
אני לא מבין בביטוחים ושאלתי אנשים רבים מהתחום שמילאו את פיהם מים.- מהי הדרך לדרוש אופציה לביטוח כלי רכב מספר אפור ? שתהיה מותרת הנסיעה בשטח כמו טרקטורון או רייזר לדוגמא.(מיותר לציין שרכב מספר אפור הרבה יותר בטיחותי מכלי רכב אלה)

לכל מי שמתמצא בתחום הביטוחים/מרוצים ,תודה מראש על תשובתכם/עזרתכם.

asafk
02-01-17, 20:14
להבנתי, כלי תחרותי לא מסתדר עם נסיעה בדרך - כלומר חיכוך אפשרי עם תחבורה.
לכן לדעתי הדרך היחידה היא קצת נראית קומבינה. אבל היא לא.
להפוך באופן זמני את הכלי התחרותי לכלי תחבורתי. עם ביטוח.
הדרך הזו היא תחת פיקוח של מישהו שמשרד התחבורה סומך עליו - ולכן יש לו ביטוח. מנהל מוסך / קצין בטיחות - מהם אפשר לשאול שלט במבחן שזו בדיוק מטרתו ולכך הוא מיועד.

כן. אני יודע. זה עקום.

אסף.

boaz avrahami
02-01-17, 20:36
במידה והעניין לא יסודר על ידי הממסד, הדרך היחידה היא ביטוח מסחרי שיחפוף ככול האפשר את הפלת״ד ( פיצוי לנפגעי תאונות דרכים).

זה לא יסגור את העניין החוקי שבעצם השימוש אבל יתן כיסוי כספי במידה ותהיה פגיעה.

שום ביטוח מסחרי לא יתן כיסוי מוחלט כמו ביטוח חובה מפני שביטוח חובה הוא חריג בעצם כך שהוא מכסה כל פגיעה ללא חובת הוכחת אשמה וביטוח מסחרי מכסה את המבוטח רק בקרות מקרה באשמתו...

גובה הכיסוי צריך להיות מחושב לפי חישוב מקורב של בעל הפוליסה לפי הכללים הבאים-

השיפוי המקסימלי לנפגע ( נכון ללפני 20 שנה כשעסקתי בתחום) הינו שילוש השכר הממוצע כפול חודשי העבודה מגיל 18 ועד גיל הפנסיה.
גובה הפוליסה לפיכך יהיה המספר הזה כפול כמות הנפגעים שהמבוטח יבחר.
הסכום יצא גבוה מאוד וגם הפרמיה.
על מנת להוזיל אותה צריך לבקש השתתפות עצמית גבוה - נניח מאה אלף שקל או יותר.
משהו שהמבוטח יוכל לעמוד בו בלי לפשוט רגל.

מבטחים מתאימים הם חברות בנלאומיות כמו הלוידס באמצעות סוכן/ סדין ישראלי.

זה חלק מפטנט שבו השתמשתי בעבר לביטוח מרוצים ולאחר יעוץ שקיבלתי ממשרד אהרונסון אבולעפיה. אחד המשרדים הנחשבים בתחום...

בהצלחה

talw
02-01-17, 22:47
להבנתי, כלי תחרותי לא מסתדר עם נסיעה בדרך - כלומר חיכוך אפשרי עם תחבורה.
לכן לדעתי הדרך היחידה היא קצת נראית קומבינה. אבל היא לא.
להפוך באופן זמני את הכלי התחרותי לכלי תחבורתי. עם ביטוח.
הדרך הזו היא תחת פיקוח של מישהו שמשרד התחבורה סומך עליו - ולכן יש לו ביטוח. מנהל מוסך / קצין בטיחות - מהם אפשר לשאול שלט במבחן שזו בדיוק מטרתו ולכך הוא מיועד.

כן. אני יודע. זה עקום.

אסף.

כלי תחרותי עובר בדיקת טכניון,חלק מהבדיקות הן יכולתו להשתלב בתנועה שבדרך,כגון איתותים, מראות וכו׳,למטרה מאוד ממשית והיא נסיעה בקטעי קישור,על כביש...
מדובר על נסיעה בשטח בלבד,עם דגש לכיסוי צד ג׳,אם לא רק .
את שלט ״במבחן״ אני מכיר,זה אולי טוב נגד שוטר משועמם אך זה ברור מה יקרה אם באמת יהיו נפגעי צד ג׳ ,זאת קומבינה ,ועברתי את הגיל לשטויות האלה,רוצה לשלם ולסוע עם שקט ומצפון נקי.

de fox
02-01-17, 22:52
יש סעיף בחוק הספורט המוטורי שמאפשר נסיעה בתחום של 100 מטר מהגראז׳ לצורך בדיקות כאלה. לא יודע איך זה מסתדר בפועל עם ביטוח הכלי

talw
02-01-17, 22:56
יש סעיף בחוק הספורט המוטורי שמאפשר נסיעה בתחום של 100 מטר מהגראז׳ לצורך בדיקות כאלה. לא יודע איך זה מסתדר בפועל עם ביטוח הכלי

זה למטרת העלאה או הורדת כלי הרכב ממוביל או אליו,כל ״סיפור״ אחר לא יחזיק מים מבחינה ביטוחית .

boaz avrahami
02-01-17, 23:46
טל, אני לא בקיא כיום בסוגיות הנובעות מהגדרת רכב ספורטיבי.

לפיכך יש לי שאלה שהיא די מהותית להבנת הסוגיה.
אם רכב ספורט נקלע לתאונה שלא במסגרת תחרות אז התאונה תוגדר כתאונת דרכים על כל המשמעויות הנגזרות ממנה?
יש לזה התיחסות בחוק הספורט המוטורי בכלל?

talw
02-01-17, 23:56
נניח שנסעתי שלא במסגרת תחרות ופגעתי קשות/הרגתי רוכב אופניים או הולך רגל ,אין לי ביטוח,אני חשוף לתביעה אישית/פלילית שתעלה לי בישיבה מאחורי סורג ובריח,ותשלום פיצויים כבד שגם הנכדים שלי לא יסלחו לי ,שלא נדבר על המצפון שיאכל אותי עד אחרית ימי.

יונתןמצפה
03-01-17, 00:05
טל, איך ביטוח יפתור לך את בעיית המצפון?

talw
03-01-17, 00:07
חלק ממנו,שלפחות פעלתי על פי חוק.

boaz avrahami
03-01-17, 00:11
נניח שנסעתי שלא במסגרת תחרות ופגעתי קשות/הרגתי רוכב אופניים או הולך רגל ,אין לי ביטוח,אני חשוף לתביעה אישית/פלילית שתעלה לי בישיבה מאחורי סורג ובריח,ותשלום פיצויים כבד שגם הנכדים שלי לא יסלחו לי ,שלא נדבר על המצפון שיאכל אותי עד אחרית ימי.

אני נכנס לתחום שאני לא מתמצא בו מספיק אבל המלצתי שתבדוק את הנקודה הזו היטב.
יש בחוק הפלתד איזו הרחבה ( סעיף 8 אם אני לא טועה) שמדבר על ייחוד העילה.
אם אני עוד זוכר ומבין את הפרשנות של זה אז התביעה לא תהיה תביעת נזקין רגילה והנפגע יהיה נפגע תאונת דרכים.

בקיצור, לפני הביטוח צריך להבין את הסוגיה המשפטית כהלכה ובשביל זה צריך עורך דין שמבין בתחום ממש טוב כי זה הולך על קו דק...

יונתןמצפה
03-01-17, 00:16
כמעט בכל תאונה קטלנית יש מי שמוצא את עצמו מאחורי סורג ובריח גם כשפעל לכאורה לפי כל החוקים. אם זה ע''ב רשלנות או מסיבות אחרות.
בכל אופן, לדעתי, בלא מעט מקרים אין לפוגע סיבה טובה לנקות את המצפון.
נסיעת מבחן לבדיקת מכלולים לא צריכה להוות סיכון לעוברי אורח. ואם יהיו מסלולים מסודרים זה כנראה גם יהיה המקום הנכון לקיים בו אימונים.

talw
03-01-17, 00:34
יונתן,אני מדבר על תאונה לא על הריגה,תאונות קורות,אי אפשר לברוח מזה,גם כשאתה לא אשם.
תאר לך מצב שכלי רכב עבירות תחרותי מנסה לטפס עליה במהירות אפס,המכוון שלו החליט לעמוד ברגע מסויים לא במקום הנכון והרכב התהפך עליו,עם ביטוח או בלי ביטוח שבעל הרכב עשה או במקרה שלא.תחשוב על המשפחה של ההרוג שתובעת אותך כעבריין לא אשם או כנהג לא אשם.
בועז,בשביל זה פתחתי את השרשור,בתקווה שמישהו יאיר את הסוגיה הזו.

יונתןמצפה
03-01-17, 06:45
ברור טל. אני בהחלט מבין אותך וחושב שראוי שיימצא פתרון לנושא. אבל באיזשהו מקום, כנראה שביטוח לכשעצמו לא באמת יספיק. כי אם מישהו עם כלי תחרותי יחליט לתת בגז (הניסוח בכוונה כזה) בדרך ציבורית ויפגע ברוכב אופניים או הולך רגל, כנראה שהמצפון שלו לא צריך להישאר נקי.
הפן הזה של הדברים חסר כאן.

lizard
03-01-17, 07:10
טל אני מצטער אבל אין מה להאיר. אסור לך לנסוע עם הכלי למעט במסלול מרוץ או אימונים. אין מסלולי אימונים אז רק במרוץ.
היחידים שמורשים, וגם את זה אני לא בדיוק יודע אם לא ביטלו, לנסוע על כלי תחרותי שלא במסגרת אימונים או מרוץ הם הבוחנים הטכניים.
בתאוריה בוחן טכני יכול לקחת את הכלי לסיבוב בדיקה של הכלי. אם יהיה לו כיסוי ביטוחי במקרה של תאונה, אני לא יודע.

talw
03-01-17, 07:41
ברור טל. אני בהחלט מבין אותך וחושב שראוי שיימצא פתרון לנושא. אבל באיזשהו מקום, כנראה שביטוח לכשעצמו לא באמת יספיק. כי אם מישהו עם כלי תחרותי יחליט לתת בגז (הניסוח בכוונה כזה) בדרך ציבורית ויפגע ברוכב אופניים או הולך רגל, כנראה שהמצפון שלו לא צריך להישאר נקי.
הפן הזה של הדברים חסר כאן.

אני ממש לא בעד עונש קולקטיבי, כי זה הכי קל ומשרת תמיד את הצד הלא נכון ולא את האזרח, -עם דוגמא כמו שנתת צריך להוריד מהדרך את כל כלי ה SIDE BY SIDE שאני ואתה מכירים, כמו כן טרקטורונים אופנועים וכו' ,אנחנו סתם נתפסים לאספקט המצפון, אבל אם כבר טוחנים את זה, יש גם מצפון כלפי המשפחה שלך בתור נתבע עבריין ללא ביטוח וההשלכות הכלכליות הנלוות לכך.
ברור שהכי טוב אם היה מתחם/אזור אימונים, זה לא קרה ולא יקרה, מסיבה שזה לא משרת אף אחד חוץ מאת האזרח, מצד שני אני לא רואה שום הבדל בין RZR טורבו /מאבריק X3 לבין כלי רכב תחרותי .

מיכה, אני מנסה להבין את המעמד החוקי של כלי רכב אלה ואופציות הביטוח שלהם,מה שקורה היום אני חושב שאני מבין,זה גובל בהשמת מכשול בפני עיוור.

asafk
03-01-17, 07:59
זה אכן מכשול לפני עיור. ולכן אני חוזר וכותב. הדרך החוקית היחידה לשלב בדרך רכב ללא רישוי תחבורתי היא שלט במבחן. לשם כך הוא נועד ורכב תחרותי הוא רק מקרה אחד עבורו זה שימושי.

אסף.

GodsFather
03-01-17, 09:07
נסו להתמקד בעניין המקצועי ופחות המצפוני, אחרת השרשור הזה לא יגיע לתוצאות.
טל מציף בעיה לגיטימית בתור ספורטאי שרוצה להשתפר שלא במחתרת.

lizard
03-01-17, 09:17
על פי חוק זה אפשרי רק במקום שמוגדר כאיזור שבו מותר לרכבים תחרותיים לנסוע. מאחר ולא עשו הבדלה בין איזור אימונים לאיזור מרוצים, מבחינת החוק והקחות כלשהן, אז אם כבר מארגנים כזה איזור אז עושים בו מרוץ.
מה שחסר זה מתחמי אימונים סגורים. לאופנועים למשל נדמה לי שיש כאלו מקומות. שווה לבדוק אם ניתן להגיע עם כלי ארבע גלגלים ולהתאמן שם.

GodsFather
03-01-17, 09:22
אופנוע והצרעה לא יכולים להתחרות על אותה רמפה...

talw
03-01-17, 09:25
פתרון לבעיית הספורטאים נכונה גם לכל אדם שהחליט לשפר את רכבו בקיצוניות.- זה המצב שהגענו אליו היום,יש תקן חוקי."ספורט מוטורי".
שמעתי יותר מפעם אחת על ג'יפאים שהפסיקו להתנייד בכביש ושיורדים לשטח עם כלי הרכב המשופרים שלהם, על עגלות, במחתרת,למשחקי עבירות.

OP2000
14-01-17, 09:04
פתרון אפשרי לנושא הוא לקחת דוגמה מ שטח אש צבאי ,אפשר להקצות תא שטח ״לגדר״ אותו בשילוט מתאים, ולאפשר נהיגה ספורטיבית על אחריות המשתמשים עם ביטוח או בלעדיו .

הציבור הרחב יוזהר על ידי שילוט מתאים (בדיוק כדוגמת השילוט בשטחי אש)

פתרון פשוט וזול ליישום שאמור לשרת את בטחון הציבור ואת חובבי הספורט.

asafk
14-01-17, 11:33
לפי החוק השטח הזה חייב להיות מסלול מאושר. מה שאתה מתאר הוא מסלול קבע. על פניו פשוט.
טל לוקח 20 דונם במושב, מגדר, משלם לשופט ומנהל מסלול וכל בעלי התפקידים שנדרשים ו...יאללה תנו גז.
אבל צריך רישוי עסקים. ובכלל הייעוד של השטח הוא חקלאי ולא מסלול מירוצים. אז לא תקבל היתר אפילו לעמוד הראשון של הגדר ולא רישוי לעסק ובטח לא למסלול.
אה, זה פשוט אם ככה, צריך למצוא שטח שהייעוד שלו הוא תיירות או ספורט ושיהיה בבעלות פרטית... אה. זאת הבעיה.

אסף.

boaz avrahami
14-01-17, 13:14
טל לא לוקח אדמה חקלאית כי היא ניתנה לו על ידי המדינה בזול למטרות חקלאות.

הנושא של יעוד הקרקע נשמע מאוד סקסי אבל הוא פתיר בקלות על ידי הקצאה של כל רשות מקומית כמו שמקצים אדמה לכל מתקן ספורט או אצטדיון...
הקרקע לא חייבת להיות פרטית ( בעצם אין כמעט דבר כזה קרקע פרטית בישראל).
היא צריכה להיות קרקע שהגדירו לה יעוד.

ויש בזה הגיון אפילו.
שלא כל חקלאי שסתם מחזיק אדמות ללא שימוש חקלאי (והמדינה לא מעיזה לקחת אותם חזרה כפי שהסכם החכירה בינהם מחיב) יקים שם גם ארועים, אתר פסלת או מסלול מרוצים.

בקיצור, עם כל הפגמים בספורט המוטורי, דווקא העניין הזה תקין לדעתי

asafk
14-01-17, 13:17
לא טענתי שלא תקין. להיפך. רק שצריך להקצות לזה קרקע מתאימה וכיוון שאין רשות שעושה את זה - אז חפש קרקע פרטית כזו...

אסף.

boaz avrahami
14-01-17, 14:06
לא טענתי שלא תקין. להיפך. רק שצריך להקצות לזה קרקע מתאימה וכיוון שאין רשות שעושה את זה - אז חפש קרקע פרטית כזו...

אסף.

הרשויות בפריפריה הושיטו יד לספורט המוטורי יותר מפעם אחת אבל איפה הקהל?
בלעדיו אין הצדקה למשהו מסחרי

יונתןמצפה
14-01-17, 14:16
לצערי אין לי נסיון בנושאי יעודי קרקע ושינוי ייעוד. אבל רעיון שעלה לי ואולי שווה לעשות עליו שיעורי בית. ברמה הלאומית...
הקרן לשיקום מחצבות.
יכול להיות שזה כיוון ששווה לחשוב עליו. על פניו, win win.
מכל הבחינות זה דבר נכון וראוי.

boaz avrahami
14-01-17, 14:25
אחלה רעיון יונתן!
אפשר לקחת את ציר המחצבות באזור ראש העין ובכל אתר להקים מתקן ספורט מוטורי שונה.
זה באזור המרכז אז אולי יבוא קהל

יונתןמצפה
14-01-17, 14:44
שווה ללמוד קצת על התהליך שעוברת מחצבה מהרגע שהיא כבר לא מסחרית ועד שהשטח מושב לציבור. יש שם כסף, יש בעלי בית, יש אינטרסים. יש רגולציה.
יש ה מ ו ן מחצבות.
בד"כ, גם השטח מתאים לספורט מוטורי עמו כפפה ליד. כל מיני סוגים של תחרויות (עבירות, ספרינט, מסלול...).
יש צירי גישה, השטח מתוחם טבעית, מקום לקהל, קירות טבעיים לפרסומות.
הלוואי עלינו...

talw
14-01-17, 20:05
לפני שאתם מתחילים לנכס מחצבות לשטחי אימון אני רוצה רגע שתבינו משהו ,כל ספורטאי שמקבל רישיון נהיגה ספורטיבי לעצמו ולכלי הרכב עובר מסכת בדיקות ,לעצמו ולרכב כל שנה לחידוש הרישיונות. בכל מרוץ עוברים המתחרים תדריך איך להתנהג בקטעי קישור וליד קהל, מי שחורג מכללים אלה נפסל או משלם קנס בזמנים, מי שהתחרה בחו"ל מכיר את זה יופי יופי. שטיפת המוח על הסכנות הללו והאחריות הזו מחלחלת אט אט לתודעה ,כל צעיר "נמרץ" פשוט עובר מטמורפוזה למבוגר אחראי. ותאמינו לי שזה גורם לכל בעל מספר אפור לחשוב עשר פעמים לפני שהוא יוצא ל"סיבובון" בשבילים.
בזה שאתם מבדילים בין כל SBS /אופנוע/טרקטורון עם מספר צהוב לבין כלי מספר אפור -אתם ממשיכים לחטוא בחטא הקדום שספורט מוטורי הוא לחוליגנים.
ההבדל היחיד ,דני, הוא שבכלי האפור שלך יושב אדם אחראי, הרבה יותר אחראי מהשכן בן 17 שאבא שלו קנה לו X3 ליומולדת, כמו שיש לשכן ממול.
זה כמו חתונה, ברגע שמחתימים אותך על כתובה טיפשית אתה נהפך לאחראי ומחויב. הרבה יותר מאלקטרון חופשי בן 17.

יונתן, מחצבות זה אחלה רעיון, למסלולים קצרים.

יונתןמצפה
14-01-17, 20:25
יונתן, מחצבות זה אחלה רעיון, למסלולים קצרים.

מסלולים קצרים זה גם משהו לא?

talw
14-01-17, 20:45
מסלולים קצרים זה גם משהו לא?

בוודאי .

yoni_0000
14-01-17, 20:53
בשביל זה המציאו את ה prerunner, אבל זה לא ישיג את המטרה במקרה הזה..
אני יודע שיש פרוצדורה ביטוחית (ששכחתי את שמה..) שבה הכיסוי הוא של הנהג עצמו, ללא קשר לרכב בו הוא נוהג. כלומר, אותו הנהג יכול לנהוג בכל רכב באשר הוא, גם אם לאותו רכב אין ביטוח בפועל, ולהיות מבוטח.
זה לונג שוט, אבל שווה לבדוק..

ד.א
אין אפשרות ליצור ביטוח "בהתאמה אישית"?

-->