PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיפוץ פאן קלאץ'

amirmoshe
08-01-17, 05:27
לאחר שיפוץ של כארבע יחידות של פאן קלאץ אצלי ואצל חברים, החלטתי לנסות ולשתף מנסיוני את תהליך השיפוץ.

כל הידע נלקח מאתרים בחו"ל, נוסה אצלי ברכב (היילקס 96) ואצל חברים. ולשמחתי אף בהצלחה.

הכל התחיל בבעיית התחממות מוזרה.. מה שלא ניסיתי לעשות לא עזר. טרמוסטט הונדה עם טמפ' נמוכה - לא עזר. פולי מים מוקטן - לא עזר. ניקוי ובדיקת רדיאטור 3 שורות נחושת לא עזר. ואז חבר מכונאי אמר לי את המילה פאן קלאץ'. קראתי ובחשתי בנושא. ואז פניתי בעוונותיי הרבים לטויוטה. המחסנאי היה מסביר פנים והכל היה סבבה עד ששמעתי את המחיר, 1300 ש"ח לפני מע"מ לפאן קלאץ מקורי. והוא הוסיף ואמר שלשמחתי של ההיילקס זה בין הזולים.

באותו רגע החלטתי שבשביל נסיון לפתור בעיה, ולא בוודאות זה קצת יקר, אז התחלתי להשקיע יותר בנושא ולנסות לשפץ את הפאן קלאץ'.

ואז הסתבר שלטויוטה בעולם יש נוזל ויסקוזי לשיפוץ פאן קלאץ' ב3 דרגות סמיכות 3000,6000,10000. פניתי שוב למחסנאי האדיב עם המספרים הקטלוגיים ולצערי הם לא מייבאים ולא מכירים את המק"ט אפילו. מה עושים?? חוזרים לגוגל.. לאחר קריאה נוספת מסתבר שלמכוניות שלט מקצועיות זה את אותו נוזל במגוון רחב של צמיגויות שמשמש שם לדיפרנציאל מוגבל ההחלקה. פניתי לחנות שכזו באזור מגורי, ויצאתי עם בקבוק של 60 מ"ל בצמיגות 10000 cst, הבקבוק עלה 60 שקלים, כך שהניסוי לא היה אמור להיות יקר.

המדריך שאני מפרט בהמשך מפרט את דרך העבודה שלי, מקווה שהמדריך יועיל לשאר החברים כאן. וכמובן שאשמח להערות והארות.

שלב ראשון - פירוק הפאן קלאץ' והמניפה.
שחרור קל של רצועות המנוע, פרוק כונס האוויר, פתיחת 4 אומים עם מפתח 12 מ"מ. והפאן קלאץ' בחוץ.

שלב שני - ניגשים לשולחן העבודה
112447
פותחים את ארבעת האומים עם בוקסה 10 מ"מ ומפרידים בין הפאן קלאץ' למניפה.
112448
צלעות הפאן קלאץ' יחסית עדינות, ולכן מניחים אותו על עץ. מכינים מברג דפיקה, מוודאים שהוא מכוון לפתיחה, ובוחרים את הביט המתאים למברג - חשוב שהביט ישב טוב אחרת זה יכול לגרום לעיגול של ראשי הבורג.
הערה קטנה - בבורג ההידוק הוא כנגד הכריכות, דפיקה תוך כדי סיבוב משחררת לחץ מהכריכות של הבורג ומשחררת אותו בקלות ללא סכנה של שחיקת ראש הבורג.
112449
בהיקף הפאן קלאץ' יש 8 ברגים, נותנים להם שחרור עם מברג הדפיקה, ולאחר מכן פתיחה עם מברג פיליפס.
112450
פותחים את הפאן קלאץ בעדינות ונזהרים מאוד על גומיית האטימה שבין שני חלקי הפאן קלאץ'.
בפנים ניתן לראות את השמן הישן והשרוף שסיים את תפקידו
112451112452
סטיה נוספת קטנה לצורך הסבר. בחזית הפאן קלאץ' ישנה ספירלה מנחושת. כאשר בצד אחד היא מחוברת לגוף ובצד השני לציר. בתמונה של הפאן קלאץ' המפורק ניתן לראות בצד הפנימי את אותו הציר מתחבר לפלאח שחור. בעת נסיעה החום מהרדיאטור מקרין לסליל הנחושת, הנחושת מתארכת וכתוצאה מההתארכות נוצר סיבוב של הציר והבלאח שמחובר אליו, זה גורם לפתיחה של שתי חלוניות קטנות שמאפשרות תנועה של הנוזל הויסקוזי והצמדה של הפאן קלאץ'.
שחרור של שני הברגים שבתוך הפאן קלאץ' והטייה של בסיס אותו הפתח יגרום לשינוי טמפ' הפתיחה שהפאן קלאץ' מכוון אליו.

ובחזרה לעבודה.. מנגבים עם סמרטוט את כל הנוזל הישן. שמים את שני החלקים בהטיה כדי שכל הנוזל הישן יצא. מנגבים שוב ואז ממלאים נוזל חדש.
הנוזל שהשתמשתי בו במקרה זה הוא בצמיגות של 12500 cst שזה טיפה יותר חזק. מהסיבה שזה מה שהיה במלאי בחנות. אך מנסיון עבר נותן הצמדה מעולה.
112453
לפאן קלאץ הזה שהוא במקור של פראדו יש צורך למלא 50 מ"ל של נוזל. וכן ניתן לשים לב לצבע הצלול של נוזל ויסקוזי חדש.
את המילוי מבצעים לאחד החללים.

שלב 3 - מרכיבים את הפאן קלאץ'
ההרכבה נעשית בסדר הפוך. מוודאים שהגומיית אטימה נמצאת במקום, מצמידים את שני חלקי הפאן קלאץ', סגירה ראשונית של שמונת הברגים. משנים כיוון במברג דפיקה לסגירה, ומהדקים את הברגים. מרכיבים את המניפה.

שלב 4 - החזרה למקום
מרכיבים את הפאן קלאץ' חזרה לרכב, וכן את כונס האויר של הרדיאטור. מהדקים את הכל ומוודאים שלא נשארו ברגים ספייר..

שלב 5 - בדיקה.
לאחר הרכבה בודקים שלא נשארו כלים ודברים שיכולים לזוז בתא המנוע בעת ההנעה ולגרום נזק. אם פורק צינור מים עליון של הרדיאטור אז סוגרים אותו טוב וממלאים נוזל קרור. מניעים את הרכב ומחכים שיגיע לטמפ' עבודה. בעת הגעה לטמפ' עבודה אתם כבר תשמעו את המניפה עובדת טוב יותר. ובדיקה נוספת תהיה בעת כיבוי המנוע. מיד עם כיבוי המנוע המניפה תעצור.

ובחזרה לסיפור המקורי..
לאחר שיפוץ פאן קלאץ' המנוע המשיך להתחמם, טלפון לטושי שאמר לי להחליף רדיאטור לאלומיניום שתי שורות פתר את הבעיה (למרות שהיה רדיאטור 3 שורות נחושת נחושת שנבדק והיה תקין לטענת איש הרדיאטורים).

מאז אותה פעם, הוחלפה אצלי המניפה למניפה של פרה ראנר 10 כנפיים והפאן קלאץ' לשל פראדו. והתוצאה אף השתפרה. אצל חבר עם בעיית התחממות כתוצאה מהסבה למנוע טורבו זה פתר את הבעיה.

MMR
08-01-17, 07:46
יפה! מקצועי וממצה

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

ברק לוי1
08-01-17, 09:33
יפה וברור !

Sent from my iPhone using Tapatalk

יונתןמצפה
08-01-17, 09:51
מבין שבטויוטה רשום בספר כמות מדויקת של נוזל. אצלי בסמוראי אין לי דרך לדעת מהי הכמות. האם יש דרך להעריך כמה למלא? ראיתי באינטרנט כל מיני שיטות אבל הן לא באמת מדויקות ואני לא בטוח בנכונותן.
לגביהוצאת הנוזל הישן, לדעתי בשיטה שתיארת לא באמת יוצא כל הנוזל. מה לגבי ניקוי מוחלט בעזרת ספריי לניקוי בלמים?

amirmoshe
08-01-17, 10:38
ממה שקראתי באתרים בחו''ל. אם אתה מעוניין להוציא את כל הנוזל הישן תוציא את האטם. תניח את שני החלקים עם הפתח כלפי מטה בתבנית פיירקס ותכניס לתנור אפיה עם ספייסר שירחיק את החלקים מהקרקעית.
אני מריץ קצת את הרכב וזה מחמם את הנוזל והוא יורד די בקלות.
לגבי כמות אין נתונים שמצאתי ישירות מטויוטה.אבל לפי מה שבדקתי לטויוטות צריך 40 מ''ל לפאן קלאץ של מנוע אטמוספרי ו50 מ''ל לפאן קלאץ' מנוע טורבו שהוא גדול יותר.

amirmoshe
08-01-17, 10:38
נוזל לניקוי בלמים יכול להרוס אטמים ולכן לדעתי פחות מומלץ..

יונתןמצפה
08-01-17, 11:03
ידוע שספריי קרבורטור הורס אטמים אבל ממה שאני יודע ספריי ניקוי בלמים לא (במערכת בלמים יש אטמים). אני טועה?

tallevi
08-01-17, 22:54
יפה מאוד! כבר הרבה זמן שלא ראיתי פה טיפול בבעיות באופן מקורי ועצמאי.

אני בהחלט הולך לבצע את המהלך הזה בנבלה שלי...
לגבי פתיחת הברגים, מה רע במברגת אימפקט?? למה דווקא מברג דפיקה?

מעניין אותי גם נושא החלפת הרדיאטורים דווקא לקטן יותר...האם זה בגלל שמשאבת המים ברכב קטנה על הרדיאטור הגדול?

תודה,

טל.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

amirmoshe
09-01-17, 15:54
מברגת אימפקט דופקת לכיוון הסיבוב. במברג דפיקה הדפיקה היא בין הכריכות.
ייתכן שגם אימפקט עם ביט מתאים תצליח, אבל הסכנה היא לעגל את ראשי הברגים.
לגבי פולי מוקטן הדעות חלוקות.. מקצר את אורך חיי משאבת המים מצד אחד. מצד שני מסחרר מים יותר מהר ומסובב מניפה יותר מהר.
בהיילקס מוסבת לטורבו מערכת הקרור קצת גבולית ומנסיונות זה עוזר (לא יודע לומר אם בגלל מהירות המשאבה, מהירות המניפה או שניהם יחד).

lizard
09-01-17, 16:10
מה זה אומר דפיקה בין הכריכות?

boaz avrahami
09-01-17, 16:17

מברגת אימפקט דופקת רק בכיוון סיבוב הבורג.
מברג דפיקה לוחץ את הבורג פנימה ומרחיב את הכריכות וגם מסובב.
זה כלי שאני משתמש בו רק כשכל אמצעי אחר כשל כי הוא לא בריא להברגות ולראש הבורג.
לטעמי מברגת אימפקט עם ראש תואם הרבה יותר בריא- במיוחד באלומיניום

lizard
09-01-17, 16:23
אוקי טוב לדעת

hadtomer
11-01-17, 07:45
סקס בחנות ספרים.

לגבי השיפוץ, יפה מאוד! לא ידעתי שניתן לעשות דבר כזה. שאפו!

Mor Gurevich
11-01-17, 08:22
תודה על המדריך! בהחלט אנסה זאת כשיגיע הזמן...

יונתןמצפה
11-01-17, 08:39
בזמנו ניסיתי את זה על יחידה ישנה שיש לי.
שתי הנקודות העיקריות שהקשו עלי היו:
1. ניקוי החומר הישן
2. כמות הנוזל שיש להכניס.
(כמו כן, לא ידוע לי מהי הצמיגות הנכונה של החומר...)
ברשת יש כל מיני התייחסויות לנ"ל, אבל לדאבוני הכל נראה די חובבני- ניקוי עם WD40, מילוי עד איזושהי נקודה מסוימת וכד'.
לא הצלחתי למצוא התייחסות ספציפית לפן קלאץ' של סמוראי.

עדיין לא יצא לי לבדוק את התפקוד של היחידה המשופצת ברכב...
מה שכן, כעבור מספר ימים, נמצאו שאריות נוזל שכנראה דלפו מהאטם שסביב הציר. המשמעות מבחינתי היא שהיחידה לא ניתנת לשיפוץ... כנראה.

amirmoshe
12-01-17, 07:23
מבחינת צמיגות לפי טויוטה. 3000 לפרטיות ומדינות קרות. 6000 לרכבים גדולים במדינות קרות. ו10000 למדינות חמות.
כמה שהצמיגות עולה הצמדה טובה יותר. וכן ניתן להגיע לרמות ביניים על ידי ערבוב שתי צמיגויות.

zoharami
23-07-17, 16:56
טוב, שלום.

אוסיף את השני סנט שלי.
החלפתי לפולי מוקטן מה ש"הודיע" סופית - פאן קלאץ גמור!!!(כשמכבים מנוע הפאן ממשיך להסתובב).
פתחתי הפאן, נקיתי החלפתי שמן סיליקוני.
סוף סוף הגמל מרגיש כמו גמל שואג.
בעליות עם מזגן ביום חם מד טמפרטורה מתעצל לעבוד.
אין ספק שפולי מוקטן אחד השדרוגים היותר בריאים להיילקס.
תודה לאלי טמבור.

קצת מידע בשפה נוספת

http://www.offroad80s.com/how-to-top-up-your-fan-clutch-and-do-the-blue-fan-clutch-mod-t1160.html

יונתןמצפה
23-07-17, 17:14
ואצלי... בזמנו אחרי החלפת השמן גיליתי שיש נזילה מהציר. אז השלב הבא, איך מחליפים אטם בציר, אם בכלל?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

zoharami
23-07-17, 23:35
טוב, שלום.

אוסיף את השני סנט שלי.
החלפתי לפולי מוקטן מה ש"הודיע" סופית - פאן קלאץ גמור!!!(כשמכבים מנוע הפאן ממשיך להסתובב).
פתחתי הפאן, נקיתי החלפתי שמן סיליקוני.
סוף סוף הגמל מרגיש כמו גמל שואג.
בעליות עם מזגן ביום חם מד טמפרטורה מתעצל לעבוד.
תודה לאלי טמבור.

קצת מידע בשפה נוספת

http://www.offroad80s.com/how-to-top-up-your-fan-clutch-and-do-the-blue-fan-clutch-mod-t1160.html

בקטנה את האטם שהוצאנו, אפשר להחזיר דרך המקפיא לשתי דקות ואז הוא מתכווץ ונכנס בדיוק למקום.

ד ו ר ו ן
24-07-17, 01:12
תודה לאלי טמבור.

אתה עם מנוע טורבו?

amirmoshe
25-07-17, 15:31
פולי מוקטן לא הביא אצלי את השינוי המיוחל. השינוי בא אחרי שיפוץ פאן קלאץ' ומניפה 10 כנפיים

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

zoharami
25-09-17, 05:11
פולי מוקטן לא הביא אצלי את השינוי המיוחל. השינוי בא אחרי שיפוץ פאן קלאץ' ומניפה 10 כנפיים

Sent from my SM-G930F using Tapatalkלסיכום.
פולי מוקטן לקח כח מהמנוע אבל לא הייתה התחממות.
בסופו של דבר חזרתי לפולי מקורי. מניפה 10 כנפיים לא מצאתי.
פתח איוורור במכסה מנוע שיפר משמעותית את נושא ההתחממות.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

-->