PDA

צפייה בגרסה מלאה : מד קומפרסיה ומדידת קומפרסיה

אמנון
28-11-05, 17:50
המלווה אוטוטו נגמר (15.12) ועם סיומו הפרויקט שלי יתפוס תאוצה (ככה לפחות אני מקווה).

הגיע הזמן לבדוק מנוע. אז יש כבר מנוע באופק - מנוע של הונדה VFR 800, בתצורת V4 עם גלי זיזים עיליים כפולים (או, DOHC). מוזרק.
נתון הספק של 98 כ"ס. 7.6 קג"מ.

כמה שאלות -

בקשר למד קומפרסיה:
איפה לקנות? כמה עולה אחד איכותי?

בקשר למדידת הקומפרסיה:
עשיתי שיעורי בית, הרצתי חיפוש ועכשיו השאלות.
אין לי אפשרות למדוד קומפרסיה בטמפרטורת עבודה של המנוע.
היחס דחיסה שלו הוא 1:11.6. הנתון הזה לא אומר לי כלום. כמה P.S.I אני צריך לקבל? (כאמור מנוע קר).
מה טווח ההפרשים בין הצילינדרים שנחשב בגדר הסביר?

אם מישהו יוכל לפרט בצעדים איך לבצע בדיקת קומפרסיה מלאה, אני אשמח מאוד.

תודה.

יוני5
28-11-05, 20:20
מד קומפרסיה זה לא סיפור יקר.
אתה מוציא את הפלאגים מהצילינדרים, כל אחד בתורו, דוחף את המוט של השעון לחור של הפלאג, יש שני סוגים (למיטב ידיעתי):
1. בעל כיפת גומי, שאתה מצמיד בכוח לחור של הפלאג
2. מתברג לתוך הברגת הפלאג

נותן סטרטר לכמה שניות וקורא את התוצאה.

במנוע הזה, קומפרסיה של 180 זה בעצם מנוע במצב טוב מאוד.
140 אתה כבר לא כל כך טוב, אבל סביר. נתונים יותר נמוכים מצביעים על בעיה.

ישנו עוד נתון שמעניין אותך, הפרש קומפרסיה בין הצילינדרים. עדיף 160 בכולם, מאשר 3 צילינדרים עם קומפרסיה 180 ואחד עם 140. זה מצביע על לחץ לא זהה על הקראנק וכיו"ב - בטח איציק יוכל לפרט יותר.

ישנה עוד בדיקה שנותנת נתונים טובים יותר והיא דליפת לחץ. בבדיקה הזו אתה מכניס לחץ לתוך הצילינדרים (שוב, דרך הפלאג) כשהצילינדרים - כל אחד בתורו - בנקודה מתה עליונה ומקבל את אחוזי הדליפה מהצילינדר. בבדיקה הזו אתה מקבל גם את מקור הדליפה: שסתומי יניקה, פליטה או רינגים. 5% זה מנוע במצב מצויין, 40% - אוברול בקרוב מאוד.

בהצלחה,
יוני5

איציק - 4X6ZH
28-11-05, 20:49
:wink: :wink:
ועל זה נאמר 4 מיצי = 8 ציצי
אבל אין חלב
איציק

barak4*4
28-11-05, 21:12
אמנון, יוני סיכם לך את הנושא באופן מצויין.
אוסיף כמה דברים:

נותן סטרטר לכמה שניות וקורא את התוצאה
נושא המצבר חשוב מאוד. לעיתים מצבר חלש עלול לתת אינדיקציה של מנוע בעייתי כאשר אלו לא פני הדברים. אותו דבר לגבי סטרטר שאינו תקין ב-100%.

במנוע הזה, קומפרסיה של 180 זה בעצם מנוע במצב טוב מאוד.
140 אתה כבר לא כל כך טוב, אבל סביר. נתונים יותר נמוכים מצביעים על בעיה
חפש את הגדרות היצרן של הונדה לגבי מה מוגדר אצלם כמנוע תקין. הנתון יופיע כקומפרסיה ו% נפילת לחץ.

ישנו עוד נתון שמעניין אותך, הפרש קומפרסיה בין הצילינדרים. עדיף 160 בכולם, מאשר 3 צילינדרים עם קומפרסיה 180 ואחד עם 140. זה מצביע על לחץ לא זהה על הקראנק וכיו"ב - בטח איציק יוכל לפרט יותר.
אספר סיפור קצר.. .
עד לפני מס' חודשים היה בבעלותי אופנוע סוזוקי GSX-R-750.
האופנוע נקנה בהפחתה של 35% ממחיר המחירון וזאת בשל "מנוע גמור".
אצטט מתוך טופס הבדיקה:
צילינדר מס 1, לחץ מנוע 110, לחץ הפוך 17%
צילינדר מס 2, לחץ מנוע 120, לחץ הפוך 18%
צילינדר מס 3, לחץ מנוע 140, לחץ הפוך 15%
צילינדר מס 4, לחץ מנוע 120, לחץ הפוך 6%

המדובר היה על אופנוע צעיר יחסית, עם 60K ק"מ.
כמו שאתה רואה, נתוני המנוע עגומים למדי. הגדרת היצרן למנוע טוב היא לפחות 180 PSI.
ביצעתי רכיבת מבחן ארוכה ולהפתעתי האופנוע נהדר. מושך חזק, מאיץ יפה, בקיצור תחושת הרכיבה סותרת לחלוטין את ממצאי הבדיקה.
היו לי בעבר הרבה אופנועים , כולל R'ים אחרים, כך שהיה לי למה להשוות.
ידעתי כי האופנוע עמד מספר חודשים משום שלבעלים לא היה הממון הנדרש לאחזקת והחזקת האופנוע.
ברור היה לי כי נתוני הקומפרסיה היו שגויים בשל העובדה שהמנוע נבדק כאשר הוא יחסית "קר" ובמיוחד בשל העובדה כי הוא עמד מספר חודשים (ואת זה יסבירו לך מטלורגים - הרינגים, הבוכנות והצילינדרים עשויים ממגוון חומרים וזמן "עמידה" למנוע, מוריד קומפרסיה).
אותו "מנוע גמור" נסע מצויין עד למכירה.
במעמד בדיקת האופנוע בעת מכירתו, כל הצילינדרים היו מעל 180 PSI, ונפילת הלחץ הייתה מזערית. (אין לי את הטופס,כך שלא אוכל לצטט נתונים מדוייקים).
מיותר לציין שהוא נמכר כמעט במחיר מחירון :twisted: .

בקיצור, אם אתה בודק, מנוע שעמד, תריץ אותו קודם.
בברכה
ברק.
מצ"ב תמונה של ה-R שלי (לשעבר)
http://img280.imageshack.us/img280/5812/rr0eg.gif (http://imageshack.us)

barak4*4
28-11-05, 21:21
לסיכום תגובתי הקודמת

אין לי אפשרות למדוד קומפרסיה בטמפרטורת עבודה של המנוע.
אז לא תקבל נתוני אמת.
מצד שני, אם המוכר לא מבין, זו אופציה להורדת המחיר :twisted: .

אמנון
28-11-05, 21:31
תודה לכולכם על התגובות.

ברק - ה750R נראה מדהים :twisted:
ד"א על מה אתה רוכב כיום?

אני לא יכול לבצע בדיקה בטפמ' עבודה מהסיבה שאין לי תושבת או גוף האופנוע לצורך התנעה.
נגיד והיצרן, הונדה, הגדיר לחץ רצוי של 180 PSI, ואני מודד כשהמנוע קר. כמה אחוז רצוי להוריד מנתון היצרן על מנת לקבל אומדן?

בבדיקת הקומפרסיה עצמה, בעת הסטארטר צריך לפתוח מצערות?
עוד דגשים שרצוי לדעת?

barak4*4
28-11-05, 21:46
בבדיקת הקומפרסיה עצמה, בעת הסטארטר צריך לפתוח מצערות?
לא!

נגיד והיצרן, הונדה, הגדיר לחץ רצוי של 180 PSI, ואני מודד כשהמנוע קר. כמה אחוז רצוי להוריד מנתון היצרן על מנת לקבל אומדן?
את אותו ה% שצריך בשביל לחשב מתי ירד גשם....

אני לא יכול לבצע בדיקה בטפמ' עבודה מהסיבה שאין לי תושבת או גוף האופנוע לצורך התנעה.
ממה שראיתי מכישורי הבניה שלך, יקח לך בדיוק 60 דקות לבנות תושבת שתספיק לצורך הנעה במקום.

בדיקה קרה לא תיתן תמונת מצב טובה.

ברק - ה750R נראה מדהים
ד"א על מה אתה רוכב כיום?
כרגע אני בין אופנועים, מנסה לרכב על דיפנדר (כשאמצא את המתאים) :twisted: .
בברכה
ברק.

חנן-ג'יפולוג
28-11-05, 22:42
בדיקת קומפרסיה עושים עם מצערת פתוחה.

אמנון
28-11-05, 22:48
האופציה של בניית תושבת בעייתית. אני גר מרחק מה מהמוכר.

אני שואל שוב, בתקווה לקבל תשובה חד משמעית (לא חסרים פה מומחים למנועים, באמת..) בדיקת קומפרסיה כשהמנוע קר, כמה תועיל?
הצעות?
:roll:

t_uri
28-11-05, 23:32

ובנוסף מוציאים את כל הפלאגים.

אורי טל.

barak4*4
29-11-05, 08:52
באופנוע (שלא אמור להיות שונה ממנוע של מכונית :roll: ?), הבדיקה נעשית ללא פתיחת מצערת.
המדובר הוא על קרבורטור, אולי בהזרקה הדברים שונים, למרות שאני לא רואה סיבה.
המנוע שאתה מדבר עליו הוא מוזרק.
אולי, אם אתה כל כך מתקשה באופרציה, קח את המנוע לבדיקה במוסך אופנועים.

חנן-ג'יפולוג
29-11-05, 09:09
ברק, אתה טועה. במצערת סגורה נכנס מעט אוויר אל הצילינדר ואתה מקבל דחיסה נמוכה מאוד:

http://faq.f650.com/FAQs/CompressionTestingFAQ.htm

barak4*4
29-11-05, 10:16
חנן, במדריך שאתה צירפת (B.M.E. נכון?), הסיבה לפתיחת מצערת היא אחרת לגמרי.
במנועי סינגל (צילנדר אחד, נפוץ מאוד באופנועי שטח), קיים משחרר דחיסה, שמטרתו להקל על ההנעה (בבעיטה או עם סטרטר). בעבר היה משחרר דחיסה ידני (למשל ב-DR-350 שהיה לי או ב-DR600 שהיה לך (נכון?)), היום הוא אוטומטי.
פתיחת הגז מבטלת לכאורה את פעולת משחרר הדחיסה.
משחרר הדחיסה, כשמו כן הוא, משחרר דחיסה, ולכן נקבל לחץ נמוך מאוד ללא פתיחת מצערת.
(מי שלא קיבל kik-back ממנוע של אופנוע, לא יבין לעולם מה הולך שם :wink: )

המדריך שאתה צירפת, בכלל מוזר, הם אומרים לקבע את משחרר הדחיסה עם איזוליבנד. במידה וזה נעשה, כבר לא צריך לפתוח מצערת לרווחה.

הם טוענים כי פתיחת המצערת לרווחה מדמה תנאי מאמץ קשים, ובנוסף מונעת "גניבת" לחץ על ידי הקרבורטור. מוזר, הרי הקומפרסיה נמדדת בעת בה כל השסתומים סגורים ולכן לא צריכה להיות לכך כל משמעות.
הסיבה שאני מבין היא, שהם מוסיפים בדיקה נוספת לבדיקת יעילות אטימת השסתומים.
הוספת השמן גורמת לאטימה טובה בין הבוכנה / רינגים/ צילינדרים. דליפת לחץ שתתגלה לאחר פעולה זו תצביע על שסתומים בלויים.
זאת אומרת (ממה שאני מבין), שפתיחת המצערת היא למטרת בדיקת אטימת השסתומים בלבד ולא הבוכנה / רינגים/ צילינדרים.
אם כן, אתה אכן צודק.
העובדה היא שבפועל, במנוע מרובה צילינדרים, במכון בדיקה של אופנועים, לא בודקים עם מצערת פתוחה (ממה שאני ראיתי עד כה).

אמנון שים לב שגם במדריך זה טוענים כי בדיקה קרה לא נותנת אינדקציה מהימנה.
ברק.

חנן-ג'יפולוג
29-11-05, 10:23
http://www.volvoadventures.com/howtodocompressiontest.html

And finally you must make sure that not only does the engine turn over at or near its normal cranking speed for long enough for the reading on the gauge to stabilise, but that your assistant keeps the throttle wide open throughout. The high manifold depression created by a closed throttle would provide a falsely low reading.

חנן-ג'יפולוג
29-11-05, 10:24
או יותר בקיצור, במקום שאני כל פעם אביא קישור אחר:

http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=engine+compression+check& meta=

יוני5
29-11-05, 13:04

ובנוסף מוציאים את כל הפלאגים.

אורי טל.

אורי,

אני חושב שאתה טועה. מעולם לא הוצאתי את הפלאגים אלא את הראשים של הפלאגים (ע"מ שלא יניע).

אם תוציא את הפלאגים, "תחטוף" שפריץ לא נעים.

יוני5

landrover
29-11-05, 14:09
אמנון - יש לי סט לבדיקות מנוע , כולל מד קומפרסיה אם אתה צריך להשאיל ,
ואני גר לידך - בזיכרון.

אמיר.

אמנון
29-11-05, 17:50
אמיר תודה רבה, אני אצור איתך קשר כשהעניין יהיה יותר רלוונטי.

אני שואל שוב, בתקווה לקבל תשובה חד משמעית (לא חסרים פה מומחים למנועים, באמת..) בדיקת קומפרסיה כשהמנוע קר, כמה תועיל?
מה דעתם של המומחים? קיד? איציק?

t_uri
29-11-05, 20:36
יוני. את המידע לקחתי מכאן:

http://www.amazon.com/gp/product/1557882452/103-0722401-9121429?v=glance&n=283155&me=ATVPDKIKX0D ER&no=283155&st=books

http://img212.imageshack.us/img212/6436/compressiontest7bz.jpg

הפרוצדורה של הוצאת כל הפלאגים לא מתוארת בשאר הספרים שקראתי אבל היא לא יכולה להזיק אז אני לא יודע כמה צריך לקחת אותה ברצינות אבל אני לא שולל אפשרות שללא פלאגים תתקבל קריאה גבוהה יותר.

יוני5
29-11-05, 23:13
אורי,

להזיק? לא. חוץ מאולי שפריצים לא נעימים לפנים.
לגבי תוצאה גבוהה יותר, לדעתי לא. למה שיהיה? אתה בודק צילינדר אחד בכל פעם, והקריאה רלוונטית לו בלבד. הרי כמות נתונה נדחסת לנפח נתון. אם לצילינדרים האחרים אין עומס, זה לא אמור להשפיע , אלא אם כן לסטרטר אין מספיק כוח לדחוס את הבוכנה הבודדת, וזה בפרוש לא המצב.

אבל יכול להיות שאני טועה.
יוני5

מוש
03-12-05, 15:25
בעת בדיקת דחיסה יש להוציא את כל המצתים, הסיבה לכך היא להקל על המתנע לסובב את המנוע ולקבל סיבובים מהירים יותר.
בעת בדיקת דחיסה יש לפתוח את מצערת היניקה פתיחה מלאה, וזאת בכדי לאפשר מילוי נפחי רב ככל שניתן בזמן הבדיקה.

נתוני היצרנים למיניהם (במנועי רכב) לאחוזי נפילת לחץ הם בין 5 ל 8 אחוזים במנוע תקין,
קשה מאוד למצוא את הנתון הנ"ל בפרסומי היצרנים.

נ.ב.
בשבוע שעבר ניסיתי לבצע בדיקת נפילת לחץ במנוע של קאיה ספורטאג',
להפתעתי, קיבלתי קריאה של 5% בכל זוג צילינדרים מקבילים מבלי לסובב את המנוע,
כלומר, צילינדר מס'1 במצב דחיסה קריאה של 5% בצילינדר מס'1 וגם במס'4 וכו'
האם יש למישהו פתרון לתופעה?

חנן-ג'יפולוג
03-12-05, 19:20
מה שאתה כותב, אני מניח שזו חידה? אני מרשה לעצמי להניח שאתה יודע את התשובה.

אתה יכול לתאר את כל מהלך הבדיקה? עבור אלה שלא התנסו בה? (כמוני, למשל) שיבינו על מה אתה מדבר.

מוש
03-12-05, 19:52
חנן
תהליך הבדיקה:
מוציאים את כל מצתי המנוע (מנוע 4 צילינדרים במקרה זה)
מסובבים את גל הארכובה עד למצב בו צילינדר מס' 1 נמצא בנמ"ע בסוף דחיסה (צריך לדייק אחרת המנוע יסתובב בזמן החדרת הלחץ) מחברים מד נפילת לחץ אל פתח המצת ובודקים את אחוזי הנפילה.
במצב זה (מבלי לסובב את המנוע) צילינדר מס' 4 נמצא בסוף מהלך הפליטה ו"חפיפת" שסתומים
בדיקת נפילת לחץ צריכה להראות אחוזי נפילה ניכרים (שסתומים פתוחים חלקית)

לא כך קורה במנוע המדובר.

לא, עדיין אין לי תשובה אני מחפש/בודק פתרון לקושיה...

מוש
03-12-05, 20:06
הבהרה נוספת לתהליך הבדיקה

בדיקת נפילת לחץ (נקראת גם בדיקת "לחץ חוזר")מיועדת לוודא מצב אטימות חלל הדחיסה/שריפה ונותנת בד"כ תמונה טובה יותר על מצבו של המנוע (יותר מאשר בבדיקת דחיסה) מכשיר הבדיקה מחובר בצידו האחד למע' לחץ האויר בבית המלאכה, על צגו יש סקלה המראה בין 0% - דהיינו אטימות מלאה, לבין 100% - דהיינו פריצה מוחלטת. בצידו השני צינור המתחבר בהברגה למיקום המצת, מחברים את המכשיר לצילינדר הנבדק וקוראים את המדידה הנרשמת.
ניתן בזמן זה להרגיש- בעזרת גב כף היד, או לראות- בעזרת סגירה בשקית פלסטית פשוטה האם הבריחה המוגזמת של האויר היא דרך צינור הפליטה- דהיינו שסתום פליטה, דרך מצערת היניקה- דהיינו שסתום יניקה, או דרך צינור מילוי שמן המנוע- דהיינו לחץ עוקה המעיד על טבעות בוכנה/בוכנה פגומות.

מקווה שההסבר ברור

מוש

חנן-ג'יפולוג
03-12-05, 23:13
אני רק מנחש (כמו שכבר הבנת עוד לא יצא לי לעשות בדיקות כאלו בפועל) :

אם יש שם מרימים הידראוליים, בזמן הבדיקה אין לחץ שמן ולכן מרווח השסתומים גדול, והם נשארים סגורים, למרות שהם היו אמורים להיות פתוחים מעט, עקב חפיפה.

אם לא מדובר במרימים הידראוליים, אז שסתומים לא מכוונים בצורה קיצונית, אבל במקרה כזה המנוע היה מרעיש ואין מצב שהיית מפספס את זה.

או במידה ויש תזמון שסתומים משתנה אוטומטית, אז אולי החפיפה הזו לא קיימת בסל"ד נמוך.

חנן-ג'יפולוג
03-12-05, 23:22
http://www.kia-forums.com/t4521-timing-belt-replacement-ins.htm

סעיף 12 בתגובה הראשונה. אני מבין משם שבאמת יש מרימים הידראוליים ושללא לחץ שמן המרווחים גדלים מאוד. עושה רושם שזו עשויה להיות התשובה לשאלתך.

יוני5
04-12-05, 00:07
הבהרה נוספת לתהליך הבדיקה

בדיקת נפילת לחץ (נקראת גם בדיקת "לחץ חוזר")מיועדת לוודא מצב אטימות חלל הדחיסה/שריפה ונותנת בד"כ תמונה טובה יותר על מצבו של המנוע (יותר מאשר בבדיקת דחיסה) מכשיר הבדיקה מחובר בצידו האחד למע' לחץ האויר בבית המלאכה, על צגו יש סקלה המראה בין 0% - דהיינו אטימות מלאה, לבין 100% - דהיינו פריצה מוחלטת. בצידו השני צינור המתחבר בהברגה למיקום המצת, מחברים את המכשיר לצילינדר הנבדק וקוראים את המדידה הנרשמת.
ניתן בזמן זה להרגיש- בעזרת גב כף היד, או לראות- בעזרת סגירה בשקית פלסטית פשוטה האם הבריחה המוגזמת של האויר היא דרך צינור הפליטה- דהיינו שסתום פליטה, דרך מצערת היניקה- דהיינו שסתום יניקה, או דרך צינור מילוי שמן המנוע- דהיינו לחץ עוקה המעיד על טבעות בוכנה/בוכנה פגומות.

מקווה שההסבר ברור

מוש

מוש,

מזיכרוני, כשהבעיה הוא בשסתומי היניקה, בריחת האויר תורגש דרך פילטר האויר. מצד שני, הנסיון שלי הוא על מנועים בעלי קרבורטור. האם במנועים מוזרקים הבריחה תהיה במקום שונה?

יוני5

רפאל
04-12-05, 07:07
חנן
בקישור ששלחת מפורט תהליך החלפת חגורת זימון, אין בו תשובה לשאלה (לדעתי)
כמו-כן, למיטב ידיעתי שמן מרימים הדראוליים "מחזיקים" שמן בתוך עצמם זמן רב
כך שלא אמורה להיות בעיה מכוון זה, מה גם שאין דפיקות/רעשים במנוע.

יוני
דין מנוע קרבורטור, כדין מנוע מוזרק
מצערת יניקה=מסנן אויר (הלא הם מחוברים ביניהם בצינור)
כך שהבדיקה זהה בשניהם.

מוש

חנן-ג'יפולוג
04-12-05, 09:53
מוש, אתה ראית את הסעיף הזה?

12. Now that everything is running well you may reverse the procedure and put everything back together. After reinstalling everything and starting the engine you may notice a tapping under the valve cover, do not be alarmed however, that is just lifter bleed down from the cams being turned over with no oil pressure. Simply drive the vehicle a few miles and it will eventually go away.

מורן סלע
08-12-05, 18:21
איך ניתן לבדוק קומפרסיה במנוע דיזל?

-->