PDA

צפייה בגרסה מלאה : פגמים בשיקול הדעת - זה נראה כמו נ.נ.

עמודים : [1] 2

asafk
01-02-17, 20:49
רקע
מלחמת העולם השניה הביאה לעולם כמה רכבי שטח מיתולוגיים. הג'יפ, כמובן - אין מה להרחיב כאן באתר. אבל יחד איתו גם סדרה WC של דודג', משאיות קלות למגוון רחב של שימושים - קנו להן מקום של כבוד אצל הלוחמים שעבדו איתם בכל החזיתות בתנאים הקשים מכל. בניגוד למיתולוגיה, WC אינם ראשי תיבות של WEAPON CARRIER או נושא נשק, אלא האות הראשונה W שמציינת את משפחת המשאיות הקלות של דודג', והאות C ששייכת לשנת המודל של הסדרה. אבל כל זה לא משנה - כי עם פרוץ השלום העולמי, דודג' ראו כמו ג'יפ לפניהם את הפוטנציאל העסקי ונתנו לאמריקאים את אחד מסוסי העבודה המיתולוגיים, רכב שעד היום עובד קשה אבל הוא גם טנדר אספנות נכסף - דודג' פאואר וואגון. הפאואר וואגון היה מבוסס בגדול על המכונית הצבאית של מלחמת העולם, בתוספת תיבת העברה בעלת שתי מהירויות, מנועים קצת יותר חזקים, ועוד שינויים די קלים.
לפאואר וואגון היו לאורך השנים גם גרסאות צבאיות, המוכרת ביותר היא דווקא הקטנה מכולן, M37 . על בסיס W300 האזרחית והרב שימושית נבנתה גם שלדה של רכב 1 טון פשוט יותר - WM300, וגרסת הייצוא הצבאית שלו המוכרת כ M601.
בסוף שנות ה 60 החלו להרכיב בתעשיות רכב נצרת עלית על גבי שלדות WM300 גם את דגמי W300 ו D300 (האות D מציינת רכב עם הנעה אחורית בלבד והאות W מציינת רכב עם הנעה לכל הגלגלים) וגם את הגם M601 הצבאי - הקומנדקר הישראלי הראשון.
המכללים שהורכבו על השלדה האמריקאית בעלת הקורות הפתוחות היו מנוע SLANT SIX, המכונה באמריקאית, TOWER OF POWER, ולא ברור למה כאשר הוא בגרסתו התעשייתית מעוטת הסוסים ודלת המומנט, ממסרת ארבעה הילוכים NP435 תיבת העברה NP200 עם יציאה אחורית ימנית ותוף בלם חניה, וסרני NAPCO מגושמים עם יחס העברה מדהים של 1:5.83, מסובבים גלגלי 16 עם צמיגי 9.00-16 דיאגונליים בקוטר של כמעט 37 אינצ'.
אין דרך נעימה לתאר את זה - הם היו עגלות. אבל נסעו בכל מקום, עם יחסי העברה שמפצים על האין כוח, וגלגל הגה ענק שפיצה על העובדה שמדובר בהגה מכני, תיבת ROSS פשוטה ובסיסית.
עם קומנדקרים כאלו נסענו לפני כמה שנים לשחזור מבצע עובדה - והאמת - נהניתי. זה נוסע לאט אבל משרה תוך כדי רוגע מסויים. המשאיות האלה, עמוסות וכבדות, מתגלגלות במדבר בקצב שלהן, מרגישות בבית.
ואז נגמרו לתעשיות רכב חלקי המרכב. קבינות גרילים וכנפיים - את הארגז ממילא ייצרו בארץ - והיה צריך לעשות משהו כדי להמשיך את הליין המוצלח שסיפק קומנדקר לחייל, לחקלאי, לשוטר ולכבאי.
מהנדסי תער לא התעצלו, רכנו על לוח השרטוט לילות כימים (טוב, כנראה לא לילות, אני מכיר את הוועד) - ובנו על גבי קווי המתאר המקוריים גריל, מכסה מנוע, כנפיים וקבינה פשוטים לייצור ולעיבוד, מלוחות שטוחים וכיפופים פשוטים - זה היה הקומנדקר הישראלי, שזכה מאוחר יותר לשם "אוגנדה" כשם אחת מהמדינות אליהן נמכר.
מנות הייצור הראשונות היו על השלדה האמריקאית ללא חיזוקים וללא שינויים, עם המכללים האמריקאיים המקוריים ממש כפי שהיה ה M601. הדגם זכה לקוד חדש WM325, ולשם המסחרי M325. בצבא המציאו לו שם המבוסס על המיתולוגיה של ה WEAPON CARRIER וקראו לו "נושא נשק", או בקיצור נ.נ.
למזלנו, נ.נ.ים כאלו סופקו גם ל"יישובי ספר", עם קבינה מוגנת מיקוש (אמבטיה של פח שריון) וארגז שחלקו התחתון גם הוא מרופד בלוחות שריון כבדים. בגלל שהרישוי היה של טרקטור, או יותר נכון "רכב בטחון - חקלאי", המנוע הוחלף למנוע דיזל- מנועי פז'ו 6 צילינדרים בחלקם ומנועי פרקינס 4 צילינדרים באחרים. הקומנקרים האלו הוגבלו כיוון שהיו רכבי בט"ש לנסיעה במהירות עד 30 קמ"ש ובשדות היישוב בלבד. ולא שמישהו רצה לנסוע איתם רחוק יותר - המיגון הכביד על המכללים והשלדות החלו להישבר. זה גם היה השלב בו החלו בתע"ר לשפר את הנ.נ. בעל המכללים מקצת אחרי מלחמת העולם השניה - השינויים המשמעותיים ביותר היו שלדה מחוזקת ולאחריה סרני דנה 60 ו 70 עם יחס העברה מהיר יותר - 4.88, שגמר סופית את המומנט והפך טיפוס על מדרכה עם מנוע הבנזין נטול המומנט למשימה קשה, וכדי להוציא את גל ההינע האחורי לאמצע הסרן, הוחלפה תיבת ההעברה ל NP205.
השאר הסטוריה - דגמי הS2 של הנ.נ. היו הבסיס לאימוץ של מנוע דיזל V8 של GM עם תיבה אוטומטית, בודי רחב יותר והגה כוח - על גבי אותה שלדה רק מייצור מקומי - קומבינה ישראלית שנודעה בשם "אביר".
הנ.נ. ייוצר עד תחילת שנות ה90, לא לישראל אלא לייצוא, לדרום אמריקה ולאפריקה בעיקר - עם מנועי הבנזין העתיקים וגם עם מנועי דיזל - בעיקר מנוע איסוזו 3.9 אטמוספרי שהיה להיט אמיתי באפריקה.

אז מה יש לנו כאן? חכו. אני הולך לשים קפה ונמשיך.

אסף.

asafk
01-02-17, 21:16
הטלפון מצלצל. על הקו מישהו שמכיר מישהו כאן מהאתר. הוא שמע שיש לי ריאו. הוא משכיר כלי רכב לסרטים ורוצה לקנות את הריאו.
זה תחביב, אני אומר לו - אז מבחינתי כסף לא מחליף כאן ידיים. תציע לי משהו מעניין אחר, החלפה.
מעניין אותך קומנדקר דיזל? היא שואל. בטח מעניין. יש רשיון? יש, אבל צריך לעבוד בשבילו. לנסוע להביא אותו והבנאדם שהרשיון אצלו קצת לא זמין, ודברים כאלה. יאללה. סגרנו.
אני נוסע לראות במה זכיתי. בסככה במושב עומד מה שנראה כמו משהו שהיה פעם נ.נ. מעוך, שבור, אף חלק כמעט לא שמיש. סרני NAPCO וקבינה של בטשית. ארגז ממוגן וכבד. נראה זוועה. לידו שתי שלדות נ.נ., אחת מהן מהדגם הלא מחוזק ועם מנוע וגיר וסרני אביר. היא חלודה וכבר עברה תיקונים גסים של מוסך טרקטורים במושב. השניה מחוזקת ונראית מצויין. על הרצפה תיבות העברה, 200 ו 205. וגלי הינע. זה מתחיל להיראות מעניין. יש רשיונות וחלקים לשני נ.נ.ים. אני לוקח מה שצריך להרכיב אחד הוא משתמש בשאריות להרכיב את השני.
אני בוחן מקרוב את המנוע. פרקינס 4.236 - מנוע של שופל, ושל טרקטורים "צהובים", ושל טרקטורים חקלאיים, ושל סירות, ושל מכונות מכל מיני סוגים, וזה אפילו היה מנוע שהורכב בלנדרוברים ובפורד F בשנות ה70 ואפילו... אפילו בטויוטה לנדקרוזר סדרה 70 רגע לפני שטויוטה עברו ל6 צילינדרים. בקיצור... סוס עבודה עם מומנט של שופל. חלקים לא חסרים לבהמות האלו, רק כוחות סוס.
אני מעביר אלי לאט לאט את החלקים, אוסף עוד פריטים ממקורות שונים, שעונים, כיסאות, ידיות, המון המון פריטים, ומתכונן להרכבה. החלק האחרון שאני אביא יהיה השלדה עם הסרנים- השלדה המחוזקת כמובן.
שנה אחרי, והחלקים היחידים שחסרים לי הם הקבינה עצמה - (שהיא בסך הכל קאול וקיר אש עם חתיכת ריצפה. עם מידת השיפוץ שנדרשת לקבינה הקיימת, אני מעדיף כבר לחתוך לכופף ולרתך קבינה חדשה. זה באמת ברמה של כמה חלקי פח קלים לייצור, ממש כמו שהתכוונות בתע"ר אי אז בשנת 1970 או משהו כזה, ואם למישהו יש קבינה של נ.נ. בחצר, זה הזמן לומר. אני בא לקחת במחיר הברזל (200 שקל לטון בימינו)) והכנפיים ( גם הן עשויות חלקי פח קלים לייצור), ועוד קצת פיצ'יפקס.
בשבועות הקרובים אני מביא את השלדה והסרנים, ואז מתחילים להרכיב הכל...

מה בתוכנית?
להרכיב את הנ.נ. נאמן למקור.. כמעט. בלי סגירה. אולי אפילו בלי חלון קדמי (למרות שיש לי מסגרת חלון במצב מצויין וגם מגבים ומתזים והכל). אפריקה. שינויים עיצוביים קלים בכנפיים, הארגז הוא בגרסה הנדירה הקצרה מה שאומר שהקבינה תהיה בגרסה הנדירה גם היא - כפולה לארבעה נוסעים, הסבה להגה כוח (חשוב...) - וצמיגי 37 במקום 9.00-16. המידה הזו עם יחסי ההעברה המהירים תביא את הנבלה עם מנוע דיזל ב2400 סל"ד ל80 קמ"ש.
איטי, רועש ומגניב.
יש על הגיר מפרש כוח אז אני אחפש מאיפה אפשר לפרק כננת מכנית שהיתה במקור על הכלי ואבדה, וזהו בערך.
מטופש, אני יודע.
אבל נראה לי כמו פרוייקט ראוי.
מה, לא?

אסף.

opl
01-02-17, 21:27
כן.

אבל בלי תמונות אתה מת בשבילינו...

boaz avrahami
01-02-17, 21:28
סופר מעניין. בהצלחה!
כמובן, אם תזדקק לעזרה ...

rob
01-02-17, 21:28
ראוי - ללא ספק
אבל כבד.... אוי כמה כבד....
אחרי כמה שנים של פירוק והרכבה של בהמה במשקל של 3 טון, המעבר לגרמניה חטובה במשקל 700קג זה פשוט ברכה.

assafy
01-02-17, 21:43
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/239e242ba2c6a7ad5545ffaa
25aac920.jpg

ומאיזה דגם זה?

assafy
01-02-17, 21:45
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/29c0d00324513ded24817cdad396da47.jpg

asafk
01-02-17, 21:47
זה כמובן m601.

אגב... סט קומפלט של קבינה כנפיים מכסה מנוע וגריל של כזה - גם יסדר אותי אם מישהו נותן במחיר סביר.

אסף.

ד ו ר ו ן
01-02-17, 21:52
יש מצב שקרוב לכיפה של הר חמרן יש עדיין את רוב הקבינה של נ.נ. מטרה.

asafk
01-02-17, 21:58
מטרות יש בשפע ובמקומות נגישים יותר. יש בהן חורים. יותר ממה ששווה לשפץ במקרה הזה.

אסף.

zivo
01-02-17, 22:35
דורון,
השילדה בכיפה של החמרן לא שווה כלום.
היינו שם למחרת המפגש, אחרי שאסף כבר נתן לנו פרומו, והתיחסנו לנושא.

אסף,
אם הנבלה עומדת בחוץ, כדאי שתזדרז ותשים עליה פאנל זיהוי רק"ם, הטייסים של היום, מכירים רכבים כאלו רק כמטרות :-)

lizard
01-02-17, 22:52
אתה מוזמן להתקשר אם תצטרך עזרה

רפי לין
01-02-17, 23:43
החודש (ינואר 2017) הפיקה חב' "מכשירי תנועה" חוברת אודות 75 שנה לייצור הסדרתי הראשון של הקומנדקאר בארה"ב.
עורך התיעוד הנדיר הזה הוא לא אחר מאשר אל"מ (מיל') יעקב והוא פסקול של ציונות שאוהבים לאהוב, דמות יוצרת ותורמת, מקורי, שנון וסוחף.
יעקב סלעי הצליח בגדול בכל מעשיו. הוא היה מנהל הייצור הראשון של תעשיית הרכב בנצרת בעת ייצור והרכבת הקומנדקארים בארץ, ולאחר מכן עמד שנים בראש מערך השירות של חברת מכשירי תנועה,
במלחמת יום הכיפורים הוא פיקד על גש"ח (גדוד שרותי חימוש) 702 באוגדתו של רפאל (רפול) איתן ברמת-הגולן ולאחר מכן גם על אגד התחזוקה האוגדתי .
הסיפור האמיתי של הקומנדקאר המיתולוגי וה-נ.נ (נושאת נשק) הצה"לי התחיל בחברה קטנה שהוקמה בשיקגו והתמחתה בייצור משאיות וטנדרים לשימוש צבאי.
בשנת 1928 נרכשה החברה על ידי קרייזלר, שהמשיכה את הייצור במפעליה בקנדה ובטורקיה.
כבר בשנת 1939, ייוצרו במפעלי קרייזלר קומנדקארים צבאיים שחלקם עם הגה בצד ימין לשימושם של צבאות בריטניה ובעלי בריתם מאוסטרליה וניו-זילנד.
סדרות הקומנדקארים שיוצרו בשנות ה- 40, במאה שעברה, הוכרו כרכב השטח המוצלח ביותר שהשתתף במלחמת העולם השנייה.
יעקב סלעי שילב בחוברת המיוחדת צילומים נדירים מהדגמים השונים שיוצרו לאורך השנים בעולם ופרק מעניין הוא אודות הרכש מעודפי הצבאות המערביים באירופה, שלאחר מלחמת העולם השנייה, עבור יחידות ההגנה עוד לפני הקמת צה"ל.
מי שתרם רבות לרכש ביטחוני חשוב זה, שסייע במלחמת העצמאות, הוא אפרים אילין שהיה גם מחלוצי תעשיית הרכב בישראל.
החוברת מוקדשת ליו"ר קבוצת "מכשירי תנועה" ג'ו בוקסנבאום ז"ל, המייסד והבעלים של מפעל ההרכבה והייצור בנצרת עילית ולכל אנשי כוחות הביטחון שהפעילו את הקומנדקארים לאורך השנים. בהקדמה למהדורה, מפרט צבי נטע (הבן של ג'ו) את ההיסטוריה של הקומנדקארים שהורכבו בתעשיות הרכב בנצרת, החל משנת 1966 ועד תום ייצור ה"אביר".
אלפי כלי רכב יצאו את שערי המפעל, בדגמים לסיור, בט"ש, (בטחון שוטף) שיטור, תא קשיח ומוגן, כלי רכב לתיבות קשר ואמבולנסים ועוד.

נכתב ע"י בני אביעד.

בברכה - רפי לין

asafk
02-02-17, 17:41
קצת על ההגה.
ההגה של הננ ויורשו האביר זכו להרבה קללות. מבט חטוף יבהיר גם למי שלא מאוד מבין שהתכנון גרוע - מדובר במנגנון פוש-פול בו תיבת ההגה נמצאת מאחורי הסרן. כדי שלא יהיה באמפסטיר ששובר את הידיים בננ או את השלדה באביר - הדראגלינק צריך להיות שווה בארכו למחצית הקפיץ שמאחורי הסרן - ליצור מקבילית.
אבל זה לא המצב והדראגלינק קצר מדי כלומר תיבת ההגה ממוקמת קדימה מדי.
וזה לא שהתכנון המקורי של ה wc או wdx או wm היה שגוי. שם תיבת ההגה הידנית נהנתה מזרוע פיטמן קצרצרה ממנה יצא דראגלינק ארוך ומקביל לשלדה עד הקצה הקדמי שלה, ממש מעל תושבת הקפיץ הקדמית, הזיז זרוע סרק שאליה התחבר דראגלינק נוסף, שהלך לזרה אחורה לזרוע ההיגוי הארוכה יחסית על הסרן.
אחלה תכנון, שגם מבטיח שלא יהיה באמפסטיר וגם מפחית בשני יחסי העברה את מומנט ההיגוי מהקינגפין עד תיבת ההגה.
אבל אז מישהו החליט לחסוך, או להתחכם, וויתר על כל המנגנון לטובת דראגלינק בודד וקצר וזרוע פיטמן ארוכה יותר. וכל זה בלי להזיז את תיבת ההגה ממקומה. לא טוב.

תכף יבואו הפתרונות האפשריים.

אסף.

ד ו ר ו ן
02-02-17, 18:14
קצת על ההגה.
ההגה של הננ ויורשו האביר זכו להרבה קללות. אסף.
ואגודלים שבורים..

asafk
02-02-17, 19:03
אז הבנת הבעיה כולל האגודלים השבורים והשלדות השבורות היא חלק חשוב במציאת הפתרון.
הפתרון הטריוויאלי הוא זה שבחרו בו בתע"ר - תיבת הגה כוח אינטגרלית גדולה וחזקה במיקום המקורי. זה כמובן לא פתרון טוב - מהסיבות הגאומטריות שכתבתי קודם והבאמפ סטיר המובנה במיקום הזה.
בנוסף, אנחנו רוצים זרוע פיטמן קצרה ככל האפשר, אבל ארוכה ככל שנדרש. הקטנת זרוע הפיטמן יוצרת יחס העברה - בין זרוע ההיגוי הארוכה לזרוע הפיטמן הקצרה - מקטינה את המומנט שתועל בין התיבה לשלדה, על חשבון זווית גזרת ההגה.
זרוע ההיגוי על הסרן היא באורך 7 וחצי אינצ'. זווית ההפניה בצד הפנימי היא 34 מעלות, וחישוב של אקרמן מראה שבצד החיצוני היא 26 מעלות. סה"כ גיזרה של 60 מעלות מצד לצד. אם לוקחים תיבת הגה של בערך 90 מעלות, זה אומר שאפשר להשתמש בזרוע של 5 וחצי אינצ' ולקבל הפחתה של שליש מהמומנט בין הקינגפין לציר תיבת ההגה.
תע"ר הרכיבו תיבת שפרד של פאקינג משאית, עם זרוע פיטמן ארוכה מאוד... ארוכה מדי... מה שגורם לשלדות של האביר להישבר, ודרש לאורך השנים עוד ועוד חיזוקים.
אז הפתרון הזה נכשל, פעמיים.

תכף נמשיך.

אסף.

asafk
02-02-17, 19:59
אז מה כן עושים? כמו שזה נראה יש שלוש אפשרויות.
הראשונה היא להזיז את תיבת ההגה אחורה ולהאריך את הדראגלינק. זה אומר לחתוך חור גדול בשלדה בדומה לסידור המקורי, דרכו יעבור הסקטור. כל מיקום אחר של הציבה יוציא את הפיטמן מתחת לשלדה - וזה לא אפשרי ע״י הוא אמור להיות בדיוק בקו של תושבת הקפיץ. וחור גדול מעל תושבת הקפיץ האחורית בטח לא בא בחשבון משיקולי חוזק של השלדה. אז הרעיון הזה יורד מהפרק.

השני הוא להזיז את התיבה קדימה. למישור של תושבת הקפיץ הקדמית. זה גם מחייב להפוך את השאקל מקדמי לאחורי - וזה הפתרון שקיים, עם אותו סרן בדיוק, בטנדר CUCV. זה פתרון טוב אבל הוא דורש בדיקה ממש מדוייקת של המסלול שיעשה הגל הקרדני מעמוד ההגה לתיבה. הוא חייב לעבור מעל גובה קורת השלדה כי בגובה הקורה נמצאת תושבת מנוע. כלומר יש כאן אילוץ לא קל והמיקום בציר האורך גם צריך להיות מדוייק מה שהופך את האילוץ הקודם לקשה יותר. אבל זה בהחלט אפשרי.

הפתרון השלישי הוא לעבור להגה קרוסאובר. תיבת ההגה או לפני הסרן או מאחוריו, מאחורי הסרן מפשט את המעבר של הגל הקרדני, לפני הסרן מפשט את חיבור הדראגלינק - אפשר לחבר אותו ישר למוט שפור, עם תפוח מתאים או עם עין מרותכת.
גם זה דורש בדיקה ממש טובה של איפה להעביר את המוטות והגלים אבל גם זה אפשרי בהחלט.

אסף.

Bernard
02-02-17, 20:50
או אולי להחליף לכזה ולסגור עניין?
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=112853
112853

http://www.ebay.com/itm/PSC-Trail-Series-2-5-Double-End-Full-Hydraulic-Steering-Kit-with-P-Pump-OFFROAD-/152159810985?hash=item236d6e75a9:m:m-ESRlg4pwXCkqLGC5JUxVQ&vxp=mtr

asafk
02-02-17, 20:57
א. זה לא חוקי.
ב. זה מחוץ לתקציב. הרבה מחוץ לתקציב.
ג. מה רע בסתם הגה כוח?

אסף.

Bernard
02-02-17, 21:45
אתנ שואל אותי מה רע?
יש כאן למעלה, איזמישהו שכתב מה רע בהגה ההוא.

אבל אם זה לא חוקי (נדמה לי שכבר אמרת את זה פעם, לפני שנים, כששאלתי)... ירד מהפרק

asafk
02-02-17, 21:51
הקיים רע, אבל אפשר לעשות אותו טוב בלי להגיע להידרו מלא. או לפחות אני מתכוון לנסות. בינתיים אני מנסה לשחזר את ישיבת ההנדסה ההיא שמעולם לא התקיימה בתעשיות רכב.

אסף.

נמרוד
02-02-17, 22:49
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=55614&d=1401324692

Bernard
02-02-17, 23:58

למה? לא נכון.
להיפך. כל אחד, שיעצום עיניים וידמיין את ה"פרוייקט" שלו... לשלי יש עיניים כחולות (-:
לא הייתי רוצה לאסף יהרוס אותו עם חלודה תוצרת הארץ.

בעצם... נראה לי שאולי זה האתר האחר... סליחה, טעות.
יאללה אסף - תמונות של חלודה..

talw
03-02-17, 09:29
הקיים רע, אבל אפשר לעשות אותו טוב בלי להגיע להידרו מלא. או לפחות אני מתכוון לנסות. בינתיים אני מנסה לשחזר את ישיבת ההנדסה ההיא שמעולם לא התקיימה בתעשיות רכב.

אסף.

אז אתה חושב לכיוון של הפתרון השלישי (קרוסאובר)עם הגדלת זרוע ההיגוי והקטנת הפיטמן ע"י תיבה הידראולית בעלת זווית גיזרה גדולה יותר ,בנוסף לוויסות לחץ משאבה ?
או שלא הבנתי כלום ממה שכתבת למעלה ?(בלי תמונות)

asafk
03-02-17, 09:37
תמונות... של מה בדיוק? ערמת חלקים.
תמונות של המנוע והגיר יש בדיון שפתחתי לטובת משאבת ההזרקה.

וקצת על המנוע.
פרקינס 4.236 - ה4 הוא מספר הצילינדרים. 236 אינצ׳ מעוקב הנפח. מנוע דיזל טיפש, הכי טיפש. הזרקה מכנית, משאבה רוטורית CAV עם גובנור הידראולי - התצורה הכי פשוטה של המשאבה הזו. ברוב הטרקטורים יש את הדגם המתוחכם יותר. אין אף חוט חשמל במנוע הזה. המדומם עם כבל. מד חום מכני. מד לחץ שמן מכני. המשמעות היא פשטות מירבית וככה אני מתכוון לשמר את המצב. טרקטור.
למנוע הזה יש המון גרסאות. במכונות שונות ומשונות, בטרקטורים (בפרגסון של מיכה אמור להיות כזה), בסירות, במלגזות ועוד. הוא היה גם בכלי רכב. פורד f250 למשל, בגרסת הדיזל של דרום אמריקה אוסטרליה ואפריקה נהנה מהמנוע הזה בשנות ה70 ותחילת ה80. דודג׳ סדרה 50 ששווק בתור רנו 50 - משאית קלה שקרייזלר שיווקו בשוק האירופי - גם בו היה המנוע הזה. לנדרובר במקומות שונים בעולם, שמו את המנוע הזה גם בלנדרוברים וגם בריינג׳רוברים לפני שהיה להם מנוע הtdi200. וגולת הכותרת טויוטה. סדרה 70 הראשונים, לפני של טויוטה היה מנוע הדיזל 6 צילינדרים ״שלהם״, יצאו עם המנוע הזה. הוא איטי ורועש אבל נחשב מאוד חסכוני. ההספק לא ברור - יש מגוון גרסאות לרכב בין 82 ל100 כוחות סוס, המומנט המקסימלי משהו בין 25 ל30 קגמ מסרק ועד לסלד מקסימלי שגם הוא עדיין תעלומה אבל הוא בין 2600 ל2800. מנוע של שופל אחרי הכל.

הנבלה שוקלת 400 קילו בלי הגיר שבעצמו חוגג 80 קילו שזה לבד יותר ממני. העמדתי אותו על קרשים, הקדימה של הקרטר על גלגל מנופח.
חיברתי מצבר לסטרטר עם לחצן התנעה.
שמתי ליד המנוע ג׳ריקן סולר, טבלתי בו את צינור היניקה והתחלתי לתת פמפומים במשאבת ההרמה לניקוז אוויר. באופן מרשים כמעט לא היה אויר וזה מנוע שעמד די הרבה שנים. קודם כל פותחים את הניפל על הפילטר דלק עד שלא יוצא אויר. אחר כך יש בורג ניקוז על גוף המשבה. אחרונים הניפלים של הכניסות למזרקים.
אחרי זה, ובזהירות שלא יניע בטעות (אם הוא מניע... הוא יכול להגיע לחצר של השכנים) סטרטרים הולכים ומתמשכים - כל פעם שמתחיל לתפוס אני נותן משיכה במדומם. המטרה היא קצת להזיז את השמן במנוע ובעיקר לשמוע שאין ממנו ״רעשים יקרים״ - אם כן, יש אצל הבנאדם עוד מנוע. אבל נשמע מצויין, נראה טוב. המשאבת הזרקה נוזלת מאזור הגובנור.
הזמנתי מאנגליה פילטר דלק פילטר שמן תרמוסטט וסט שיפוץ למשאבת הזרקה.
כדי להסיר את משאבת ההזרקה צריך להסיר את המשאבת ואקום. כדי להסיר אותה צריך לפרק תושבת מנוע.
ככה הרווחתי. שיפצתי (פתיחה ניקוי אטימה) את המשאבת וואקום.
בינתיים הספקתי לעשות פירוק ראשוני של המשאבת הזרקה והחלפתי את רוב האטמים של החלקים החיצוניים, גם את הרשת סינון הפנימית. נפלתי בפירוק של הגובנור - אין לי בוקסה 12 פינות במידה הנכונה וזה קצת פדיחה עבורי. תוך כדי המשאבה שנראתה כמו גוש בוץ בריח סולר - נראית עכשיו כמו משאבת הזרקה...

אני מתכנן תושבות מנוע חדשות. האילתור של תער הוא זוג תושבות קדמיות על תושבות המנוע של הבנזין, ותושבת אחורית אחת לפעמון של המצמד.
הבעיה היא שמרכז הכובד הוא בגלגל תנופה ואז מרכז הכובד מחוץ למשולש של התושבות.
המחשבה שלי היא שתי תושבות מהבלהאוזינג- ממש במישור של המרכז כובד של המנוע + גיר, ומשתי התושבות הקדמיות לצאת קדימה לתושבת בודדת מתחת לפולי.

אופציה שניה היא כמו בננ בנזין. שתי תושבות קדמיות, ותושבת אחת אחורית מתחת ליציאה של הגיר. הבעיה היא כוח כפיפה ממש גדול על הבלהאוזינג ועל הגיר עצמו.

אפשרות שלישית היא ארבע תושבות. שתיים קדמיות שתיים מהבלהאוזינג. זה שגוי מהרבה היבטים אבל קל.

אני משאיר בינתיים את ההתלבטות הזו באוויר אבל כנראה איישם את האפשרות הראשונה. זה גם הכי הרבה עבודת מסגרות וזה הצד השלילי של האפשרות הזו מבחינתי לפחות.

אסף.

asafk
03-02-17, 09:55
הרדיאטור נראה טוב אבל סבל ממפגש לא מתוכנן עם טרקטור, חור ממש באמצע שלו. לקחתי אותו ל׳אמרד׳ בתל אביב שם שיפצו לי אותו בסכום כמעט סמלי.
פתחתי את בית התרמוסטט. יש בו מה שנראה כמו חלק תחתון של תרמוסטט. עליו, ערמת חלודה שהיתה פעם החלק העליון של התרמוסטט.
אני מכניס צינור גינה וגם תוך כדי סטרטרים, המים יוצאים די נקיים.
התרמוסטט שהזמנתי קטן מדי. צריך ללכת למשולם עם המכסה של הבית תרמוסטט לראות מה יש להם שמתאים. התרמוסטט עצמו לא יוצא, נראה לי תפוס בחלודה.
כל בית התרמוסטט מחובר למנוע בכמה ברגים ונראה לי שלא יהיה מנוס מלפרק אותו קומפלט לניקוי.
אני גם מחפש איך להוציא בעתיד מים חמים לחימום הרגליים בקבינה. לא קריטי אבל אם כבר מפרקים דברים... אני גם חושב ברצינות להוסיף מעגל סינון נוזל קירור. זה בהחלט מקובל במשאיות ויש לסינון החלקי הזה אפקט מרשים מאוד על אורך חיים של מנועים. החלקים עולים ממש מעט אבל גם כאן אין שום הכנה במערכת הקיימת אז פשוט לחלוטין זה לא.

שני הצינורות מהמנוע לרדיאטור וחזרה - אני אחפש צינורות כמו שיש בדורמקס - כחולים כאלה עם סליל מתכתי - כי שניהם צריכים לעשות 90 מעלות בדרך. או שאני אבנה צינור מצינור גומי ישר ועוד ברך. לא אוהב את זה כי זה יותר מדי חלקים וחיבורים.
גם ההחלטה הזו נדחית לשלב שבו החלקים יהיו מחוברים לשלדה.

אסף.

- - - Updated - - -

אז אתה חושב לכיוון של הפתרון השלישי (קרוסאובר)עם הגדלת זרוע ההיגוי והקטנת הפיטמן ע"י תיבה הידראולית בעלת זווית גיזרה גדולה יותר ,בנוסף לוויסות לחץ משאבה ?
או שלא הבנתי כלום ממה שכתבת למעלה ?(בלי תמונות)

הבנת מצויין. גם בלי תמונות.

אסף.

talw
03-02-17, 10:02

אסף.

תמונות גאומטריות, לא של ערמות. לפעמים דמיון של אחד לא דומה לדמיון של אחר.
בכל מקרה אפשר גם בלי, זה מספיק מעניין.

בוזי
03-02-17, 10:54
מה שהכי מדהים, זה לגלות עד כמה תע"ר פשוט הדביקו חלקים, בלי שום תכנון.
מי יודע בכמה חיי אדם זה עלה.

asafk
03-02-17, 11:05
בגדול הנקודות הבעייתיות היו מועטות. השאר טוב. פרימיטיבי אבל טוב. עובדה שהנה עד היום נוסע ונחשב רכב שטח מיתולוגי בכמה ממדינות אפריקה ודרום אמריקה.
האביר זה כבר סיפור אחר. לכאורה טיפול מקיף בנקודות התורפה של הננ. בפועל... חרא של אוטו. אבל בנוי מחלקים הכי טובים שיש.

אסף.

lizard
03-02-17, 11:13
במקרה אני מכיר מסגר עם הרבה זמן פנוי ותאבון לעבודות כאלו 😎

asafk
03-02-17, 11:14
חכה חכה...

אסף.

talw
03-02-17, 12:00
יש לך עקומת מומנט/סל"ד של המנוע הזה ?
משום מה נדמה לי ש 2400 סל"ד גבוה ל80 קמ"ש

lizard
03-02-17, 12:52
אגב אם זה מנוע כמו בmf50 אז אמור להיות לי ספר אוברול למנוע. קניתי אחד לטרקטור

asafk
03-02-17, 13:17
יש לך עקומת מומנט/סל"ד של המנוע הזה ?
משום מה נדמה לי ש 2400 סל"ד גבוה ל80 קמ"ש

2400 בהילוך רביעי, 4.88 בסרן וקוטר גלגל בערך 0.9 מטר. זה בערך מה שיוצא.

אסף.

- - - Updated - - -

אגב אם זה מנוע כמו בmf50 אז אמור להיות לי ספר אוברול למנוע. קניתי אחד לטרקטור

יש מלא גרסאות. הורדתי ספר מצויין מהרשת. בתקווה שלא יהיה בו צורך.

אסף.

talw
03-02-17, 13:31
2400 בהילוך רביעי, 4.88 בסרן וקוטר גלגל בערך 0.9 מטר. זה בערך מה שיוצא.

אסף.

זה מה שיוצא ברור,אז מה שאתה אומר בעצם שאפשר להתחיל את הנסיעה בשלישי,הראשון והשני נועדו לגרור רכבות בקסטל ? -אטמי אוזניים חובה.[emoji12]

asafk
03-02-17, 13:37
לא... מה שאני אומר זה שזו המהירות שיוט.
25 קגמ הופך למשהו כמו 250 קילו בגלגלים בהילוך רביעי...? אז אולי בעצם אפשר להתחיל נסיעה במישור בכיף.

אסף.

asafk
03-02-17, 15:17
מה עוד...
חשמל ודשבורד.
המערכת המקורית בננ היא 24 וולט.
באמת? לא בדיוק.
כשמסתכלים טוב רואים שמדובר במערכת תאורה וטעינה 24 שמולבשת על מערכת 12 וולט המקורית של דודג׳. הסטרטר 12 וולט ומקבל מתח ממצבר אחד. השעונים 12 וולט ומוזנים מהאלטרנטור דרך נגד הספק ענק. המגבים מקבלים 12 וולט מהסנף של הסטרטר.
ההסבה ל12 וולט די פשוטה. יש לי אלטרנטור 12 וולט של טויוטה ועוד אחד של פולקסווגן. רק צריך לבחור.
כל האביזרים - תאורה וצופר יהיו 12 וולט. זהו.
דווקא מנועי המגבים שהם 12 וולט במקור אין לי. במקומם יש לי מגבים של אביר שהם 24 וולט. אז הם יסתובבו לאט, מה לעשות.
במקום כל המתגים המיוחדים של דודג׳ אני מרכיב רק טוגלים אטומים למים. השיקול העיקרי הוא פשטות ושיהיה קל למצוא חלפים. הסוויץ׳ של פרגסון כולל מצב ביניים שנותן מתח למצת להט (תפסתם אותי. יש משהו חשמלי במנוע. מצת חימום בודד בסעפת יניקה).
שעונים יש לי סט מקורי במצב מצויין של ננ מהדור הראשון - זה סט מבוקש מאוד כי הוא של שנתונים ספציפיים של פאואר וואגון. אבל הוא עם שעון חום חשמלי. במקומו אני מרכיב סט שעונים של פרגסון שהזמנתי חדשים מהודו ב100 שקל כולל המשלוח. בכלל, חלקי טרקטורים ישנים אפשר לקנות מההודים בזול כי הטרקטורים האלה עדיין מיוצרים שם תחת רשיון. הספידומטר מקורי למרות שיש לי גם אחד של אופנוע שאני חושב להרכיב דווקא אותו ולא את המקורי - על העמוד הגה בשביל המגניבות.

כיוון שאין חיווט מקורי יש לי את החופש לבנות הכל מאפס. כבר יש תכנית. ויש את כל החלקים מחכים ומסודרים.
הצמות מאוד פשוטות - בגדול יש כאן טעינה, סטרטר, תאורה וצופר. ואני מתכוון לשמור על הפשטות.

אסף.

asafk
03-02-17, 15:28
ואחרון לבינתיים. בלמים.
במקור הקומנדקר היה עם בלמים ללא מגבר. הננ כבר היה עם מגבר, הדור הראשון עם המשאבה המרכזית המקורית, ועל השלדה משני הצדדים הורכבו מגברי בלם וואקום שהקו לחץ מהמשאבה המרכזית הוא הפיקוד שלהם, אחד לכל צד.
זה זוועה אבל עבד. פעם. זוועה כי הם קרובים לקרקע וגומרים את המרווח גחון ומאוד פגיעים. גם אין להשיג חלקים. אבל הכי בעייתי - נפח הנוזל קטן ולא מתאים לדיסקים הקדמיים.
בקיצור וויתרתי.
במקום, השגתי מגבר כפול יחד עם משאבה מרכזית ושסתום חלוקה משופצים ובמצב טוב, מננ s2 - אלו המשאבות שמותאמות לדיסקים קדימה דראמים אחורה. זה מה שיורכב.

זהו בינתיים לגבי החלקים שאספתי והתכניות להרכבה.
אני כבר שנה מפרק ואוסף חלקים, עכשיו הגיע הזמן להעביר את הראצ׳ט לכיוון סגירה וההרכבה מתחילה.
יש תכנית. יש חלקים. יש מוטיבציה. לעבודה.

אסף.

Bernard
03-02-17, 15:28
איך הפרוייקט הזה צובר מהירות כ"כ... מהר!
אפילו הקריאה שלי נעשתה מהירה.
כמה פרטים!
למרות שאני לא מבין שלושה רבעים מהמושגים, תענוג! ☺

Sent from my SM-N900T using Tapatalk

rob
03-02-17, 15:46
כמה פרטים!

.
+1

YoavR
03-02-17, 20:51

כן ראבק!
תמונות של מה שאתה כותב עליו.

מה זה כאן? רדיו?

גיא
03-02-17, 21:04
כמה פרטים!

+1

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

asafk
03-02-17, 22:30
כן ראבק!
תמונות של מה שאתה כותב עליו.

מה זה כאן? רדיו?

אני סובל לאחרונה מבעיה טכנולוגית. לפני כמה חודשים הלך המחשב וזה אמנם מטריד אבל לא ברמה שאני אתקן אותו... בינתיים.
אז כל מה שאני כותב זה מהאייפון, ובגלל שאין לי את האפליקציה ואני גולש מהדפדפן אי אפשר להעלות תמונות.
מדי פעם אני נכנס מהמחשב של הילד במיוחד להעלות תמונות למשל בשרשור של המשאבת הזרקה...
אז תזדיינו בסבלנות. זה כמו שהיה לא מזמן קצת לפני הפורומים. זוכרים? שהיהbbs והיה mailing list והיו קבוצות ביאהו?
אז לשם חזרתי. קצת. עד שאני אגנוב קצת זמן מחשב מהילד.

אסף.

Bernard
04-02-17, 02:27
אני סובל לאחרונה מבעיה טכנולוגית. לפני כמה חודשים הלך המחשב וזה אמנם מטריד אבל לא ברמה שאני אתקן אותו... בינתיים.
אז כל מה שאני כותב זה מהאייפון, ובגלל שאין לי את האפליקציה ואני גולש מהדפדפן אי אפשר להעלות תמונות.
מדי פעם אני נכנס מהמחשב של הילד במיוחד להעלות תמונות למשל בשרשור של המשאבת הזרקה...
אז תזדיינו בסבלנות. זה כמו שהיה לא מזמן קצת לפני הפורומים. זוכרים? שהיהbbs והיה mailing list והיו קבוצות ביאהו?
אז לשם חזרתי. קצת. עד שאני אגנוב קצת זמן מחשב מהילד.

אסף.

קודם כל, לא יפה איך שאתה מדבר, עם המילה ההיא שמחליפה אצלך את "תחכו"...
שנית (בלי כל), למה אייפון! ולא... זו לא טעות, סימן הקריאה - זו לא היתה שאלה!
שלישית, אז תוריד את האפפ.. יש לך שניים לבחור מהם.
רביעית, בלי מחשב? מה אתה עושה בבית? מדבר עם האישה???? איש מוזר.
חמישית, למה אתה בכלל חושב שהבעיות שלך מעניינות מישהו - תעלה כבר תמונות ותספיק לברבר. את הקישוקשים/תירוצים/ברברת, תשאיר ל... לי/לנו.

asafk
04-02-17, 07:39
כמו שאמרת. בדיוק. תירוצים.

אסף.

asafk
08-02-17, 23:33
חקירות וחפירות ו...
יש משהו מעניין וחדש בנושא ההגה. באחד הספרים באנגלית של ננ ייצוא מצאתי איור של הגה כוח קדימה אחורה שיושב לפני הסרן. מעניין. זה קצה חוט שאני מתכוון לבדוק לעומק.

ונפל לי ליד הידרובוסט של אביר. שורה תחתונה הוא נותן כוח בערך כפול מהמגבר ואקום, ובזכות האקומולטור חנקן ממשיך לספק כמה בלימות אפקטיביות גם אחרי שהמנוע כבה.
אני די מחבב את ההידרובוסט באופן כללי. לוואקום יש יתרון אחד והוא פשטות. כל השאר לטובת ההידרו.
לא באמת מתלבט. נראה לי שאני יודע מה להכין להתקנה.

אסף.

asafk
11-02-17, 23:57
תמונות... ואני חייב להזהיר חלקן לא קלות לצפיה.

קודם כל מה שהיה אמור להיות תורם האיברים הראשי. לידו מפוזרים חלקים נוספים - מהכל יחד יש לנו סט אחד שלם של חלקים ועוד עודף..
למשל מסגרת חלון קדמי יפה ומושלם, מכסה מנוע שלם, ארגז...
113007113009113010113011

מנוע וגיר. שימו לב למפרש כוח שמניע את הכננת המכנית שדווקא אותה אין.
תיבת העברה..

113015113012113016113014113013

ככה זה נראה כשפתחתי את בית התרמוסטט. ואחרי ניקוי ראשוני. הזהרתי אתכם. אל תגידו שלא.
113018113019

אז למה בעצם כל כך קשה לפרק משאבת הזרקה? כי הנה מתחתיה משאבת ואקום ומתחתיה התושבת מנוע. וצריך להוריד את שלושתם כדי להגיע לבורג האחד שאליו אין גישה...
113020

מסובבים את המנוע, מנקזים דלק, ונותנים סטרטרים - לפני הפירוקים לראות שהוא חי בכלל.
113017

שיפוץ משאבת ואקום

113021113022113023113024113025113026

בלמים... הנה שסתום קומבינציה מקורי, נבדק ותקין. ירד מנ"נ נוסע.
113027
זה הסידור המקורי של מגבר ואקום על השלדה למטה. לא בבית ספרנו.
113008

שתי תמונות שצולמו אי שם ומדגימות כמה בעצם קל לבנות קבינה מארבעה פחים חתוכים ומכופפים.
113028113029

שיפוץ חלקי של משאבת הזרקה

1130301130311130321130331130341130351130 36113037113038113039

וזהו להפעם...

אסף.

גיא
12-02-17, 04:38
מדהים !

lizard
12-02-17, 07:22
מבחינת הקבינה, חשבת אולי להרחיב אותה? כי לפי התמונות הארגז רחב יותר מהקבינה ויש לך את ה30-40 ס"מ של מדרך רגל שאפשר ל"הכניס" לתוך הקבינה.

asafk
12-02-17, 07:30
זה בעקרון מה שעשו באביר. אבל לשם כך צריך לשנות גם מכסה מנוע כנפיים חלון ובעצם... את כל המרכב.

אסף.

lizard
12-02-17, 07:55
הבנתי. טוב מי רוצה אביר חחח

asafk
13-02-17, 23:02
תיבת העברה.
ערכת אטמים הגיעה ואני ״מרענן״ את התיבה. פותח אחד אחד את המכסים, מחליף אטמים, בודק את מצב מחזירי השמן, מלטש מנקה ומרכיב.
באמצע העבודה תפס אותי גשם. אז לא גמרתי את כל התיבה.
מכסה אחורי מורכב ואטום. שני מחזירי השמן הקדמיים יבשים אז אני הולך לברר מקטים ולקנות. היוקים שלהם קצת עם מדרגה והתחלה של חלודה בקו של המחז״ש, שאחרי ליטוש נשאר ממנה רק צללית שמרגישים עם הציפורן. כשפירקתי היה המון חופש צירי בגל של ההנעה הקדמית. בהרכבה הידקתי את המיסבים למקומם ואין חופש.

איפה קונים מחזירי שמן?

אסף.

rob
14-02-17, 06:13
נסה אצל וולטקס (אריאל) הם יושבים בבית אלפא ת"א ומייצרים מחזירי שמן.

asafk
14-02-17, 08:00
יש לי נסיון לא טוב איתם.
מחז״שים סטנדרטיים כנראה - יש מי שמחזיק מלאי בדומה למיסבים?

אגב... החרא הזה כבד. המון ברזל.

הבא בתור יהיה הגיר. יותר כבד...

אסף.

Bernard
14-02-17, 14:57
שאלה...
מלבד האספנות והאתגר בשיחזור, מה המטרה של הפרוייקט? רכב טיולים ספרטני? עבירות? תצוגה? בדיקת יכולות לקראת פרוייקט גדול?

asafk
14-02-17, 15:36
רכב טיולים. כמו ג׳יפ פתוח אבל יותר... יותר.

אסף.

boaz avrahami
14-02-17, 16:05
כולל תא מגורים בארגז או כמו במקור?

asafk
14-02-17, 16:39
פתוח. דבל קבינה. ארגז קצר.

למדבר לא צריך תא מגורים. מה אני, רומל?

אסף.

Bernard
14-02-17, 16:46
יענו... אבק?!?!? בלי מזגן?!?!?!
מה נהיה איתכם?

talw
14-02-17, 17:32
חזרה למקורות...עם ג׳פקה וחוט שזור,נטו .

יונתןמצפה
14-02-17, 23:49
למדבר לא צריך תא מגורים. מה אני, רומל?

אסף.

אסף, אולי שווה לבדוק עם הילדים למה הם רגילים. למיטב זיכרוני, במפגש בלילה היה קשה להוציא אותם מהקמפר.... [emoji12]

נמרוד
15-02-17, 00:26
למה, רומל שאל את הילדים שלו לדעתם על משהו?
:rolleyes:

boaz avrahami
15-02-17, 00:32
רומל..?
אני חשבתי יותר על יצחק שדה. וגם הוא לא שאל את הילדים שלו כנראה

asafk
15-02-17, 07:32
יונתן... יש שלב שבו מבינים שהדבר החשוב ביותר בגידול ילדים הוא ״שלא יתרגלו״.

אסף.

יונתןמצפה
15-02-17, 18:59
אז הקמפר למכירה?

asafk
15-02-17, 19:18
מה רע ב״גם וגם״?

אסף.

יונתןמצפה
15-02-17, 19:22
על זה נאמר אדרבא ואדרבה...

ד ו ר ו ן
15-02-17, 21:40
אסף,
ראית את זה:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=102779

?

asafk
15-02-17, 23:16
ראיתי את המנועים שם. סלאנט סיקס משוקמי מש״א.
בנזין. שלי דיזל. ויש לי מנוע.
תודה על הערנות...

עדיין חסרה לי קבינה או לפחות קאול וקיר אש.

אסף.

lizard
15-02-17, 23:56
התמונות של הקבינה ששמת לא שלך? אי אפשר ל"שחרר" אותה?

asafk
16-02-17, 07:27
היא מחוברת לשלדה מצד אחד ומיגון מצד שני. כדי לשחרר אותה צריך לחתוך ברגים של אינצ׳. ולא מעט מהם. ובסוף תהיה קבינה במצב לא טוב שתדרוש הרבה עבודה. הגעתי למסקנה שמול זאת יהיה פחות עבודה לבנות לבד.

אסף.

lizard
16-02-17, 08:23
אם תרצה אשמח לבוא לראות ואולי אצליח לפרק בלי לשחוט יותר מידי

asafk
16-02-17, 18:37
עניין מחזירי השמן של התיבת העברה מטריד אותי.
הייתי ילד טוב וחיפשתי בקטלוגים מק״ט של שלושת המחז״שים.
ומתברר שחוץ מהאחורי שכולם מסכימים על המידה שלו, השניים האחרים לא רק שקיימים בכמה גרסאות לפי הרכב ממנו לקוחה התיבה, גם באותה אפליקציה כל אחד מהספקים נותן מידה שונה או צורה שונה.
לא תהיה ברירה אלא לפרק פעם נוספת ולמדוד. אין קיצורי דרך...
לפחות מזל שעבור הגיר הזמנתי מראש גם מחזירי שמן...

אסף.

asafk
17-02-17, 18:46
אז מדדתי והיציאה הקדמית היא של 1-3/4״ זה אומר שהתיבה לקוחה מGM כמו שחשדתי כשראיתי שהמשלבים מחוברים והתושבת היא על הפתח של הpto.

הכניסה היא כצפוי 2-1/8 ובלי למדוד גם היציאה האחורית באותה מידה.

נשאר לקוות שבחנות עובדים עם מידות אינצ׳יות.

אסף.

asafk
24-02-17, 08:23
מצאתי בחולון את המחז״שים הגדולים. זה של היציאה הקדמית עדיין אין. לא נורא נשאיר אותו לזמן מאוחר יותר.

לא מצליח למצוא בוקסות קטנות אינצ׳יות של 12 פינות. אני חושב שהייתי כבר ב20 חנויות חלקן מהגדולות והמוכרות. בחלקן זה מופיע בקטלוג (של סיגנט) אבל אין.

יש לי עוד אפשרות אחת להזמין דרך ספק הכלים של העבודה, לפני שאני נשבר ומזמין ב100 שקל סט מחו׳ל בשביל שתי בוקסות ב5 שקל כל אחת...

אסף.

ענבר
24-02-17, 08:35
גם אני נסעתי אתמול במיוחד לת"א בשביל בוקסה אחת של 12 פינות 21 מ"מ. בסוף מצאתי בדוכן הקטן ביצחק שדה.

asafk
24-02-17, 08:40
כי זה מילימטרי. אינצ׳י לא היה לו ובטח לא במידות קטנות.
לפני כמה שנים לא היתה בעיה כזו. עכשיו לפי מה שמספרים לי מוכרי הכלים על כל סט אינצ׳י הם מוכרים 100 סטים מילימטריים.... כאילו מה, נגמרו הג׳יפים והאמריקאיות והטרקטורים מלפני שנות ה90? כנראה.

אסף.

boaz avrahami
24-02-17, 09:33
איזה מידות אתה צריך?

opl
24-02-17, 09:35
יופי!

אפילו אצלי יש תתי מפעלים שהפכו למטריים (אצלינו עוד לא), ואז מגיע לי מוצר מהם ואין לי אף בורג בכל המחסנים שמתאים וכמו כלב אני צריך לצאת לאיזה חנות טמבור כושלת.

השיטה האינצית צריכה למות!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/CeyGEwjLPGw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

סיימתי, תודה, סליחה.

asafk
24-02-17, 10:51
7/32 די בטוח
3/16 אולי
1/4 גם ייתכן אבל זה כבר קיים.

אסף.

boaz avrahami
24-02-17, 10:55
אבדוק אם יש לי

lizard
24-02-17, 11:20
עוד לא למדת להתקשר אלי?

asafk
24-02-17, 13:23
מיכה... אין סיכוי שיש לך. ואם יש - אני מוריד את הכובע.
אגב... החלק המרגיז הוא שהיה לי פס בוקסות קטנות כאלה בדיוק ועוד סנפ-און. נתתי למישהו. לא זוכר למי. שהיה צריך בשביל קרבורטור או משהו.
השנים הורסות את הזכרון...

אסף.

boaz avrahami
24-02-17, 18:39
אסף
אתה נוקב בכמה מידות עוקבות ומציין 12 פינות.

אתה צריך את שלושת המידות כי אתה לא בטוח במידה של האום ?

אם תוכל להסביר עם מה אתה מתמודד זה יקל לעזור לך.

asafk
24-02-17, 19:25
הראיתי קודם.
ברגים של גובנור של משאבת ההזרקה.
הם בעלי 12 פינות. מפתח 1/4 משושה עולה עליהם אז המידה קטנה יותר. כנראה 7/32.
אני מזכיר גם 1/4 כי בפורום סירות כלשהו מישהו כתב שהוא השתמש בבוקסה 1/4.

אסף.

OFF-RoaD
24-02-17, 19:34
אם יש בחיפה, יעזור לך?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

asafk
24-02-17, 19:37
אם לא יהיה משהו אחר - בוודאי.

אסף.

lizard
24-02-17, 19:51
אז לסיכום אתה צריך מידה 1/4 ו 7/32 רצוי 12 פאות? אני אבדוק צריך להיות לי משהו במידות האלה

asafk
24-02-17, 19:54
7/32. 12 פינות. כל השאר זה אולי.
ותודה לכל מי שנברו בארגזי הכלים שלהם בשבועיים האחרונים.

אסף.

OFF-RoaD
24-02-17, 22:21
בדקתי, הן 6 :(

boaz avrahami
24-02-17, 22:54
זה אמור להיות בסט דריב 1/4 אינצ׳י של סיגנט.
לי יש דרייב 3/8 הבוקסה הקטנה ביותר בו היא 3/8 12 פינות.
הסתכלתי גם אצל לוריה וזה אותו המצב.

בריצור, הפתרון נמצא בסיגנט 1/4 .
תן להם צלצול ובקש שישלחו לחנות הקרובה אליך כי ישירות הם לא מוכרים.
אתה יכול גם לנסות להזמין דרך חנות שלהם ולהגיע לאסוף אצלם. הם לא רחוקים לך.
די בטוח שתוכל לקחת בוקסה בודדת

נמרוד
24-02-17, 22:58
גם אבא שלי מתקשה להבין את הקונספט של "להזמין דברים באינטרנט". אסף אתה באמת טיפוס אינצ'י.

35 שקל, סופ"ש הבא אצלך.

http://www.ebay.com/itm/FACOM-7-32-R-7-32E-1-4-DRIVE-IMPERIAL-BI-HEXAGON-12-POINT-SOCKET-/311806987474?hash=item4899250cd2:g:v7gAA OSwfVpYqwnE

boaz avrahami
24-02-17, 23:17
הצחקת. בדואר מאנגליה עוד שבוע פה?

אתה באמת בחור אופטימי.
אגב בוקסה כזו בסיגנט 5 שח בתקווה שהיא במלאי

Bernard
25-02-17, 00:46
בשביל מה יש דוד באמריקה?

https://www.lowes.com/pd/Kobalt-Universal-9-Piece-Standard-SAE-3-8-in-Drive-Spline-Socket-Set/999957484

כזה יעזור? יש כאלה בכל חנות ומתאים לכל "ראש".. יש מטרי ויש אינצ'י במבחר מידות ויש ל-1/4 ויש ל-1/2 ויש (כמו בתמונה) ל-3/8.

boaz avrahami
25-02-17, 00:53
בשביל מה יש דוד באמריקה?

https://www.lowes.com/pd/Kobalt-Universal-9-Piece-Standard-SAE-3-8-in-Drive-Spline-Socket-Set/999957484

כזה יעזור? יש כאלה בכל חנות ומתאים לכל "ראש".. יש מטרי ויש אינצ'י במבחר מידות ויש ל-1/4 ויש ל-1/2 ויש (כמו בתמונה) ל-3/8.

הוא זקוק ל-

7/32. 12 פינות

בסט שבקישור אין את המידה הזו אבל בזה יש

https://www.lowes.com/pd/Stanley-10-Piece-Standard-SAE-1-4-in-Drive-12-Point-Socket-Set-with-Case/50435066

lizard
25-02-17, 01:17
הוא זקוק ל-

7/32. 12 פינות

https://www.lowes.com/pd/Stanley-10-Piece-Standard-SAE-1-4-in-Drive-12-Point-Socket-Set-with-Case/50435066כמעט בטוח שיש לי סט כזה. מחר אבדוק.

Bernard
25-02-17, 02:03
הוא זקוק ל-

7/32. 12 פינות

https://www.lowes.com/pd/Stanley-10-Piece-Standard-SAE-1-4-in-Drive-12-Point-Socket-Set-with-Case/50435066

לכן אמרתי "כזה".
אם זה רלוונטי, לחכות שיגיע (בדואר או לחודש הבא, כשתיירים חוזרים לארץ), נמצא את המידות הרלוונטיות.
פה יש הרבה "אינצ'"... בזול יחסית:rolleyes:.
מה שנחמד בסט כמו שציינתי, שהוא מתאים לכמה "ראשים"... יש לי שני סטים כאלה וזה אכן עובד יפה מאוד... מאוד

asafk
25-02-17, 10:20
נמרוד, כפי שכתבתי- להזמין ב 50 שקל או 100 סט במקום לקנות בוקסה של סיגנט ב5 ? אבא שלך צודק זה באמת לא הגיוני.
אגב הסט 1/4 של סיגנט לא כולל את הבוקסה הזו. זה בנפרד.
אני סתם משתף אתכם בתסכול שהעבודה עומדת על כלי אחד שחסר... בסוף אני אבקש מהספק שמביא לנו כלי עבודה לעבודה שיביא לי נשים לו 10 שקל בכיס וזהו.

אסף.

יונתןמצפה
25-02-17, 10:39
אסף, יש לסיגנט מעין בוקסא אוניברסלית שהבנתי שעובדת לא רע. ראיתי אותה והרגישה לי מאוד איכותית
כזו

https://www.google.co.il/search?q=בוקסה+אוניברסלית+סיגנט&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiU3_TI7KrSAhVGFCwKHfLBAIEQ_AU IBygB&biw=360&bih=560#imgrc=Hcw1P0NkdVUfwM:
Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

נמרוד
25-02-17, 10:59
אסף - נשמע לי הגיוני מאד להזמין ב35 שקלים משהו שלא זמין בארץ - הרי אם היה זמין לא היה דיון והיינו כבר קוראים על הממצאים בתוך המשאבה.

asafk
25-02-17, 15:21
אסף, יש לסיגנט מעין בוקסא אוניברסלית שהבנתי שעובדת לא רע. ראיתי אותה והרגישה לי מאוד איכותית
כזו

https://www.google.co.il/search?q=בוקסה+אוניברסלית+סיגנט&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiU3_TI7KrSAhVGFCwKHfLBAIEQ_AU IBygB&biw=360&bih=560#imgrc=Hcw1P0NkdVUfwM:

א. אז תנסה וספר לנו. אני לא מתכוון לעשות נסיונות על ברגים שאין סיכוי למצוא להם תחליף.
ב. שום דבר של סיגנט הוא לא מאוד איכותי. כלים טובים, בהחלט. אבל לא יותר מזה.

אסף.

- - - Updated - - -

אסף - נשמע לי הגיוני מאד להזמין ב35 שקלים משהו שלא זמין בארץ - הרי אם היה זמין לא היה דיון והיינו כבר קוראים על הממצאים בתוך המשאבה.

בשלב הזה אתה הרי כבר מבין לבד שלא היה לי פנאי לעבוד על הנבלה השבוע ואני מושך זמן בין עדכונים ממשיים. נכון?

אסף.

asafk
25-02-17, 16:50
הכל יש חוץ ממה שצריך... מכירים את התחושה?

113400

(ממשיך למשוך זמן)

אסף.

Bernard
25-02-17, 17:00
א. אז תנסה וספר לנו. אני לא מתכוון לעשות נסיונות על ברגים שאין סיכוי למצוא להם תחליף.
ב. שום דבר של סיגנט הוא לא מאוד איכותי. כלים טובים, בהחלט. אבל לא יותר מזה.

אסף.
אני קניתי וניסיתי.
אפיל ולא של סיגנט אלא של יצרן NONAME ועובד יפה מאוד - אם יש מקום לבוקסה, משום שהבוקסה גדולה.
- - - Updated - - -

בשלב הזה אתה הרי כבר מבין לבד שלא היה לי פנאי לעבוד על הנבלה השבוע ואני מושך זמן בין עדכונים ממשיים. נכון?

אסף.
שני דברים:

אני תמיד בעד לקנות סט, אם היתה חסרה לי בוקסה לבורג מסויים... בטוח תצטרך מתישהו, בהמשך, גם לבורג אחר - אם היה חסר, סימן שצריך.
למה לא להחליף את הברגים לרגילים? = בלי כ"כ הרבה פינות? לשלוף אותם ופשוט לשים ראש רגיל.

Bernard
25-02-17, 17:12
הכל יש חוץ ממה שצריך... מכירים את התחושה?
...

אסף.

אף פעם אין "הכל" - זו המהות שלנו, הגברים, הכל הקשור בצעצועים = כלי עבודה..

lizard
25-02-17, 18:01
טעיתי 🙁 חש לי את הבוקסה אבל רק שש פאות.

אומי5
26-02-17, 09:34
יש לי כלים מסבא של אישתי - רובם מתקופתו כמחסנאי בצבא האמריקאי :) אבדוק בערב.

בנוסף תשאל את רועי מהחיפושיות, הוא מכיר את הקטלוג של וירט בע"פ ויודע איפה לקנות.

nir.samo
26-02-17, 20:17
יש לי כלים מסבא של אישתי - רובם מתקופתו כמחסנאי בצבא האמריקאי :) אבדוק בערב.

.

זה מצדיק שרשור חדש

asafk
04-03-17, 19:05
המשכתי היום עם התיבת העברה. בזמן הקצוב שהיה פירקתי את היוק הקדמי, החלפתי את האטם של מכסה המיסב, ואת המחזיר שמן. מעניין שהתיבה נראית כמו תיבה שהוסבה משימוש אחר. עשו עבודה יפה ובנו תושבת צד נהג שבנויה מפלטה מכורסמת שמחליפה את המכסה pto ואליה מרותכת התושבת. אין בכלל חיבור לתושבת בצד הזה ולכן אני חושב שזו תיבה שבמקור היתה מוצמדת לגיר אוטומטי.
בכל מקרה גם את התושבת הזו הסרתי ניקיתי ואטמתי מחדש. אבל לא עם אטם נייר כמו בשאר המקומות אלא עם חומר אטימה גמיש של קטרפילר שמיועד למשטחים לא מושלמים.

אסף.

Bernard
04-03-17, 20:36
ומה אמרו בקשר לתמונות (לנמרוד, נדמה לי, יש פלקאט יפה כזה..)?
3/4 מה שכתבת אני בכלל לא מבין.. במיוחד אם אין לזה קשר לתמונה:(

נמרוד
04-03-17, 20:44
עזוב, אין לך סיכוי להבין. אין פה שום היבט משפטי.

(ותיכף ומיד, כדי לסתור אותי, אתה תבנה לנו כאן - באלף מילה - תרחיש אפשרי שבו הנ.נ. תובע פיצויים מאסף שאונס אותו).

boaz avrahami
04-03-17, 20:47
[emoji23][emoji23][emoji23]

Bernard
05-03-17, 03:13
עזוב, אין לך סיכוי להבין. אין פה שום היבט משפטי.

(ותיכף ומיד, כדי לסתור אותי, אתה תבנה לנו כאן - באלף מילה - תרחיש אפשרי שבו הנ.נ. תובע פיצויים מאסף שאונס אותו).

מה אסף עושה?
איזה מין דבר זה?
אסף!! תרגיע!!

asafk
05-03-17, 08:58
אני אסביר למה התכוונתי קודם.
תיבת העברה np205 היא מהנפוצות בעולם ה4x4 הגדולים.
יש לה המון וריאציות עם כניסות ויציאות שונות, גרסאות שתלויות מאחורי ממסרת וגרסאות כמו בנ.נ נפרדות.
מה שיש בתיבה נפרדת זה תושבות בשני הצדדים - חורים לברגים בעצם.
בתיבה הזו אין בצד הנהג תושבת. זה אומר שבעיה לחבר את התיבה לשלדה.
מה עשו? רואים בתמונות של התיבה שהעליתי קודם - בניה מקצועית מאוד, ברמה של מפעל , של פלטה מכורסמת המתחברת בחיבור של 6 הברגים של הpto ואליה ריתכו תושבת מסיבית שבסוף בצד העליון יש לה את החיבור לשילדה.
לכן אני חושב שמדובר בתיבה שהיתה במקור מחוברת לגיר או לפחות מיועדת לזה - ועשו לה הסבה לנ.נ.
זה אומר שגם החליפו את גל הכניסה והמכסה של מיסב הכניסה. עבודה יסודית.

אסף.

יונתןמצפה
05-03-17, 09:24
עדיין חסרה לי קבינה או לפחות קאול וקיר אש.

אסף.

מה המייל שלך?
יש לי תמונה של קבינה שאולי תעניין אותך אבל אני לא מצליח להעלות תמונה משום מה.

tomer s
05-03-17, 09:30
תענוג.
האתר חזר לימיו הטובים והמעניינים.
ההכנות לגיל הפנסיה עושות טוב ומוסיפות תוכן :-)

בהצלחה אסף.
כשתגיע לשלב הצבע דבר איתי!

asafk
05-03-17, 10:01
מה המייל שלך?
יש לי תמונה של קבינה שאולי תעניין אותך אבל אני לא מצליח להעלות תמונה משום מה.
שולח לך סמס..

אסף.

asafk
05-03-17, 10:23
תענוג.
האתר חזר לימיו הטובים והמעניינים.
ההכנות לגיל הפנסיה עושות טוב ומוסיפות תוכן :-)

בהצלחה אסף.
כשתגיע לשלב הצבע דבר איתי!
תודה תומר.
החלטתי על צבע וכבר בקרוב מתחילים לצבוע מכללים ושלדה.
אני הולך על טמבור סופר עמיד. יש לי נסיון עם צבע ״איתן״ בגיל שלי שנראה מצויין ובתנאי סביבה גרועים. אז יהיה קשה לשכנע אותי שצבע אחר הוא טוב באותה מידה.
אבל לא אכפת לי שתנסה...

אסף.

tomer s
05-03-17, 12:21
תודה תומר.
החלטתי על צבע וכבר בקרוב מתחילים לצבוע מכללים ושלדה.
אני הולך על טמבור סופר עמיד. יש לי נסיון עם צבע ״איתן״ בגיל שלי שנראה מצויין ובתנאי סביבה גרועים. אז יהיה קשה לשכנע אותי שצבע אחר הוא טוב באותה מידה.
אבל לא אכפת לי שתנסה...

אסף.

יש את המשפט הזה על הסוס והשיניים...
רק שלפעמים השיניים גם טובות.

asafk
05-03-17, 12:25
הרמתי לך להנחתה כדי שכולם ידעו למה אתה ממליץ על צבע של נירלט ) dtm ?? ) כתחליף לסופר עמיד. יאללה, הבמה שלך. ואני כמו שאתה יודע - פתוח לכל שינוי.

אסף.

Bernard
05-03-17, 18:07
יש את המשפט הזה על הסוס והשיניים...
רק שלפעמים השיניים גם טובות.

ויש את המשפט, שנחרט בדם, והוא חשוב יותר מזה עם הסוס: לא מלמדים כלב זקן, טריקים חדשים.

ועדיין אין תמונות... ונמרוד, במקום לשתף פעולה ולהפעיל לחץ, בכיוון הנכון, מנצל הזדמנויות "להכניס" לכלב זקן...

תמונות!

- - - Updated - - -

הנה.
והיה לו עוד אחד, פלקט - יותר נחמד.

asafk
10-03-17, 20:49
113659113660113661113662113663113664

קצת תמונות סמליות מהתגובה של החלפת מחזיר שמן ואטימת תיבת ההעברה.
(לבקשת הקהל... אני יודע שאין כמו תמונות של ברזלים במצבים שונים לשיפור מצב הרוח)

אסף.

asafk
13-03-17, 22:04
המשך תיבת ההעברה..

מכלול היציאה האחורית על השולחן. זהירות יש בתוכו סיכות של מיסב סיכות..
113714

וככה נראה החור שהוא יצא ממנו
113715

חדי העין יוכלו להבחין שיש הטבעה על מזלג השילוב שאולי מעידה על יצרן הרכב עבודו נועדה התיבה
113716

זוכרים שסיפרתי לכם על הפלטה המשובבת שמורכבת על הפתח של הPTO ? אז ככה זה נראה מבפנים
113717

ואחרי ניקוי וליטוש, מוכן להרכבה מחדש עם אטם טרי:

113718

אסף.

asafk
17-03-17, 23:18
בינתיים הדוד מאמריקה הגיע עם סט אוניברסלי הינע 1/4 של קראפטסמן.
התאמה מושלמת. אפשר סוף סוף לגמור את המשאבת הזרקה.

אבל עכשיו עד אחרי פסח לפחות האח הגרמני מקבל את מלוא תשומת הלב. ככה זה במשפחה, לפעמים צריך להקדיש זמן לזה על חשבון זה..

אסף.

asafk
18-03-17, 13:49
113786

ג' דברים מרחיבים דעתו של אדם, והם אשה נאה, דירה נאה, וכלים נאים
(חז"ל)

אסף.

asafk
19-03-17, 22:57
אז היום, ככה בקטנה, רציתי קצת לראות מה שלום המשאבת דלק ואולי לבדוק איך לפרק אותה כשיהיה לי זמן...
אבל אתם יודעים, דבר אחד מוביל למשנהו, ולפני שמבינים מה קורה, הגובנר מפורק פירוק משני, צירים, טובלן, מגביל, והגוף נקי וערום...
מה שמעניין הוא ששני הצירים - של המצערת ושל המדומם - מוחזקים למקומם עם האורינגים שאוטמים אותם. כלומר אפשר להחליף אורינגים בלי לפרק בכלל את הגובנור מהמשאבה ובלי לפתוח אף בורג... אנגלים מוזרים...

113808113809

ואחרי זה נשאר רק לפרק ולאטום את המשכך שבתחתית המשאבה, גם זה התגלגל בלי לשים לב, ובשורה התחתונה אפשר לומר שמגוש הבוץ שהורדתי לפני כמה חודשים - זה מה שיצא ואני די מרוצה. המשאבה אטומה מכל הכיוונים, נשאר רק להדק חוטי אבטחה והיא מוכנה להרכבה.

113810113811

אסף.

גיא
19-03-17, 23:03
זה מאד מרשים מה שאתה מעלה לפה. כל הכבוד.

asafk
19-03-17, 23:09
תודה, גיא..

חייב לומר שלא טריוויאלי גם בעיני לשפץ משאבת הזרקה. כי זו עבודה למומחים ממש. כבר פתחתי וסגרתי כמה משאבות מכל מיני סוגים, אבל לא ברמה הזו ובטח לא בלי שום ספרות (אין לנבלה הזו שום ספרות! כלום! חוץ מתרשים חתך שמצאתי בספר הדרכה של יאכטות). אבל החלטתי לקפוץ למים והכי גרוע... נלך למכון דיזלים שיתקן את הנזקים שעשיתי. אז לאט לאט הצלחתי - ואני משתף כאן גם כדי לתת קצת אומץ, אולי, לעוד מישהו שחושש לקפוץ למים..

אסף.

Bernard
23-03-17, 17:36
בהמשך לשאלה ההיא, למה לא ללכת על היגויי הידראולי מלא, במקום להסתבך עם מיקום התיבה והגאומטריה...
העוזרת "גירשה" אותי מהבית ואני בחפירה השבועית בחנות הספרים האהובה עלי.. ונתקלתי בזה.
יתרונות וחסרונות של מערכת היגויי הידראולית מלאה...

צולם ממגזין four wheeler, לחודש מאי(אף פעם לא הבנתי את ה"ספירה" שלהם[emoji15]).. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170323/c2c3602d177bd109f770c7c5c5dfca7c.jpg

Sent from my SM-G935T using Tapatalk

lizard
23-03-17, 18:11
בהיגוי הידראולי מלא אין תחושה של הדרך.

asafk
23-03-17, 18:13
אני חושב שגם באמריקה זה לא חוקי לכביש.
וזה הטיעון היחיד, הבודד, שהופך את הדיון על יתרונות וחסרונות למיותר.

אסף.

Bernard
23-03-17, 18:27
אני חושב שגם באמריקה זה לא חוקי לכביש.
וזה הטיעון היחיד, הבודד, שהופך את הדיון על יתרונות וחסרונות למיותר.

אסף.
יש גם לזה התייחסות במאמר/תשובה שבצילום.
ו(לעניות דעתי הצולעת)אין דיון, מיותר או לא - פשוט העלתי מאמר שמסביר את היתרונות והחסרונות של מערכת הדראולית.
יידע כללי מעניין , שרלוונטי למי שבונה רכב לשטח.
את עניין החוקיות הוא יפתור/או לא, בדיוק כמו כל שינוי/בנייה שהוא עושה.

Sent from my SM-G935T using Tapatalk

asafk
24-03-17, 00:04
אכן מושא מעניין. וגם חשוב לדעת שלא צריכים קיטים יפים בסגנון אמריקאי - זה הרבה יותר פשוט ממה שנראה גם אם משתמשים ב״סתם״ הידראוליקה תעשייתית. אבל כאמור זה דיון בניה של גרוטאה שצריכה לעבור טסט...

אסף.

GodsFather
24-03-17, 11:06
כי בטסט יבדקו את ההידראוליקה?

ד ו ר ו ן
24-03-17, 12:09
כי בטסט יבדקו את ההידראוליקה?
נסעת פעם בכביש עם כלי בהיגוי הידראולי מלא?

זה לא כייף, וגם לא בשטח, כבר במהירות 30 קמ"ש זה אתגר ביחס להיגוי מתוגבר רגיל.

מה גם שזה בא לתת פתרון לגלגלים ומכלולי סרן כבדים מאד שהיגוי מתוגבר לא מצליח להתמודד, או שכושל מהר.

אין לזה סיבה ברכב כמו הנדון.

GodsFather
24-03-17, 17:13
כי בטסט יגידו לך שזה השיקול ולמעשה זה מה שהם בודקים?

גיא
24-03-17, 17:25
מצד שני לא יגידו שיש חופשים במוטות היגוי ...

talw
24-03-17, 21:04
אז שזהו ,שיהיו יותר חופשים במוטות ההיגוי ...לשמן וגומיות אטימה יש יותר כח נגדי מאשר לאגודלים...

asafk
27-04-17, 21:53
השבוע לקחתי נשימה עמוקה, וחתכתי בבשר החי.
הארגז הותאם לאורך המדוייק של הקבינה הכפולה, ונקבע לאורך של 1650 מ"מ. בית הגלגל נגמר בדופן הקדמית של הארגז כמו בטנדרים דבל קבינה היפניים.
עשיתי את זה לפני שהכל מורכב על השלדה כדי לפנות קצת מקום בחצר - והאמת היא שהצלחתי לחתוך מדוייק וישר קצת יותר ממה שחשבתי שאפשרי "בתנאי שדה". לקח לי שעתיים כמעט של ניקיון וסימונים ועוד חצי שעה עם הדיסק 9".
לפני החיתוך ריתכתי בפיקים קורה שתהיה הקורה העליונה של הדופן הקדמית במיקומה החדש ובקרוב ארתך את הקורה התחתונה ופח ביניהן.
די פשוט סך הכל, אחרי שהיו לי תכניות שונות ומשונות להזיז את הדופן הקדמית הקיימת אחורה ועוד כל מיני רעיונות מוזרים - בסוף הכי פשוט זה הכי נכון ויהיה גם הכי ישר ויפה.

אני יודע שתכף תגדו שאתם רוצים תמונות אבל לא צילמתי... אז סבלנות.
בינתיים כדי לתרגל שימוש בONSHAPE אני מתחיל לבנות מודל של הקבינה הארגז והתא מנוע, אז עוד כמה זמן אני אשים פה קישור וכולכם תוכלו לראות איך זה הולך להיראות. בתור תרגול לתרגול (להחליט איזה פיצ'רים לתרגל) בניתי הכל בסוליד (כי זה הרבה יותר קל ומהיר לי) וככה גם יכולתי להיות בטוח שהמידות של החיתוך יהיו נכונות (או לפחות שאם יש שגיאה היא לא גדולה). זה נתן לי גם לראות את הפרופורציות המדוייקות של הדבל-קבינה-ארגז קצר, ויצא ממש יפה.

אסף.

rob
27-04-17, 22:15
אני רק אשים את זה פה

114551

אומי5
27-04-17, 22:17
114552114553 ואני רק אשים את אלו פה.

נמרוד
27-04-17, 22:45
הוא סדיסט. הפטיש שלו זה לראות אותכם מתחננים. אל תיתנו לו את הסיפוק הזה.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

asafk
27-04-17, 23:19
114552114553 ואני רק אשים את אלו פה.

לא רואה בזה שום דבר הגיוני....

אסף.

asafk
09-05-17, 07:47
התרמוסטט שנראה היה חלוד, קיבל ספריי שמן חודר לפני חודש והמתין בשקט.
אתמול הוצאתי אותו, השמן החודר עשה את שלו והוא נשלף ממש בקלות.

זה תרמוסטט עם bellows ולמרות שהוא מצופה בשכבת חלודה דקה הוא דווקא נראה שלם.
בשביל הספורט ובלי שום ציפיות שמתי אותו בפחית חמוצים ריקה טבול במים ועל הגזיה.
והוא עובד. ממש עובד. נפתח ונסגר והאקורדיון שלו מלא נוזל...
הקוטר שלו 70 מ״מ, מה שהזמנתי והגיע קטן יותר. אז או שנשתמש בו או בלי בכלל או שנראה אם יש כזה אצל משולם.

אסף.

אמיר ב.א
25-05-17, 20:06
מה עם עוד עידכונים ?

רוצים לשמוע עוד פגמים בשיקול הדעת.

asafk
25-05-17, 23:12
האח הירוק והגרמני דרש לאחרונה הרבה תשומת לב. אז האטתי... וכמות העדכונים קטנה בהתאם. אני עוד צריך לרתך טלאי די מסובך על חור שנהיה לו במסע הגדול, ולהעביר אותו שוב טסט, ולעקוב אחרי רעש חדש מהנסיעה האחרונה - בקיצור תשומת הלב צריכה להתחלק בין כל הילדים, וזה לא פשוט..

מפה לשם התחלתי לתכנן תושבות מנוע. זה ממש מרגיש לי לא נכון, אני בכל זאת כרגע מתכוונן לחיבור של ארבע תושבות ולא שלוש. למרות שכבר קניתי בושינגים של קפיצי סופה, החלטתי שזה עלול להיות פתרון קשיח מדי, ועדיף לנסות לעבוד עם תושבות קוניות - והגיעו תושבות של 150 קילו:
http://www.avproductsinc.com/cone-shear/conical-mounts.html
היתרון בתושבות כאלו הוא שיש להן מהלך סביר תחת עומס מקסימלי- קצת פחות מ 20 ממ, אבל בעומס רגיל המהלך שלהם קטן מאוד, מילימטרים בודדים. הן גם מתאימות לעומס בשלושת הצירים. ב XY המהלך קטן לעומת המהלך ב Z. הכי חשוב - בכל הכיוונים התושבת מוגבלת על ידי מתכת - כלומר גם אם הגומי כשל, התושבת עובדת ויש גומי בין שני הקונוסים.
תושבות כאלו די מקובלות בדיזלים המודרניים מכל מיני סוגים, אם כי בטנדרים וכו' יש תושבות מהמשפחה הזו אבל ממולאות בג'ל. אני מקווה שהסוג הזה יהיה מספיק מעודן בשבילי...

אבל בלי קשר מחר עומד להיות יום חשוב. יהיה מה לעדכן..

אסף.

asafk
26-05-17, 19:53
אז היום בזכות חבר יקר מג׳יפולוג שהשקיע מהפנאי המועט שלו ובא לעזור עם משאית מנוף, יש לי בחצר את החלק החשוב של הפאזל - שלדה ותחתיה זוג סרנים.

עכשיו אני במחשבות על מנוע חשמלי קטן עם גלגל גומי שיתחבר לשלדה ויסובב את אחד הגלגלים האחוריים לנוחות השינוע בחצר. או אולי מנוע שיסובב את היוק של הסרן עם בוקסה?

אסף.

asafk
31-05-17, 01:53
אחד משני הקפיצים הקדמיים שבור אז אני כבר חושב על קפיץ אחר למרות שעוד מוקדם.
המקורי באורך מטר (עין לעין, קו ישר), רוחב 43. המגבלה על הסרן היא בתושבת השמאלית המכורסמת בגוף הסרן והיא ברוחב 63. של אביר הקפיצים ברוחב 50 ויש לי סט אביזרים (יובולטים ופלטות) של אביר.
אז אני מחפש קפיץ באורך מטר ורוחב 50 שמתאים למשקל של בערך 1.5 טון על כל הסרן.
מועמד אחד זה קפיץ אחורי של סופה ממוגנת שהוא 15 מ״מ ארוך יותר וברוחב 63. יצריך קניה של יובולטים ופלטות חדשים אבל שטויות.

מכירים עוד קפיצים במידות האלה שיש בפירוקיות?

אסף.

ד ו ר ו ן
31-05-17, 07:24
לעשות הצרה בקצוות.

asafk
31-05-17, 11:56
מה?
אין בעיה בקצוות.

אסף.

asafk
31-05-17, 12:44
115003115004115005

אז אפשר לראות שזו שילדת WM325 מחוזקת ולא שלדת WM300 או M601 מקורית ללא החיזוקים, וגם שמצב החלודה לא רע בכלל, אפילו די סביר.
את הקפיצים הקדמיים, כאמור, אני אחליף.
הסרנים שאתם רואים מורכבים הם לא הסרנים שיהיו, יש לי סט נוסף, חדש יותר ומשופץ, שירד מאביר נוסע ממש לאחרונה. ההבדל הוא שהחדשים מחוזקים, ולרעתם הפלאנג' הנעה של הסרן הקדמי פנימי ולא חיצוני (אם אי פעם נתקין לוקרים יהיה כדאי לקחת מהסרנים האלו את הטבור כי הוא מתאים למגוון גדול יותר של לוקרים).

התכנית עכשיו היא לנקות ולצבוע את השלדה, לצבוע את הסרנים ולהרכיב, לצבוע את התיבת העברה ולהרכיב, לנקות ולצבוע את התחתית של הארגז כולל ריתוך כנפונים חדשים ולשים אותו על השלדה, ואז את המנוע והגיר - שמכל מה שתיארתי זה הכי מסובך כי צריך לייצר תושבות.

אלו המטלות לזמן הקרוב אם כי כמו שאני מכיר את עצמי אני תוך כדי עושה תמיד עוד כמה דברים בסדר אימפולסיבי - אקראי.

חג שבועות שמח..

אסף.

lizard
31-05-17, 21:39
אם אתה רוצה לעשות לשלדה ניקוי חול אז אתה מוזמן. מה אורך השלדה? יש לי עגלה של 2.5 מטר אם מספיק.
דבר איתי בפרטי אם מעניין אותך.

asafk
31-05-17, 23:14
לא אוהב ניקוי חול. החול נכנס לכל מיני חורים ולא יוצא מהם ואז סופג לחות והופה יש חלודה מתחת לצבע.
אבל תודה על ההצעה. אני אזכור אותה לחלקים פשוטים יותר.

הפעם אני אסתפק בניקוי של מברשות ודיסקים. וצבע שיודע להתחבר גם איפה שהניקוי לא מושלם. זה יחזיק 20 שנה נוספות אז מספיק טוב.

אסף.

lizard
01-06-17, 02:07
זה ניקוי חול רטוב. אחרי שאתה מסיים עם החול אז אתה שוטף את השלדה במים. מנקה את כל שאריות החול. חוץ מזה, זו שלדה C פתוחה. לאן כבר יכול החול להכנס?

asafk
01-06-17, 07:43
זה קורה על קורה אז המקום שהם נצמדות מסוכן, וגם כל החיבורים של קורות הרוחב. יש ממש מקומות סגורים אבל אני חושש יותר דווקא מכל מיני חריצים. יש לי נסיון רע עם זה.
אני כן חושב שזה לא רעיון כזה רע להשתמש באקדח ניקוי חול הקטן שיש לי על מקומות ספציפיים שהם גם פתוחים וגם גישה לא נוחה. אבל כאמור אני לא אוהב את הניקוי חול לכל השלדה..

אסף.

lizard
01-06-17, 07:49
טוב אפשר לשים אותה באמולסיה לכמה שבועות. תצא נוצצת

asafk
03-06-17, 20:35
הקבינה החדשה כבר די מתוכננת אבל יש לי התלבטות.
כלוב התהפכות.
מצד אחד - כן... מדי פעם מתהפכים (ויש לי צלקות בגולגולת ועל הפרצוף שמוכיחות את זה).
מצד שני זה בכל זאת רכב איטי וכבד ולא מהסוג שנכנס לחריץ במהירות שהמתלים לא מסוגלים לספוג..
מצד שלישי צריך משהו שיחזיק את הברזנט מעל הראש.
ומצד רביעי אין גם ככה מקום יותר מדי לרגליים. וקשת אחורית מסיבית תחזיק ״משולש התהפכות״ עד לפגוש.

לא יודע. באמת מתלבט.

אסף.

אומי5
03-06-17, 20:39
קשת חיצונית לקבינה, יש מלא מקום.
אפשר גם לקשור עליה ציוד או רשתות הסוואה.

boaz avrahami
03-06-17, 20:49
זה לא רכב ספורט חוצמזה צלקות מוסיפות לך לגבריות

ד ו ר ו ן
03-06-17, 20:59
קשת חיצונית לקבינה, יש מלא מקום.
חד משמעתי קשת התהפכות.

דווקא בגלל מה שאמרת, לגבי רכב כבד ואיטי.

התהפכות גם אם לא מלאה, במהירות איטית זה על גבול המעליב, אבל מסוכן.

קשת יכולה במקרה כזה למנוע המשך גלגול מלא ולעצור את התהליך על הצד.

asafk
14-10-17, 15:00
ובכן... אחרי הפסקה ארוכה ממשיכים.
התחלתי לייצר תושבות קדמיות למנוע, ותושבת צד נוסע לתיבת ההעברה.
התושבת האחורית של המנוע + גיר נחליט אחרי שהם יהיו במקום אבל ככל הנראה יהיה שם קונוס.
תושבת צד נהג של התיבת העברה תהיה המקורית.
אז מה שהכנתי היום הם תושבות לצד של השלדה שלתוכן ייכנס בושינג של קפיץ עלים טויוטה. חתכתי צינור סקדיול 40 שהקוטר הפנימי שלו טיפה יותר מ 40, מפרופיל 40/60 מלבני חתכתי טרפזים ובכל טרפז קדחתי עם מקדח כוס חור לצינור ממקודם.
תמונות אחר כך.

בשעת מנוחת הצהריים שאסור להרעיש הרכבתי את המשאבת הזרקה המשופצת.
וכאן שאלה כי נתקלתי במשהו מוזר.
בפלא נד׳ שעליו יושבת המשאבה יש קדח שימון שבאמת מקבל שמן. אבל האטם השטוח חוסם אותו. למה ומדוע?

אסף.

ד ו ר ו ן
14-10-17, 15:29
יש באנקה קבינת ננ עם כלוב התהפכות לתא הנהג, שלם ויפה למראה, עם קשת קדמית שמאפשרת קיפול השמשה.

asafk
14-10-17, 17:33
נראה לי שאתה מדבר על קבינה של ריאו...

אסף.

ד ו ר ו ן
14-10-17, 17:44
הקבינה הייתה קטנה, ומכסה המנוע היה רבוע, ופילטר האויר היה דוד אנכי קטנטן ביחס לדוד של ריאו.

חבל שלא צילמתי, אולי זה וריאנט אחר של נ.נ.

אם אתה רוצה, אני יכול לתת מיקום די טוב, וזה 10~ דק' מהכביש, תוכל לבחון מה זה באמת.

יונתןמצפה
14-10-17, 17:58
אמנם לא ככ מתאים לתיאור שלך, אבך לדעתי כולם שם מאותו סוג. וזה הפרט שהיה במצב הכי טוב למיטב זכרוני.
ולפי אסף, ריאו... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171014/c6b844f4f2847734578315a079d3bce3.jpg

asafk
14-10-17, 20:20
הקבינה הייתה קטנה, ומכסה המנוע היה רבוע, ופילטר האויר היה דוד אנכי קטנטן ביחס לדוד של ריאו.

חבל שלא צילמתי, אולי זה וריאנט אחר של נ.נ.

אם אתה רוצה, אני יכול לתת מיקום די טוב, וזה 10~ דק' מהכביש, תוכל לבחון מה זה באמת.

שלח לי נצ בפרטי אם זה לא מה שיונתן העלה זה מעניין.

אסף.

ד ו ר ו ן
14-10-17, 20:44
זה לא מה שהוא העלה.

יש גם ריאו עם חלון קדמי נפתח, נכון?

שולח בפרטי.

דרור ברלי
15-10-17, 01:18
זה ריאו אורגינל

asafk
29-11-17, 00:19
ראשית, דיווח מהאנקה - כל מה שמפוזר בשטח מתחת למפל אלו קבינות של ריאו, חוץ מאיזה טרנזיט אחד וגפ"ס אחד וחצי... וערכנו סיור די ממצה.
מה שכן אי שם למעלה מוטל פגר נ"נבולנס שתרם כמה חלקים קטנים למדע...

אבל נעבור לדברים המעניינים באמת.
אני כרגע במאמץ, כאמור, לשים את המנוע והגיר על השלדה. חלק מהמיקום של המנוע קשור גם למיקום ההגה וזו מלאכה משולבת כי הנדל"ן בתא המנוע מעל קורות השלדה יקר מאוד.
די החלטתי שאני ארכיב היגוי מצד לצד, עם התיבת הגה של הסופה2 בקצה הקדמי של השלדה, עם הסבה של המוט שפור המקורי למוט שיחובר לדראגלינק בחיבור T. לשם כך הזמנתי תפוח ES2233L שאותו אני אחבר בצד הנוסע.
הניסוי כאן הוא חיוני כי בסרן אביר/ ננ התפוחים מעל הזרוע של הנאקל ולא מתחתיה כמו ב GMים, למרות שמדובר באותו קונוס. החשש שלי הוא שהזרוע כולה יושבת גבוה בצורה שהדראגלינק ייגע בקפיץ. מקווה שהסברתי טוב ואם לא לא נורא - אני אעלה תמונות מתישהו.. בעתיד..
עןד אתגר שתופס מקום הוא חיבור משאבת ההגה של אביר על המנוע, ועל הדרך אני צריך לחשוב איך אני מייצר או מאיפה אני קונה פולי שמתחבר בארבעה ברגים על הפולי קראנק הקיים - כדי לא להיות עם רצועה אחת שתחבר פולי קראנק משאבת מים אלטרנטור ומשאבת הגה (זוויות החביקה יהיו קטנות מדי).

ויש עו ים עבודה, אני שומר על אש נמוכה ואתם רואים... מתקדם... אבל לאט.

אסף.

elephant man
05-12-17, 16:45
העיקר שיהיה מוכן לטיול לפני גיוס של הבן

asafk
05-12-17, 17:30
יהיה...

בואו נדבר רגע על גלי ההגה.
הלמטה של עמוד ההגה בקוטר 7/8 עם פין שעובר דרכו. המקור הוא פעמון כמו בסיקס אבל אני כבר לא אוהב פעמונים כאלה וזה מה שיש מתחתיו.
הגל הקטנצ׳יק שמתחבר לתיבת ההגה הוא צינור בקוטר 1״ עם חור שעובר דרכו. במקור היה מורכב שם פין שחיבר אותו לפעמון שבנוי משכבת גומי ועליה עוד צינור.
בין שניהם אני צריך עוד גל. המחשבה הראשונה היא צינור בקוטר 1״, וצלבי הגה שהם לצינור חלק בשני הצדדים. העליון מעביר מ7/8 ל 1״ והתחתון יהיה 1״ בשני הצדדים.
בורג שעובד דרך הצלב והגל בכל החיבורים הוא בעצם כמו המקורי. אבל אני חושש מחופש שיתפתח עם הזמן.
אז צריך לנעול את הגל לצלב, או עם פיק או פטנט אחר.
מתלבט איך.

אסף.

talw
05-12-17, 18:28
אני הייתי מרתך ישירות את כל החיבורים , חוץ מאחד , שאליו הייתי מרתך פין ונקבה לצד השני עם שיני הזחה, ונעילה כלשהי לאחר הכיוון.
איפה יהיה המחבר הנ״ל? , במקום שבו יהיה הכי קל להרכיב ולפרק את המכלולים.

מוטי ג.
05-12-17, 19:09
יש לי גל הינע קצר (25 ס"מ בערך) של הגה דודג D200 כלשהוא.
לדעתי תקין.
הוא שלך אם אתה רוצה.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

asafk
05-12-17, 23:03
רוצה בטח רוצה. יש מצב שזה מה שיסגור את הפינה.

אסף.

- - - Updated - - -

אני הייתי מרתך ישירות את כל החיבורים , חוץ מאחד , שאליו הייתי מרתך פין ונקבה לצד השני עם שיני הזחה, ונעילה כלשהי לאחר הכיוון.
איפה יהיה המחבר הנ״ל? , במקום שבו יהיה הכי קל להרכיב ולפרק את המכלולים.

החיבור של הגלצ׳יק לתיבת הגה הוא עם שיניים ונעילה. כלומר אם ריתכתי הכל - משם אפשר לפרק.
אבל גם בצד של העמוד הגה צריך להשאיר אפשרות לפירוק. (ככה שיהיה אפשר להסיר רק את הגל ביניים)

אסף.

asafk
29-12-17, 13:02
אחרי שבועיים רצופים בשטח עם כלי דומה במימדים לקומנדקר על סרנים דומים וגלגלים 40״ - כשמסביבי בעיקר האמרים על 37״ - אני חייב לומר שההבדל בין 37 ל 40 מורגש בהחלט. אני רוצה. השאלה היא המחיר. הבלימה חלשה מדי למרות הדיסקים מאחור (בעצם... אולי בגללם) וההיגוי עם בוכנת עזר שאין בכוונתי להוסיף. היתרון העיקרי ב40 יהיה מהירות שיוט גבוהה יותר על חשבון מהירות זחילה. אני לא מודאג לגבי המומנט כי יש לי מנוע של שופל, כך שבגזרה הזו יהיה בסדר.
מזל שלא צריך להחליט עכשיו. בינתיים אני אדאג שיהיה מקום ל40 בבתי הגלגל ועוד נראה מה יהיה.

הגיע התפוח הגה עם החור הנוסף לחיבור הדראגלינק. צריך לקצר את המוט שפור המקורי ואני חושב על דרך מלוכלכת - לחתוך ולרתך מחדש, לעומת לחתוך ולשתול הברגה חדשה שזה בטוח יותר נכון. לשם כך צריך להזמין באנגים עם הברגות שעולים כמה דולרים אבל לא בטוח מתאימים למוט הקיים.

נראה...

אסף.

lizard
29-12-17, 18:27
או שתבוא אלי וננסה לעשות משהו.
איזו הברגה זו? לבדוק אם יש לי מברז מתאים...

amitaikl
29-12-17, 19:50
אחרי שבועיים רצופים בשטח עם כלי דומה במימדים לקומנדקר על סרנים דומים וגלגלים 40״ - כשמסביבי בעיקר האמרים על 37״

אסף.

אתה היית עם הזיבאר?

asafk
29-12-17, 22:06
כן.. יותר נכון z-mag.

אסף.

- - - Updated - - -

או שתבוא אלי וננסה לעשות משהו.
איזו הברגה זו? לבדוק אם יש לי מברז מתאים...

צריך לחרוט באנג ואז להבריז אותו ולרתך לצינור. אחרי שאני אחתוך את הצינור אני אדע מה המידה לבאנג. יש לך מחרטה?

אסף.

lizard
30-12-17, 00:55
בוודאי. אתה לא מעודכן.

איל מ
09-01-18, 12:18
יש עדכונים?
אגב, נתקלתי השבוע בנ"נ שכזה עם מספר אספנות ומאחור, על הארגז, מעין משולש המזכיר משולש להנפה/גרירה. שלך?
(לידו משהו שנראה כמו חמישיה ללא הבודי).

asafk
09-01-18, 16:21
לא... שלי רחוק מלהיות נוסע. או מורכב.

מתכוון בשבועות הקרובים לנקות ולצבוע את השלדה ואז הכל יתגלגל..

אסף.

יונתןמצפה
09-01-18, 16:36
אסף, פגשתי אחרי מפגש ג'יפולוג בחור שיש לו נ"נ וחלקים. שלחתי לך את הפרטים. האם קיבלת?

asafk
09-01-18, 17:28
חיובי. תודה.

אסף.

asafk
14-01-18, 20:30
חזרה למוט שפור.. הקוטר החיצוני 1.25". ההברגה 7/8 כלומר הקוטר הפנימי סביבות 3/4". מכאן נראה לי שכל מה שצריך זה לחתוך ולהבריז מחדש את הצד של ההברגה ה"רגילה". כמובן שלזה נדרש מברז מתאים אבל זה כבר קל - 50 שקל באיביי או שנשאיל ממישהו.

הדראגלינק סיפור קצת יותר מורכב. נתחיל בזה שמדובר בזרוע פיטמן של ג'יפ. כלומר המידה של התפוח שאליו היא מתאימה קטנה יותר - פתיר עם מקדד קוני מתאים (שעולה לא מעט וזה כן צריך למצוא למי יש ולהשאיל) אבל יותר טוב למצוא באיזה רכב יש פיטמן כזה כבר מתאים לתפוח פולסייז ובאותו אורך כמו של הג'יפ. המוט עצמו - אם אני הולך על תפוחי פולסייז הכי קל יהיה לי להשתמש במוט שפור עוד אחד שיש לי, גם אותו לחתוך ולהבריז - אותה הברגה 7/8-18 כמו התפוחים של השפור וזה כנראה הדבר הנכון לעשות.

אסף.

talw
14-01-18, 21:44
יש גם כזו אפשרות, היתה אצלי בפיטמן ב zj.

https://www.currieenterprises.com/CE-9701TRR

asafk
20-01-18, 17:14
עוד התקדמות קטנה לקראת ניקוי השילדה. הוסעה לליפט ושם פירקתי (כלומר סובבתי אומים עד שמשהו נשבר) הבנדים שמחזיקים את המיכל דלק, והתגלה מיכל שקודם נראה חלוד, עכשיו התגלו בו חורי חלודה. בין המיכל הזה לשני שיש לי - עם שני חורים אחד חור כניסה והשני חור יציאה של 0.5 - אני אבחר בשני.
ובשבת שעברה פירקתי בשטח שלושה עלים של קפיץ קדמי שהחליפו את המאיה הראשית והקונטרה שלה שהיו שבורות. אז עכשיו יש לי ארבעה קפיצים תקינים. שכמובן יוחלפו לחדשים במורד הדרך.

אסף.

נמרוד
27-01-18, 14:06
אני היחיד שמתקשה להאמין לטקסטים היבשים, נטולי התמונות האלו?

asafk
27-01-18, 14:14
אני יודע שזה נשמע כמו תירוץ של ״זה שאין להזכיר את שמו״, אבל נגמר לי הזיכרון באייפון אז אי אפשר לצלם..

אבל אם אנחנו כבר פה.
קפיץ קדמי 40 אינצ׳ (בערך מטר). קפיץ אחורי 52.25 אינצ׳. ( בערך 1.35 מטר)
רוחב 1.75 אינצ׳.
מאיזה רכב אפשר לאמץ קפיצים?

אסף.

erezgur
27-01-18, 17:46
אני יודע שזה נשמע כמו תירוץ של ״זה שאין להזכיר את שמו״, אבל נגמר לי הזיכרון באייפון אז אי אפשר לצלם..
.

תירוץ חלש מאד...
במיוחד שאתה חתום על הרבה תמונות שפורסמו כאן במאמרים השונים שצולמו בצורה מקצועית עם מצלמה רצינית... DSLR

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

asafk
27-01-18, 19:02
בינתיים עזבו אתכם מתמונות.
אני עובד על תכנון מלא של קבינה כפולה. אחרי שעשיתי את כולה בסולידוורקס, נכנסתי לעומק הONSHAPE ושיחקתי ימינה שמאלה עם איך בכלל ניגשים לכזה דבר.
בסוף התיישבתי ובניתי את כל הקבינה בONSHAPE - כמו שתראו זה לא סופי, יש עוד כמה דברים שאני מתלבט לגביהם, התעלת מכלולים והחיתוך שהיא יוצרת בקיר אש וברצפה עוד לא ממודלת (למרות שכבר תכננתי אותה בסוליד), גם הקשתות עוד לא שם (תכלס לא החלטתי איפה הקדמית תשב ואם בכלל תהיה אמצעית), ואני עוד צריך ללמוד איך לחתוך חלקים בחיבור ביניהם כמו גם איך לאחד חלקי SHEETMETAL.
אני משתדל לבנות ככה שרוב החלקים יוכלו להיות מפלטות "פשוטות" מכופפות ומפרופילים סטנדרטיים, כך שרק הקיר אש עצמו והדשבורד יהיו בחיתוך לייזר.

אבל אני כבר בכיוון.... וככה זה נראה בינתיים:

https://cad.onshape.com/documents/16d4757f000f1bc34d40acb4/w/f7b83eb4b1c9d174cdd38c59/e/54e6da36df053b7afde26122

אסף.

יונתןמצפה
27-01-18, 19:03
נגמר לי הזיכרון באייפון אז אי אפשר לצלם

אסף.

אשכרה?
אתה?!

שגיא S
27-01-18, 20:56

אבל אם אנחנו כבר פה.
קפיץ קדמי 40 אינצ׳ (בערך מטר). קפיץ אחורי 52.25 אינצ׳. ( בערך 1.35 מטר)
רוחב 1.75 אינצ׳.
מאיזה רכב אפשר לאמץ קפיצים?

אסף.

קפיצי עלה רוחב 1.75" היו בCJ5 ישנים כמדומני.
לא בטוח לגבי אורכים.
46-47" זה התחום של היילקסים/סופות/סיקסים

geva dover
29-01-18, 11:52
אני פירקתי את העלים מההיילקס השבוע( לצורך שדרוג) אני אמדוד לך מה האורך והרוחב שלהם

שגיא S
29-01-18, 12:32
אני פירקתי את העלים מההיילקס השבוע( לצורך שדרוג) אני אמדוד לך מה האורך והרוחב שלהם

רוחב 2.5" ואורך בערך 46"

דרור ברלי
29-01-18, 22:10
אחרי החלפת הקפיצים האחוריים ל-RE, יש לי שתי חבילות קפיצים חופשיות למשחקים (הרבה עלים-ספייר לקפיצים הקדמיים, עד שיוחלפו גם הם ל-RE).
העלים הם 70X7. אורך צריך למדוד.

asafk
02-02-18, 23:22
אז הרחקתי לכת קצת יותר ממה שתכננתי ובסגנון ״אם כבר אז כבר״ פירקתי מהשילדה כל מה שמחובר בברגים... אגב. מישהו יכול לחשוב על סיבה שיש לכל קפיץ קדמי שני באמפסטופים? אחד כרגיל באמצע ואחד קרוב לקצה האחורי של הקפיץ.
בכל מקרה עם הכל מפורק נתתי ניקוי מושקע עם הגרניק. גם יצא המון לכלוך. וחרקים. ובוץ. ועכבישים. וגם ירדו החלודות הרופפות מכמה מקומות עיקריים.

וגם פיניתי קצת מקום בזכרון של האייפון אז צפו לתמונות.... משהו סמלי.

אסף.

ד ו ר ו ן
03-02-18, 00:00
.. אגב. מישהו יכול לחשוב על סיבה שיש לכל קפיץ קדמי שני באמפסטופים? אחד כרגיל באמצע ואחד קרוב לקצה האחורי של הקפיץ.

אסף.
זה ככה בקפיצים המקוריים של היילקס.

הערכתי שזה קשור לפיתול הקפיץ כשהרכב בעומס מלא.

asafk
03-02-18, 06:43
ובהיילקס- מה קורה אם בכלל כשמוותרים על הבאמפסטופ האחורי?

אסף.

נמרוד
03-02-18, 08:38
סוג של פרוגרסביות בקפיץ.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

ד ו ר ו ן
03-02-18, 08:41
ובהיילקס- מה קורה אם בכלל כשמוותרים על הבאמפסטופ האחורי?
אסף.
לא יודע..

באף קיט תחליפי אין אותו.

talw
03-02-18, 09:29
מה שנמרוד כתב, וגם איפה הנטיה של העלים הללו להשבר ? אולי זה יכול לעזור לכתב החידה.

asafk
03-02-18, 13:17
כמו כל קפיץ עלה. הם נשברים... בשטח.

אבל באמת כמו כל קפיץ עם שאקל קדמי - קרוב לעין הקדמית. גם אחד הקפיצים הקדמיים שלי היה שבור ככה והשלמתי בינתיים מחנות החלפים שתמיד פתוחה אי שם ...

אסף.

asafk
09-02-18, 23:23
נראה כמו... משהו.. שיהיה.. משהו..

118401

וגם זה רעיון...

118402

אסף.

lizard
09-02-18, 23:29
יש לך ליפט? נחמד. איך הוא שורד בחוץ?

asafk
09-02-18, 23:48
א. אם תשאל במועצה המקומית או את השכנים אז זה לא ליפט זה מכפיל חניה. וזה גם לא בדיוק שלי.
ב. שורד לא רע. החשמל מוגן והמכניקה של גשר תחתון היא סהכ בורג מניע בכל צד אז קצת שימון לפני כל הפעלה והכל בינתיים בסדר.

אסף.

lizard
10-02-18, 07:14
תודה

asafk
02-03-18, 17:54
הגיעו שני מפרקי גל הגה, מתחיל קצת לשחק עם הגאומטריה. הגיעו גם התפוחים וגם המברז, גם עם ההגה עצמו אפשר להתחיל לשחק...

יש לי כל מיני תושבות גומי לא סטנדרטיות. למשל התושבת של הרדיאטור. למרבה המזל יש לי את הגומיות מתחילת שנות ה70 אבל נו.... לא בטוח שזה נכון להשתמש בהן.
גם תושבות קבינה שחשבתי להשתמש בשל סופה או סיג׳יי לא מסתדר לי בול.
מה שמוביל אותי למחשבה הבאה.
יש בעולם של היצירה ואומנות פלסטית פוליאוריטן ליציקה. מה ההבדל בינו למה שמשתמשים לתושבות פוליאוריטן יקרות ומפונפנות..? ובכן אין הבדל ממשי. יש לי נסיון לא טוב עם ייצור במנות קטנות של בושינגים מפוליאורטן אבל אני היום מבין שזה נבע מחומר גלם שדורש תהליך מסובך, כאשר דווקא לתחביבים יש חומרים עם יחס ערבוב נוח יותר ותהליך פוסט-התמצקות פשוט יותר. נראה לי שאני אבחר בחומר די גמיש, נגיד 60 עד 70 שור. אלו חומרים שהמוצר המוגמר מהם יכול לעמוד בעשרות אחוזים של מתיחה לעומת אחוזים בודדים בלבד לחומרים של 80 שור למשל. הבדל משמעותי. בתכנון צריך לקחת בחשבון את צורת החלק כשהוא תחת משקל, ולפי זה לתכנן אותו כשהוא במנוחה. טיפ למי שמתכנן מוצרים מגומי. החומר לא דחיס כלומר הנפח לא משתנה תחת עומס- החלק רק משנה את צורתו לפי קבוע הקפיץ שלו.
אם מישהו כבר מנוסה בלעשות את השטות הזו של לייצר תושבות לבד... תנו לי איזה מילה.

אסף.

lizard
02-03-18, 19:32
יש בחברה של הwj מישהו שיצק תושבות למוטות רדיוס או משהו כזה. אני חושב שאולי גם הבעלים של כתום יוכל לעזור לך בזה אבל אני לא מכיר אותו ואם יסכים לשתף פעולה. בזמנו אמר שהוא יכול ליצקת איזה דוגמא שארצה

zivo
02-03-18, 23:48
........
יש בעולם של היצירה ואומנות פלסטית פוליאוריטן ליציקה. מה ההבדל בינו למה שמשתמשים לתושבות פוליאוריטן יקרות ומפונפנות..? ובכן אין הבדל ממשי............

אסף.

אתה בטוח בזה?
אני מכיר כל כך הרבה מוצרים שעשויים מפולאוריטן עם תכונות כל כך שונות, שאין לי ספק שיש הרבה גורמים שמשפיעים על התכונות של המוצר הסופי.
זה יכול להיות סיכון לא קטן להתחיל לייצר תושבות לבד ולגלות שהן מתפרקות אחרי כמה חודשים של שימוש.
אחרי הכל, למה אנשים (גם פה באתר) מדברים על כל מני בושינגים ותושבות After Market בכזו הערצה והמלצות? אם הכל אותו הדבר, אז למה לא לקנות את הכי זול?

boaz avrahami
03-03-18, 11:10
לפני כמה שנים הדבקתי את הסרטון הבא באתר ובדקתי אם מישהו התנסה ולא מנש היתה תגובה.
נראה לי סופר פשוט ומתבקש לביצוע

https://youtu.be/2_0BYvTkZ0o

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

asafk
03-03-18, 17:54
ובכן זיו - אתה צודק ויש מיליון סוגים. אבל פוליאוריטן גמיש 60 שור של תבניות ושל בושינגים הוא אותו חומר. אני מסתכל על דפי הנתונים ומשווה. העניין הוא שחומרים תעשייתיים מגיעים בחביות גדולות... ושל התחביבים באריזות קטנות.

אגב... מבירור של מה החומר שבו משתמש אורי מ״כתום״, זה בדיוק החומר הזה.

אסף.

boaz avrahami
03-03-18, 18:30
לכדתמצא מקור לרכוש את חומר הגלם המתאים ובכמות קטנה אשמח אם תעדכן.
אשמח לרכוש 1+1 ליטר מהשיקוי הזה

Honda TRX300EX
4Z7BOZ

shmil
03-03-18, 18:48
לכדתמצא מקור לרכוש את חומר הגלם המתאים ובכמות קטנה אשמח אם תעדכן.
אשמח לרכוש 1+1 ליטר מהשיקוי הזה

תוסיף גם אותי לרשימה.

zivo
03-03-18, 19:18
ובכן זיו - אתה צודק ויש מיליון סוגים. אבל פוליאוריטן גמיש 60 שור של תבניות ושל בושינגים הוא אותו חומר. אני מסתכל על דפי הנתונים ומשווה. העניין הוא שחומרים תעשייתיים מגיעים בחביות גדולות... ושל התחביבים באריזות קטנות.

אגב... מבירור של מה החומר שבו משתמש אורי מ״כתום״, זה בדיוק החומר הזה.

אסף.
יאללה, נגיד ואני זורם אתך....
מה אתה עושה עם תבנית \ יות? איך אתה מייצר? מאיזה חומר? כמה (תבניות)? נגיד וצריך 4 יחידות (תושבות), מה אתה עושה, תבנית אחת גדולה של 4? 2X2? 1X4?
בהנחה, שלכל תושבת \ בושינג, יש איזה חור באמצע, איך אתה עושה את זה בתבנית?

רוצה לומר.....ואני לא אחד שמפחד לעשות דברים לבד, תמצא משהו קרוב, ומקסימום תחרוט, קצת, אבל לצקת לבד? רק אם מדובר בחלק מאוד חריג.

My two cents

asafk
03-03-18, 21:05
תבניות זה קל. יש לי מדפסת תלת מימד ואפשר להדפיס תבנית 2 חלקים.
הצינור באמצע - גם קל. צינור נירוסטה שקונים בחנות.

אסף.

- - - Updated - - -

והבעיה היא שאני לא מוצא שום דבר מתאים אפילו לא דומה. אז נעשה.

אסף.

boaz avrahami
03-03-18, 21:47
נראה שיש כאן חומרים

http://www.skiva.co.il/מוצרים/פוליאוריטן/פוליאוריטן-גמיש

Honda TRX300EX
4Z7BOZ

asafk
03-03-18, 22:05
יש את זה ויש סרמט.

אסף.

asafk
25-03-18, 22:18
מתחיל לעשות התאמות באוויר של כל הדוושות ידיות וכו.
דוושת מצמד עושה לי כאב ראש. המצמד המקורי מכני קלאסי, שטנגות ורוקר. איך שאני לא מסתכל על זה, יש סכנה שבהצלבה משהו יקרה לא כמו שאמור לקרות.
אז אני מסתכל קצת מסביב והגעתי למסקנה שסט הידראולי של משאבה ובוכנה של היילקס ישן יתאים לי בול.
רגע לפני הזמנה. יש משהו שאתם חושבים שאני צריך לדעת על הסט הזה של טויוטה?

אסף.

ד ו ר ו ן
25-03-18, 22:28
בדקת שמהלך הבוכנה מתאים להפרדה במצמד של הנ.נ.?

asafk
25-03-18, 22:51
מתאים. אצלי מצמד של טרקטור כלומר לא מזלג שיוצא מהבית מצמד אלא ציר שמסתובב ועליו זרוע, אז אפשר לקבוע את המהלך לפי מה שהבוכנה נותנת. ונראה לי שהמהלך מתאים לאורך של הזרוע המקורית.

אסף.

asafk
03-04-18, 19:02
אז המשך הכנת הסרנים להרכבה.
המטרה היום היתה לפרק את הקליפרים משני הסרנים הקדמיים, ואת צנרת הבלמים, ולבדוק שהסרן החדש יותר עם טבורים במצב סביר גם אם כרגע לא לגרז מיסבים (לזה עוד יהיה זמן במסגרת הטיפול שלפני הנסיעה), כך שמחר אפשר לצבוע את הסרן ואת הסרן השני להכין לאיחסון.
הפירוק של הקליפרים ופתיחת וסגירת טבורים לקח 40 דקות נטו.
להוריד גלגלים לקח שעתיים... החלודה הו החלודה...
ולפרק את היובולט העיקש מצד שמאל של הסרן הישן יותר... כולל בסוף שימוש בדיסק... לקח עוד שעתיים.
לבנות סטנד לסרן לקח עוד חצי שעה.
ככה זה כשמתעסקים עם גרוטאות.

אסף.

asafk
04-04-18, 00:11
119133

זה נסיון צבע לשילדה - וזה הגוון שיקבלו כל המכלולים שמתחתיה... יפה נכון?

אסף.

איל מ
04-04-18, 06:43
יפה מאוד.
נאט"ו מדברי?

nir.samo
04-04-18, 06:59
מסקרנות מה משקל השלדה?

asafk
04-04-18, 13:17
מסקרנות מה משקל השלדה?

ככה וככה... (לא שקלתי)

כן, צהוב חול מדברי.

אסף.

asafk
04-04-18, 16:47
אז היום הסתיים עם סרן קדמי ותיבת העברה צבועים בצהוב מדברי... אבל זה אף פעם לא כל כך פשוט...
הסרן שאתמול ניקיתי, תכננתי היום לפרק את הטבורים עם הדיסקים ולצבוע לחוד. הבעיה - המפתח 2-9/16״ לפתיחת אומי המיסבים לא מתאים. מה זאת אומרת לא מתאים? הוא במידה. קניתי באמאזון מחברה רצינית והוא מבחינתם מיועד לסרן דנה 60/70 של דודג׳. הבעיה שהוא לא עולה על האום. הפינות של המשושה מעוגלות מדי, של האום ברדיוס אפסי. אז זה לא נכנס.
במקום לפרק נאלצתי לצבוע על הדיסקים... סתם. לא באמת. מיסכתי - ניילון נצמד עושה עבודה טובה - וצבעתי.
התיבת העברה תכלס כבר מזמן היתה על השולחן אבל חסרה לי בוקסה לפתיחת אחד אומי היוקים וחסר לי מחזיר שמן שלא מצאתי בארץ. את הבוקסה אחרי הזמנות מאמאזון שלא צלחו קניתי בסוף במידה המילימטרית הקרובה. ומחז״ש הזמנתי דווקא כן מאמאזון.
פתיחה ניקוי ליטוש הוצאת מחז״ש הכנסת מחז״ש הכל כפול 2 אטימה והידוק וזהו.

אז עכשיו הסרן הקדמי מוכן להתקנה נעבור לאחורי.
מאוד מפתה אותי לקחת את הדיסקים והקליפרים מהסרן הקדמי הנוסף ולהרכיב על האחורי... אבל אין לי פתרון לבלם חניה תחת היד.

אסף.

ד ו ר ו ן
04-04-18, 16:50
ברז כדורי על הקו?

talw
04-04-18, 18:50
https://www.kartek.com/parts/jamar-performance-hydraulic-park-lock-for-brakes-not-to-be-used-as-emergency-brake-on-street-vehicle.html

עובד טוב, בבאגי, אם הכוונה היא לעבור טסט כהלכתו.
אני אישית לא הייתי סומך על השסתום הזה ויוצא מרכב מונע (לא משולב בהילוך) ,אם הקומנדקר היה נמצא תקוע בעליה תלולה במגמה טובה להידרדר אחורה, למרות שהוא אף פעם לא פישל .

asafk
04-04-18, 20:28
אני חושב ש cutting brake לא חוקי בתור בלם חניה וגם תכלס אמור להיות בלם חירום במקרה והלכו הבלמים ההידראוליים.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
04-04-18, 20:38
יש סיבה טובה שזה לא חוקי. אתה לא אמור לסמוך על מערכת לחץ הידראולי עתיקה שתחזיק את הרכב במדרון בחנייה של חודשיים.

lizard
04-04-18, 20:45
בוקסות אפשר למצוא בל.כ. גם אינצ'ים. משומשים של הצבא

אומי5
04-04-18, 20:55
כמה מסובך לעשות בלם יד סטייל ג'פ"ס? על היציאה מהטרנספר.

asafk
04-04-18, 21:27
בוקסות אפשר למצוא בל.כ. גם אינצ'ים. משומשים של הצבא

הצחקת אותם. כבר מזמן אין את העודפים הטובים. מקסימום יש להם של צבא סין.

אסף.

- - - Updated - - -

כמה מסובך לעשות בלם יד סטייל ג'פ"ס? על היציאה מהטרנספר.

מאוד פשוט אם יש את כל החלקים - למשל מתיבת העברה של קומנדקר ישן עם סרני נאפקו.
מאוד לא פשוט אם צריך להתאים חלקים.

אסף.

lizard
04-04-18, 23:00
אני דווקא מידי פעם מוצא שם דברים טובים. פשוט זה כבר לא הMAIN ISSUE אז צריך לחטט

שלומי
09-04-18, 20:28
בלם יד של לנד רובר?

asafk
09-04-18, 23:02
גם זה יעבוד... אם רק יהיו על החלקים. במבט ראשון זה נראה פשוט עד שמבינים שצריך את כל הפלטה האחורית ושתתחבר לתיבת העברה וזה נהיה לא פשוט בכלל.
אבל בינתיים מסתמן סיכוי מסויים להשיג בלם מקורי של הדגם הישן.

אסף.

אייל
12-04-18, 15:02
https://www.asclean.co.il/wp-content/uploads/2016/07/3003021_413X287-300x208.jpg
בלם יד של מגירוס. אתה צריך? אולי נשאר ממנה משהו...

בוזי
12-04-18, 16:13
יו! בדיוק כמו של הסוסיתא של סבא שלי!

אייל
17-04-18, 21:43
יו! בדיוק כמו של הסוסיתא של סבא שלי!

בתקופה של הסוסיתא של סבא שלך אף אחד לא השקיע בכזה סד עצירה, אבן גדולה שאספו במקום שעצרו עשתה את העבודה.

בוזי
18-04-18, 05:08
חח. אתה לא הכרת את סבא שלי.
מה שכן, שלו היה מעץ

asafk
18-04-18, 10:47
בינתיים, בשטח, מסתמנת תפנית מפתיעה בעלילה.
אבל לא יכול לדבר על זה בינתיים. רק לעשות טיזינג....

אסף.

בוזי
18-04-18, 11:16
אסף, זו התנהגות מאוד נשית.

הקיצר, זה העניין עם המוטוקראפט?

opl
18-04-18, 12:23
טיזינג עושים עם תמונות...

אומי5
18-04-18, 12:28
שמעתי שהוא לא אוהב לצלם.

ariel-ro
18-04-18, 12:57
שמעתי שהוא לא אוהב לצלם.

אסף מתרץ את זה ב"אין לי מקום בפלאפון"...
ובינתיים אנחנו נשארים עם מעט מידי מידע ותיעוד בשביל פרויקט שכזה.

asafk
18-04-18, 14:09
התפתחות בעלילת המשנה היא שהתקלקל לי הכפתור של ההדלקה והכיבוי באייפון. זה אייפון 4 שנראה אמנם חדש (בזכות זה שאני לא מרכיב עליו שום מגן או כיסוי), אבל הוא כבר בן עשר בערך כך שאין לי טענות לפגם במוצר, וגם החלטתי לא לתקן אלא לנסות לשנורר סמארטפון אחר או לקנות (!!!) טלפון חדש שיש ממנו רק דרישה אחת - שיהיה הרבה מקום לתמונות. אז יחד עם התפנית הדרמטית בעלילה העיקרית, מובטח תיעוד מלא של המשך הפרוייקט.

אסף.

נמרוד
18-04-18, 16:40
יש מישהו שעדיין מאמין שיש פה פרויקט ולא סתם פסיכוזה?

opl
18-04-18, 17:39
הוא לפחות מעדכן אותנו...

בוזי
18-04-18, 17:41
לעדכן במחשבות שלך זה לא נחשב.

boaz avrahami
18-04-18, 18:16
יש מישהו שעדיין מאמין שיש פה פרויקט ולא סתם פסיכוזה?

האמת שכפי שזה נראה כנראה הנכדים שלכם ימכרו את הגרוטאות של שניכם לברזל...
אבל סחטיין שדווקא אתה הוא זה שמקניט את אסף

Honda TRX300EX
4Z7BOZ

opl
18-04-18, 18:23
מזל שבועז הבין את כוונתי...

119290

-->