PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה: איך עובד הגה כוח חשמלי?

מוטי ג.
08-02-17, 00:08
שלום,

רקע לשאלה:
חבר קנה מכלול הגה כוח חשמלי של אופל קורסה במטרה להתקין בפולקסווגן טרספורטר ישן.
ההרכבה בוצעה והכל עובד, הנהג מרוצה.

זה הקיט:
Look at this on eBay http://www.ebay.co.uk/itm/142244073465

הרעיון הוא החלפת את מוט ההגה הקיים( מכאני לחלוטין ), במכלול שלם אשר מכיל תגבור היגוי חשמלי( מקווה שזו ההגדרה הנכונה ), בכל מקרה, מסרק ההיגוי המקורי נשאר ואינו מוחלף.

שאלתי: איך זה עובד?
ולמה אני שואל, כי משהו לא מסתדר לי,

אם קיים בצוואר מוט ההיגוי משהו שמתנהג כמו אנקודר ושתפקידו לזהות את פעולת ההיגוי של הנהג אז כנראה שזה מקור הפקודה למחשב ההגה ומחשב ההגה שולט על פעולת המנוע.
אבל... אם זו השיטה, האם לא מתקיים כאן מצב של ביצה ותרגול?
שבו ההגה מסובב את המנוע והמנוע מסובב את ההגה? לנצח???

או אולי בכלל, יש בקרת מומנט על המנוע?
כלומר, הבקרה חשה עלייה במומנט נגדי למצב המנוע ומייצרת פקודה חשמלית לסיוע?
האם גם כאן לא מתקיימת תופעת ביצה ותרנגולת?

שאלה נוספת-
כיצד המערכת מסננת את הכוח העולה מהגלגלים ויודעת לזהות רק את פקודה ההיגוי של הנהג?

במערכות סרוו שאני מכיר, יש תמיד מנגנון אחד שמתפקד כמאסטר, וכל השאר עוקבים אחריו ביחס כזה או אחר, אבל, פה, מתחבא פטנט אחר(או שלא?)

בקיצור....

משהו אני מפספס פה, ולא מצאתי לזה תשובה ברחבי האינטרנט.

תודה לעונים.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
08-02-17, 00:22
לא יודע לענות על כל השאלות שלך. אענה על מה שאני יודע.
הזרם שהולך למנוע החשמלי הוא פונקציה של המומנט שהנהג מפעיל על ההגה (וגם של מהירות הרכב, לפחות ברכבים שאני מכיר שהם לא אופל, אז מעניין להבין איך ההגה הזה עובד בטרנספורטר ישן).
נתוני הזרם והמומנט מופיעים כחלק מהנתונים של מחשב ההגה במכשיר האבחון.

אני לא חושב שיש כאן מצב של ביצה ותרנגולת כי ברגע שהנהג הפעיל מומנט מסוים לצד אחד הזרם למנוע עולה ומסובב את הגלגלים לכיוון הרצוי, זה גורם למומנט בגלגל ההגה לרדת וכנ"ל גם לזרם. אם הנהג מפסיק לסובב את ההגה אז המומנט יהיה אפס, וכנ"ל הזרם למנוע.

לגבי מצב שהגלגלים מפעילים מומנט הפוך על ההגה עקב פגיעה במהמורה. המומנט הזה יגרום לזרם לעלות בכיוון הפוך לסיבוב הגלגלים, מה שיחזיר אותם למקום המקורי, המומנט ירד חזרה לאפס ואיתו הזרם למנוע.

http://products.bosch-mobility-solutions.com/en/de/_technik/component/SF_PC_ST_Sensors_SF_PC_Steering-Systems_1922.html?compId=1109

http://www.knowyourparts.com/technical-articles/electronic-power-steering/

https://sites.google.com/site/lixinautoelectrical/electric-power-steering

.

.

Asaf-a
08-02-17, 06:09
לא דומה למנגנון באופניים חשמליים? המנוע החשמלי נכנס לפעולה רק כאשר הרוכב מדווש באותו כיוון? כאשר הגה להבדיל ממנוע אופנים עובד לשני הכיוונים.

asafk
08-02-17, 07:54
ההגאים מהדור הראשון של ההגה החשמלי - שנמצאו באופל קורסה ובסיטרואן c3, היו מוצרים לא בשלים שהותקנו בחוסר אחריות לדעתי במכוניות שנוסעות בכביש - וגם גרמו לתאונות.
הפיקוד אכן מנותק מהמנוע. ולפחות בדור הראשון הוא לא היה פרופורציונלי כלומר הוא נתן פקודה כשהנהג סובב את ההגה. החיישן יושב למעשה בין גלגל ההגה לבין המנוע ולכן הוא מפעיל את התגבור רק כשהנהג ״לוחץ״ את ההגה הצידה.
שם גם היו התקלות בחלק מהמקרים. בסיטרואן חיווט רשלני שהפסיק להעביר את הפיקוד גרם לזה שהתגבור לא יודע שצריך להפסיק את הפעלת המנוע וממשיך לסובב את ההגה אחרי שהנהג כבר רוצה להתיישר. הפתרון היה הלחמה של הקונקטור 6 מגעים על עמוד ההגה. אבל זה לא עזר לנהגת שלא הבינה למה היא מטפסת על מדרכה עם הולכי רגל.
באופל הבקרה היתה יותר חכמה - וזה לא עזר. הרבה קורסה הושבתו על תיקון לא משתלם בהגה החשמלי.
התצורה שאתה מתאר של להוציא את רכיבי המערכת מתוך הרכב ולהשתמש בהם כמכלול עצמאי היא תצורה נכונה... ומונעת בעיות... אבל מראש מדובר ברכיבים לא אמינים.
מערכת מאוד פשוטה לכאורה - רחוקה מאוד מהמסרקים החשמליים של היום.

אסף.

מוטי ג.
08-02-17, 08:08
אוקי, אז אסף ענה שהכל מתחיל בסוג של אנקודר שמזהה את תנועת גלגל ההגה, סבבה.

אבל איך המערכת, שבמקרים האלו( הגה וגם דוגמת האופניים ) בהם ציר ההנעה הוא ציר הפיקוד אינו יוצר מצב של לופ אין סופי?
המערכת היא מערכת קשיחה, כי עליה לטפל גם במצב חירום בו אין תגבור כלל, זה לא גלגל הגה שמחובר לאנקודר ובקרה שמפעילה מנוע!

הנהג מעביר "פקודה" דרך או "ממשק" בו יוצא ה"סיוע".
איזו מערכת בקרה יש כאן שיודעת רק ל"סייע".
מעניין....

אשאל את מפתחי הסרוו ב R&D שלנו בגרמניה.

talw
08-02-17, 08:29
תקרא את הקישור השני שחנן הציג.
מוסבר שם על torsion bar שתפקידו לזהות הבדלי מומנט בין פקודת הנהג לתיגבור החשמלי,בדיוק אותו עיקרון כמו בהיגוי הידראולי.
תחשוב על מוט גמיש שמקשר בין שני צידי מוט ההגה, אתה מנסה לפתל אותו מצד אחד עם גלגל ההגה,ומצד שני התיגבור מנסה ליישר אותו,זה התגבור בעצם.(בפשטות,כן?)

elitkh
08-02-17, 11:43
במערכות החשמליות יש חיישן מומנט שמודד את הכח שמפעיל הנהג על ההגה ומערכת הבקרה שקוראת את הסנסור דואגת שהמומנט לא יעלה על ערך מסויים.
ברכבים רבים למערכות יש כמה מצבי נהיגה, כשמה שמבדיל בין המצבים הוא למעשה הערך המקסימלי של המומנט שהמערכת מאפשרת.

מוטי ג.
08-02-17, 11:53
אוקי, הטריק, אם כך, זהו המוט הגמיש. תודה!

asafk
08-02-17, 18:51
זה לא אנקודר. זה מד כוח או סתם ״לחצן״ שמזהה שאתה מפעיל מומנט.

אסף.

מוטי ג.
08-02-17, 21:22
רגע.... איפה זה נמצא?
מה זה "מזהה מומנט" ?
יש אפשרות לזהות תנועה ע"י אנקודר אופטי, או ע"י Hall sensor מגנטי, ריזולבר וכו... ,
או פיתול של ציר ע"י strain gauge ולא נראה לי שזה בשימוש במקרה זה.
בכל מקרה, הבקרה מזהה תנועה ומסייעת ע"י הפעלת זרם בסלילי המנוע.
כל עוד, ציר המנוע מחובר באופן קשיח לגלגל ההגה, לא מסתדר לי היכולת להבחין מאיפה התנועה מגיעה.

מקווה לעבור לעומק על הלינקים של חנן בהקדם, עברתי סתם חפיף.

asafk
08-02-17, 23:16
http://www.super7thheaven.co.uk/blog/corsa-c-electric-power-steering-epas/

אסף.

מוטי ג.
08-02-17, 23:38
אוקי....עברתי עכשיו על הלינקים במחשב, זה קצת יותר ברור עכשיו מאשר בטלפון ;-)

המדידה של הכוח המופעל ע"י הנהג מזוהה ע"י אותו חיישן TSS , הוא יודע להבחין בין פקודה שמגיעה מ"למעלה" לבין המשוב של המערכת המגיעה "מלמטה".
דרגת החופש הקטנה\האלסטיות שבו מאפשרת את קיום ההבדל בין "למעלה" ו" למטה", אבל אינה מבטלת את הצורך במוט קשיח על מנת לאפשר היגוי חרום.
כל השאר, נראה לי, זה חוג בקרה סטנדרטי

112969

תודה.

-->