PDA

צפייה בגרסה מלאה : בג'יפולוג יודעים הכל - רכב היברידי והתחשמלות

ser
07-03-17, 12:25
מצורפת הודעה שקיבלתי בקבוצת כונני רפואת חירום כלשהי :
"אתמול הייתי בתאונת דרכים בXXX בין משאית ורכב היברידי (מנוע חשמלי ומנוע רגיל) ולמדתי משהו שלא שמעתי מעולם. לתאונה הגיעו כיבוי אש, מסתבר שבתאונה עם רכב היברידי יש סכנת התחשמלות ואסור לגעת ברכב עד שמוודאים שאין סכנה. ברכב יש כפתור שלוחצים עליו על מנת לנטרל את הפעולה של הבטריה "

האם שמעתם על דבר כזה?
האם זה נכון?
מי מכיר את כפתור הניתוק והיכן הוא נמצא ?

חנן-ג'יפולוג
07-03-17, 12:38
זה נקרא "פלאג בטיחות" ובכל רכב היברידי הוא ממוקם במקום אחר. בחלק מהרכבים אתה צריך מפתח 10 מ"מ כדי לפרק פחים שמאפשרים גישה לפלאג הזה. זה פלאג גדול ששולפים מהמקום, לא כפתור.
תיאורטית, אסור לך לנגוע בו ללא הכשרה מתאימה וציוד בטיחות.
עוד תיאוריה: לאחר הניתוק שלו אתה חייב להמתין חמש דקות ולבדוק עם רב מודד שהקבלים במערכות ההיברידיות נפרקו לחלוטין.

בנוסף, כשהרכב כבוי, או כשהוא עבר תאונה רצינית שמחשב כריות האוויר זיהה, יש ביציאה מהסוללה ממסרים על הפלוס ומינוס והם מנותקים במצבים האלה, כך שאין חשמל ברכב שהוא לא 12v.
עוד דבר: בניגוד לחשמל ביתי שבו האפס הוא האדמה, ובשביל להתחשמל צריך לנגוע רק בפאזה, כאן גם המינוס וגם הפלוס מבודדים מהרכב, ועוברים בתוך כבלים מסיביים מאוד, גם בחתך וגם בעובי הבידוד, כתומים. אתה צריך לנגוע בשניהם בו זמנית כדי להצליח להתחשמל.
כך שמעבר להנחיות שקיבלתם, בחיים האמיתיים אני לא הייתי מודאג מזה, והייתי רץ לטפל בפצועים בלי לחשוב פעמיים, אלא אם כן היתה לי אינדיקציה ברורה לפגיעה במרכיבים ההיברידיים.

אני נוסע ברכב כנ"ל. עברתי הדרכות עליו בישראל וגם בארץ המוצא שלו. חנכתי מאבחנים בכמה עשרות סוגי תקלות במע' ההיברידית.

Sent from my SAMSUNG-SGH-I537 using Tapatalk

ser
07-03-17, 12:49
זה נקרא "פלאג בטיחות" ובכל רכב היברידי הוא ממוקם במקום אחר. בחלק מהרכבים אתה צריך מפתח 10 מ"מ כדי לפרק פחים שמאפשרים גישה לפלאג הזה. זה פלאג גדול ששולפים מהמקום, לא כפתור.
תיאורטית, אסור לך לנגוע בו ללא הכשרה מתאימה וציוד בטיחות.
עוד תיאוריה: לאחר הניתוק שלו אתה חייב להמתין חמש דקות ולבדוק עם רב מודד שהקבלים במערכות ההיברידיות נפרקו לחלוטין.

בנוסף, כשהרכב כבוי, או כשהוא עבר תאונה רצינית שמחשב כריות האוויר זיהה, יש ביציאה מהסוללה ממסרים על הפלוס ומינוס והם מנותקים במצבים האלה, כך שאין חשמל ברכב שהוא לא 12v.
עוד דבר: בניגוד לחשמל ביתי שבו האפס הוא האדמה, ובשביל להתחשמל צריך לנגוע רק בפאזה, כאן גם המינוס וגם הפלוס מבודדים מהרכב, ועוברים בתוך כבלים מסיביים מאוד, גם בחתך וגם בעובי הבידוד, כתומים. אתה צריך לנגוע בשניהם בו זמנית כדי להתחשמל. זה לא קל.
כך שמעבר להנחיות שקיבלתם, בחיים האמיתיים אני לא הייתי מודאג מזה, והייתי רץ לטפל בפצועים בלי לחשוב פעמיים, אלא אם כן היתה לי אינדיקציה ברורה לפגיעה במרכיבים ההיברידיים.

אני נוסע ברכב כנ"ל. עברתי הדרכות עליו בישראל וגם בארץ המוצא שלו. חנכתי מאבחנים בכמה עשרות סוגי תקלות במע' ההיברידית.

מהי אינדיקציה לפגיעה במערכת ההיברידית?

חנן-ג'יפולוג
07-03-17, 13:10
ויזואלית, שאתה רואה שאיזור הסוללה פגוע קשה, אתה רואה כבלים כתומים קרועים, מדחס מזגן שבור וכו'.
רכב שנשאר מונע גם אומר שהחשמל חי עדיין ברכב. לכבות, ואז הממסרים של המתח הגבוה מתנתקים.

Asaf-a
07-03-17, 13:18
תופס טרמפ על השירשור בנושא הברידים, שאלה:
לאיזה פרופיל שימוש רכב הברידי מתאים אידיאלית? רק עירוני? תמהיל של 50% עירוני ובין עירוני?

ההגיון שלי אומר שהתמהיל השני, כגון נסיעה יומיומית מאשדוד לתל אביב בבוקר וחזרה אחהצ. שילוב של נסיעה פתוחה הטוענת את הסוללה ופקקים לשימוש חשמלי.

מישהו יכול לעדכן מה בפועל הצריכה היומיומית ובאיזה פרופיל שימוש? בפריוס? באוריס? לעומת דיזל כגון פלואנס רובוטית?

zivo
07-03-17, 14:49
אוריס היברידי (סטיישן), בפורפיל נסיעה מעורב (אבל הרוב בין עירוני), לוקח פחות מ 6 ליטר ל 100 ק"מ (ממוצע לאורך זמן).
נסיעות בין עירוניות "טובות" (בלי פקקים, בלי עליות חריגות), מגיעות ל 4.5 ליטר ל 100 ק"מ.
לגבי פרופיל הנסיעה -
תדייק קצת יותר.
אם אני נוסע בין עירוני, אז אין פקקים? :mad:
אם אתה עולה על כביש 6 נועל את הבקרת שיוט על 110 ולא נוגע בכלום, אז התרומה שולית.
ככל שיש יותר האצות ובלימות, התרומה של ההיברידי עולה.
בנסיעה עירונית, גם אם אין פקקים, יש הרבה עצירות והאצות. בבין עירוני, זה יותר תלוי בעומס.
דרך אגב - ככל שהנהג "יותר עצבני" באופי הנהיגה שלו, ההיברידי יביא חיסכון יותר גדול.

נמרוד
07-03-17, 14:54
אני יכול לזרוק לך מספרים על שתי מכוניות היברידיות שיש לנו בחברה. הנתונים מדויקים, לאורך תקופה. כל רכב נהג יחיד, פרופילי שימוש שונים מן הסתם.

אוריס היברידית - 17 קילומטר לליטר. פריוס - 23 ק"מ לליטר.

ניר ל
07-03-17, 15:54
אוריס ופריוס זה אותו דבר למיטב ידיעתי למעט המרכב, אוריס בת שנה צורכת אצלנו כ 19 ק״מ לליטר , נסיעה עירונית. חבר עם פריוס ישנה יותר מדווח על 1:18 .
מחוץ לעיר הרכב יותר חסכוני ועובר את ה 1:20 - הרגנרציה אכן ממחזרת חלק מאנרגיית הבלימה וכמו כן מנוע הבנזין לא עובד בעמידה וזחילה אם הסוללה טעונה לכן הצריכה בעיר מצליחה להישאר נמוכה אבל זה עדיין לא משתווה לנסיעה מחוץ לעיר.
לרכב הזה יש מנוע חסכוני ע״ח הספק נמוך וגיר רציף, תוספת ההספק מהמנוע החשמלי בעת הצורך מפצה על חולשת מנוע הבנזין ומאפשרת האצה סבירה.
המנוע החשמלי לא עומד בזכות עצמו, הסוללה מתרוקנת מהר מאד ולא מאפשרת נסיעה משמעותית על חשמל בלבד, אין לו גם הספק בשביל להאיץ מהר וברגע שקצת לוחצים משתלב המנוע הראשי.

Asaf-a
07-03-17, 16:33
אוריס היברידי (סטיישן), בפורפיל נסיעה מעורב (אבל הרוב בין עירוני), לוקח פחות מ 6 ליטר ל 100 ק"מ (ממוצע לאורך זמן).
נסיעות בין עירוניות "טובות" (בלי פקקים, בלי עליות חריגות), מגיעות ל 4.5 ליטר ל 100 ק"מ.
לגבי פרופיל הנסיעה -
תדייק קצת יותר.
אם אני נוסע בין עירוני, אז אין פקקים? :mad:
אם אתה עולה על כביש 6 נועל את הבקרת שיוט על 110 ולא נוגע בכלום, אז התרומה שולית.
ככל שיש יותר האצות ובלימות, התרומה של ההיברידי עולה.
בנסיעה עירונית, גם אם אין פקקים, יש הרבה עצירות והאצות. בבין עירוני, זה יותר תלוי בעומס.
דרך אגב - ככל שהנהג "יותר עצבני" באופי הנהיגה שלו, ההיברידי יביא חיסכון יותר גדול.
זה לא עבורי, אני מעדיף מכוניות יותר מהנות והדלק פחות שיקול מהותי אצלי, אבל שואלים אותי פעמים רבות חברים שפחות מתמצאים ברכבים ואשמח לא להטעות...

Asaf-a
07-03-17, 16:39
נשמע שהברידי לא נותן תוצאות צריכה עדיפות משמעותית על פני דיזל כגון פלואנס דיזל רובוטית / סיד דיזל /פוקוס דיזל? וכמשומשות סימן השאלה של אורך חיי הסוללה ועלות סוללה מחזק את ההמלצה על המשפחתיות דיזל?

kitt
07-03-17, 18:46
בבין עירוני טורבו דיזל ישתווה להיברידי, ככל שהנסיעה יותר פקוקה/עירונית ההיברידי יראה עליונות.

דרור ברלי
08-03-17, 00:55
אם עיקר מתאר הנסיעות שלך הוא בין עירוני הדיזלים האירופאיים עדיפים בפירוש. הרבה יותר מומנט בצריכת דלק שווה אם לא טובה יותר.
וזה גם בגלל שהאריזה שמסביב למנוע, כלומר האוטו עצמו, כל כך הרבה יותר טובה מפריוס ואוריס. אבל אם אתה בעיקר בתוך העיר, היתרון עובר למכוניות ההיברידיות שכאמור מצליחות להישאר חסכוניות מאוד גם במתאר של האצות ובלימות, פקקים ועומסי תנועה.

אגב היברידיות -
1. אוריס ופריוס (דור קודם) זה אותה מערכת הנעה בדיוק (מערכת מצויינת ואמינה ביותר, אגב). אבל המרכב של הפריוס יותר אוירודינמי ויש לזה משמעות גדולה בבינעירוני.
2. לא מוכרחים להתייבש בטויוטות הסינתטיות שמיועדות ללקוחות שמתעבים מכוניות ושונאים לנהוג. יונדאי איוניק הרבה יותר סימפטית מהן כמכונית, אבל קצת פחות חסכונית.

eysham
08-03-17, 06:52
אם כבר מדברים...

מה לגבי התיאוריות השונות לגבי קרינה אלמ"ג במכוניות האלה? (ילדים במושב האחורי וכו'...)

היו כל מני פרסומים/מחקרים.... אבל יש מסקנות אמיתיות?

חנן-ג'יפולוג
08-03-17, 07:18
הייתי מעורב בבדיקת מומחה קרינה חיצוני שהזמנו לבדיקת דגם שמשווק באחריותי הטכנית, ולדגמים אקראיים ממותגים אחרים ששכרנו לצורך השוואה, היברידיים וסטנדרטיים.
בשורה התחתונה: אין משהו חריג ואין ממה לדאוג.
הזמנתי לי אחד כזה.
אפרופו, נתון שהפתיע אותי מאוד הוא רמת הקרינה מהצמיגים. הם נראים תמימים, אבל בפועל הם מהקורנים הגדולים ברכב.

גיא
08-03-17, 08:11
הייתי מעורב בבדיקת מומחה קרינה חיצוני שהזמנו לבדיקת דגם שמשווק באחריותי הטכנית, ולדגמים אקראיים ממותגים אחרים ששכרנו לצורך השוואה, היברידיים וסטנדרטיים.
בשורה התחתונה: אין משהו חריג ואין ממה לדאוג.
הזמנתי לי אחד כזה.
אפרופו, נתון שהפתיע אותי מאוד הוא רמת הקרינה מהצמיגים. הם נראים תמימים, אבל בפועל הם מהקורנים הגדולים ברכב.

מפתיע.

איזו מין קרינה הם מייצרים ?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

boaz avrahami
08-03-17, 09:19
מה שמפתיע זה שלא נמצאה שדה אלקטרו מגנטי בתא נוסעים.
בסביבת המנוע והמוליכים הכבדים הוא אמור להיות קיים.

חנן, כיצד הם מבודדים את השדה?

polar bear
08-03-17, 09:34
לגבי הקרינה - יש לי קרוב משפחה שקיבל היברידי מהעבודה והתחיל לחוש כאבי ראש וסחרחורות שהפסיקו לאחר שהולף האוטו לרגיל { לא מדובר באדם חובב נהיגה או משהו מסוג זה }.

אסף ד.
08-03-17, 09:50
אם אתה ממש מתעניין יש את זה: http://www.sviva.gov.il/subjectsEnv/Radiation/Radiation/non-ionising/Pages/HybridCars.aspx

פה יש דו"ח: http://www.sviva.gov.il/subjectsEnv/Radiation/Documents/HybridCars/car-hibrid-toyota-monotech_1.pdf

תחפור עוד בקישור הראשון ויספרו לך הרבה דברים ומדידות שונות.

zerez
10-03-17, 18:56
מה לגבי עלויות התחזוקה של משפחתית היברידית מול משפחתית אירופאית עם מנוע דיזל?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Asaf-a
10-03-17, 19:30
זה אכן הנעלם הגדול, מישהו כאן התנסה ברכישת פריוס מהדגמים הראשונים כמשומשת או מחזיק בהברידית מעל 6 שנים? מה ביצועי הסוללה לאחר מספר שנים/ עלות חדשה?

ניר ל
11-03-17, 12:07
בזמנו הם שיווקו אותן (טויוטה) עם 8 שנים אחריות למערכת ההיברידית, אז אתה מדבר על רכב שעדיין נמצא באחריות כנראה. כיום זה 5 שנים עם אופציה להארכה.
בכל מקרה - זו פונקציה של ק״מ וזמן והן מחזיקות יפה.
קנינו חדשה ונאמר לנו שמחיר החלפת סוללה לא בשמיים - סביב 5k (מילה של איש מכירות...) זה סכום שאנחנו חוסכים כל שנה לעומת הקורולה שקדמה לה עם צריכת דלק יותר מכפולה. יש אפשרות גם לסוללות מחודשות במחיר נמוך משמעותית למיטב ידיעתי.
הכי פשוט - לברר בטויוטה מחיר החלפה, לשקלל עם גיל הרכב והק״מ, לקחת בחשבון צורך בהחלפת סוללה ברכב ישן ומשך הזמן שתחזיק בו.
הרכב הזה עלה לנו מעט יותר ממקבילו הלא היברידי, אז לא הייתה דילמה בכלל. החיסכון משמעותי, הטיפולים כל 15 למנוע הבנזין, בלאי בלמים נמוך מאד, רכב שקט מאד, מזכיר שימוש במעלית של גורד שחקים...

-->