PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך הערוד מצפון לדרום?

rob
12-04-17, 11:03
מתכננים לרדת לערוד, כבר שנים שלא הייתי שם.
איך המצב היום?
האם מתאים גם לג'יפונים (גראנד ויטרה)?

ariel-ro
13-04-17, 21:59
הייתי לפני כ3 שבועות.
כרגיל, ציר יפהפה. רובו עם בולדרים ואבנים, כאשר יש קטע עם הצלבות ובולדרים גבוהים.
אנחנו עשינו צפון-דרום, אני דווקא ממליץ לעשות דרום-צפון. זה בכיוון העליה(אבל עליה מתונה), ומרגיש יותר טבעי ויפה לעשות ככה.
גראנד ויטרה איזה שנה? מוגבהת? ממוגנת? לא הייתי לוקח לשם רכב נמוך ולא ממוגן.

rob
14-04-17, 07:40
תודה, אבל טיפה באיחור.
בגלל שלא קיבלתי תגובות בזמן החלטתי לצאת למסלול ובמידה ויהיה בעייתי נעשה אחורה פנה.
אנחנו יוצאים בשעה הקרובה לכיוון.

נמרוד
14-04-17, 09:35
סע. כל הנגב רטוב ויש עדיין זרימות שיוריות בערוצים הגדולים. תהנה!!

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

rob
16-04-17, 19:42
חזרנו.
המסקנה, הערוד אולי מתאים לגרנד ויטרה סטנדרטית אבל דורש נהג או/מכוון מיומן.
אחרי שעתיים בתוך הערוד עברנו בערך 5קמ מתוך ה30 שישנם, אומנם ללא נזקים אבל בזחילה איטית שלא איפשרה לסיים את המסלול בהרכב שהגענו (משפחות).
עצרנו לבראנצ' מפנק וחזרנו צפונה ללילה בבורות לוץ.

איל מ
16-04-17, 21:27
עם רכבים יותר גיבורים לקח לנו לא הרבה יותר מהר.
הערוד מתאים, לדעתי, ליום טיול מלא ויציאה על הבוקר מוקדם. מה שאומר לינה בחניון בארות עודד (ואז אפשר למתוח את ההתעוררות בבוקר)או השכמה מוקדמת יותר אם לנים בבורות לוץ.
נכון שיש כאלו שתופרים את הנחל יותר מהר, אבל עם מתלים שמיועדים לזה ועם משפחות שסלחניות יותר לטלטולים.

אגב, אולי הסתובבתם לחינם. הקטע האיטי הוא רק של כמה קילומטרים בודדים. קצת צפונה מבארות עודד או דרומה מהקומנדקר ממבצע עובדה, הצירים יותר מהירים.
הקטע הדרומי המחבר לפארן הוא ממש אוטוסטראדה.

בכל מקרה,
אני מאוד מכבד קבוצות שיודעות לקבל החלטה של "אחורה פנה". בד"כ זה מלווה בהרבה מרמור אצל חלק מהנוסעים ברכבים, וקבוצה שיודעת לקבל את ההחלטה הנכונה מעידה אל אופי ובגרות.

rob
17-04-17, 08:06
יצאנו למסלול שתי קבוצות אחרי לינה משותפת בבארות עודד.
הקבוצה השניה הייתה מהירה מאיתנו בהרבה למרות שגם שם ההרכב לא כלל רנגלרים אלא רכבי יום יום משופרים קלות.
הם הגיעו לבארות עדה בשעה 18:00
אם אנחנו היינו ממשיכים, לא היינו מגיעים לפני 20:00
כולם היו מרוצים והשינוי בתוכנית לא פגע בחווית הטיול.

מיכה100
19-04-17, 15:39
אנחנו ישנו בחניון הר עידו (אגב טיול רגלי מדהים וחובה לראש ההר) וירדנו את הערוד דרומה תוך 4-5 שעות כזה כולל עצירה אחת.
לנדקרוזר 2014 ארוך סטנדרטי ממוגן ופג'רו קינג מוגבה.
לא מעט כיוונים זהירים ועבודות מע"ץ (בעיקר לטויוטה עם המדרגות האידיוטיות האלה וזווית גישה איומה), אבל עבר ללא נזקים.
יצאנו משם שעה לפני שהתחיל השיטפון, כמו מפגרים..

דרור ברלי
19-04-17, 15:53
הובלתי קבוצה בערוד ב-13.4.
שיירה גדולה של 13 כלים, מרוביקון חדש דרך 3 לנדקרוזרים, 3 פאג'רואים, טראנו, 2 ג'ימנים ועד דאסטר.
הערוד כמו הערוד, מדהים. בולדרים, סלעים, מדרגות, כיוונים מבחוץ. אבל כולם עברו בשלום. כולל הדאסטר.
השיטפון אילץ אותנו לברוח לגדה הדרומית של הנהר (...לא טעות. הערוד הפך לנהר שזרם בעוצמה....) כ-2 ק"מ מדרום לגרוטאת ההאמבר, וללון שם.

אחד המסלולים היפים ביותר. קשה אבל לא יותר מדי.
עביר לכל רכב עם הילוך כוח - גם גראנד ויטארה, וע םהכוונה קפדנית וזהירה - גם ג'יפונים גיבורים כמו דאסטר.
בקרוב שוב אוציא קבוצה. הפעם בעלייה. נתחיל בכביש 40 ונסיים בכביש 171.

יונתןמצפה
19-04-17, 16:00
אני חושב שבשביל להכנס לערוד ביום של התראת שיטפונות חמורה צריך הרבה אומץ.
הגבול בין סיפור לנכדים לבין שהם יממשו את הצוואה לא תמיד כזה צפוי...

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

shyy
19-04-17, 22:25
בקרוב שוב אוציא קבוצה. הפעם בעלייה. נתחיל בכביש 40 ונסיים בכביש 171.

נראה שהפעם אני אבוא ללוות אותך מהתחלה :)

מיכה100
20-04-17, 10:15
אני חושב שבשביל להכנס לערוד ביום של התראת שיטפונות חמורה צריך הרבה אומץ.
הגבול בין סיפור לנכדים לבין שהם יממשו את הצוואה לא תמיד כזה צפוי...

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
כן אבל..
- הערוד בכללי שטוח ורחב, אז הסיכון לנפש משטפון פתאומי הוא נמוך מאוד (והג'יפ כפרת עוונות, בעיקר שזה לא היה הג'יפ שלי :cool:).
- no risk no fun
- ואם לצטט את אבא שלי זכרונו לברכה, צעיר אני כבר לא אמות.

יונתןמצפה
20-04-17, 10:35
יש בערוד לא מעט קטעים קניוניים שאין בהם לאן לברוח במצב של גל ראשון עצמתי.
עצמת הגל הראשון תלויה במיקום, עצמת ומשך הגשם שירד.
לא כל מי שקורא את סיפורי המדורה והגבורה שעולים כאן בימים האחרונים על "נסיעה בערוד עם גלגלים במיים כשבמראה רואים את הגל מתקרב..." מודע לסיכונים. והם רבים מאוד. מאוד מאוד.
(ויש לי תחושה שגם לא כל מי שנכח באירועים מודע לסכנות...)

גרוטאת האמבר אגב, לא נתקעה במיקום שבו היא נמצאת היום...

דרור ברלי
20-04-17, 15:01
בכניסה לציר הכחול על כביש 171 היתה עמדת רט"ג.
הפקחית (?...) שאלה באיזה ציר אנחנו מתכוונים לנסוע ולאן רוצים להגיע.
הסברתי לה. נסיעה בערוד, חניון לילה בבארות עדה.

היא הסבירה ש"אין צפי לשטפונות משמעותיים בערוד" אבל ביקשה שלא נתעכב כי "לפנות ערב יתחיל גשם".
עם קבוצה של 14 כלים (כולל הסופה של המדריך), גם אם נורא משתדלים לא להתעכב, התנועה בסופו של דבר תהיה איטית. אין מה לעשות.

כשהגענו לסלע טוביה, שזה בצנטרום של הקטע הקניוני שאי אפשר לברוח ממנו, נחתה לי על האף טיפת גשם גדולה ראשונה.

הגשם החזק באמת התחיל כשכבר יצאנו לחלק היותר רחב ושטוח של הנחל. אבל אז כבר היינו בתנועה רציפה ומהירה לכיוון מזרח בידיעה ברורה שלבארות עדה כבר לא נגיע היום ושבשלב מסויים אנחנו בורחים לאחת הגדות. פשוט רציתי להתקרב ככל האפשר לנקודת הסיום המתוכננת, כדי לחסוך זמן למחרת. זה הצליח, פחות או יותר. כשעומק המים הגיע לגובה של יותר מחצי גלגל והערוד התחיל להיראות ולהזכיר סרטים על רפטינג, הקבוצה כבר ישבה לבטח במשטח גבוה ויבש סביב אוהלים ומנגלים.. לדברי הפקח שפגשתי למחרת, היו בשטח "לפחות עשר קבוצות לכודות שישנו במקומות אסורים בגלל השיטפון". כמובן שאין ולא היתה לרט"ג שום כוונה להתחשבן עם מישהו בגלל זה.

ביום הזה קרו עוד דברים, אבל על זה נספר בנפרד.

ביום שישי רט"ג כבר חסמו חצי מהצירים בנגב על מנת למנוע שקיעות וטביעות בנחלים המוצפים. ובגלל זה אנחנו שינינו תוכניות. לא נורא. תמיד יש לי מסלול חלופי מוקלט לכל מקרה.

אם כבר מדברים על שטפונות - גרוטאת ההאמבר נמצאה ע"י גדעון שמשוני במרחק של כמה עשרות ק"מ מהמקום בו ננטשה במהלך מבצע עובדה, 35 שנים קודם לכן. שתבינו מה זה כוח של שיטפונות.

ד ו ר ו ן
20-04-17, 20:05
בכניסה לציר הכחול על כביש 171 היתה עמדת רט"ג.
הפקחית (?...) שאלה באיזה ציר אנחנו מתכוונים לנסוע ולאן רוצים להגיע.
הסברתי לה. נסיעה בערוד, חניון לילה בבארות עדה.

היא הסבירה ש"אין צפי לשטפונות משמעותיים בערוד" אבל ביקשה שלא נתעכב כי "לפנות ערב יתחיל גשם".
וואו.. כמה שהיא לא הייתה מעודכנת.
ברשות הניקוז פרסמו תחזיות לאירעים חריגים בעוצמתם.

asafk
20-04-17, 20:30
היא בטבע וגנים. לא בניקוז.
זה לא בתקן שלה. כל אחד ומה שהוא אחראי עליו.
הפקחית של רשות הניקוז הלכה בדיוק להתנקז מאחורי עץ.

אסף.

rob
20-04-17, 20:38
אני שמח לראות שהשאלה שלי צוברת תאוצה ופופולריות בדיוק שבוע אחרי שהיא כבר לא אקטואלית...

איל מ
20-04-17, 20:42
אגלה לכם סוד קטן. הגרוטאה לא נמצאה ע"י מי שהוזכר כאן. או לפחות לא רק על ידו.
ישנם עוד סיירים יקרים שהיו בכוח ההוא ואחד מהם, ז"ל, בזמנו, בטיול משפחתי מצא את החלק העליון של המנוע מבצבץ מהזיפזיף והסלעים, דווקא די קרוב למיקום המקורי. כנראה שלפני שנסחף.
מכיוון שרק הקצה העליון בלט, פורק אום אחד מראש המנוע ששמור עד היום למזכרת מתקופה בה באמת ג'יפים היו מברזל ואנשים היו מפלדה.

asafk
20-04-17, 21:55
את העדות לכך שמעתי מצפריר - על יד הגרוטאה.
אבל מבצע החפירה והעמדת הגרוטאה שנים לאחר מכן הוא עבודה של משפחת השמשוני.

וזה להסטוריונים - מי שכותב את ההסטוריה הוא זה שקובע מה יזכרו שהיה.

אסף.

השמשוני יחיעם
26-04-17, 11:06
114506114507114508

זאת ההיסטוריה המצולמת 😎

לפני 29 שנים .

דרך אגב , המיקום שבו הוצב הרכב הנו במרחק של כ 200 מ׳ מהמקום שבו הוא חולץ !!

אני מקווה שהרכב נשאר במקום !!!????

דרור ברלי
26-04-17, 13:37
הוא שם במלוא הדרו.

-->