PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לגבי שילוב 4h על גבי שביל כורכר קשה ויבש

komdan
27-04-17, 22:31
בעודי קורא להנאתי את הספר של הרכב "סוזוקי - חוברת אחריות ושירות", בפרק 7 עצות לנהיגה עמ 145 מופיעה העצה או הדרישה הבאה:

"לעולם אל תנהג ברכבך במצב 4h או במצב 4l על גבי משטחים יבשים, וככל האפשר הימנע משימוש במצב 4h או 4l על גבי משטחים רטובים, מאחר ונותר עומס גבוה מאוד על קו ההנעה, במיוחד בפניות חדות, והוא עלול להיפגע. כמו כן, ייתכן ותיתקל בקשיים בהיגוי."

טוב אז השאלה היא כזאת:
1. א. דרך כורכר ישרה מאוד מאוד היא משטח או שמא כוונת המשורר לאספלת, בטון וכו'?
מהספר אני יכול להסיק שאין קשר בין שילוב לאחיזה, שכן במשטחים רטובים האחיזה גרועה ועדיין ממליצים להימנע משילוב וככה גם במקרים שאחיזה מעולה - משטח יבש.

ב. אם כורכר לא משטח, האם רצוי מבחינה מכנית לשלב 4h בדרך כורכר, על פני 2h? כאשר ברור שאני יכול לנהוג ב2h.

בפורומים מצאתי דעות לא חד משמעיות לגבי שבילי כורכר לבנים ויבשים, לעיתים רשמו שיש לשלב כאשר יש צורך, סחרור וכו', אחרים רשמו שיש תמיד לשלב, מכיוון שכך יורד עומס מחלק מהמכלולים. (באמת ההיגוי מרגיש קליל ומזמין בשילוב).

יש מצב שלא תרגמו טוב מיפנית או שאני לא יודע לקרוא? :cool:

erezgur
27-04-17, 22:48
תשובה עקרונית כללית - מומלץ מאד לקחת יום הדרכה של נהיגת שטח על הרכב שלך. עדיף ללמוד מראש עם מדריך מתאים ולא לגלות אח"כ שבשל טעות הנובעת מחוסר ידע גרמת נזק בלתי הפיך כזה או אחר.

וספציפית לשאלה ששאלת - דרך כורכר - אפשר בהחלט לשלב 4X4, זה עשוי לתת אחיזה טובה יותר. יש שיענו שבכל ירידה מהאספלט לנסיעת שטח - לשלב 4X4 ויש שיטענו שאפשר לשלב רק במקומות בהם הרכב מתקשה. אני קרוב יותר לאסכולה הראשונה.

ד ו ר ו ן
27-04-17, 22:59
דרך כורכר יבשה לא שווה לאספלט, מסיבה פשוטה שהכורכר מתבלה ומשחרר חצץ שמתנהג כמו גולות מתחת לצמיגי הרכב.

בגלל זה שילוב ייתן לך אחיזה ושליטה טובים יותר.

באמת היה כתוב שם לא לשלב על משטח רטוב?

komdan
27-04-17, 23:00
תשובה עקרונית כללית - מומלץ מאד לקחת יום הדרכה של נהיגת שטח על הרכב שלך. עדיף ללמוד מראש עם מדריך מתאים ולא לגלות אח"כ שבשל טעות הנובעת מחוסר ידע גרמת נזק בלתי הפיך כזה או אחר.

וספציפית לשאלה ששאלת - דרך כורכר - אפשר בהחלט לשלב 4X4, זה עשוי לתת אחיזה טובה יותר. יש שיענו שבכל ירידה מהאספלט לנסיעת שטח - לשלב 4X4 ויש שיטענו שאפשר לשלב רק במקומות בהם הרכב מתקשה. אני קרוב יותר לאסכולה הראשונה.

ייתכן מאוד שכך אעשה.
אבל שאלהאחת נותרה עדיין, למה התכוונו בספר שלעולם אין לשלב... רק כביש? כי עם המשטח היבש הזה אתה יכול עוד לחשוב שזה גם דרך כורכר.

erezgur
27-04-17, 23:07
הכוונה לכביש (אספלט / בטון וכו').

komdan
27-04-17, 23:11
דרך כורכר יבשה לא שווה לאספלט, מסיבה פשוטה שהכורכר מתבלה ומשחרר חצץ שמתנהג כמו גולות מתחת לצמיגי הרכב.

בגלל זה שילוב ייתן לך אחיזה ושליטה טובים יותר.

באמת היה כתוב שם לא לשלב על משטח רטוב?

114554 - צילום מהחוברת.

zerez
27-04-17, 23:40
אני לא יודע איזה סוזוקי זה אבל כנראה שאין לו דיפרנציאל מרכזי (לג׳ימני אין) ולכן אם אתה נוסע משולב ועל דרך לא ישרה אז מופעל עומס על המיכלולים.
אני שמעתי דיעות לכאן ולכאן והחלטתי לאמץ את הגישה שבכל מקום שהפרייבט יכול לנסוע אז אין צורך לשלב.
בשביל כורכר מהודק אני לא משלב, בבוץ דווקא כן.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

איל מ
27-04-17, 23:56
תתחיל בלרשום איזה רכב זה.
בויטרה החדשה יש דיפרנציאל מרכזי ושילוב בכביש רטוב או בכורכר יכול לגרום לאיבוד אחיזה מאולץ (לפחות בגלגל אחד) הרבה יותר מאשר 4h לא נעול.
בכל אופן, כמו שכתבו, על כורכר אין בעיה לשלב ואין חשש למכלולים. בכביש (גם רטוב) אין סיבה לעשות זאת אם יש לך דיפרנציאל מרכזי.
עריכה,
עכשיו ראיתי שהתמונה שלך היא של ג'ימני.

אני בניגוד לקודמי משלב איך שאני נפרד מהאספלט. זה לא הכרחי אבל הנסיון מלמד שהרבה פעמים עדיף להיות משולב מראש מאשר לגלות את עצמך במצב בו צריך לשלב שניה אחת מאוחר מדי.

נדב42
28-04-17, 08:16
אם אין דיפרנציאל מרכזי אז שילוב 4H :

בכביש יבש: אסור - יגרום עומס (עד כדי נזק ושבירה) למכלולי ההנעה ואולי גם ההיגוי
בכביש רטוב: אסור ומסוכן - יגרום לאובדן אחיזה בסיבובים ומועד מאוד לגרום להחלקה במקומות שבלי שילוב היית נוסע בלי בעיה. נכתב מנסיון אישי.
בדרכי עפר: מותר - משפר את ההיגוי, מקשה על החלקות זנב בשביל הכיף :) . הדעות חלוקות כאן לגבי מה "נכון" וזה כנראה לא מאוד משנה, אני בד"כ משאיר הנעה אחורית בלבד

assafy
28-04-17, 08:30
לגבי האיסור בכביש - במקרה הטוב יגמר בשבירת מיכלול. במקרה הרע יכול לגרום להתהפכות.

Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

ד ו ר ו ן
28-04-17, 09:30
בכביש רטוב: אסור ומסוכן - יגרום לאובדן אחיזה בסיבובים ומועד מאוד לגרום להחלקה במקומות שבלי שילוב היית נוסע בלי בעיה. נכתב מנסיון אישי.
היה על זה דיון ארוך כאן באתר בעבר.
מנסיון ובלי להמליץ, נסעתי הרבה עם סופה משולבת על כביש רטוב, זה בהחלט הרגיש שהרכב יותר יציב.
הרכב נכנס ונשאר בסיבוב טוב יותר, והתגובות למצערת היו טובות יותר.

לא מדובר על עיקולים הדוקים ואיטיים, או פניות בצומת אלא כביש פתוח.

זה הגיע בעקבות המלצה בהדרכת נהיגה, נשמע מפתיעה בהתחלה אבל זה עובד.

עכשיו,
ברכב הפרטי שלו, שכל אחד יעשה מה שבא לו, ברכב הפרטי שלי אני לא משלב הנעה קדמית בכביש רטוב, אלא נוסע לאט יותר.

אבל להגיד שזה יותר מסוכן?
לא ממש נכון.

- - - Updated - - -

והחלטתי לאמץ את הגישה שבכל מקום שהפרייבט יכול לנסוע אז אין צורך לשלב.
בשביל כורכר מהודק אני לא משלב,
הרמה להנחתה..
פרייבט עם הנעה כפולה או פרייבט 2WD?

אם כך, למה בכלל יש לפרייבטים הנעה כפולה שלא מיועדת לשטח?

שים רגע בצד את סוגיית הדיפ' המרכזי ותחשוב רק על סוגיית הוספת גלגל אקטיבי למשוואת האחיזה (בניגוד לגלגל "נגרר" ללא הנעה).

zerez
28-04-17, 10:27
היה על זה דיון ארוך כאן באתר בעבר.
מנסיון ובלי להמליץ, נסעתי הרבה עם סופה משולבת על כביש רטוב, זה בהחלט הרגיש שהרכב יותר יציב.
הרכב נכנס ונשאר בסיבוב טוב יותר, והתגובות למצערת היו טובות יותר.

לא מדובר על עיקולים הדוקים ואיטיים, או פניות בצומת אלא כביש פתוח.

זה הגיע בעקבות המלצה בהדרכת נהיגה, נשמע מפתיעה בהתחלה אבל זה עובד.

עכשיו,
ברכב הפרטי שלו, שכל אחד יעשה מה שבא לו, ברכב הפרטי שלי אני לא משלב הנעה קדמית בכביש רטוב, אלא נוסע לאט יותר.

אבל להגיד שזה יותר מסוכן?
לא ממש נכון.

- - - Updated - - -

הרמה להנחתה..
פרייבט עם הנעה כפולה או פרייבט 2WD?

אם כך, למה בכלל יש לפרייבטים הנעה כפולה שלא מיועדת לשטח?

שים רגע בצד את סוגיית הדיפ' המרכזי ותחשוב רק על סוגיית הוספת גלגל אקטיבי למשוואת האחיזה (בניגוד לגלגל "נגרר" ללא הנעה).
כשאני אומר פרייבט אני מתכוון לפרשנות הפשוטה, פרייבט עירוני 2x4 נהוג בידי נהג עירוני.
אני חושב שהכוונה שלי די ברורה.

ד ו ר ו ן
28-04-17, 10:37
וזה עדיין לא מבטל את היתרון היחסי לאחיזה טובה יותר של הנעה לכל הגלגלים בכל מצב..

zerez
28-04-17, 11:30
מסכים איתך, היו כאן ובעוד פורומים בעולם המון דיונים על הנושא הזה.
אני החלטתי לאמץ את הגישה הזאת, לא אומר שהיא הכי טובה, היא פשוט נראית לי.

זה לא איזה כלל קשיח שאומר שאם במסלול יש קטע של שביל כורכר אז אני מוציא משילוב או לא משלב במסלול שמתחיל בשביל כורכר, זה יותר קו מנחה למתי אני משלב.

הרכב שלי היום הוא 4×4 קבוע ואני רק נועל דיפרנציאל מרכזי, אני עדיין משתמש בכלל הזה.

נדב42
28-04-17, 14:58
דורון, עצור וחשוב על זה לרגע: למעט בנסיעה ישרה, יש פער בין סכום המהירויות של הגלגלים הקדמיים לסכום המהירויות של הגלגלים האחוריים. אם אין דיפרנציאל מרכזי אלא 4X4 מהסוג הישן, הרי שמשהו איפשהו חייב להחליק (או להשבר). בכביש רטוב זה כנראה יהיה גלגל שיאולץ להחליק בגלל הפרשי המהירויות. עשיתי את הטעות הזו עם סיקס לפני הרבה שנים, לא חוזר עליה ...

גיא
28-04-17, 17:07
בג'ימני וסמוראי גם נעול .. גם נעול פעמיים ... לא שוברים כלום. גם על הכביש .. מקסימום האוטו ממשיך ישר כשמסובבים את ההגה.

Sent from my Pixel using Tapatalk

ד ו ר ו ן
28-04-17, 18:03
נדב,
מכיר, ועדיין, כשמאפשרים לך להתנסות ולראות שזה עובד זה משנה את התפיסה המסורתית.

יש לא מעט חופש במערכת הנעה.

נדב42
28-04-17, 20:25
אם אתם מצליחים לארגן ניסוי במגרש החלקה בטוח, אבוא להשתתף בשמחה. עד אז, אני עם הלקח מהירידות של סדום עם הסיקס ...

-->