PDA

צפייה בגרסה מלאה : היילקס 2001 - נסיעה בLOW עם לוקרים פתוחים

Snir
06-05-17, 14:02
שבת שלום,
במקום העבודה שלי היילקס שנתון 2001 שראתה כבר לא מעט קילומטרים.
במסגרת העבודה הרכב סוחב (בארגז, על הגג ובעגלה נגררת) משקל רב.
אני מוצא את עצמי נוסע בפקקים בעליות לירושלים כאשר אני נדרש לזינוקים בעלייה שלא מרחמים על הקלאצ' (במקרה הטוב) או לחילופין - לא מצליחים כלל.
הפתרון שמצאתי בפעמים האחרונות - לשלב לLOW בעצירה הראשונה בפקק וכך לעשות זינוקים בעלייה מבוקרים, שמצליחים ומבלי לסחוט את הקלאצ'. כמובן שהלוקרים בסרן הקדמי לא נעולים.

השאלה - האם זה פתרון נכון? האם אני עלול לגרום נזק אחר למערכות הרכב בפעולה הזאת?

תודה מראש לעונים.

נמרוד
06-05-17, 14:16
פתרון מצויין.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

ד ו ר ו ן
06-05-17, 15:20
אני עושה את זה כל הזמן כדי לצאת מחצר נמוכה בתלילות ביחס לכביש.

אין שום בעיה, להיפך.

amir_shai
06-05-17, 16:22
אני קראתי (אני חושב בספר הרכב) שזה אסור. לא שאני מבין למה.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

ד ו ר ו ן
06-05-17, 17:59
זה יעיל באותה מידה לבצע חיבור מבוקר לעגלה ברוורס.. עליה איטית לליפט מעל לבור, טיפוס על מדרכה גבוהה באיטיות, זחילה באיילון..

אם הלוקרים פתוחים, אין שום בעיה.

גלעד .ג.
06-05-17, 18:41
אין בעייה כלל...

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

asafk
06-05-17, 20:28
בדיוק לשם כך האל הטוב נתן לנו לוקרים ידניים.

אסף.

aviv1ron1
06-05-17, 20:40
בשביל להבין למה אין בעיה צריך להבין את ההיגיון מאחורי זה

תפקיד הלוקרים הוא לחבר ולנתק את הגלגלים הקידמיים מהסרן.

אם הלוקרים נעולים ישנה בעיה - להיילקס אין דיפרנציאל מרכז, בין הסרן הקידמי לאחורי. בסיבובים, הגלגלים הקידמיים עושים סיבוב גדול יותר מאשר האחוריים ולכן מסתובבים מהר יותר. זאת אומרת שגל ההינע הקידמי ירצה להסתובב מהר יותר מהאחורי, מה שיגרום לעומס גדול על כל המערכת ועלול לשבור מכלולים. לכן רכבים שנוסעים בארבע על ארבע קבוע כמו הלנד קרוזר מצויידים בדיפרניאל מרכזי.

כל עוד הלוקרים משוחררים הגלגלים הקידמיים לא מחוברים לסרן, הם מסתובבים חופשי. הדבר היחיד שקורה כאשר אתה מעביר לארבע על ארבע במצב זה - הוא שהגל הינע הקידמי (דרייב שאפט) מסתובב גם בנוסף לאחורי ומסובב את הדיפרנציאל הקידמי, אבל על ריק... כי הוא לא מחובר לגלגלים.

לכן כל עוד לוקרים פתוחים אין שום בעיה לשלב ארבע על ארבע Low בכביש.

לגבי high זה כבר פחות מומלץ כי גל ההינע והדיפרנציאל הקידמיים לא בנויים להסתובב (אפילו שהם מסתובב על ריק) במהירויות גבוהות וסתם ישחקו.

אני מניח שהסיבה שבגללה כתבו בספר היצרן שאסור לעשות כך היא ליתר בטחון - למקרה שמישהו שכח את מצב הלוקרים שלו וישלב לארקבע על ארבע בכביש ויגרופ נזק.

ד ו ר ו ן
06-05-17, 20:54
לגבי high זה כבר פחות מומלץ כי גל ההינע והדיפרנציאל הקידמיים לא בנויים להסתובב (אפילו שהם מסתובב על ריק) במהירויות גבוהות וסתם ישחקו.

אני מניח שהסיבה שבגללה כתבו בספר היצרן שאסור לעשות כך היא ליתר בטחון - למקרה שמישהו שכח את מצב הלוקרים שלו וישלב לארקבע על ארבע בכביש ויגרופ נזק.
בשביל הרקורד..
יש היילקסים מקוריים בלי לוקרים=המכלול הקדמי מסתובב כל הזמן.

בספר רכב של היילקס ישן מוזכר שילוב הנעה קדמית במצבי אחיזה גבולית בעייתית כמו קרח ושלג (לא רק בשטח), וכשנגמר הקטע הבעייתי לשחרר.

YoavR
06-05-17, 21:47

אסף.

קרוב,
זה היה ארתור וורן:D

aviv1ron1
06-05-17, 23:27

אסף.

הוא לא יכל פשוט לתת לנו מנוע נורמלי שיכול לזנק בעליה??? :p

asafk
06-05-17, 23:50
גם בשבילו לא הכל אפשרי. כנראה....

אסף.

ד ו ר ו ן
07-05-17, 00:16
הוא לא יכל פשוט לתת לנו מנוע נורמלי שיכול לזנק בעליה??? :p

נתן גם נתן..

שליחו בארה״ק לא רצה להביאו לנתינים הלבנטינים.

Snir
07-05-17, 07:36
תודה על התשובות המפורטות.

שבוע טוב

Snir
29-05-18, 13:21
סליחה על ההקפצה ומתנצל מראש אם זו שאלה ללא הגיון:
עליה ארוכה ותלולה (לצורך העניין ממעלה אדומים לירושלים) כשמחוברת לנגררת.
היילקס כמו היילקס - נוסעת 30 עד 40 קמש.

האם נסיעה בlow בהילוך רביעי-חמישי, באותה מהירות (30-40 קמש) - מטיבה עם המנוע? עלולה לגרום נזק לדריישפט שמסתובב על ריק במהירות "גבוהה"?

aviv1ron1
29-05-18, 14:11
סליחה על ההקפצה ומתנצל מראש אם זו שאלה ללא הגיון:
עליה ארוכה ותלולה (לצורך העניין ממעלה אדומים לירושלים) כשמחוברת לנגררת.
היילקס כמו היילקס - נוסעת 30 עד 40 קמש.

האם נסיעה בlow בהילוך רביעי-חמישי, באותה מהירות (30-40 קמש) - מטיבה עם המנוע? עלולה לגרום נזק לדריישפט שמסתובב על ריק במהירות "גבוהה"?

נראה לי מיותר. בסופו של דבר אתה מקבל את אותו יחס העברה שמאפשר למנוע לסחוב בעליה.
לא שנראה לי שיגרם נזק לדרייבשפט הקידמי במהירות כזו. הוא בנוי למהירויות של עד 70 קמש בכיף לפי דעתי, אלא שזה פשוט מיותר.

דרור ברלי
29-05-18, 16:02
אין נזק
הכל בסדר.
בעומס שאתה מתאר וברכב כל כך חלש, זה אפילו נכון ומומלץ.
כי במצב עומס שכזה, כשאתה נוסע בהילוך חמישי LOW נגיד 40 קמ"ש, יש לך ארבעה הילוכים לרדת אליהם במקרה שהתנועה מאיטה או העליה חריפה יותר.

כמובן שזה פחות נחמד אם העליה מתמתנת/התנועה משתחררת ואפשר לנסוע מהר יותר, כי אז אתה צריך לעצור, להעביר ל-HIGH ולזנק מחדש.

aviv1ron1
29-05-18, 16:19
אין נזק
הכל בסדר.
בעומס שאתה מתאר וברכב כל כך חלש, זה אפילו נכון ומומלץ.
כי במצב עומס שכזה, כשאתה נוסע בהילוך חמישי LOW נגיד 40 קמ"ש, יש לך ארבעה הילוכים לרדת אליהם במקרה שהתנועה מאיטה או העליה חריפה יותר.

כמובן שזה פחות נחמד אם העליה מתמתנת/התנועה משתחררת ואפשר לנסוע מהר יותר, כי אז אתה צריך לעצור, להעביר ל-HIGH ולזנק מחדש.

דרור, הגזמת... אנחנו אמנם לא סופה אבל אנחנו לא עד כדי כך עגלות :p שהילוך ראשון ושני בהיי לא יספיק בעליות של ירושלים כולל עם נגרר.

נדב ש.
29-05-18, 20:11
לדעתי ראשון, שני, שלישי ב high מקביל לרביעי חמישי ב low, להיילקס ישן(97'?) ידני זה לא משנה הרבה כי גם ככה יחסי העברה נמוכים וגיר ידני, ברור שב-low יהיה אולי יותר קל ויותר כוח וזה גם הדבר הנכון לעשות.
חבר עם דיסקו 1 עמוס מירבי, גלגלים גדולים, יחסי העברה, גיר אוטומט עלה את סדום בחמסין ב low גיר ב D. בלי שום דרמות היתחממות וכו'.

ד ו ר ו ן
29-05-18, 20:38
לא שנראה לי שיגרם נזק לדרייבשפט הקידמי במהירות כזו. הוא בנוי למהירויות של עד 70 קמש בכיף לפי דעתי, אלא שזה פשוט מיותר.
קרא מה שכתבתי לפני כן בשרשור, יש היילקסים מקוריים בלי לוקרים=הגל-הינע קדמי מסתובב בכל מהירות.

-->