PDA

צפייה בגרסה מלאה : רכשתי ספר חדש בשם CJ/SCRAMBLER 1971-1986 REPAIR MANUAL

lizard
11-12-05, 17:47
של צ'ילטון.
רשום עליו שהוא כולל את כל הCJ5,6,7 וSCRAMBLER שיוצרו בארה"ב וקנדה.

השאלה שלי היא לאיזה דגם להתייחס כשאני מחפש נתונים בעבור הCJ8S שלי (שיוצר כמובן בנצרת).

אם מישהו רוצה לעיין/לצלם אז בפרטי.

תודה רבה
מיכה

נמרוד
11-12-05, 17:51
זה הספר ששימש אותי עד שהגיע הספר הצבאי בעברית. הדגם שמעניין אותך זה CJ7 וScrambler מהשנתונים המאוחרים, 84-86. רוב הדברים המכאניים דומים לסיקס שלנו. סכימות החשמל יכולות להיות שונות פה ושם, ומערכות בקרת הפליטה שונות מאד (אצל רובנו יש שרידים בודדים בלבד).

חנן-ג'יפולוג
11-12-05, 17:51
עבור הרוב המוחלט של הספר, חוץ ממידות מרכב, זה לא משנה לך.

בפרק של המנוע תתייחס לSIX IN LINE .

בפרק של הגיר תתייחס לT176

בפרק של הטרנספר לדנה300

וכן, הלאה. הדגם המדויק לא משנה, וממילא לא ניתן להשליך במדויק מהדגמים האמריקאיים לדגמים הישראליים.

lizard
11-12-05, 19:17
אוקי תודה.
מה שכרגע מעניין אותי בעיקר, לצורך תיאורטי - עוד לא מעשי, זה נושא מערכת החשמל.
מאחר ואני מאוד רוצה לבנות מערכת חדשה עם תכנון חדש אז חשוב לי לדעת איך הקיימת עובדת.
יש לי, כמובן, גם את הספר הצבאי.

עירא
11-12-05, 19:22
מערכת החשמל בספר הצהלי כמעט ולא רלוונטית לגביך. (היא של 24V)
גם המערכת שתוםיע לך בספר לא ממש רלוונטית.
המלצתי היא לקרוא את שתי הסכימות, להבין למה כל דבר מחובר כמו שהוא, ואז להשליך מזה למה שאתה צריך.
אם תרצה עזרה בנושא חשמל, רק תגיד.

עירא

lizard
11-12-05, 19:37
לא רלוונטית מאיזה בחינה?

אני מקווה, אני יודע שזה כרגע קצת גדול עלי אבל אני לומד את העניין, לתכנן מערכת חשמל חדשה לגמרי (לא שיפץ של קיימת) כולל סכמות חשמל חדשות וכדומה.
אני יודע שזה נשמע (נקרא?) קצת מטופש ממישהו שיש לו סיקס בקושי חודשיים אבל כמו שכתבתי, אני מתכוון ללמוד את הנושא כמו שצריך.

הרעיון הוא שלפחות בחלק האחורי של הרכב, לבנות מחדש את כל סכמת החשמל כולל בתי מנורה חדשים במיקומים חדשים והפרדה בין הפונקציונליות של המנורות (איתות לא יהיה גם אור בלם וכדומה).

לפני כן אני רוצה להבין איך המערכת הקיימת עובדת. הסבירו לי את העניין של חלוקת הרכב לקדמי ואחורי אבל לא הצלחתי להבין בדיוק איך ולמה.

תודה בכל אופן כשזה יהיה רלוונטי יותר אני בטח אפתח על זה שירשור.

מיכה

חימושניק
11-12-05, 20:38
גם אני מוכן להושיט עזרה בנושא החשמל.

lizard
11-12-05, 20:51
תודה רבה :)
כשזה יהיה רלוונטי אני אפנה אליכם.

מיכה

Bulldog
11-12-05, 21:10
קפוץ לקפה, אני אסביר לך הכל.
עד רמת המנורות איתות בשעון מהירות.

UNIX
11-12-05, 21:40
עירא מערכת החשמל של ה 24 וולט ושל ה 12 וולט זהות , השוני היחידי זה המתחים
והנגדים לפני השעונים , הצתה, מנוע וישרים וכו'.
מה שכן אם הייתי מחליף את מערכת החשמל הייתי בונה אותה לפי הסכימות בספר)כולל צבעי החוטים( אבל מוריד את כל הלא נחוץ ו

lizard
11-12-05, 22:22
זה קצת סוטה מהדיון המקורי.

בכל מקרה, כרגע זה לא רלוונטי אבל בהחלט תודה על העזרה.

כרגע, טפו טפו טפו, המערכת חשמל שלי מתפקדת. אני אמנם קצת חושש להוסיף התקנים אבל כשאגיע למשוכה הזו אעבור אותה.

אני בעיקרון מאוד מעוניין להבין איך המערכת הנוכחית עובדת ולשדרג אותה משמעותית. זה אומר בעצם לבנות מחדש את כל המערכת חשמל שלא קשורה לתפקוד המנוע.

מקווה שתוך חודשיים יהיה לי את התקציב ואוכל להתחיל לעבוד.

tzagi
12-12-05, 03:22
Quote:

סכימות החשמל יכולות להיות שונות פה ושם

Nimrod,
I have news for you
The wiring diagrams in the Chilton are not based in reality
even for the US models
I was going crazy trying to find wires that didnt exist untill I found the factory service manual, thats the only book I found that the wiring diagrams are right on, all the color codes match up to whats on the jeep.

lizard
12-12-05, 07:34
מאיפה אפשר להשיג את הFACTORY MANUAL?

שאלה נוספת, ליאנוביץ' יש קטלוג חלקים לCJ (מן הסתם) עם פיצוצים של כל חלק וחלק.
מאיפה ניתן למצוא ספר כזה? יש בכלל חדשים לקנות?

תודה

tzagi
12-12-05, 07:43
Thats the original AMC books from the 80's
no longer in print, but you can find them on ebay all the time
for about $80

I can scan a print of the wiring diagram if some one needs it
or bring it with me........unless a nuke will spoil my visit

lizard
12-12-05, 08:21
בוא נקווה שלא נופצץ בקרוב. אם תוכל להביא את הספר או לסרוק את העמודים של מערכת החשמל אני מאוד אודה לך.

tzagi
12-12-05, 17:07
Mike,
Any particular section?
The whole thing is like 10 pages.

lizard
12-12-05, 17:11
אני לא יודע.
ניח שאין לי שום חשמל, כבלים וכלום ברכב.
הבודי ריק מחשמל לחלוטין וצריך לבנות הכול מחדש. (זה אגב מה שיקרה)

shmil
12-12-05, 20:59
אני אחרוג מ"נדר" השתיקה שגזרתי על עצמי, ואפילו לא אהיה סרקסטי.

אני, עם ידע ותואר של מהנדס חשמל ואלקטרוניקה, ועם נסיון לא מבוטל בחשמל ובחשמל רכב בפרט, לא הייתי עושה דבר כזה אם לא הייתי מוכרח.
מוכרח, פירושו שיש לי רכב שאין בו מערכת חשמל, וגם אין מערכת חשמל bolt-on בשבילו.

אני יודע שמדגדג לך בכל מיני אברים לעשות כל מיני דברים בכל מיני דרכים, אבל, בניית מערכת חשמל מאפס היא משהו שגדול מאד על מידותיך, לא רק היום, אלא גם בעוד שנה-שנתיים.
גם אם אתה חושב שוינקרים בצבע כתום ומופרדים מאור הברקס הם יותר יפים/בטיחותיים/סכסיים, או מה שלא תרצה - עזוב אותם במנוחה.
מקסימום - תתעסק חצי יום בלהוריד ולחתוך ולבודד חוטים שאינמם מגיעים לשום מקום.

ראה, הוזהרת. :twisted:

tzagi
13-12-05, 00:46
Mike,
the wiring diagrams are a very usefull tool to fix electrical problems
However if you wish to build a harness from scratch, there are alternatives

like this

http://painless.r-catalog.com/pg-lkp/ymm.asp

Its a custom made harness, all brand new, I think the cost is about $200-$250

, not sure
I dont recommend to anyone to build their own, as even if you know what you are doing its TONS of work, prepare to spend weeks to make it right, especialy if you are a perfectionist like me,
Not to mention the cost of wires, connectors and such

I know Buldog buit his own
And I wish him all the luck on that
personaly I whould fix the factory harness

The reason I asked what pages did you want as there is a lot of wiring that are US specific like the computer and such,
obviosly you dont need it
I'll see what I can do

You know what, I have a pdf file of the original diagrams for a 79 cj7
I'll send them to you

tzagi
13-12-05, 05:52
אני יודע שמדגדג לך בכל מיני אברים לעשות כל מיני דברים בכל מיני דרכים

I'm going to be an adult
today only
and reserve the right to keep my big mouth shut
nuff said

Shmil,
you the man.

lizard
13-12-05, 08:42
שמיל וג'ו.
הצמה שיש לי עכשיו, לפחות בצד השמאלי היא חוט חשמל לבניין עם 10 גידים בערך.
ככה זה לפחות נראה.

אני באמת לא מבין מה הבעיה בעניין, כנראה כי אני פשוט לא מכיר את המורכבות של המערכת.
כרגע זה לא רלוונטי, כשזה יהיה רלוונטי אני אחזור עם שאלות לפורום.
יתכן בהחלט, מחמת גודל הפרוייקט, שלא אשנה כלום אלא רק אתקן. הבעיה, כמו שכתבתי, זה שהחלק לדעתי הכי מקורי שיש לי במערכת חשמל זה המנגנון הגה שהחלפתי לקראת הטסט.
אולי גם קופסת הפיוזים. כל השאר נראה כמו קומבינה אחת גדולה.

בקשר לזה שהרכב ישכב כמה שבועות...אז מה? זה לא רכב ראשון ואפילו לא שני.

eran4x4
13-12-05, 12:31
לבנות מערכת חשמל צריך לא רק תאוריה אלה גם הרבה פרקטיקה!

לך כרגע אין את שניהם, תהוריה אתה יכול ללמוד
פרקטיקה אתה יכול לרכוש
לבנות את מערכת החשמל ברכב שלך בתור שעור ראשון זו דרך לרכוש פרקטיקה, די בטוח שאם תבחר בדרך הזאת יהיו לך הרבה שעורים נוספים לרכישת פרקטיקה, כמה הרכב יסע בין שעור לשעור ואיזה מערכות יעבדו באופן רגעי, מחזורי, מקרי או תמידי לא ברור.

UNIX
13-12-05, 18:53
בקיצור
גש לסמו וקנה מערכת קומפלט

lizard
13-12-05, 22:42
ומה עשיתי בזה שקניתי אצל סמו? הרי גם אצלו זו מערכת שפורקה מאיזה סיקס לא?

המערכת שלי עובדת. סילקתי את כל החוטים המיותרים שמצאתי מבלי לפרק את הדשבורד.
אבל כל הרעיון, שיכול להיות שלא יתממש בסופו של דבר, זה לבנות מערכת חדשה מאפס ע"פ התרשימים והתכנון המקורי או ע"י משהו שאני אתכנן.

אני מודה ומתוודה שאין לי מושג כרגע בכלום אבל מקווה שיהיה לי מתישהו.
בקשר לפרקטיקה, בשביל זה קניתי סיקס ולא רכב מתקדם ומסובך יותר. אם הוא יושבת לכמה שבועות/חודשים אז זה לא נורא כל כך.

UNIX
13-12-05, 23:20
זה לא עניין של מושג , זה יותר עניין של נסיון .
אתה צריך הרבה נסיון בשביל לבנות צמה כמו שצריך
מנסיון שלי זה קשה מאוד לעשות את זה , לא ניתן להשיג חוטים בשלל צבעים בשוק .

מסמו אתה אולי יכול למצוא מערכת במצב טוב מאיזה ג'יפ ימ"ח שלא נסע

חנן-ג'יפולוג
13-12-05, 23:23
אתה סתם מחפש צרות, ולא תקבל בסוף מערכת חשמל יותר אמינה משיש לך כרגע, בתנאי שתעבור עליה טוב, ותסדר כמו שצריך את הדורש סידור.

תמצא פרויקטים אחרים להשקיע עליהם זמן. אני בטוח שיש לך כמה כאלה בסטנדביי.

UNIX
13-12-05, 23:32
שמיל וג'ו.
הצמה שיש לי עכשיו, לפחות בצד השמאלי היא חוט חשמל לבניין עם 10 גידים בערך.
ככה זה לפחות נראה.
י.
גם אני בדעה של חנן כמובן שכל עוד לא מדובר על קומבינות עצבניות

lizard
13-12-05, 23:59
אוקי אני מקבל את מה שאתם אומרים.
אבל כמו שכתבתי, נראה לי שהמערכת חשמל אצלי היא קומבינה על קומבינה.

בעיקרון אין שום בעיה לבנות קופסת פיוזים חדשה לחבר את כל מה שאני רק רוצה אליה.
נעשה רבות ע"י רבים וטובים.

אבל... זה מפריע לי.
נגיד את זה ככה. זה שמערכת החשמל , שעובדת אגב, נראת כמו שאיך שהיא נראית כיום אצלי ברכב מפריע לי. מפריע לי מספיק בשביל להשקיע את ה600-1000$ במערכת חדשה דנדשה.
אולי באמת אין טעם לנסות להמציא מחדש את הגלגל ופשוט לקנות צמות חשמל מוכנות מחו"ל.

העניין הוא, ותסלחו לי על החוסר נסיון והבורות, אני לא מבין מה הביג דיל בבניית צמה.
זאת אומרת, זה בסה"כ חוטים שמחוברים ביחד, בצבעים שונים ועם מחברים בקצה אחד ומחוברים לקופסאת פיוזים בקצה השני.
כמובן שיש על מיני מתגים וריליים בדרך שמסבכים את העניין, אבל בגדול זה מה שזה לא?

כמו שאני רואה את זה, שוב כנראה מפאת חוסר נסיוני, מחלקים את הרכב לצד ימני ושמאלי, לכל צד יש את הצמה שלו ושתי הצמות מתחברות בסופו של דבר לקופסת פיוזים שנשלטת ע"י ה+ של הסוויץ' (הכוונה לקופסא שלא מקבלת + במידה והסוויץ' לא במצב ON)
בנוסף יש קופסת פיוזים נוספת שמחוברת ישירות למצבר שאליה מתחברים כל הרכיבים שדורשים זרם תמידי (מחשב, רדיו וכדומה)

כמובן שצריך לתכנן את מנגנוני האיתות והאיתות סכנה או איך שקוראים לזה, אבל זה בכל מקרה נשלט מהמנגנון הגה (שישאר מקורי)

אני לא רוצה להשמע אידיוט (אולי כבר מאוחר מידי לזה אבל מילא...) אבל מה הביג דיל?
נכון שצריך לדעת לחבר טוב את המחברים לחוטים וצאיך לעטוף אותם בפלסטיק נצמד או איך שקוראים לזה. כמובן שמדובר על הלחמות בדיל איכותיות ולא חיבור בלחיצה וכדומה.

עכשיו, אחרי שכתבתי כנראה כל כל הרבה שטויות אולי מישהו יכול להסביר לי למה זה כל כך מסובך לבנות מערכת חשמל מאפס?
אני לא מדבר על החלק שקשור למנוע בכלל. לא נוגע בזה. אני מדבר בעצם על 2 קופסאות פיוזים חדשות ומערכת אורות חדשה. לא יותר מזה.

shmil
14-12-05, 00:21
למה בעצם אני צריך לשבת רבע שעה ולכתוב למה זה מסובך ולמה זה גדול עליך?

אתה צודק, כולה כמה פיוזים, כמה ממסרים, כמה מתגים וכמה ריליים, אתה יודע מה - עוד קצת חוטים.
בעצם, עכשיו, לפי דבריך, שמע, ממש גנבים האתרים האלו שלוקחים 250$ לצמה חדשה.

יאללה, תעשה לבד, תשתדל, אגב, כדי שיהיה בטוח, לעשות את זה מחוטים של מתקיני רדיוטייפים, יש להם המון צבעים.
תוריד קודם את כל הצמה הישנה, ואח"כ תתחיל לבנות מחדש.

הולך להיות כאן מעניין... :twisted:

(מעניין על מה יהיה הדיון הבא - איזה כיף לנסוע עם ג'יפ שיש לו רק שני חוטיפ - לכויל ולסטרטר, או: איך מכבים דליקות חשמל ללא מטף, או: איפה קושרים מטף כיבוי שיהיה זמין ומהר, גם מבפנים וגם מבחוץ בלי שיגנבו אותו)

ואם למישהו לא היה ברור - אז בהודעה זו אין לקחת את דברי ברצינות.

tzagi
14-12-05, 02:07
Shmill,
you are killing me
I was rolling on the floor
I have to meet you in March....if you dont mind

העניין הוא, ותסלחו לי על החוסר נסיון והבורות, אני לא מבין מה הביג דיל בבניית צמה.

Mike,
I want you to say that AFTER you built your first harness
But for some strange reason I dont think those words will leave your mouth

I think its going to be more like
how can I be such an idiot for starting this project in the first place?

Been there done that

BTW did you get the files?

Tell you what
A CJ harness is consisted of 4 sections
1 for the dash and fuse box
2 engine compartmant left, the one for the head lites
3 engine compartmant right for the engine
4 rear harness for the back lites

Which one do you need
?
I will give it to you if you stop talking about about attempting to do it by yourself

EICH ANI?

lizard
14-12-05, 08:54
ג'ו תודה על ההצעה, כמו שכתבתי, אני לא חושב שאבנה את זה לבד. אני בהחלט מוכן לשלם את ה250 דולר בעבור מערכת חדשה (אני אשלח לך מייל על זה) וכן קבלתי את הקובץ אבל שרת הדואל שלי עושה לי קצת בעיות.

שמיל, מעצבן לפעמים שאפילו את הקרדיט הפשוט ביותר של לדעת עם איזה עובי חוטים ובידוד להשתמש אתה לא נותן לי.
אם אתה מוצא במערכת פורומים הזו במה להתנגח ולהתנצח איתי, סבבה. אני קיוויתי שאמצא פה סיבות למה לא לבנות את זה לבד.
ברור לך שתשובה כמו שנתת רק גורמת לי לחשוב שאולי (ואני יודע שלא, בסה"כ קראתי את השרשורים שלך ואתה יודע על מה אתה מדבר) אתה סתם מדבר.

אני מקווה שאחרי שאראה את הדיאגרמות חשמל שצריכות להיות ברכב (לעקוב אחרי חוטים אצלי זה מסובך מאוד עד בלתי אפשרי) אני אבין שזה גדול עלי. אבל...מצטער בנתיים אני לא חושב ככה.

חנן-ג'יפולוג
14-12-05, 09:27
מיכה, אל תתעצבן, אלא תנסה להבין. אף אחד כאן לא כותב בשביל לעצבן אותך, אלא בשביל לעזור לך.

קורה שהתסכול מחוסר ההקשבה שלפעמים רואים בפורום, מגיע למילים טיפה חריפות. תעבור על ההיסטוריה של הפורום, ותראה איך ותיקים ומנוסים מנסים להסביר לחברים מתחילים, למה לא לקנות גרוטאה, איך למנוע ממאוורר המנוע להיכנס שוב ושוב לתוך הרדיאטור, למה לתקן מצנן תקול רק ע"י החלפה למצנן אחר חדש, לא משופץ ולא מנוקה ולא מפירוק, לאילו פרויקטים לא כדאי להיכנס, למה להרכיב בלמים מפירוק זה רעיון רע, כמו גם להרכיב על מנוע משאבת שמן שהוצאה מקבורה באדמת החצר האחורית, ותגלה שלפעמים יש התעלמות גורפת, ומתסכלת, מעיצות טובות.

איך שלא תסתכל על זה, אין כאן אף אחד שמנסה להרע לך, אלא להיפך, אז קח את הכול בחשבון לפני שאתה שופט את התגובות.

lizard
14-12-05, 09:48
חנן, חס וחלילה לשפוט. אני לא שופט אף אחד ואף אחד לא חייב לי כלום.
אני מודע לזה שעשיתי טעויות כשרק התחלתי לכתוב פה וכתבי המון שטויות (לפעמים אני קורא דברים שכתבתי ולא מבין איך הייתי כזה מטומטם לכתוב אותם :))

אני מודע לתסכול שיש לוותיקים עם נסיון על שאלות ומעשים של ירוקים בתחום. תאמין לי שזה אותו הדבר בתחום הלינוקס שברובו אני שולט טוב מאוד. גם לי לפעמים אין סבלנות לשאלות דביליות.
עם זאת, ולפעמים אני נכווה מזה, אני אוהב לעזור ולתרום לאחרים. אני מאמין שזה עושה אותי אדם טוב יותר.

העניין הוא שפה דווקא אני חושב שיש לי שאלה לגיטימית ודי חשובה.
יכול להיות (כמעט בטוח) שאם מישהו היה מוכן להסביר מדוע זה רעיון לא טוב לנסות לבנות צמה לבד ובמה זה כרוך אז זה היה גורם גם לאחרים ולי להבין ולרדת מהנושא. אבל במקום לכתוב על זה שאין סבלנות עדיף שלא להגיב בכלל.

אני אקח דוגמא את הרכב שלי.
נכון, אמרתם שלא כדאי לקנות גרוטאה ושזה בור ללא תחתית.
אם הייתי יודע שאתה הולך למכור את הג'יפ שלך הייתי מחכה את החודש חודשיים וקונה אותו בעצמי. אבל לא ידעתי.
בסה"כ אני נהנה. זה הרי מה שחשוב לא? זה תחביב וחלק ממנו זה גם לשכב מתחת לאוטו וללמוד איך הוא בנוי ולתקן לבד (כמובן שבנושאים שקשורים לבטיחות אני מתייעץ עם מכונאים אמיתיים ואפילו לוקח את הרכב לבדיקה אחרי ההרכבה שלי, לדוגמא המערכת בלמים שהרכבתי לבד ואחרי זה הלכתי למוסך שיבדקו שהרכבתי טוב ושלמתי על זה כסף)

הסיבה שאני מאוד רוצה לבנות את הצמות לבד היא שאני מאמין שרק ככה אני אדע בדיוק מה שיש לי באוטו ואני אדע לפתור תקלות גם אם מדבור על 3 לפנות בוקר על איזה הר איפשהו.
אגב, כנ"ל במחשבים בדר"כ. אני מעדיף להתקין מחשב מאפס, כולל חומרה אם צריך, מאשר לעבוד על משהו שמישהו אחר התקין/בנה. הרבה יותר קל לדעת מה הולך שם.

בסה"כ אני מקווה שהדיונים פה הם ברוח טובה ואף אחד לא צריך להתעצבן או להתרגז על מה שמישהו אחר עושה/חושב/רושם.

חנן-ג'יפולוג
14-12-05, 10:03
אני מודע לתסכול שיש לוותיקים עם נסיון על שאלות ומעשים של ירוקים בתחום

אין תסכול משאלות מפגרות. מי שזה מתסכל אותו לא עונה. התסכול נובע ממה שהשואלים עושים עם התשובות.

מה שאתה עושה במחשב שלך, זה לא לבנות חיווט מחדש, אלא להרכיב צמות מוכנות על קונקטורים קיימים. נראה אותך בונה חיווט במחשב. בכרטיס לא גדול יש כמה עשרות אלפי חיבורים של חיווטים לפינים של צ'יפים...

להיתקע על איזה הר עקב בעיית חשמל בסיקס שאפשר לתקן ע"י חיווט? כולה שישה חוטים במערכת ההצתה: שני חוטים, סגול וכתום מהפיקאפ למודול, חוט אדמה שחור, חוט מתח אדום למודול, חוט מתח תכלת או לבן בזמן התנעה מהסולנואיד, וחוט ירוק מהמודול להדק השלילי של הקויל. לא פרויקט.

אתה ממילא הולך להשתמש בקונקטורים הקיימים, שהם אלה שסביר שיעשו לך צרות, ולא החיווט, אתה הולך לעשות מאות הלחמות מיותרות של חוטים לפני הקונקטורים, וממילא גם משאיר את קצה החוט שמחובר לקונקטור, שזה קצה חוט ישן. רוב התקלות בחיווט קורות ליד קצוות החוטים כך שלא הועלת הרבה. כל הלחמה כזו צריך לבודד, וזה מקור לקורוזיה בחוט. יש מאות חוטים, והסיכוי שתתבלבל בחלקם הוא לא קטן, אם בכלל הסכימה שבידך מתאימה לרכב שלך. לך תמצא את החוטים הנכונים בצבעים הנכונים, לך תשרטט מחדש צמה בגלל שלא מצאת את הצבעים הנכונים. כל קונקטור שאתה פותח חושף לך קופת שרצים בדמות הדקים חלודים שלא בטוח שייצרו שוב מגע כשתחבר את הקונקטור. כמו כן, בזמן הפירוק של הקונקטור יתכן שתמשוך קצוות חוטים מהקונקטור עצמו, ועכשיו לך תמצא עוד קונקטור כזה.

לפני הכול, זה פשוט מיותר. אין הרבה תקלות חשמל בסיקס, ואם תעבור היטב על כל הצמה הקיימת תקטין את הסיכוי לתקלות כאלה עד קרוב לאפס. הרכב שלך גם עדיין בגיל כזה שהחוטים המקוריים הם ככל הנראה במצב טוב, לא יבשים ומתפוררים, אז מה יתן להחליף אותם?

shmil
14-12-05, 10:15
יש דרך, ויש דרך, מיכה.

יצכן שהדרך בה אתה מציג דברים, היא זו שאולי מצליחה להוציא אנשים (רק אני, בעצם) משלוותם?
סיכמנו כבר שידע אין לך, עדיין, וכולי תקווה שיהיה לך ידע מעמיק. אבל, ואבל כמו של חלי יחימוביץ מ"ארץ נהדרת", כיוון שבינתיים אין לך, היה עדיף שאולי תנסח באופן קצת שונה את שאלותיך/הארותיך.
במקום לקפוץ, לקבוע ולהגיד "אני עושה כך וכך", ולא להקשיב לאלו שמנסים לעזור לך, אולי כדאי שתפנים, שיש כאן אנשים מנוסים, בעלי ידע שאינם רוצים את רעתך, מחד, אבל גם לא רוצים לבזבז זמן ולהסביר לעומק כשמוקדם מדי, מאידך. מה זה מוקדם מדי - אתה קופץ מעל הפופיק בדברים שאצה רוצה לעשות, כשאין לך את ההבנה אפילו איך הם פועלים.
על מנת לשאול שאלות אולי כדאי שתחרוש, לפני שאלת השאלה התורנית קצת ספרות, תדע לפחות מונחי יסוד תבין ואת אופן פעולתם של הזברים, ואז יהיה לאנשים יותר קל להסביר לך, השאלות שלך עשויות להיות פחות חכמות (את המינוח המודייק לגביהן - אתה נתת בהודעה הקודמת), ואז, אני סמוך ובטוח, תקבל סיוע הרבה יותר ברצון, וגם תשובות יותר מעמיקות. ואולי, רק אולי, האופן שבו אתה הצגת את סוג השאלות שלך, הוא זה שגורם לתגובה.

אינני מתנצח איתך, אני ממש לא בגיל, וגם לא בדברים אחרים כדי לעשות זאת, אבל הדברים לפעמים מקוממים. זו פעם שנייה, לדעתי, שאני כותב לך את זה, או לפחות בסגנון זה, ואשתדל לא לעשות זאת שוב.

yogibear
14-12-05, 10:44
מיכה, גם אצלי ברכב כל מערכת החשמל היא קומבינה אחת גדולה, וברור לי שבמקרה של תקלה חצץ יהיה מעדן לעומת מה שאני הולך לאכול כדי לתקן ... למרות שיש לי נסיון מה בחשמל , אם חשבתי בעבר (הקרוב) לבנות מערכת חשמל מ א-ת' , הרי לאור כל השרשורים עד עד כה אינני חושב כך עוד. (למרות שהייתי מת לעשות זאת).

ראשית, נקה את מערכת החשמל, האמן לי גם זו מלאכה קשה מייגעת ומתסכלת , אך שכרה בצידה. אינני בטוח שהפרפקציוניזם המוצג על ידיך ראוי להשקעה כה רבה דווקא בג'יפ שלך. הרי לא מדובר ברכב אספנות, לפי כל שירשורך עד כה , בסכומים שאתה משקיע (או לפחות רוצה להשקיע) אתה יכול לבנות 10 ג'יפים חדשים.
אולי הבעייה היא שאתה מתפזר ליותר מידי כיוונים וחבל.

לדעתי : תתחיל לעבור על מערכת ההצתה חוט חוט , , אח"כ לך למערכת הטעינה. מעבר לזה אל תחפש להוציא את המוץ מהתבן, חבל על הזמן האנרגיה והכסף !!!

לא יהיה אור, הוינקר לא יעבוד (תוציא יד מהחלון :wink: ) ? תפתור נקודתית את הבעייה שתתעורר במערכות אלו , הרי מערכות אלו כנראה לא ישביתו את הרכב ...

מיקי

lizard
14-12-05, 11:53
אוקי, עכשיו אני מבין איפה הבעייתיות. תודה חנן.
אני כנראה ארכוש צמה מוכנה עם קונקטורים מוכנים וחדשים וזהו.

שמיל, אני לא קובע כלום. אני מודה שלפעמים צורת הניסוח שלי קצת מטעה, אני משתדל לעבוד על זה. אני לא עושה כלום מבלי להבין איך עושים את זה.
עובדה, הייתה לי בעיה באיתותים ובאורות ברקס, לקחתי את הרכב ליניב, הוא בדק והחליט שהמנגנון הגה תקול. אתה מסכים איתי שלהחליף מנגנון הגה זה לא מסובך נכון? אבל אני לא ידעתי איך לעשות את זה אז שלמתי ליניב שיעשה את זה. כנ"ל לגבי אורות מספר וברקסים.

עכשיו אני יודע איך לעשות את זה ובעתיד, טפו טפו טפו, אוכל לעשות את זה לבד.

(רק שתבינו כמה אני רוצה ללמוד, אני שוקל ללכת לעשות הנדסאי רכב רק בשביל לדעת. מקצוע כבר יש לי)
בסה"כ הרכב הזה הוא פלטפורמת לימוד. לפני שאני עושה משהו אני מתייעץ איתכם ועם אחרים.
אני לא קבוע על כלום ובדר"כ מנסה להבהיר שאני לא קבוע על כלום. לא תמיד זה מצליח לי.
שמיל, אני אשמח אם תגיב. בייחוד אם אתה חושב שאני עושה שטויות או יותר נכון חושב לעשות שטויות. אבל בבקשה שהתגובה תסביר למה, הרי בסופו של דבר אני לומד מזה.

מיקי, אני כיום עושה בדיוק מה שכתבת. לא ממציא מחדש את הגלגל אלא רק מתקן מה שצריך.
אבל רק כדי שתבינו מה הולך אצלי, מישהו כנראה בעבר ניסה למצוא משהו. הוא חשף (2-3 מ"מ) כבלים. אני יכול (וכנראה אעשה זאת) לאטום אותם חלקית על אזולירבנד. אבל חשבתי כבר להחליף את כל הצמה לחדשה. חשבתי שיהיה מעניין ופרקטי לבנות את הצמה לבד. עכשיו אני מבין שלא.

עכשיו לשאלה אחרת שקשורה קשר הדוק לנושא :)

נניח והזמנתי צמת חשמל חדשה מארה"ב. ע"פ איזה סקיצת חשמל היא תהיה? האם עלולות להיות לי בעיות בהתקנה שלה ברכב ישראלי?

תודה לכל העונים.

UNIX
14-12-05, 22:36
אתה עדיין לא שוכח את המשאבת שמן ההיא אה?

חנן-ג'יפולוג
14-12-05, 23:42
איך אני אשכח, ברוך? ניר ואני לא מפסיקים להיקרע מזה בשיחות שלנו, עד היום :wink:

בהחלט אחד מהסיפורים החזקים שהולכים לאורך שנים, מסביב למדורה...

UNIX
14-12-05, 23:48
אני שמח שיש לכם על מה להשתעשע :twisted: , אני
לפחות למדתי מזה איך בנויה משאבה , איך היא עובדת ותתפלא עבדתי איתה עוד חודש עד שהגיע המנוע החדש .

asafk
15-12-05, 00:24
מיכה, יש לך קארט, נכון? צא ולמד... תרכיב לו מערכת חשמל בסיסית שכוללת סוויצ', צופר, אורות, איתותים, שעון דלק ושקע מצית. חלקם אחרי הסוויץ'. אני מרשה לך לבחור איזה רכיבים שאתה רוצה, רק שכל החוטים יעברו בשלדה בצורה נכונה (כלומר- לא כמו המקרמה שיש בג'יפ של יחיעם, אלא מוסתרים ומוגנים). אה, כן... תכין את הצמה מחוץ לקארט לפני שאתה מרכיב אותה.
אני מציע לך את זה, כי למרות שאתה מקבל את ההסבר של חנן, אני מציע לך התנסות שבעזרתה תוכל להבין איזה ברוך זה לבנות מערכת חשמל מגורנישט.

אני יכול לספר לך שבניבה שהיתה לי נאלצתי לשחזר צמה אחת מתוך כמה שיש בגרוטאה (ודווקא אחת הפשוטות.. ). לקח לי שלושה ימים, ואני יודע מה אני עושה. במקרה אחר, הייתי צריך לעזור לחשמלאים מאוד מנוסים לשחזר את ארבעת הצמות של משאית שנשרפה. שום דבר. קנינו צמות חדשות, מקוריות, וגם איתן, כך מספרים לי, אוכלים חרא עד היום.

אסף.

lizard
15-12-05, 09:42
דווקא בקראט אני הרבה פחות בטוח מאשר בסיקס.
טפשי כי בסה"כ זו מערכת חשמל סופר בסיסית אבל אני פשוט לא מצליח להבין איזה חוט הולך לאן.
אשמתי כמובן שלא צלמתי ותעדתי לפני אבל מילא.

הענין הוא כזה, חייבים לתקן את הבודי ואני לא מדבר על צבע וחלודה בחלקים החיצוניים שלו.
אני לא רוצה לעשות את זה כשיש חוטי חשמל ברכב, לא מפחד ההתחשמלות או משהו כזה אלא מפחד שאני עלול בתהליכים לפגוע בהם ולעשות יותר נזק מתועלת.
לכן פירוק המערכת חשמל הוא, לדעתי, הכרחי.
אחרי שאני אפרק ואמתח את הצמות על הרצפה לפי התצורה של הרכב אז אני אחליט אם לקנות חדש או לשפץ את הישן. אני מקווה שבתהליך ההוצאה לא יהיה נזק לקונקטורים. אם כן, אני אהיה מן הסתם חייב לקנות צמה חדשה.

יהיה בסדר ואני ממש מחכה לזה, רק שיהיה כסף :)

נמרוד
15-12-05, 09:52
הענין הוא כזה, חייבים לתקן את הבודי ואני לא מדבר על צבע וחלודה בחלקים החיצוניים שלו.
אני לא רוצה לעשות את זה כשיש חוטי חשמל ברכב, לא מפחד ההתחשמלות או משהו כזה אלא מפחד שאני עלול בתהליכים לפגוע בהם ולעשות יותר נזק מתועלת.
לכן פירוק המערכת חשמל הוא, לדעתי, הכרחי.
אחרי שאני אפרק ואמתח את הצמות על הרצפה לפי התצורה של הרכב אז אני אחליט אם לקנות חדש או לשפץ את הישן. אני מקווה שבתהליך ההוצאה לא יהיה נזק לקונקטורים. אם כן, אני אהיה מן הסתם חייב לקנות צמה חדשה.

תגיד לי מיכה, אתה מודע לזה שאתה לא האדם הראשון בהיסטוריה שהולך לעשות פחחות לסיקס, נכון??? :D / :cry:

אתה מפחד לעשות נזק מקומי לאיזה חוט חשמל... יופי, אז תעבוד בעדינות ובזהירות, ואם במקרה יגרם נזק, תתקן אותו. ואם לא אתה, כל חשמלאי רכב עיוור.

אנלוגיה מתחום הרפואה - בניתוח פשוט, שיש בו סיכוי של אחד ל1000 לפגיעה בחוט השדרה, במקום להזהר ולא לפגוע בחוט השדרה, יש לי רעיון גאוני - בוא נשלוף את כל מערכת העצבים החוצה! כולל המוח! ננתק אותה בכל הצמתים המרכזיות, נניח אותה בצד מסודר ככה שנדע להחזיר למקום.

הדוגמא מוגזמת כמובן. לא, בעצם היא לא מוגזמת.

lizard
15-12-05, 18:17
האמת? אני אהיה הרבה יותר חכם אחרי שאוציא את הבודי.
עד אז באמת שכל דיון הזה קצת מקדים את זמנו.

מבטיח להתייעץ אחרי שאפרק את הבודי.

ניר ל
15-12-05, 21:44
הג'יפ שלי היה גרוטאה יוצאת מן הכלל כשהתחלתי איתו, את הבעיות פתרתי אחרי שהן צצו -
זה התחיל ממערכת התאורה, שם החלפתי את מתג האורות במתג אוניברסלי עם חיבורים ישירים לרגליים של המתג אחרי שבדקתי מה עושה כל חוט. החלפתי את החיווט שעובר מתיבת הפיוזים לאחורי הרכב (משהו כמו חמישה חוטים), את חיווט האורות בתא המנוע החלפתי ושרשרתי בנפרד. לא נתקלתי מאז בבעיות תאורה במשך שנים למעט הפליקר שהולך כל כמה שנים ועולה 10 ש"ח. את החיווט של מערכת ההצתה ריעננתי ובודדתי גם אותו בשרשור נפרד, לפני ההחלפה למפלג HEI שחוסך את הצורך בצמת חוטים. אלו פעולות שמבטיחות לך שלא תתיתקע עם חוסר יכולת תנועה או תאורה - ברגע שאתה מכיר את הצמות האלה שהן בעלות מעט מאד חוטים תוכל תמיד לבצע מעקף מהיר ולהמשיך לנסוע.
לגבי כל מה שקורה מתחת לדש-בורד : ניתקתי חוטים שלא מובילים לשום מקום, החלפתי חוטים שנמסו בעבר, לא מצאתי סיבה להחליף את כל הצמה ובמשך שנים מאז אין לי שום בעיות חשמל !

רצוי לחבר סופיות בהלחמה כדי שתו"כ קפיצה לא יתנתק שום דבר (נניח החוט של הקויל), רצוי להחזיק מודול הצתה ספייר ואף מערכת הצתה קומפלט. התקיעות היחידות שקרו לי היו כתוצאה מניתוק של חוט שלא חובר כהלכה או מודול שסיים את חייו.

lizard
15-12-05, 22:50
תודה רבה.

בסה"כ הסרתי ואני מסיר חוטים שלא מובילים לכלום או לא מחוברים לשום דבר.
את כל המתגים, פרט לאחד, שלא עושים כלום הסרתי ואני דואג לעקוב אחרי חוטים שלא מובילים לכלום ולהוציא אותם.
העניין הוא שיש שם הרבה קומבינות ואני חושש מקצרים ומשריפות חשמל.

shmil
16-12-05, 09:56
מקסימום - תתעסק חצי יום בלהוריד ולחתוך ולבודד חוטים שאינם מגיעים לשום מקום.

נדמה לי שזה היה בתגובה עוד בעמוד הראשון.
זה עשוי להסביר כמה דברים.

ואגב, גם את הבודי אל תמהר להסיר. מרבית בעיות הפחחות יכולות להפתר מצויין גם כשהוא מורכב. רק תושבות בודי קרועות לחלוטין דורשות הרמת הבודי מהשאסי, וגם אז לא מתחייבת הסרה מוחלטת.

אם תפרק ותסיר אותו יש לך סיכוי טוב לשבור ידית גיר או את מנופי שילוב ההילוכים, ואם תסיר את מכסה הגיר קודם, יש לך סיכוי מצויין לגרום לאי השתלבות הילוכים או לשילוב שני-שלישי יחד כשתרכיב את המכסה חזרה.

lizard
16-12-05, 13:41
כל התושבות בודי האחוריות קרועות כמעט לגמרי.

אני לא רואה שום דרך אחרת פרט להסרה מלאה של הגוף, העלאה שלו על בוקים ועבודה אינטנסיבית עליו. תאמין לי שאני לא רוצה לעשות את זה.

אני גם לא בטוח כמה גוף ישאר אחרי החלודה. חשבתי על ניקוי חול אבל אני פוחד שלא ישאר לי כלום אחר כך.
מצד שני, הרעיון להשתמש ביריעות פייבר וקבלאר במקום פח מתחיל להשמע הרבה יותר מעשי.
חשבתי שזה בלאגן להשתמש בפייבר אבל כנראה שטעיתי.

-->