PDA

צפייה בגרסה מלאה : Abs בשטח ?

JustDoB
21-07-17, 14:43
בזמנו היה כאן שרשור של טרופר שהתהפך למרות שנעמד על הברקסים, ואחד ההסברים אם אני לא טועה היה שה abs גרם לרכב להשתחרר או משהו כזה.
לא מצליח למצוא את השרשור, אבל לאחרונה הרגשתי משהו דומה באיזה רגע בלנדקרוזר שלי, 2005.
אשמח להבהרות מה בדיוק צריך לעשות כדי לא להגיע לאותו מצב הרכב הספציפי הזה.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

נדב ש.
21-07-17, 14:57
הטרופר לא היתהפך בגלל abs, אלא בגלל נהג טיפש, וזה ממקור ראשון.

הדעה הרווחת היא לעשות מפסק ניתוק, הבעיה שברכב כמו שלך אתה מאבד עוד פונקציות כמו בקרות אלקטרוניות אחרות ולא בטוח כמה זה טוב ובריא לך ולרכב.

ד ו ר ו ן
21-07-17, 15:10
תבדוק, יש מצב שבלנדקרוזר בשנתון שלך ה-ABS מנותק במצב LOW.

בוזי
21-07-17, 15:25
בד"כ abs לא נכנס לפעולה מתחת למהירות מסויימת, משהו סביב 5 קמ"ש.

IlanHadar
21-07-17, 16:13
בכל הרכבים, החדישים, עם הילוך נמוך ה abs עובר למצב שטח ב low.

yoni_0000
21-07-17, 16:33
וחוץ מזה, עם כמה שאני זוכר בלנדקרוזר יש בקרת ירידה במורד, שנועדה בדיוק למצבים כאלה.
מצד אחד הגלגלים לא ננעלים, ומצד שני המערכת לעולם לא תתן לך להתדרדר בנפילה חופשית.

כמו כן, הABS לא עובד גם ככה במהירויות כלכך נמוכות, אלא החל מ-8 קמ"ש (אם אני לא טועה..).

נדב ש.
21-07-17, 17:40
תבדוק, יש מצב שבלנדקרוזר בשנתון שלך ה-ABS מנותק במצב LOW.

הוא לא.
ככה זה ב 3 שאני מכיר.

- - - Updated - - -

בכל הרכבים, החדישים, עם הילוך נמוך ה abs עובר למצב שטח ב low.

תוכל להסביר?

ברכבים האלה מערכת בקרת המשיכה עובדת על abs.

IlanHadar
21-07-17, 18:29
נדב,
זה הרבה קריאה תתחיל:
http://www.wkjeeps.com/wk_esp.htm בטח גם לג'יפ שלך יש אתר דומה.

לגבי ה abs תנסה לבלום בשטח על משטח כמו חצץ שאתה לא בהילוך נמוך, תרגיש מייד שה abs מתקתק, בהילוך נמוך פשוט יעצר בלי התערבות ה abs.

הוותיקים כאן בטח זוכרים את הטוסונים הראשונים שירדו לשטח והיו פשוט מתדרדרים במורדות ללא יכולת עצירה בגלל ה abs. היו חוויות לא נעימות.

נדב ש.
21-07-17, 18:40
נדב,
זה הרבה קריאה תתחיל:
http://www.wkjeeps.com/wk_esp.htm בטח גם לג'יפ שלך יש אתר דומה.

לגבי ה abs תנסה לבלום בשטח על משטח כמו חצץ שאתה לא בהילוך נמוך, תרגיש מייד שה abs מתקתק, בהילוך נמוך פשוט יעצר בלי התערבות ה abs.

הוותיקים כאן בטח זוכרים את הטוסונים הראשונים שירדו לשטח והיו פשוט מתדרדרים במורדות ללא יכולת עצירה בגלל ה abs. היו חוויות לא נעימות.

קראתי.
לא חידשת לי כלום לצערי, מדובר ב esp שכולנו יודעים מה היא עושה, כשמנתקים אותה אצלך ברכב אתה נישאר פשוט עם מה שיש לכולנו וזה ה TC בלבד שמבוסס על חיישני abs, הוא לא עובר ל"מצב שטח" למיטב ידיעתי.

ייתכן ומי שכתב שה abs לא ניכנס לפעולה במהירויות נמוכות צודק בהחלט, לא בדקתי את זה לעומק, אצלי בלימת המנוע מצויינת.

אצלי אין esp וטוב שאין.
יש לי נעילות ככה שגם את ה tc כבר לא צריך והייתי מוותר בכייף על abs גם.

איל מ
21-07-17, 19:48
בדיסקו 2 (לפחות אצלי, בו הדיפלוק לא מקורי והמחשב לא מכיר שאתה נעול), הabs עובד גם בlow וגם ובמהירויות אפסיות. בדיוק במקום שאתה לא רוצה אותו. מעצבן מאוד.
בזצנו היה דיבור על כך שברכבים בהם הדיפלוק כן מקורי, הabs יודע להתנהג אחרת, אבל גורם לצרות אחרות.
גרשון בזמנו דיבר על לשחק עם מחשב הבודי כדי להתגבר על כך, אבל בהצלחה להבין למה בדיוק הוא מכוון.

JustDoB
21-07-17, 22:33
אני מעריך את כל צרופי האותיות באנגלית, אבל תכלס, לרכב הזה, מה נכון לעשות ?

בוזי
21-07-17, 22:52
אצלי אין esp וטוב שאין.
אני יכול לספר לכם שמערכת esp הצילה את החיים שלי לפחות פעם אחת.
נסעתי במתינות ומאוד לאט, פנייה, בלימה מתונה, קרח שחור על הכביש, צלע הר, אין מעקה בטיחות, התחלה של סחרור....
עד שהפקודה האינסטיקטיבית לתקן את היגוי היתר הגיעה מהמוח לרגל ימין ולידיים - הרכב כבר עבד על לתקן את המצב.
ולפני שהבנתי מה קורה - הייתה לי שוב שליטה על הרכב.

נדב ש.
21-07-17, 23:00
אני מעריך את כל צרופי האותיות באנגלית, אבל תכלס, לרכב הזה, מה נכון לעשות ?

לא הייתי מנתק שום דבר, כמו שכתבתי למעלה הטעות של הטרופר היתה טעות מהג לא abs ולא שום דבר אחר.

ברכב כמו שלך כבר ראיתי אחד שניתק abs וגרם לנזקים אחרים בנסיעה בשטח.
יש לך בלימת מנוע טובה ובקרת ירידה במדרון, תשתמש בהם ותנהג בתבונה.

zerez
22-07-17, 10:57
הסתכלתי בספר הרכב המקורי(ל"ק 2005) כתוב שם שה abs נכנס לפעולה ב 10 קמ"ש ויוצא מפעולה ב 5 קמ"ש.
הוא גורם להגדלת מרחק העצירה בנסיעה על דרכים לא סלולת, בוץ או שלג ויש לנהוג בהתאם. לא מצאתי שום איזכור שהוא מתנתק ב low או בנעילת דיפרנציאל מרכזי

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

IlanHadar
22-07-17, 12:02
ג'יפ מדברים על זה, אצל יצרנים אחרים או שאין או שזה פחות בולט, הנה ציטוט מהעלון מכירות של רנגלר:
OFF- AND ON-ROAD BRAKE SYSTEMSA four-wheel disc antilock brake system(ABS) with a Jeep® 4WD off-road calibrationsystem provides more sustained wheel lockup on plowable surfaces — like mud,sand and gravel — than normal ABS

לפחות אצלי בגרנד ההבדל בין מצבי ה ABS מורגש למדי בין הילוך גבוה לנמוך.

JustDoB
22-07-17, 12:18
אני לא שואף לנתק כלום, והחשש שלי הוא לא ממהירות זחילה.
פשוט זיהיתי כמה מצבים שהדאיגו אותי בהם הבלימה בשטח במהירות בינונית היתה ארוכה באופן שסיכן אותי כי האוטו המשיך למרות הבלימה.
לכן אני שואל מה הכי נכון מבחינת הפונקציות השונות למהירות בינונית ?

erezgur
22-07-17, 12:42
נדב,

בטרופר אתה ניתקת את ה-ABS?

נדב ש.
22-07-17, 13:16
נדב,

בטרופר אתה ניתקת את ה-ABS?

לא, אבל באיזה שלב הפסיק לתפקד בגלל תקלה ונישאר ככה.
נציין שבטרופר ה abs הוא סוג של אופציה, כמעט ולא קיים ברובם, רק בחלק מצומצם של הדגמים.

- - - Updated - - -

אני לא שואף לנתק כלום, והחשש שלי הוא לא ממהירות זחילה.
פשוט זיהיתי כמה מצבים שהדאיגו אותי בהם הבלימה בשטח במהירות בינונית היתה ארוכה באופן שסיכן אותי כי האוטו המשיך למרות הבלימה.
לכן אני שואל מה הכי נכון מבחינת הפונקציות השונות למהירות בינונית ?

במהירות בינונית בשטח לנעול דיפ' מרכזי(כדאי בכל ירידה מאספלט) , יש מצבים שכדאי בכלל לנסוע בתחום ה low, לדעתי כדאי לך להעביר גם את הגיר למצב ידני(טיפטרוניק) המאפשר לך בחירת הילוכים ושליטה יותר טובה כשאתה מוריד הילוך ידני ובולם את הרכב בנוסף לבלמים.

יונתןמצפה
22-07-17, 13:32
במאזדה bt50 שהייתי נוהג עליה באופן קבוע ה abs התנהג בשטח בצורה שערורייתית. 4*4- hi/low. בשלב מסוים התחלתי לנתק את הפיוז שלו בכל נסיעת שטח ארוכה. הרכב חזר לתפקד נהדר בבלימות.
לעומת זאת בדימקס המצב היה הרבה יותר טוב ולכן וויתרתי על הפעולה הזו.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

erezgur
22-07-17, 13:53
בטרופר הנוכחי שלי יש ABS. בד"כ לא מפריע לי, אבל כבר היו מספר פעמים שבנסיעת שבילים מהירה יחסית נאלצתי לבלום בפתאומיות יחסית ובכל פעם כזו אני שוב מהרהר באפשרות לבטל את ה-ABS בכל שילוב של 4X4, נשמע לי הגיוני ואני בטוח שמישהו כבר עשה זאת (כלומר שלחיצה על הכפתור החשמלי בדשבורד המשלב 4X4 ינתק גם את ה- ABS ולהפך)...

נדב ש.
22-07-17, 14:31
לא חושב שזה אפשרי, כן אפשרי לעשות מפסק ניפרד ל abs למצב on/off, לא תהיה עם זה בעיה מלבד אולי קוד תקלה שיופיע ב ecm בסריקת תקלות שגרתית.

zerez
22-07-17, 18:17
בטרופר הנוכחי שלי יש ABS. בד"כ לא מפריע לי, אבל כבר היו מספר פעמים שבנסיעת שבילים מהירה יחסית נאלצתי לבלום בפתאומיות יחסית ובכל פעם כזו אני שוב מהרהר באפשרות לבטל את ה-ABS בכל שילוב של 4X4, נשמע לי הגיוני ואני בטוח שמישהו כבר עשה זאת (כלומר שלחיצה על הכפתור החשמלי בדשבורד המשלב 4X4 ינתק גם את ה- ABS ולהפך)...

לא ניראה לי מסובך, אפשר לחבר סליל של ריליי לנורת ה 4*4 בלוח השעונים ואת המגעים לפיוז של ה abs.
כל פעם שתשלב ה abs ינותק

asafk
22-07-17, 18:53
בשבילים מעוטי אחיזה, כורכר בעיקר, ABS הוא אסון פוטנציאלי. הוא שואף לשמור על מקדם חיכוך מסויים על ידי הקטנת ההחלקה. אבל בשטח הגרף של מקדם החיכוך לעומת החלקה נראה אחרת מאשר בכביש, ובשטח דווקא נעילת גלגלים שעל כביש היא מקדם חיכוך נמוך - עשויה להיות מה שיגרום לרכב לבלום על ידי חשיפת המצע הקשה שמתחת לכורכר.
לכן ״פעם״ כשהמכוניות היו פחות חכמות ולא היתה מערכת למניעת החלקה שיושבת על הABS היה מקובל לנתק ABS בשטח על ידי כפתור או על ידי הוצאת הפיוז. בדיסקברי הצבאיים למשל (רכב אלופים בשנות ה90) היה כפתור ליד הלוח שעונים (שנראה אלגנטי כמו עבודה של המש״א) וגם בדיסקברי אזרחיים ודיסקברי2 היינו מאלתרים כפתור ניתוק. אני מדבר על תקופה שלרוב הSUV בכלל לא היה ABS.

אסף.

נמרוד
23-07-17, 07:12
דיסקברי שרת בצה"ל?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

asafk
23-07-17, 07:40
זה אמנם לא נושא הדיון אבל כפי שכתבתי... רכב ב׳ של האלופים בשנים 95-96 אולי גם 97. בנזין כמובן. לבן.

אסף.

גיא
23-07-17, 09:30
הטרופר לא היתהפך בגלל abs, אלא בגלל נהג טיפש, וזה ממקור ראשון.

הדעה הרווחת היא לעשות מפסק ניתוק, הבעיה שברכב כמו שלך אתה מאבד עוד פונקציות כמו בקרות אלקטרוניות אחרות ולא בטוח כמה זה טוב ובריא לך ולרכב.

תוכל אולי לספר מה באמת קרה שם ?
פה או בשרשור השני ? ...
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/102906-%D7%94%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%A8-%D7%91%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%A9%D7%9F-%D7%96%D7%94-%D7%9E%D7%99%D7%A9%D7%94%D7%95-%D7%9E%D7%A4%D7%94/page4

תודה

נדב ש.
23-07-17, 10:27
תוכל אולי לספר מה באמת קרה שם ?
פה או בשרשור השני ? ...
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/102906-%D7%94%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%A8-%D7%91%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%A9%D7%9F-%D7%96%D7%94-%D7%9E%D7%99%D7%A9%D7%94%D7%95-%D7%9E%D7%A4%D7%94/page4

תודה

בקצרה, בעל הרכב הלווה אותו לחברים שלו, אלה ללא ניסיון יצאו לטייל, מה קרה כבר ראית, הטעות היתה שהנהג לחץ על דוושת הגז במקום בלם וכמובן גם שהמכוון לא הכווין אותו לרדת בצורה נכונה.
מניסיון עם טרופר ארוך מהשנתונים האלו קשה מאוד להפוך אותו, מגיע לזוויות יפות בלי בעיה.

גיא
23-07-17, 10:44
תודה.

katsirz
23-07-17, 11:10
דיסקברי שרת בצה"ל?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
לדעתי היה אחד אצל עוזי דיין כסגן רמטכ"ל. לא זוכר נוספים

-->