PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לגבי פורסטר - נסיעה בחולות

yuval_z
30-07-17, 20:55
אהלן,
לפני מס׳ חודשים רכשתי סובארו פורסטר 2013 xs יד שנייה אוטומטית עם 50,000 קמ׳.
הרכב נבדק בבדיקת והכל יצא תקין.

ביום שבת נכנסתי איתו לראשונה לשטח חולי, באחד הקטעים הרכב קצת שקע אך לא התיישב על הגחון, פשוט היה קצת שקוע בחול.
כמובן שכששמתי לב שהתחפרתי אז מייד עצרתי.
כאן מתחיל החלק המעניין:
כדי לצאת מהסיטואציה העברתי לרוורס אך כשנתתי גז הטורים עלו עד 2500 והגלגלים לא הסתובבו ( אפילו לא היה סחרור ).
לחצתי על הדוושה עד הסוף ושוב הטורים לא עלו מעל 2500 והגלגלים לא הסתובבו.
העברתי שוב לדרייב וההתנהגות הייתה זהה, הטורים החלו לעלות ונעצרו ב2500 והגלגלים פשוט לא הסתובבו.

כיביתי והדלקתי את האוטו ושוב שילבתי לרוורס הפעם האוטו כן החליט לנסוע ויצאתי מהחולות.

האם למישהו קרה משהו דומה? יכול להיות שלפורסטר אין מספיק כח בשביל לסובב גלגלים אם הוא קצת שקוע בחול ?

אשמח לשמוע אם קרו פה מקרים דומים.

תודה,
יובל

GodsFather
31-07-17, 00:17
יש מצב שההילוך לא השתלב...?

בכל מקרה בעתיד תזכור להוריד אויר לפני כניסה לחולות.
ובעקרון מומלץ קורס נהיגה בשטח אם זו פעם ראשונה שלך בשטח. תכיר היטב את הרכב עם מדריך מוסמך ותצבור בטחון

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

יונתןמצפה
31-07-17, 00:23
אין לי נסיון עפ פורסטר בחול אבל המצב שאתה מתאר בהחלט הגיוני לרכב אוטומט ללא low כאשר הגלגלים רואים התנגדות משמעותית. ובחול כשיש 4 גלגלים מחופרים ההתנגדות גדולה מאוד. מציע אם וכאשר זה קןרה לא להמשיך לנסות אם אתה לא רוצה נזק בגיר.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

YoavR
31-07-17, 01:27
לא תקין.
קח את הרכב למוסך שיחברו למחשב. אולי יראו משהו בהיסטוריית תקלות.

אני עם פורסטר ישן יותר שצבר לא מעט קילומטרז' בחולות ודיונות. בד"כ מוריד לחץ ל 20psi אבל לא תמיד.
הרכב נוסע יפה מאוד בחול והבעיה הרצינית היחידה היא קוליסים עמוקים. אז מהר מאוד "מתיישבים" בגלל מרווח הגחון המוגבל.

yuval_z
31-07-17, 10:12
הורדתי אוויר ל15 psi.
ואני לא חושב שהייתה בעיה בהשתלבות של הגיר. עבר לרוורס ועבר לדרייב.
זה פשוט הרגיש כאילו לרכב לא היה כח.

ללכת למוסך? מה הם יכולים לבדוק? לפי מה שאני מכיר כשהרכב נקנה הוא עובר בדיקה בדיוק כדי לדעת כמה כח יש למנוע והכל היה תקין.
האם יכול להיות שיש קשר למערכת x mode או לכפתור של בקרת החלקה?

תודה לעונים

elephant man
31-07-17, 11:14
בכניסה לחולות, יש לנתק בקרת משיכה.
מה שתארת מתאים למצב בו הבקרה לא מאפשרת לכוח המנוע להתבטא.

yuval_z
31-07-17, 11:59
כלומר, כשלארבעת הגלגלים יש אחיזה ( אף אחד לא מסתובב ) בקרת המשיכה תמנע מכח המנוע לעבור לכל4 הגלגלים???
זה לא קצת מוזר ?

דרור ברלי
31-07-17, 13:47
הרכב תקין. תנוח דעתך.
כל הסיפור זה מערכת ESP - בקרת יציבות. לא קיימת בדגמים ישנים של הפורסטר (דור 1 ו-2).

אם המערכת מזהה גלגלים מחליקים היא תבלום אותם, ובו זמנית תחדול לך את המנוע. הוא לא יכבה אבל גם לא יעלה סל''ד.
אלא שבנהיגת שטח אנחנו רוצים לעתים לקבל תנופה ואת מירב ההספק גם במחיר החלקת גלגלים - לכן בכניסה לשטח בכלל ובחולות בפרט יש לכבות את המערכת.

העניין הזה קריטי ויכול להיות אפילו מסוכן - בעלייה דרדרתית למשל. לכן תשנן לעצמך לכבות את המערכת בכל כניסה לשטח ובמיוחד לחולות או מעלה דרדרתי או שטח בוצי. כמובן כאשר חוזרים לכביש מדליקים את המערכת מחדש.

המערכת הינה ברירת מחדל של הרכב ולכפתור יש רק מצב אחד - גם אם כיבית את המערכת, ברגע שדוממת את הרכב והנעת אותו שוב - היא חוזרת לפעול. קח בחשבון ושים לב ואם אתה ממשיך לנסוע בחולות או בשטח - נא ללחוץ שוב על הכפתור ולנתק שוב. האינדיקציה למערכת ''מנותקת''* היא נורה כתומה דולקת בלוח המחוונים עם ציור סכמטי של מכונית מחליקה והכיתוב OFF.

*כשאנחנו אומרים שמהערכת ''כבויה''/''מנותקת'' אנחנו מתכוונים שהיא במצב שאפשר להגדיר אותו כ''רדום חלקית''. רק במכוניות ספורטיביות בהגדרתן ניתן לבצע ניתוק מלא של המערכת.

גילוי נאות:
אני מעביר הדרכות נהיגת שטח לבעלי מכוניות סובארו חדשות.

yuval_z
31-07-17, 13:54
כל הסיפור זה מערכת ESP - בקרת יציבות. לא קיימת בדגמים ישנים של הפורסטר (דור 1 ו-2).

אם המערכת מזהה גלגלים מחליקים היא תבלום אותם, ובו זמנית תחדול לך את המנוע. הוא לא יכבה אבל גם לא יעלה סל''ד.
לכן בכניסה לשטח בכלל ובחולות בפרט יש לכבות את המערכת.

העניין הזה קריטי ויכול להיות אפילו מסוכן - בעלייה דרדרתית למשל. לכן תשנן לעצמך לכבות את המערכת בכל כניסה לשטח ובמיוחד לחולות או מעלה דרדרתי או שטח בוצי. כמובן כאשר חוזרים לכביש מדליקים את המערכת מחדש.

המערכת הינה ברירת מחדל של הרכב ולכפתור יש רק מצב אחד. גם אם כיבית את המערכת, ברגע שדוממת את הרכב והנעת שוב - היא חוזרת לפעול. קח בחשבון ושים לב ואם אתה ממשיך לנסוע בחולות או בשטח - נא ללחוץ שוב על הכפתור ולנתק שוב. האינדיקציה היא נורה כתומה בלוח המחוונים עם ציור סכמטי של מכונית מחליקה והכיתוב OFF.

גילו ינאות:

היי דרור,
תודה על התשובה המפורטת.
דבר אחד אני לא מבין, אתה בעצמך אומר ״אם המערכת מזהה גלגלים מחליקים היא תבלום אותם״ לא היה פה מקרה של גלגלים מחליקים.להפך, ארבעת הגלגלים היו בחול ולא הסתובבו כלל. לא משנה כמה גז נתתי, הטורים נעצרו ב 2500 ואף גלגל לא הסתובב.
בכל מקרה פעם הבאה שאני אכנס לחול אני אכבה את הesp.

תודה ,
יובל

דרור ברלי
31-07-17, 15:15
מספיקה החלקה קלה ותגובת המערכת מהירה מאוד.

ariel-ro
31-07-17, 16:02
יובל,
ש4 הגלגלים נמצאים בחול דיונות שכזה אין להם אחיזה מושלמת, הם מסתחררים ומסתובבים ותוך כדי מייצרים תנועה. ולכן הESP עצר אותך.

מצב דומה קרה לי ולעוד חבר'ה שהיינו עם צמיגי קיץ בירושלים הקפואה שהכבישים היו מכוסים בקרח.
כשניסינו להתחיל מעמידה עם ESP, הרכב לא יצר שום תנועה פשוט עמד במקום ואף החליק מעט אחורה. ברגע שניתקנו את הESP הגלגלים הסתחררו אך הצליחו ליצר תנועה. מה שמעניין אבל הגיוני הוא שברגע שהרכב התחיל לנוע הפעלת הESP דווקא שיפרה את יכולת התנועה קדימה. אבל עם התחלת נסיעה מהמקום היא לא הצליחה להתמודד.(והיה מדובר על ESP מודרני של גולף דור 7)

erezgur
31-07-17, 16:42
גילוי נאות:

חוזר על ההמלצה החמה לפותח השרשור - הדרכה טובה לנהיגה בשטח תחסוך הרבה תסכול וגם כסף.
ההנאה תגבר ותוכל להנות מהקניה שביצעת. דרור הוא כתובת מצויינת להדרכה שכזו.

buzi_e4
18-08-17, 18:07
זה היה שירשור מצוין שלמדתי ממנו הרבה. אני מבין שאם כך חייבים לנתק בקרת יציבות וגם להוריד אוויר. ז"א שצריך קומפרסור באוטו? ולגבי קומפרסורים, ב-HOME CENTER יש אחד בשם WALTER שעולה 160 ש"ח. זה יכול לעשות את העבודה?
תודה,
בעז

איל מ
18-08-17, 18:22
ככלל, כל מה שיש בהום סנטר שווה לתחת.
ייתכן והקומפרסור יעשה את העבודה כמה פעמים, אבל גם מאוד ייתכן שאחרי שיישכב שנה בבגאז', ובדיוק כשתצטרך באמת, תגלה שכל חלקי הגומי והפלסטיק התפוררו, ואין קומפרסור.
(לחלופין התחממות עד נזק בעבודה מאומצת) .

erezgur
18-08-17, 19:08
ממליץ לך לבקר בל.כ. ברמלה או במייל הצפוני שלהם וגם אצל אישטח ליד בלומפילד...
מקומות טובים לרכוש ציוד חילוץ וגם לשטח

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

ofer_b
18-08-17, 23:06
נצל"ש לגבי קומפרסור מל.כ.
יש לי אחד כזה, מותקן ברכב כבר כמה שנים ועובד בסדר גמור. האם יש איזה תחזוקה שהוא צריך? לשמן אותו או להחליף אטמים וכו'? כמה זמן הוא יכול להחזיק?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

erezgur
19-08-17, 09:20
אני כבר קרוב לעשר שנים מחזיק ברכב קומפרסור סיני מל.כ. ללא כל פעולות תחזוקה. עובד לעיתים רחוקות בלבד אבל עדיין לא עשה בעיות.

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

shaizahv
12-11-17, 12:59
שלום דרור
היתה לי בדיוק את אותה הבעיה עם פורסטר 2011 לא ידעתי שצריך לכבות את מערכת בקרת יציבות , ובכל עליה מתונה באיזור אילת
הוא פשוט היה נעצר לי באמצע ללא אפשרות לקבל כח מהמנוע. לאחר שניתקתי הוא עלה בקלות.
רציתי רק לשאול אותך וסליחה על הבורות במה והאם מערכת בקרת המשיכה שיש לדגם הזה, שונה ממערכת בקרת היציבות שהמלצת
לנתק? האם הניתוק לא מבטל גם את מערכת בקרת המשיכה ובכך פוגע מאוד ביכולת השטח של הפורסטר?

אודה לתשובתך.
שי

I. Shlomo
13-11-17, 16:52
שלום דרור
היתה לי בדיוק את אותה הבעיה עם פורסטר 2011 לא ידעתי שצריך לכבות את מערכת בקרת יציבות , ובכל עליה מתונה באיזור אילת
הוא פשוט היה נעצר לי באמצע ללא אפשרות לקבל כח מהמנוע. לאחר שניתקתי הוא עלה בקלות.
רציתי רק לשאול אותך וסליחה על הבורות במה והאם מערכת בקרת המשיכה שיש לדגם הזה, שונה ממערכת בקרת היציבות שהמלצת
לנתק? האם הניתוק לא מבטל גם את מערכת בקרת המשיכה ובכך פוגע מאוד ביכולת השטח של הפורסטר?

אודה לתשובתך.
שי

בס"ד

שלום שי.

ככלל אצבע ניתוק מערכת "בקרת יציבות" (ESP - Elecrtonic Stability Program) מומלץ כמעט תמיד בירידה לשטח.

חשוב לא פחות ואפילו הרבה יותר להחזיר למצב פעילות מיד בחזרה לנסיעה בכביש.

כ"כ ניתוק מערכת "בקרת יציבות" אינו פוגע במערכת "בקרת משיכה" (TCR - Traction Control) החשובה מאוד בנסיעה בשטח (נותנת פתרון למקרי הצלבות).

שלמה.

גיל דוידוביץ'
18-09-18, 12:23
יובל שלום,
אני נוהג בפורסטר XT 2017 ונתקלתי בבעיה דומה. ההסבר שקיבלתי הוא כדלקמן: בתנאים קשים, כדי לשלב רוורס צריך קודם להעביר ל - P, ורק לאחר מכן ל - R. אצלי השיטה הנ"ל פתרה את הבעיה. לא ברור לי אם זה באג או פיצ'ר, אבל אם זה עובד אז מה איכפת.

דרור ברלי
18-09-18, 13:46
מעולם לא שמעתי על שילוב ל-P לפי שילוב ל-R.

אין קשר בין בקרת יציבות (ESP) לבקרת משיכה (ETC/TC). המערכות לא תלויות זו בזו. ESP ניתנת לכיבוי (חלקי). ETC לא ניתנת לכיבוי. ESP שומרת עליך בכביש ובשביל אבל מפריעה בשטח, ETC משפרת לך עבירות.
אחרי הפחתת לחץ אויר המתבקשת, פורסטר נוסע נהדר בחולות. רק צריך לזכור לשמור על הצמיגים (חתך נמוך) ועל הפגוש הקדמי הבולט, לשמור על תנופה ולהיזהר מקוליסים עמוקים כי הגחון שלו נמוך.

לגבי קומפרסורים:

המותג פחות חשוב. מה כן חשוב שיהיה בקומפרסור?
1. חיבור למצבר עם "תנינים" ולא לשקע מצית.
2. פיוז
3. מסנן אוויר
4. צילינדר ובוכנה ממתכת ולא מפלסטיק
5. צינור מילוי שרשורי ארוך

המדחס הסיני של ל.כ. נותן עבודה אצלי כבר 9 שנים (הקודם נגנב עם הסופה הירוקה ונתן גם הוא שירות נאמן לאורך שנים ללא בעיות). עובד כל שבוע. ניפח במצטבר אלפי צמיגים (לא טעות) וידו עוד נטויה. אין לו שם או מותג, אבל זה מוצר מנצח, איכותי ומומלץ, שעלותו סביב 450-500 שקל בערך אם אני לא טועה.

-->