PDA

צפייה בגרסה מלאה : ביטול מוט פנהרד בסופה

זאבי
27-08-03, 14:30
מה השפעת ניטרול מוט פנהרד בסופה על יציבות הרכב?

זאביק
27-08-03, 16:02
יש השפעה, והיא לא קטנה.
הרכב פחות יציב בסיבובים.
עלול להיות שיהוי (השהייה) מרגע הפניית ההגה עד סיבוב הגלגלים ממש (כי הסרן זז קצת לצדדים). זה נותן הרגשה כאילו הסופה לא פונה.

מצד שני, מתרגלים. אני נוסע כבר שנתיים ללא מוט פנהארד.

אבל, זה שני ברגים לפרק.
תפרק, תעשה סיבוב, תרגיש לבד ותחליט.

אריק זמר
27-08-03, 18:10
מצטרף ומחזק את זאביק. גם אני נטרלתי בבת אחת בזמנו את הפנ-הרד יחד עם הסטבילייזר ונהגתי כך תקופה ארוכה מאד.
עם זאת, יש לציין כי הפנ-הרד הינו חיוני חד משמעית באפליקציה הכוללת קפיצי סליל ולא קפיצי עלים.

asafk
27-08-03, 21:41
נסיעה בכביש בסופה בלי פנהרד מסוכנת!
לא סתם שמו אותו שם. סופה זה לא CJ, והגיאומטריה של המתלים שונה. בגלל זה היה צורך להוסיף מוט פנהרד. המוט מונע תזוזה ימינה- שמאלה של הסרן. בלי המוט, הסרן חופשי לזוז ימינה- שמאלה כמה סנטימטרים טובים. זה גורם לרכב לשוט, במקרה הטוב, ובמצבים קיצוניים עלול לגרום לאובדן שליטה, בגלל תגובת ההיגוי המאוחרת של הסרן, שמכניסה אימפקט, דרך המתלים, לרכב.

אסף.

נמרוד
27-08-03, 23:04
נסיעה בכביש בסופה בלי פנהרד מסוכנת!
לא סתם שמו אותו שם. סופה זה לא CJ, והגיאומטריה של המתלים שונה. בגלל זה היה צורך להוסיף מוט פנהרד. המוט מונע תזוזה ימינה- שמאלה של הסרן. בלי המוט, הסרן חופשי לזוז ימינה- שמאלה כמה סנטימטרים טובים. זה גורם לרכב לשוט, במקרה הטוב, ובמצבים קיצוניים עלול לגרום לאובדן שליטה, בגלל תגובת ההיגוי המאוחרת של הסרן, שמכניסה אימפקט, דרך המתלים, לרכב.

אסף.

מה ההבדל מהבחינה הזאת בין YJ לCJ? מה שונה עקרונית בגיאומטריה?

דרור ברלי
27-08-03, 23:22
תיקון טעות -
הסרן נשאר נטוע במקומו - מה ש"שט" ימינה ושמאלה זה שילדת ומרכב הסופה, שלמשאבת ההגה יש מספיק כוח על מנת להזיז אותם ימינה ושמאלה כמה מ"מ או ס"מ (תלוי במידת החופשים שיש לכל רכב, אינדיבידואלית), לפני שסיבוב ההגה באמת מפנה את הגלגלים.
אני נסעתי תקופה ארוכה ללא סטבילייזר ועם פנהרד, והיום גם ללא פנהרד, וההיגוי אכן נפגע. בזמנו התנהלו ויכוחים מרים סביב הנושא - מוט פנהרד בסופה כן או לא - והתשובה חד משמעית - כן. הוא לא נמצא שם סתם. ולכל מי שמזלזל בהנדסה של תע"ר, אז הפנהרד הוא לא המצאה של תע"ר. הוא הגיע לסופה היישר מהרנגלר YJ. מי אנחנו שנחליט שהוא לא חיוני?
לכשתסתיים העבודה על קיט המתלים שלי, ייבנה מתאם להגבהה נכונה של הפנהרד והוא יוחזר אחר כבוד למקומו, אפילו במחיר ס"מ או שניים ממהלך המתלה.

זאבי
28-08-03, 08:38
תודה על התגובות.
האם מישהו מכיר פתרון לחיבור גמיש דמוי תפוח הגה לחיבור מוט פנהרד לציר הקדמי שינטרל את המומנט הנוצר בבוקסה (ע"ח הגומיה) בשקיעת הציר במיוחד במקרה של התקנת "שאקלים" מוארכים בקפיצים קדמיים ?

זאביק
28-08-03, 10:29
תודה על התגובות.
האם מישהו מכיר פתרון לחיבור גמיש דמוי תפוח הגה לחיבור מוט פנהרד לציר הקדמי שינטרל את המומנט הנוצר בבוקסה (ע"ח הגומיה) בשקיעת הציר במיוחד במקרה של התקנת "שאקלים" מוארכים בקפיצים קדמיים ?

לא הבנתי מה אתה מתכוון.
דבר ראשון, מה הבעייה שאתה רוצה לפתור ?
דבר שני, לא הבנתי את הפתרון :roll:

זאבי
28-08-03, 12:06
לשאלתך,
הארכת "שקלים" של קפיץ קדמי גורמת לשינוי זוית ציר קדמי ובורג חיבור מוט פנהרד ביחס לאפקי (מבט צד).
שינוי זוית קטן זה גורם ללחץ על בוקסת הגומי המותקנת בבוקסת המוט שעדיין אפקית. עקב כך מופעל כוח פיתול מסוים על קפיצי העלים הקדמיים ובפועל מקשיח אותם.
התקנת תפוח או הגמשת הבוקסה ע"מ שתוכל להסתובב (זוית מזערית) תבטל את הלחץ דלעיל.

השאלה האם מישהו התנסה בפתרון המוצע ו/או אחר לפתרון הבעיה.

ארז
28-08-03, 12:14
אבל למה?
מה זה יתן לך?
התוספת למהלך המתלה היא אפסית,בדקנו את זה לא אחת.
זה רק יגרע ממך המון יציבות וביטיחות,עזוב את הפנהרד בשקט.

זאבי
28-08-03, 12:43
אני מקבל הגבהה שלדה של כ-20 מ"מ בהארכת "שאקלים" והמהלך משתפר בגלל אפקט "בודי-ליפט" באותה מידה.
זה נראה קצת זניח עך כרגיל כל ס"מ קובע.

תודה

ארז
28-08-03, 14:05
לא הבנתי....אתה מקבל הארכת מהלך על ידי בודי ליפט?
אתה לא!
הורדת הפנהרד תוסיף לך משהו כמו ס"מ או שתיים למהלך,לא שווה לעומת מה שאתה מפסיד.

נמרוד
28-08-03, 14:19
תודה על התגובות.

הפתרון שאתה מחפש נקרא "מיסב קצה" (מיסב כדורי, heim joint, Rose joint והשם המדויק הוא Rod end) .
http://www.izook.com/tech/samurai/suspension/ncopanhard/images/panhard_layout_1.jpg

זה קיט של מוט פנהרד לא יודע למה אפילו, מיסבי הקצה הם החלקים עם הברגה זכרית שנכנסים לשני צידי המוט ובתוכם יש מיסב כדורי. מיסבי קצה כאלו אתה יכול למצוא בחנויות מקצועיות למיסבים, הם יקרים למדי. אתה יכול לקנות מיסבי קצה מאיכות לא הכי גבוהה בגדלים מסוימים בחנויות שמספקות חלקי חילוף לטרקטורים. מחירים סבירים. זה מחייב אותך לייצר מחדש או להתאים את המוט ואולי גם את החיבורים בשלדה ובסרן.

זאביק
28-08-03, 14:36
אם הבנתי נכון אז בגלל הארכת השאקלים הקדמיים, המוט יושב במקום הלא נכון, ולוחץ את בסרן חזרה ל"מקומו הטבעי".
נכון :roll: :roll: ??

הפתרון הוא יקום מחדש של המוט, היות ועקב ההגבהה הוא קצר מידי.
תסתכל בתמונה הזו
http://www.rubiconexpress.com/images/RE5520.jpg
בצד ימין תראה תושבת בצורת "ר" לפנהארד שממקמת אותו מחדש.

זאבי
28-08-03, 19:52
תודה לחברים
הפתרון של נמרוד הוא בדיוק הרעיון שהועלה על ידי במקור.
מסתבר שמישהו כבר המציא את הגלגל.
מקצת החברים לא הבינו את הבעיה וזה מעיד על כושר הסבר לקוי שלי ועל כך הסליחה.

אני מקווה להתפנות לאילתור בנוסח הקיט שנמרוד שלח ולעדכן את כולם בבוא העת. :D

-->