PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגבהות מעבר לים (לג'מיני)

aninim
16-12-05, 02:32
למישהו יש ניסיון עם הזמנת קפיצים\בולמים מחו"ל? יש בעיה של משקל ובארץ יש בעיה של מחיר....
בכל אופן בשביל החימום התחלתי לחפש חומר מתאים להגבהה של הגוף (כן זה לא חוקי בלה בלה) ניאופרן וכאלה.
מסתבר שזה לא ממש מסובך, חוצמזה הגיע הזמן להכיר את הג'ימני מלמטה.

[/img]

tayrie
16-12-05, 03:51
הגבהה של הגוף(הבודי) שלא למטרת הכנסת צמיגים גדולים מיותרת ואפילו גורעת.

אלון_ק
16-12-05, 12:34
חיים צודק. אם אתה מתכנן צמיג 31+, אולי שווה לחשוב על זה. בשביל צמיג קטן יותר, לא הייתי אפילו טורח להכניס את זה לרשימת האפשרויות וודאי שלא אם אתה רק חושב על הגבהה, זה לא באמת מגביה את הרכב. מה יותר מכך, זה נזק פוטנציאלי גדול וכמעט וודאי לאורך זמן.

מערכות מתלים תמיד יקרות. אין לך שום מוצא זול מהנושא, אם אתה רוצה לעשות עבודה טובה. קפיצים עולים כסף, בולמים עולים כסף, חומרים למוטות רדיוס עולים כסף... זה לא כמו לבנות פגוש לבד, אם כי עבודה עצמית כן תוזיל לך את המחיר משמעותית.

האפשרויות הריאליות הזולות היחידות שיש לך הן בניית מערכת מתלים לבד, שזה לא פשוט אבל בהחלט אפשרי או התפשרות על אחת האפשרויות הזולות שמציגות יותר חסרונות מיתרונות - ספייסרים, בודי ליפט וכד'. שים לב שגם אם אתה עושה משהו שנדמה אלמנטרי כמו ספייסרים יש כמה דברים שחשוב להקפיד עליהם כדי לשמר את גיאומטרית המתלה בתחום עבודה נכון - סתם לזרוק סט בין הקפיצים לרכב יעשה הרבה יותר נזק מתועלת.

שאלה שאתה כן חייב לשאול את עצמך זה למה אתה מגביה את הרכב, לאיזה פער אתה מנסה לתת מענה. אם תענה לנו עליה, יהיה הרבה יותר קל להכווין אותך.

aninim
16-12-05, 18:20
קודם כל תודה על התשובות...
אני רוצה להכניס צמיגים עם קצת יותרגומי, אבל זה יהיה השידרוג האחרון
הגבהת הגוף תתן לי טיפלה יותר גובה בצידי הרכב (שכרגע אני תמיד משפשף)
ברור שאני מעדיף להחליף בולמים\קפיצים (זה גם יקרה מתישהו..) ,אני כמו שאתה רואה מרחרח, ותודות לכם גם אבין יותר,
בנוגע להגבהה לפני שאני קונה אני מנסה לבדוק את ההשלכות, הבנתי שעד 2" בג'ימני אין צורך בהתאמות מיוחדות, אני גם לא חושב שאצטרך יותר, אולי בעתיד, העניין שאני סטודנט בלי יותר מדי זמן ואת המחקר המקדים אני עושה ל"צערי" ברשת ולא תחת הרכב ובמוסכים...

אשמח לעוד הארות
תודה

אגב איך מצרפים תמונה?

aninim
16-12-05, 18:25
[ftp://sansana.bgu.ac.il/SC00018sss.jpg][/img]

אלון_ק
16-12-05, 20:55
בפורום הכללי יש הודעה דביקה על איך מוסיפים תמונה.

אם אתה מעוניין להגן על הפח, תמגן אותו. בודי ליפט רק יפגע בו יותר והוא בטח שלא יגן לך עליו אם תמצא סלע גבוה מספיק כדי לפגוע בו גם אחרי ההגבהה (ואתה תמצא, ג'ימיני זה לא בדיוק ביג-פוט). מדרגת צד, רוקר פאנל, אלו הפתרונות המקובלים וכנראה היעילים עבור ההגדרה שלך.

aninim
16-12-05, 21:18
לא הבנתי את ההשלכות ,למה בודי ליפט פוגע?

אלון_ק
17-12-05, 01:30
לשלדה יש גמישות מסויימת. כשאתה מצליב, לדוגמא, אתה גורם לה להתעוות מעט (בגבול הגמישות, היא חוזרת לעצמה אחרי זה). הבודי יושב על השלדה, כאשר בינו ובין השלדה יש גומיות. הגומיות האלו מאפשרות תנועה מסויימת, קטנה יחסית, בין השלדה לבודי, ללא נזק לבודי. כאשר אתה מוסיף הארכה מעליהן, אתה בעצם מקבל קשת תנועה גדולה יותר (דמיין מוט ארוך. עבור הזזה של קצה אחד מעט, ככל שתתקרב לקצה השני ההזזה יותר גדולה למרות שהזוית בה הזזת את החלק התחתון לא השתנתה. ע"ע מפתח זוויתי). קשת תנועה גדולה יותר משמעה שאתה מזיז את הפח יותר ממה שהגומיות מסוגלות לשכך, לכן לרוב הוא מתחיל לקרוס. מבחינת הבודי, זה כאילו עיוותת את השלדה יותר.
מה זה לקרוס? קרעים בפח, סדקים בפח או בצבע מעליו. החלודה כבר תעשה את השאר מהר מאוד.

כמה ההבדל משמעותי עבור בודי ליפט ממוצע של 2'? אני לא יודע לומר לך. ההבדל קיים לבטח. הנקודה היא שהיתרון היחיד שהגבהה כזו מציגה עבורך היא אפשרות הכנסת צמיג גדול יותר בזול יחסית. מאחר ואתה לא מתכנן כזה צמיג (ואם כן, תגיד לנו עכשיו - יש עוד הרבה סיבות למה לשחק דווקא עם מערכת המתלים ולא עם בודי ליפטים), אני פשוט לא רואה שום יתרון לבודי ליפט. לעומת זאת, להחלפה של מערכת המתלים יש הרבה מאוד יתרונות ורק חסרון בולט אחד - המחיר.

יש אי שם (אני לא זוכר באיזה אתר אפילו) תמונה נהדרת של השתיימוביל של אריק מצליב בחורשן, שם רואים מעולה את העיוות. אני אחפש לך אותה, אם אני אמצא נעלה אותה.

tayrie
17-12-05, 17:57
עוד פגיעה יותר בסיסית , בודי ליפט מרים את מרכז הכובד במקרה שלך ללא סיבה וללא פיצוי.

tayrie
17-12-05, 18:00
עוד דבר :? , הרכב שלך במצב תקין עובר טסט בלי בעיות , למה להרוס את זה עם דבר חסר משמעות.

TANK
23-12-05, 17:34
אצלי הגומיות שעליהן יושב הבודי מצ'וקמקות לחלוטין.
במקרה ואמצא כאלה (אני מקווה שיש במכשירי תנועה), איך אני מחליף אותן ? (סמוראי, לא ג'ימני...)

aninim
23-12-05, 18:26
http://www.suzukiclubuk.com/diy.html#diy
http://www.geocities.com/lesterbillings/bodylift.html

בהזדמנות זו,אני חייב להגיב, שבודי ליפט אם נעשה טוב ולא לתוספות קיצוניות, לוא דודא מזיק!!
העניין של גמישות השילדה רק קטן כאשר בינה לבין הגוף יש יותר חומר שיכול להידחס (נאמר ציר Y) מבחינת פיתול סביב קו האורך של הרכב (X) אין משמעות כי אלו מקבילים!! הבעייה היחידה (לפי תורת החוזק והאלסטיות) היא בכפיפה סביב ציר הרוחב (Z) כלומר נניח שהרכב מורם משני צידיו (תחת כל דלת) עם ג'ק או סלע, במצב כזה התארכות של כל סיב של חומר מסביב לקו הניארלי (במקרה הזה השלדה) היא שונה וגדלה ככל שמתרחקים מציר זה (השלדה) אבל (אבל גדול) שילדת סולם בנויה להתפתל סביב ציר האורך ולא הרוחב, ואם היא כן עושה זאת אז בזויות זניחות ואם לא זניחות אז אני בבעיה בכלל.

בקיצור עד שלא אווכח אחרת זה מה שאני מכיר.

tayrie
24-12-05, 15:35
ונניח שהנזק הוא זניח (למרות שמה שכתבת לא עונה על אף חסרון שרשמתי)
איך הבודי ליפט מועיל במקרה שלך?

אתה תמשיך להשתפשף בדוק! , יש לי חבר עם רנגלר עם צמיגים 38'' קפיצים 6'' , בודי ליפט 3'' - והוא עדיין משתפשף בצידי הרכב...
http://www.rockcrawler.com/techreports/rough_country_tjx/images/tn/kr_rock_rear_flex4.jpg
http://www.rockcrawler.com/techreports/rough_country_tjx/images/tn/kr_rock_rear4.jpg

אם לא הבנת , בודי ליפט זה לא הפתרון בשבילך , נקודה - כמו שאלון כתב לך , יש פתרון , שים לב לפתרון של אותו חבר.

אלון_ק
24-12-05, 18:14
http://www.suzukiclubuk.com/diy.html#diy
http://www.geocities.com/lesterbillings/bodylift.html

בקיצור עד שלא אווכח אחרת זה מה שאני מכיר.
את ההגיון אהבתי, את המשפט הזה לא כל כך. במיוחד כשיש לך תעשיה שלמה (וענקית) סביב נושא הרכב, מגוון הקיטים לבודי ליפט עצום, מאות אלפי רכבים נוסעים עם זה... אבל אף אחד לא הצליח לבנות כזה דבר כמו שאתה מתאר?

מה שתה אומר נשמע לי הגיוני, זה בהחלט אמור להיות אפשרי לבנות קיט שלא יזיק. זה אומר אחד משלושה דברים: 1. אני ואתה לא יודעים מספיק על השלדה והבודי ויחסי הגומלין בינהם.
2. אנחנו מפספסים משהו עקרוני, כמו השלכות של חיבור כזה על המרכב בעת תאונה (סתם זורק רעיונות).
3. זה ניתן ליישום, אבל כל כך יקר/מסובך שאף אחד לא מוכן לשלם את זה.

כך או כך, כרגע יש לך פתרון תיאורטי מעולה אבל אין פתרון מעשי.

aninim
24-12-05, 20:14
אל תבינו אותי לא נכון....יש בשוק את כל הסוגים גדלים וצבעים של בודי ליפט רק אני כמו שאני לא אשלם 200-300$$ על קציצת אורתן ( poly- urethan) שזה בדיוק כל גלגל סקיטבורד שתשים עליו ידיים!
על רכב שהתפרק בתאונה שמעתי אני רק לא יודע איזה ברגים הוא שם ובאיזה תקן (כי הרי גם אותם מאריכים) .
העניין שלי בג'יפים ובכלל זה לעשות מקורי ולבד ולא בשביל לחסוך אלא כדי להתנסות ולעשות אפילו טוב יותר.

אלון_ק
25-12-05, 17:40
בסדר, מקובל, אני אפילו בעד. אני רק נגד הפסילה שלך של הנזק שבודי ליפט גורם - אם זה היה כל כך פשוט לייצר קיט שלא יגרום נזק, מישהו ממזמן היה עושה את זה. יש לך תעשיה שלמה וענקית סביב נושאים כאלו, יש סיבה למה אין בודי ליפט מושלם - עכשיו נותר רק לשאול את נמרוד/אסף/חנן למה...

aninim
25-12-05, 18:09
דוקא יש תעשייה כמו שאמרתי קיט כזה עולה 200-300$ הרוב כבר עושים לבד.
אני רוצה להגדיל צמיגים כי אין לי לזרוק 5K על הגבהה אבל יש לי לצמיגים ,על הדרך ראיתי פרוייקט שבו הברנש הגביהה את הטרנספר כגובהה הבודי ליפט ,שכידוע נמצא במקום רגיש בג'ימני.
בינתיים אני עסוק במבחנים שזה יותר חשוב נגיע לחופשה נראה מה קורה.
תודה לכולם בכל אופן !

אלון_ק
25-12-05, 21:15
דוקא יש תעשייה כמו שאמרתי אתה קורא את מה שאני כותב?

אני רוצה להגדיל צמיגים כי אין לי לזרוק 5K על הגבהה אבל יש לי לצמיגים ,על הדרך ראיתי פרוייקט שבו הברנש הגביהה את הטרנספר כגובהה הבודי ליפט ,שכידוע נמצא במקום רגיש בג'ימני.

1. כידוע למי? למיטב ידיעתי נדמה לכולם שהטרנספר שלכם פגיע, מעשית הוא ממוקם בדיוק כמו בסמוראי ובזה אף אחד עוד לא הצליח לייצר נזק עם אבן, כולל עשרות בעלי ג'ימיני לא ממוגנים ומאות בעלי סמוראי כנ"ל. חלק מהאנשים הנ"ל מתחרים עם הרכב שלהם. בקיצור, לא הייתי רץ למגן.
מה יותר מכך, אם כבר הייתי הולך למגן הייתי נמנע מהמיגון המעפן שמוכרים היום בארץ. פלטה בין קורות השלדה זה כסת"ח לא נורמלי, אם כבר מיגון אז כזה שנבנה מתושבות הטרנספר ועל הדרך גם מחליף אותן. יש עוד מידע על זה כאן:
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=11375&postdays=0&postord er=asc&highlight=%E8%F8%F0%F1%F4%F8&star t=20

2. מאחר ואתה דורש בודי-ליפט, אני מניח שאתה מכוון לצמיג 235 ומעלה. אנא עדכן אותנו לאיזו מידה בדיוק אתה מכוון, אם כי כך או כך כבר יש מקום לדון בשינוי יחס ההעברה בסרן או בטרנספר.

3. מי שזורק 5K על הגבהה די דביל, אין ספק. מי שמשקיע 5K בשיפור מערכת המתלים, על כל המשתמע מכך, משקיע בחכמה. זה כבר לא בודי ליפט, אבל גם את זה אתה יכול לבנות לבד. שינוי מוטות הרדיוס הנדרש הוא החלק הכי מסובך בכל הנושא, השאר משחק ילדים אצלכם. תביא קפיץ ויטארה אחד (משומש, תמצא ממישהו חינם, זה לא קשה) ובוא לכוס קפה. אני מתערב איתך שב2K אתה בונה לעצמך מערכת מתלים נוחה יותר, גבוהה יותר, עם מהלך מתלה כמעט כפול ואיזה סוג התנהגות שאתה רק רוצה. מפחיד אותך? יש לך כאן חבורת אהבלים שכל מה שמעניין אותם זה דברים כאלו. את התמיכה הטכנית תקבל, זה החלק הקל.

aninim
25-12-05, 21:28
וואלה??!?!?!
כולם צחקו כשרציתי לבנות מערכת מתלים לבד...כשאמרתי שאין לי 5K התכוונתי למתלים כמובן.
מה שאתה אומר חדש לי ,אז בעצם אתה אומר להשקיע 500 ש"ח ל OME "+2 לכל גלגל ולהשיג קפיצי ויטרה ישנים???? לא יישבר לי הגב ? הם בנויים לשאת משקל של ...וויטרה.
בנוגע לצמיגים אני לא מהמשוגעים אין לי פוזה ויש לי מה לעשות עם הכסף מאשר לבזבז על דלק וקלאץ' שילכו מהר.
המטרה היא 215/75/15 AT כנראה בריג'סטון, אם מה שאתה אומר נכון וישים, אני אוכל (אולי) לוותר על הבודי ליפט...

אלון_ק
25-12-05, 21:57
עצור...

אתה עושה הר מעכבר. בשביל צמיג 215/75/15 לא הייתי מתאמץ לעשות כלום, בפרט לא כשאני בכלל לא בטוח שהם לא נכנסים בלי שום שינוי בג'ימיני.
מה יותר מכך, למה לך לעלות למידת צמיג כזו אם אתה נשאר עם צמיג כביש (באתר הזה צמיג כבישטח זה צמיג כביש. מי שעוד לא יודע למה, מוזמן לסיבוב בוץ ליד הבית שלי)? היתרון האחד המשמעותי שיש למעבר מ205/70/15 למידה הנ"ל הוא שב215 יש כבר צמיגי שטח מלא. הפרשי הקוטר זניחים, הפרשי הרוחב זניחים (וגם אם לא היו, זה עדיין צמיג של עגלת סופרמרקט). 235/75/15 אני יכול כבר להבין, שם אתה יכול לטעון להפרשי נפחים משמעותיים וההפרש מהצמיג המקורי כן משמעותי,גם אם הצמיג עדיין קטן מאוד, אבל 215? אתה מתאמץ שלא לצורך...

לגבי מערכת המתלים, בלי שום קשר לנושא הצמיג (מה קרה, מתלים זה רק כדי לאכלס צמיגים?):

אז בעצם אתה אומר להשקיע 500 ש"ח ל OME "+2 לכל גלגל ולהשיג קפיצי ויטרה ישנים
לא. אני אומר שאם הכיוון נשמע לך, אם יש לך את התחת לשבת ללמוד קצת(כן כן, גם ספרים מגעילים יהיו חלק מזה - אין ברירה. לפחות הם מעניינים), אם יש לך את הסבלנות לעשות את זה כמו שצריך - אז יהיה אפשר לבנות מערכת מתלים. אני לא אומר מאיזה קפיץ, כי בשביל לומר את זה אתה צריך קודם להגדיר את הקבוע הרצוי...
2000 ש"ח זו הערכת עלות כוללת לסט בולמים חדש, חריטה של מתאמים בין הקפיצים (מה, חשבת שתשים רק אחד בכל גלגל?), מוטות רדיוס עם פתרון לזויות הנוצרות (חדשים, כנראה. יותר זול מבוקסות אקסנטריות...), שינויים בפנהרד, סט צינורות בלמים מוארכים (ושזורים) ועוד אי אלו הפתעות.
זה לא כולל מחירי קפיצים (כי אני מניח שאתה לא תקנה חדשים, אלא תשתמש במגוון קיימים), מחירי עבודה (אם אתה לא יודע לרתך וצריך רתך טוב שיבנה מוטות רדיוס) וכיוב'.

אני לא מדבר על מערכת שתגביה לך את הרכב ב2'. אני מדבר על מערכת שתגביה בדיוק כמה שאתה רוצה (רוצה 2? יופי, גם אפשר), שתאפשר לך לגהץ הרבה יותר מהר, לנהוג בנוחות גבוהה בהרבה גם בכביש ומעל הכל תאפשר לך מידת צמיג אמיתית, אם תבחר לשים כזה. את זה אין לך לקנות מהמדף היום ב5K, זה עולה הרבה יותר.

זה פרוייקט, זה לא יומיים והבייתה. בגלל זה כוס קפה קודם, לתת לך סדרי גודל לעבודה כזו, הכוונה ראשונית. משם זה כבר יזרום...

aninim
25-12-05, 22:51
כמו שאני מכיר את עממי אני אצטרך לקבוע לזה גבולות כמו גודל ההגבהה, וכל מה שמשתמע, כי מעל 2" זה מוטות רדיוס (שגם ככה מצ'וקמקים) אז למה לא ללכת על 5" ואז מה .לא תשים צמיגים גדולים>>>יחס העברה>>>>וכו'
לשבת אני לא מםחד וספרים אני פותח כבר שנתיים וחצי ,(לומד הנדסת מכונות) קבועי קפיץ לא מפחידים אותי ולרתך יש דוד מסגר,,,,אז מתי קבענו לקפה?

-->