PDA

צפייה בגרסה מלאה : חובה לצפות - תחקיר גניבות הנשק מצה״ל

ניר ל
16-09-17, 21:46
זה כבר לא רק עניין הנשק שנגנב ... זו ההפקרות וחוסר המשמעת ... הכל חפיף, הכל רופס, העבריינים גילו כבר לפני שנים את החולשה של החברה הישראלית ואת השתקפותה בצה״ל וכבר אין להם שום בושה ופחד.

https://m.youtube.com/watch?v=je-1WmKCDLw

GodsFather
16-09-17, 23:15
ניר, אתה כותב את הדברים כאילו מופתע... בתוך עמנו אנו חיים, שנים שאין אבטחה ראויה על בסיסי צה"ל ולא רק. אין זה גורף לכל הבסיסים אבל הדוגמאות בכתבה הן קצה הקרחון.
אמל"ח הוא לא הדבר היחיד בר גניבה בקלות.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

boaz avrahami
16-09-17, 23:46
שני דברים בנושא:

1. לאחרונה הורשעו בדואים בגניבת תחמושת בבסיס בדרום והמדינה תבעה אותם על במליונים על הנזק. בסוף המדינה התקפלה לאחר שהוכח שהמדינה התרשלה בשמירה...

2. אני לא מתפלא על הנשק. היה ממש לא מזמן רמטכל שגנבו ממנו את כרטיס האשראי שלו מהארנק בלישכה... אז אם הוא לא מצליח לשמור על אחד ארנק כיצד ישמור על המון נשק?

ואם מישהו חושב שאני מגזים שיקרא את הדברים ההזויים האלו:

http://mobile.kikar.co.il/article/243797

http://mobile.mako.co.il/news-military/security/Article-9f0468172bd3321004.htm

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ניר ל
17-09-17, 07:48
בסיפור שהביא בועז - הצבא כרגיל מתרשל בשמירה, אבל איך זה בדיוק מצדיק את הגניבה ? הם חדרו במודע לשטח סגור וגנבו ביודעין, זה לא שהתחמושת ננטשה בשטח פתוח. הגיעו להסדר טיעון על מליון ש״ח עלובים במקום להמשיך למשפט ולתת לשופט להחליט, כי התובע חושש להפסיד ולהכתים את הרקורד שלו - אז הוא סוגר עסקת טיעון כמו תמיד.

לא, אני לא מתפלא על המצב, כי גם לפני 25 שנה כשהייתי בסדיר ההפקרות הייתה כזו בהרבה יחידות ובעיקר המובחרות שבהן. רק שהגנבים לא העיזו לפעול בגלוי ולחטוף מהידיים של החיילים. הגיע הזמן שמפקדי היחידות ישלמו מחיר על ההפקרות הזאת וחוסר המשמעת, לא רק על הטרדה של חיילות. הגיע גם הזמן להחזיר את האשכים לצה״ל ולהתייחס לגנבים כמו למחבלים לכל דבר ועניין.

boaz avrahami
17-09-17, 08:16
העיתונות הפציפיסטית דורשת צבא סטרילי.
כזה שאין בו מצ׳ואים.
כזה שלא מעליב וישן 8 שעות בלילה.
כזה שמתבייש להרוג כי על כל הרוג יהיה סימפוזיון וועדות חקירה ועיכוב בדרגה.

המנהיגות האמיתית היא התקשורת והאווירה שהם מיצרים היא בעיתית

דרור ברלי
17-09-17, 08:51
הגיע גם הזמן להחזיר את האשכים לצה״ל ולהתייחס לגנבים כמו למחבלים לכל דבר ועניין.

אולי שכחת שצבא הנקניקיות הזה גם אוסר על חייליו להרוג מחבלים....
אז לשמור מפני גנבים?

איל מ
17-09-17, 09:02
בד"כ אני שש ושמח לקפוץ על התקשורת כעל מחרחרי ריב אבל הפעם האשם לדעתי הוא בנו כעם שהתרכך לטובת הנוחות האישית המפנקת.
בימים בהם לכל הורה יש את הזכות להתקשר לצעוק על המפקד כי הילד חזר קצת עייף, אי אפשר לצפות לצבא אמיתי.
כל מפקד מרמת מ"פ ומעלה עסוק בכיסתו"ח עצמי ומלווה בעו"ד.
לא מכיר באופן אישי אבל אני די בטוח שיש קבוצות ווטסאפ בשם "הורים של מחלקה 3" או משהו בסגנון, עם כמה אמהות שכנראה הן יותר לוחמניות מהבנים הקרביים שלהן....
עצוב.
עריכה: זה בלי קשר לכתבה.

ניר ל
17-09-17, 09:02
דרור, הילדים שלנו מתגייסים עכשיו לצבא הזה ולנו תהיה אשמה כבדה אם ח״ח יפגעו, כי אנחנו מקבלים בשוויון נפש את המצב הזה ומקווים שהמחבלים שיכנסו בקלות למוצב/ מחנה יפגעו במישהו אחר ...

טוב, נשארו עוד יומיים למבצע להשבה וולונטרית של נשק לא חוקי מהמגזר ללא אחריות פלילית, בינתיים נאספו שלושה ברזלים חלודים, אולי עד מחר ישיבו את כל ה 500,000 האחרים שהמשטרה מעריכה שהם מחזיקים.

ניר ל
17-09-17, 09:11
אני גם די בטוח שיש עוד קבוצת ווצאפ שנקרא ״ הורים סגל מחלקה 3״
אז אפשר לשסע קבוצה אחת בשנייה, גם למ״פ יש אמא לוחמנית

boaz avrahami
17-09-17, 09:18
גם כן השטות הזו של כלי הנשק במגזר.
מעריכים שיש ולא עושים שום צעד נחרץ אפילו להתחיל לאסוף אותם...
למשל לתעד כל מחזיק רובה בחתונה. אחד מאלו שיורים לכל עבר בפנטזיות.
להזמין אותו למחרת לתחנה ולהיכנס באם אמא שלו כמו שהיו עושים לכל אחד מאיתנו.

נמאס כבר מהאפליה הזו שאצלם אין אכיפה לא של חוקים לא של מיסים ובעצם לא חלה עליהם שום חובה כמעט וכל ההתבהמות שלהם מתקבלת בהבנה ובהלקאה עצמית שלנו על האפליה שהם סובלים ממנה

ההגיון שלי אולי השתבש . אני כבר לא מבין למה הכול הפוך.

ניר ל
17-09-17, 09:31
בועז, יתכן שאתה פרנואיד, אבל זה לא מוכיח שלא רודפים אחריך ...
זה לא ההגיון שלך שהשתבש, להם מותר הכל ולא מתעסקים איתם. חברי הכנסת מטעמם דו פרצופיים וברגע שהרשויות מנסות לפעול במישור הפלילי הם ישר קופצים וטוענים לגזענות. בעזה לא נוגעים מחשש למשבר הומניטרי ... הם מצפצפים על כל האמנות והחוקים הבינ״ל, מחזיקים שבויים וחללים, אנחנו ממשיכים לספק להם צרכים ולבדר את האסירים שלהם, השיבר פתוח. הנה אבו-מאזן חתך להם את אספקת החשמל והם נכנעו לדרישות שלו ... לא משבר הומניטרי ולא בטיח.

boaz avrahami
17-09-17, 09:36
אם את רוצה מדיניות ימנית תדאג שראש הממשלה יהיה מהשמאל

דרור ברלי
17-09-17, 11:39
ליהי בשנת שירות והולכת לצבא הסמרטוטים בעוד שנה. היא לא תשרת רחוק ולא בקרבי בגלל בעיה רפואית.
עידו התחיל י''א ויתגייס לצבא הקרקס עוד שנתיים. הילד בריא כמו שור ומוכשר.

שאני אגיד שאני לא מודאג?... זה יהיה שקר. אני מודאג מאוד.

ככל שזה תלוי בי יתהפך העולם והוא לא ישרת ביחידה קרבית.

תמיד האמנתי שבחור בן 18 יכול לשמור על עצמו ברמה האישית. לגלות בגרות ואחריות ולהשגיח על הנשק שלו ועל עצמו מספיק טוב. אם אני הצלחתי אז לאף אחד לא צריכה להיות בעיה.

אבל מה שקורה בצה''ל היום והשתלטות מפלגת התקשורת על השיח הציבורי זה סימפטומים של מדינה רקובה שמתפוררת מבפנים.

נקודת האל-חזור מבחינתי זה חייל שהרג מחבל וממש לא אכפת לי אם עשה את הדבר הנכון או לא - ונשפט בזירה התקשורתית עוד לפני שמישהו ידע מה קרה שם בכלל. ראיתי שם קודקודים שהתחמקו מהאחריות והשליכו אותה זה על זה, שהפקירו את הזירה לניהולם של אזרחים, שהפקירו חייל שלהם. החייל הזה יכול להיות הבן שלי או הבן שלך, הבן של כל אחד כאן. תוך שניה הוא הופך מלוחם מצטיין לשעיר לעזאזל של מערכת שלמה שכל אחד מכוכביה לא רואה כלום בעיניים חוץ מהתחת הפרטי שלו ומהקריירה שלו - צבאית או פוליטית. מתחילים לנבור לו בדפי הפייסבוק, בדעות הפוליטיות שלו ושל אבא ואמא שלו. בקבוצת הכדורגל שהוא אוהד - ולפי זה מחליטים שהוא רצח את המחבל, סליחה, את לוחם החופש חסר הישע - לא פחות מזה - ועוד מתוך אידיאולוגיה(!...) אלוהים אדירים. אותנו לימדו לוודא הריגה במחבלים ועשינו את זה בלי לחשוב פעמיים - היום מי שמוודא הריגה במחבל מוקע כרוצח.

זה לא צה''ל שהכרתי.
גם בזמננו היו בלגנים וחריקות ודברים לא תקינים שלא ייעשו אבל לפחות היתה בושה. היום פשוט כבר אין בושה.
הזמנים השתנו. הצבא הזה השתנה.
היום זה צבא שמאפשר לכנופיות הטרור של ''פעילי זכויות-אדם'' לשתול לו מצלמות ולהסתובב לו בין הרגליים
היום זה צבא שמרחם על מחבלים ומרחם גם על גנבים
היום זה צבא שבמקום לטפל בחייל ששגה באמצעים שעומדים לרשותו במסגרת היחידה, מפקיר אותו לתקשורת
היום זה צבא עם שרשרת פיקוד - מהמ''מ ועד לשר הביטחון - שמתנערת מכל אחריות.
היום זה צבא עם קצינים בכירים שמקבלים שוחד.

ביום חמישי הסתיים תרגיל הגיס הגדול. הכי גדול ב-19 השנים האחרונות. התקשורת והפוליטיקאים יצאו מגדרם. ''צה''ל יכריע את חיזבאללה תוך ימים ספורים'' התרברב שר הביטחון, האפסנאי במיל'. האמנם?... יכריע?... אולי יחריא. במכנסיים.
כמו בכל התרגילים בשנים האחרונות - בתרגילים האלה אנחנו ג'יפאים אזרחיים שעובדים בשטח עם המסגרות הלוחמות, רואים הרבה דברים שגורמים לנו לתהות לאן נעלמו ערכים ונורמות שאנחנו כלוחמים לשעבר ביחידות שדה עם נסיון קרבי וכו' גדלנו עליהם כי מבחינתנו לא היה יכול להיות משהו אחר. ערכים כמו שמירה בכלל ושמירה על ציוד בפרט, כמו מפקדים שנמצאים עם החיילים בחום ובקור, באבק ובגשם, עם אוכל או בלעדיו ולא חשוב מה התנאים.

בתרגיל הזה לפחות פעם אחת הגעתי בלילה לנקודה של חניון לילה שכולם בו ישנו שנת ישרים ואף אחד לא שמר ויכולתי לקחת מה שבא לי - מנשק אישי ועד נגמש שלם.
בתרגיל הזה לא מעט קצינים חתכו לישון בלילות באכסניה ממוזגת עם מקלחות ומצעים נקיים בזמן שהחיילים היו זרוקים בשטח בג'יפה. אני שואל אתכם - ככה זה בתרגיל שמדמה מלחמה?.....
ראינו וחווינו כלי רק''מ לא מתוחזקים שנתקעים ומושבתים 200 מטר אחרי יציאה משטחי כינוס
בכל התרגילים אנחנו רואים כמויות אדירות של אוכל שנזרקות לזבל - בצה''ל קרטון מנות קרב הולך לפח כי מישהו פתח אותו והוציא ממנו קופסת טונה.
ועוד ועוד. זה רק הקצה של קצה קרחון ההפקרות והכסת''ח והניתוק בין בועלי הפלזמות בפאג'רואים וברנגלרים הממוזגים לבין הלוחמים שמתבשלים ב-70 מעלות בתוך נגמשים סגורים בגלל ''הוראות בטיחות'' חדשות שאוסרות לפתוח מדפים פן ייכנס קצת אויר פנימה.....

הכל קשור אחד לשני ואלה הסימפטומים. ואז מתפלאים שהכל מופקר ושבסוף מפקירים גם חייל לדמם למוות בקבר יוסף בשכם כי לא רוצים לגרום לתקרית מדינית.... מתפלאים שבמגזר הערבי מסתובבים יותר מחצי מיליון כלי נשק לא חוקיים והמדינה לא עושה עם זה כלום. שבדואי נכנס חופשי לבסיס תחמושת עם טנדר ומעמיס פגזים ועושה אצבע משולשת וכל מה שחסר זה רק שייצא דוך דרך הש''ג. שבדואים חותכים את הגדר של בה''ד 1 ויוצאים מהסדנה עם 2 סופות שעד היום לא נמצאו ולא הוחזרו, שבחסות עבודות שיפוצים מרוקנים נשקיה.... שבדואים על טרקטורונים מסתובבים חופשי בין כלים שמתאמנים בשטח ומורידים מהם צלם ונשקים ותחמושת ואף אחד לא מעיז לעשות כלום בלי יועץ משפטי צמוד פן ישפטו אותו....
ואז, כשמישהו כבר נתפס ונשפט - המדינה מתקפלת. פן מפלגת התקשורת תזעק ''גזענות'' ושופט רחמן ומעופף יתפלפל ויזכה את הנאשמים או יפטור אותם באיזה עונש סמלי.
שלא לדבר על חצי מבני הנוער שבכלל לא מתגייסים ואין שום סנקציה כנגדם, על רופאים שמוכרים בכסף אישורים ופטורים ופרופילים רפואיים ולא עושים איתם כלום. ועוד ועוד.

ההפקרות חוגגת. נמאס. באמת. ואי אפשר להאשים את עצמנו - כי אנחנו הלכנו לצבא ולא לגלי צה''ל ולא לדובר צה''ל או ל''במחנה'' ולא ל-8200. אנחנו הלכנו ליחידות קרביות ורצנו על ג'בלאות וטבענו בגריז מסריח של מזקו''מים. שמרנו בלילות, מילאנו את המשימות. חלקנו נשאו באחריות לעשרות ומאות לוחמים. איבדנו חברים, עשינו מילואים עד גיל 40 לפחות. באנו לכל התעסוקות ולא השתמטנו למרות שזה לא תמיד היה נוח ונעים וזה תמיד פגע במשפחות ובלימודים ובעבודה ובעסקים. אצלנו היתה התייצבות של 100% בלי יוצא מהכלל לכל מילואים.

לפני שבוע הסמגד שנסע איתי בתרגיל מספר לי על התייצבות של 50% במקרה הטוב ואיך אין לו שום כלים לטפל בנפקדים ובעריקים מלבד לגרוע אותם מהיחידה ולקבל במקומם חיילים אחרים. ומה קורה עם הבלגניסטים?... אז הם מועברים ליחידה אחרת. מטאטאים את הבעיה לפתחו של מישהו אחר. אחרי כמה נפקדויות הם הולכים לכלא?... מה פתאום. זה עולה יותר מדי כסף להחזיק את המשתמטים בכלא 6 או כלא 4. אז משחררים את הבלגניסט מהמילואים לתמיד וזהו. עושי הצרות המקצועיים יודעים טוב טוב איך זה מתנהל ומתגרים במערכת בלי בושה ובלי נקיפות מצפון כי הם יודעים שלא בזין של אף אחד להתעמת עם התופעה הזו ולגדוע אותה ובסוף יקבלו את הפרס שלהם. וזה לא מקרה יחיד.

יותר מזה - לא יכול להיות שמי שלא משרת ולא עושה שירות מילואים ולא שירות לאומי ולא מילואים ייהנה ממלוא הזכויות כאזרח בדיוק כמוני וכמוך, יהיה זכאי לזכות הצבעה ולדמי אבטלה ולביטוח לאומי ולקצבאות למיניהן על חשבוני וחשבונך. לא יכול להיות שחייל מילואים קונה מרופא פרופיל 21 ומקבל פטור משירות מילואים אבל כמשוגע עם קבלות (ומה זה סעיף נפשי אם לא קבלה רשמית שמאשרת שאתה פסיכי?...) הוא ממשיך לעבוד בחברה ממשלתית עם משכורת מפוצצת ועדיין מחזיק רשיון נהיגה ואפילו מקבל דרך מקום העבודה הנחשק שלו רשיון לנשק למרות שהוא מתגורר בת''א ולא באיו''ש או ליד קו התפר?.... לא יכול להיות שאמנים שהשתמטו משירות צבאי מוזמנים להופיע באירועים רשמיים. זה פשוט לא יכול להיות. אבל זו המציאות וזה קורה להכעיס. כי הכל קשור. ולכן במדינה שבה קונים פטורים רפואיים, אז גם פורחת תעשיה של מאכערים בכל דבר אחר - מסגירת מרפסת ועד לרישום ברשיון הרכב של כל מה שרוצים.

וזה לא באחריותי או באחריותך ניר. זה באחריות של מנהיגים. ולצערנו למדינה הזו אין מנהיגים. יש שמפניות וסיגרים ומיטות מעופפות ומנהלי בתי זונות ופושעים פליליים שיושבים בממשלה ובכנסת. זה הפרצוף של המדינה הזו.

ככל שזה תלוי בי, ככל שחתימתי ואישורי יידרשו - למסגרת קרבית בצבא דמיקולו כזה אני לא שולח ילדים. שיקפצו לי.

נמרוד
17-09-17, 12:21
הדיון הזה גבולי מבחינת המקובל פה באתר:
www.jeepolog.com/forums/content.php/2033
אם הוא ינעל או ימחק, שאף אחד לא יבוא בטענות.

דרור ברלי
17-09-17, 12:26
נכון.
אבל זה זועק.

כולנו כאן אוהבים את צה''ל. מאוד.
נתנו לו הרבה מאוד באהבה ובלי חשבון.
לכן זה כואב לנו אישית מה שקורה לו.

נמרוד
17-09-17, 12:37
אני רק אציין שמה שאתה (ובועז לצורך העניין) רושם זה דעה סוביקטיבית המבוססת על התרשמות אישית שלך, ואני (ולא רק אני) לא רוצים להכנס לויכוח איתכם - לא מעל דפי הפורום הזה.

ד ו ר ו ן
17-09-17, 15:17
לא, אני לא מתפלא על המצב, כי גם לפני 25 שנה כשהייתי בסדיר ההפקרות הייתה כזו בהרבה יחידות .
לפני 25 שנה היה נפוץ מנהג של לא להחזיר תחמושת לבסיס בסוף תרגיל.
כמויות האמלח שהיו זרוקות בשטחי אש היו עצומות, קליעית, נפיצים, בארגזים סגורים.

שים לב שהיום הגניבות הם מהבסיסים להבדיל מ״איסוף״ בשטח כמו פעם, אז המצב כן השתנה.

boaz avrahami
17-09-17, 16:52
אני רק אציין שמה שאתה (ובועז לצורך העניין) רושם זה דעה סוביקטיבית המבוססת על התרשמות אישית שלך, ואני (ולא רק אני) לא רוצים להכנס לויכוח איתכם - לא מעל דפי הפורום הזה.

נמרוד, הנושא חשוב מעין כמוהו.

אתה (ואחרים) לא רוצה להתווכח,
דרור (ורבים אחרים) לא רוצה לשלוח את הילד.
ומי ישאר בצבא?
חובשי כיפות סרוגות מחוץ לקונצנזוס שהתקשורת תקרע להם את הצורה שיגנו על השאר כי אצלם עוד מחנכים להקריב למען המדינה?

אפשר להמשיך לקבור את הראש בחול ולא לדבר על הנושא.
יום אחד, לא רחוק כנראה הוא יתפוצץ לנו בפנים.

ניר ל
17-09-17, 18:40
בועז, נמרוד לא מעוניין שזה יהפוך לדיון פוליטי, גם אין סיבה שזה יהפוך - הנושא הוא חברתי ובדיוק כמו שציינת זה לא משנה איזו מפלגה או ראש ממשלה יושב בראש.

דורון, אני מדבר על בסיסים פרוצים, בונקרים מופקרים, חיילים ביחידה סודית ומובחרת שלא שומרים על ציוד סודי בשטח כי הם עייפים מדי ומפקד היחידה מגבה אותם. בדואים שגונבים מכולות מלאות ציוד צבאי סודי לשו״ס כי לא הוצבה עליהן שמירה נאותה. השנה הייתה 1993, ההבדל היחיד מאז ועד היום הוא שהם היו נמנעים אז מעימות חזיתי ונסיונות לגנוב מול עיני החיילים כי הם פשוט היו נורים במקום למוות.

Asaf-a
17-09-17, 18:48
הלכת רחוק דרור, חבל, דווקא בדרך כלל אני מזדהה עם כתביך ולא רק המוטוריים.

הגדול שלי התגייס לחיל הים, לא נפרט לאן (כן, מרים להנחתה בבדיחות,על חיל הים צוללות וכו'...) ממה שאני חווה דרכו אני מתרשם מאוד לטובה, מאוד.

מעבר לתרומה למדינה שזה סופר חשוב, ואם לא יהיו הבנים שלנו אז מי ידאג שישאר הצהל שאנו אוהבים ומעריכים.
שירות משמעותי תורם לבן / בת המשרתים ויפתח ויבגר אותם וזה גם שיקול אישי לא פחות מהשיקול לתרום, אם כבר הם עושים צבא אז עדיף שירות משמעותי ולא לצאת לידי חובה.

ואת מקרה עזריה לקחת רחוק, מבחינתי הוא עשה טעות שיכלה להסגר במהרה, אבל העוכר דין שלו + משפחתו עשו טעויות ענקיות וסבכו אותו שבעתיים.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

דרור ברלי
17-09-17, 19:19
מי יישאר בצבא?

קודם כל אני שואל מי בכלל יילך לצבא חוץ ממתנחלים מאיו''ש.
תסתכלו על אחוזי הגיוס.
על ירידת המוטיבציה לשירות קרבי. על כמויו תהמשתמטים ההולכות וגדלות:
ערבים, חרדים, פציפיסטים, ארטיסטים, אנרכיסטים, ערסים, אמנים, ספורטאים, שמאלנים קיצונים, ימנים קיצונים... וסתם כל מי שלא בא לו טוב לתרום את חלקו למדינה שלו. רק לקחת ממנה זכויות וקיצבאות ולהתייצב מול הקלפי ביום הבחירות ובחוצפה ללא גבול לדרוש את זכותו להשפיע ולקבוע את גורלכם ועתידכם.

קורים הרבה דברים לא טובים בצבא בתקופה האחרונה.
הורים שמציקים למפקדים למשל.

מצד שני אני יכול להבין ''אמא לוחמנית'' שמטרידה בטלפונים את המ''פ ו/או המג''ד כי אי אפשר לסמוך היום על אף אחד. ברצינות. לך תדע אם לא יפקירו את הילד שלה - בלי מים או בלי טיפול רפואי או מדמם למוות או שברזלנים זוטרים קהי-חושים ואטומים לא יתנו לו לישון עד שמרוב עייפות הוא ייפגע ואולי בכלל יאשימו אותו ברצח מחבל-לוחם-חופש-חסר-ישע. לך תדע. ברגע האמת תמיד מתגלה הפרצוף האמיתי של המערכת והוא אפעס, לפעמים לא נראה טוב.

ביולי 2015 הושלכו אבנים על רכבו של אל''מ ישראל שומר, מח''ט בנימין באותה תקופה, ליד א-ראם.
אחד החלונות ברכב נופץ מפגיעת אבן. אל''מ שומר יצא מהרכב וירה לכיוון מיידי האבנים שנמלטו. כיאה לקצין קרבי מקצועי, האל''מ לא פיספס. אחד מהתוקפים, נער בן 15 אם אני לא טועה, נפגע בגבו ונהרג. ב-10 לאפריל 2016 החליט הפרקליט הצבאי הראשי לסגור את החקירה בעניין וזהו. נגמר. הכל בסדר טודו בום.

האם ראוי לירות במיידי אבנים ולהרוג אותם?... אישית אני סבור שכן אבל לא ניכנס לזה. זה ויכוח נפרד.
האם הנער הנמלט סיכן את האל''מ?.... ברור שלא!!! על זה כבר אין שום ויכוח. תיאורטית הוא לא היה אמור לירות בו בכלל. אם הוא לא היה אל''מ אלא סמל - היו מאשימים אותו ברצח. לא פחות.

אבל את החקירה בעניין האל''מ היורה שומר החליטו - כמה צפוי - לסגור. ועם הסמל היורה אזריה הלכו על כל הקופה. עד הסוף. טוב נו, מה הפלא - הכי קל להיות חכמים על קטנים ועל חלשים.

כי בצה''ל יש איפה ואיפה והחוק ממש לא שווה לכולם. כי יש דרג ויש זרג.
כי לא מפקירים קצין, אלוף-משנה. אבל סמל פשוט מפקירים גם מפקירים. ומאוד בקלות.
ולא סתם מפקירים - גם שופכים את דמו במסע צלב תקשורתי מתוזמר היטב. ''עשב שוטה'', ''שונא ערבים'', ''לה-פמיליה'' ועוד שאר תארים וכינויים שהתקשורת, חלק מפוליטיקאים ואפילו שר הביטחון וקצינים בכירים שכולם חרדים לישבנם ולקריירות שלהם - שחררו עוד לפני שהתברר מה היה שם בכלל.

החייל הזה יכל להיות הבן שלכם. בעוד שנתיים זה עלול להיות הבן שלי.
כשאני שולח בן ליחידה קרבית למען המדינה, אני מצפה מהמערכת, מהמפקדים שלו, אלה שבן-גוריון עם הפאתוס המגוחך שלו הגדיר כ''ראויים לכך'' להיות באמת ראויים לכך ולתת לו גיבוי מלא גם אם טעה ואת החשבונות והעונשים לסגור בתוך היחידה. חייל טעה?... קורה. הוא רק בן אדם. מי שלא עושה לא טועה ולכם יש כלים משמעתיים ופיקודיים לטפל בו בתוך היחידה. כולל מחבוש אם צריך. לא להפקיר אותו לתקשורת הטורפנית שממש לא טורחת להסתיר את האג'נדה הברורה שלה!...

מהצבא הייתי מצפה לעמדה מאוד ברורה בכל מה שנוגע לטיפול במחבלים - מחבל שבא לרצוח חיילים ואזרחים אינו אדם ואינו ראוי ליחס אנושי. אותנו לימדו לבצע וידוא הריגה במחבל כי לעולם לא נדע אם הוא עדיין חי ומסוגל לבצע עוד משהו שיפגע במישהו. היום מכניסים אותם למחנה נופש מאורגן עם ארוחות גורמה בבישול עצמי, טורטית לקינוח, לימודים לתואר אקדמי וסיכוי ממש טוב לשחרור מוקדם בכל פעם שמישהו מהחיילים הנקניקים של צבא הסמרטוטים יחליט שוב לישון בזמן מארב ארטישוק ואז להיכנע ולמסור את עצמו למחבלים במקום להילחם בהם.

ממפקדים בזירה כזו הייתי מצפה לכושר מנהיגות - לא להפקיר את הזירה לניהולם של קב''ט אזרחי ונהג אמבולנס אזרחי ואח''כ להתחמק מהאחריות. למרות שבדיעבד כנראה לא היה להם מה לדאוג - הרי המערכת מגנה על הברזלנים בחירוף נפש. רק חיילים עומדים לדין ונענשים על דברים כאלה.

לא רק אני סבור שהכל קשור. כי כשחוששים לירות במחבל אז ברור שגם לא יורים בגנב ובטח לא יורים בבדואי שעומד עם הטנדר שלו על דיונה מול צאלים עם טלפון בזמן מבצע עמוד-ענן ומטווח און-ליין את יורי הטילים מעזה.
בצה''ל של היום הרמטכ''ל מצפה מהחיילים לא לירות במחבלת בת 14 שמסתערת עליהם עם סכין. על ידיו יהיה הדם של מי שיירצח בסכין הזו בגלל האמירה האומללה שלו!... אם במחבלת לא יורים אז גם בגנב לא יורים. זה למה לצבא הזה שלו אני חושש לשלוח את הבן שלי ואני כנראה לא היחיד - הירידה במוטיבציה לשירות קרבי כל כך מוחשית (והצבא כדרכו בקודש שוב מתפתל ומשקר לאזרחים בפרצוף כפי ששיקר להם ב-2006 ומבלף אותם שאין דבר כזה ''אפקט אזריה'' ושירידת המוטיבציה מוסברת בנהירה ליחידות הסייבר וההייטק.... חחחה.... כדאי שישאלו את החיילים ואת הוריהם) עד שעכשיו הוא מנסה לפתות את הלוחמים במשכורת מוגדלת ל-2000 שקל. מי שישמע. וואלה יופי. טוב שנזכרתם אחרי 70 שנה שבהן הקיצבה לאברכים פרזיטים היתה גדולה פי 3 ממשכורתו של חייל לוחם בסדיר. 70 שנה נמשך העוול הזה. 70 שנה!!!

ככה מאבדים מדינה לדעת:
רפיון. רפיסות. פחדנות. כיסוי תחת. קודים אתיים. התפלפלויות על מוסר לחימה וטוהר נשק. חשש מתמיד מהסתבכות משפטית ובעיקר - פחד. פחד מכל דבר שזז. פחד מהחרדים. פחד מהערבים. פחד מהתקשורת. פחד מבתי המשפט. פחד מהאמריקאים. פחד מהרוסים. פחד מהאירופאים. פחד מאיראן. פחד מ''בצלם''. פחד מ''שוברים שתיקה''. פחד מהאנטישמים. פחד מהעולם.
אלוהים אדירים. אין כזה דבר נשק טהור ואין דבר כזה צבא מוסרי. נשק נועד להרוג והוא יכול להיות נקי או מלוכלך אבל טהור הוא לעולם לא יהיה. תפקידו של צבא להגן על המדינה ואזרחיה - לנצח במלחמות - ותו לא, לא להתייסר בסוגיות של שמירת המוסר. ומי שלא מכבד את עצמו ולא מאמין בדרכו שלא יצפה שאחרים יכבדו אותו, יגבו אותו ויתמכו בו. וזה תופס ותקף גם לגבי צבאות ומדינות.

אף אחד לא חייב להסכים איתי. אלה שני הסנטים שלי ושלי בלבד.

ניר ל
17-09-17, 19:24
<tbody>

לא רק לדעתך..

</tbody>

עירא
17-09-17, 19:26
דרור,
דבר אחד בטוח.
החייל הזה לא יכול להיות הבן שלי.
רק שיהיה ברור.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ד ו ר ו ן
17-09-17, 19:43
אני כן יכול להזדהות עם חלק מהדברים שכתבת, חושב ששוב הפלגת וגם חיברת דברים שלדעתי לא מחוברים, אבל על דבר אחד חולק עליך:

החייל הזה יכול להיות הבן שלכם. בעוד שנתיים או שלוש זה עלול להיות הבן שלי.
.

אני מאד מקווה שאצליח בתור הורה לחנך את הילדים שלי שכשיגיע הרגע, אם יגיע, הם יפעילו שיקול דעת אחר.
אני מקווה גם בשבילך ובשביל כל הורה לצאצא שהולך לצבא או שאמור לתפקד כבנאדם עם ערכים מינימליים, אחרת אנחנו בבעיה מאד רצינית.

שרתתי עם אנשים שמייצגים כרגיל בצהל, מגוון אוכלוסיה עם דיעות שונות למדי לגבי מה שלנו או לא, ואם כן שטחים או לא, והיינו רחוקים מלהיות יפי נפש, אבל אצל כולם החינוך שהם באו איתו מהבית בא לידי ביטוי ברגעים בעייתיים בצורה חיובית ברורה.

דרור ברלי
17-09-17, 20:04
לעולם לא תדעו מה יעבור לבן שלכם בראש בסיטואציה כזו.
אם יחשוש מקיומו של מטען. אמיתי או מדומה.

לעומת זאת אתם יכולים לדעת במידה רבה של ביטחון ודיוק כיצד ינהג בו הצבא אם חס וחלילה יהיה מעורב במשהו:
והתשובה היא - יפקיר אותו. ינהג בו באטימות.

וכמו תמיד - זה מתחיל תמיד בקטנה. בדברים הלא חשובים לכאורה. במג''ד הסדיר שאוכל בכל יום ארוחת צהריים במסעדה ולא בחדר האוכל בגדוד שלו.
בקצינים שחותכים לאכסניה הממוזגת ומתקלחים בסבבה בזמן שהחיילים שלהם מתפלשים באבק ב-45 מעלות.

זה למה ככל שזה תלוי בי - הבן שלי לא יקבל ממני אישור או חתימה באם ידרשו זאת ממנו על מנת לשרת ביחידה קרבית.
לצערי נשאר לי בקושי בדל-אמון בצה''ל ובמפקדיו.
על ''מנהיגי'' מדינת ישראל כבר אין מה לדבר....

boaz avrahami
17-09-17, 20:05
דרור,
דבר אחד בטוח.
החייל הזה לא יכול להיות הבן שלי.
רק שיהיה ברור.

Sent from my iPhone using Tapatalk

לא תמיד התפוח נופל תחת העץ.
המושג ״בני טובים״ מתאר הורים נורמטיביים שבניהם סטו מהתלם.

תשקיע תתאמץ ואני מאחל לך שלא תתאכזב אבל גם אם במקרה כן, הוא עדיין ישאר כנראה הבן שלך...
כי לך יש ערכים והרי לא תנטוש אותו בשעת משבר [emoji4]
חוצמזה, אתה מאוד בעד זכויות של אחרים וזכותו לחשוב שונה ממך, כן?

בקיצור, ננסה לחשוב חיובי.
להיות אנשים גם במקום שאין איש
ולתרום יותר מאחרים כי בסוף הצבא בצלמנו ואין לנו ארץ אחרת... גם אם אשתך חושבת אחרת

נמרוד
17-09-17, 20:07
נמרוד, הנושא חשוב מעין כמוהו.

אתה (ואחרים) לא רוצה להתווכח,
דרור (ורבים אחרים) לא רוצה לשלוח את הילד.
ומי ישאר בצבא?
חובשי כיפות סרוגות מחוץ לקונצנזוס שהתקשורת תקרע להם את הצורה שיגנו על השאר כי אצלם עוד מחנכים להקריב למען המדינה?

אפשר להמשיך לקבור את הראש בחול ולא לדבר על הנושא.
יום אחד, לא רחוק כנראה הוא יתפוצץ לנו בפנים.

הבן של דרור, אני מאחל לו, יעשה מה שהוא רוצה, לא מה שאבא שלו יכתיב לו.

הבעייה בדיון הזה היא שקשה מאד להביא דעה נגדית. למה?

א. בטחון שדה. אבל זה משני.
ב. כללי האתר. קשה להביא את הדעה הנגדית למה שאתה ודרור כותבים בלי להעליב.

בבקשה, תמשיכו דיון ברמת סמלים-אפילו-לא-במיל'.

אופס, נראה לי שכבר העלבתי. סליחה.

boaz avrahami
17-09-17, 20:13
שכחת לחתום:״אחד שיודע״ [emoji4]

asafk
17-09-17, 20:29
זה בסדר. על גלי הנוסטלגיה. כשדרור היה לוחם הרי סיירת... לא שכחו טיל כמעט הכי סודי שיש בדרך חזרה בלבנון. אבל סיירת... לא יכלו להסתלבט עליהם כי במקרה הם שכחו חייל שלם טוב... חבל להעיר אותו...
כי אז החיילים היו גיבורים ולא נרדמו במארב ולא נחטפו והמפקדים היו מדהימים ודאגו לחיילים שלא יתייבשו ולא ירעבו ולא יישארו לבד בשטח. היום בלי וואטסאפ מאמא מודאגת הם עלולים לשכוח...

כדי לא לומר מה אני חושב כי זה יהפוך אותי לחלק מדיון שאני לא רוצה להשתתף בו, אני אצטט בריפרוף מחקר שמראה שמאז ההתנתקות יש שכבה שלמה של אזרחים שמתוך תחושה שהמדינה בגדה בהם - הצטרפו למה שיונתן גפן ניסח שנים קודם - ״אוהב את הפלוגה, שונא את המדינה״ אבל עם קצת הקצנה הפכו את זה לתיעוב ממשי נגד ״הצבא״ ו״המפקדים״, וכל מה שממסדי גם בצבא, וזה הגיע לשיא כמו שדרור מיטיב לתאר עם פרשת אזריה שבעיניהם הוכיחה שהם צודקים.

אני רואה גם במה שציטטתי וגם באווירה הכללית ברחוב - קיטוב הקצנה והסתה של כולם נגד כולם. והדיון הזה הוא חלק מאווירה כזו שבה הכל קיצוני. שחור לבן. נכון ולא נכון.

ואני חושש שדיון כזה כאן בג׳יפולוג הוא לא במקומו ולא בגלל דעתי שהיא כזו או כזו אלא בגלל ששנים הצלחנו לשמור את אווירת הרחוב מחוץ לאתר וכך ראוי.

אסף.

ניר ל
17-09-17, 22:14
למי שלא צפה - התחקיר מראה את הקלות בה ניתן לחדור לבסיסי צבא ולגנוב חמרי נפץ , תחמושת, ואפילו נשק .
כולל הסתננות לשטח היערכות / מאהל/ מוצב מאוייש קרוב לגבול רצועת עזה. כולל עדויות של חיילי מילואים על התעוזה והחוצפה של הבדואים בשטחי האש שלא מהססים לגנוב ציוד ונשק מול עינהם של החיילים (בעבר שודרו גם קטעים שצולמו ע״י חיילים) .

אז אחרי שכל מי שהיה חייב, שחרר את תסכוליו מהמדינה ומהמערכת הצבאית בפרט, אפשר אולי לפתוח שיח תרבותי ורגוע.
בסופו של יום ההפקרות הזאת פוגעת בנו גם בלי קשר לצבא- הג׳יפים שלנו נעלמים מהחנייה באישון לילה (או מועמסים על גרר לאור יום) והנגב הופך להיות יותר מאיים.
מי ששודד בלי בושה מחיילים חמושים, מה מונע ממנו לשדוד באלימות מטיילים או גרוע מזה ? זה כבר לא לשבור חלון או מקסימום לגנוב רכב חונה.
גם קצינים במיל׳ מוזמנים להשתתף בערב הסמלים

GodsFather
17-09-17, 23:04
ניר, מה אתה מחפש להשיג בדיון הזה? שואל ברצינות.

דרור ברלי
17-09-17, 23:06
כולם עשו, עושים ויעשו פאשלות. כי כולם רק בני אדם בסך הכל. (חוץ ממחבלים. בעיני הם לא בני אדם. יצורי אנוש אולי כן אבל בני אדם הם לא).
אבל בסוף מישהו נתפס ובמשמרת של מישהו העסק מתפוצץ לכולם בפרצוף.

וכן - תמיד נגנבו מהצבא כלי נשק ותחמושת ולא מעט פעמים נשברה השמירה ואנשים נרדמו במארבים ואפילו נחטפו חיילי נח''ל ששיחקו קלפים במקום לשמור במוצב בלבנון (כל מי ששירת באייטיז בלבנון זוכר את סיפור ''החטיפים מגדוד 50''). אבל כמו שאומרים - אם כל הצוות כולל המ''מ נרדם במארב ארטישוק ואחר כך חוזר למוצב וכלום לא קרה - אז זה לא קרה. זה יישאר בתוך הצוות.

אבל הצוות של גלעד שליט הלך לישון במארב וקרה מה שקרה והגיבור-חיל היה כל כך אחוז בהלם ואימה שהעדיף להיכנע וכל היתר היסטוריה. אלה העובדות והן לא נעימות. כמה שזה נדוש - אבל זה בדיוק מה שקורה כששוברים שמירה.

ואם זה לא מספיק, הרי שהיום אנחנו חיים בתקופה שבה שום דבר כבר לא סודי. היום חושפים את הדברים האלה ומדברים עליהם. מחטטים בפצעים החשופים. גם על הדברים הלא-נעימים כמו הגניבות וההפקרות בבסיסים וההזנחה בתחזוקת רק''מ בגלל שהצבא מפריש החוצה הרבה מאוד נגדים שזה היה תפקידם ובכלל התחושה שכל העסק חורק ומתפרק.
האמת אסף, היא שגם רואים את זה בעיניים. זה אמיתי. ואי אפשר להתעלם מזה או לקבור את הראש בחול או לקבוע שמי שזה מעסיק אותו ומדבר על זה אלה רק הסמלים שאפילו לא במיל' - כי מה זה אם לא ההתנשאות וחטא היוהרה שכל כך אופייניים לחלק מהברזלנים שכל כך זחוחים ובטוחים שאלוהים בכבודו ובעצמו יצר אותם בצלמו ודמותו. אז מה הפלא שרואים אותם מסתלקים באטראז'ים שלהם לאכסניה להתקלח ולישון במזגן בזמן שהחיילים שלהם נמסים בחום...
אבל אנחנו לא נעלבים ובחיי שאנחנו לא שונאים את הצבא (נהפוכו) ולא את המדינה. רק מאוכזבים ומודאגים. מאוד מודאגים.

mugi8675
17-09-17, 23:17
שניה לפני שנמרוד נועל את הדיון... מפריע לי שדרור המלין על מעורבות ההורים בצבא, מתערב במה הבן שלו יעשה בצבא ועוד שנה לפני. נשמע לי דבר והיפוכו ושהוא מתחיל לא טוב. אין ספק שזה לא כיף לדאוג לבן שלך שכבר לא ילד ולא של כולנו ולא אחד שבישר את סופו בפייסבוק. לנו דפקו בדלת בצוק איתן ולמזלנו הוא יצא מזה הרבה בזכות אותו צבא, וזה בכלל לא חשוב אם אתה בצד של הטובים או הרעים, בשורה התחתונה המדינה באמת לא סופרת אותך.
ובקשר לאירועים שתיארת, מצער לשמוע, אבל לא חושב שמשהו מהותי השתנה בתחום המשמעת מאז, והזכרונות שלך הם יותר נוסטלגיה מייפה מאמת. ובמקום לספר את זה לנו, ספר למה״ל.

יצחק שהזיע 30 שנה בריצה אחרי הטלפון האחורי של הטנק של דרור ואחרים וכבר עשר שנים כבר לא.

ModChiP
17-09-17, 23:34
משהו השתנה, זה כבר לא מלחמת הישרדות.
בעבר היה ערך לכסף, בעבר ניסו לחסוך כי לא היה כסף, היום מסתבר שיש יותר כסף, אבל החיילים שלמטה לא נהנים ממנו.
אתם מדברים על קרביים, תחשבו על זה מהכיוון של הגובניקים (החיילים "חסרי התועלת") איך זה שכל יום ביומו שומעים על מקרים של עכברים באוכל, וזה לא במטבח בתוך אוהל בשטח אלא בחדר אוכל מסודר שאמור להגיש אוכל בלי עכברים.
פשוט זלזול, אין מילה אחרת לתאר את זה.

דרור ברלי
17-09-17, 23:34
שניה לפני שנמרוד נועל את הדיון... מפריע לי שדרור המלין על מעורבות ההורים בצבא, מתערב במה הבן שלו יעשה בצבא ועוד שנה לפני. נשמע לי דבר והיפוכו ושהוא מתחיל לא טוב. אין ספק שזה לא כיף לדאוג לבן שלך שכבר לא ילד ולא של כולנו ולא אחד שבישר את סופו בפייסבוק. לנו דפקו בדלת בצוק איתן ולמזלנו הוא יצא מזה הרבה בזכות אותו צבא, וזה בכלל לא חשוב אם אתה בצד של הטובים או הרעים, בשורה התחתונה המדינה באמת לא סופרת אותך.
ובקשר לאירועים שתיארת, מצער לשמוע, אבל לא חושב שמשהו מהותי השתנה בתחום המשמעת מאז, והזכרונות שלך הם יותר נוסטלגיה מייפה מאמת. ובמקום לספר את זה לנו, ספר למה״ל.

יצחק שהזיע 30 שנה בריצה אחרי הטלפון האחורי של הטנק של דרור ואחרים וכבר עשר שנים כבר לא.

הבנת הנקרא?

אני לא משתגע על התערבות ההורים אבל כתבתי במפורש שאני מבין אותה.
כי על סמך מה שאני רואה אני סבור שאין היום על מי לסמוך ושצריך הרבה אומץ כדי לשלוח ילד לצבא הזה.
כי יחס הצבא לחייליו נבחן ונמדד בדיוק במקרים כמו פרשת אזריה.
כי כשהכל בסדר אז הכל בסדר.
אבל כשקורה דבר כזה מבינים שהעסק רקוב מבפנים וששום דבר לא בסדר ולא טודו בום.

והעובדה שתמיד גנבו מהצבא לא מכשירה את המצב כיום כפי שמשתקף בתחקיר.
כי הפיגוע הפלילי הבא שיתרחש באיזו טיילת ושאולי הילדים שלכם ייפגעו בו בשוגג - יתבצע בנשק שנגנב מהנשקיה בשדה תימן או מבסיס האימונים מהתחקיר. והבדואים שגונבים ציוד מול חיילים חמושים שה''צבא'' העלוב הזה אוסר עליהם להגיב - בפעם הבאה ישדדו מכם בכוח את הרכב שלכם בזמן שאתם בטיול - ונכון - אתם תעמדו מנגד ולא תוכלו לעשות שום דבר. מקסימום לפנות למשטרע שגם היא מין הסתם תקטלג את זה תחת ''חוסר עניין לציבור'' ולא תעשה עם זה שום דבר כי זה מפריע לה להתעסק בדברים חשובים באמת כמו אכיפת מהירות או הורדת ג'יפים מוגבהים מהכביש. כי ככה זה במדינות רקובות ששונאות את אזרחיהן ומתפוררות מבפנים.

אפרופו טלפון אחורי - אני מקווה שאתה לא אחד מהחי''רניקים שהצלחתי לשכנע אותם שמהטלפון האחורי של המגח אפשר להתקשר הביתה.
אשכרה היו כמה כאלה, בחיי. יש מצב שחלקם עדיין מחכים מאחורי הטנק שישתחרר להם הקו.... היה קורע.

ניר ל
18-09-17, 08:17
ניר, מה אתה מחפש להשיג בדיון הזה? שואל ברצינות.

וואלה, עוד לא החלטתי :confused:

ניר ל
18-09-17, 08:29
וביתר רצינות -
פשוט מרגיש חוסר אונים ושהשתיקה שלי ושלכם מנציחה את המצב הזה שמביא בשורה התחתונה לפגיעה והרג מיותר של אזרחים וחיילים.

אין לי עניין להיכנס בצה״ל ולהצליף מהיציע, אבל חייבים להודות שהמנהלים בצה״ל פשוט גרועים.
הם כנראה טובים בלהילחם, כנראה אמיצים יתר מאחרים, אפילו אינטיליגנטים מאד, אבל כמנהלים הם גרועים.
אחרי שהם מסיימים את הפרק הזה, הם מוצנחים לאזרחות, גם שם לתפקידי ניהול בכירים - בין אם בשירות הציבורי ובין אם בחברות ענק.
זאת קליקה שיודעת לשמור על עצמה טוב, אבל חייבים למצוא את הדרך לעשות לזה סוף.

boaz avrahami
18-09-17, 08:37
כבר כתב לנו פה איזה קצין...
זה דיון סמלים. תפנים.

הקצינים יודעים מצויין מה הם עושים, לא?

אגב, לא השתנה איזה חוק לאחרונה שעכשיו מותר לירות בגנבים בבסיס?

shmil
18-09-17, 08:54
אני נמנע מכניסה לדיונים הללו, כיוון שהם עקרים.
לא ניתן לשכנע אף אחד בשום דבר במסגרת דיון באינטרמת.

אבל, החלטתי לחרוג מעט ממנהגי, כי לפני שבועים ביקרתי במנהרות הכותל ובעיר דוד ונחרת לי משהו במעט המוח שעוד נשאר לי : "ירושלים חרבה בגלל שנאת חינם".
השרשורים האלו מלאים בשנאת חינם. מה שישאיר אותנו מגובשים וחיים, ולא יוצאים לגלות שלישית או לשחייה לקפריסין - זו אחדות המטרה, לא ויכוחים אינסופיים.
במקום שנבין שעלינו לטפח את הזהות, לא את השונות.

אבל אני - מה אני מבין.

(לידיעת הקייטנים - בשרשור כמה דקויות ואירוניות שיהיו ברורות רק למתי מעט מותיקי הפורום, אבל הרוח הכללית היא החשובה והיא מספיק ברורה).

ניר ל
18-09-17, 08:56
הקצין הזה יותר מוטרד מעניין ההטרדות המיניות כנראה, הוא אבא לבנות, דווקא בנושא הזה כן בוצע תיקון משמעותי בעשרים וחמש השנים האחרונות, אז יחסים בין מפקדים לפקודות היו שגרתיים וגלויים, חלק מתנאי השירות.

חייב להגיד שחיל השריון , היה לפחות בזמני, חייל הרבה יותר מוקפד מבחינת משמעת - לא היו משאירים ג׳ריקן ללא שמירה, הייתה הרבה ביקורת, גם חיילים וותיקים נדרשו למשמעת. זאת הייתה ההתרשמות שלי מהגדוד בו שירתי בתחילת הסדיר. לא הכל היה טוב בזה - כי בתור חייל או קצין צעיר אתה מאד מתוסכל מהדיסטנס ומזה שאף אחד לא סופר אותך.

ניר ל
18-09-17, 09:03
שמיל, אתה לא רק מבין, אתה הכי מבין.
אם לא נוח לך עם התלהמויות שנכתבו כאן - תחתוך ותעביר אותן (בכל זאת אנשים השקיעו... לא מנומס למחוק) , אבל כן חשוב שתסביר איך דברים נראים משם.

בשני דברים אני בטוח - זה לא מקדם לשתוק וזה לא מקדם להתלהם.

איל מ
18-09-17, 09:34
אגב,
יש פה הרבה שקצת מסונוורים מהילת ההרומנטיקה ההיסטורית.
להכנס לבסיסים ולגנוב כל מה שבא ליד (כולל נשק) היה מאז ומתמיד קל.
בשנות התשעים המוקדמות אימונים שלמים היו מתבססים על גניבת דלק מבסיסים בדרום (של רכבים שנראים אזרחיים לכל דבר).
ביקורות פנים צבאיות כמעט תמיד היו נגמרות בזה שהבודק מניח איזה מאג או שניים שסחב על שולחן המגד.
ואני בכלל לא מדבר על הבלאגן שהיה כאן אחרי מלחמת יום כיפור (ממש לא בתקופתי) שבו חברין של הורי היו נוסעים לטיולים ברחבי הארץ בקומנדקרים גנובים.
אני מסכים שהיום לחייל הפשוט יש יותר מדי מנדט להטיל ספק במה שאומרים לו ושהצבא פוחד מהתקשורת,
אבל מבחינת נורמות ויכולות, המצב פעם לא היה בהכרח יותר טוב.

ניר ל
18-09-17, 09:43
איל צודק ב 100 אחוז, גם אני ציינתי את זה ומכיר בדיוק את אותם דברים, זה לא משהו שהשתנה חוץ מזה שהתעוזה של הגנבים עלתה והיום הם כבר לא תמיד מתאמצים להתגנב בחשאי.
לכן גם אישור לפתוח חפשי באש עליהם, לא באמת ישנה את התמונה, אם כי כן יציל קצת מהכבוד האבוד.

להתייחס לכל חדירה לבסיס או שטח צבאי סגור כאל חדירה עוינת זה אלמנטרי, אבל אם אבטחת המתקנים והכוחות כל כך רופפת כל השנים האלה אז זה לא יעזור.
לא יתכן שאין היום אמצעים או משאבים להגנה היקפית על בסיסים.

asafk
18-09-17, 09:44
יש כאן שלושה דיונים שונים.

ניר פתח בדיון על התרופפות שלטון החוק.

המשיכו בדיון על כמה הצבא גרוע.

ועוד דיון מקביל הוא על כמה המדינה חרא.

כתבתי וגם שמיל כתב - הפילוג והשנאה מקומם לא כאן.

אסף.

ניר ל
18-09-17, 10:04
אני מקבל את זה שההתלהמות והוצאת הקיטור על כמה שהצבא והמדינה חרא, גורעת מהאפשרות לקיים דיון רציני ומרחיקה דווקא את אלו שהכי יכולים לתרום לו.
מצטער אם תרמתי להשתלחות הזאת באופן אישי.

ניר ל
18-09-17, 10:27
http://www.denverpost.com/2017/08/28/burglars-steal-dozens-weapons-dragonman-gun-store-owner-says-theyre-lucky-alive/

לפני שג׳ו מתעורר מהשינה וטוען שבטקסס זה לא היה קורה ואפשר להשאיר תיק של כסף ברכב פתוח -
ראו את הלינק הנ״ל .
ביקרתי אצל האיש היקר הזה לפני מספר שנים, המתחם הענק שלו מבודד, מגודר, מצולם, מלא שלטי אזהרה עם שלדים של כלי רכב ובובות אדם מנוקבים ומדממים, השלטים מתריעים במפורש שמשיגי גבול יירו מבלי היסוס. הא כן, הוא אספן הנשק הגדול בעולם ויש לו שם יותר נשק מלכל צה״ל, יודעים מה - החוק מגבה אותו לחלוטין וממליץ לו לירות בכל מי שינסה לחדור לשטח שלו ללא הזמנה.
למרות זאת ארבעה גנבים ניצלו את היעדרותו או חוסר עירנות של מי שנכח בשטח, נכנסו דרך הקיר עם אחד מכלי הרכב הכבדים שלו והעמיסו 65 כלי נשק.

אז כן, המשטרה במקרה הזה מחפשת את הגנבים, כנראה שגם תפסה אותם בסופו של דבר, רכושו הושב או יושב לו ולא הוא זה שיעמוד למשפט... אמריקה.
אבל הנקודה היא שהיתר לירות על גנבים, לא עוזר אם אתה ישן, לא ימנע כשלעצמו את הגניבות וזה לא הדבר היחיד שצריך להתמקד בו.

נמרוד
18-09-17, 10:42
אז כן, המשטרה במקרה הזה מחפשת את הגנבים, כנראה שגם תפסה אותם בסופו של דבר, רכושו הושב או יושב לו ולא הוא זה שיעמוד למשפט... אמריקה.

במקרה של הגניבה משדה תימן, לקח חודש אבל המשטרה כן חקרה, פיענחה, עצרה את הגנבים ותפסה חלק לא מבוטל מהנשק שנגנב.

לא משטרת טקסס, משטרת ישראל.

נמרוד
18-09-17, 10:47
ועוד חשוב לציין - עכשיו שהדיון התמקד בנושא ספציפי יותר - שרוב הנשק, התחמושת ואמצעי החבלה שנגנבים מצה"ל - לא על ידי גנבים "חיצוניים" אלא על ידי חיילים, גם סדירים וגם מילואים, "מבפנים". בעיקר רימונים ואמצעי חבלה שיותר קל לגנוב מאשר נשק.

דרור ברלי
18-09-17, 10:51
בין ה''חרא של צבא'' לבין ה''חרא של מדינה'' יש קשר מאוד ישיר כי המדינה זה אנחנו וצה''ל זה אנחנו ואת ההנהגה אנחנו בוחרים וחלק לא קטן מהעם הזה, איך לומר, לא היה מזיק אם היה מתחלף. הגדרתי מספיק בעדינות?....

וכאשר הנהגת/הנהלת המדינה ברמה כל כך נמוכה וכוללת כל כך הרבה עבריינים פליליים - אז זה מקרין גם להתנהלות הצבא.
המשמעות של לטאטא את זה מתחת לשטיח ולא לדבר על זה היא לא רק להנציח את המצב הקיים אלא אפילו להחמיר אותו.

עובדה - אם בשני העשורים הקודמים לא היו מדברים על ההטרדות המיניות בצבא, אז כל מי ממשתתפי הדיון הזה שיש לו בת בגיל הצבא היה יכול להיות בטוח שהמפקדים שלה יטרידו אותה ויכפו את עצמם עליה כעניין שבשגרה. לתת בפקידה/פקודה שלהם היה ''חלק מהת''ש'' כפי שכתב ניר - ובסיקסטיז-סבנטיז ואפילו באייטיז זה היה אשכרה אמיתי ונכון. היום זה כבר לא ככה, ברוך השם. כבר אין למערכת שום בעיה לבוא חשבון עם ברזלנים, כולל בכירים, שסרחו בעניין הזה וזה גורם לי לסוג של אופטימיות - מי יודע, אולי בעוד 100 או 200 או 300 שנה יהיה חוק אחד ושווה לברזלן ולגפרור גם בנוגע לירי לא חוקי ואנשים יוכלו לשלוח את ילדיהם ליחידות הקרביות בצבא ולהיות שקטים וסמוכים ובטוחים שאם וכאשר יקרה משהו - הם לא יופקרו ולא ינהגו בהם באפליה ובאיפה-ואיפה.

אז למתוח ביקורת על הצבא והמדינה שמגיעה מתוך אכפתיות נטו זה בריא וזה נכון.
יותר מזה? זה הכי לא שנאת חינם שאפשר. זה מגיע מאהבה נטו לצבא ומאכפתיות כי אין לנו צבא אחר ואם הצה''ל הזה יפסיד במלחמה רק פעם אחת - זה הסוף שלנו. תרתי משמע.
וכאן לתקשורת שרובנו כל כך לא אוהבים (כשהיא מנופפת בגאון את האג'נדה הפוליטית המאוד מסויימת שלה) דווקא יש תפקיד מאוד חשוב. ללא הביקורת וללא החשיפה וללא הצבעה על הכשלים דברים ימשיכו להתנהל כפי שהם היום ואף להחמיר - ואת זה אנחנו מאוד לא רוצים.

דרור ברלי
18-09-17, 10:57
ועוד חשוב לציין - עכשיו שהדיון התמקד בנושא ספציפי יותר - שרוב הנשק, התחמושת ואמצעי החבלה שנגנבים מצה"ל - לא על ידי גנבים "חיצוניים" אלא על ידי חיילים, גם סדירים וגם מילואים, "מבפנים". בעיקר רימונים ואמצעי חבלה שיותר קל לגנוב מאשר נשק.

ומה עושים איתם?
איך מרתיעים?
ואיך אתה מרתיע בדואי שמשוטט לך בין הטנקים ובשניה שאתה מסובב את הראש הוא שותה לך מאג?

ניר ל
18-09-17, 11:06
במקרה של הגניבה משדה תימן, לקח חודש אבל המשטרה כן חקרה, פיענחה, עצרה את הגנבים ותפסה חלק לא מבוטל מהנשק שנגנב.

לא משטרת טקסס, משטרת ישראל.

כן, במקרה הזה ידעו מהרגע הראשון מי הגנבים - קבלן שביצע עבודות במקום באישור משרד הבטחון ... רק לקח קצת זמן למשטרה למצוא אותו .

אבל כשמדובר בעבירות רכוש כנגד האזרחים, אנחנו מנוסים כבר בכך שהמשטרה מתעלמת. אם נגנב ממך אקדח - יבוטל לך הרשיון וגם תזכה לאישום פלילי אם התרשלת בשמירתו.
לי נודע, שהציבו חיילת בת 18, שבועיים בצבא בהמתנה לקורס, כדי לשמור על הנשקייה. חלק מהעובדים העסיקו אותה בשעה שבצד השני ניסרו את המנעול והחליפו באחר תוך השמעת מוזיקה רועשת.
מעבר לכך שהחיילת נחקרה כחשודה בשיתוף פעולה איתם ומן הסתם הטראומה הזאת כבר לא תעזוב אותה, גם יציאתה לקורס בוטלה. נמצא האשם!

ניר ל
18-09-17, 11:19
חייב להוסיף כי זה נושא שקרוב אלי.
אקדח בודד+50 כדור , זה המקסימום שאזרח יכול היום לקבל אישור לרכוש אם הוא כשיר ועומד בתבחינים. אף אחד לא מתייחס לכך שמדובר ברכוש שלך, לא משנה כמה שילמת עבורו. לא רק שלא יושב לך אם ימצא, הוא גם ילקח ממך ללא פיצוי ברגע שמישהו יתלונן עליך במשטרה תלונת שווא, מעת לעת המדינה מבטלת תבחינים ומחייבת את מי שקיבל על פיהם רשיון - להפקיד את הנשק, אין לך כמעט אפשרות מעשית למכור אותו אפילו.
אחת הטענות העיקריות שהם מעלים לסיבת הקצבת הרשיונות במשורה, היא שנשק בידי הציבור עלול להיגנב ולהגיע לגורמים פליליים או חבלניים .... לא מצחיק ...

נמרוד
18-09-17, 11:25
ניר אתה מסיט את הדיון... אתה רוצה שהוא יהיה לעניין אז תקפיד על גבולות הגזרה שאתה הגדרת.

נמרוד
18-09-17, 11:46
ומה עושים איתם?
איך מרתיעים?

לגבי איך מרתיעים חיילים מלגנוב את מה שהם מופקדים עליו - בעייה שתמיד הטרידה את הצבא, ונעשו לא מעט צעדים עם השנים. למשל, להקטין את כמות החיילים שיוצאים עם נשק הביתה - באופן מסורתי, צורת הגניבה #1 - "המפקד גנבו לי את הנשק בשבת!". כמו להכניס את רימוני הרסס, טילי הלאו ולבנות החבלה, צורות האמל"ח המבוקשות בשוק האזרחי, לרמת בקרה גבוהה יותר מאשר פגזי תומ"ת. ועוד.

ואיך אתה מרתיע בדואי שמשוטט לך בין הטנקים ובשניה שאתה מסובב את הראש הוא שותה לך מאג?

מה זאת אומרת? זו לא שאלה תאורטית. זו המשמעות של להיות מפקד בצה"ל - שלא בטוח שאתה מבין, ידידי.

לא לקטר, לקחת אחריות. איפה ואיך להחנות את הטנקים? איפה מערום התחמושת? איפה החיילים ישנים ( אולי על הטנקים?)? איפה הגנרטור, ומתי מכבים אותו (תאורה על חשבון רעש). איך, איפה וכמה שומרים? האמת, חניון לילה בצאלים בשנים האחרונות, מתרגל אבטחה בדיוק כמו במלחמה. לא דבר רע.

מי שלא עושה את זה - גונבים לו מא"ג. ומ"פ שגנבו לו מא"ג בצאלים - אשמתו. לא הרמטכ"ל, לא המח"ט ולא המג"ד שלו - אין לו למי לבוא בטענות.

בטוח שיש, אבל אני לא מכיר אישית מ"פ שגנבו לו מא"ג מעל טנק באימון בצאלים.

דרור ברלי
18-09-17, 11:56
לא ענית לי על השאלה.

איך אתה מרתיע את הגנב מלנסות לגנוב את המא''ג?...

הבדואים משתוללים עם הגניבות, לא רק של נשק - כי זה כל כך קל וגם כי הם יודעים לנהל סיכונים - פוטנצאיל הרווח גדול. הם יודעים שלא יירו בהם. וגם אם יתפסו אותם, בתי המשפט בישראל רחמניים והענישה קלה. כל אלה הופכים את הפשע למשתלם במיוחד.

mugi8675
18-09-17, 12:01
הבעיה העיקרית היא שהצבא שופט את עצמו וכך תת אלוף יוצא עם פנסיה והרשאה קלה.
ב"הארץ" שישי שעבר הפתרסמה כתבה בדיוק על ענייני המשמעת. ריבוי הוראות הכנסת"ח מאלץ את הדרגים הנמוכים לחפפף בהם והצבא לא הצליח להפטר מההוראות האלה.

נמרוד
18-09-17, 13:15
לא ענית לי על השאלה.
איך אתה מרתיע את הגנב מלנסות לגנוב את המא''ג?...

מה זאת אומרת מרתיע? אני שומר על מה שאני אחראי עליו. אתה אומר ש"קל לגנוב מא"ג" - יש כאלו שאצלהם קל, אצל הרוב לא. ומי שגונבים לו מא"ג, לא שמר כמו שצריך. אני לא אומר שזה אשמת הש"ג בהכרח - למרות שלפעמים זה כן - אבל זה לא אשמה של מעבר למפקד החניון, המחנה או הימ"ח. שבמקרה של שדה תימן, ארוע בזיוני ללא ספק, הודח.

GodsFather
18-09-17, 13:33
תאיים על הבדואי, הוא יאיים עליך. למי יש יותר מה להפסיד ?

סולי
18-09-17, 14:34
וואלה ... יש להם יותר שטח אדמה... מכוניות.... ונשים.... מה שאני מעיז לחלום... (:

ד ו ר ו ן
18-09-17, 15:43
לא ענית לי על השאלה.

איך אתה מרתיע את הגנב מלנסות לגנוב את המא''ג?....
מרגע שהוא עם מאג בשטח צבאי זה לא הופך למפגע?

ומול מפגעים חיילים אמורים לדעת לתפקד וע״ע החלטת מפקד שנמרוד התיחס אליה.

GodsFather
18-09-17, 15:45
וואלה ... יש להם יותר שטח אדמה... מכוניות.... ונשים.... מה שאני מעיז לחלום... (:

Sent from my SM-G900F using Tapatalkוכושר נקמה ואפס פחד מהמוות ואו הקרבה של מי מבני המשפחה בדוגמה שהבאת.

asafk
18-09-17, 15:53
אני אאתגר ואשאל אם מדובר בפרובוקציה בקלות או באגדה / שמועה או שמדובר בבעיה אמיתית שדורשת פתרון - האם אי פעם נגנב באמת מאג מעל טנק בשטח אימונים בזמן אימון?

אסף.

agabay
18-09-17, 16:45
אני במסגרת שירות המילואים שלי פוגש עשרות\מאות מועמדים לשירות בצהל (מלשבים) שעוברים בשלבי המיון השונים
למרות שאני רוצה להלל את דור הזקנים (אני ושכמותי) הנוער שמתגייס היום הם גרסה משופרת שלנו
הם ערכיים - הרבה יותר עושים שנת שירות והרבה חילוניים שמתנדבים ועושים שנת שירות - פעם היה נחלתם של הדתיים
הם חכמים - כמות אדירה של יחידות בגרות בציונים מעולים
הם בכושר - קרוס פיט וריצה וכדורסל ושחייה והכנה לכושר קרבי
הם מודעים לעצמם - חושבים על העתיד ועל ההווה (לא סתומים כמוני - נתגייס וזהו - מי חשב על מה אעשה שאגדל)
הם באים - מגיעים לגיבושים, עושים כמה מיונים לכמה יחידות, אנשים שהתקבלו לסייבר מנסים ללכת למטכל ו13 וסיירות

בקיצור - אל תהיו עצובים, כמו כל דור, גם הדור שיחליף אותנו יהיה בסדר ויסבול את הקיטורים שלנו בסבלנות

איל מ
18-09-17, 17:22
אני לא פוגש מלשבים. אני פוגש אותם כמוצר מוגמר אחרי או בסוף מסלול.
הם באמת גרסה הרבה יותר טובה מאתנו.
בתור אזרח זה טוב.
בתור חיילים בשגרה זה מצויין כי הם מאתגרים את המפקדים שלהם, דבר המחייב אותם לעשות דברים כי צריך ולא "סתם".
הבעיה היא שכשצריך שיעשו דברים שמבחינתם אין בהם הגיון (כמו למשל במלחמה) מתחילות בעיות.
בגלל זה גם צה"ל בעימותים לא פועל לפי מה שנכון צבאית אלא לפי חישוב של חללים.
אגב, מה שמניע אותם זה הגשמה עצמית כזאת או אחרת ולאו דווקא ציונות ואתוס. אני לא חושב שבתקופות אחרות זה היה שונה, רק שאף אחד פעם לא העיז להודות בזה.
כמו שהיום אף ישראלי לא רוצה לעבוד בחקלאות כי זה לא מוביל לשום מקום, כך יותר ויותר בני נוער מבינים שקרבי לא יקדם אותם כמו יחידת מיחשוב או תחומים אחרים שיש להם ביקוש אח"כ.

ואגב 2,
שנת שירות היתה מאז ומתמיד עניין גם של חילונים.

assafy
18-09-17, 17:47
חברה, יש גם דברים באמצע בין לא לעשות כלום ובין להיות השופט והתליין בשטח ולהוציא להורג כל בדואי שמשוטט בשטח אש.
זה יתחיל בבדואי על הטרקטורון שאכן מחפש מה לקחת ויסתיים בג'יפאי שבא לטייל.
ועל בונקרים של תחמושת, נשקיות ומשטחי טנקים ותומתים צריך לשמור וזו אכן בעיה שהצבא נופל בה שוב ושוב.

Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

ד ו ר ו ן
18-09-17, 18:42
זה יתחיל בבדואי על הטרקטורון שאכן מחפש מה לקחת ויסתיים בג'יפאי שבא לטייל.
Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
בתור מטייל אתה לא ממש אטרקציה אם אין לך אופנוע או טרקטורון נחשק.

ואני אמשיך בקו של אסף, מי יכול להעיד ממקור ראשון כמטייל על היתקלות אלימה עם גנבים בשטח או ״ריקון מאהל״?

boaz avrahami
18-09-17, 19:59
אני לא פוגש מלשבים. אני פוגש אותם כמוצר מוגמר אחרי או בסוף מסלול.
הם באמת גרסה הרבה יותר טובה מאתנו.
בתור אזרח זה טוב.
בתור חיילים בשגרה זה מצויין כי הם מאתגרים את המפקדים שלהם, דבר המחייב אותם לעשות דברים כי צריך ולא "סתם".
הבעיה היא שכשצריך שיעשו דברים שמבחינתם אין בהם הגיון (כמו למשל במלחמה) מתחילות בעיות.
בגלל זה גם צה"ל בעימותים לא פועל לפי מה שנכון צבאית אלא לפי חישוב של חללים.
אגב, מה שמניע אותם זה הגשמה עצמית כזאת או אחרת ולאו דווקא ציונות ואתוס. אני לא חושב שבתקופות אחרות זה היה שונה, רק שאף אחד פעם לא העיז להודות בזה.
כמו שהיום אף ישראלי לא רוצה לעבוד בחקלאות כי זה לא מוביל לשום מקום, כך יותר ויותר בני נוער מבינים שקרבי לא יקדם אותם כמו יחידת מיחשוב או תחומים אחרים שיש להם ביקוש אח"כ.

ואגב 2,
שנת שירות היתה מאז ומתמיד עניין גם של חילונים.

אני כל כך מזדהה עם מה שכתבת...

דרור ברלי
18-09-17, 21:56
בתור מטייל אתה לא ממש אטרקציה אם אין לך אופנוע או טרקטורון נחשק.

ואני אמשיך בקו של אסף, מי יכול להעיד ממקור ראשון כמטייל על היתקלות אלימה עם גנבים בשטח או ״ריקון מאהל״?

לפני כמה שנים התפרסם מקרה שניסו לשדוד בכוח שני טרקטורונים מקבוצת מטיילים. זה מקרה אחד שאני יודע עליו בוודאות.

ב-2010 שוטטו לנו עם טרקטורונים בתוך מאהל באיזור נחל לבן. לא לקחו כלום כי לא היה מה לקחת - כי אנחנו אספנו את כל הדברים שלנו לפני שהלכנו לישון וחמישה כלי הרכב חנו בצורת כוכב כשהם קשורים זה לזה בשרשרת מסיבית וארוכה.... אנחנו הלכנו לישון בשעה מאוד מאוחרת ובבוקר כל המאהל היה מלא בעקבות צמיגי טרקטורונים. למה הם הגיעו? לשתות קפה?...

העדויות של חיילי המילואים מהסרטון כנראה לא מספיקות. הם בטח המציאו את הכל. מעלילים על הבדואים רודפי השלום ושומרי החוק.

לגבי דרך הפעולה של חייל מול מפגע.
קל לדבר כאן גבוהה גבוהה. אבל בפועל אנחנו היום במצב שיש חיילים שחושבים עשר פעמים לפני שהם דורכים נשק. מהסיבות הידועות.

asafk
18-09-17, 22:12
בין מסתובבים במאהל ללא שמירה ומחפשים (וגם מוצאים. מי שזוכר את הראלי של נועם בצאלים לפני כמה שנים) מה לגנוב, לבין גונבים מאג מהטנק למול עיני החיילים המרחק כל כל גדול ולא בכלל באותו קנה מידה.
יש טכניקה רטורית של אקסטרפולציה- יש המכנים זאת גוזמה - אם אנחנו יודעים שמקרההאחד קרה ומקרה שני חמור יותר קרה אז אנחנו כבר מדברים על זה שמקרה שלישי חנור עוד יותר קרה קורה או יקרה. אבל זה לא נכון ולא עובד. כלומר בעולם הפייסבוק שמועות הוואטסאפ והטוקבקים זה כן עובד. כאן אני מקווה שלא.

אסף.

boaz avrahami
18-09-17, 22:17
למה ללכת עד הדרום?
גם בעמק אני מכיר מקרה שבוא הורידו מבוגר מאוד מטרקטורונו והשאירו אתו בשדות לב העמק במקום לא שומם.
שפת אמם לא היתה עברית ,רוסית או אנגלית...

אני לא רואה הבדל משמעותי בין גניבות חקלאיות לגניבות נשק ותחמושת לבין גניבות רכב או הברחות ממצרים.
המניעים גם בגניבות הנשק הם כלכליים ולא חבלניים.
גניבות על ידי כנופיות שזה המקצוע שלהם בחיים יש מצפון ועד דרום.
העסק מתעצם כי המדינה לא משקיעה בזה את המאמץ העצום הנדרש ואז גופים הנפגעים צריכים להשקיע מאמץ עצום. גם הצבא אבל לא רק.
תשמע מנמרוד מערד מה עושים נגד גניבות רכב.
תשים לב לארגון השומר החדש וכו׳

נמרוד
18-09-17, 22:25
ב-2010 שוטטו לנו עם טרקטורונים בתוך מאהל באיזור נחל לבן. לא לקחו כלום כי לא היה מה לקחת - כי אנחנו אספנו את כל הדברים שלנו לפני שהלכנו לישון וחמישה כלי הרכב חנו בצורת כוכב כשהם קשורים זה לזה בשרשרת מסיבית וארוכה.... אנחנו הלכנו לישון בשעה מאוד מאוחרת ובבוקר כל המאהל היה מלא בעקבות צמיגי טרקטורונים. למה הם הגיעו? לשתות קפה?...

הסתובבו עם טרקטורון בתוך מאהל ואף אחד לא התעורר?! בחיים לא הייתי שיכור עד כדי כך. וכולכם ביחד... Must have been some night

אפשרות אולי יותר סבירה - שסימני הטרקטורונים היו שם לפני שהגעתם בחושך, ורק בבוקר שמתם לב.

איזו מהאפשרויות יותר הזויה?

אבל למה להרוס סיפור טוב. ברלי, תמשיך.

ד ו ר ו ן
18-09-17, 23:12
דרור,
בשנה האחרונה ישנתי מספר פעמים במרחב רמת חובב בואכה נחל סכר וצאלים.

בכל הפעמים ראו שאנחנו שם, עברו קרוב לתהות מי אנחנו.
פעם אפילו ביקשו סיוע עם קומפרסור כי בתחנה של רמת חובב מישהו תלש את הצינו אוירר..

לפי כחודש שוטטתי במרחב ביר-הדאג-בשור-אשלים, רכב בודד עם הבן, כולל חניון לילה.
אז נסע אחרינו טרקטורון, ובא לחניון לתהות מי אנחנו, ״חשבתי שזה רכב של המשטרה מרחוק״..
וזהו, שלום-שלום הדדי וזהו.

כל הציוד היה פרוש בלילה בלי לקפל כלום למעט בלון גז שהוכנס מתחת לרכב כדי שיהיה פחות בולט.
והרכבים לא קשורים לשום דבר.

לא נגעו בכלום.

שנים שאני ישן בנגב בלי לקפל כלום בלילה.

מה שאני בא להגיד זה שלדעתי בהתייחס למטיילים הפניקה מוגזמת מאד.
זה גל שמועתי שמלבה את עצמו.

צריך להפריד מגניבת נשק צבאי כי זה משהו אחר לגמרי, אתה כמטייל לא ממש מעניין אותם.

גנבים תמיד היו ותמיד יהיו.
אז מקרה בודד לא מעיד עדיין על תופעה.

ושים לב בכתבה, מי שנכנס לכל הבסיסים והחניונים לא נראה כמו בדואי אלא חייל צהל לבוש מדים עם מראה מהצד היותר בהיר של הסקאלה, עם ידע פנימי איך להתנהג במחנה ובחניון שריון, כי הוא היה חייל בעבר!

אז אם לבוא בטענות זה צריך להיות פנימה, לאלו שחותרים מבפנים ומנצלים נגישות וידע.

ניר ל
18-09-17, 23:19
​http://www.mako.co.il/pzm-magazine/israeli-police/Article-31698560efc6a41006.htm

- - - Updated - - -

​https://m.youtube.com/watch?v=NJQ01eoqXOU

ניר ל
18-09-17, 23:29
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/882/190.html

GodsFather
19-09-17, 00:19
אפשר תמצית של הלינקים?

דרור ברלי
19-09-17, 05:13
ניר, אל תנסה לבלבל אותם עם עובדות. בסוף הם יאשימו אותך בהפצת פייק-ניוז ובזריעת בהלה או סתם בשתייה לשוכרה.

דרור ברלי
19-09-17, 05:19
הסתובבו עם טרקטורון בתוך מאהל ואף אחד לא התעורר?! בחיים לא הייתי שיכור עד כדי כך. וכולכם ביחד... Must have been some night

אפשרות אולי יותר סבירה - שסימני הטרקטורונים היו שם לפני שהגעתם בחושך, ורק בבוקר שמתם לב.

לא הגענו בחושך. אני לעולם לא מגיע לחניון לילה בחושך. אוהב להקים אוהל באור ולהתקלח ורק אחר כך להתפנות לבשר ולשתייה.

איזו מהאפשרויות יותר הזויה?

האפשרות הכי הזויה היא להתעלם מהעובדות. רק עוד קצת התעלמות ובאמת תתחיל להאמין שהבדואים רק מנסים לחיות את חייהם בשקט ושכל הסיפורים האלה הם דמיונות ופרנויות ומ ישגונב נשקים ותחמושת וטרקטורונים וג'יפים ופגזים אלה חיילי צה''ל בעצמם. ואז באמת תהיה בשל לקבל ג'וב באחת הרשויות. לחמם כיסא במשרד ממשלתי ולעשות כלום ולספר לנו שהכל בסדר. טודו בום.

אבל למה להרוס סיפור טוב. ברלי, תמשיך.

...

לביא
19-09-17, 07:38
מבלי להתייחס לנושא עצמו, אני חושב שהשירשור הזה מזיק לאתר גיפולוג ומתפלא שלא ננקטו צעדים מתאימים על ידי מנהלי האתר.
שתהיה שנה טובה עם הרבה טיולים ומעט תקלות.

asafk
19-09-17, 07:38
בועז הדיון הוא לא על שוד רכב או שוד בנקים או על זונות באלנבי. הוא על גניבת נשק ויש מי שטען שהמקרה הנכון לדון בו הוא גניבה של מאג מהטנק מול עיני החיילים. זה לדעתי לא קרה וביקשתי לדעת אם כן קרה.

אסף.

דרור ברלי
19-09-17, 08:26
גניבת מאג היא רק לדוגמה.
מאג אכן נגנב ממתקן אדם.
ואם זו לקיחת משקפת, מחסנית או ארגז פמצרים או כל ציוד אחר מיחידה בשטח בידיעה שההוראות אוסרות על החיילים להשתמש בנשקם כדי למנוע את הגניבה - זה כן בסדר?

בסרטון חיילי מילואים מדברים על לקיחת ציוד מול עיני החיילים שמנועים מלהשתמש בנשקם כדי לפעול כנגד הגנבים. גם אתה טוען שהם משקרים?

על ההוא שעמד על הדיונה עם טנדר מגנום ללא לוחיות רישוי מול בסיס צאלים וטיווח בסלולרי בזמן אמת עבור יורי הטילים מעזה בזמן מבצע עמוד-ענן את הפגיעות הישירות שלהם בבסיס שעלו בחיי קצין - ואיך צבא הדמיקולו ראה וידע וכמובן לא עשה כלום

ד ו ר ו ן
19-09-17, 08:35
ניר, אל תנסה לבלבל אותם עם עובדות. בסוף הם יאשימו אותך בהפצת פייק-ניוז ובזריעת בהלה או סתם בשתייה לשוכרה.

אני לא טוען לרגע שביר-הדאג קדושים, ושאין גניבות נשק ופשיעה מצידם וקרוביהם,רחוק מכך.
(שים בצד רגע את התיאור האפוקליפטי של פרשי האופל שעם רדת הערב יוצאים מהדיונות .).

אני חושב שאתה מערבב עובדות עם דיעות שמועות והערכות ומחבר קווים בין נקודות שחלקן לא קשורות אחת לשניה.
כמו ההשלכה על מטיילים.

כשהחלטתם לנעול את כל הרכבים אחד לשני בשטח, ולהחביא את כל הציוד (אם כבר למה לא שומר?..), ועד הבוקר לא נגעו בכלום, אז שכנעת את עצמך שזה מה ששמר עליך, ויכול להיות גם שפשוט לא באו בכלל.

הניסיון האישי שלי בנגב כמטייל מכוון לאופציה השנייה.

asafk
19-09-17, 09:14
אין שום הוראה גורפת לא לפעול ולא להגיב מול גנב שגונב צל״מ לעיני החיילים ואם מפקד נותן כזו הוראה - להפקיר ציוד לחימה - הבעיה היא במפקד הספציפי וזה ברמת המפקד הזוטר.

לגבי האירוע בעמוד ענן ובלי להיכנס לפרטים - אתה מציג דברים בצורה שונה ממה שקרה.
כיוון שהיה מרדף בשטח.
אבל פייק ניוז זה לא רק המצאת עובדות אלא גם הצגתן באופן שונה מהמציאות.

אסף.

boaz avrahami
19-09-17, 09:27
מיצינו, לא?

נמרוד
19-09-17, 09:57
https://m.youtube.com/watch?v=NJQ01eoqXOU

זה קצר, שווה לצפות.

רואים שם בדואים שגונבים שלדת סופה שמשמשת תפאורה בבלדיה בצאלים.

תודה לאל שחיילי צה"ל נדרשים להפעיל שיקול דעת לפני שהם יורים בכנופיה מאורגנת שבאה לגנוב שלדות רכב משטחי אימונים של הצבא.

כי לפעמים חברי הכנופיה, איך כתב בועז? עלולים להתגלות ככאלו שכן דוברים עברית, אנגלית, ואפילו קצת יידיש מבית אמא :rolleyes:

boaz avrahami
19-09-17, 10:11
תראה, אמנם הויכוח ביננו הוא בין אחד שיודע לסתם סמל (ראשון!) בדימוס אבל אני חושב ממש הפוך ממך. לא ״תודה לאל ״ אלא חבל שלא יורים ולא משנה באיזה שפה הם מדברים. צריך מסר חד משמעי.
לטעמי הבלתי מלומדת, תגובה אלימה ונחושה מצד הריבון תסמן את גבולות הגזרה וההרתאה פעם אחת ולהרבה זמן. תגרום להם לעבור לחפש מטרות אחרות להיטפל אליהם.
כמובן בתנאי שבית המשפט לא יקלקל כהרגלו ויעניק להם פיצויים רחבים.

אבל באמת מיצינו.

נמרוד
19-09-17, 11:39
למה מיצינו? כי לא נוח לך?

ידידי - אכן יש תהום כנראה בין הדעות שלנו. אני אומר דבר פשוט - אני אחראי.

אם מינו אותי לשמור על טנק, אני אחראי שלא יגנבו את המא"ג. ואם גנבו את המא"ג זה כי הפקרתי אותו, או נרדמתי, או הסתכלתי לכיוון הלא נכון. זה לא קשה - עובדה שחיילי צה"ל עושים את זה היטב, ב99.9% מהזמן. וכשהמא"ג המטפורי נגנב, זה בגלל שמישהו נרדם בשמירה - מטפורית או אמיתית. לפעמים זה השומר עצמו, לפעמים המפקד שלו, לפעמים מישהו מעל שטעה בארגון לוח השמירות או שהתרשל בתחזוקה של הגדר ההיקפית של המחנה שהוא המפקד שלו.

בטח שיש מקרים בזיוניים. ולפעמים מה שנגנב זה לא מא"ג אלא התותחן שנרדם בתוך הטנק. בזיון אדיר. האחראי הישיר (כתבתי אחראי, לא אשם) לצערנו שילם בחייו עוד באותו המעמד.

המישהו האחראי זה לא "המדינה" או "הצבא" - זה אנשים. זה אני, אתה, הבן של דרור עוד מעט, השכנים שלנו והחברים שלנו לטיולים - חלקם קצינים בכירים, חלקם טוראים ששומרים. אם כל אחד ואחד יקח אחריות מוסרית מלאה על מעשיו ומחדליו, וידאג למה שבגבול הגזרה שלו - זה השינוי הערכי שחסר במדינה.

boaz avrahami
19-09-17, 11:49
לצערך אין ביננו פער למעט אולי התפיסה ההגנתית אם לגונן על כל ג׳ריקן בנפרד או להיות יותר מליטנט ומרתיע כלפי כל גנב באשר הוא משיג גבול...

אפשר לטחון את זה עוד שבועיים.
אני פשוט תמהה על העזוז שקפץ עליך להשתתף בדיון שניסית להחרים רק לפני יום יומיים

נמרוד
19-09-17, 12:05
לא ניסיתי להחרים. רק הזהרתי, וזה עבד.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

boaz avrahami
19-09-17, 12:11
נסיון יפה לבדיקת כח ההרתעה.
אבל אל תתלהב ותסיק מסקנות שגויות, זה כנראה עובד רק בין חברים [emoji23]

דרור ברלי
19-09-17, 13:11
אני אומר דבר פשוט - אני אחראי.

אם מינו אותי לשמור על טנק, אני אחראי שלא יגנבו את המא"ג. ואם גנבו את המא"ג זה כי הפקרתי אותו, או נרדמתי, או הסתכלתי לכיוון הלא נכון. זה לא קשה - עובדה שחיילי צה"ל עושים את זה היטב, ב99.9% מהזמן. וכשהמא"ג המטפורי נגנב, זה בגלל שמישהו נרדם בשמירה - מטפורית או אמיתית. לפעמים זה השומר עצמו, לפעמים המפקד שלו, לפעמים מישהו מעל שטעה בארגון לוח השמירות או שהתרשל בתחזוקה של הגדר ההיקפית של המחנה שהוא המפקד שלו.

בטח שיש מקרים בזיוניים. ולפעמים מה שנגנב זה לא מא"ג אלא התותחן שנרדם בתוך הטנק. בזיון אדיר. האחראי הישיר (כתבתי אחראי, לא אשם) לצערנו שילם בחייו עוד באותו המעמד.

המישהו האחראי זה לא "המדינה" או "הצבא" - זה אנשים. זה אני, אתה, הבן של דרור עוד מעט, השכנים שלנו והחברים שלנו לטיולים - חלקם קצינים בכירים, חלקם טוראים ששומרים. אם כל אחד ואחד יקח אחריות מוסרית מלאה על מעשיו ומחדליו, וידאג למה שבגבול הגזרה שלו - זה השינוי הערכי שחסר במדינה.

אהה. עכשיו התגובה היא לעניין.

טען ולא תותחן אבל זה לא משנה
אתה חושב שאותו אירוע בזיוני הוא סימפטום שמעיד על בעיה כוללת או אירוע נקודתי שרק בגלל מזל רע נגמר כפי שנגמר?...

אני סבור שלהאשים את המזל הרע זו התחמקות מאחריות ומהצורך לתת תשובות. מזל טוב או רע יש רק במפעל הפיס. פשלות בצבא מתרחשות בגלל טעויות של אנשים ולא לחינם השריון תמיד היה חיל ''מרובע'' כי הטנקים לא סלחניים למקצועיות לקויה וכל פשלה וכל זלזול בכללים הנוקשים מתורגמים מיד לפגיעה פיזית או לאבדן חיי אדם.
לדעתי מקרה שליט הוא מייצג נטו של חיילות ירודה, של חוסר מקצועיות מוחלט ושל זלזול בוטה של המ''מ וצוותו בכללים הכי בסיסיים של הפעלת טנק במארב ארטישוק שכל איש צוות הכי צעיר בפלוגת טנקים מבצעית אמור לדעת בעל פה - אבל בהחלט יש מצב שהזלזול בכללים הללו הפך לנורמה ממאירה באותה גיזרה או באותה יחידה ואולי רק באותו מוצב או ''סתם'' רק באותו צוות, מי יודע - שגם זה מספיק גרוע. כי קרה מה שקרה וטילטל את כל המדינה כהוגן.

אם ראיתי חניון לילה בתרגיל האחרון שהדבר הראשון שקפץ לי לעיניים זה שאף אחד לא שמר בו - אז אולי דברים קצת השתנו בצבא הזה (ולא לטובה) מאז שאני ואתה שירתנו בו?...

אתה סבור שאין שום קשר בין כל הבזיונות האלה לבין הנורמה הפסולה (לדעתי) של קודקודים שנוסעים לישון באכסניה ממוזגת כשהחיילים שלהם זרוקים בשטח בתנאי שדה לא כל כך נוחים (בלשון המעטה)?

האשמת הש''ג היא מקסימום טיפול בסימפטום. לא בבעיה. כי הסירחון תמיד מתחיל מלמעלה ורק אח''כ מחלחל כלפי מטה. אבל מה? אני לא ברזלן. רק רס''ל במיל'. מה אני מבין בכלל.

ניר ל
19-09-17, 13:21
למה מיצינו? כי לא נוח לך?

ידידי - אכן יש תהום כנראה בין הדעות שלנו. אני אומר דבר פשוט - אני אחראי.

נמרוד, אני מסכים עם מה שכתבת כאן.
אבל, כפי שכתבתי קודם - יש בעיה ניהולית -

דוגמה א׳
סחבק חייל סדיר , מצוות לפלוגת מילואים מובחרת שיורדת לאימון בצאלים עם כלי רכב מסווגים , כדי להשגיח על הסתרתם מעיניים לא מורשות.
בהיותו בוגר גדוד שריון, זה נראה לו לא מקובל להשאיר שתי מכולות סגורות, על הסובה שליד חורשת מרכוף , ללא שמירה צמודה.
הוא פונה לאחראי האבטחה - הרס״פ, שעונה לו שג׳יפ הסיור עובר מדי פעם וזה מספיק. סחבק לא מוותר ופונה למפקד הפלוגה שמנפנף אותו בנימוס.
עדיין מתעקש, עולה על טרמפ לבסיס (אין פלאפונים עדיין) ומדווח לקב״ט המפח״ש (סא״ל) שמגיע לשטח תוך זמן קצר ופונה ישירות למפקד היחידה (לימים רמטכ״ל אז אל״מ ) בבקשה לתגבר את השמירה, המפקד מנפנף אותו מעליו והקב״ט עוזב בבושת פנים (בטחון שדה זה גוף ממליץ וחסר שיניים באותה תקופה לפחות).
מגיע סופ״ש, המכולות נפרצות ונבזזות, לא נשאר זכר לציוד שהיה בהן. מסתבר שהן היו מלאות בחלקי חילוף עם אריזות מקוריות לכלי הרכב המסווג שהושקעו מליונים רבים בנסיון להסתיר את עובדת קיומו בצה״ל ובארץ בכלל .

מי אשם ? השומר התורן בג׳יפ הסיור שהופקד על שמירת המאהל (עמוק בתוך השטח) והמכולות שנמצאו במרחק מאות מטרים מאחורי גבעות וחורשה ?

האם מישהו מהוותיקים כאן השתתף במקרה באימון המדובר (פל׳ דעאל 1993 ) ? אומרים עולם קטן...

ניר ל
19-09-17, 13:37
דוגמה ב.
סחבק טירון בצוקי עובדה, סוגר סופ״ש בבסיס. בערב מעלים אותו ועוד חייל על נ״נ שנוסע בחושך לפחות שעה, עוצר ופורק את שני החיילים בחושך מוחלט - כאן אתם ישנים (מאיר הסמל על אוהל קטן ) תחלקו בינכם את זמן השמירה, בבוקר יבואו לאסוף אתכם.
סחבק מצוייד בפנס וו, גלילון, אפוד ומימיה, מ״ק 77 שלא קולט ולא משדר לשום מקום - אין קליטה ... אין עדיין סלולרים כמובן... לא רואה כלום מעבר למה שמאיר בקושי הפנס , אין לו מושג איפה הוא נמצא ועל מה הוא שומר בכלל.
כשעולה הבוקר הוא מגלה שהוא נמצא בפתחו של בונקר עצום, המשתרע על שטח ענק בלב המדבר, לא רואה את גבולותיו בכלל. התחמושת כוללת הכל מהכל (גם רימוני רסס ולאו) חלקה בתוך מבני בטון נעולים , רובה במערומים מוקפים שכפצ״י עפר , הכל מאד משולט ומסודר אין שום גדר היקפית.

שעות שוטטתי שם בין השכפצ״ים, נדהם מכמויות התחמושת וסוגיה, (מחפש מה אפשר לפלח ) וחשבתי לעצמי שאין שום בעיה להעמיס משאיות בכל הטוב שנמצא שם , מבלי שהשומרים האומללים שנמצאים בקצה בכלל יוכלו לשים לב.

אז לא גנבו במשמרת שלי, אבל אם כן ? ובוודאי שנגנבה משם תחמושת במשך השנים, אני מוכן לחתום. את מי היו מאשימים ? כי לקחים לא הפיקו בעשרים וכמה השנים שעברו מאז.
האם יש כאן מישהו שמכיר את הבונקר הנ״ל ויכול לסגור לי מעגל ד״א ?

ניר ל
19-09-17, 13:52
דוגמה ג.
סחבק מצטרף לאימון, הפעם של היחידה הסדירה יחד עם הקב״ט שלה, מגיע בלילה לנ.צ בו היא נמצאת ופשוט נוסע לתוך המאהל הלא מאובטח ומגלה שכולם ישנים ואין שום שמירה. ליל הגלשונים וליל הקלשונים עדיין טריים בזכרון ... נוסעים בתוך המאהל עם גפ״ס מרעיש, עם אורות, נאדה - אף אחד לא יוצא לקראתנו (אפרופו סיפור הטרקטורונים של דרור). הקב״ט הנסער (סרן צעיר בוגר 262) חש בבהלה למפקד הגדוד. תשובתו של מפקד הגדוד - מדובר בפלוגת המסלול, הם לא ישנו 48 שעות , תן להם להמשיך לישון ...

boaz avrahami
19-09-17, 14:25
אז בעצם עולם כמנהגו נוהג.
גם בזמנך ( וזמן דרור) היו מחדלי שמירה נוראיים...
דרור גם שכח קצת את הנחלאים המסוממים שנקטפו לשבי בלבנון

אפשר לחזור בעצם לישון. השכל עדיין באזרחות

talw
19-09-17, 14:27
אני אעזור לך במי האשם בדוגמא הראשונה ... -האשמה מוטלת על גדוד 890 שעליו פיקד האל״מ לפני שעבר לפקד על שולי הדגים .
שילוב של פרוץ האינתיפאדה הראשונה ומחזור משולב מאו מאו אחד, הוציאו אותו מאיזון לתקופה קצרה .

אנחנו כולנו בני אדם, עושים דברים טובים בשילוב של טעויות פה ושם, אני מאמין שאם מישהו בדרגים הגבוהים יגדיר שהצבא ישן,אוכל,שומר ומתאמן
בשטח אויב, הדברים יראו אחרת, לטוב ולרע...
זה לא אומר שלא צריך לשים לב ולשמור יותר לנוכח הפראים שמסתובבים לנו בין הרגליים, אבל לפתוח במכת אש צהלי״ת של ילד בן 18.5 מבוהל לעבר מי שחשוד בעיניו כגנב באמצע הלילה, באמצע שום מקום, בתוך גבולות המדינה,נראה לי מסוכן .
אולי לפני כל משמרת אפשר יהיה לחלק לשומרים טייזרים במקום מקלעים . - הנה הצעת חוק שיכול מקורב לשר להרביץ קופה קטנה .;-)

avikkllk
19-09-17, 14:30
צה"ל מזמן לא מה שהיה פעם.
היום גנב מיומן יכול לגנוב נשק כל בסיס שהוא בארץ.
או לפחות מרובם

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

ניר ל
19-09-17, 14:46
אחרי הסיפורים האלו ואחרים , אני חייב לציין שלי בתור בוגר מסלול שריון ובה״ד 1 שנשלח ליחידה הזאת לחודש המתנה עד להשלמה חיילית בתור עוזר קב״ט, התנהגות המפקדים האלו קסמה עד מאד. מה שלי עבר בראש אז זה ״איזה מפקד גבר שדואג אפילו לחיילים הכי קטנים, הלוואי עלי מפקדים כאלה״ תוסיפו לזה את ההילה שהייתה סביבם, אחד אחד במסלול רמטכ״ל. הקב״ט שדפק על השולחן בסוף האימון עם טענות קשות על עברות בטחון שדה - הודח מהיחידה על המקום ויותר לא ראיתי אותו.
אני החלטתי לא להתייצב להשלמה החיילית ולהישאר ביחידה. אז לאכול עם חבריי בחדר אוכל קצינים אמנם נמנע ממני, אבל דבר או שניים על התנהלות המפקדים הכי בכירים בצבא, למדתי שם במשך השירות הסדיר ושנות המילואים שנתתי.

קיים זלזול בנושאי אבטחה ובנושאי בטחון שדה, תמיד היה. הסנקציות היחידות שאני מכיר הוטלו על מפקדים בכירים שאיבדו לפטופים (כנראה נגנבו ע״י מודיעין אוייב ולא במקרה) שאותם נאסר להוציא מרשות הצבא.
בנושא שמירה על ציוד אישי - אני אמנם מסכים עם נמרוד לחלוטין, אבל זה לא שורש הבעיה. שנים היה לי מנהג לאסוף כלי נשק שהופקרו בשטח ללא שמירה ולמסור אותם למפקד המסגרת כדי שיטפל בזה משמעתית, רוב״צים/ מקלעים / טילי לאו ומה לא ... שום דבר לא היה משתפר משנה לשנה ואף אחד לא נענש. לא היה מדובר בנשק אישי , אלא בכלים שהושארו בשטח במערומים בהוראת מפקדים, בדרך שאני הגעתי אליהם כל מי ששוטט בשטח יכול היה.

ניר ל
19-09-17, 15:04
טל, בכוונה מחקתי את שמו של האל״מ , זה לא באמת רלבנטי כי במשך השנים הכרתי רבים מאלופי המטכ״ל שעברו דרכנו והראש היה די דומה.
בגדוד השריון שהגעתי ממנו היו בעיות שנבעו מעודף משמעת ולא היו פחות חמורות - אני מדבר על צוותים שסוגרים מדפים והולכים לישון באמצע מארבים בלבנון, על צוות שנוטש את הטנק וצועד ברגל לארץ, היה גם מקרה שמחבלים הגיעו עד לטנק שהצוות שלו ישן ונתגלו רק ברגע האחרון - מפקד הטנק היה אחד האנשים הכי איכותיים שהכרתי, נפל טייס שוויתר על יציאה לקק״צ כדי להשתפשף קודם בתור מפקד בגדוד. אחרי הירידה מהקו הוצב עם הצוות לשמור על בונקר תחמושת של הסיירת וגם שם נרדמו חייליו בשמירה ונתפסו בביקורת. הוא התאבד עוד באותו לילה.

ד ו ר ו ן
19-09-17, 23:59
מסתבר שהן היו מלאות בחלקי חילוף עם אריזות מקוריות לכלי הרכב המסווג שהושקעו מליונים רבים בנסיון להסתיר את עובדת קיומו בצה״ל ובארץ בכלל ....
ב1993 הבדואים לא יכלו לעשות עם החלפים אפילו סאדג׳ לפיתות כי זה לא ברזל.. ואם ניסית לשדרג את הסובארו טנדר רק פגעת לו באמינות..

tzagi
20-09-17, 02:32
אני רק ישים את זה פה.....
4 שעות צפונית ממני יש אזור שנקרא groom lake aka area 51
זה באמצע שום מקום...אזור ענק כמו עיר קטנה כולל שדה תעופה.....
האזור לא מגודר אבל יש שלטים שאוסרים כניסה...אלה שנכנסים נעצרים עי השריף המקומי תוך פחות מ15 דקות...איך? יש חיישנים שמודיעים למוקד שיש פלישה. זה מערכת עתיקת יומין כבר מעל ל 30 שנה.
שאלה....מדוע אין מערכות כאלה סביבי בסיסים של צהל.
נסיון בלחסוך?
חוסר אכפתיות?
הדוד סאם גם ככה יספק לנו עוד?
או שאני בכלל לא בכיוון וזה מיועד לתת ל "מקומיים" להוציא קיטור ...או לתת להם פרנסה?

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

boaz avrahami
20-09-17, 08:11
החיישנים יגנבו או יחובלו עוד באותו היום

ניר ל
20-09-17, 10:10
ג׳ו , הכל אפשרי, אבל במקרה שלנו מדובר בשטח מצומצם שיש בו תנועה של צבא שמתאמן ובדואים שגרים בסמוך כדרך קבע.
חוץ מזה שגם כשמגלים אותם, לא מצליחים לתפוס אותם ולירות בהם כמו באמריקה - עדיין אסור.
קח אפילו את נושא ההברחות מגבול סיני - יש מרחב סגור לתנועה, יש גדר איכותית ,יש תצפיות ואמצעי התרעה של הצבא , יש יחידות שמצויידות ברכבי מרדפים ויש עוד...
עדיין לא מצליחים לשים לזה סוף ומדובר בגזרה קטנה בהרבה מאיזור 51.

דורון, אין לי מושג מה הם עשו עם זה, לא רק עם זה - היה עוד לא מעט ציוד נוסף שאין מה לעשות איתו ובכל זאת גנבו.כשראיתי את המכולות הן היו ריקות ונקיות כאילו מישהו גם טיטא אחריו - אפילו המדפים נגנבו. הייתי בטוח שעם כל כוחות המשטרה/ שב״כ וכו׳ שהגיעו לחקור את הגניבה יידעו ישר למי לגשת, אבל זה לא קרה. שנה מאוחר יותר הגיע אלינו ארגז עם כמה פילטרים בקופסאות שנמצא באיזו מזבלה שלהם.

ד ו ר ו ן
20-09-17, 10:45
ניר,
לפני כ-20 שנה אחת מחברות התקשורת הניחה סיב אופטי לתקשורת, בגבול השדות בדרך לישוב כלשהו.

הטרנצ׳ר פתח תעלה, הניח כבל וסגר, ובסוף היום הראשון הגליל של הכבל שעדיין לא הוטמן נשאר בחוץ, ממתין ליום הבא.
וכשראינו שהם הולכים המלצנו להם להשאיר שומר.
״לא צריך שומר, זה סיב אופטי, אין מה לעשות עם זה״

ביום למחרת הם היו צריכים לשלוף מהקרקע מאות מטרים של כבל עד למחבר הקודם, כי חתכו את כבל ביציאה מהאדמה והגליל נעלם.

לדעתי איפושהו בנגב יש אוהל או כלב קשורים עם סיבים אופטיים בתור חבלים.

דרור ברלי
20-09-17, 11:54
מי שקורא את הדברים האלה עוד עלול לחשוב שהבדואים הם אשכרה מין פראים חביבים שכאלה שככה הם חיים ושכל זה לא נחשב בעיניהם לגניבה אלא לסוג של קיימות ומיחזור.

נמרוד
20-09-17, 12:20
דרור, מה אתה אומר: חייל שרואה גנבים מנסים לפרק או אפילו לגרור שלדת רכב - נניח סופה כמו בכתבה שניר קישר - בחושך - מתוך שטח אש - צריך לירות על מנת להרוג, מיד. נכון?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

boaz avrahami
20-09-17, 12:24
נמרוד, אולי אם נעשה אנלוגיה משהו בסוף יכנס אצלך.

קבוצת כדורגל שנמצאת כל היום בהגנה על השער בזמן שהקבוצה היריבה בועטת מכל הכיוונים על השער שלה בסוף תחטוף גול.
רוצה למנוע את הגול תעביר את ההתקפה לצד השני של המגרש.

לירות בשביל להרוג, לצעוק בשביל שלא יתקרבו לאזור שלך... תבחר מה שנוח לך אבל שלא יתקרבו אליך למרחק נגיעה.
שיפחדו להתעסק איתך.
אתה השולט והשליט בשטח

talw
20-09-17, 12:44
קודם כל נראה אתכם שוללים להם אזרחות לפני שאתם יורים עליהם כמו אוייבים. יודעים מה, הפראים הללו היו שם עוד לפני שהוכרזו בכלל שטחי אש,הבעיה היא פוליטית לדורותיה,צבא לא נלחם באזרחים , נקודה.
כי אחרת הייתי פותח פה באש על כל מיני גנבים יותר גרועים, עם צווארון לבן, כאלה שמשחקים לנו עם צוללות, ויש גם יותר גרועים ...
לשנוא כשכח האש בידך ,זה הכי קל, נראה אתכם פותרים את שורש הבעיה.

נמרוד
20-09-17, 12:51
נמרוד, אולי אם נעשה אנלוגיה משהו בסוף יכנס אצלך.

קבוצת כדורגל שנמצאת כל היום בהגנה על השער בזמן שהקבוצה היריבה בועטת מכל הכיוונים על השער שלה בסוף תחטוף גול.
רוצה למנוע את הגול תעביר את ההתקפה לצד השני של המגרש.

לירות בשביל להרוג, לצעוק בשביל שלא יתקרבו לאזור שלך... תבחר מה שנוח לך אבל שלא יתקרבו אליך למרחק נגיעה.
שיפחדו להתעסק איתך.
אתה השולט והשליט בשטח

נדיר ביותר שבדואי מתקרב למרחק נגיעה, ואם הוא מצליח לגנוב זה בזכות רשלנות תורמת של הצד שלנו. בשדה תימן, בכל הדוגמאות של ניר, במקרים של גניבות מחניונים בשטחי צאלים. לא הרתעה חסרה בדוגמאות האלו - אלא פשוט שמירה ברמה הבסיסית. גנבים מנסים לגנוב איפה שקל להם, ואם הם מזהים את הפרצה ואף אחד לא שומר עליה - הם גונבים. מה יעזרו הוראות פתיחה באש שונות אם השומר בכלל לא שם?

לגבי התקפה... בעיתון כותבים באופן טבעי על הפיגוע הנורא בחלמיש, פיגוע שהצליח מבחינתם. אבל לא כותבים על פיגועים שנמנעו על ידי מעצרים (פעילות התקפית, בעומק) בכל הכפרים והערים שסביב הבית שלך, כולל לב הערים טולכרם וג'נין. וזה בנוסף לפלוגה שסתם שומרת על הישוב שלך. או שאולי אתה באמת לא יודע?

boaz avrahami
20-09-17, 13:17
טוב, זה כבר סתם ויכוחים סמנטיים.
נראה לי שבסך הכול הפערים בהשקפה בין כולנו הוא מאוד נמוך ומתרכז בעיקר על אם יש לנו הרתעה כן או לא.
כשלים בשמירה תמיד יהיו בגלל הגורם האנושי.
אני בהחלט משוכנע שהיום הצבא משקיע הרבה יותר משאבים ומחשבה מבעבר ולכן גם הגנבים מפעילים הרבה יותר תעוזה ויצירתיות....
הדרך היחידה לחתוך את זה דרסטית היא למנוע מהם בצורה אגרסיבית ( ויש כל מיני צורות אגרסיביות) להסתובב באזורים שיוגדרו כסגורים.

לא היבנתי איך מתחת קו דרך חלמיש ואיו״ש.
לא קשור לנושא למעט הנסיון להטות את הנושא לכיוון האישי הלא רלוונטי.
אולי נדרשת הבהרה- המטאפורה שלי לגבי התקפה היא למנוע מהגנבים לשרוץ כל כך קרוב למושא הגניבה.
לעצור אותם על שהיה בשטח סגור, לירות בהם אם צריך ובעצם כל פעולה שתרחיק אותם ותגרום להם לחשוש מלהתקרב לאזור שאסור להם להיות בו

אגב, לומר שהם הצליחו לגנוב בגלל התרשלות, שקול לומר שהיא נאנסה בגלל היותה חשופה

Jeep GC ZJ 3.5 IR
Honda 300EX

נמרוד
20-09-17, 13:43
אולי נדרשת הבהרה- המטאפורה שלי לגבי התקפה היא למנוע מהגנבים לשרוץ כל כך קרוב למושא הגניבה.
לעצור אותם על שהיה בשטח סגור, לירות בהם אם צריך ובעצם כל פעולה שתרחיק אותם ותגרום להם לחשוש מלהתקרב לאזור שאסור להם להיות בו.

עלית על הנקודה. כמו שניר ציין - השטח בישראל מצומצם. על אותם שטחים בנגב צה"ל מתאמן, הבדואים גרים, הטבע מנסה לשרוד, ואנחנו מטיילים.

אם יגדרו, ישלטו, יצלמו ויהפכו את שטחי האש של צאלים לשטח סגור באמת, אנחנו אלו שנבכה על זה פה בפורום. אגב, איפה שהמדינה מחליטה כן לסגור שטח נרחב, היא עושה את זה. במישור ימין ושטחים ספציפיים אחרים.

אני מעדיף את המצב הקיים בשטחי האש בחולות צאלים, שמחייב את הפלוגות המתאמנות לשמור על הציוד בצורה רצינית (לא רע בתור אימון מבצעי), אבל מאפשר לנו לטייל בחופשיות בסוף השבוע.

boaz avrahami
20-09-17, 13:58
שוכנעתי
אבל אם כבר אימון מבצעי אז למה על יבש כשיש ביום אויב כזה טוב [emoji23]

talw
20-09-17, 14:10
שוכנעתי
אבל אם כבר אימון מבצעי אז למה על יבש כשיש ביום אויב כזה טוב [emoji23]

נהפוכו, אימת כל מפקד בקרב היא דוצים עם כוחותינו, אם תסתכל על הפראים בתור ביום כוחותינו , התמורה לגילויים בזמן וחדל אש, תהיה גדולה יותר לתרגיל והמשתתפים בו.[emoji12]

-->