PDA

צפייה בגרסה מלאה : שמן מנוע ל-4.0 - האם מישהו פה מודע להוראות היצרן?

גיתאי נוה
29-09-17, 10:34
היצרן מדבר על שני סוגי שמנים בלבד - 5W30 ו-10W30 כתלות בטמפ' הסביבה.
באף מקום לא ראיתי שמן בדרגת צמיגות גבוהה 40. כידוע, דרגת הצמיגות הגבוהה אינה תלויה בטמפ' הסביבה.

האם מישהו פה יודע משהו אחר? יש למישהו אסמכתא על דרגות צמיגות אחרות מאלה?
בבקשה לא ניחושים, אסמכתאות.

ואגב מדובר אצלי על מנוע שעבר אוברול מלא.

תודה
גיתאי

דרור ברלי
29-09-17, 10:41
לפי תע''ר השמן אמור להיות 15W40 מינרלי.
רוב בעלי הסופות משתמשים ב-10W40 חצי סינטטי.

אז מי צודק?

yoni_0000
29-09-17, 11:15
גיתאי מדובר בשמנים שכבר כמעט ולא ניתן להשיג. בכל זאת.. עברו 20-30 שנה. השמנים שנמכרים היום הרבה יותר איכותיים מאותם שמנים שהיצרן חקק בזמנו.

ariel-ro
29-09-17, 12:13
5W30 זה כנראה השמן הנפוץ בארץ, לרוב הרכבים זאת הצמיגות הממולצת.
גם 10W30 אין באמת בעיה להשיג.

לעניין הצמיגות-
ההמלצה עבור המנוע היא אכן W30 כאשר טמפ' הסביבה היא מתחת ל38מעלות(לפי הגרף בספר הרכב ושל היינס) והמנועים היו חדשים.

וכאן מגיע האבל(לדעתי)-
המנועים כבר לא חדשים, משאבות השמן קצת "עייפות", המיסבים נשחקו ולחץ השמן ירד.
עם נשלב את זה, עם חום גבוה ביולי-אוגוסט, וזחילות במעלות הנגב בחום גבוה, נקבל גם מנועים שעובדים קצת יותר חם. - לצ'ירוקי XJ טמפ' של 100+מעלות נפוצה בימי הקיץ החמים.
כמו כן, לפי מה שאני מכיר, צמיגות של שמן W30 בטמפ' של 90 מעלות, זהה(בקירוב..) לצמיגות שמן W40 בטמפ' של 100מעלות.
אז כדי לשמור על לחץ שמן סביר וצמיגות זהה בטמפ' עבודה גבוהות יותר הגיוני לעלות בצמיגות. לכמה? נראה שהמנועים עובדים טוב עם W40, יש גם כאלה עם W50 ומדווחים על לחץ שמן מצויין גם בטמפ' גבוהות.

בפורומים אמריקאים יש הרבה דיונים על כך, ויש שדוגלים בלמלא בקיץ שמן סמיך יותר ובחורף שמן דליל - הרי גם ככה מחליפים פעמיים בשנה שמן+פילטר.

אריאל

ד ו ר ו ן
29-09-17, 14:31
5W30 זה כנראה השמן הנפוץ בארץ, לרוב הרכבים זאת הצמיגות הממולצת.
גם לרכבים בני 20 שנבנו עם מרווחים מראש לשמן אחר? וצברו בלאי מאז, לא בטוח.

asafk
29-09-17, 14:33
אם טמפרטורת העבודה של המנוע עדיף לטפל בבעיה ולא להכניס שמן צמיגי יותר שבעצמו מעמיס את המנוע גונב כוחות סוס וגורם לייצור חום. כנל לגבי משאבת שמן שחוקה.
ומשזה נאמר בין 30 ל 40 ההבדל לא גדול אך ההבדל בין 15 ל 5 הוא משמעותי מאוד לשימון המנוע הקר.
מנוע משופץ עם אטמים חדשים וסוסים שחזרו לאורווה רק ירוויח משמן 10-40 או 10-30 או 5-30.
במקרה של שמן 30 מינרלי הייתי מציע לעקוב אחרי טמפרטורת השמן ולוודא שהוא לא מרגיש מריח ונראה שרוף אחרי נסיעה מאומצת וארוכה. אבל כיוון שאתה הולך להשקיע במנוע היקר שלך בשמן סינטטי אפילו את החשש הזה אין ורק נשאר לעקוב אחרי לחץ השמן ולראות אם בסיטואציה קיצונית ממש הוא יורד לערכים מסוכנים.

אסף.

ariel-ro
29-09-17, 14:50
גם לרכבים בני 20 שנבנו עם מרווחים מראש לשמן אחר? וצברו בלאי מאז, לא בטוח.

זאת הייתה תגובה ליוני שרשם "
גיתאי מדובר בשמנים שכבר כמעט ולא ניתן להשיג."
הכוונה שלי הייתה שניתן להשיג 5W30 מכיוון שהוא מאוד נפוץ בתחום כלי הרכב. וכך גם 10W30.

גיתאי נוה
30-09-17, 08:58
5W30
לעניין הצמיגות-
ההמלצה עבור המנוע היא אכן W30 כאשר טמפ' הסביבה היא מתחת ל38מעלות(לפי הגרף בספר הרכב ושל היינס)
אריאל, תוכל למצוא את ההמלצה הנ"ל ולהעלות לכאן? נשמע מעניין

וכאן מגיע האבל(לדעתי)-
המנועים כבר לא חדשים, משאבות השמן קצת "עייפות", המיסבים נשחקו ולחץ השמן ירד.
אני לא מדבר על מנועים שכבר הורגלו בשמנים צמיגים יותר ועכשיו שמן דליל רק יזיק, אלא על מנוע שעבר אוברול מלא.

עם נשלב את זה, עם חום גבוה ביולי-אוגוסט, וזחילות במעלות הנגב בחום גבוה, נקבל גם מנועים שעובדים קצת יותר חם. - לצ'ירוקי XJ טמפ' של 100+מעלות נפוצה בימי הקיץ החמים.
כמו כן, לפי מה שאני מכיר, צמיגות של שמן W30 בטמפ' של 90 מעלות, זהה(בקירוב..) לצמיגות שמן W40 בטמפ' של 100מעלות.
אז כדי לשמור על לחץ שמן סביר וצמיגות זהה בטמפ' עבודה גבוהות יותר הגיוני לעלות בצמיגות. לכמה? נראה שהמנועים עובדים טוב עם W40, יש גם כאלה עם W50 ומדווחים על לחץ שמן מצויין גם בטמפ' גבוהות.
גם בארה"ב יש מדבריות...

בפורומים אמריקאים יש הרבה דיונים על כך, ויש שדוגלים בלמלא בקיץ שמן סמיך יותר ובחורף שמן דליל - הרי גם ככה מחליפים פעמיים בשנה שמן+פילטר.

אריאל

למען האמת נכנסתי לכמה דיונים בפורומים אמריקאיים, כמה בודדים אמנם, וכולם ללא יוצא מן הכלל דיברו על 5W30 או 10W30. היחיד שמצאתי שדיבר על 10W40 היה אחד שקונה מה שיש במבצע באותו רגע...

גיתאי נוה
30-09-17, 09:04
אם טמפרטורת העבודה של המנוע עדיף לטפל בבעיה ולא להכניס שמן צמיגי יותר שבעצמו מעמיס את המנוע גונב כוחות סוס וגורם לייצור חום. כנל לגבי משאבת שמן שחוקה.
ומשזה נאמר בין 30 ל 40 ההבדל לא גדול אך ההבדל בין 15 ל 5 הוא משמעותי מאוד לשימון המנוע הקר.
מנוע משופץ עם אטמים חדשים וסוסים שחזרו לאורווה רק ירוויח משמן 10-40 או 10-30 או 5-30.

אסף.
אסף, אני תוהה האם היצרן ממליץ על 30 משיקולי תוחלת-חיים ארוכה בלבד, או שיש פה גם שיקולי זיהום אוויר ומצידו שייגמר המנוע...
ידוע לי שכיום יצרנים ממליצים על שמנים דלילים לא רק כי המנועים מאד מדוייקים, אלא גם כדי לצמצם חיכוך וע"י כך להפחית זיהום וצריכת דלק - ומצידם תחליף מנוע אחרי 200,000.
מצד שני, במקרה של YJ מדובר על המלצה מתחילת הניינטיז כלומר כמעט 30 שנה אחורה, אז אולי עוד לא היו נגועים באובססיות האלה.

מתאומר?

asafk
30-09-17, 19:26
אחת מהבעיות הגדולות של יצרני מיסבי המנוע היא המעבר הגורף לשמנים דלילים בשם הקטנת פליטת מזהמים.
אבל מבחינתך כך המנוע תוכנן וחלקיו יוצרו לעבוד עם השמן הזה.

תע״ר וההמלצות שלו כבר כמעט לא רלוונטי. ההמלצה שם נובעת מאחידות לוגיסטית ומכיוון שזה השמן שיש בצבא..

אסף.

Mushu
30-09-17, 19:27
אין בעיות עם שמני 30, מה שאי אפשר להגיד על שמני 20 מודרניים, שיוצרו במקור כדי להפחית מזהמים ולשפר ביצועים אבל פחות עמידים להתחממות ומאמצי גזירה ומספקים הגנה גבולית על המנוע כשהוא עובד קשה.

שמן סינטטי מלא מודרני 5W30 או 5W40 נותן הגנה פנטסטית למנוע, בטח בהשוואה לשמנים המינרליים והחצי סינטטים שאפיינו את השוק לפני שניים או שלושה עשורים.
כמו שכבר כתבו כאן, ההבדלים לא נמצאים בצמיגות ה"חמה", ההבדל בצמיגות בין שמן 30 ל 40 הוא בסביבות ה 5 סנטיסטוקס (יחידת המידה של צמיגות קינטית) בעוד ההבדלים בצמיגות בעת התנעה קרה בין שמן 15 ל 5 יכולים להגיע לעשרות אלפי יחידות סנטיסטוקס.
דבר נוסף הוא שעדיין לא הומצא שמן המנוע שדליל מדי כאשר המנוע קר, ככה שאין חשש ששמן 5 או אפילו 0 יהיו דלילים מדי.

בשורה התחתונה זה לא באמת משנה אם שמים שמן 30 או 40, ההבדלים זניחים וזה לא משהו שמשפיע דרמטית על הביצועים, צריכת הדלק או זיהום האוויר. כן חשוב להשתמש בשמן סינטטי מלא מבית טוב, רצוי עם מאפיין HTHS גבוה (מעל 3.5) וכמובן שעומד בתקן API רלוונטי.

גיתאי נוה
30-09-17, 21:21
אין בעיות עם שמני 30, מה שאי אפשר להגיד על שמני 20 מודרניים, שיוצרו במקור כדי להפחית מזהמים ולשפר ביצועים אבל פחות עמידים להתחממות ומאמצי גזירה ומספקים הגנה גבולית על המנוע כשהוא עובד קשה.

שמן סינטטי מלא מודרני 5W30 או 5W40 נותן הגנה פנטסטית למנוע, בטח בהשוואה לשמנים המינרליים והחצי סינטטים שאפיינו את השוק לפני שניים או שלושה עשורים.
כמו שכבר כתבו כאן, ההבדלים לא נמצאים בצמיגות ה"חמה", ההבדל בצמיגות בין שמן 30 ל 40 הוא בסביבות ה 5 סנטיסטוקס (יחידת המידה של צמיגות קינטית) בעוד ההבדלים בצמיגות בעת התנעה קרה בין שמן 15 ל 5 יכולים להגיע לעשרות אלפי יחידות סנטיסטוקס.
דבר נוסף הוא שעדיין לא הומצא שמן המנוע שדליל מדי כאשר המנוע קר, ככה שאין חשש ששמן 5 או אפילו 0 יהיו דלילים מדי.

בשורה התחתונה זה לא באמת משנה אם שמים שמן 30 או 40, ההבדלים זניחים וזה לא משהו שמשפיע דרמטית על הביצועים, צריכת הדלק או זיהום האוויר. כן חשוב להשתמש בשמן סינטטי מלא מבית טוב, רצוי עם מאפיין HTHS גבוה (מעל 3.5) וכמובן שעומד בתקן API רלוונטי.
מאחר ואצלי מדובר בסטרוקר, שבו לחצים גבוהים יותר וטמפ' תא שריפה גבוהה יותר, אלך על צמיגות גבוהה 40.
באשר לצמיגות הנמוכה, לפי דבריך מדוע בכלל צריך צמיגות 10 ומעלה? לכאורה אם כל הרכבים יקבלו 0 או 5 זה גם טוב...

asafk
30-09-17, 21:54
כי זה עולה יותר.
ומיותר לפעמים.

אסף.

asafpeleg
30-09-17, 23:21
תמלא כבר שמן ותתיישב לכתוב כתבה על הסטרוקר נו...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Mushu
01-10-17, 13:56
באשר לצמיגות הנמוכה, לפי דבריך מדוע בכלל צריך צמיגות 10 ומעלה? לכאורה אם כל הרכבים יקבלו 0 או 5 זה גם טוב...

מסיבה פשוטה: טכנולוגיה.
טווח הצמיגות של השמן נגזר מהצמיגות ה"טבעית" של שמן הבסיס. לשמן הבסיס מוסיפים תוספים אשר משנים את תכונותיו והופכים אותו משמן חד דרגתי לרב דרגתי, הם נקראים Viscosity Index Improvers.
שמנים של פעם, מינרלים ובהמשך חצי סינטטיים, היו מוגבלים מאוד ביכולות הזרימה שלהם בטמפ' נמוכה, לכן עד לפני שני עשורים לא היו שמנים עם דרגה "קרה" נמוכה מ 10.
עם כניסת השמנים הסינטטיים לשוק התחילו להופיע דרגות 5 ו 0 מאחר ומבנהו הכימי "המהודנס" של שמן הבסיס איפשר תכונות זרימה משופרות בטמפ' נמוכות מחד, ומאידך גם הפגין ביצועים טובים יותר בטמפ' גבוהות ללא צורך בריבוי תוספים משפרי צמיגות לשם כך. התוצאה הסופית היא שמן שמגן טוב יותר על המנוע ושומר על תכונותיו הן כשהוא קר והן כשהוא חם.

שמני 10 וצפונה שייכים לעבר וטוב שכך. אין שום בעייה להשתמש בשמן בעל צמיגות קרה 5 או 0 גם ברכב בן 100 שנים, יש הרבה יותר משמעות לצמיגות החמה אליה השמן מגיע ובעיקר לתקן ורמת התיסוף אותו דורש היצרן.

מוני אורבך
01-10-17, 14:40
הערה קטנה שלא קשורה (ואולי כן) לשאלה של פותח השרשור.
שנים השתמשתי בשמן מנרלי 20W 50 באיכות טובה כי כך כתוב בספר.
ההנחה היתה שהיות והרכב "נולד" עם שמן כזה הוא גם צריך לחיות עם אחד כזה.
עד שיום אחד התברר לי שפשוט אין כבר שמנים כאלו בשוק ברמה טובה.
מה שהיה תוצרת מדבקה עם תכונות מאוד מאוד מפוקפקות.
באין בררה קניתי שמן סינטטי 5W 30.
מאוד מאוד חששתי שהוא יהיה "דק" מדי לא יגן על המנוע, יתחילו נזילות וכו..

מאוד מאוד הפתעתי מהתוצאות.
כמות ה blow bay שהיתה נמוכה במנוע שלי ירדה לאפס, ממש כך.
הנזילות כמעת ונעלמו.
ולא היתה ירידה בלחץ השמן.

בקיצור בהחלט הפתעה נעימה.

talb_s
02-10-17, 06:10
דיון מעניין מאוד, גיתאי תשתף אותנו בהחלטה הסופית.
בח"ל באופן גורף החבר'ה משתמשים ב 10W30, והרבה גם מוסיפים תוסף ZDDP.

boaz avrahami
02-10-17, 07:08
אז מה עדיף לג׳יפ טיולים שנוסע כמה אלפים בשנה ועושה טיפול פעם בשנה בגלל הזמן ולא הנסועה....

כל שנה אני מתלבט בחנות אבל עד היום שמתי את המתוסף של Liqui-Moly בצמיגות 10w40.

האם עדיף בלי תוסף וצמיגות 10w30?

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX

גיתאי נוה
02-10-17, 19:21
דיון מעניין מאוד, גיתאי תשתף אותנו בהחלטה הסופית.
בח"ל באופן גורף החבר'ה משתמשים ב 10W30, והרבה גם מוסיפים תוסף ZDDP.

שמעתי על ה-ZDDP, אולי באמת אוסיף קצת. בטח לא יזיק.
בכל אופן החלטתי על דרגת הצמיגות הגבוהה 40 מכיוון שהמנוע הוא סטרוקר, ולכן עובד בטמפ' מעט גבוהות יותר.
ההתלבטות עכשיו היא באשר לדרגה הנמוכה - 5 או 10.
אני פריק של וולווליין, כך שיש לי לבחור בין:

5-40 סינטטי מלא
10-40 בלנד חצי-סינטטי (לא יודע אם יש סינטטי מלא)

אגב מצורף תרשים השמנים המומלצים ל-YJ של צ'ילטון, אחד החברים מהמועדון הזכיר לי את קיומו...

116934

boaz avrahami
02-10-17, 19:26
לפי התרשים שלהם ה 20w50 נראה כמתאים ביותר
למעט ענייני צמיגות שקשה להשיג בשמן מינרלי אני לא רואה הרבה יתרון לכיוון חצי סינטטי או סינטטי מלא בכלים שנוסעים באבק.
היתרון של הסינטטי הוא בשמירה על צמיגות נכונה לאורך זמן.

התפקיד המרכזי השני של המנוע אחרי השימון הוא להיות הספונג׳ר של המנוע.
במקרה של מנוע בתנאי אבק חום ומאמץ אני מעדיף החלפות תכופות יותר ושמן פחות אקסלוסיבי.
זה מה שעושים במיכון חקלאי ומחצבות גם.

Honda TRX300EX

ד ו ר ו ן
02-10-17, 19:34
לפי התרשים שלהם ה 20w50 נראה כמתאים ביותר
Honda TRX300EX
איך?
לפי השרטוט 20w50 מתאים החל מטמפ סביבתי ״0״.
גם בארץ החמה שלנו, בחורף בנגב, ובהרים הטמפ בלילה יורד לאפס בקלות.

Mushu
03-10-17, 00:28
1. אין שום טעם והגיון לשים היום שמן 20W50 במנוע עתיק ככל שיהיה, אלא אם רוצים לחסוך בכסף שכן מדובר לרוב מדובר בשמן הנחות והזול ביותר שיש.

2. לעניין השימוש בשמנים במכונות העובדות בתנאים קשים - שיקול שבא לידי ביטוי בעיקר בעת הפעלת מיכון חקלאי, הנדסי או צי רכב כבד הוא עניין העלות, שכן קיים פער של מאות אחוזים בעלויות התפעול בין שימוש בשמן מינרלי או חצי סינטטי שעושה עבודה טובה לבין שימוש בשמן סינטטי מלא שעושה עבודה מצויינת.

3. שמנים ישנים השתמשו בתוספי Extreme Pressure כדוגמת ה ZDDP וה MOS2 המפורסם של ליקווי מולי כדי להפחית שחיקה שנבעה בעיקר משכבת שימון דקה מדי. תוספי ה EP "נכנסים לפעולה" כאשר יש חיכוך וחום רב ואז נוצרת הריאקציה הכימית שמפעילה אותם.
עם השנים וכניסת הממיר הקטליטי לחיינו מחד וההתפתחות הטכנולוגית בשמני הבסיס מאידך, הוצא בהדרגה הזרחן משמן המנוע, מה שהיה גורם ליצירת משקעים בממיר הקטליטי אשר היו פוגמים ביעילותו. שמני הבסיס האיכותיים יותר (להלן סינטטי מלא) מצליחים לייצר הגנה טובה יותר על חלקי המנוע, להפחית את השחיקה ובהתאם גם מצריכים פחות שימוש בתוספי EP, וזאת לצד כניסת תוספי EP ידידותיים יותר לבריאות המנוע ומערכת הפליטה.
יתרה מזאת, שמנים סינטטיים מלאים הם בעלי תכונות ניקוי משופרות ביחס למינרליים והחצי סינטטיים (המסה והרחפה) כך שגם בתחום ה"ספונג'ר" יש להם רק יתרונות.

4. אני חוזר ואומר ששמני 10, 15 או 20 שייכים לעבר ואין עוד שום הגיון בשימוש בהם, גם אם זה מה שקבע היצרן בזמנו. בזמנו גם היו אוכלים לחם עם עובש כי עוד לא המציאו את הפניצלין.

צירפתי כאן גרף שממחיש את השתנות הצמיגות כתלות בטמפרטורה וכן את ההבדלים בין ארבע צמיגויות שונות, שמן 20W50, 15W40, 10W30 ו 5W30.
ניתן לראות שההבדלים בצמיגות בטמפ' החמות שולית יחסית. ב 100 מעלות צלזיוס, שזו בדרך כלל טמפרטורת השמן הממוצעת במנוע, יש הפרש של מספר יחידות צמיגות בודדות בין דרגה 30 (10 יחידות סנטיסטוקס) לשמן 50 (19 יחידות סנטיסטוקס).
ההבדלים הולכים וגדלים ככל שהטמפ' יורדת:
ב 25 מעלות, שנגיד שזו טמפרטורת בוקר ממוצעת בחודשי הקיץ, יש כבר פער של 300 יחידות סנטיסטוקס בין שמן 5W30 ל 20W50. המשמעות של זה היא ששמן 20W50 הרבה יותר צמיגי משמן 5W30, זורם לאט יותר ומייצר יותר בלאי במנוע בהתנעה קרה.
ב 10 מעלות (שנגיד שזה טמפ' בוקר בחורף) ההבדל כבר מתקרב ל 1,000 (!!!) יחידות סנטיסטוקס, מה שמגדיל את הבלאי במנוע קר אפילו יותר.
כאשר יורדים מתחת לאפס ההבדלים כבר הופכים להיות עשרות אלפי יחידות סנטיסטוקס, ומי שמעניין אותו יכול לראות סרטונים ביוטיוב איך מתנהגים שמנים סינטטיים לעומת חצי סינטטיים ומינרליים ב 30- ו 40- מעלות.

שורה תחתונה:

מעבר לשימוש בשמן סינטטי מלא יעשה רק טוב בכל מנוע ובכל גיל.
מעבר לצמיגות 10 או 5 יעשה רק טוב בכל מנוע ובכל גיל.
יש להקפיד על הצמיגות החמה אותה דורש יצרן הרכב. רכב עם מנוע עייף או כזה שעובד בתנאים קשים יכול לעלות דרגה או שתיים בצמיגות החמה, זה לא יעשה נזק ואף בעל פוטנציאל להפחית את הבלאי, צריכת השמן, צריכת הדלק ולשפר את הביצועים (גם אם לא ברמה מורגשת).
יש לבחור שמן בתקן הנדרש ע"י היצרן, בין אם זה API, ACEA או תקן יצרן ספציפי.
תוספת ZDDP בשמן המנוע מיותר ואסור ברכבים עם ממיר קטליטי, למען השקט הנפשי במנועים ישנים זה אפשרי.

asafk
03-10-17, 08:19
א. תודה על ההרחבה ואני חותם על כל מילה.
ב. יודגש - תוסף ZDDP כמו כל תוסף אחר - יהיה מיותר לחלוטין כאשר מדובר בשמן איכותי ובמיוחד בשמן סינטטי איכותי. יתרה מזאת - אנחנו לא יודעים לומר כיצד התוסף יגיב עם השמן ואם הוא יקלקל אותו.

אסף.

grand
03-10-17, 09:20
כל הכבוד על ההסבר היפה והממצה.
הייתי מוסיף ומחדד שבבחירת שמן לא מה שכתוב עליו סינטטי הוא סינטטי מלא.
אם השמן ב"בטכנולוגיה סינטטית" ולא "פול סינטטי" זה שמן מינרלי זול, ואינו באותה איכות מדוברת.
יש להקפיד על עמידה בהוראות יצרן לגבי תקן השמן, במיוחד ברכבים חדישים החשיבות מאוד גבוהה, גם בעלי מוסכים ובטוח שהרבה בעלי רכבים שמטפלים לבד לעיתים לא מייחסים חשיבות לעניין.

גיתאי נוה
03-10-17, 10:01
חברים תודה רבה לכולכם, דיון אינפורמטיבי ביותר.
Mushu (איך קוראים לך?..) השלמת לי ידע שחיפשתי זמן רב, כולל קריאת אתרים כמו (BITOG (Bob Is The Oil Guy שאתה בטח מכיר, ולא מצאתי עד כה.
מציע שתוסיף למדריך המצוין של אסף על שמני מנוע.

לאור הדברים אפנק את המנוע שלי בסינטטי מלא 5W40 של וולווליין וללא תוספים.

תודה!
גיתאי

udical
03-10-17, 10:41
ישנם אטמים, מהמשפחה של אטמי השעם (לא כולם) ששמן סינטטי אוכל אותם.
בסדרת מנועי ה-OHV I4 (לדוגמה PreXflow/XFlow/Valencia/HCS) של פורד לדוגמה, אסור להשתמש בסינטטי.
שם זה אטם הקרטר ואטם מכסה השסתומים.

גיתאי נוה
03-10-17, 10:52
בסדרת מנועי ה-OHV I4 (לדוגמה PreXflow/XFlow/Valencia/HCS) של פורד לדוגמה, אסור להשתמש בסינטטי.
אטם מכסה השסתומים דגם-ישן של מנוע סופה הוא משעם - נמלא נעקוב.
המכסה החדש מגיע עם אטם גומי.

Mushu
03-10-17, 18:43
כל הכבוד על ההסבר היפה והממצה.
הייתי מוסיף ומחדד שבבחירת שמן לא מה שכתוב עליו סינטטי הוא סינטטי מלא.
אם השמן ב"בטכנולוגיה סינטטית" ולא "פול סינטטי" זה שמן מינרלי זול, ואינו באותה איכות מדוברת.
יש להקפיד על עמידה בהוראות יצרן לגבי תקן השמן, במיוחד ברכבים חדישים החשיבות מאוד גבוהה, גם בעלי מוסכים ובטוח שהרבה בעלי רכבים שמטפלים לבד לעיתים לא מייחסים חשיבות לעניין.

העלת נקודה מעניינת.
הכיתוב "טכנולוגיה סינטטית" נתון יותר לפרשנות משפטית מאשר פרשנות כימית או פיזיקלית.
שמני הבסיס מחולקים ל 5 "קבוצות" כאשר קבוצות 1, 2 ו 3 נחשבות "שמני דינוזאורים" שכן מדובר בשמן בסיס מאמא אדמה ואילו קבוצות 4 ו 5 אלו שמנים מסונטזים 100% שנולדו במעבדה.
שמנים המשתייכים לקבוצה 3 רשאים להיקרא "סינטטי מלא" מאחר ואומנם הם נוצרו משמן בסיס מינרלי, אך בתהליך ההפקה משתנה לגמרי המבנה המולקולרי שלהם ולכן הם נחשבים כשמנים סינטטיים, שהרי למעשה הם סונטזו בהליך כימי. ממה שנתקלתי, מרבית היצרנים הגרמניים מתייחסים לשמן מנוע שמכיל ברובו שמן בסיס מקבוצה 3 כשמן "טכנולוגיה סינטטית" ואילו שמנים שכוללים שמני בסיס מקבוצות גבוהות יותר כבר נקראים "סינטטי מלא".
בדרך כלל שמני "סינטטי מלא / טכנולוגיה סינטטית" זולים כוללים שמן בסיס מסדרה 3 שהוא הזול ביותר להפקה וייצור. שמנים נחשבים יותר כמו רוייאל פרפל, מוטול סדרה 8, אמסוייל ורד-ליין האמריקאיים מיוצרים משמני בסיס מקבוצות 4 ו 5 (PAO ו ESTER) ומחירם לצרכן בדרך כלל גבוה יותר.

זה מעניין ועל זה לא שמעתי. יש לך מסמך רשמי של היצרן או איזה TSB שפורד הוציאו במרוצת השנים?
ככל הידוע לי שמנים סינטטיים לא גורמים לנזילות ולא פוגעים באטמים ומחזירי שמן, אבל בהחלט קיימים מקרים של נזילות והזעות לאחר מעבר לשמן סינטטי מלא.
השמן לא אשם בזה. הסיבה לנזילות האלה טמונה בעובדה שלשמן סינטטי יש כושר חידור טוב יותר וכן כושר המסת משקעים וניקוי טובים יותר, כך שנראה שהשמן גרם לנזילות ו"אכל" את האטמים, אבל זה לא נכון, האטמים היו עייפים ויבשים וג'יפה ובוצה שהצטברו עם הזמן מנעו את ההזעות והנזילות ועכשיו השמן החדש "שטף" את המשקעים הללו ונוצרו נזילות.
יתרה מזאת, יש שמני מנוע מקטגוריית High milage שכוללים תוספים אשר מנפחים את האטמים על מנת לעזור באיטום נזילות והזעות.

boaz avrahami
03-10-17, 18:58
אז מה זה ״חצי סינטטי״?

איך מזהים על האריזה לאיזו קבוצת שמן בסיס שייכת התכולה?

האם נכון לבצע טיפול החלפת שמן במרווחים גדולים יותר בשמן סינטטי גם כאשר נתון ה TBN של השמן לרוב נעלם מהמשתמש הפשוט...?

Honda TRX300EX

Mushu
03-10-17, 19:20
שמן חצי סינטטי כולל אחוז מסויים של שמן סינטטי מלא (מקבוצה 3 לרוב) ואחוז מסויים של שמן מינרלי, לרוב מקבוצה 2.

היצרנים לא ממש מנדבים את המידע על קבוצת שמן הבסיס, ומי שלא מנדב כנראה משתמש בשמן מקבוצה 3.
Amsoil, Red Line ומוטול סדרה 8 מתגאים בשמן הבסיס האסטרי המשובח בו הם משתמשים (קבוצה 5) ומציינים את זה כמעט בכל מקום אפשרי. גם ל KIXX הקוראנית יש סדרת סינטטי מלא מקבוצה 4 והכיתוב PAO מודפס בצורה בולטת על האריזה.
לרוב לא תמצא את קבוצת שמן הבסיס בשמני "מיין סטרים" עממיים יותר, ולדעתי זה אומר הכל.

לעניין ה TBN, לרוב ניתן למצוא אותו במסמכים הטכניים של היצרן, אבל קצב התדרדרות ה TBN משתנה בין רכב לרכב ובין מנוע בנזין למנוע דיזל ורק בדיקת מעבדה יכולה לאמת מתי הגיע הזמן להחליף את השמן כי הוא איבד מיכולתו לנטרל חומצות. ככלל שמן עם TBN גבוה מ 9 נחשב מספיק טוב.
רק לחדד, לא כל שמן סינטטי מחייב שיהיה לו מספר TBN גבוה. מספרי TBN גבוהים לרוב ימצאו בשמנים המוגדרים כ Long Life וגם בחצי סינטטיים.

אני לא מאמין במרווחי הטיפול הגדולים שאנחנו רואים בשנים האחרונות (20-30K). השיקול מאחוריהם הוא לדעתי לא הנדסי אלא מגיע מכיוון שיווקי (כי איזה כיף שאת האוטו החדש שלך צריך להכניס לטיפול במוסך פעם בשנתיים ולא פעם בשנה) ובהפחתת המיסים הירוקים המוטלים על היצרנים.

boaz avrahami
03-10-17, 20:57
אתה סוגר לי כמה פינות. תודה!

אז יהיה נכון לסכם את הקבוצות הסינטטיות כך?

קבוצה 3 - לרוב ללא ציון
קבוצה 4 - PAO ( פולי אלפה )
קבוצה 5 - שמנים אסטריים

נדמה לי שנתקלתי גם באריזות של חצי סינטטי עם הכיתוב לגבי שמן אסטרי.
לדעתי יש המון בלבול מכוון מצד היצרנים עד כדי שגם בעלי ידע מסויים בתחום יתבלבלו בקלות

Honda TRX300EX

גיתאי נוה
04-10-17, 13:30
ולשאלה הידועה:
האם מותר לערבב שמנים, למשל 10W40 חצי-סינטטי עם 5W40 סינטטי מלא?
הכוונה בחירום כמובן - האם ייגרם נזק למנוע?

asafk
04-10-17, 16:10
מותר.
ומותר גם להוסיף שמן מנוע לגיר.

ומשזה נאמר - עדיף בכל זאת לקחת פק״ל שמנים ספציפי כי יש מקרים שהתאימות הכימית עלולה להיות בעייתית לאורך זמן.

אסף.

ariel-ro
13-09-18, 17:19
במקום לפתוח דיון חדש, מעלה את הדיון הזה כי אני חושב שהשאלה יכולה להשלים את המידע.(האמת שלא מצאתי תשובה בחיפוש:))

כל כמה זמן אתם מחליפים שמן מנוע למנועי ה4.0L I6 ?
הוראות היצרן של ג'יפ, עבור XJ וYJ, אומרות שצריך להחליף כל חצי שנה/12000ק"מ. אני מניח שמדובר על שמנים מינרלים שהיו נפוצים בזמנו.
אני משתמש בשמן 10W40 של ליקווי-מולי עם התוסף MOS2, זה שמן חצי סינטטי. - למה דווקא השמן הזה? אין סיבה מיוחדת. הוא מחברה טובה, במחיר טוב ונפוץ ברוב החנויות.

העניין הוא שאני נוסע כ-3000ק"מ בחצי שנה(ואפילו פחות). האם באמת נדרשת החלפה כל חצי שנה?
מה דעתכם?