PDA

צפייה בגרסה מלאה : למה מתרחקים מאוטומט

lior001
04-12-17, 06:59
שלום לכולם,
ראיתי שרוב בעלי הג'יפים כאן מעדיפים גיר ידני.
מה כל כך רע באוטומט ? הרי הרבה יותר נוח וקל לתמרן שלא צריך להתעסק עם החלפת הילוכים , לא?!

מוני אורבך
04-12-17, 07:26
יש תאוריות ופלוסופיה בגרוש על זה מפה עד הודעה חדשה.
הנושא עתיק יותר מהויכוח סופה או סיקס..

אם לסכם:

יתרונות ידני:

1. ידני נותן לך בדרך כלל יחס העברה יותר טוב, מה שאומר זחילה יותר טובה, ובלמה יותר טובה בירידה.
2. ידני בדרך כלל יותר אמין לאורך שנים מאוטומט.

יתרונות אוטומט:

1. נותן אפשרות זחילה איטית ללא החלקה של הקלץ.
2. חוסך לך את ההתעסקות עם העברת ההילוכים, שכתוצאה מכך אתה עלול לאבד מומנט.
3. נדרשת הרבה פחות מיומנות טכנית מידני.

אם תשאל אותי מה עדיף (עקרונית)זה אוטומט עם זחל (תיבת העברה כפולה) זה נותן לך את הטוב שבכל העולמות.

איל מ
04-12-17, 08:45
אנפץ כמה סטיגמות.
ידני לא בהכרח אמין יותר מאוטומט. זה תלוי בסוג הרכב (יש רכבים בהם האוטומט רגיש יותר) ובשימוש נכון. בידני התקלות פשוט אחרות, והגיר יותר פשוט לתיקון (לא צריך גורו).
חלק מהעניין של נהיגת שטח הוא...
נהיגה!
ולכן יש הרבה שמעדיפים ידני.
מסכים לגבי נושא בלימת המנוע, אבל האמת שגם בדיסקו הגיר האוטומטי מרסן יפה את הרכב בירידות.

דניאל מאירי
04-12-17, 09:51
אוסיף את הזוית שלי (נוהג על היילקס ויגו ידני ולא אוטומטי).
מעבר למה שכבר הוזכר,
צריכת דלק טובה משמעותית (אצלי זה גם הבדל בנפח 2.5 במקום 3 ליטר)
גיר לא מתחמם במאמץ ומדליק מנורות כמו באוטומט.
ואם הולך הגיר.......ההבדל מאוד משמעותי במחיר.
מרגישים יותר את השטח ואת הנהיגה.
אה, ומחיר הקנייה זול יותר.
עד כאן,
דניאל

דרור ברלי
04-12-17, 11:19
חלק מהעניין של נהיגת שטח הוא...
נהיגה!
ולכן יש הרבה שמעדיפים ידני.

זה כל העניין בדיוק. מי שאוהב לנהוג לא נרתע מעוד דוושה. רוצה להיות מעורב. גם אם זה ''יותר קשה לנהיגה''.

מסכים לגבי נושא בלימת המנוע, אבל האמת שגם בדיסקו הגיר האוטומטי מרסן יפה את הרכב בירידות.

כעיקרון גיר אוטומטי-פלנטרי בעל ממיר-מומנט (שהוא הגיר האוטומטי המקובל ברכבי שטח) אכן בולם פחות טוב בירידות מגיר ידני.

אבל מי שייכנס לזה לעומק יגלה שרוב רכבי השטח שפחות מצטיינים בבלימת המנוע בירידה - זה לא רק בגלל הגיר האוטומטי שלהם אלא בעיקר בגלל יחסי העברה המהירים והארוכים מדי שנמצאים שם על מנת להחמיא לנתוני צריכת הדלק. זו צרה שנפוצה מאוד אצל חלק גדול מהיפניים.
בדיסקברי בכל דגמיו עד כמה שאני זוכר יחסי ההעברה קצרים ונכונים לשטח ולכן יש בלימת מנוע טובה למרות הגיר האוטומטי.

וזה כמובן מבלי שנגענו בעובדה שרוב נהגי האוטומט נשארים ב-D גם בירידות תלולות ולא מבינים למה האוטו רץ כמו משוגע... אני נתקל בזה בהדרכות בלי סוף. גם גיר אוטומטי צריך לדעת להפעיל נכון.

שגיא S
04-12-17, 12:32
בסופ"ש האחרון בת זוגתי נהגה בפעם הראשונה במעלה טכני יחסית מתחילתו ועד סופו.
הרכב הוא סמוראי ידני...

בסוף המעלה לאחר שהאדרנלין שלה נרגע קצת שאלתי אותה אם היא הייתה מעדיפה גיר אוטומט,
התשובה שלה הייתה: "ואז מה הקטע? אין פה אתגר בנהיגה...זה הרבה פחות כיף"

GodsFather
04-12-17, 14:58
שגיא, אתה עם זחלן... זה לא באמת מייצג כי הרכב לא יכבה במקרה שלך גם אם תכניס אותו בקיר. בתכלס, הפעלת קלאצ במקרה של זחילה יכולה להסב יותר נזק מתועלת.

לפותש -
אוטומט מורכב לחילוץ/תיקון, ידני אפשר גם להניע בדחיפה/דרדור וזה אף יכול לשמש כבולם תנועה.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

נדב ש.
04-12-17, 15:32
מעבר לכל מה שניכתב אני אנפץ עוד סטיגמות, ידני לא רק שלא יותר אמין אלא לעיתים גם התיקון עולה כמו אוטומטי והתקלה לא חייבת להיות בגיר עצמו, ויש המון דוגמאות כמו למשל גיר ידני בטרופר כשנישבר גלגל תנופה(אי יכולת תנועה בכלל) הוא עולה בערך 4k -/+ תוסיף על זה פיר"וה גיר ועל הדרך קלאץ׳ אם צריך והגעת לסכום נכבד.
בטראנו ידני יש "מחלת" גירים(פעם הלך לי גיר בלי התראה בירידות מערד לים המלח, נישאר רק בהילוך ישיר), הגיר לא זול ותוסיף על זה מה שכתבי לגבי הטרופר פירוק וכו'.
כנ"ל בטנדר מאזדה, ועוד ועוד.
נציין גם שיש רכבים שהולכות משאבות קלאץ׳ בלי התראה ואז גם אתה תקוע.

אני גם חושב שחווית הנהיגה היא אחרת בידני אבל זה כל אחד לעצמו, אישית אם אחזור לנהוג בגיר ידני בג׳יפ זה יהיה רק חזרה בסופה... :-)

שגיא S
04-12-17, 15:35
שגיא, אתה עם זחלן... זה לא באמת מייצג כי הרכב לא יכבה במקרה שלך גם אם תכניס אותו בקיר. בתכלס, הפעלת קלאצ במקרה של זחילה יכולה להסב יותר נזק מתועלת.

נכבה האוטו מספיק פעמים גם בזחילה...אל תדאג.

dice2
04-12-17, 17:04

אין לי מושג על איזה דיסקו אתה מדבר
לי יש דיסקו 1 ידני ובעבר נהגתי על אוטומט עם EDC
סלח לי על הלשון הבוטה אבל האוטומט שהיה לי היה מהבחינה הזו פשוט פח ולא שהוא היה לא תקין ההפך הוא הנכון
בידני יש לי בלימת מנוע ברמה כזו שבירידה של הזיק לכל אורכו לא נגעתי אפילו פעם אחת בבלמים ובאוטומט הייתי יושב על הברקס
בחולות פתאום האוטו נוסע לא סופה אבל נוסע
טמפרטורת המנוע ירדה משמעותית
צריכת דלק נמוכה יותר אבל כיוון שזה רכב טיולים זה לא ממש משנה לי
בכל פרמטר הידני יותר טוב פרט לעניין הנוחות בעיקר בעליות שיש יותר שליטה אבל גם זה עניין פתיר של הרגל. כיוון שלידני יש יותר מומנט זמין משמעותית
ושוב כיוון שזה רכב טיולים בלבד ואני לא יושב בפקקים הידני הרבה אבל הרבה יותר טוב

בועז

נדב ש.
04-12-17, 17:16
לאיל יש דיסקו 2, אין מה להשוות ל 1(ה 2 טוב יותר בהכל כמעט) לדעתי בלבד.

בנוסף בדיסקו 2 יש HDC -בקרת ירידה במדרון אז לא צריך לשבת על הברקס.... :-)

GodsFather
04-12-17, 17:33
נכבה האוטו מספיק פעמים גם בזחילה...אל תדאג.באוטומט זה לא היה קורה :)

dice2
04-12-17, 18:09
לאיל יש דיסקו 2, אין מה להשוות ל 1(ה 2 טוב יותר בהכל כמעט) לדעתי בלבד.

בנוסף בדיסקו 2 יש HDC -בקרת ירידה במדרון אז לא צריך לשבת על הברקס.... :-)

אז האוטו יושב על הברקס לבד......הבנתי

נדב42
04-12-17, 19:49
בסוף המעלה לאחר שהאדרנלין שלה נרגע קצת שאלתי אותה אם היא הייתה מעדיפה גיר אוטומט,
התשובה שלה הייתה: "ואז מה הקטע? אין פה אתגר בנהיגה...זה הרבה פחות כיף"

מה שהיא אמרה ...

נדב ש.
04-12-17, 21:18
אז האוטו יושב על הברקס לבד......הבנתי

ממש לא.
צריך להבין שבאוטומטי ההילוכים שהכי נישחקים אלה ראשון ושלישי, בגיר שעבד וככל הנראה גם נישחק הבלימה ע"י הגיר לא תהיה משהו, אפילו שהרכב נוסע "מעולה" .

lior001
04-12-17, 22:06
טובב...אני צריך לעבור על ההודעות סיבוב נוסף, ע"מ להבין את כל מה שכתבתם (המושגים לא תמיד ברורים).
בינתיים שוכנעתי לרדת מאוטומט. תודה על ההענות המדהימה :cool::cool::cool:

assafy
04-12-17, 22:23
אני אבוא מהכיוון השני.
קיבלת עצות מחובבי הגה ונהגי שטח מאוד מנוסים.
אם אתה לא נהג שטח מנוסה או לא מנוסה ביומיום בנהיגה בגיר ידני אז יהיה לך כנראה יותר נוח עם אוטומט.
לא הגדרת איזה רכב אתה מחפש ומהם הצרכים שלך אבל עם תלך על SUV מודרני פחות או יותר אז כנראה שהרוב הגדול שתמצא יהיה ממילא עם גיר אוטומטי לכן אל תסגור אפשרויות.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

נמרוד
11-01-18, 10:43
שלום לכולם,
מה כל כך רע באוטומט ? הרי הרבה יותר נוח וקל לתמרן שלא צריך להתעסק עם החלפת הילוכים , לא?!

רוב בעלי הג'יפים נוהגים על אוטומט. הרושם שאתה מקבל שיש עדיפות לידני, מוטעה. ההמלצה נוגעת בעיקר לרכישה של כלי רכב ישנים, בתקציב מוגבל. וזה כי גיר אוטומטי עם ממיר מומנט הוא מכונה מסובכת הרבה יותר מגיר ידני עם קלאץ' מופעל ברגל, והמכונה הזאת רגישה יותר להתחממות ותחזוקה, ועלות התיקון/שיפוץ שלה גבוהה יותר באופן כללי.

וגם כך ההמלצה הזאת היא לא כללית אלא ספציפית. יש כלי רכב שבהם ידוע שהגרסא האוטומטית היא נקודת תורפה (דוגמא - מיצובישי מגנום), ויש כלי רכב שבהם אין שום בעייה והאוטומט הוא ברירת המחדל, כמו ג'יפ צ'רוקי. יש כלי רכב, כמו טנדר טויוטה משנתונים עד 2015, שבהם ההעדפה לגיר הידני היא בכלל בגלל שהוא מגיע עם נעילת דיפרנציאל והאוטומטי לא.

מבחינת נהיגת שטח, יש דווקא עדיפות ברורה לגיר אוטומטי הידראולי עם ממיר מומנט (לא לגיר רובוטי/רציף!) ברוב המקרים. המקום היחיד כמעט שגיר אוטומטי פחות טוב הוא בירידות תלולות, בכל מתאר אחר, הן בנהיגה שטח מהירה והן בנהיגת איטית וטכנית, יש יתרונות לגיר אוטומטי עם ממיר מומנט.

לראייה אגב, בכל ענפי ספורט השטח הקיצוניים - טרופי-טראקס במרוצי מדבר מצד אחד וכל מיני רוק-קרולרים ובאונסרים וקינג אוף דה האמרס ומה שלא יהיה - כמעט הכל, גירים אוטומטיים עם ממיר מומנט, אם כי מופעלים ידנית.

גיא
11-01-18, 11:35
אני חושב שרכבי שטח מקצועיים באים עם ספונסר ותקציב תחזוקה מפואר .. ולכן לא משנה להם כל כך ..

לבן אדם שמחזיק את האוטו בעצמו, אוטו חסכוני יתר וזול יותר לתחזוקה .. אני מאמין שכן משנה לו.
אני חיפשתי בכוונה ידני כי זה תמיד יותר חסכוני בדלק .. ויותר עמיד בשטח.
לפחות ממגוון רכבי השטח המצומצם שיצא לי לנסות.

דרור ברלי
11-01-18, 11:43
בהרבה מקרים ''ברירות המחדל'' הן מקומיות כי דגמים רבים לא מיובאים לישראל בגרסתם הידנית.
צ'רוקים למשל - יובאו לישראל רק עם אוטומט. בודדים הגיעו עם מנוע דיזל וגיר ידני והיום הם מאוד מבוקשים לצורך הסבה לבנזין. בודדים עוד יותר הגיעו בשילוב של בנזין-ידני וזה הדגם הכי נכון, הכי נדיר ולהבנתי הכי מבוקש.

לאוטומט יש הרבה מאוד חסרונות. במיוחד ברכב שטח.
- בלימת מנוע כבר דיברנו.
- אמינות ועלויות תיקון כנ''ל. זה לא תופס לגבי כל דגם רכב כי לא חסרות גם תיבות הילוכים ידניות לא מוצלחות.
- צריכת דלק - אין ויכוח - האוטומט הוא בזבזן דלק ידוע. הפערים יכולים להגיע לעשרות אחוזים.
- ביצועים - כנ''ל. וזה יבלוט בעיקר בכביש. כי לא מעט כוח הולך לאיבוד בתוך ממיר המומנט. בשטח לעומת זאת כדי לקיים את ההבטחה הזו ליתרון ביצועים של גיר ידני, צריך גם להיות נהג טוב. רוב הישראלים הם לא בדיוק נהגים טובים ואני מאוד עדין בניסוח ויהיה להם קל יותר למצות את מיטב הביצועים דווקא עם אוטומט.
- אי אפשר להניע בדרדור/דחיפה. זה יכול להיות עניין קריטי עבור מי שמטייל הרבה ולבד.
- ''התאמה לנהיגת שטח'' - גם זה כמו הביצועים, תלוי הרבה מאוד במיומנות הנהג. צריך לדעת לנהוג גם עם אוטומט ולהפעיל את הגיר ולאלץ אותו לסייע בנהיגה. לא זורקים סתם ככה את הבורר ב-D ושוכחים ממנו. כי זה פשוט לא עובד ככה ויכול להיגמר גם באסונות.

מירוצים זו דוגמה מצויינת לדוגמאות לא טובות. כי רכב מירוץ מיועד לתחרויות ולא לטיולים או לכביש. וכי רכב מירוץ לא צריך להפגין אמינות מעבר לקו הסיום של התחרות. ברכב מירוץ צריכת דלק היא בדרך כלל לא פקטור, וברכב מירוץ נקודת המוצא היא שהנהג מאוד מיומן וצריך רק להקל עליו לא לעשות טעויות על מנת שיצליח לקצץ חלקי שניות בזמנים. ועדיין גם בכלים תחרותיים תמצא כל מיני אסכולות כאשר רכבי באחה אמריקאיים הם אוטומטיים או עם גיר אוטומטי בעל תפעול ידני, לעומתם רוב רכבי ה-T1 בדקאר וכו' הם דווקא ידניים. ה-T1 האירופיים לא מתמודדים בתנאי באחה ולעומתם הטרופי-טראקים האמריקאיים לא בדיוק מבריקים בדקאר... כל אחד וההתמחות שלו.

העדפת סוג הגיר היא גם עניין גיאוגרפי-תרבותי. אמריקאים מין הסתם מעדיפים אוטומט (למרות שאחוז הכלים הידניים אצלם גבוה משמעותית מאשר אצלנו למשל). אצלנו אחוז התיבות האוטומטיות ברכב חדש הוא כ-97-98% ואצל האירופאים גיר אוטומטי במיוחד אם הוא עממי ולא יקר, זה כמעט מילה גסה. רוב מוחלט של החבר'ה הרציניים בעניין של שטח באירופה נוהגים בכלים לא חדשים וכמובן בוחשים בידיות ובקלאצ'ים. אצלנו תמצא המון ''חובבי שטח'' שרכב השטח הראשון שלהם בחיים הוא רוביקון משופר מהתחת, אוטומטי כמובן, שלפני זה לא נהגו בשום ג'יפ בכלל וגם ולא יודעים להפעיל גיר ידני כלל...

אבל ימי הגיר הידני ספורים. רכבי כביש-שטח מודרניים לא רק הולכים ויורדים מהעניין של שטח לכיוון הכביש אלא עוברים רובם ככולם לגירים אוטומטיים למיניהם כי זה גם חלק מהעניין של יוקרה (גיר ידני נתפס אצל רבים כעונש ועול. כמשהו לא יוקרתי. מזכיר להם משאית או רכב עבודה ישן) וגם כל נושא נוחות ושליטה ברכב - הגודל, המשקל והספקי המנועים הולכים ועולים ועם גיר ידני תידרש מיומנות מאוד גבוהה בשליטה ברכב - מיומנות שהולכת ונעלמת. רכב כביש-שטח מגודל הוא גם כבר לא צעצוע גברי מובהק - יותר ויותר נשים נוהגות בכלים כאלה ביומיום ונשים הן פרקטיות ולא רק שלא עושות עניין מנהיגה - הן דורשות נוחות וקלות בתפעול.
בכלל העניין במה שאנחנו קוראים ''נהיגה'' רק הולך ויורד. תפעול מכני של תיבת ההעברה היה הקורבן הראשון. אחר כך ויתרו גם על הילוך הכוח. היום מוותרים על גיר ידני ובמכוניות-שטח החשמליות של מחר עם מנועים בטבורי הגלגלים והמון מומנט כבר בסל''ד 0, סביר להניח שכבר לא יהיה צורך בגיר בכלל.

דרור ברלי
11-01-18, 11:52
ולכן אחרי מגילה כזו אני אומר - אל תפסול שום דבר.
כמובן שאם יש סייג מסוים כמו התעקשות האישה על אוטומטי אז אין לך ברירה.

תבדוק כל רכב לגופו. תתעניין ותחפור - יש המון מידע ברשת על כל דבר.
יש דגמים אוטומטיים מאוד מוצלחים ויש ידניים פח אשפה.
כנ''ל יש דגמים ידניים מעולים ואוטומטיים שהם זבל שלא ברא השטן.
כל רכב לגופו ובכולם בסופו של דבר החלק הכי משמעותי בחבילה הזו שנקראת ''רכב שטח'' הוא כמובן הנהג/ת.

בפאלו
23-01-18, 09:09
אין לי מושג על איזה דיסקו אתה מדבר
לי יש דיסקו 1 ידני ובעבר נהגתי על אוטומט עם EDC
סלח לי על הלשון הבוטה אבל האוטומט שהיה לי היה מהבחינה הזו פשוט פח ולא שהוא היה לא תקין ההפך הוא הנכון
בידני יש לי בלימת מנוע ברמה כזו שבירידה של הזיק לכל אורכו לא נגעתי אפילו פעם אחת בבלמים ובאוטומט הייתי יושב על הברקס
בחולות פתאום האוטו נוסע לא סופה אבל נוסע
טמפרטורת המנוע ירדה משמעותית
צריכת דלק נמוכה יותר אבל כיוון שזה רכב טיולים זה לא ממש משנה לי
בכל פרמטר הידני יותר טוב פרט לעניין הנוחות בעיקר בעליות שיש יותר שליטה אבל גם זה עניין פתיר של הרגל. כיוון שלידני יש יותר מומנט זמין משמעותית
ושוב כיוון שזה רכב טיולים בלבד ואני לא יושב בפקקים הידני הרבה אבל הרבה יותר טוב

בועז
היי יש לי דיסקו 1 ושוקל להסב לידני כי הגיר עומד לקראת ימיו האחרונים,מאוד מתלבט בנושא ההסבה , אם אתה מאיזור מרכז/דרום קליל יש מצב לעשות סיבוב על הידני?

dice2
28-01-18, 22:55
היי יש לי דיסקו 1 ושוקל להסב לידני כי הגיר עומד לקראת ימיו האחרונים,מאוד מתלבט בנושא ההסבה , אם אתה מאיזור מרכז/דרום קליל יש מצב לעשות סיבוב על הידני?היי
אני מאזור המרכז ואתה יכול לעשות סיבוב במידה ואתה מעל גיל 40 מטעמי ביטוח

אתה מוזמן ליצור קשר
בועז
050-8848945

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

I. Shlomo
30-01-18, 10:40
שלום לכולם,

בס"ד

אומנם ראיתי שדי "לעסו" את הנושא. אבל אתן מספר מילים.

אני נוהג מזה כשנה על סובארו פורסטר ידני מודל 15'.

לפני כן נהגתי על אותו דגם רכב מודל 12' אוטומט.

אז יש לי את היכולת לתת את נקודת המבט שלי על ההבדלים בין ידני ואוטומט ברכבים לעיל:

א. צריכת הדלק ירדה פלאים.

ב. כוח לרכב בכביש השתנה מאוד. היכולת לסחוב את ההילוך מאוד משפרת חווית נהיגה וגם יכולות נהיגה. הגיר בעל 6 הילוכים וזה ממש חוויתי וחסכוני.

ג. יכולות הבלימה מעולות בכבישים כדוגמת ירידה לים המלח או ירידה מירושלים. הילוך 3 ו4 מאוד מסייעים.

ד. נדרשת מיומנות ואהבה לנהיגה בגיר רגיל. הבעלים הקודמים של הרכב הורישו לי קלאץ' חלש וההחלפה שלו במוסך יבואן הגיע לכמעט 5K ש"ח.

ה. בשטח הגיר הוכיח את עצמו יפה. אם כי חשוב שלא תמצא את עצמך מתחיל עליה מהאמצע...

ו. הכי חשוב (לטעמי) כפי שכתבו אחרים פה וצדקו. זה עוף הולך ונעלם. וחבל.. אומנם לנו אין מה להשפיע. אבל למי שמחפש ואוהב זה מצטער.

זהו בכללי.

בהצלחה.

שלמה.

KOOKE
30-01-18, 16:21
עם כל אהבתי לבחישה בידית ההילוכים וגם היו לי רכבי שטח עם גיר ידני - מבחינתי לצורכי עבירות קשה ובעיקר מה שמכונה "זחילת סלעים" או מעלות תלולים ודרדרתיים רק אוטומוטי.

רכב עם גיר ידני שמדומם מנוע באמצע עלייה תלולה עם דרדרת או בשיא המדרגה- זו חוויה לא נעימה בלשון המעטה.

-->