PDA

צפייה בגרסה מלאה : נהלים לגביי בדיקת עשן במכוני רישוי

היילקס אספנות
24-12-17, 21:11
אז עכשיו משהתחילו הטסטים החצי שנתיים
היום הגענו לטסט בשינוי גישה.
אנחנו אחריי טיול של 5 ימים במדבר.
למעט גירוז וקצת בדיקת חופשים לא עשיתי מאומה.... אפילו לא שטפתי את הרכב מהאבק או פרקתי ציוד מהארגז.

מגיע עם האישור בלמים.
אישור הגבהה ברשיון.
ומצב רוח לשם שינוי לא מפוחד.

הרכב נכשל על קרע בכסא... חור בקוטר של אצבע. ובדיקת עשן.
בניגוד ל6 הפעמים האחרונות הבוחן לא אפשר לי לשבת על כסא הנהג בזמן הבדיקה.
עכשיו החנטריש יושב ודופק לחיצות מהירות על דוושת הגז ומצקצק בלשון על ענן העשן מאחוריי הרכב.
אני מנסה בעדינות לבקש שינסה לבדוק שוב אבל הוא פוסל על הסף ואומר הרכב חייב תוסף ולחמם אותו בסלד גבוה ורק אז אולי יעבור...
ושלדעתו המשאבת הזרקה שלי גמורה.
הפעם אני כבר לא עבריין ונמאס לי מהתעמרות בבעלי רכבי ה4X4 .
אני מבקש את הרב בוחן .

מגיע הרב בוחן ואומר לי שמטעמי בטיחות ובעיקר תפעול לקוי אסור ללקוח לשבת על ההגה בזמן הבדיקה.

כדי לרצות אותי הוא עולה על ההגה ושוס דופק מכות גז היסטריות על הדוושה ומראה לי שהנתונים חרגים.
אני מבקש ממנו לשבת או לא מסכים עד שמגיע מישו קצת יותר בכיר.... הסברים צעקות סיפורים.
בסוף אני על ההגה לוחץ במתינות אך נחישות על הגז המדדים מסתדרים ובא לציון גואל....

מוסר השכל
או שאני מזוכיסט כפייתי שנכנס לכל המכוני בליעל באזור ירושלים או שיש שלט על רכבי שטח שמותר להתעמר בהם.
אין שום הנחייה בעולם שמונעת ממך בעל הרכב לשבת לתפעל אותו לאורך כל המסלול(כמו בדיקת בלמים) .
אישתי שוב צדקה ועדיף היה לעשות הטסט היכן שהוא בדרום למרות שהילדים והכלב ברכב.

בשורות טובות

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

נדב ש.
24-12-17, 21:17
קרה לי אותה דבר עם החור בכיסא לפני 12 שנה בערך באחד הטנדרים שהיה לי, ועוד מה אמר לי הבוחן? לך שים "גופיות" ותחזור!

opl
24-12-17, 21:56
תיאורך של בדיקת העשן נכון לדעתי כמעט לכל מכון בארץ. פעם אחרונה תוך כדי שהטסטר מכשיל אותי בעזרת מכות הגז החזקות סיפרתי/הזכרתי לו שאביו (בעל המכון) למד אצלי אבי מכונאות. מדהים איך רכב עובד מחריגה של 300 אחוז מעל לסף ל90 אחוז מתחת.

גיא
24-12-17, 22:04
זה קורה רק לרכבים עם טסט כל חצי שנה ?

אןתי הוציאו מהאוטו. הבוחן לחץ עם מקל על הגז תו׳כ שהוא עומד מחוץ לאוטו. לחיצה ארוכה ואיטית. בלי משחקים.

Sent from my iPhone using Tapatalk

opl
24-12-17, 22:08
אל תהיה תמים. זה קורה למי שלטסטר בא לו שזה יקרה. לי יש עוד קצת זמן עד לדו שנתי...

היילקס אספנות
24-12-17, 22:17
החכמה כאן היא לא לשתוק.... לתקוע את הליין.
אילולא זה
הייתי מחר שורף עוד יום בטרטורים.

amirmoshe
25-12-17, 10:39
באיזה מכון בירושלים מדובר?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Raccoon
25-12-17, 13:05
חיפשתי וחיפשתי את הנהלים וההגדרות השונות ומצאתי שני מקורות מידע (שימו לב שיש לכמה סתירות פנימיות):
החוק "תקנות אוויר נקי (זיהום אוויר מכלי רכב), התשע"ב–2012",
"נוהל בדיקת זיהום אוויר מרכב במכוני הרישוי לפי סעיף 5 לתקנות אוויר נקי (זיהום אוויר מכלי רכב), התשע"ב–2012" ( מהדורה מס' 2 ,בתוקף החל מיום 1 לספטמבר 2015).

1. בחוק קיימות הגדרות לשני מונחים חשובים:
בדיקה בסל"ד גבוה - בדיקה המתבצעת בהילוך סרק כשהרכב אינו בתנועה, ומהירות סיבובי המנוע ברכב הם 2,000 סיבובים לדקה לפחות.
האצה חופשית - שיטת בדיקה הכוללת האצת מנוע הרכב שאינו בתנועה וגלגליו אינם נעים, כמתואר בדירקטיבה.
(דירקטיבה 2009/40/EC של הקהילייה האירופית על תיקוניה מזמן לזמן, כפי שהיא מתפרסמת באתר האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה ושעותק ממנה מופקד לעיון הציבור בלשכה הראשית של המשרד להגנת הסביבה, בשעות העבודה המקובלות בו.)
2. בנוהל מתואר ההליך עצמו. הנקודות שעניינו אותי הן אלה:
סעיף 4 - "תנאים מקדימים לביצוע הבדיקה" - בתוכו סעיף קטן 4.1 עוסק בבדיקה בטיחותית ותקינות הרכב והנקודה האחרונה שם עוסקת ב"עשן שחור נראה לעין" - אותי הכשילו על זה אבל עם מכת גז, בהנחיה לא מצוין שצריך להאיץ את המנוע בעת הבדיקה המקדימה.
סעיף 7 - "בבדיקה ‏נמדדת‏ כהות ‏העשן הנפלט בשיטת ‏ה"האצה ‏החופשית". ‏בשיטה ‏זו ‏הרכב ‏נבדק‏ בהילוך סרק‏ וללא‏עומס ‏על ‏ידי ‏האצה ‏מסל"ד סרק ועד‏ למהירות ‏סבובי ‏מנוע מרבית." שימו לב שכאן ההגדרה שונה ממה שמתואר בחוק, אבל לצערי אין כאן סתירה אמתית אלא רק מקרה פרטי של מה שמוגדר בחוק.
סעיף 7.3 - בסעיף הזה מצוין שאת הבדיקה יבצע הבוחן בלבד ולא הנהג.
סעיף 7.3.2 - כאן מנסים להסביר איך ללחוץ על הגז...

מה אפשר ללמוד מכל זה?
1. הבדיקה המקדימה יכולה להתבצע בסל"ד סרק.
2. כל הבדיקה תלויה במהלך המצערת, נראה לי שזה רלוונטי בעיקר למשאבות מכניות.
3. הכי חשוב - להתפלל אבל לא לפחד, גם אני עברתי בסוף...

היילקס אספנות
25-12-17, 13:33
אז לפי הנוהל אני מבין שבאמת הבוחן מתפעל את הבדיקה ולא הנהג...
ומה עוד שאין הנחייה מדוייקת לאופן בו מתבצעת תאוצה חופשית.
חזרנו למאעכר שוב!

ד ו ר ו ן
25-12-17, 13:37
לא מבין מאיפה הסקת שהנהג לא ברכב.
הבוחן מחבר את המכשירים וקורא את התוצאה.
זה עונה להגדרה מי מבצע את הבדיקה.

אחרי הכשלה בוטה בסגנון שתיארת, לפני אי אלו שנים, רק אני ברכב.

הם מנסים להגיד ש״הם יודעים בלבלבלה..״, ואני לא יורד מהרכב.

הם לא מתעקשים מעבר לנסיון ראשון, וגם לא כל שנה.

נדב ש.
25-12-17, 14:01
מעניין מי ישלם אם יקרה נזק למנוע כשהוא מגיע בסרק לסל"ד מקסימלי....
אישית ראיתי בדיקה כזאת כשהחזיקו את הסל"ד בתחום הגבוה למשך כמה שניות, לדעתי סכנה.

גיא
25-12-17, 14:28
מעניין מי ישלם אם יקרה נזק למנוע כשהוא מגיע בסרק לסל"ד מקסימלי....
אישית ראיתי בדיקה כזאת כשהחזיקו את הסל"ד בתחום הגבוה למשך כמה שניות, לדעתי סכנה.

מה זאת אומרת מי ? ...

בעל הרכב כמובן.

Raccoon
25-12-17, 14:42
לא מבין מאיפה הסקת שהנהג לא ברכב.
הבוחן מחבר את המכשירים וקורא את התוצאה.
זה עונה להגדרה מי מבצע את הבדיקה.

בקובץ PDF (הנוהל, לא החוק) בסעיף 7.3 כתוב "יש ‏לבצע ‏לפחות‏ שלושה ‏מחזורים ‏נוספים‏ של ‏האצה ‏חופשית‏ לצורך ‏קביעת ‏ערכי ‏הפליטה. ‏האצת‏המנוע תבוצע ‏על ‏ידי‏ הבוחן‏ בלבד ‏ולא ‏על ‏ידי ‏הנהג."

ד ו ר ו ן
25-12-17, 15:06
בקובץ PDF (הנוהל, לא החוק) בסעיף 7.3 כתוב "יש ‏לבצע ‏לפחות‏ שלושה ‏מחזורים ‏נוספים‏ של ‏האצה ‏חופשית‏ לצורך ‏קביעת ‏ערכי ‏הפליטה. ‏האצת‏המנוע תבוצע ‏על ‏ידי‏ הבוחן‏ בלבד ‏ולא ‏על ‏ידי ‏הנהג."
נכון.
מי שמודד זה הבוחן.
זה לא אומר שהוא ברכב.

הוא אומר לך לאיזה סלד להעלות את המנוע ומתי זה תופס לבדיקה.

ככה זה במכונים שאני הולך אליהם.

היילקס אספנות
25-12-17, 15:52
שורה תחתונה
בטסט הבא אני לא אשב ברכב.
נמאס מהבזבוז זמן ועצבים על פקידונים.
אשלם למוסך לקחת את הרכב ולהעביר טסט.

boaz avrahami
25-12-17, 17:28
נכון.
מי שמודד זה הבוחן.
זה לא אומר שהוא ברכב.

הוא אומר לך לאיזה סלד להעלות את המנוע ומתי זה תופס לבדיקה.

ככה זה במכונים שאני הולך אליהם.

גם במכונים שאני עשיתי בהם טסט אני תמיד ישבתי ברכב והמודד אמר לי להעלות את הסלד לאט עד לסלד המבוקש (2000 או 2500 כבר לא זוכר)
אפילו פעם אחת הייתה קצת בעיה בערכים והם עשו שמיניות באוויר בשביל שאעבור (בלי תוסף).
בסוף אחרי שעברתי גיליתי סדק גדול בצינורית ואקום שמחוברת לאחד החישנים על בית המצערת...

חשוב מאוד להיכנס לבדיקה עם מנוע בטמפרטורת עבודה מלאה.

מצד שני אני בנזין ורובכם דיזל מעשן

תומר ב
25-12-17, 22:05
אחרי שסבלתי מאותה הבעיה, גם כשהמוסכניק לקח הרכב לטסט, התחלתי לסגור המשאבה לפני הכניסה לטסט.
ההכנה לטסט כולל בדיקת בלמים וסגירת משאבה, הרכב מגיע למכון במהירות זחילה...
אני זוכר שפעם עוד היו בודקים פלומבות על המשאבה, עכשיו כבר לא.
מבאס, אבל ככה זה עובד בלי להתווכח עם גאונים.
אני גם מקפיד לשטוף הרכב מלמטה כדי לא להסביר שזה נורמלי שיש גריז ליד הגלגלים הקדמיים.

IlanHadar
25-12-17, 23:45
:
בדיקה בסל"ד גבוה - בדיקה המתבצעת בהילוך סרק כשהרכב אינו בתנועה, ומהירות סיבובי המנוע ברכב הם 2,000 סיבובים לדקה לפחות.

זה חדש לי, תמיד ביקשו 4,000, רק שהגרנד לא מגיע ל 4,000 כאשר הרכב בניוטרל ועומד במקום, אז אף פעם לא הצליחו לבדוק, עשו כל מיני קומבינות.

אם הייתי הולך לבד לטסט עכשיו הייתי יודע מה לבקש.

MashberNafshi
26-12-17, 17:26
בדיקת עשן מרכב דיזל

1. הבוחן הוא שאמור לבצע את הבדיקה = ללחוץ על דוושת הבלם.
2. לפני הבדיקה - יש לכבות צרכני חשמל(אורות, מזגן וכד').
3. לפני החיבור למכשיר - יש לתת 3 לחיצות על דוושת האוץ ע"מ לנקות את המע' משאריות פיח.
4. הלחיצה תתבצע בלחיצה מהירה(לא צריך "בום") עד לסל"ד הנדרש ע"פ יצרן הרכב(בדר"כ כמעט סל"ד מרבי).
5. במקרה של נזק - משני מקרים שאני מכיר, מכון רישוי שלם על מנוע שהתפגר בעת בד' עשן(הטורבו נתפס בסל"ד גבוה עקב זליגת שמן בו).

ד ו ר ו ן
26-12-17, 18:51
דוושת הבלם?

ד ו ר ו ן
26-12-17, 18:56
3. לפני החיבור למכשיר - יש לתת 3 לחיצות על דוושת האוץ ע"מ לנקות את המע' משאריות פיח.
אם כבר זה מה שממלא את המערכת בפיח..
מתי בעולם האמיתי זה מתרחש?

הם לוחצים עד הסוף מצערת מלאה בבת אחת.

כנל כשהם מעלים סלד בבת אחת כשהמכשיר מחובר.
מה זה אם לא הכשלה?

דקה אחרי מהלך אלים כזה העלתי את הסל״ד לאותו סל״ד נדרש והתקבל רבע מערך הזיהום שנרשם כשהבוחן ישב ברכב.

MashberNafshi
26-12-17, 20:16
טעות, טועים, טעינו...
דוושת האוץ כמובן.

eyallvy
27-12-17, 10:07
אז עכשיו משהתחילו הטסטים החצי שנתיים
היום הגענו לטסט בשינוי גישה.
אנחנו אחריי טיול של 5 ימים במדבר.
למעט גירוז וקצת בדיקת חופשים לא עשיתי מאומה.... אפילו לא שטפתי את הרכב מהאבק או פרקתי ציוד מהארגז.

מגיע עם האישור בלמים.
אישור הגבהה ברשיון.
ומצב רוח לשם שינוי לא מפוחד.

הרכב נכשל על קרע בכסא... חור בקוטר של אצבע. ובדיקת עשן.
בניגוד ל6 הפעמים האחרונות הבוחן לא אפשר לי לשבת על כסא הנהג בזמן הבדיקה.
עכשיו החנטריש יושב ודופק לחיצות מהירות על דוושת הגז ומצקצק בלשון על ענן העשן מאחוריי הרכב.
אני מנסה בעדינות לבקש שינסה לבדוק שוב אבל הוא פוסל על הסף ואומר הרכב חייב תוסף ולחמם אותו בסלד גבוה ורק אז אולי יעבור...
ושלדעתו המשאבת הזרקה שלי גמורה.
הפעם אני כבר לא עבריין ונמאס לי מהתעמרות בבעלי רכבי ה4X4 .
אני מבקש את הרב בוחן .

מגיע הרב בוחן ואומר לי שמטעמי בטיחות ובעיקר תפעול לקוי אסור ללקוח לשבת על ההגה בזמן הבדיקה.

כדי לרצות אותי הוא עולה על ההגה ושוס דופק מכות גז היסטריות על הדוושה ומראה לי שהנתונים חרגים.
אני מבקש ממנו לשבת או לא מסכים עד שמגיע מישו קצת יותר בכיר.... הסברים צעקות סיפורים.
בסוף אני על ההגה לוחץ במתינות אך נחישות על הגז המדדים מסתדרים ובא לציון גואל....

מוסר השכל
או שאני מזוכיסט כפייתי שנכנס לכל המכוני בליעל באזור ירושלים או שיש שלט על רכבי שטח שמותר להתעמר בהם.
אין שום הנחייה בעולם שמונעת ממך בעל הרכב לשבת לתפעל אותו לאורך כל המסלול(כמו בדיקת בלמים) .
אישתי שוב צדקה ועדיף היה לעשות הטסט היכן שהוא בדרום למרות שהילדים והכלב ברכב.

בשורות טובות

Sent from my SM-G920F using Tapatalkלמה אתה מופתע? אותי פעם הכשילו על כך שלא הייתה גומייה על אחד הדוושות ברכב. מתי בוחן מכניס ראש לרכב כדי לבדוק את זה? אף פעם, עד שמחליטים במכון לעשות מבצע מסיבה כלשהי, כשרה יותר או פחות. במקרה שלי היה משום מה ארגז מלא גומיות למכירה במכון. מעניין למה. אם יש לך רכב שעלול להיות בעייתי עדיף לתת אותו למישהו אחר להעביר לך את הטסט, מקצוען שמתפרנס מזה. אלו מכירים את הבוחנים ויודעים איך להחליק דברים, וגם זוכים לכבוד במכון הרישוי שאותו הם מפרנסים עם הרכבים שאותם הם מביאים אליו.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

נדב ש.
27-12-17, 10:40
גומי על הדוושות זה פרט חשוב, בשבילך ולא בשביל הטסט, ביום שהנעל שלך תחליק מדוושת הבלם תבין, שלא נדע....

YOSIS 2
27-12-17, 14:04
שלום רב

את מי שמעניין משאית מעל 10 טון תצטרך לעשות טסט כל חצי שנה ולא משנה המודל !!!זוהי תקנה חדשה תחל ב2018

לדעתי איגוד המשאיות עומדים להגיש בגץ על הנושא של טסט כל חצי שנה למשאיות

יוסי

MashberNafshi
27-12-17, 18:54
אם כבר זה מה שממלא את המערכת בפיח..
מתי בעולם האמיתי זה מתרחש?

הם לוחצים עד הסוף מצערת מלאה בבת אחת.

כנל כשהם מעלים סלד בבת אחת כשהמכשיר מחובר.
מה זה אם לא הכשלה?

דקה אחרי מהלך אלים כזה העלתי את הסל״ד לאותו סל״ד נדרש והתקבל רבע מערך הזיהום שנרשם כשהבוחן ישב ברכב.
הבדיקה הנכונה היא ללחוץ בפעם אחת מהירה עד לסל"ד הנדרש ע"פ יצרן הרכב(שוב, בדר"כ זהו כמעט סוף מהלך דוושת האוץ) למשך 5 שנ'.
במידה והבוחן "עצלן", אזי הוא משנה את הבדיקה "ללא קריאת סל"ד" ועושה את אותה הפעולה עם דוושה "עד הרצפה" למשך 2 שנ'.

זו לא "הכשלה" - זו דרישת הבדיקה.

היילקס אספנות
27-12-17, 20:33
השאלה פה היא מה המהירות בה הסלד אמור לעלות למקסימום..... לחיצה ברוטאלית או הדרגתית.
ממה שאני מבין על המנוע להגיע לסלד מקסמלי בתוך 5 שניות.

Raccoon
27-12-17, 21:31
זה כתוב בסעיף 7.3.2 (כמובן...).
בגדול כתוב שם ללחוץ במהירות אך לא באלימות. בנוסף מציינים שצריך להגיע למצבשל לחיצה מלאה תוך פחות משנייה.
מה שמחזיר אותנו להמלצה של תומר לגבי הגבלה של המשאבה.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

Raccoon
27-12-17, 21:33
זה כתוב בסעיף 7.3.2 (כמובן...).
בגדול כתוב שם ללחוץ במהירות אך לא באלימות. בנוסף מציינים שצריך להגיע למצבשל לחיצה מלאה תוך פחות משנייה.
מה שמחזיר אותנו להמלצה של תומר לגבי הגבלה של המשאבה.

אבל אתה התייחסת לסל"ד מקסימלי שמין הסתם מגיע קצת (או הרבה) אחרי לחיצה מלאה על הדוושה.

opl
27-12-17, 21:42
בהמשך לסיפור שכתבתי לפני הטסט החוזר שלהזכירכם לא עשיתי כלום לרכב ורק הזכרתי לבוחן שאבי מכיר את אביו.

הבחינה המקורים שבה נכשלתי אומללות
117946

שבוע לאחר מכן אפשר ממש לראות מתי הזכרתי לו ואיך הערכים צונחים.

117947

ד ו ר ו ן
27-12-17, 22:40
הבדיקה הנכונה היא ללחוץ בפעם אחת מהירה עד לסל"ד הנדרש ע"פ יצרן הרכב(שוב, בדר"כ זהו כמעט סוף מהלך דוושת האוץ) למשך 5 שנ'.
במידה והבוחן "עצלן", אזי הוא משנה את הבדיקה "ללא קריאת סל"ד" ועושה את אותה הפעולה עם דוושה "עד הרצפה" למשך 2 שנ'.
בשיא הרצינות, מה זה בדיוק אמור לדמות?
איזו סיטואציה בעולם האמיתי זה מייצג שאפשר יהיה להשליך ממנה על רמת זיהום של רכב?

רדנק שעומד במקום ונותן גז כדי לעשות עשן?

עם בדיקת הגלילים בעומס אני עוד מבין את הרעיון, אבל זה?

מיכה100
28-12-17, 16:35

עד הרצפה?? בחיים לא ראיתי כזה דבר.
בודקים באיזה סל"ד ביניים קבוע, לא זוכר בדיוק כמה אבל לא משהו מבהיל.
אגב בהתייחס לאמירה קודמת, הדיזל הנוכחי שלי עובר פי כמה יותר בקלות מהבנזין הקודם (שניהם דיסקו).

-->