PDA

צפייה בגרסה מלאה : הצטרפות לטיול קיים - אסטרונומיה בשטח !

miclew
27-12-17, 14:21
שלום לחבריי החדשים.
שמי מיכאל ואני שייך לקבוצת אסטרונומים בעלי ציוד אסטרונומי מקצועי של חובבים (לא כזה שקונים בחנויות צעצועים, אלה טלסקופים גדולים ומרשימים).
אנו לא ג'יפאים, אבל יש פה הצעה מעניינת, לחווית שטח שלא הכרתם, ושני הצדדים (האסטרונום והג'יפאי) יכולים להרוויח בענק.
אני מאוד מעוניין להגיע עם עוד 3 חברים לחניון לילה של הר כרכום, עם ציוד אסטרונומי, וזאת עבורינו משימה לא קלה.
אין לי או לחבריי ניסיון בנהיגה ברכבי שטח.
לכן, חשבתי לשאול אם יש מצב "לברטר" נסיעה לשם, ל 4 אנשים + ציוד (אפשר להתפצל ברכבים שונים), ולהבטיח תצפית אסטרונומית משובחת, הדרכה מקצועית, והעצמת החוויה של המקום החשוך בישראל.
כמובן, אנו יכולים להשכיר רכב, או לקנות טיול ג'יפים אצל חברינו במצפה רמון ובאזור, אבל בין מטרותינו, גם להיות עם אנשים טובים בשטח.
מה אומרים ?

GodsFather
27-12-17, 15:06
יוזמה ברוכה

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

מוני אורבך
27-12-17, 15:22
גם אני אסטרונום חובב (מאוד חובב לצערי)
הרבה פעמים חשבתי לשלב תחבבים ולקחת איתי טלסקופ.
אבל הבעיה היא איך לנייד את אותו.
גיפ כידוע מטלטל, גם אם נזהרים מאוד, עלול להגרם נזק.
נדרש זיווד מיוחד ואולי גם טלסקופים מיוחדים.
האומנם כך או שמא אני טועה?

miclew
27-12-17, 15:27
טלטול לא אמור להזיק לטלסקופ, כל עוד הוא לא רוקד באוטו וחותף מקות יבשות. הם עמידים יותר ממה שחושבים.

- - - Updated - - -

יוזמה ברוכה

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

תודה ! אשמח להפגש, כשנגיע לשלב תכנון.

itay-rover
27-12-17, 15:30
יוזמה ברוכה.
תן תאריך והשאר עליי...
איתי.
050-7316882

miclew
27-12-17, 15:31
גם אני אסטרונום חובב (מאוד חובב לצערי)
הרבה פעמים חשבתי לשלב תחבבים ולקחת איתי טלסקופ.
אבל הבעיה היא איך לנייד את אותו.
גיפ כידוע מטלטל, גם אם נזהרים מאוד, עלול להגרם נזק.
נדרש זיווד מיוחד ואולי גם טלסקופים מיוחדים.
האומנם כך או שמא אני טועה?

היי מוני, שמחתי לראות שאתה מחיפה, אני מיקנעם. מוזמן גם למפגשים של פעילות אסטרונומית בצפון שאנו מקיימים מידי חודש ברמת הגולן.

איך לדעתל משמעת חושך במפגשים של ג'יפאים ?
אני מתאר לעצמי שיש כאלו שמביאים פרוגקטורים LED, שזה עניין די דעייתי מבחינת תצפית אסטרונומית.

נמרוד
27-12-17, 15:34
מעניין.

מה התאריכים המבוקשים?

miclew
27-12-17, 15:36
יוזמה ברוכה.
תן תאריך והשאר עליי...
איתי.
050-7316882

וואו איתי, תודה ! נהיה בקשר ! אתה יכול "לסדר" מקום לארבעה אנשים עם ציוד ?
כל טלסקופ, בו נגיד, בגודל מכונת כביסה (ברצינות).
בדרך כלל על פרייבט, נוסעים 3 אנשים + ציוד של שניים מהם (השלישי כבר לא נכנס).
שיהיה מושג: http://www.opticalvision.co.uk/user/products/730[1].jpg
אבל לא ככה סוחבים אותו, בד"כ מפרקים:
https://i.ytimg.com/vi/XW8nRe_-LyE/maxresdefault.jpg

נדב42
27-12-17, 15:43
ברוך הבא מיכאל :)

ראשית, השילוב של ג'יפים ואסטרונומיה הוא מוצלח באופן טבעי בזכות האפשרות להתרחק מזיהומי אור, ויש המון פינות חמד נוספות שבהן אפשר להתמקם. הר כרכום יותר בעייתי בגלל הסגירה של כביש 10 וצירים אסטרטגיים בשטח, אבל באמת שלא חסרים מקומות.

חשוב לעשות תיאום ציפיות בכמה תחומים:
1. זיהום אור - ג'יפאים רבים אוהבים להדליק מדורות בלילה ושאר תאורות, וזה פחות מתאים לצפייה בטלסקופים.
2. כמו שכתב מוני, נסיעה בג'יפ היא קופצנית (מי יותר ומי פחות) והטלסקופ צריך להיות ארוז ומרופד היטב, וממוקם בג'יפ כך שלא יחטוף מכות מיותרות ובכלל מרופד ככל שניתן.
3. מקום בג'יפ - חשוב לזכור שליד כל טלסקופ ארוז בבגאז' יש בן אדם (לפחות אחד) שצריך מקום לשבת ומקום לציוד ללינת לילה, וזה לא זניח, אז חשוב לתאם מראש כמה מקום נחוץ ...

חוצמזה, כנראה שהשמים הם לא הגבול :)

נמרוד
27-12-17, 15:44
איתי תרשום אותי כבר (בתלות בתאריך?) עם הטנדר.

מיכאל (?) - אם מתארגנים על טיול אסטרונומי אז משמעת התאורה תהיה מה שתגידו. המדורה תדלק אחרי שתסתיים התצפית.

לגבי הציוד - אני מניח שזה בא במארז קשיח? אם לא אז צריך לארגן משהו, בנסיעת שטח משמעותית אי אפשר ליסוע כמו בתמונה ששמת.

miclew
27-12-17, 15:44
מעניין.

מה התאריכים המבוקשים?

זה יכול להיות כל ערב שישי של ראש חודש (כי אין ירח). למשל, בינואר, ב 12 או ב 19. בפברואר, ב 9 או ב 16, וכך הלאה.

miclew
27-12-17, 15:59
איתי תרשום אותי כבר (בתלות בתאריך?) עם הטנדר.

מיכאל (?) - אם מתארגנים על טיול אסטרונומי אז משמעת התאורה תהיה מה שתגידו. המדורה תדלק אחרי שתסתיים התצפית.

לגבי הציוד - אני מניח שזה בא במארז קשיח? אם לא אז צריך לארגן משהו, בנסיעת שטח משמעותית אי אפשר ליסוע כמו בתמונה ששמת.

נמרוד ונדב,
מבחינת הציוד, אכן זה תופס מקום, ויש משקל, ויש עדינות מסויימת, אבל זה לא כוס שמפניה... הרכיב הכבד ביותר בטלסקופ רציני הוא המראה, שיכולה לשקול מ 10 עד 30-40 ק"ג ונשענת על בסיס צף/גמיש בתחתית הטלסקופ. אני לא יודע איזה סוג טלטלות יש בטיולי שטח, אבל כל עוד לא מתהפכים ובולמי הזעזועים עובדים, אז יש סיכוי שזה ישרוד (: הצינור הראשי מתפרש מהבסיס, ורצוי שלא יישבו אחד בתוך השני בזמן נדיעה.
הבסיס מוצק ולא סובל מטלטלות, חייבים לשמר על הצינור, בעצם.
לגבי משמעת אור, זה נושא מאוד חשוב, אפילו יותר מהנסיעה - עד כדי כך שאם אין משמעת אור וכיבוי אורות מוחלט החל משעה מסויימת (נגיד, ב 9-10 בלילה) אז אין טעם לצאת. הבנתי מאחד מכם, שאם קובעים שזה טיול שמשלב אבטרונומיה, אז אפשר ליישר קו לגבי משמעת אור / כיבוי אורות מוחלט, ולקוות שלא יצטרפו טיולים אחרים לאותו האזור.
אנו בד"כ נפגשים בנגב, במקומות די יעודיים וחשוכים, שניתנים להגעה בפרייבט. לא קרה כמעט שבאו קבוצות אחרות לאותו מקום, ואם באו, תמיד מנסים ליישר קו לגבי פרוג'קטורים, פנסי מכוניות, וכו'. מקורות תאורה קטנים ו/או לא חזקים (פנסים, מדורות קטנות, מנגל, וכו').
לפני שנכנסים לרמת פרטים, כדאי לראות ולהמשיך מה האשפרויות של תיאום ציפיות כך ששני הצדדים יהנו, שבגדול, יכול להיות כיף וחוויה לא נורמלית לכולם.

לביא
27-12-17, 16:07
אשמח להצטרף. יש לי עגלה ששורדת טילטולי שטח. אפשר לשאת עליה עד 800 קג.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

מוני אורבך
27-12-17, 16:08
אשמח להצתרף למפגש כזה בצפון.
אבל איך יודעים היכן ומתי המפגש? (אפשר גם בפרטי)

לגבי התמקמות בדרום, יש מצב שגם אני בענין (כתלות בתאריך כמובן)

לגבי משמעות אור, ברור ומובן מאליו, זו המשמעות של כול הסיפור, עם זהום אור אי אפשר לעשות כלום.
לצערי גיפאים לא כל כך טובים בזה.
אפרופו הר כרכום הוא לא כול כך חסר זיהום אור
אומנם הוא מאוד מאוד נקי, אבל עדין אפשר לזהות בקלות כמה מוקדי אור (באר שבע אולי?)

miclew
27-12-17, 16:17
אשמח להצטרף. יש לי עגלה ששורדת טילטולי שטח. אפשר לשאת עליה עד 800 קג.

תודה רבה עמירם על ההצעה, נמשיך להיות בקשר פה, מרוב התגובות, כבר לא יודע עם מי להמשיך את הסיפור...

weref
27-12-17, 16:45
תודה רבה עמירם על ההצעה, נמשיך להיות בקשר פה, מרוב התגובות, כבר לא יודע עם מי להמשיך את הסיפור...

המלצה שלי, תנהל את האירוע.
1. תן כמה אופציאות לתאריכים ותראה מי יכול ותיצור קבוצה.
ככה תדע האם יש מספיק כלים ומקום.
2. תעשה רשימת ציוד (גודל ומשקל - בערך), גם ציוד לינה ואישי של האוסטרונומים.
לגבי השאר, תיעזר בג'יפאים
3. תדאג לתאי נשיא\הסעה\מיגון לטלסקופים.
חלק מהג'יפים פתוחים, אתה לא רוצה חול\אבק על הציוד. אבל הכי חשוב זה מיגון, לא משנה באיזה שטח. אתה יכול לפתוח שירשור נוסף בפורום, בטוח תקבל עזרה, הן ברעיונות והן בעשיה
4. רב החבר'ה שענו לך הם ג'יפאים וותיקים ומנוסים, השתמש בידע שלהם. הם מכירים את כל פינות המדבר.

בהצלחה,
פבל

נ.ב. - בכל בעיה אני יכול לבוא לסיעה עם הסמוראי :cool:

גיא
27-12-17, 16:49
אני גם אשמח להצטרף.

Sent from my iPhone using Tapatalk

miclew
27-12-17, 16:53
אשמח להצתרף למפגש כזה בצפון.
אבל איך יודעים היכן ומתי המפגש? (אפשר גם בפרטי)

לגבי התמקמות בדרום, יש מצב שגם אני בענין (כתלות בתאריך כמובן)

לגבי משמעות אור, ברור ומובן מאליו, זו המשמעות של כול הסיפור, עם זהום אור אי אפשר לעשות כלום.
לצערי גיפאים לא כל כך טובים בזה.
אפרופו הר כרכום הוא לא כול כך חסר זיהום אור
אומנם הוא מאוד מאוד נקי, אבל עדין אפשר לזהות בקלות כמה מוקדי אור (באר שבע אולי?)

הר כרכום הוא על הכסכס להיות המקום הכי חשוך בארץ, ראה פה:
https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10&lat=3539979&lon=3868352&layers=B0FFFTFFFF
השיפור בינו לבין מקומות אחרים בהם אנו עושים תצפיות, עם נגישות קלה יותר, להערכתי, שווה את המאמץ, אולי, אבל אני חי רק פעם אחת, למה להשאר אם השאלה הזאת פתוחה בראש ? אני שקלתי אפילו להגיע לאיזה אי יווני חשוך לחלוטין (בשם GAVDOS) כדי לראות מה זה חושך אבסולוטי, עד שראיתי את משתר הרוחות שם והבנתי שזה בעייתי מידי.
לגבי סיכון לציוד, אני חושב שכדאי לי להצטרף לטיול קרוב של אחד מכם, ולראות על מה מדובר, כדי לתאם ציפיות , כי אין לי כל ניסיון או ידע בתחום. תקן אותי אם אני טועה, ג'יפאים אינם אגרסיבים בנהיגה כמו טרקטורוניסטים, נדמה כי יותר מעוניינים בנהיגה טכנית מאשר בלתת ספרינטים.

גיא
27-12-17, 16:55
יש מליון סוגי גיפאים.
חלק מכסחים וחלק מטיילים וחלק קצת מכל דבר .. בכל מקרה. כשמחליטים לצאת לטיול אסטרונומיה .. מחליטים גם לנהוג בזהירות.

רכב שטח יהיה לרוב הרבה פחות קופצני מטרקטורון.

miclew
27-12-17, 16:56
המלצה שלי, תנהל את האירוע.
1. תן כמה אופציאות לתאריכים ותראה מי יכול ותיצור קבוצה.
ככה תדע האם יש מספיק כלים ומקום.
2. תעשה רשימת ציוד (גודל ומשקל - בערך), גם ציוד לינה ואישי של האוסטרונומים.
לגבי השאר, תיעזר בג'יפאים
3. תדאג לתאי נשיא\הסעה\מיגון לטלסקופים.
חלק מהג'יפים פתוחים, אתה לא רוצה חול\אבק על הציוד. אבל הכי חשוב זה מיגון, לא משנה באיזה שטח. אתה יכול לפתוח שירשור נוסף בפורום, בטוח תקבל עזרה, הן ברעיונות והן בעשיה
4. רב החבר'ה שענו לך הם ג'יפאים וותיקים ומנוסים, השתמש בידע שלהם. הם מכירים את כל פינות המדבר.

בהצלחה,
פבל

נ.ב. - בכל בעיה אני יכול לבוא לסיעה עם הסמוראי :cool:

נשמע סביר והיגיוני, תודה ! בחורף, אפשר לתכנן רק כמה ימים מראש, כי כל דבר מפריע לאסטרונומיה - עננים, רוחות חזקים, גשם, קור קיצוני... אבל הקור של החורף, גם נותן לילות אם שקיפות מטורפת, מיוחדות ושונות מרוב לילות הקיץ. אבל זה כבר דיון על אסטרונומיה, טכני קצת, לא אחפור לכם בראש.

amir_shai
27-12-17, 17:03
אשמח גם להצטרף (בתלות בתאריך). יכול להביא טנדר ואפילו מארז מוקשח ומרופד בפנים עם ספוגים (כמו ארגזים של מערכות שמע) בגודל של 74 , 46, 27

miclew
27-12-17, 17:04
אשמח גם להצטרף (בתלות בתאריך). יכול להביא טנדר ואפילו מארז מוקשח ומרופד בפנים עם ספוגים (כמו ארגזים של מערכות שמע) בגודל של 74 , 46, 27

בשמחה !

כל כך הרבה תגובות חיוביות, כנראה שאני צריך להתחיל לתכנן... :)

erezgur
27-12-17, 17:15
בהחלט נשמע מעניין, זה תחום שאינו מוכר עבורי (אפשר לומר "חור שחור"?) ואשמח להצטרף אם יתאפשר.

החברה כאן ידעו להיות ממושמעים לגבי ההנחיות שתיתנו (משמעת אור), אבל חשוב לשים לב להערות שעלו כאן לגבי שמירת הציוד היקר שלכם. זה שונה לגמרי מאשר בפרייבט.

אם אין לכם מנשאים מיוחדים ומוגנים, שווה שתתארגנו לפחות עם הגנה חלקית ("פצפצים" במספר שכבות, שמיכת פוך וכו'). גם אם כולם ישתדלו שהנסיעה תהיה רגועה ככל האפשר, תמיד צריך להביא בחשבון תקלות שיכולות לגרום לרכבים לקפוץ / להחבט וחלילה גם יותר מזה.

תביא בחשבון שלהגיע להר כרכום כאשר כביש 10 סגור - פירושו מסלול ארוך למדי בשטח, יש לכך משמעות מבחינת זמן ההגעה למקום וזמן הקיפול והחזרה לכביש.

לביא
27-12-17, 17:26
מצטרף להמלצה למצוא חניון חשוך אחר. לא חסרים כאלה ואז אתה לא מוגבל בהכרח לסוף שבוע.

יונתןמצפה
27-12-17, 17:33
אני לא חושב שהר כרכום תהיה הבחירה הטובה ביותר.
מעבר למרחק, הקירוב שלו לבסיס בהר שגיא (כ- 12 ק"מ בקו אווירי) יכול קצת להזיק מבחינת זיהום אור.
בנוסף, יש פוטנציאל למטיילים לא קשורים שיהיו באמצע ארוחת ערב בחניון עם תאורה מקסימלית שלא יזרמו עם הרצון לחשכה מוחלטת.
אני מציע את חניון נחל פארן מערבי. הוא יותר מבודד ומרוחק ממקורות אור, יותר קרוב ויש פחות סיכוי למטיילים (חניון פחות פופולרי).
ייתכן שאצטרף לחגיגה אבל לא חושב שאוכל לעזור בנושא הובלות עם הסמוראי שלי...

boaz avrahami
27-12-17, 17:37
אפשר דרך מעלה שגיא

🤫

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX

assafy
27-12-17, 17:57
יכול להעיד שבחניון לילה של נחל ציחור או נחל צניפים אין שום זיהום אור.
מכבים את האורות ואפשר לראות היטב את זרועות שביל החלב בעין בלתי מזוינת.

ד ו ר ו ן
27-12-17, 18:00
מצטרף להמלצה למצוא חניון חשוך אחר. לא חסרים כאלה ואז אתה לא מוגבל בהכרח לסוף שבוע.

א. רוצה להצטרף.
ב. מסכים לגמרי לגבי הכרכום.

ציינת רוחות- אין כמעט מצב להימנע מרוח למעלה על ההר, ואם למטה בחניון, אז יש מקומות נוספים בנגב קרובים יותר שההרים מסביב יתנו לך מענה.

גם כיוון ההסתכלות משפיע מאד, יש כיוון מסוים אליו מסתכלים?

נדב ש.
27-12-17, 18:41
מעוניין גם להיצטרף, תלוי כמובן בתאריך שייקבע.
דיסקברי על קפיצי אוויר ישמור לכם טוב על הציוד :-)

אוהב נגב
27-12-17, 23:08
אשמח להצטרף, דיסקאברי עם גגון.

מוני אורבך
28-12-17, 08:16
דיברתי עם מיכאל אתמול ותיאמנו ציפיות.
מיכאל לא יודע דבר על גיפים, הוא אפילו אף פעם לא היה בטיול גיפים.
ועל כן נדרש תדרוך מצידי לגבי טיולי גיפים וההתנהלות (בעיקר כמות הקפיצות).
ועוד יותר חשוב (לגבנו) למה הכוונה כאשר מיכאל אומר "תצפית כוכבים".
זה שונה לגמרי ממה שרוב האנשים מתארים לעצמם.
מדובר על קבוצות אסטרונומים "חובבים" שהיא מאוד מאוד רצינית.
הטלסקופים שהם משתמשים בהם עולים עשרות אלפי שקלים(אם לא יותר).
כול לילה של צפייה בכוכבים מתחיל בהכנה ארוכה מראש.
תוכנית פעולה בהתאם לתאריך זמן ומיקום.
התמקמות מוקדמת בשעות האור. הכנות מקדימות.
ולאחר מכן תחילת צפיה.
בהתאם לזמנים הם מפנים את הטלסקופים לעבר אוביקטים בחלל שיש להם תנאי ראות מיטביים.
ככה עוברים מאוביקט לאוביקט לאורך כל הלילה עד סביבות 4 לפנות בוקר, שאז השמש מתחילה להאיר את השמים (והכוח נגמר)
הצפיה היא מאוד דרוכה בהתאם לזמנים מדויקים, אזימוטים תנועות הכוכבים וכו..
משמעת אור היא מחויבת, אבל לא פחות חשוב שקט, כי מדובר בפעולות שדורשות ריכוז גבוה בתנאים לא מיטביים.
קור רוחות וכו..
לכן בתצפית כזו אין אפשרות למדורות סיפורי גבורה בקולי קולות או אפילו לבשל קפה עם אש גלויה.
למי שזה מתאים, סבבה, למי שפחות מתאים, עדיף שישאר בבית.

יונתןמצפה
28-12-17, 09:28
ממה שאתה מתאר, נשמע לרוב האנשים החוויה עשויה להיות מעט "משעממת".
שווה לשקול שכחלק מהתוכנית יוקצה טלסקופ אחד לתצפיץ חווייתית יותר לפשוטי העם, כרי תצפית על שבתאי/אנדומדה/ירח וכד'.
הרעיון המקורי שבתכלית השרשור הזה צריך לספק את כל הצדדים אחרת זה יכול להסתיים במפח נפש לחלק.

מוני אורבך
28-12-17, 09:39
יונתן, משעמם זה לא, בכל אופן לא למי שאוהב אסטרונומיה.
על הירח לא מתצפתים, כי ברגע שהוא זורח אתה לא רואה שום דבר אחר..
ולא נראה לי כל כך מענין לנסוע עד הנגב רק בשביל לראות ירח (-:

רואים את מה שאפשר לראות בבהירות ועצמים מענינים מן הסתם.
הנקודה החשובה להבין, שלא מדובר על להסתכל חצי שעה בכמה עצמים אסטרונומים ואחרי זה להמשיך בשיגרת טיול רגילה.
קרי הדלקת מדורה אכילה של בשר צריכת ווסקי וסיפורי גבורה מכל הזמנים.
ברגע שיוצאים לתצפית אסטרונומית זה לכל הלילה, כל הזמן.
מובטח מראות מענינים והסברים מקיפים על מה רואים והיכן.
מי שנשבר לו יכול ללכת לישון או כל פעילות אחרת כל עוד הוא לא מדליק אור או עושה רעש.

זו הסיבה שאני כותב את הדברים כאן, כדי ליצור תאום צפיות ולא לגרום למפחי נפש.
לי זה נראה פעילות מאוד מענינת ויחודית.
מקווה שיהיו עוד אנשים שזה יענין אותם.

אשר להקצאת טלסקופ ל"פשוטי העם"
נראה לי מיותר מאחר והם מוכנים לחלוק בכל מראה שהם יצודו.
ותאמין לי שהם הרבה הרבה יותר מנוסים ועם הידע המתאים למצוא אוביקטים מענינם בחלל.
אבל אני יכול להביא את הטלסקופ שלי למי שרוצה לנסות ולצוד בעצמו.
הוא אומנם "בסיסי" יחסית לציוד שלהם, אבל הוא די והותר למשהו שרק מתחיל באסטרונומיה.
את צדק ראיתי בקלות, גם את שבתאי אבל מאוד קטן.

miclew
28-12-17, 09:44
היי מוני,
מה שכתבת נכון. אנו באים "לעבוד" ומבחינתינו, יש קוים אדומים ברורים:

- מדורות - רק קטנות ביותר, ובמרחק רב מהציוד - לפחות 300_400 מטר. עדיף מאוד - בכלל לא
- תאורה מסוג כלשהו כולל פנסי יד או ראש
- אווירת חינגה

מה שאנחנו מציעים הולך לכוון של לחוות את הערב בצורה אחרת. רוב המוחץ של אנשים חושבים שרואים בלילה כזה דברים כמו בhubble. השמיים אכן "נפתחים" לבעלי הטלסקופ, ואנו נערכים מראש, עובדים כל הלילה, בונים תוכנית תצפית, אבל החוויה הינה הרבה יותר אינטימית. מה שרואים נוגד כל היגיון ודימיון. זה לא "אודרוב אודרוב תראה לנו גלקסיה". או "וואהילי איזה גלקסיה פצצה !!!".
זה שונה, וקשה לתאר במילים. נגיד שזאת אווירה של בית כנסת, מותר לדבר, כולם שמחים, אבל מכבדים את המקום. זה לא כמו מוזיאון או ספרייה, לא חייבים אווירה של הלוויאה, זה פשוט... שונה מכל דבר אחר.

אני גם מעביר הדרכת שמיים די נחמדה, שזה בהחלט חלק מהתוכנית.

בתחלס, אני רוצה לבחון טיול ג'יפים ולראות עד כמה זה אפשרי לתלתל ככה טלסקופ.

בנוסף, רשימת נ.צ. של חניוני לילה במשולש שבין שגיא, כרמית, וצומת שיטים לכוון מערב.

לפי הבנתי, הר כרכום סוג של "מקה" של ג'יפאים, ועדיף מקום כמה שיותר רחוק מהתקהלויות, משמעת חושך, מדורות, אווירה שקטה, כל זה - חייב להתקיים, אחרת, מבחינתי, יהיה כשלון.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

miclew
28-12-17, 09:52
ממה שאתה מתאר, נשמע לרוב האנשים החוויה עשויה להיות מעט "משעממת".
שווה לשקול שכחלק מהתוכנית יוקצה טלסקופ אחד לתצפיץ חווייתית יותר לפשוטי העם, כרי תצפית על שבתאי/אנדומדה/ירח וכד'.
הרעיון המקורי שבתכלית השרשור הזה צריך לספק את כל הצדדים אחרת זה יכול להסתיים במפח נפש לחלק.כן ולא. כיף מאוד באווירה של חינגה, אבל במקרה הזה, זאת תוכנית אסטרונומית, בעזרת ג'יפים. אין לי, או לכל אסטרונום אחר, רצון לעשות את כל הדרך עד אמצע המדבר בשביל מסיבת שטח.

ההצעה שלי, אכן דורשת מספר דברים, ואם זה בא על חשבון האווירה או כמות האנשים, אז זה גם בסדר, ואפילו רצוי. אני מעדיף אפילו לפתוח את זה פה בגלוי, כדי שלא יהיו אי הבנות.

בלי מדורות
בלי תאורה מכל סוג
בלי חינגות

ברור שרוב הג'יפאים באים דווקא למדורה ולחינגה, אבל לא בערב הזה. אני בטוח שחלק מהאנשים ישמחו לוותר על אלו ללילה אחת. :)

יונתןמצפה
28-12-17, 10:04
אני חושב שהדברים ברורים. בסה"כ נשמע ארוע מעניין. הדרכת שמיים שלך זה נהדר.

בעברי הרחוק מאוד הייתי בחוג אסטרונומיה ואני בהחלט מבין על מה מדובר.
בלהקצות טלסקופ הכוונה לא היתה לשימוש חופשי... מנסיוני הדל (מאוד), יש הרבה דברים מעניינים לראות שהם סוג של בסיס למי שמעולם לא תצפת בטלסקופ כזה ולא ברור אם הם נכללים ב"מטרות" של הערב.
מוני, אני זוכר תצפיות על ירח חשוך עם טלסקופ רציני שפשוט השאירו אותי עם לסת שמותה. סתם דוגמא...
אני מדגיש את הדברים כי אני לא בטוח שמה שמעניין את האסטרונומים יעניין בהכרח את החברים כאן. ולנוכח הדרישות המובנות שעלו חשוב שגם חובבי הג'יפים יהנו מהחוויה.

אבל נראה לי שנקודה ברורה.
יאללה , זרקו תאריך ונראה אם מסתדר.

לגבי חניון, אני כאמור הצעתי את החניון המערבי של הפארן. לדעתי קולע בול מכל הבחינות. אפשר גם למצוא נקודה מחוץ לשמורה בגזרה אבל לא בטוח שיש לזה צורך...

miclew
28-12-17, 10:18
אני חושב שהדברים ברורים. בסה"כ נשמע ארוע מעניין. הדרכת שמיים שלך זה נהדר.

בעברי הרחוק מאוד הייתי בחוג אסטרונומיה ואני בהחלט מבין על מה מדובר.
בלהקצות טלסקופ הכוונה לא היתה לשימוש חופשי... מנסיוני הדל (מאוד), יש הרבה דברים מעניינים לראות שהם סוג של בסיס למי שמעולם לא תצפת בטלסקופ כזה ולא ברור אם הם נכללים ב"מטרות" של הערב.
מוני, אני זוכר תצפיות על ירח חשוך עם טלסקופ רציני שפשוט השאירו אותי עם לסת שמותה. סתם דוגמא...
אני מדגיש את הדברים כי אני לא בטוח שמה שמעניין את האסטרונומים יעניין בהכרח את החברים כאן. ולנוכח הדרישות המובנות שעלו חשוב שגם חובבי הג'יפים יהנו מהחוויה.

אבל נראה לי שנקודה ברורה.
יאללה , זרקו תאריך ונראה אם מסתדר.

לגבי חניון, אני כאמור הצעתי את החניון המערבי של הפארן. לדעתי קולע בול מכל הבחינות. אפשר גם למצוא נקודה מחוץ לשמורה בגזרה אבל לא בטוח שיש לזה צורך...תוכל לשלוח נ.צ. במפה של חניון זה ? אני רוצה לראות את תנאי השמיים שם.

לגבי אירוע המוני, מספיק ילד לא ממושמע (או מבוגר), כדי לגרום לנזק של אלפי שקלים. וגם ההקדשת זמן שלנו, לילה אחת בחודש, אנו משתוקקים ללילה הזה... אז אין חינגות... בתשלום, זה כבר סיפור אחר, כי סוגרים את הבסתה אחרי שעה. אבל אסטרונום חובב לא יוותר על הלילה בחודש שלו.

לגבי לוז, אני רוצה לעשות פיילוט ב 5 לינואר עם הטלסקופ הקטן (150 מ"מ מראה, אורך 750 מ"מ) לראות איך הוא סוחב את זה.

במקרה הזה, לא אכפת לי המקום. תשלחו לי הצעות בפרטי.

יונתןמצפה
28-12-17, 10:47
http://amudanan.co.il/w/P176781
זה החניון. לא יודע איך לצרף קישור ישיר למפה אבל אתה יכול לחפש לפי השם בעמוד ענן.

אפשרי גם החניון בנחל ציחור אבל לדעתי הוא יותר קרוב לתאורה של שיטים.

מוני אורבך
28-12-17, 10:48
רשימה קטנה של חניונים שיכולים להתאים בהתאם למפה האסטרונומית שלך

חניון לילה שער צנפים

http://www.mapa.co.il/gnet/maps/map.aspx?external=true&recordid=96439

חניון לילה נחל עודד

http://www.mapa.co.il/gnet/maps/map.aspx?external=true&recordid=96437

חניון נחל ציחור

X NEW‏
30.20565‏

Y NEW‏
34.92172‏

באופן כללי מפה של חניונים בישראל

http://www.parks.org.il/Pages/CampMapShelet.aspx

miclew
28-12-17, 10:57
אוקיי מצאתי את חניון לילה מערבי נחל פארן. בודק, יחד עם כל החניונים האחרים שציינתם.
https://amudanan.co.il/#!wiki=P176781

מי יוצא לטיול ביום שיש או שבת של ה 5 או 6 לינואר ? עדיף לי אזור הצפון (אני מיקנעם), אני רוצה להצטרף, עם טלסקופ "פיילוט", לבדוק מה צפוי לי.

מוני אורבך
28-12-17, 11:07
אין לי בעיה לקפוץ אליך בשישי הבא בערב ולעשות סיבוב קטן בדרך הנוף בכרמלומסלולים בסביבה .
זה יתן לך אידיקציה די טובה

erezgur
28-12-17, 14:10
http://amudanan.co.il/w/P176781
זה החניון. לא יודע איך לצרף קישור ישיר למפה אבל אתה יכול לחפש לפי השם בעמוד ענן.

כאשר אתה על הנקודה באתר עמוד ענן, לחץ על המילה "קישור" בחלונית תיאור הנקודה והעתק את הכתובת...
הנה אותה נקודה עם קישור למפה:
https://amudanan.co.il/#!wiki=P176781

oferaz
28-12-17, 14:18
יוזמה מסקרנת וברוכה..
מעוניין.
מגיע עם ילד ועגלה קצרה..
עפר

hyudale
28-12-17, 15:15
גם אשמח להצטרף, נשמע חוויה לא שגרתית.
אני גם יכול לעזור עם הפיילוט כשאני יוצא כל ערב מהעבודה ביקנעם (רנגלר ארוך)...

miclew
28-12-17, 16:54
גם אשמח להצטרף, נשמע חוויה לא שגרתית.
אני גם יכול לעזור עם הפיילוט כשאני יוצא כל ערב מהעבודה ביקנעם (רנגלר ארוך)...אפשרי. נהיה בקשר בפרטי.

miclew
28-12-17, 17:06
מישהו יוכל לעזור לי למלא את הטבלה המצורפת, עמודות e ו f ?

נחל נכרות30.5729435.00850
נחל פארן מערבי30.1756434.77145
שער צניפים30.0916734.84873
נחל עודד30.4900834.72618
נחל ציחור30.2056534.92172
הר עריף30.4160234.69718
עמק חרוז30.3523834.73287
בארות עדה30.3238834.90319
הר כיפה30.4033035.02881
הר כרכום30.3009634.72718

miclew
28-12-17, 17:07
אופס התבלבלתי. התכוונתי - מהו זמן נסיעה וקושי המסלול להגעה לה.צ. האלו ?

נחל עודד30.4900834.72618
הר עריף30.4160234.69718
עמק חרוז30.3523834.73287
הר כיפה30.4033035.02881
הר כרכום30.3009634.72718

erezgur
28-12-17, 19:33
נ.צ. ולא ה.צ.
נקרות ולא נכרות...
חסר גם רווח בין ערכי הרוחב לאורך בנ.צ.-ים.

טיפ קטן - אתה יכול להעתיק את נקודות הציון ל waze ולקבל הערכת זמן לפחות לכביש הקרוב.
הוסף פסיק בין ערכי הרוחב והאורך...

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

הדסופה
29-12-17, 08:39
מיכאל שלום
אני מרמות מנשה... לא רחוק
נשמע מעניין, מוזמן לתאם/ להצטרף לפיילוט ויציאות בצפון.
הד 054 9995617

katsirz
31-12-17, 09:47
אשמח להצטרף לפעילות כזו (עדיף בצפון אבל לא הכרחי).
נראה לי שלצלמים חובבים זה כר פעילות פורה.

נמרוד
31-12-17, 10:45
אופס התבלבלתי. התכוונתי - מהו זמן נסיעה וקושי המסלול להגעה לה.צ. האלו ?

נחל עודד30.4900834.72618
הר עריף30.4160234.69718
עמק חרוז30.3523834.73287
הר כיפה30.4033035.02881
הר כרכום30.3009634.72718

מיכאל, בהמשך לשיחתנו, מציע שני מיקומים אפשריים. המשותף הוא שהם מחוץ לשמורה וסיכוי אפסי להפרעה כי זה לא חניוני לילה מוסדרים.

אחד זה המפגש של ציר המטווחים עם הפארן, קרוב מאד לעמק חרוז אבל לא בשמורה. נסיעה מצומת ציחור על צירים נוחים מאד יחסית, אני מעריך לא יותר משעה וחצי נסיעה רגועה.
117954

אופציה שנייה היא ביובל ללא שם של נחל פארן. נסיעה קצרה יותר ממפגש פארן עם כביש 40:

117955

-->