PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך ומתי מותר לפי התקנות להניח כבל חשמל "ירוק" ?

kd2
31-12-17, 11:48
שלום לכולם,

מתבצעות אצלי עבודות חשמל ויש קצת אי בהירות לגבי מתי מותר להניח כבל ירוק* ללא הגנה בצינור PG/מריכף
(*למיטב הבנתי כבל ירוק = כבל עם בידוד XLPE, ומבנה N2XY , אם לא אשמח לסדר גם בנושא זה).

ונראה שאם תשאל 3 חשמלאים......תקבל 8 תשובות בעניין הזה.
קראתי את התקנות הרלוונטיות מתוך חוק החשמל - "תקנות החשמל התקנת כבלים במתח שאינו עולה על מתח נמוך" (https://www.doctorat.co.il/content/25-%D7%AA%D7%A7%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C-%D7%94%D7%AA%D7%A7%D7%A0%D7%AA-%D7%9B%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%9E%D7%AA%D7%97-%D7%A9%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%95-%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%94-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%AA%D7%97-%D7%A0%D7%9E%D7%95%D7%9A-%D7%94%D7%AA%D7%A9-%D7%A1-2000)
ויש עניין של פרשנות שאני לא בקיא בה.

השאלה הראשונה היא בעצם - האם בכלל הכבל הזה מקבל התייחסות שונה בחוק ?
כלומר האם נחשב ככבל שכבר "מוגן" ויכול לעמוד בפני עצמו ?
או שהוא פשוט כבל קצת יותר עמיד לסביבה ולטמפ', וכל ההתייחסות אליו ככבל "חוץ" היא ישרבלוף ?

שאלות נוספות לדוגמא (חלק לא קשורות לפרוייקט המדובר אלא לידע כללי)-

האם ניתן להניח אותו כמו שהוא על גג בניין שטוח כשהוא חשוף לשמש וכו (גג עם איטום ביריעות ביטומניות)?
אם כן, כל כמה מטר נדרש קיבוע ?
האם ניתן להריץ אותו בתוך הנמכת תקרה מפח צבוע כשהוא שלם וללא חיבורים ?
האם ניתן להריץ אותו על קיר חיצוני ? כל כמה זמן קיבוע ?
האם ניתן לקבור אותו (בעומק התקני עם חול וסרט שימון) ? האם סתם להניח על האדמה (נגיד לצורך תאורת חוץ) ?

ושאלה שמציקה לי במיוחד - למה לעזאזל כבלי חשמל לא מגיעים כבל מושחלים בPG וצריך בכלל לעבוד עם סטלבנד ?
באינסטלציה צנרת פלסטיק מגיעה מהיצרן כבר בשרוול או בבידוד, צנרת גז גם מגיעה מוכנה עם הגנה, אז למה לא בחשמל ?

תודה מראש
ים

חנן-ג'יפולוג
31-12-17, 15:28
ניחוש שלי לגבי הפסקה האחרונה:
כדי לוודא שבאמת יש יכולת השחלה בצנרת, כפי שהיא מותקנת.
אם זה היה מגיע כבר מושחל, יתכן מצב שזה התקפל במהלך הבנייה, ובפעם הבאה שתצטרך להחליף חוטים, לא תוכל.

kd2
31-12-17, 18:42
לגבי השחלה בקיר, מסכים איתך.

אבל מה עם כל התרחישים האחרים ?
למה אני צריך להשחיל כבל באורך 75מ' שרץ בגג מפעל או במרתף באופן ידני ?

אמיר ב.א
02-01-18, 10:26
במקרה קראתי על התחום - יש גם מכונות להשחלה תעשייתית של כבלים.

kd2
02-01-18, 11:42
לידע כללי אשמח ללינק למוצר כזה ועלותו.
אבל זה באמת פשוט דבילי שאין מוצר כזה, כי אם נלך לפי ההיגיון הזה... מלא מוצרים שאנחנו קונים אחרי עיבוד מסויים שמקל על משתמש הקצה - לא היו קיימים.

חנן-ג'יפולוג
02-01-18, 12:48
יתכן שהמחוקק, בהיכרותו עם הראש הישראלי, הניח שאם הוא יתיר מוצר כזה, יעשה בו שימוש גם במקומות לא נגישים.

kd2
09-01-18, 18:36
מקפיץ,

אולי בכל זאת למישהו יש תובנות ?

boaz avrahami
09-01-18, 19:14
אני חושב שהמפתח שלך נמצא בהגדרות היצרן של הכבל.

במסמך כתוב שאם מונח על מבנה במקום שיש סכנה שירטב צריך חבקים שירחיקו אותו 10 סמ ויש עוד הוראות זהירות כלליות על מניעת פגיעה פיזית וכרסום ושיהיה שלם.
מאחקי הקיבוע לא רלוונטים ובלבד שהמרחק לא יקטן מ 10 סמ בנקודה הקרובה ביותר. תגזים טיפה כי הכבל עלול להתארך...

בתוך תקרה כפולה יש התיחסות מלאה במסמך.
במקומות שהגישה אליהם קשה אפשר להניח בלי חברים ובלבד שיוגן מכירסום ופגיעה פיזית.

לא חשמלאי בכלל.
זו התרשמותי למיטב הבנתי מנתוח הכתוב המסמך

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX

kd2
09-01-18, 20:35
בועז, כל מה שאמרת דורש פרשנות...
מה זה "מוגן מכירסום ופגיעה פיזית" ?
אני בטוח שמי שמתעסק ביום יום יכול לחסוך לי סתם נבירה חסרת תועלת בתקן מאוד מרובע.
מה בפועל מותר ? מה עובר בדיקות ואישורים ?

קח לדוג' -

סעיף 4 :
"המתקין כבל יתקינו באופן שיבטיח את שלמותו ותפקודו התקין לאורך זמן ויקפיד על סידורי הגנה נאותים לכבל".
מהם סידורי הגנה נאותים ?

סעיף 11:
"המתקין כבל במקום שבו הוא עלול להיפגע מכרסום, איכול, רטיבות, קרינה, חום או פגיעות מכניות, יוודא שהכבל עמיד לסכנות אלה או מוגן מפניהם"
כבלי XLPE מהסוג הנפוץ עמידים לאלו?
אני אמור להתחיל להחזיק PDFים של היצרנים ?! ברור הרי שזה לא מתקיים.

סעיף 22:
"כבל החייב בהגנה מכנית יוגן באמצעות ........"
מי הוא כבל החייב בהגנה מכנית ?

והסעיף שציינת 23:
"מותקן כבל על קיר חיצוני או על מבנה בצורה אופקית, במקום שבו הוא עלול להירטב או במקום שבו הוא עלול לבוא במגע עם אבק דליק או חומר נפיץ, יחוזק הכבל באמצעות חבקים המרחיקים מהקיר והמתאימים לסוג הכבל; המרווח בין הכבל לבין המבנה הנושא יהיה 10 מ"מ לפחות."

אומר שאי אפשר לשים את הצינור על גג כי אז לא יהיה המרווח המתאים (גם לא כשהוא מושחל בצינור מגן) זה מחייב פיזית שהוא יהיה בתעלה מוגבהת (מה תשים לו הגבהה כל מטר וחצי ?) זה משהו שלא ראיתי כמעט בשום גג שהייתי בו.
מה קורה במקרה שאני מעוניין למשוך כבל 220V שמעביר "כולה" 2A, על גג של 70 מטר....
הכל בתעלה ?

boaz avrahami
09-01-18, 21:23
זה הכול כסת״ח משפטי.
להגן מכרסום זה תקן חשמלי או חובת זהירות כללית לדעתך?

לדעתי תתיחס רק להוראות חד משמעיות כמשהו מחייב וכל היתר תעשה כמיטב יכולתך כמו לפזר רעל או מלכודות לפי סוג המפעל....

בכל מקרה מי שמתקין הוא חשמלאי והוא האחראי הישיר מבחינת החוק.
זה טוב שאתה שואל בודק וחוקר אבל האחריות היא שלו והוא בעל המקצוע

Honda TRX300EX

kd2
10-01-18, 07:40
בועז ברור שההתקנה באחריות בעל המקצוע.
אבל זה לא האישיו היחידי פה, כי כמה שנים קדימה כמישהו שבא לאשר מתקנים כאלו (בודק לוחות, כיבוי אש, חברת ביטוח, או אפילו חברת ציוד הקצה שיש לה ספסיפיקציות מאוד ברורות איך צריך להתחבר אליה ) ואומר לך - תפרק ותעשה נכון. לך עכשיו תדון על זה מול אותו הקבלן, ולכן זה פשוט צריך להעשות תקני פעם אחת ודי.

ומצד שני - כשאתה דורש שהכל יהיה מושחל ומוגן ובתעלות מוגבהות וכו... אתה מקפיץ את הצעות המחיר, ואז נשאלת השאלה האם זה נדרש
והאם זה כדאי ?
כי כולנו יודעים שהכבלים האלו מחזיקים את חלק מהתרחישים הנ"ל ללא בעיה מיוחדת.

יש תשובות פשוטות לשאלות האלו.

מוטי ג.
10-01-18, 07:47
חפש חשמלאי עם רישיון בודק, שלם לו כמה שקלים על ייעוץ

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

boaz avrahami
10-01-18, 07:49
למשל אפשר לתלות את הכבל על הגג כשהוא מוגבהה ומתוח על כבל עם חבקים. 70 מטר אורך אתה גומר עם כמה עמודים של 0.5-1 מטר מוברגים לגג.

Honda TRX300EX

-->