PDA

צפייה בגרסה מלאה : מכשירי קשר - נתחיל לאט...

jlavi2002
24-02-18, 21:17
118604

מה ההבדל בין תדר לערוץ ?
תדר מסומן תמיד ב7 ספרות 4 אחרי הנקודה ??
תודה.

boaz avrahami
24-02-18, 22:11
תדר זה מה שהמכשיר משדר וקולט.
ערוץ הכוונה למספר התחנה שהתדר מאוחסן במכשיר.
ערוץ שרשום בטבלה לא מחייב אף אחד בעוד שתדר חייב להיות מדוייק

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX

jlavi2002
24-02-18, 22:20
תודה על התשובה החלקית - ועדיין השאלה שלי היא אם בתחום תדרי 462 המסומנים ב4 ספרות אחרי הנקודה יש בפועל 10000 תדרים? מה מיחד את אלו המופיעים בטבלה ?
תודה.

boaz avrahami
24-02-18, 22:40
התדר הוא בדיוק כפי שהוא רשום.
אם חסרים לך מקומות להכניס את כל הספרות אז תשנה הגדרת ה step במכשיר ל 12.5 ואז זה אמור להסתדר.

אם תציג את העניין במלואו יהיה יותר קל לסיע לך

הענייןיותר מורכב ממה שנדמה לך.
אי אפשר לשדר בקפיצות הקטנות שאחרי הנקודה העשרונית.
לתדר יש רוחב ויש גם הרמוניות שמשפיעות בכפולות. אם זה מעניין אותך אז תעשה קורס חובבי רדיו - זה עשוי לעניין אותך

Honda TRX300EX

amitaikl
24-02-18, 22:49
מה ההבדל בין תדר לערוץ ?

תדר = frequency. כדי לבצע תשדורת רדיו, יש להקצות למשדר תדר. על מנת לקלוט את השידור, על המקלט להיות מכוון לאותו התדר. הרשימה שפרסמת הינה רשימת התדרים המוסכמת ע"י ג'יפאים
ערוץ - מיקום התדר בתוך רשימת התדרים הקיימים במכשיר. ניתן להחליט על מיקום התדרים במקום שונה ממה שמופיע ברשימה. קח בחשבון שאם תטייל עם אנשים אחרים, ייתכן והתדר עליו אתם עובדים יחסם, ותחליטו לעבור לתדר אחר. אצלנו מתייחסים לUS1, US2 וכו'... אם תמקם את התדר בערוץ אחר, יכולה להיות לך בעיה לזהות אותו
תודה.[/QUOTE]

yoni_0000
25-02-18, 01:09
הערוץ הוא בעצם השם של תדר, ואין לו משמעות חוץ מליצור שפה משותפת בין המשתמשים. מי החליט שאלו התדרים ומה השמות שלהם..?

התדרים האירופאים- נגזרו מטווח התדרים שיצרנים אירופאים הגדירו במכשירי ווקי טוקי שלהם ואלו נמכרים בארץ. במכשירים האלו אין לך אפשרות לכייל את התדר אלא רק את שם הערוץ.

התדרים האמריקאים - הניחוש שלי, לפניי תקופת האינטרנט בה הידע היה זמין לכל היה גורו.. הגורו צרב לכולם את אותם תדרים, קרא להם בשמם תחת ביסוס כלשהו, וככה זה נשאר עד היום. במכשירי המאקסטרק הישנים לא יכולת להזין ידנית תדר במכשיר... יכולת רק דרך צריבה.

בפועל עם המכשירים החדשים אתה יכול להזין איזה תדר שאתה רוצה.. ואני מאמין שחבורות שמטיילות הרבה זמן כבר בחרו להם תדרים משלהם שהשימוש בהם לא נפוץ עד אפסי.

איציק - 4X6ZH
25-02-18, 06:30
אוי אוי כמה שזה מסובך ופוליטי ( כן כן יש כאן הרבה פולטיקה עולמית )

הכלמתחיל ונגזר מזה שיש חלוקה עולמית ל 3אזורי קשר ( חלוקה של IATU )
אזור אמרקאי
אזור ארופאי ( ישראל בתוכו )
ואזור מזרח רחוק

בגלל מגבלות טכניות פעם הפרש תדרים היה בקפיצות של 25 KHZ
אחר כך בגלל חוסר תדרים ושיפור היכולות הטכניות של היצרנים כשו חלוקת משנה ל 12.5 KHZ

בין לבין הגיעה לארץ ציוד אמריקאי
אבל ישראל צריכה להיות תואמת לאירופה ....

ואז נכס ענין הממסרים ( שיש צורך לקלוט ולשדר בו זמנית בשני תדרים שונים )
אז התקן הארופאי הוא הפרש 7MHZ בתחום ה UHF
והתקן האמריקאי הוא 5 MHZ

וגם חובבי הרדיו בוחשים בתקנים ( בכל העולם )
וכל אחד מבין קצת
והנה אנחנו היום בישראל משתמשים ברשימת תדרים ( שאני הייתי בין אלה שכתבו לפני שנים רבות )
הרשימה מופצת לכל העולם ( ומתיחסים אליה כתורה מסיני )

זה על קצה המזלג
לידיעה אני מוסיף שהגיפאים עושים שימוש לא חוקי בתדרים האלה
אסור אסור להפעיל בתדרים האמריקאים ( כל הספק שהוא )

מה עושים עם זה בארץ ..... סיפור אחר

איציק

boaz avrahami
25-02-18, 07:17
אם כבר התחלת אז כדאי להבהיר שהרשימה הישראלית היא לתחומי ה UHF ו VHF.
התדרים הנמוכים יותר כבר משמשים לתקשורת בינלאומית לרוב.

לגבי מה עושים עם השימוש הלא חוקי-
אם ג׳יפולוג הוא מיקרוקוסמוס אז רואים מצד אחד תפוצה גדולה יותר של מכשירים חזקים עם זמינות גבוהה לשינויי תדרים וכן המכשירים דואליים U + V.
הטכנולוגיים מתחילים להתעניין ולפזול מעבר לפינה המכונה ״תדרי הגיפאים״ ולגלוש לכיוון ה VHF.
אני מנחש שהחובבים יקימו קול צעקה שיגמר כמו חוק הנסיעה בחוף הים

Honda TRX300EX

zivo
25-02-18, 08:28
......

והנה אנחנו היום בישראל משתמשים ברשימת תדרים ( שאני הייתי בין אלה שכתבו לפני שנים רבות )
הרשימה מופצת לכל העולם ( ומתיחסים אליה כתורה מסיני )

.......

איציק

ברשותך, התייחסות קטנה שתוכל לעזור להדיוטות -
אתה אולי הייתה בין אלו שנתנו להם את השמות בארץ (us1, us2......) ובכלל, יש שאלה, כמה תדרים אמריקאים יש? 10? 14? 22?
אבל עם כל הכבוד, לא כתבת את התדר, ולא סתם החלטתם להשתמש בו, אלו התדרים שבהם עבדו המכשירים שהיו לכם (והגיעו מארה"ב).

עובדתית, שאתה קונה מכשיר "צ'וקו" של 0.5W בארה"ב , אז ברוב המקרים יהיו צרובים עליו עשרת התדרים "האמריקאים" , ואותו הדבר לגבי מכשיר שנקנה בארץ, או באירופה, יהיו צרובים עליו "התדרים האירופאים".
אני מניח, שאנחנו מסכימים, שהיצרנים לא עושים את זה סתם ע"פ הרשימות שמופצות מישראל.....

בקיצור, למי שפחות מבין, ולמי שכן משתמש במכשירים הפחות מקצועיים שמגיעים אם תדרים צרובים מראש ( בד"כ 0.5W אבל אני כבר ראיתי גם 2W כאלו), יש חשיבות מאיפה המכשיר מגיע. ולמכשירים האלו, תהיה בעיה למכשיר "אמריקאי" לעבוד עם מכשיר "אירופאי".
בימים האלו יש הרבה שלוקחים איתם מכשירים לטיול בחו"ל, אז כדי לזכור את זה, ולתאם עם המדריך מראש.

boaz avrahami
25-02-18, 08:33
איציק מתיחס לתדרים של החובבים.
לחובבים יש רשימת תדרים קבועה ב U/V לסימפלקס וגם לממסרים.
בממסרים זה אפילו יותר רגיש כי משדרים בתדר אחד וקולטים באחר שנמצא בהיסט מסויים מעל או מתחת לתדר.
הכוונה הייתה שהוא כתב את הרשימה מן הסתם( פלפול מיותר).

מה שמכונה תדרי הגיפאים אסור לשימוש על ידי חובבים ואני מנחש שאיציק לא התייס אליו.
זה תחום שמגיע חלקו מארהב וחלקו מארופה כתחום ציבורי למכשירים דלי הספק ללא רשיון

Honda TRX300EX

איל מ
25-02-18, 09:42
בנוסף,
במכשירים סיניים ללא תצוגה וללא אפשרות כיול ידני (באופנגים מסוימים למשל), מגיעה צריבת ברירת מחדל שונה.
118605 התחתון בתמונה.

jlavi2002
25-02-18, 10:28
ניסוח לא ברור "תדרי הגיפאים אסור לשימוש על ידי חובבים ...כתחום ציבורי למכשירים דלי הספק ללא רשיון"
אפשר בבקשה להסביר ?
תודה.

איל מ
25-02-18, 10:38
פשוט.
בארץ, אם אינך בעל רשיון, מותר לך השתמש אך ורק בתדרים ה"אירופאים" ורק במכשירים בעלי הספק של עד 0.5w.
יש כתבה מאוד מקיפה על קשר גם פה וגם בג'יפטריפ. יענה לך על כל השאלות.
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1135-jeepolog-archive

ולפעם הבאה,
חיפוש היא לא מילה גסה.

jlavi2002
25-02-18, 13:44
ראשית תודה! טרם קראתי אבל נראה ממצה. שנית לא רק שחיפשתי אלא שמצאתי דווקא מאמר מקיף בנושאי נווט - והתפלאתי שאין כזה בנושאי קשר- כדאי לנעוץ הפנייה בראשית הפורום בנושאי נווט וקשר

איציק - 4X6ZH
25-02-18, 15:42
באמת שאין לי כבר רצון לדון ולטחון עד דק את הנושא הפרוץ והכאוב הזה.
לא לחובבי הרדיו אין קשר ישיר לרשימה
לחובבי הרדיו יש ענין וקשר עקיף כי בתנאים מסוימים נגרמות הפרעות הדדיות למערכות קשר שונות

יש מדינות בעולם בארצות הברית בדרום אמריקה שיש תורנות חרום באזנה לתדרים
יש גופי הצלה שמשתמשים בציוד קשר ( בדרך כלל של חובבי רדיו כאשר המפעילים הם חובבי רדיו )
היו מספר ניסיונות לשת"פ כזה גם בארץ ( הצלחה חלקית )

יש התפתחות עולמית בתחום הקשר הדו כיווני למכשירי קשר דגיטלים
זה מביא את מערכות הקשר לשינוי מוחלט ( גם בארץ )
מפנה תדרים שהיו מאד עמוסים עד לפני כמה שנים
ויוצר מצב שלא מחפשים יותר מדי את הגיפאים .
בפירצה הזאת השתחלו מערכות הקשר בסגנון הבאופונג ( כאשר ההספק המותר הוא לא יותר מ 0.3 ואט ( לא 0.5 )
וגם רק עם אנטנה מותקנת על המכשיר ( לא אנטנה חיצונית )

איציק

boaz avrahami
25-02-18, 16:06
אתה מתכוון ל DMR?

אל דאגה בקרוב גם אצל גיפאים [emoji23]

Honda TRX300EX

איציק - 4X6ZH
25-02-18, 16:11
סיכוי קטן ביותר עד בלתי אפשרי טכנית
עם באופונג לא מסתדרים
אז מכשיר דגיטאלי .... שמאד רצוי ממסר אחר הטווח קטן

tamir128
25-02-18, 16:49
זה באמת שווה דיון, המכשירים הדיגיטלים לג'יפאים.
נכון לכרגע הממסרים האנלוגים מכסים שטחים הרבה יותר גדולים, אבל זה הולך ומשתנה לטובת הדיגיטלים.
טכנולוגית אין בעיה, תמיד יסתדרו בסופו של דבר.

אבל בראיה של ג'יפ, מהם היתרונות של הדיגיטלים?

איל מ
25-02-18, 17:23
בפירצה הזאת השתחלו מערכות הקשר בסגנון הבאופונג ( כאשר ההספק המותר הוא לא יותר מ 0.3 ואט ( לא 0.5 )
וגם רק עם אנטנה מותקנת על המכשיר ( לא אנטנה חיצונית )

איציק

החכמתי, תודה.
אם כי זה קצת מוזר כי בחנויות שונות (למשל אספקה טכנית) נמכרים מכשירי ה0.5w חופשי.

pelegw
25-02-18, 18:29
לגבי תדרים "אמריקאיים" או "אירופאיים" הם לא נבחרו סתם.
התדרים האמריקאים הגיעו עם מכשירים שתמכו בתקן FRS -Family Radio System, שהוגדרה בארה"ב לטובת מכשירים אישיים, חלשים ובעלי טווח מוגבל, לשימוש אזרחי - מכשירים אלו לא חייבו בארה"ב רשיון כל עוד שידרו בעוצמה של פחות מ-0.5 וואט.
כחלק מהגדרות התקן, הוגדרו לו ערוצים, ברוחב של 25Khz והם הפכו לתדרי הג'יפאים האמריקאים שמשתמשים בהם בארץ. (לצורך העניין, כיום מוגדרים ב-FRS 22 תדרים, של 12.5Khz והשתנו הגדרות העוצמה).
התדרים האריפואים הגיעו עם מכשירים דומים, שתמכו בתקן האירופעי, PMR וכנ"ל אומצו ע"י ג'יפאים.

pelegw
25-02-18, 18:36
זה באמת שווה דיון, המכשירים הדיגיטלים לג'יפאים.
נכון לכרגע הממסרים האנלוגים מכסים שטחים הרבה יותר גדולים, אבל זה הולך ומשתנה לטובת הדיגיטלים.
טכנולוגית אין בעיה, תמיד יסתדרו בסופו של דבר.

אבל בראיה של ג'יפ, מהם היתרונות של הדיגיטלים?
ראשית, לג'יפאים אין גישה לממסרי ה-DMR גם עם מכשיר מתאים, לפחות כל עוד הם לא מתחילים לזייף מספרי DMR.
שנית, בהנחה ויצאו מכשירי DMR נומרליים זולים (מחיר שווה ערך לבאופנג ידני למשל), שעובדים בשני הטיים-סלוטים בנפרד (המכשיר של באופנג כרגע משדר בשניהם), ניתן ברמת העיקרון ליצור יותר ערוצים מעל הערוצים הקיימים היום.
קשר דיגיטלי בגדול יתן איכות קול טובה יותר כל עוד יש קליטה.

עם זאת, כמו שכתב איציק, זה הרבה יותר מורכב מהבאופנגים שיש לרוב היום ושגם ככה מתקשים לתפעל אותם כמו שצריך.

boaz avrahami
25-02-18, 18:56
חשבתי להפיל אותכם בפח ולקנות מכם DNR בחצי מחיר אבל מישהו עם מצפון העיר לי...

אז אל תתפתו לקנות DMR אלא אם כן אתם מתכוונים למכור לי אותו בזול

-->