PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע נכבה. קיה סורנטו 2012

קוביבוי
19-03-18, 22:37
שלום חברים.
אשמח לחוות דעתכם:
קניתי לפני חמישה חודשים בערך קיה סורנטו שנת 2012 מנוע בנזין. הרכב היה בעיניי מציאה משום שהיה לו ק"מ נמוך מאוד בהתאם לגילו - 52000 ק"מ בלבד. ובבדיקה במכון היה הכל תקין (אמנם לאחר הקנייה, לקחתי את הרכב למוסך שאני סומך עליו, שטיפל לי ברכבים קודמים. והוא גם אמר שהכל נראה תקין, אבל נראה שהרכב עבר טראומה, בגלל שהיה סימן שמן שרוף על מדיד השמן, שזה לא נראה טוב, ונראה שהאוטו הוזנח ולא טופל. והוא הציע שנעשה מעין טיפול מונע: הוא שם תוסף חזק שמנקה את המנוע, ויום למחרת הוא החליף את כל השמן ושטף את כל הקרטר, ואמר שהיה שם הרבה שמן בוצי דבוק)!
היום לאחר נסיעה בנערונית ארוכה, בה נתתי למנוע להתאמץ מעל הרגיל ונסעתי בחלק מהדרך על טורים גבוהים (אבל לא חרגתי לגבול האדום), פתאום האוטו כבה מאליו ללא שום סימנים מקדימים. בלוח המחוונים הכל היה נראה תקין כולל חום מנוע. יש שמן מים והכל. ניסיתי להניע שוב ושוב (גם עם כבלים) וללא הצלחה.
בסוף האוטו נגרר למוסך הנ"ל שאני סומך עליו. (שטיפל לי ברכב, וברכבים הקודמים).
בתחילה בעל המוסך חשב שמדובר במערכת החשמלית של האוטו (אלטרנטור וכו'). לבסוף לאחר שהוא עשה את הבדיקות שלו, הוא התקשר אלי ואמר לי שהמצב לא טוב, וכנראה הבעיה במנוע עצמו, הוא תפוס ולא מגיב ומסתובב.
הוא עדיין לא אבחן את הבעיה, הוא צריך לפרק את המנוע לגורמים בכדי לנסות להבין מה השתבש. אבל הוא כבר אמר לי שיכול להיות שיהיה עדיף להחליף מנוע. הוא אמר לי שמה שלא יהיה, איך שזה נראה ונשמע, מינימום הוצאה כספית זה 8000 שקל ומעלה. כרגע הוא טוען שהכי זול מנוע שמצא הוא ב 14000 שקל, ולכן עדיף עדיין לנסות ולתקן. בקיצור חתיכת בלאגן.
השאלות שלי:
1) למשהו יש רעיונות שאולי המוסך לא עלה עליהם?
2) במידה שיש תקלה במנוע, אמורים לראות משהו ברור וממשי, או שיש מצב שיש בעיה, ולא ניתן לראותה? (כי כרגע הוא לא רואה את הבעיה בעיניים).
3)הסכום ההתחלתי, וסכום עלות מנוע נשמע לכם הגיוני?
4)במידה שאצטרך להחליט ביןהחלפה במנוע משומש, לבין תיקון המנוע, מה עדיף ואמין יותר?
5) האוטו עבר בדיקה במכון לפני הקנייה ויצא תקין, מלבד כל מיני הערות די שגרתיות. ידוע לכם אם יש אחריות למכון על דברים כעין זה, ואם כן, לכמה זמן מהבדיקה?

אשמח לכל הארה בעניין. תודה!

Mushu
20-03-18, 00:35
באחד השרשורים כאן מישהו היטיב לתאר תופעה של בוצה במנוע - זה כמו סרטן, הולך ומתפשט.
לא ברור לי למה במנוע עם 50,000 ק"מ בלבד הייתה בוצה למעט עדות עצובה להזנחה פושעת. אם המנוע אכן נתפס (ובדרך כלל מנוע נותן סימנים מקדימים שהוא הולך להיתפס) צריך לבדוק מה הסיבה ובהתאם לראות אם המנוע בכלל מועמד ראוי לשיפוץ או לגריטה.

אם המנוע מסתובב אז צריך לראות מדוע הוא לא מתניע, זה יכול להיות בגלל חיישן שמזייף (למשל חיישן קראנקשאפט או קאמשאפט), מערכת מיגון, מחשב שהתפגר או בעייה במערכת ההצתה או הדלק. בסה"כ לא מדובר במשימה קשה מדי, אבל לעיתים יש תקלות חמקמקות שקשה לצאת מהן.

לביא
20-03-18, 03:25
מכוני בדיקה נותנים בדכ אחריות לחצי שנה. הם כמובן ינסו להתנער...אם כך יקרה, יש כאן מספיק עורכי דין שייעצו לך מה לעשות...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

boaz avrahami
20-03-18, 04:01
גם אני הייתי בכיוון של לביא לבדוק את אחריו המכון הבודק.כמה קמ נסעת בחמשת החודשים.
קצת מפתיע הזמן בין הרכישה לתקיעה.

קח בחשבון שהטיפול של המוסכניק שלך אפילו שהוא אמין ונחמד אולי גרם לבעיה.
הפלשינג ששטף את הבוצה אולי גרם לסחיפת גוש בוצה וסתימת מעבר שמן חיוני

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

קוביבוי
21-03-18, 19:49
עדכון:
כרגע על פניו המוסכניק די בטוח שמדובר במיסב של ה"טלטל" שנשבר. (עדיין לא ברור איך דבר כזה קרה???)
לאחר התלבטות קשה הוחלט על שיפוץ המנוע, בתקווה שלא יתגלו עוד נזקים לאחר פירוקו.

הוחלט על שיפוץ בגלל:
1) ברגע שמפרקים את המנוע לגורמים, אין נזק או תקלה שיכולים להסתתר בפנים המנוע, בלי שנדע ונטפל בהם. לעומת ייבוא מנוע משומש מפירוק, שעם כל מה שיפרגנו עליו, עדיין אף אחד לא יודע בוודאות מה קורה בפנים.....
2) מבחינת עלות; השיפוץ יוצא כמעט חצי מחיר מהחלפה. (במנוע הנ"ל. שוב, בתקווה שלא יתגלו עוד תקלות)

כמובן שהמוסכניק המבצע בעל ניסיון רב בתחום, ששיפץ מנועים רבים עד כה. החלקים שיורכבו יהיו אך ורק חלקים תואמי מקור (כפי מה שהוסבר לי: הם אפי' מיוצרים באותו מפעל ממנו "קיה" לוקחת, רק שלא יהיה על זה חותמת של "קיה" וכד')

אשמח עדיין לחוו"ד
תודה!

איל מ
21-03-18, 22:50
מסתובבת אמרה בשוק במדברת על חמישים אחוזי הצלחה בשיפוצי מנוע.
ייתכן ומדובר יותר על שיפוצי/יישור ראש מנוע אבל בכל זאת...
כאמור לנסיון המשפץ יש חשיבות רבה, ואם אתה סומך עליו אז לך על זה.

Mushu
21-03-18, 23:06
אם אתה סומך על הדיאגנוזה של המוסכניק, חוסר שימון זה הגורם מספר 1 לשבירת מיסבי הטלטל, בטח במנוע עם רק 50K עליו. אני מניח שאם אחד נשבר מצב האחרים לא מרנין. לא שמעת משהו מתבשל במנוע לפני שהוא כבה?

בגלל שתיארת בעיות בוצה קשות ואם המנוע יתגלה כבר-שיפוץ יש לנקות באופן ייסודי את כל הבלוק והראש משאריות הבוצה ולהקפיד גם על נקיון כל מעברי השמן. אם מרימי השסתומים ברכב שלך הם הידראוליים כדאי לשקול את החלפתם, קשה עד בלתי אפשרי להציל אותם אחרי שהם נסתמים בבוצה.

ממש מצער שרכבים מגיעים למצב הזה.

בוזי
22-03-18, 08:28
להערכתי המנוע הזה סבל מהזנחה קשה.
לא בטוח שתיקון מיסב הטלטל יציל אותו.
כמה עולה מנוע מפירוק?

קוביבוי
22-03-18, 20:18
אז ככה:
המנוע פורק, ואכן נשבר\נשחק מיסב הטלטל (מס' 4). כתוצאה מכך נפגע הטלטל עצמו, וגל הארכובה.
מסתבר שמשאבת השמן נדפקה, כנראה כתוצאה משכבת הבוצה שהייתה במנוע, ומפה חוסר השמן שגרם לתקלה.

המכונאי מתכוון להחליף את הטלטל, גל הארכובה, ומשאבת השמן, במקוריים אך משומשים (במצב מצוין כמובן).
בנוסף לכך מחליפים את מיסבי המנוע כולו (מיסבי הטלטלים, וגל הארכובה), וחלקים נוספים שיובחנו כתקולים בחדשים ומקוריים.

למי ששאל; השמן ששמנו במנוע (בטיפול בעת הקנייה) הנו שמן 5-30 סינטטי מלא, שמיוצר במיוחד עבור רכבי קיה ויונדאי (זה השמן בו משתמשים בחברה). כך ששמן לא מתאים גרם לתקלה, אינה אופציה.

גם אני לא מבין איך לא שמעתי כלום (אבל לגמרי כלום) לפני מה שקרה. ממש מוזר!

לביא
22-03-18, 20:21
נשמע (נקרא) שהחלטת, למרות ההמלצות של חברי הפורום. בהצלחה.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

boaz avrahami
22-03-18, 20:25
המוסכניק הנחמד הזה ימשיך למצוץ לך את כל החסכונות.
ממליץ לך לחשב מסלול מחדש

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

בוזי
22-03-18, 20:33
להרכיב חלקים משומשים, במידה סטנדרטית, על מנוע אחר... זה יעבוד, אבל לא ברור לאורך כמה זמן.
אילו היית חורט ומרכיב חלקים חדשים במידת אוברסייז/אנדרסייז, זה היה סיפור אחר.
בכל מקרה בהצלחה.

קוביבוי
22-03-18, 20:50
לא החלטתי "למרות" ההמלצות, היו פה גם הממליצים על שיפוץ ולא רק החלפה.
מבירור די נרחב שעשיתי שיפוץ מנוע הוא דבר נפוץ ביותר, ויש אנשים שמומחים לכך.
במיוחד לאור העובדה שיש פה משקל גדול של עלות כספית, כאשר החלפה יוצא לי כמעט פי שניים משיפוץ.

המכונאי שמטפל בי, אני לא מכיר אותו מאתמול, וגם לא קל לסבן אותי, והוא רואה ויודע את זה. מדובר באדם ישר ומקצועי (ולא זול כ"כ) בעל ניסיון רב מאוד בתחום. גם הוא הציג את כל האפשרויות, וראה כמה הפער גדול במחיר, וניסה ללכת כמה שיותר בכיוון ההוזלה, אך לא על חשבון איכות ואמינות (הוא מפורש אמר לי, שרק אחרי שהוא יפרק את המנוע ויראה הכל בעיניים, הוא ידע אם ללכת בכיון שיפוץ או לא. ולא קבע מלכתחילה שניתן וכדאי לשפץ)

כשאני מדבר על חלק משומש, לא מדובר על משומש מאיזה פח זבל, מדובר על משהו שהמכונאי שלי מכיר וסומך עליו, ועובד אתו, שמביא לו מוצר תואם בדיוק אחד לאחד (הוא שולח לספק שלו את החלקים מחר בבוקר בכדי שיראה אם הוא משיג בדיוק כמותם). כשם שניתן לקחת מנוע שלם משומש מפירוק, מדוע לא כך יהא לגבי חלקים ספציפיים מתוך המנוע?

ובכל אופן כשכתבת (בוזי): "
אילו היית חורט ומרכיב חלקים חדשים במידת אוברסייז/אנדרסייז, זה היה סיפור אחר" מה בדיוק כוונתך תוכל לפרט קצת יותר שאבין ואעמיק בעניין?

תודה לכולם. עדיין שמח לשמוע חוו"ד.

בוזי
22-03-18, 21:10
אקדים ואומר שאני לא מומחה ולא בעל מקצוע בתחום. רק חובב עם נסיון, כמו רבים כאן.
כאשר חלקים נעים עובדים אחד מול השני, נוצרת שחיקה ייחודית, שתואמת בדיוק לשחיקה של החלק שמנגד. החלקים התואמים הללו, יכולים לעבוד אחד מול השני לאורך מאות אלפי קילומטרים, בטיפול נכון, בזמן ולפי הוראות היצרן.
כאשר לוקחים חלק משומש ממנוע מסויים, ומרכיבים אותו לחלק משומש ממנוע אחר, השחיקה שלהם לא תואמת, בצורה ובכמות. חלקים מסויימים מפתחים אובלית למשל.
זה אומר בגדול, ששטח המגע בינהם יהיה קטן, המרווח יהיה גדול מדי ולא אחיד, בעומס עצום כמו שקיים בתוך מנוע, זה מתכון לקטסטרופה.
הפרקטיקה המקובלת בשיפוץ, היא לחרוט את החלק השחוק ע"מ לבטל את השחיקה הלא אחידה, עד למידה הבאה בה ניתן להשיג חלק חדש תואם, כגון מיסב. כך מתקיימת התאמה אופטימלית בין המיסב החדש (במידה גדולה יותר) אל מול החלק שנחרט במידה המתאימה לו בדיוק.
שיפוץ מנוע זו עבודה שנעשית בבית מלאכה מתמחה, תוך הקפדה על מדידות מדוייקות, חריטות, ופעולות נוספות שדורשות מקצועיות.
אני בטוח שהמכונאי שלך יודע את כל זה.

זה שונה מלקחת מנוע משומש תקין, בו כל חלקיו הפנימיים עבדו אחד מול השני, והשחיקה שלהם מתאימה זה לזה בדיוק.

בוזי
22-03-18, 21:12
במחשבה שנייה, רוב הסיכויים שזה מה שהמוסכניק יעשה, ואתה לא ירדת לסוף דעתו.

קוביבוי
23-03-18, 11:25
ראשית כל תודה בוזי על חוו"ד היא בהחלט מחכימה אותי וגורמת לי לשאול את השאלות הנכונות!

תראה בעניין הנ"ל לאור הדברים שכתבת, התייעצתי עם עוד בעל מקצוע (גם הוא מומחה מאוד, ועובד שנים רבות בטויוטה אשקלון. לדבריו הוא שיפץ מנועים רבים מאוד).

הוא אמר לי שבשום פנים ואופן אין לחרוט על גל הארכובה הקיים, אע"פ שזה יעבוד, מפני שזה מחליש את חוזקו של הגל.

עוד אמר, שמה שנהוג לעשות הוא: לקחת ממנוע שפורק את גל הארכובה המשומש, ובמידה והוא תקין לחלוטין מרכיבים אותו במנוע שמשפצים (כמו שהמכונאי שלי מתכוון לעשות).

ניסיתי להעלות את טענותיך. אם הבנתי אותו נכון, אז הוא ענה: שהחלקים שבאים במגע עם גל הארכובה הם המיסבים בלבד (מיסבי הטלטל, ומיסבי הגל עצמו) ואת המיסבים כולם, ברור שמחליפים לחדשים.

לאחמ"כ חשבתי על מה שטענת, וחשבתי לעצמי שלא יתכן כדבריך, משום שאם טענתך נכונה, אז גם לשים גל ארכובה חדש ומקורי זה בעייתי, שהרי אין לו את "השחיקה הייחודית,
שתואמת בדיוק לשחיקה של החלק שמנגד" (ציתות דבריך).
והרי לשים גל חדש, זה ודאי האופציה המועדפת (אם לא בגלל המחיר).
ולכן מוכרח לומר כפי מה שהוסבר לי (שוב, אם הבנתי נכון) שהחלקים שבאים במגע, הינם המיסבים, שבלא"ה מוחלפים לחדשים.

אולי מה שאתה אומר תקף לחלקים אחרים במנוע. אך לא במקרה הנ"ל.

תודה על חוו"ד.

בוזי
23-03-18, 11:35
אכתוב שוב. את הגל חורטים למידה קטנה יותר, ומרכיבים מיסב חדש במידה גדולה יותר, ואז ההתאמה אופטימלית.
הניסיון שלי הוא עם מנועים ישנים יותר, וטכנולוגיה ישנה הרבה יותר. שם החלקים מיועדים לחריטה חוזרת והיצרן מגדיר את הגבול המותר לחריטה.
ייתכן שהמנוע המדובר אינו מיועד לחריטה, בגלל ציפויים או טיפולים שהחלקים קיבלו.
במקרה כזה באמת הגיוני לקחת חלקים ממנוע משומש, וזה מסביר למה רק 50% מהשיפוצים מצליחים. אני ממליץ לך לחכות להסבר ממישהו שמכיר את המנוע המדובר.
אגב, שיפוץ טוב, שנעשה לפי הספר, אמור לעלות יותר ממנוע משומש.

בוזי
23-03-18, 11:55
אגב, זה מנוע 2.5 crdi עם 163 כ"ס (d4cb)?
על פניו נראה שניתן להשיג עבורו מיסבי אוברסייז.

גיא
23-03-18, 12:59
לטובת הסקרנות שלי. (אגב הייתי פעם במקום הזה. עם הדיסקו )

איזה מין סימנים מקדימים עושה מנוע בטרם הוא נתפס ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

קוביבוי
23-03-18, 17:28
אוקיי.
אז כנראה יש חילוקי דיעות בין המכונאים מה עדיף לעשות במצב כזה.
ממה שאמרו לי שני מכונאים ותיקים: מי שרוצה שהמנוע יאריך ימים, אין לחרוט את הגל כלל (גם לא עד היכן שמותר לפי היצרן) מפני שהדבר פוגע בחסינותו הנצרכת בלחץ הגבוה בו הוא נמצא. (ואולי דווקא בגלל החורטים, נולדה השמועה ש50% מהשיפוצים נכשלים.....)

בכל אופן עצם טענתך נשמעת הגיונית.
אולי הסיבה שהם לא מתחשבים בטענתך, היא בגלל שדבר חסין כגל הארכובה לא אמור להישחק, כל עוד אין תקלה במיסבים. ולכן בגל חלופי משומש (במצב מצויין) אין שום סימני שחיקה. וממילא די בהחלפתו ובהחלפת הטלטל בכדי שהחלקים יתאימו למיסבים חדשים.

אגב. אם אני מבין אותך נכון אזי אם מחליפים לגל חדש ולא משומש (ולא רוצים לחרוט אותו), יש צורך להחליף גם את הטלטלים לחדשים. היות ששמים מיסבים חדשים, שלכאורה לא יתאימו לטלטלים הישנים, עקב סימני שחיקה בטלטלים הישנים. כן?
בנוסף: לפי דבריך אין צורך להחליף את הגל שניזוק, די לחרוט את הקיים (אם לא חרג מגבולות העובי המינימלי של היצרן). כן?

עוד דבר: המכונאי שמטפל בבעייה ידוע כלא זול בכלל. והוא בעצמו אמר לי ששיפוץ מנוע יכול לעבור את מחיר ההחלפה. אך כ"ז אם היו עוד חלקים שניזוקו הטעונים החלפה. מה שאין כן במקרה שלי.
קבלתי אפי' הצעה ממכונאי אחר (השני שכתבתי שהתייעצתי אתו) של 8000 בלבד בכל מצב, ולא משנה מה צריך להחליף המחיר קבוע. (כנראה סמך על האבחנה שלו עוד בלי לפרק).
כך שבמקרה שלי ודאי שהחלפה הוא עסק יקר יותר. במנועים רגילים של פרייבט שעלות ההחלפה בערך 8K, שם אתה כנראה צודק.

אגב. המנוע הוא 2400 סמ"ק בעל 174 כ"ס.

תודה.

בוזי
23-03-18, 17:38
אין מה להתלבט. יש הוראות יצרן.
בהוראות כתוב במדויק מהו תחום הקטרים/אובליות/זריקה שנחשב תקין, כמה והאם לחרוט וכדומה.
אילו הייתי בונה על המנוע הזה לטווח בינוני או ארוך, הייתי נצמד להוראות היצרן.
עם כל הכבוד לנסיונם של המכונאים, ויש כבוד, כל דבר אחר הוא אלתור, והימור על אורך החיים של המנוע.

נדב ש.
23-03-18, 18:18
אני רק אוסיף על מה שנאמר פה, חריטה של גל ארכובה מקובלת מאוד, כמו שחורטים עוד דברים אחרים חשובים לא פחות במנוע עצמו ובמרכיבים השונים.

בהגדרה של שיפוץ מנוע ז"א חלקים חדשים או משופצים, לא משומשים, ולא כאלה ש"אין להם סימנים"(וברוח פסח-באותות ובמופתים המנוע הזה יעשה לך צרות, אני מקווה שלא).
יש דרך לקחת מידות שחיקה מגל משומש ולא לפי העין, מה שלא נראה לי שהמכונאי שלך יעשה.

ולסיום, השמועות ששומעים על שיפוצים זה בדיוק בגלל זה, אי היצמדות ליצרן, או "מישמש" בין חלקים שונים, זה עובד... עד לרגע הכשל כזה או אחר.

בהצלחה.

קוביבוי
25-03-18, 20:53
היום הייתי במוסך זמן לא מועט. רציתי לעקוב מקרוב ולהתרשם מטיב העבודה לאור ההערות שנכתבו פה.
העולה מכל מה שראיתי שאלתי ו"חפרתי":

ראשית כל ראיתי את "גל הארכובה" המקורי החדש-משומש; מדובר בגל בעל מראה חדש לגמרי ללא שום, אבל שום סימני שחיקה כאלה ואחרים. הגל עבר בדרך אצל חרט מקצועי בעל שם שביצע בו מדידות, ובדיקות איזון וכד' ע"י מכשירים מיוחדים לכך (אף אחד לא הסתמך על ראייה בלבד. ממש לא).
שוב שאלתי לגבי אופציית החריטה (של הגל הקודם), ונאמר לי בצורה חד משמעית:
א) נכון שניתן לחרוט עד גבול עובי הוראות היצרן. אך הדבר פוגע בחוזק הגל, נקודה. בנוסף הוסבר לי ששכבת הגל החיצונית מחושלת (ע"י חימום וקירור) וחריטה בשכבה זו בעצם פוגעת בכך.
ב) ודאי שאילו היה לגל החדש - משומש סימן שחיקה כל שהוא, ולו הקטן ביותר, אין ספק שהוא לא היה מורכב. והיו הולכים על האופציה הפחות מועדפת של חריטה. אך היות שמדובר (וכפי שראיתי) בגל ממש כחדש, שעבר בדיקות ומדידות, ותואם לחלוטין למיסבי הטלטל החדשים, ודאי שזה האופציה המועדפת. וכך עושים בעלי המקצוע המומחים, רובם ככולם.

כמו"כ הגיעו גם טלטל ומשאבת שמן מקוריים משומשים.

בנוסף רצית לציין שהמנוע כולו פורק (האגן, הבוכנות, הגל, הבלוק עצמו, ראש המנוע, השסתומים כולם וכו') ועובר ניקיון ממש יסודי, ללא שום "הנחות". (זאת לאור העובדה שהיה סתימה מבוצה, כתוצאה מהזנחה חמורה של בעלים קודמים. לא לוקחים סיכונים...). ומלבד החלקים הנ"ל שניזוקו (וכמו"כ יוחלפו כל המיסבים), שאר חלקי המנוע נראים במצב מצוין ממש.

על פניו נראה שיש השקעה רבה, ע"מ להביא את המנוע למצב חדש לגמרי, כאילו יצא מן המפעל עצמו.
כעת לאחר שראיתי במו עיניי אני ממש רגוע ושמח שהחלטתי ללכת על שיפוץ ולא החלפה, מכל הבחינות!

אביב1
30-05-19, 23:49
קובי יש עדכון? מה המצב אחרי שנה וחצי?

-->