PDA

צפייה בגרסה מלאה : תחנת כוח סולרית ביתית

asafk
28-03-18, 18:31
מי מהחברים מוכר אנרגיה סולרית לחברת חשמל? אני צריך המלצה על חברה להקמה של תחנת כוח כזו על גג בניין.
המלצות מנסיון בבקשה...

תודה.

אסף.

OFF-RoaD
28-03-18, 20:10
מה גודל הפרויקט? שטח הבניין? יש לי חברה מאוד מומלצת, רק צריך לראות סדרי גודל...

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

asypeer
28-03-18, 20:16
קרוב משפחה שלי בנה 2 מערכות על גג המפעל לפני כ10 שנים כשהתעריפים היו מאוד אטרקטיביים - ל״תמיד״. פאנלים של ״שוט״ תוצרת גרמניה. העלות הייתה מאוד גבוהה (סביב 2 מיליון) אבל בנק הפועלים בזמנו נתן הלוואה אטרקטיבית לעניין ואחרי כ7 שנים לערך ההשקעה הראשונית הוחזרה.
החברה הייתה גרין טופס מבית חירות
שווה בתור התחלה לבדוק את זמן החזר ההשקעה, אמנם מחירי הפאנלים צנחו, אבל גם התעריפים נחתכו.
ויש עוד לא מעט הוצאות לאורך השנים, ממירים לא זולים ונצילות של פאנלים יורדת, צריך לנקות מאבק וכו׳
לאורך הדרך הוחלפו הממירים באחת המערכות לסולאר אדג׳ והוספה מערכת לאופטימיזציה של הזויות מול השמש ע״פ שעות היום.
בקיצר - לסמלץ עלויות מול הכנסות ולראות התקנות של לקוחות מרוצים .ספציפית במקרה של גג המפעל - המתקינים גרמו לנזילות בחורף עקב איטום לקוי והמים גרמו לנזקים בחלל המפעל..

נמרוד
28-03-18, 21:06
אני התקנתי מערכת של 8 קילוואט על הגג, חברה בשם סאן סיטי, חפש בגוגל. עשו עבודה יפה ומקצועית, פאנלים בוש וממיר SMA, עשר שנים אחריות. עובדת בדיוק חמש שנים, אפס תקלות או תחזוקה למעט שטיפה בצינור ומגב פעמיים-שלוש בשנה כשיש לי חשק. 80% החזר השקעה עד כה.

ניר ל
28-03-18, 21:36
אני מסתכל על יצרני הפאנלים הסולאריים והמחירים נשחטים כל שנה, אין בכלל מה להשוות ללפני חמש שנים. עד כמה זה מתגלגל לצרכן הסופי ?

נמרוד
28-03-18, 21:41
המערכות זולות יותר ויותר, אבל גם התעריף שחברת חשמל קונה.

אני מקבל 1.30 ש"ח לקוט"ש (מובטח ל20 שנה צמוד למדד), היום זה מחיר זהה למה שחברת חשמל מוכרת עבור צרכנים פרטיים (בערך 0.5) ואפילו פחות לספקים מסחריים.

התשואה באחוזים דומה, וטובה, 10% פלוס מינוס, אבל בכסף זה הרבה פחות כי אתה מוגבל בגודל המערכת כיצרן פרטי.

asafk
28-03-18, 22:14
את המחירים בדקתי באופן כללי - על גג של 100 מטר ההשקעה של 50 - 60 אלף חוזרת תוך 4-5 שנים.
כל החברות דומות במחיר, אבל בהחלט יש שאלה מי החברה וכמה מרוצים ממנה.

אסף.

נמרוד
28-03-18, 22:18
אני בהחלט ממליץ על החברה שהתקינה אצלי, כאמור.

אני גם ממליץ על העניין באופן כללי - בטח יותר הגיוני מאשר כל אלו שמוסיפים יחידות דיור לבית הפרטי שלהם. חברת חשמל היא דייר שקט בלי דרישות ובלי תלונות, שכירות צמודה למדד מובטחת ל20 שנה. חבל שההשקעה מוגבלת.

לגבי החזר אסף - לדעתי יותר כמו 6-7 שנים. תבדוק היטב. 100 מטר זה כבר מעבר לביתית שמקבלים עליה החזר בחשבון חשמל, זה אומר שאתה צריך להוציא חשבונית ולשלם מס.

asafk
28-03-18, 22:30
היום נפתחו התנאים ויותר לא צריך להוציא חשבונית וגם לא נדרש אישורי בניה או ארנונה או היטלים.
החוזה של חברת חשמל הוא ל25 שנה.
כלומר התנאים שמוכרים למי שבנה מתקן ב2008 שונים והשינוי הוא רק לטובה.

כמובן שהתפוקה היא הערכה בלבד - מבוססת על המיקום והגובה היחסי.

אסף.

- - - Updated - - -

אגב נמרוד... כיוון שאין יותר מגבלה אמיתית על השטח, אם יש לך שטח פנוי זה הזמן להוסיף עוד תפוקה.

אסף.

נמרוד
28-03-18, 22:51
אתה מדבר על מה שנקרא מונה נטו. בעבר זה היה מוגבל למערכת של 4 קילוואט, אתה אומר שפתחו את זה למתקנים גדולים יותר (100 מ"ר גג זה 8-10 קילוואט, דומה למערכת שלי). אני כן מוציא חשבונית, מצד שני חברת חשמל קונה ממני במחיר גבוה פי 2.5 בערך. מצד שלישי שילמתי 100K על מערכת שכנראה עולה 60K היום.

רגע, רגע.... מאיפה יש לך 100 מטר גג בדיזינגובה פינת ארלוזורובה?!

asafk
28-03-18, 23:03
כל החוכמה היא להשכיר את הגג שלך ואת מה שמתחתיו, ולגור מתחת לגג של מישהו אחר.... אבל זה כבר לדיון אחר.

אסף.

zivo
28-03-18, 23:11
נמרוד, אסף,

מה קורה שיש שרפה בבית?
עד כמה שאני יודע הקולטים האלו הופכים להיות "פיגוע" כימי.

נמרוד
28-03-18, 23:14
נמרוד, אסף,

מה קורה שיש שרפה בבית?
עד כמה שאני יודע הקולטים האלו הופכים להיות "פיגוע" כימי.

כשיש שריפה בבית בורחים מהר ומתקשרים 102.

lizard
29-03-18, 00:21
אבא שלי עשה כזו מערכת על הגג של המחסן שלו. לדעתי שטות מוחלטת. עלה לו 250 אלף שח. החזר חודשי +-4000 שח. עד שהוא יחזיר את ההשקעה הוא יצטרך לקנות מערכת חדשה.
כבר יש תקלות ויותר גרוע, חברת חשמל עושה קונצים. החזירו לו חשבונית כי הספרה 2 הייתה קצת מעוקמת. אבל מה, אם אחרי 4 חודשים לא הגשת דרישה לתשלום...אבוד לך. אז הם העבירו את המכתב דרך אילת משום מה והוא היה צריך לרדוף אחריהם.

אני לא אומר שזה מייצג, אני כן אומר שתבדקו טוב לפני שמשקיעים כי אולי זה לא ביטקויין בסכנות אבל זה גם לא השקעה סולידית בטוחה.

boaz avrahami
29-03-18, 08:06
מיכה
אתה מדבר על השקעה של 250000 והחזר שנתי של 48000 כמעט בלי עבודה.
אם זה נראה לך חשבון גרוע אתה חייב לקחת דחוף שעורי העשרה בחשבון של כיתה ו או לספר היכן אתה מרוויח עוד 20 אחוז יציבים?!

אגב, החזר ההשקעה יקח 5.2 שנים לפי המספרים שלך.
אני ממליץ לך לעשות עוד כזה ולצאת לפנסיה

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

ש01
29-03-18, 08:20
אישית:
1. אצלי מותקנת מערכת של כ10K, בפעל נותנת פחות (יש הצללות...) - בכל חשבון חשמל, חברת החשמל מחזירה לי כ 1000 ש"ח יותר מששילמתי (בממוצע).
2. היום הפטנט השתנה לשיטת מונה נטו - נכון לכל מערכת ביתית, גם גדולה משלי (למיטב ידיעתי עד 50K)
3 שטח הגג פחות רלוונטית - יש שיטות שונות להנחת הפאנלים ולמקסם את השטח. גג שטוח יעיל יותר.

מקצועית:
אני מייעץ למספר חברות בתחום, מכין תוכניות בטיחות וכיבוי אש ומאשר אתרים.
לאחרונה החליט מי שהחליט לפגוע לי בפרנסה ולהקל על תהליך האשורים ולא לדרוש ט/4 למערכות ביתיות...

ממליץ על 2 חברות - שחר אנרגיה וסול תשתיות. שתיהן חברות ותיקות בתחום, מקצועיות, מנוהלות ע"י אנשים ישרים ואמינים.
חברת סולאייר היתה בעבר בעניין, אבל כיום מתמקדת בניזזום פרוייקטים ובניהולם (כולל שכירת גגות).
מספרי טלפון ואנשי קשר - בפרטי.

asafk
29-03-18, 10:37
תודה לכולם.

אסף.

lizard
29-03-18, 20:00
מיכה
אתה מדבר על השקעה של 250000 והחזר שנתי של 48000 כמעט בלי עבודה.
אם זה נראה לך חשבון גרוע אתה חייב לקחת דחוף שעורי העשרה בחשבון של כיתה ו או לספר היכן אתה מרוויח עוד 20 אחוז יציבים?!

אגב, החזר ההשקעה יקח 5.2 שנים לפי המספרים שלך.
אני ממליץ לך לעשות עוד כזה ולצאת לפנסיה

Honda TRX300EX
4Z7BOZ

זהו שזה כן עם עבודה. לרוץ אחרי חברת חשמל. לוודא שהכול עובד כמו שצריך. לתחזק את המערכת או לשלם למישהו שיעשה את זה עבורך.
עוד לא הגענו לבלאי ותחזוקה שוטפת.

שלא לדבר על זה ש250 אלף הלוואה זה רק הקרן, מה עם ריבית? אתה מחזיר הרבה יותר.

לא יודע, לדעתי זה קצת מסוכן. אם זה היה כל כך רווחי אז כל אחד בארץ היה עושה את זה.

נמרוד
29-03-18, 22:34
לרוץ אחרי חברת חשמל?! דואר???? אני מקבל ומוציא את החשבונית לחברת חשמל כבר שלוש שנים אונליין... אפילו לא בול... וגם אם אבא שלך עוד לא התחבר לרשת האינטרנט, להוציא חשבונית פעם בחודשיים זה עבודה? לשטוף את הפאנלים פעם בחודש אם אתה מגזים, פעם בשבוע אם אתה פנאט... זה עבודה?

ואגב, אנשים מקימים מערכות סולאריות, כמה שרק אפשר. אי אפשר להקים כמה שאתה רוצה, יש מכסות (מסיבות טכניות שאפשר להיכנס אליהן אם רוצים), וכל המכסות שחברת חשמל הוציאה עד היום נסגרו ומהר.

שתהיה בריא. אתה באמת קרוע. ויתכן שזה תורשתי :rolleyes:

lizard
30-03-18, 00:31
מה הכוונה אונליין? מה הפרוצדורה שלך?

ותפסיק עם הירידות, זה מתחיל לעצבן.

boaz avrahami
30-03-18, 00:45
מיכה, שמור על הומור ותקרא מה כתבת.
אתה מרים להנחתה

Honda TRX300EX
4Z7BOZ

lizard
30-03-18, 07:51
אני מרים להנחתה? כשאבא שלי שאל את חברת חשמל אם יש אפשרות לעשות את כל ההתחשבנויות אונליין אמרו לו שהוא חייב לשלוח בדואר. לא אימייל, דואר אמיתי.
יכול להיות שעשיתם את המערכת וקבלתם התחייבויות על סכומים יפים אבל לדעתי זה כבר לא ממש ככה. אז אולי החוויה שלכם טובה. שלי, דרך אבא שלי, החוויה לא משהו.

נמרוד
30-03-18, 09:03
חברת חשמל עובדת עם חברה שנקראת https://nipendo.com/
זה מן מערכת תשלומים של ארגונים גדולים. נרשמים בתור ספק, ואז מקבלים את המלצות החשבון דרך הפורטל הזה (מקבלים התראה במייל), ומעלים חשבונית סרוקה או מצולמת בטלפון באתר, מקבלים אישור שהכל תקין, ושוכחים מזה עד הפעם הבאה. כל זה במקביל להמלצת החשבון שמגיעה בדואר שבוע אחר כך ואני זורק לפח.

לא אני המצאתי את זה, חח"י עשו את זה לפני שלוש שנים, אבא שלך כנראה התעלם. וגם זה בסדר - לקבל המלצת חשבון בדואר ולשלוח חשבונית במעטפה ללקוח, זה לא משהו מסובך במיוחד. בחייך, אתה מכיר לקוחות - נכון שחברת חשמל מחזירה לך חשבונית שיש בה מספר לא נכון או תאריך לא מתאים, מצד שני אם אתה לא טועה, אז הכסף דופק כמו שעון דוקסה. וזה שאחרי ארבעה חודשים ה"כסף אבוד" - שטות מוחלטת ולא נכונה, וגם זה מנסיון ישיר עם חח"י.

זה מזכיר לי מיכה שרשור אחר שלך (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/105794-%D7%A2%D7%96%D7%A8%D7%94-%D7%A2%D7%9D-%D7%AA%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%AA-%D7%AA%D7%99%D7%91-%D7%9D-onshape).
שהתחיל ב:

מתברר שהONSHAPE הזו זה חתיכת תוכנה דפוקה חצי עשויה שרק אחרי שמשתמשים בה ברצינות רואים מה שווה תוכנה "חינמית". אם הייתי צריך לשלם עליה אז הייתי ממש כועס.

מעבר לזה שהיא לא מסוגלת לעבד את הדוגמאות שאני רוצה ובכמות שאני רוצה. מתברר שהייצוא לDXF שלה פגום מאוד וכדי להוציא קובץ DXF נורמלי אני צריך לעשות איזה 3-4 פעולות שלא ממש קשורות לעניין וגם אחרי זה, יש בעיה עם המידות. מפגר לגמרי.

ונגמר ב:

אני מחזיר את השרשור הזה מהאוב רק כדי לומר שאני חוזר בי מההערות שהטחתי בONSHAPE. אני ממליץ בחום למי שרוצה לעבוד בCAD להשתמש בתוכנה הזו. חינמית והאמת שברגע שטורחים לקרוא ולראות סרטונים, מצליחים לעשות את מה שרוצים. רק צריך להכנס ל"ראש" של מי שתכנן אותה.

אז תעזור לאבא שלך לעשות סדר בעניינים, ותבין שזו היתה השקעה מצויינת, הכי סולידית שקיימת, והבעייה היחידה איתה היא שכל אחד יכול להשקיע רק כמות מוגבלת של כסף.

ד.א. אסף, זה המגבלה היחידה של מה שאתה רוצה לעשות במסגרת "מונה נטו" - אתה מוגבל לתצרוכת החשמל של הנכס שאליו מחוברת המערכת. גם אם יש לך גג אינסופי, אין טעם להתקין יותר ממה שהנכס צורך.

boaz avrahami
30-03-18, 09:05
מיכה, למה להמשיך את הקו השגוי שלך.
אתה פשוט עושה חשבון לא נכון. העיסקה נהדרת מבחינת המספרים וגם מבחינת כמות ההשקעה מסביבה. אחת התשואות הטובות שאפשר להשיג ועוד מגג חסר שימוש...

מה שנותר לך זה ליעל את הממשק בין אביך לחברת חשמל ולבדוק אם להגדיל את הביזנס.

Honda TRX300EX
4Z7BOZ

asafk
30-03-18, 09:59
נמרוד, החל מלפני כמה ימים השתנתה השיטה ולכן גם הוסרה המגבלה וגם שיטת החישוב. אני אעדכן אחרי שאדע את הפרטים מעבר לשיחה עם איש המכירות.

אסף.

נמרוד
30-03-18, 10:32
אני קראתי בימים האחרונים בעקבות השאלות שלך.

מונה נטו - כשמו כן הוא. אתה מזדכה על יצור מול צריכה, עד תקרה שהיא הצריכה. זה נהדר - למפעלים, קניונים, בנייני משרדים. ניתן להעביר צריכה בין אתרים שונים של אותה החברה המסחרית בתנאים מסוימים. לצרכן פרטי זה אומר שגודל המערכת הכדאית להתקנה מחושב על פי הצריכה הצפויה. אם יש לך דיירים בנכס שמשלמים את החשבון חשמל ואתה רוצה לקזז על חשבון אחר... לדעתי זה הדבר העיקרי שאתה צריך לבדוק. החשבון חשמל יצטרך להיות על שמך והם ישלמו לך על חשמל כחלק מהשכר דירה, או משהו בסגנון.

יצרן לפי תעריף קבוע - כמוני, כמו אבא של מיכה ורוב המערכות הקטנות שמותקנות עד היום במושבים וכולי - זה הסכם מסחרי שבו חח"י מתחייבת לקנות את כל היצור במחיר קבוע למשך 20 שנה.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

asafk
30-03-18, 11:19
אנחנו מדברים על תעריף קבוע.

אסף.

נמרוד
30-03-18, 11:33
אנחנו מדברים על תעריף קבוע.

אסף.בכמה הם קונים קוט"ש?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

asafk
30-03-18, 12:43
אני אעדכן אחרי שאדע את הפרטים מעבר לשיחה עם איש המכירות.

אסף.

עדיין אין חדש.

lizard
30-03-18, 15:14
אבא שלי מקבל בסביבות ה36 אגורות לקילו וואט. פחות מ4000 שח בחודש, יותר קרוב ל2000. אני אברר יותר פרטים.

Asaf-a
30-03-18, 15:25
תופס טרמפ על השירשור המעניין.

1. לאור מה שצויין על ההתממשקות עם חח"י, האם מתאים גם למי שהוא שכיר ולא יכול להתממשק אל חח"י כחברה?

2. האם גג רעפים ולא גג שטוח מתאים כתשתית לפאנלים סולרים? אני מניח שמתאים רק בפאת הגג הפונה דרומה כמו הדרישות לפנלים של דוד שמש?

3. מה השטח המינימלי אם כך לפאת גג רעפים עליה עדיין משתלם להתקין פנלים? 80 מטר שטח רעפים הפונה דרומה זו נקודת פתיחה טובה בתנאי השוק הנוכחיים?

מיקום גאוגרפי מומלץ? אני שמעתי שבדרום חם מדי ויעילות הפנלים יורדת, ואלו השפלה מהווה מיקום אידיאלי, הכצעקתה?

תודה מראש

Sent from my SM-T580 using Tapatalk

lizard
30-03-18, 17:47
סעיף אחרון.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180330/e7d67858b49e9b80d5ebcf87fc061222.jpg

נמרוד
30-03-18, 17:51
אם עברו ארבעה חודשים מהתאריך שרשמת על החשבונית, אז תוציא חשבונית חדשה.

נמרוד
31-03-18, 23:39
תופס טרמפ על השירשור המעניין.

1. לאור מה שצויין על ההתממשקות עם חח"י, האם מתאים גם למי שהוא שכיר ולא יכול להתממשק אל חח"י כחברה?

2. האם גג רעפים ולא גג שטוח מתאים כתשתית לפאנלים סולרים? אני מניח שמתאים רק בפאת הגג הפונה דרומה כמו הדרישות לפנלים של דוד שמש?

3. מה השטח המינימלי אם כך לפאת גג רעפים עליה עדיין משתלם להתקין פנלים? 80 מטר שטח רעפים הפונה דרומה זו נקודת פתיחה טובה בתנאי השוק הנוכחיים?

מיקום גאוגרפי מומלץ? אני שמעתי שבדרום חם מדי ויעילות הפנלים יורדת, ואלו השפלה מהווה מיקום אידיאלי, הכצעקתה?

1. מתאים בהחלט. אתה לא חייב להוציא חשבונית, בשיטה של "מונה נטו" הקיזוז הוא בחשבון החשמל.
2. בגדול כן.
3. כן, זה גודל סביר.
4. מה זה משנה מיקום גיאוגרפי? אתה תעבור דירה בגלל שלפאנלים נעים יותר?! בכל ארץ ישראל התנאים טובים. הפאנלים פחות יעילים בחום, מצד שני בנגב יש פחות ימים מעוננים.

למי רוצה לוודא את החישובים שעושים לו כל המתקינים למיניהם:

גודל המערכת = "קילוואט מותקן" Installed power = התפוקה המקסימלית הנקובה של סך הפאנלים בהתקנה. זה ההספק הרגעי התיאורטי לפאנל חדש, קרינת שמש "תקנית" ניצבת בדיוק לפאנל, טמפרטורת מעבדה, ללא אבק, ללא הפרעות אטמוספריות. זה מה שקונים. לי למשל יש מערכת של 7.9 קילוואט מותקן. בפועל, ברגעים הטובים ביותר, יש הספק רגעי של 6.5 קילוואט. לא ראיתי יותר.

מה שמשנה בפועל זה כמות האנרגיה (ביחידה שנקראת קילוואט X שעה, או קוט"ש) שמתקבלת כממוצע על פני כל השנה, כי ההספק משתנה כל יום, כל היום, מעונה לעונה, בתלות בעננות, באבק באוויר, באבק ולשלשת ציפורים על הקולטים, טמפרטורה ועוד.

אני יכול להגיד שבממוצע של חמש שנות פעילות, המערכת שלי, מותקנת על גג שטוח בעמק יזרעאל, עם שגרת נקיון לא משהו, נותנת 1560 קוט"ש לכל קילוואט מותקן בשנה שלמה. אם מבטיחים לכם משהו בסדר גודל הזה, גם עשר אחוז יותר, החישוב נכון. אם מבטיחים לכם 2000 - פה תתחילו לחשוד.

כמה זה בכסף? בשיטת מונה נטו, אתם מוכרים לחברת חשמל באותו מחיר שאתם קונים, שזה בערך חצי שקל לקוט"ש. אז צאו מנקודת הנחה, שאם המערכת שלכם יעילה כמו שלי, כל קילוואט מותקן מכסה 780 שקלים מתוך חשבון החשמל השנתי. קחו את חשבון החשמל השנתי, חלקו ב780, ותראו כמה קילוואט כדאי לכם להתקין. כמה בפועל אפשר להתקין על כל גג, זה שאלה למומחים, יש בזה אינספור משתנים. אני מעריך בלבד, שעל 80 מטר גג לא תגיעו למערכת שתכסה את כל חשבון החשמל. אבל זה לא משנה, כל אחד והגג שלו.

חוזה אחר, כמו שלי וכמו של אבא של מיכה, זה למכור לחברת חשמל את כל מה שאתה מייצר בתעריף קבוע ומוסכם ל20 שנה. זה הסכם של ספק עם חברת חשמל, עם חשבוניות, מיסים וכל העסק. אפשר לבנות מערכות גדולות יותר. התעריפים הלכו וירדו עם השנים. אני כאמור מקבל 1.30 לקוט"ש, יש לי שכנים שמקבלים גם 2 ו2.5 שקלים, שהתקינו לפני עשר שנים. כמובן שאז המערכות עלו הרבה יותר. מיכה מקבל 0.36 שקלים, כנראה שהתקנת בשנתיים האחרונות. התעריף של חברת חשמל עודכן כל שנה, בהתחשב בעלויות של הטכנולוגיה, כדי לתת אפשרות לתשואה של 10% לפחות. המדינה מחייבת את חברת חשמל, זה לא בהתנדבות.

מיכה - מה גודל המערכת שלכם (קילוואט מותקן)?

asypeer
01-04-18, 10:24
במקרה דיברתי על זה אתמול:

לקח 7 שנים להחזיר את ההשקעה הראשונית שהייתה כמעט 2 מיליון ש"ח, המחיר לקוט"ש שניתן בזמנו היה 2.30 ש"ח

היום אותה מערכת תעלה בערך רבע (סביב חצי מיליון לשתי מערכות 50 וואט) והמחיר לקוט"ש הוא 0.4 ש"ח, ככה שזמן החזר הההשקעה מתארך בעוד כמה שנים.
יעילות הפאנלים יורדת בכאחוז בממוצע לשנה.

lizard
01-04-18, 10:46
נמרוד אני לא יודע אבל אברר. להבנתי אנחנו בגודל המקסימאלי.

המערכת מותקנת מסביבות החודש אוקטובר 2017 ועד היום, כולל החשבונית שעוד לא שולמה, קבלנו 12 אלף שח בערך. לא יודע אם זה כולל מעמ או לא.
בדף תפוקה כתוב שתתחילת ההפקה המערכת הפיקה 21.2 מגה וואט אבל המספרים לא מסתדרים לי

ניר ל
01-04-18, 10:56
7 שנים להחזיר שני מליון ש״ח ? וחברת החשמל ממשיכה לשלם את אותו תעריף עוד 13 שנים ? - כלומר בעשרים שנה כמעט שילשת את ההשקעה ?
ומה קורה אחרי 20 שנה ?

ועכשיו שמחירי הפאנלים מאד זולים, לא שווה למי שנשארו לו עוד 13 שנים בתעריף ישן , לחדש את המערכת כדי להגדיל את התפוקה?

נמרוד
01-04-18, 11:27
נמרוד אני לא יודע אבל אברר. להבנתי אנחנו בגודל המקסימאלי.

המערכת מותקנת מסביבות החודש אוקטובר 2017 ועד היום, כולל החשבונית שעוד לא שולמה, קבלנו 12 אלף שח בערך. לא יודע אם זה כולל מעמ או לא.
בדף תפוקה כתוב שתתחילת ההפקה המערכת הפיקה 21.2 מגה וואט אבל המספרים לא מסתדרים לי

הגודל המקסימלי הרגיל הוא 50 קילוואט מותקן, זה כנראה מה שיש לכם וזה מסתדר עם המספרים שנתתה. אם תראו 25,000 שקל בשנה עבור השקעה של 250,000 שקל, זה תשואה בטוחה של 10%, זה מעולה.

נמרוד
01-04-18, 11:40
7 שנים להחזיר שני מליון ש״ח ? וחברת החשמל ממשיכה לשלם את אותו תעריף עוד 13 שנים ? - כלומר בעשרים שנה כמעט שילשת את ההשקעה ?
ומה קורה אחרי 20 שנה ?

חיובי, זו בדיוק העסקה, מי שנכנס מוקדם שיחק אותה, אבל גם לקח סיכון בזמנו כשהטכנולוגיה הייתה חדשה והיו הרבה ספקנים.

אחרי 20 שנה חברת חשמל תקנה, אבל במחיר שיהיה מקובל אז. היום למשל זה כבר 36 אגורות בלבד.

ועכשיו שמחירי הפאנלים מאד זולים, לא שווה למי שנשארו לו עוד 13 שנים בתעריף ישן , לחדש את המערכת כדי להגדיל את התפוקה?

הפאנלים מאבדים כמו שנאמר 1% בשנה עד ל80% שבו הם נשארים יציבים, עקרונית אין להם מגבלת אורך חיים. חוץ מזה אין למערכות האלו בעיות כי אין חלקים נעים. פאנלים חדשים הרבה יותר זולים אבל היעילות לא השתפרה משמעותית. יכול להיות שישתלם להחליף פאנלים בנסיבות מסויימות.

הבעייה היחידה אם זה כהשקעה ניר, היא שזה מתנה שהמדינה/חח"י מקציבים במנות. אתה לא יכול לקחת כמה שאתה רוצה. וזה עניין טכני לגמרי - מותנה ביכולת של הרשת מתוך ישוב מסויים להוליך חשמל. אם במושב שלי, עם שני קוי המתח הגבוה שנכנסים לתוכו, יותקנו בטעות (של חח"י) יותר די מערכות - המתח המקומי ברשת יעלה לרמות שמכשירי חשמל ניזוקים או מנתקים את עצמם. גם בקנה מידה ארצי זה נכון, זו הסיבה שמדינת ישראל לא יכולה לייצר יותר מX אחוזים מאנרגיה סולארית, כי אנחנו מדינה עם רשת חשמל קטנה וסגורה שמזג האויר בה די אחיד.

lizard
01-04-18, 11:55
הגודל המקסימלי הרגיל הוא 50 קילוואט מותקן, זה כנראה מה שיש לכם וזה מסתדר עם המספרים שנתתה. אם תראו 25,000 שקל בשנה עבור השקעה של 250,000 שקל, זה תשואה בטוחה של 10%, זה מעולה.אני לא מבין מה בטוח בזה.

נמרוד
01-04-18, 12:01
יש לך לקוח, שהתחייב לקנות ממך כל קוט"ש שאתה מייצר במחיר קבוע (צמוד למדד אגב) למשך 20 שנה. והלקוח הזה הוא דה-פקטו מדינת ישראל.

אתה יכול לדמיין כזה דיל לעסק המסגרות שלך? או משהו שאפילו מתקרב מבחינת הבטחון?

ניר ל
01-04-18, 12:13
מהי תכנית המימון המוצעת לפרוייקט כזה ?

asafk
01-04-18, 12:34
100% מימון על ידי הבנק, התשלום הולך אליהם במקרה הקיצוני בשנים הראשונות עד החזר ההלוואה. הריבית מינימלית. אם בשנים הראשונות חולקים את ההכנסה עם הבנק הריבית עולה כמובן.
כאמור השבוע השתנו התנאים וירדו ההגבלות כי המדינה לחוצה להגיע מ3% ל10% מסך כל משק החשמל תוך שנתיים או משהו, לכן גם תנאי המימון היום טובים משהיו עד כה.

אסף.

asypeer
01-04-18, 12:59
ומה קורה אחרי 20 שנה ?

עלית על הנקודה.

ניר ל
01-04-18, 13:33
אם מדובר ב 100% מימון כנגד שיעבוד המערכת בלבד ( נון ריקורס) אז אין כאן בכלל שאלה, אלא אם יש בעיית קא״מ או משהו כזה שמסכן את הבריאות.
זה לא השקעה - כי לא מביאים כסף מהבית, גם אין מה לדבר במונחי תשואה להון.
אם אתה בסה״כ תורם את השטח ומקבל כעבור 7-10 שנים נכס מניב, כשבינתיים נדרש ממך רק לנקות אותו מדי פעם ולשלוח חשבונית כל חדשיים...

אם היה צריך לרכוש את המערכת מהון עצמי הייתי מסתכל על זה אחרת - כי מוציאים היום כסף שיתחיל להניב רק עוד 7-10 שנים. בינתיים כל ההכנסות רק מחזירות את ההוצאה. והמערכת היא לא נכס שאפשר להנזיל, זה לא שקול לרכישת נדל״ן או השקעה אחרת שבה הקרן נשארת.

נמרוד
01-04-18, 13:39
עבור מערכת ביתית בסכומים של 60-100K יש לך כל מיני מקורות הלוואה, אני בזמנו לקחתי את רוב הסכום בהלוואה שמגיעה בגלל מקום העבודה של אשתי, ריבית נמוכה ללא שעבוד או ערבים. מאז גם מיחזרתי להלוואה משתלמת יותר.

אין סיכון בצד של ההחזר, חברת חשמל זה חברת חשמל. מה שצריך לבדוק זה את המחיר ואת האיכות של המוצרים, התכנון וההתקנה, אני מניח שפה אפשר ליפול, הן בתשלום יקר מדי, הן בבעיות אחרות שקשורות להתקנה כמו פגיעה באיטום של הגג.

lizard
01-04-18, 18:48
יש לך לקוח, שהתחייב לקנות ממך כל קוט"ש שאתה מייצר במחיר קבוע (צמוד למדד אגב) למשך 20 שנה. והלקוח הזה הוא דה-פקטו מדינת ישראל.

אתה יכול לדמיין כזה דיל לעסק המסגרות שלך? או משהו שאפילו מתקרב מבחינת הבטחון?

אני חושב שיש סיכון לא מבוטל שאחרי 7 שנים תצטרך להשקיע שוב כסף בלשדרג/לעדכן ולתקן את המערכת. בהנחה שלא תצטרך לעשות את זה במהלך התקופה. איזה מוצר עובד 24/7 היום ולא מתקלקל?

-->