PDA

צפייה בגרסה מלאה : פתרון לבעיית רעידות מהסרן האחורי לאחר הגבהה מעבר ל 40 מ"מ ברקסטון, קיירון, אקטיון ואקטיון ספורטס

Mushu
03-04-18, 01:01
שלום לכולם.
אני מוצא לנכון לשתף את הפתרון לבעיית רעידות שעלולה להופיע לאחר הגבהה של מעבר ל 40 מ"מ בסאנגיונג רקסטון (2002-2018, לא יודע מה קורה ברקסטון החדש), אקטיון (כל השנים), אקטיון ספורטס (כל השנים) וקיירון (כל השנים).

ברכבים הללו כאשר מגביהים מעבר ל 40 מ"מ המומלצים ע"י יצרני הקפיצים השונים עלולות להופיע ויברציות שמקורן בדרייבשאפט. הסיבה לויברציות הללו היא שינוי זווית הפיניון של הדיפרנציאל האחורי שמתרחשת לאחר ההגבהה, הפיניון כבר לא מאונך לקרקע אלא מקבל זווית קטנה כלפי מעלה.
בכדי להימנע מהויברציות האלה צריך להחזיר את הפיניון לזווית המקורית שלו ובכך לייצר מחדש את הצירים המקבילים בין ה"חצי" הראשון של הדרייבשאפט (זה שיוצא מהטרנספר) לפיניון של הדיפרנציאל האחורי.

119123

הפעולה שנעשית על מנת להוריד את הפיניון מטה היא הטיית הסרן האחורי כולו כלפי מטה, וזה נעשה באמצעות החלפת שני המוטות המקשרים העליונים שמחברים את הסרן לשלדה, באיור הם מופיעים בצבע ורוד.
ברגע שמחליפים את המוטות הללו למוטות קצרים יותר זה מאלץ את הסרן לרכון קדימה ובכך מוריד בכמה מעלות את זוית הפיניון.

119122

הפתרון כאמור נמצא בהחלפת המוטות העליונים במוטות קצרים יותר. לאחר חקירה ונבירה מצאתי שהמוטות העליונים של קורנדו דור ראשון קצרים יותר ב 15 מ"מ, וזה כל מה שצריך כדי להחזיר את הפיניון לזווית המקורית.

119124

119129

119128

119125

119127

119126

119130
מאחר והמוטות קצרים יותר, על מנת להחזיר את הברגים למקום יש לתת קונטרה עם לום ולכופף את הסרן קדימה. לא הכי נוח לעשות את בשכיבה וצריך לפחות שני אנשים חסונים לתהליך.

זהו. התהליך לא מסובך מדי אבל מצריך כוח וסבלנות. שני אנשים יגמרו את זה בחצי שעה-שעה.

המק"ט של המוט הקצר הוא 4540105001 וכאמור צריך שניים כאלה. בארץ כל אחד עולה בסביבות ה 280 ש"ח, בקוריאה תמצאו זוג בערך ב 60$ לפני משלוחה.

בהצלחה!

* הערות:
1. אני לא יודע מה הפתרון לרכבים עם הנעה 4X4 כפולה קבועה כמו בחלק מהשנתונים של הרקסטון. סביר להניח שגם הציר הקדמי יצטרך איזה טיפול כדי להקביל את הזוויות אבל מאחר וברכב שלי ניתן לבחור רק הנעה אחורית לא בדקתי מה הפתרון לשינוי הזווית בסרן הקדמי.
2. הפתרון הזה יהיה אפקטיבי להגבהה של 5-6-7 ס"מ, מעבר לזה ידרשו פתרונות נוספים.

חנן-ג'יפולוג
03-04-18, 09:36
תודה על השיתוף המעמיק.

ענבר
03-04-18, 11:13
לא עדיף להחליף את המוטות רדיוס התחתונים ביותר ארוכים וכך מעבר לתיקון זוית הדרייבשפט להרוויח מהלך מתלה?

Mushu
03-04-18, 12:08
זה מה שחשבתי לעשות בהתחלה, אבל באופרציה הזו יש גם שני חסרונות:

1. החלפת המוטות התחתונים תדחוף את הסרן אחורה. בכל הגבהה של רכב המתלה האחורי זז קדימה בגלל עליית השלדה, זה בולט לעין בהגבהות של גראנד ויטרה, סובארו XV ודאסטר (סליחה גיא), אבל בהגבהה הזו הסרן כמעט ולא זז קדימה, הוא זז בסה"כ 7 מ"מ וקשה מאוד לראות את זה בעין. צריך לעשות חישובים בכמה צריך להאריך את המוטות התחתונים כדי להחזיר את הסרן למקום המקורי, ואז לבדוק בכמה השתנתה זווית הפיניון. בגלל שבמקרה הנ"ל אין "פתרון מדף" מבית סאנגיונג או כל חברת שיפורים אחרת, ומאחר ואני לא אוהב קומבינות ואילתורים כמו חיתוך והארכה של המוטות המאסיביים האלה, ומאחר והסרן כמעט ולא זז קדימה גם אם הייתי מאריך את המוטות התחתונים הזווית כמעט ולא הייתה משתנה.

2. הארכת מהלך המתלה הייתה מחייבת גם את הארכת הבולמים וחשוב מכך הארכת צינורות נוזל הבלם או שינוי התושבת שלהם, שכיום במהלך פתיחה מקסימלי מגיעים כמעט למקסימום האורך שלהם.

shay-j
03-04-18, 13:29
תודה רבה על השיתוף.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

ד ו ר ו ן
03-04-18, 15:11
יש יחס מחושב בין המוטות, שיוצר רדיוסים חופיים או לפחות לא מתנגדים, בתנועת המתלה.
קיצור של אחד משפיע על גלגול הסרן סביב עצמו במהלך תנועת המתלה.

תבדוק טוב שאתה לא גורם לנעילת התנועה בגלל הקיצור הזה.

הייתי מחפש איך להאריך במעט את גל-ההינע ולא לקצר מוטות רדיוס.

boaz avrahami
03-04-18, 15:23
דורון, בכל הגיפים המוגבהים מאריכים או מקצרים מוטות רדיוס בשביל לתקן זוויות דריב שאפט או להחזיר לסרן הקידמי את הגאומטרית היגוי הנכונה שאבדה. למה אתה מפחיד אותו סתם?

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

ד ו ר ו ן
03-04-18, 15:30
נכון אבל..
כי זה צריך להיות מחושב ולא מאולתר..
וכשזה קיט מסודר זה מאפשר לסדר את הרדיוסים כמו שצריך.
כאן הוא רק מקצר.
זה אומר שיש מצב יותר מסביר שהזרועות הקצרות מידי ישאו בעומס כי הן יגיעו לקצה הטווח לפני שהזרועות המקוריות היו מגיעות.

יכול להיות שזה בסדר, ויכול להיות שלא.. אבל שווה לבדוק על ליפט ובהצלבה מלאה לפני שזה נשבר ברגע הכי מחורבן.

boaz avrahami
03-04-18, 15:55
אני לא רואה פה תחכום גדול מדי, במיוחד בסרן האחורי.
נהוג לשחק עם אוכי הזרועות בשביל לישר את הצלבים.
המבנה הוא מקבילית בעיקרון והתיאור של נעילה לא נשמע לי סביר.

אגב, בגיפים נהוג גם להנמיך טרנספר מעט בשביל לפצות על הזוויות.

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

ד ו ר ו ן
03-04-18, 16:03
המבנה הוא מקבילית בעיקרון והתיאור של נעילה לא נשמע לי סביר.
אולי לא הסברתי טוב,
זו אכן מקבילית.
הימנעות מנעילה משמעותה שהרדיוסים לא מתנגדים אחד לשני, ולא שמשהו פוגש אחד את השני.
מה שנקרא binding,
זו עדיין נעילת תנועה.

agabay
08-01-19, 15:57
מעלה את השרשור מההיסטוריה
מנסה להבין האם הרעידות הנ"ל מופיעות בכל מהירות או רק בתחילת נסיעה
שבוע שעבר הגבהתי את הרכב ב50 ממ, ואני מרגיש מעט רעידות (מעט על גבול שאולי אני מדמיין) רק במהירות נמוכה של 30 קמ"ש, במהירות גבוהה אין כל רעידה
פותח השרשור - מה בדיוק הרגשת מהרכב שהחלטת לתקן את הבעיה?
תודה

-->