PDA

צפייה בגרסה מלאה : ג'ימני 2008 מתחמם - צריך את עזרת המקצוענים!

t.z
18-05-18, 18:43
ג'ימני 2008 אוטומט 150k קילומטר.
הרכב נקנה לפני כשלושה חודשים במצב סביר (לא נראה כאילו הבעלים עשה מעבר למינימום הראוי), ובוצעה בדיקה מקדימה במכון בדיקה.
כבר בנסיעה הראשונה הרכב התחמם - המחוג עלה וכמעט חצה את הקו האדום, עצרתי בצד נתתי לו להירגע, בדיקה של המים העלתה שלא חסר מים ברדיאטור, הזמנתי גרר והעליתי אותו לעמית גלעד.
האבחנה הראשונה של עמית היא שהרדיאטור גמור, המון חלודה וכו' - רדיאטור הוחלף במקורי.לאחר מכן התקיימו מספר נסיעות קלות יחסית בהן הרכב לא התחמם.
בעלייה הראשונה לירושלים הרכב התחמם שוב, נכנסתי למוסך פרטי באזור ירושלים (חבר של אבא..) ולאחר בדיקה עלה כי הרדיאטור חימום סתום ובוצעה שטיפה של המערכת, החימום של המזגן חזר לעבוד והרכב לא חזר להתחמם במשך חודש וחצי גם בנסיעות קשות".לפני כחודש הוא חזר להתחמם שוב, בוצעה בדיקה של אטימות מערכת הקירור וכו' והוחלף הטרמוסטט.מעבר לשיפור בזמן ההגעה לטמפרטורת עבודה של המנוע לא חל שום שינוי ובנסיעה האחרונה הרכב התחמם שוב.
בהתייעצות טלפונית השבוע עם מורי הוא טוען שהכל מתאים (שוב) לסתימה ברדיאטור חימום והציע לבצע מעקף (עד החורף...)

מספר נקודות חשובות:

רוב הנסיעות שלי ברכב הן נסיעות קצרות, הרכב מתחמם בעיקר בנסיעות ארוכות (מעל חצי שעה), בגלל זה האבחון מתמשך...
הרכב התחמם לא מעט פעמים בתקופה הזאת, עם זאת, אני ממש נוסע עם העיניים על המחוג והרכב מעולם לא חצה את הקו האדום, בדרך כלל לאחר שהוא מתחמם אני עוצר בצד אבל הרכב לא חוזר לעצמו באותה הנסיעה - ז"א אני מוצא את עצמי ממשיך לנסוע בטורים נמוכים בשביל למנוע את ההתחממות חוזרת.
אין לי כל-כך ניסיון בעניין אבל כשהרכב מתחמם ואני עוצר בצד לא ניכר שהמנוע חם, יכול להיות שזה רק החיישן שמזייף? בדקתי בעצמי גם את הפקק של מילוי השמן במנוע ולא נראה שום סימנים "לטחינה" או משהו בסגנון.
מבקש שנשים את כל הנושא של הבדיקה המקדימה והעימות מול המוכר בצד.

אז מה אתם אומרים? איפה הבעיה?ייתכן שזאת המשאבת מים? אולי זה רק החיישן?איזה בדיקות ניתן לבצע בעצמי כשהרכב מתחמם בשביל להבין טוב יותר את מקור התקלה?
תודה לכולם מראש על העזרה, חג שמח!

dorobo
18-05-18, 18:56
אהלן, קודם כל תתחדש.

עברת כבר על רוב מערכת הקירור.
לדעתי אתה צריך לבדוק מה עם הראש מנוע שלךובראש ובראשונה להפסיק לנסוע עם הרכב.

חג שמח, אמנון.

נדב ש.
18-05-18, 19:16
לא נישאר הרבה... החלפת רדיאטור, תרמוסטט...
בדוק/תחליף פאן קלאץ׳.
לא מכיר את הג׳ימיני מקרוב אבל מניח שזה כמו ברוב הרכבים, הקירור של גיר אוטומט הוא דרך "חליל" שנימצא ברדיאטור המקורי שנוטה לחמם את הנוזל קירור, בדוק שהוא לא האשם בחימום הנוזל קירור, בכלל מומלץ להפריד ביניהם ולהתקין רדיאטור ניפרד לגיר או בנוסף לחליל(יש פה בפורום שרשורים בנושא).

six 4 life
18-05-18, 19:19
פאן קלאץ'.

asafk
18-05-18, 19:26
כיוון שכבר החלפת חצי ממערכת הקירור... תתחיל בהחלפת השאר. חלודה במערכת פוגעת אנושות גם במשאבה. תחליף. והצנרת בת 10 ועברה התחממות. תחליף.
רדיאטור חימום? ניקית טוב? נקה טוב. או תחליף.
פאן קלאץ' בן 10? אין סיבה שיעבוד. תחליף.

ואחרי כל זה..... אתה בטוח שזה לא הגיר שמצחמם ומרתיח את המנוע?

אסף.

asypeer
18-05-18, 21:19
אם הרכב מתחמם בנסיעה מהירה בכביש זה לא פאן קלאץ׳, פאן קלאץ לא נצמד היה מתבטא בהתחממות בעמידה או בנסיעה איטית.
בדגם שלך אין טיימינג ולכן לא מחליפים משאבת מים שבדרך כלל מוחלפת עם הטיימינג.
אתה כנראה נוסע עם המקורית של הרכב ואחרי 150 אלף כנראה שהספיקה שלה כבר לא מספיקה.
בדקת גם שהמאוורר של המזגן נכנס לפעולה עם ההפעלה של המזגן?

tzagi
21-05-18, 01:18
צ׳מע סיפור....לפני כמה חודשים אני משפץ רכב מתחילת שנות ה70(ישב שנים). כול המערכת קירור הוחלפה בחדש, ובכול זאת הרכב מתחמם...מתנהגת כאילו טרמוסטט תפוס אבל....אין טרמוסטט בכלל. פשוט אין סרקולציה. מפה לשם הורדתי את המשאבת מים ודחפתי אצבע לתוך היציאה (לבלוק מנוע)....יש איזה ג׳פה בצבע ירוק.
דחפתי מברג....לא רוצה להכנס....קצת אלימות....וכול מני מים שחורים מעורבים עם גושים ירוקים-צהובים יצאו. המעבר מים בין המשאבה לבלוק היה סתום לגמרה במה שהיה פעם נוזל קירור
שווה בדיקה.

t.z
25-05-18, 12:27
חברים, עדכון קטן.

הרכב יכנס למוסך ביום שני הקרוב, נעשה שטיפה חוזרת של כל המערכת ונחליף משאבת מים.

תודה רבה לכולם על התגובות, אעדכן...

t.z
29-05-18, 18:49
בוקר טוב, להלן עדכון...

אמש, ביליתי יום שלם במוסך, כבר בדרך לשם הרכב התחמם (נסיעה של 20 דקות) ומצאתי את עצמי מוריד את הרגל מהדוושה.

כשהגעתי למוסך המוסכניק ישר עלה איתי לרכב ויצאנו לסיבוב קצר, בערך אחרי עשר דקות נסיעה תוך כדי עמידה ברמזור חום מנוע עלה טיפה מעל החצי, מיד עצרנו בצד, מסתבר שהפאן קלאצ' לא התקשה בכלל.

חיפוש קצר בחנויות חלפים העלה שפאן קלאצ' מקורי יחזור למלאי רק בעוד חודש אז בהמלצת המוסכניק הוחלט להדביק את הפאן קלאצ' ו"לתפוס" אותו באופן קבוע.

יוצא מהמוסך שמח וטוב לב ומתחיל בנסיעה לכיוון הבית, אחרי רבע שעה שוב חום מנוע עולה! עושה פרסה וחוזר למוסך...

אחסוך ממכם את כל הדיונים והתלבטויות, בסופו של דבר החלטנו לחזור לגורם הראשון שידענו שהיה בעייתי באמת - הרדיאטור חימום, בפעם הקודמת שטיפה שלו וניקוי של סתימה שהייתה בו זיכתה אותי בחודש וחצי של שקט. כרגע הוחלט פשוט על ביצוע מעקף שלו, אז כרגע הרדיאטור מושבת.

בנסיעה חזור מהמוסך הרכב לא התחמם אבל ייתכן שזה קשור לעובדה שמדובר כבר בשעות הערב.
מספר שאלות ונקודות:

1. מהן ההשלכות של פאן קלאצ' שתפוס באופן קבוע? כרגע אני מבין שיש השפעה על עומס למנוע (דלק), שינוי ברעש (לא משמעותי) מה עוד?
2. במידה והרכב יתחמם שוב? מה ההמלצה? המשאבת מים עושה רושם שעובדת, יש זרימה של מים והרכב לא מתחמם גם כשהוא מונע במשך שעה ברציפות.
3. מה המשמעויות של לשים חלק לא מקורי/מפירוק (פאן קלאצ'/משאבת מים)?

נדב ש.
29-05-18, 20:06
1. ענית לעצמך.
2. בדיקות יותר מקיפות, תרמוסטט, רדיאטור מנוע וכו'.
3. פאן קלאץ׳ מפירוק רק אם יש אחריות כלשהי לחלק במידה וגם הוא לא תקין, שלא תיזרוק כסף לפח.
משאבת מים רק חדש לדעתי.

MMR
29-05-18, 21:58
שתי בדיקות חשובות בנוסף-

וודא שמניפת העזר החשמלית נכנסת לעבודה כאשר הרכב מתחיל להתחמם. בייחוד כאשר המזגן מופעל ו'זורק' אויר חם על הרדיאטור בחזית הרכב.

יתכן שיש לך חדירה של גזי פליטה למע' הקירור דרך סדק בראש. יש סיכוי כלשהו שהבעלים הקודמים הבין את מהות ועלות התיקון או שהגיע במהלך נסיעה לטמפ' מנוע גבוהה מדי וגרם נזק, והעדיף שלא לטפל בבעיה. תבדוק על ידי פתיחת פקק הרדיאטור (לא מיכל מלאי) כשהרכב לא חם, ותרים סלד לאט. אם תראה בועות אויר מהרדיאטור או חמור מכך- מזרקה, זה יאמת את החשש.

תחזור לעדכן

asypeer
30-05-18, 08:15
הרכב שלי נסע כמה שנים עם פאן קלאץ׳ מקובע (עבודה של הבעלים הקודמים, יותר נכון המוסך המורשה..)
כשאני הרכבתי חדש ציפיתי לצריכת דלק משופרת - לא קרה.
תנסה ישירות מהמחסן של מכשירי תנועה, קשה לי להאמין שאין להם את החלק במחסן (הפאן זהה לויטרה, גרנד ויטרה ישנה וסמוראי) - אתה לא צריך את הפלסטיק הלבן - רק את המנגנון המכני.
כפו שרשמתי - לנסוע עם מקובע זה לא אסון, לפחות לא כפתרון זמני.
לתחושתי זה לא הגורם להתחממות בנסיעה מהירה.

t.z
31-05-18, 22:36
ערב טוב,

שוב תודה לכולם על התגובות, הרכב עבר היום 2 נסיעות "קשוחות" בהצלחה וללא התחממות (אחת בחצי שעה בשמש והשנייה עכשיו בעליות לירושלים)
מצד שני... ביצעתי את הבדיקה כפי שהומלץ למעלה, להלן התוצאה:

https://youtu.be/b9JtdKoeBWo

מה אתם אומרים? נראה רע?

גיא
31-05-18, 23:02
נראה בסדר.
תחליף רדיאטור פנימי.
ותבדוק במכסה שסתומים איפה שממלאים שמן אם אין משחה. אמולסיה ..
גם משאבת מים שכבר המליצו לך.

Sent from my iPhone using Tapatalk

asypeer
01-06-18, 09:09
הרדיאטור שלך נראה חלוד בצוואר כתוצאה מחלודה במי הקירור. הבועות שאתה רואה ועליית המפלס הן כתוצאה מסחרור המים - לא חושב שזה בריחת קומפרסיה. תעקוב אחרי מפלס הנוזל.

ד ו ר ו ן
01-06-18, 10:06
הרדיאטור שלך נראה חלוד בצוואר כתוצאה מחלודה במי הקירור. הבועות שאתה רואה ועליית המפלס הן כתוצאה מסחרור המים - לא חושב שזה בריחת קומפרסיה. תעקוב אחרי מפלס הנוזל.
חלודה שטחית זה בלאי טבעי גם ברדיאטור ותיק שפגש בחייו רק נוזל קירור איכותי.

בועות כתוצאה מעבודת משאבת המים?
למה שסחרור יעלה בועות?

לא אמור להיות שום רכיב שמושך אויר לתוך המערכת בתהליך הסחרור.

ורדיאטור פנימי סתום לא אמור לגרום להתחממות המנוע.
מע קירור המנוע אמורה להסתמך על הרדיאטור הראשי בלבד.

אם בפתיחה של הרדיאטור הפנימי היה שיפור בקירור הכללי, זה אומר שהוא מפצה על בעיה אחרת בהוספת שטח קירור, לא פתרון של הבעיה. (ובכל מקרה אם לא הפעלת חימום בפנים הרכב הוא לא אמור לשנות כלום, כי אין תנועה דרכו).

עוד כיוון אפשרי:
וויסות טמפרטורת הגיר ברכב הזה היא דרך הרדיאטור הראשי?
אם כן, יכול להיות שבעיה בגיר גורמת לחימום יתר של הרדיאטור הראשי, במידה שמפריעה למנוע אבל לא מדליקה נורת תקלה בגיר.

opl
01-06-18, 11:01
כשלא פותחים חימום אין תנועה ברדיאטור חימום? אני לא מכיר את זה ככה... תמיד חשבתי שרדיאטור חימום לעולם חם ואנחנו כמשתמש מווסטים את משיכת האוויר ממנו או לא. עריכה: מניח שאתה מכוון למשיכת אוויר חם דרכו. לדעתי גם ללא משיכה יש קירור מסויים, לא?

אם משעמם לך קצת ויש לך קונדום ספייר אתה יכול לעשות את בדיקת הקונדום. שזה אותו דבר כמו שכבר עשית רק אתה תראה את אותן בועות ממלאות את הקונדום... אבל באמת ששווה פשוט לעשות מדידת לחץ במוסך...

119828

ד ו ר ו ן
01-06-18, 11:53
כשלא פותחים חימום אין תנועה ברדיאטור חימום? אני לא מכיר את זה ככה... תמיד חשבתי שרדיאטור חימום לעולם חם ואנחנו כמשתמש מווסטים את משיכת האוויר ממנו או לא. עריכה: מניח שאתה מכוון למשיכת אוויר חם דרכו. לדעתי גם ללא משיכה יש קירור מסויים, לא?

יכול להיות שיש משהו שונה ממה שאני מכיר, אבל ביותר מרכב אחד שהיה לי, יש ברז מכני על הקו של המים החמים לרדיאטור חימום.
העברת הידית למצב חימום פותחת את הברז ומאפשרת העברת נוזל חם פנימה לרדיאטור הפנימי.

גיא
01-06-18, 15:55
גם לי ידוע ככה. הניבה באופן מוחשי היה אפשר לראות איך טמפ המנוע משתנה כשמדליקים חימום וכשסוגרים אותו.

איל מ
01-06-18, 17:04
בדיפנדר הרדיאטור חימום ישב בתא מנוע וקיבל מים כל הזמן.

asypeer
01-06-18, 20:33
אין ברז בג׳ימני, וגם לנקות לא סיפור.
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/102401-%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%99-%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%90%D7%98%D7%95%D7% A8-%D7%97%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%9D-%D7%A1%D7%95%D7%96%D7%95%D7%A7%D7%99-%D7%92%D7%B3%D7%99%D7%9E%D7%A0%D7%99

ד ו ר ו ן
01-06-18, 20:37
אין ברז בג׳ימני, וגם לנקות לא סיפור
אז מה קובע את מעבר האויר החם/קר לתוך האוטו?

ובחזרה לסוגיית חימום המנוע, הגיר מקבל וויסות טמפרטורה דרך הרדיאטור הראשי?

asypeer
01-06-18, 21:45
בהפעלת החימום אתה מפעיל מפוח שמפזר את החום בקבינה, נוזל הקירור עובר תמיד ויש תריס שנפתח כשאתה מעביר את הסקאלה לחום. לא ידוע לי על ברז בקו.
לגבי הגיר - יש ברדיאטור קולר גיר קטן, התחממות יתר הגיר בשטח (נניח נסיעה בH כשצריך L) יכולה לחמם גם את נוזל הקירור - גם זה קרה לי.
בגלל זה אנשים מפרידים רשויות או מוסיפים קולר גיר בנוסף.

ד ו ר ו ן
01-06-18, 22:07
לגבי הגיר - יש ברדיאטור קולר גיר קטן, התחממות יתר הגיר בשטח (נניח נסיעה בH כשצריך L) יכולה לחמם גם את נוזל הקירור - גם זה קרה לי.
בגלל זה אנשים מפרידים רשויות או מוסיפים קולר גיר בנוסף.
השאלה לא הייתה להסבר על המכניזם אלא האם בגימני הקולר גיא עובר ברדיאטור הראשי.
ולהעלות עוד אפשרות למה גורם לחימום יתר.

אני מכיר סיפורים על גימני אווומטיים שהתחממו גם בכביש בנסיעה מאומצת בגלל הגיר.

raanan
02-06-18, 08:51
כאורח לרגע ....

א. הבועת אוויר בסרטון נראית כאילו לא בוצע ניקוז אוויר מהמערכת עד הסוף. או שכן יש בריחת גזים למערכת הקרור.
ב. קשה להניח שהגיר מחמם לך את מערכת הקרור בכזאת דרסטיות (הגעה לקו האדום) , אם זה מהגיר, מזמן היית מתלונן על בעיות גיר.
ג. הרדיאטור הפנימי לחימום בסרקולציה ורק מווסתים דרכו אוויר לתא הנוסעים כשרוצים חימום . מכיוון שהוא כלוא בתא ללא זרימת אוויר (בקיץ ), השפעתו מינורית על מערכת הקרור (ההשפעה היא בתוספת זניחה של נוזל קרור במערכת).

ממליץ לך,
א. לבצע בדיקת 4 גזים כשהמנוע בטפרטורת עבודה או מתחמם .
ב. במידה ו - א' עבר בהצלחה, בזמן שהמנוע בטמפרטורת עבודה, בזהירות בזהירות נסה לאחוז בצינור כניסה ויציאה מהרדיאטור בשני ידיים,
אם ההרגשה של טמפ' שונה משמעותית, יש לך בעיה עם טרמוסטט תפוס או לא מתאים.
ג. אם גם ב' עבר בהצלחה , תבדוק ע"י מגע יד (כשהמנוע קר) של רשת הרדיאטור, אם הרשת חדה יחסית, זה מצוין .
אם מתפוררת לך ממגע , הרדיאטור גמור (מוליכי החום שרופים ואין קשר שזרימת הנוזל דרכו מצויינת).
ד. בהנחה שסעיפים א עד ג עברו בהצלחה, החלפת משאבת מים, החלפת פאן קלאץ' , ביצעת ניקוי כולל למערכת, ביצעת ניקוז אוויר כמו שצריך,
אזי בצע בדיקת CO2 בנוזל הקירור וקווה לטוב .

בהצלחה
רענן

ד ו ר ו ן
02-06-18, 09:03
כאורח לרגע ....
א. הבועת אוויר בסרטון נראית כאילו לא בוצע ניקוז אוויר מהמערכת עד הסוף. או שכן יש בריחת גזים למערכת הקרור.

שכחת אורח לרגע עם דוקטורט דרך הרגליים במערכות קירור לרכב..

רענן,
נראה לי מוזר שגם אחרי נסיעות מרובות כפי שהוא מתאר עדיין ישארו בועות בגלל ניקוז אויר לא טוב.
בין הנסיעות הוא מתאר פתיחת הפקק כמה פעמים.
?

(עזוב אורח, ההשתתפות שלך בניתוח בעיות כאלו חסר)

MMR
02-06-18, 20:43
ערב טוב,

שוב תודה לכולם על התגובות, הרכב עבר היום 2 נסיעות "קשוחות" בהצלחה וללא התחממות (אחת בחצי שעה בשמש והשנייה עכשיו בעליות לירושלים)
מצד שני... ביצעתי את הבדיקה כפי שהומלץ למעלה, להלן התוצאה:

https://youtu.be/b9JtdKoeBWo

מה אתם אומרים? נראה רע?

נראה לא תקין וזה הכיוון לפיתרון.
כדי "לוודא הריגה" גש למכון רדיאטורים (לא מוסך) ובקש בדיקת גז CO בנוזל הקירור.

opl
02-06-18, 21:27
אני מכיר שרכב שיש לו דליפת גזים למערכת הקירור דוחף החוצה את נוזל הקירור. לא ראיתי שהוא תיאור זאת כך...

t.z
03-06-18, 23:12
ערב טוב,

שוב תודה לכולם על התגובות, בואו תעזרו לי לפתור את התעלומה...
עברו כבר מספר ימים מביצוע המעקף של הרדיאטור, בזמן הזה הספקתי לנסוע עם הרכב 5 נסיעות ארוכות (כולל עלייה לירושלים), הרכב לא התחמם פעם אחת!

האם ייתכן שהרדיאטור חימום סתום בצורה כזאת שמונעת סירקולציה של המים במערכת עד כדי מצב שבו הם מתחממים יתר על המידה?
היכן נמצא החיישן שמתריע על חום מנוע? אולי הוא הבעיה?
מישהו מוכן להעלות בדיקה מצולמת (כפי שהעלתי) במנוע תקין בוודאות של גימני ונראה האם יש הבדלים?

בכל אופן, כרגע התכנון שלי הוא לא לקחת סיכון וללכת ע"פ ההמלצות של החברים כאן על בדיקה של CO2 במי הקירור, כרגיל, אעדכן!

ד ו ר ו ן
04-06-18, 00:49
האם ייתכן שהרדיאטור חימום סתום בצורה כזאת שמונעת סירקולציה של המים במערכת עד כדי מצב שבו הם מתחממים יתר על המידה?

רדיאטור חימום לפנים הרכב לא אמור להוות שטח קירור מסייע לקירור המנוע, והוא על מעגל סחרור נוזל קירור משלו.
אם הוא סתום, אז אין חימום ברכב, זה לא אמור להשפיע על המנוע.

t.z
04-06-18, 08:27
רדיאטור חימום לפנים הרכב לא אמור להוות שטח קירור מסייע לקירור המנוע, והוא על מעגל סחרור נוזל קירור משלו.
אם הוא סתום, אז אין חימום ברכב, זה לא אמור להשפיע על המנוע.

אז איך ניתן להסביר את העובדה שבעבר בעיית ההתחממות נפתרה באופן זמני ע"י פתיחת סתימה בראדיטור, וניתוק מלא שלו פתר לכאורה את הבעיה כרגע..

ד ו ר ו ן
04-06-18, 08:50
אז איך ניתן להסביר את העובדה שבעבר בעיית ההתחממות נפתרה באופן זמני ע"י פתיחת סתימה בראדיטור
הוספת נפח נוזל לקירור ושטח קירור נוסף.
אחת השיטות הפשוטות לסיוע לקירור מנוע במצוקה היא הפעלת החימום ברכב.

, וניתוק מלא שלו פתר לכאורה את הבעיה כרגע..
לא אמור להיות קשר בין הדברים.
לדעתי יש לך בעיה שהולכת ובאה, לא הייתי תולה כלל את זה בתור הסיבה שהבעיה ״נעלמה״, היא שם ומחכה להופיע שוב.

opl
04-06-18, 08:56
יש לך מד דיגיטאלי ברכב או שאתה מסתמך על השעון המקורי?

האם אתה בודק מפלס נוזל קירור במיכל עיבוי? האם המפלס גבוה משמעותית לאחר נסיעה? האם המפלס יורד משמעותית חזרה לאחר שהרכב מתקרר בעמידה?

- - - Updated - - -

הוספת נפח נוזל לקירור ושטח קירור נוסף.

רדיאטור חימום לפנים הרכב לא אמור להוות שטח קירור מסייע לקירור המנוע

תחליט...

ד ו ר ו ן
04-06-18, 10:05
זה לא סותר.

חישוב יכולת הקירור של מנוע לא לוקחת בחשבון את רדיאטור החימום כחלק מיכולת קירור המנוע בעבודה, אלא את רדיאטור המנוע.

בפועל,
אם אתה פותח את הרדיאטור הפנימי לסירקולציה ואויר שעובר דרכו, הוא מוסיף שטח קירור.

לפי התיאור של אופי העבודה בגימני, יש סירקולציה קבועה, ובהינתן שבמקרה הנוכחי הוא היה סתום=פחות נפח נוזל משתתף בתהליך ופחות שטח עבודה.

פתחת את הסתימה ובבת אחת יש עוד נוזל שמשתתף בעול פיזור החום.

מה שאומר,
שבמצב תקין, המנוע לא אמור להסתמך על הרדיאטור הפנימי לקירור, ובעיית התחממות המנוע לא אמורה לנבוע בגלל שרדיאטור החימום הפנימי היה סתום.

בהרבה רכבים, בגלל עלות תיקון וכו, במקרה של נזילה ברדיאטור הפנימי, מבטלים אותו ואין בעיה עם הקירור מנוע.

ירידת הטמפ אחרי הפתיחה אומרת שהוא מפצה על משהו אחר.

זה כמו לפתוח פתח במכסה מנוע לפינוי אויר חם במקום לטפל במערכת קירור לא תקינה.

הבועות ברדיאטור לא מפריעות לך?

opl
04-06-18, 10:43
אתה שואל אותי?

אם אני מבין נכון:
כרגע רדיאטור חימום מחוץ למשוואה
פאן קלאטש נעול קבוע
כבר 5 נסיעות ללא בעיה.
חשד לדליפת גזים מהראש.

לגבי הבועות כתבתי - דליפה של גזים נוטה לדחוף נוזל החוצה למיכל עיבוי. בדיקה וויזואלית פשוטה תיתן כיוון. בדיקת לחץ במערכת עם שעון לחץ פשוט תיתן גם כיוון טוב (למעט סדק שמתרחב רק במאמץ - ראינו כאלה) בדיקת CO2 במים גם תסגור את הנושא.

ניחוש לא מלומד - מה שסתם לך את רדיאטור החימום כנראה שגם קצת סתם לך את הרדיאטור (שכנראה עשה את שלו), יתכן והשתחרר והתיישב איפהשהו במערכת...
כתבת שעשיתם שטיפת מערכת. לדעתי זה לא שווה ערך לפירוק וניקוי רדיאטור, אז תדע מה מצבו ולדעתי הוא בדרך החוצה. רענן כתב דגשים איך לבדוק בבית לפני את הנושא.

asypeer
04-06-18, 11:42
אם תרצה לבדוק CO יש לי ערכה, ברמת גן.

opl
04-06-18, 12:11
119857

לגבי מיקום חיישן טמפ, זה מה שמצאתי- מספר 16

אבל עדיף שמישהו שמכיר את הרכב יאשר שזה האיור הנכון.

avielbar
05-06-19, 18:59
שלום לכולם, לצערי רק היום ראיתי את התכתובת הזו אבל עדיף מאוחר מאשר אף פעם :), גם אני סובל מאותה הבעיה בגימני 2008 אוטומט כבר במשך שנה וקצת כיוון שהתופעה מגיעה לעיתים רחוקות במיוחד בימים חמים ולא תמיד.
לאחר שקראתי את כל השרשור אנסה לשפוך קצת אור על הנושא ואולי גם לקבל את עזרת החברים המנוסים כיוון שגם אני עדיין לא הגעתי לפתרון התקלה.
בדרכי לפתור את הבעיה התייעצתי עם אנשי מקצוע רבים ומהטובים שאנו מכירים אך ללא תשובה חד משמעית.
אפרט בסדר כרונולוגי את סדר הפעולות אותן ביצעתי עד היום בכדי לנסות לשפוך אור על הנושא כיוון שאני עשיתי חלק מהדברים שהומלצו בשרשור:
1. הפעם הראשונה שנתקלתי בבעיה מייעוץ עם מוסך מסויים טענו הגורם הוא התרמוסטט שלא נפתח והוחלף תרמוסטט למקורי.. לאחר זמן מסויים התופעה חזרה.
2. הפנו אותי לבדיקת נזילות ברדיאטור, כיוון שמיכל העודפים היה מתמלא ומגיע לשפיכת יתר. בוצע בדיקה לנזילות לא התגלתה נזילה. הבדיקה בוצע ע"י החזקת הרדיאטור בלחץ מסויים למשך 20 דק או חצי שעה ללא ירידת לחץ.
3. בהמשך טענו שהרדיאטור כבר לא מספק תפוקת קירור מתאימה בעקבות קצת לכלוך שהיה במערכת, החלטתי לבצע ניקוי רדיאטור, פתחו אותו העבירו חוטר בכל המעברים, בקיצור הרדיאטור לא היה סתום, לבסוף בוצעה בדיקת לחץ נוספת הלחץ נשמר.
4. ביצוע בדיקת קומפרסיה לראש מנוע, נמצא תקין למעט חוט הצתה אחד שהיה פגום, שככל הנראה לא היה הבעיה אך הבחור שביצע לי את הבדיקה טען שזה מה שגרם לבעיה וכל זאת החלפתי את החוט.
5. לאחר חזרה של ההתחממות החלטתי להחליף את הרדיאטור בעצה גם של אחד המוסכים, הולף רדיאטור למקורי ע"מ שלא יהיה ספק... התקלה חזרה
6.לאחר מכן החלטתי לעשות קולר גיר כיוון שייתכן והחום נובע מהתחממות של הגיר, הרכבתי קולר גיר בנוסף לחליל של הרדיאטור.
7. בהמשך לאיפיון התקלה נאמר שהרדיאטור הפנימי סתום וזה מה שגורם לזרימה איטית או מים עומדים ומתחממים יתר על המידה, אך כיוון שבדקתי את המערכת קירור קודם לכן ךא נשמע לי הדבר הגיוני ופירקתי את צנרת הרדיאטור הפנימי והעברתי זרם מים משני כיווני הרדיאטור, הייתה זרימה חופשית משני הכיוונים כך שכנראה הרדיאטור הפנימי לא סתום.
8. לאחר מכן בהמשך עם התייעצות בעלי מקצוע נוספים טענו שהפאן קלאץ "התעייף" ולא תופס ובבדיקות שלי בעבר ובהווה לא הבחנתי בשום בעיה איתו וגם לאחר האבחון שהוא לא תקין הוא נבדק הכל היה בסדר איתו, בגלל שהתייאשתי החלטתי להחליף לפאן קלאץ חדש מקורי, באותו זמן גם בדקתי שהמשאבת מים מסתובבת חופשי ללא התנגדות מסויימת ולפי הוראות סוזוקי היא תקינה.

התקלה המשיכה לחזור פעם בכמה שבועות ובעיקר לאחר נסיעות ארוכות של יותר מחצי שעה וגם לא תמיד.
מאז שהתחילה התקלה אני בהרבה מהנסיעות מנטר את טמפ' נוזל הקירור ברוב הנסיעות הסטנדרטיות הטמפ' עבודה באזור 99-105 מעלות (כאשר אמור להיות באזור ה90-95 מעלות) כאשר בימים חמים רק כאשר הטמפ מגיעה לאזור 116 מעלות המד טמפ בלוח שעונים מתחיל לטפס.. חשוב לציין כי כאשר הוא מתחיל לעלות אני מעביר לניוטרל עם גז קבוע ותוך שניה/שתיים המחוג חוזר למצב הרגיל.

אני ממשיך לנסות למצוא את הפתרון ואני בהמשך מתכוון להחליף חיישן טמפ נוזל קירור מקווה שזה יעזור.
אשמח לעוד עצות חכמים, לדעת מה אתם חושבים ואיך אתם מציעים להתקדם לשלבים הבאים.

לכותב השרשור אשמח לקבל עדכון מאצלך.

avielbar
05-06-19, 19:07
124434
בנוגע לחיישן טמפ׳ זהו השרטוט לvvt
יושב ממש מאחורי המנוע, נמצא ליד הקונקטורים של חיישני החמצן.

opl
05-06-19, 19:20
למה להחליף מד טמפ אם הוא קולרטיבי למדידיה החיצונית שאתה מבצע לנוזל הקירור? איך אתה מבצע מדידה? איפה הרגש? על הראש או מטעם על צינור?

במכון שלי לא בודקים לחץ במערכת 20-30 דקות אלא לילה שלם.

האם בכל מקרי ההתחממות מיכל העודפים היה מלא ונשפך? - לא שאני הכי חושד בזה אבל האם הוחלפה הצינורית אליו?

האם בוצעה בדיקת CO2 בנוזל הקירור?

asypeer
05-06-19, 20:08
פקק רדיאטור הוחלף בכל הסיפור הזה?
נבדק המאוורר של המזגן?
אגב, מי אמר לך שטמפ׳ העבודה היא 90-95? אצלי ביום חם גם רואים 100 וגם בג׳ימני של חבר ואצל שנינו הרכב לא מתחמם.
בשטח ראיתי גם 110 ביום חם מאוד.

shmulikbg
05-06-19, 21:12
רדיאטור החימום הסתום, גורם ככל הנראה לחסימה בסירקולציה המתוכננת של המנוע, וזו הסיבה שהטמפרטורה עולה. במכוניות בהן יש ברז כניסה לרדיאטור חימום, הוא אכן חסר משמעות מבחינת הזרימה.
הסרטון שהעלית מצביע על מצב תקין. לו היה לא תקין, היה מתאפיין במעבר נוזל קרור למיכל העיבוי ואף לגלישה ממנו.
בקיצור, תחליף רדיאטור חימום, כי הניקוי שלו ככל הנראה לא הצליח.

asypeer
06-06-19, 07:47
אצלי לאחר ניקוי רדיאטור חימום שהיה סתום מאוד (האוטו לא חימם בחורף) טמפ׳ העבודה ירדה מעט (כמה מעלות, אבל לא היסטרי) לפרק אותו זה כלבת רצינית - הייתי מנסה לדחוס מים בלחץ לא גבוה נגד כיוון הזרימה + איזה חומר ניקוי לא אגרסיבי (דורגול)
אפשר לבד, הגישה די נוחה מלבד הבנדים (מאז רכשתי מעין כלי שניתן לפתוח עימו בנדים במיקומים קשים בקלות - משנה חיים!)

avielbar
06-06-19, 20:41
שלום תודה לכולם על המענה

לגבי מד הטמפ אני חושב להחליף אותו כיוון שהשוותי לעומת שני גימני אחרים ואצלי היה גבוה ב8-10 מעלות באותם התנאים.

לגבי בדיקת לחץ למערכת קירור המליצו חצי שעה במכון הרדיאטורים. אני יודע שבצנרת מחזיקים שעה בד״כ

לגבי מיכל העודפים ברדיאטור הישן היה מגיע לשפיכת יתר, לאחר החלפת הרדיאטור לא נתקלתי בשפיכת יתר אלא מתמלא וחוזר כאשר מתקרר כראוי

לגבי צינורית רדיאטור שתי הצינוריות נבדקו זו שמובילה מהפקק רדיאטור למיכל העודפים והצינורית בתוך מיכל העודפים שתי הצינוריות ללא סדקים או סתימות.

בדיקת co2 בנוזל קירור לא בוצעה כיוון שבוצעה בדיקת קומפרסיה הפוכה, יש המלצה לעשות? אשמח להבין מהו החשד ?

הוחלף פקק רדיאטור במהלך הסיפור וגם רדיאטור הכל מקורי

מאוורר מזגן נבדק נכנס ויוצא וכיוון סיבוב תקין

כאשר התייחסתי לטמפ עבודה התכוונתי לנסיעה מנהלתית בעיר וביום לא חם ממש... והשוותי מול שני ג'ימני אחרים שהיו נמוכים ב8-10 מעלות, כמוכן גם מהמומחים של הג'ימני טענו שצריך להיות באזור ה90 מעלות.

לגבי ניקוי רדיאטור חימום ביצעתי פירוק של שני הכיוונים העברתי מים בלחץ משני הכיוונים נראה כאילו עובר חופשי לא נראה שישנה סתימה

למי ששאל היכן רגש הטמפ' בעמוד 4 העליתי תמונה של מערכת הקירור, יושב מאחרי המנוע

asypeer
06-06-19, 21:07
יש לך קולר גיר ברכב?

avielbar
06-06-19, 21:31
כן כחלק מהנסיון לפתרון התקלה הותקן גם קולר גיר

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

סולי
07-06-19, 07:08
נראה שדי כיסית הכל לפי התיעוד שלך
...אני יורה באפילה..מה לגבי ממיר? ייתכן שסתום? יש לו השפעה על הטמפ'?
אשמח אם תעדכן לגבי הcst.
אצלי לדוגמא הוא הראה חיווי טמפ' תקין. והכל עבד מעולה מבחינת חום מנוע אבל משום מה עבד עשיר מאוד, בקים מהאגזוז בנסיעה חזקה, צריכת דלק גבוהה.. ובבדיקת 4 גזים הרכב יצא עם ערכים גבוהים פי4 מהנורמה...
אחרי ששברתי את הראש... החלפתי חיישן סעפת פליטה ...אבל לא היה שום שינוי. גיליתי שניתוק הcst תוך כדי בדיקת 4 גזים ... וכל הערכים חוזרים לנורמה.
החלפתי את הcst למרות שהקריאות במחשב נראות מדוייקות ובא לציון גואל.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

avielbar
08-06-19, 17:49
הג׳ימני שלי ממשיך בשלו וממשיך להפתיע גם הסופ״ש, אתמול נדלקה נורת צ׳ק אנג׳ין ( תקלת TPS - חיישן מיקום מצערת P0121) היו קצת גמגומים בהנעה בזמן האחרון אך המשכתי להתרכז בלפתור קודם את בעיית ההתחממות.אתמול בבוקר עבר טסט ובדיקת זיהום אויר עברה בערכים נורמליים.

בנוגע לממיר לא הבנתי בכלל אם קשור להתחממות לאחר נסיעה ממושכת... האם יש קשר בין ממיר להתחממות לאחר נסיעה ממושכת באזור חצי שעה ?
האם אתם ממליצים לעשות בדיקת 4 גזים לממיר אפילו שיצאו ערכים בטווח הנורמה בטסט השנתי?
בשבוע האחרון הבחנתי ברעשי תקתוקים מתכתיים בנסיעה מהירה.. כל סיפורי העבר על ממירים גמורים ידועים ברעשים כאלו ואחרים... ככל הנראה הם מגיעים מהממיר עדיין לא הצלחתי לאבחן סופית...
תוכל להסביר בבקשה על ניתוק הcst?

asafk
08-06-19, 18:48
פקק רדיאטור.
זה לא עוד ניחוש אלא על סמך מה שכתבת + מה שהוחלף. נשמע לי שהמערכת לא שומרת על לחץ כאשר היא בטמפ' גבוהה לאורך זמן ובדרך כלל האשם הוא פקק רדיאטור עייף או לא אטום טוב.

אסף.

avielbar
08-06-19, 19:36
יכול להיות שלא רשמתי אך הוחלף גם פקק רדיאטור ולאחר מכן רדיאטור הכל מקורי

asafk
08-06-19, 20:07
פירות משאבת מים לראות מה מצבה?

אסף.

opl
08-06-19, 20:12
הוא כותב שעשה...

אני אשאל שוב. כי אולי לא הבנתי. אתה כותב ערכי טמפ, מהיכן הם? מהמד המקורי או שהוספת משהו חיצוני למערכת?

opl
08-06-19, 21:13
"בדיקת co2 בנוזל קירור לא בוצעה כיוון שבוצעה בדיקת קומפרסיה הפוכה, יש המלצה לעשות? אשמח להבין מהו החשד ? "

אני לא כזה חזק בנושא. האם CO2 העקבות שלו נשארים בנוזל ויעלו בבדיקה גם כאשר זאת מבוצעת בהנעה כשהרכב קר/טמפ עבודה? זה לגבי החשד שלי לסדק שמתרחב רק בחום. ותאמת שזה חשד קל.

אני מנסה להבין האם בכלל יש לך בעיה אחרי שביצעת את כל מה שביצעת. נוזל שעובר למיכל וחוזר חזרה בקירור זאת פעולה תקינה (השאלה כמה יוצא וכמה חוזר) האם כשהרכב קר ואתה פותח את הפקק - הרדיאטור מלא עד הסוף? מאמין שכן. אם אני מבין נכון אין לך מד טמפ חיצוני על הראש או משהו בסגנון (לדעתי חובה בכל רכב שטח). אם כל זה נכון אז גם אני תומך בהחלפת הרגש ולא מאמין שיש לך בעיה ברכב.

avielbar
08-06-19, 21:54
אני מנטר את הטמפ' מהרגש המקורי דרך הobd

אני מסכים לגבי רגש חיצוני נוסף, צריך לבצע.

מהרדיאטור יוצאים מים למיכל עודפים תלוי במשך הנסיעה אך מאז החלפת הרדיאטור חוזרים בצורה תקינה לאחר התקררות.
בפתיחה כאשר קר רדיאטור מלא עד לפקק.

כרגע הבעיה קיימת, לאחר נסיעה של כחצי שעה עירונית/ בינעירונית הטמפ' ברגש המקורי עולה עד ל116 ומנקודה זו המחוג מתחיל לטפס מעלה, חשוב להבהיר כי הטמפ' מטפסת רק במצב עמידה, ברגע שזה קורה אני מרים סל"ד בניוטרל והמחוג מתייצב טמפ נשארת באזור 115 ללא התחממות נוספת לאחר מכן. אפילו מתחיל להתקרר לאט אמנם אבל מתקרר ללא התערבות לאחר מכן.

בנוגע לCO2, גם אם נמצא אותו במים ואכן קיים סדק שמתרחב רק בחום גבוה, עדיין לא רואה סיבה למה בנסיעה מנהלתית בטמפ' נוזל קירור עומד על 100 ולא על 90.

משום מה מתחיל לחשוד שוב בבעיית זרימה מתכוון לבצע מעקף על רדיאטור חימום ובמידה ולא ירד החלפת רגש טמפ נוזל.

opl
08-06-19, 22:26
הכונס של הוונטה שלם וקיים אני מניח? משהו מיוחד שאולי חוסם מעבר של חום דרך תא המנוע? פלטות מיגון ללא שחרורים? שטיחי גומי לא מקוריים למניעת חדירת מים מאזור הכנפיים?

avielbar
08-06-19, 22:37
כונס מאוורר אכן קיים ושלם

בטנות של הכנפיים הורדתי לפני כמה שנים כלומר יש מעבר אוויר חופשי.

לא קיים מיגון באזור קדמי, לא רואה שום הפרעה פיזית קיימת, נבדק גם ע"י כמה מכונאים טובים והתייעצתי עם חברים מהתחום, ללא פתרון.

איל מ
08-06-19, 22:41
לפי מה שאתה מתאר, בעיית זרימה.
לא יודע איך בדקת את המשאבה, אבל לפעמים הציר בסדר ואין נזילה, אבל האימפלר גמור ואכול ולא דוחף מים.

חנן-ג'יפולוג
09-06-19, 13:32
או שהוא מחליק על הציר שלו כשהמנוע חם.

asafk
09-06-19, 14:55
זה בעיית ספיקת קירור כאשר המנוע חם לאורך זמן ובמאמץ. לכן כתבתי א. לחץ לא תקין (פקק רדיאטור) וב. משאבת מים לא תקינה. אם שניהם נשללו באופן מוחלט..... אני מציע לבדוק שוב.

אסף.

נדב ש.
09-06-19, 16:00
לפי מה שאתה מתאר, בעיית זרימה.
לא יודע איך בדקת את המשאבה, אבל לפעמים הציר בסדר ואין נזילה, אבל האימפלר גמור ואכול ולא דוחף מים.

+1.
סחרור נוזל הקירור לאורך זמן(נסיעה ארוכה) לא נעשה כמו שאמור להיות.

סולי
09-06-19, 16:58
איזו משאבת מים מורכבת ברכב? מקורית/חליפית?

במקרה החלפתי אצלי וצילמתי את הישנה (gmb) מול החדשה (aisin)...

יש שינוי במבנה הכנפיים... הן נראות לי טיפה פחות יעילות בישנה.

*דעת חובבן.. לא לקטול..https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190609/b21f9c61bc3d48d7090e4e278d4ca845.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20190609/ec0632530225ac99dcf84ed07321d86a.jpg

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

הכוכב הכחול
09-06-19, 20:03
זה בעיית ספיקת קירור כאשר המנוע חם לאורך זמן ובמאמץ. לכן כתבתי א. לחץ לא תקין (פקק רדיאטור) וב. משאבת מים לא תקינה. אם שניהם נשללו באופן מוחלט..... אני מציע לבדוק שוב.

אסף.

באותו זמן גם בדקתי שהמשאבת מים מסתובבת חופשי ללא התנגדות מסויימת ולפי הוראות סוזוקי היא תקינה.

לפי הכתוב המשאבה נבדקה ולא הוחלפה

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

איל מ
09-06-19, 20:22
לפי הכתוב, זאת גם לא בדיקה.

avielbar
09-06-19, 21:57
נכון, בדיקת משאבת המים לא הייתה מלאה ובוצעה תוך כדי החלפת הפאן קלאץ נבדקה חיצונית ולא נפתחה אני מדגיש. כיוון שהרבה מבעלי המקצוע שהתייעצתי איתם שללו שמהמשאבת המים מגיעה הבעיה.

אתחיל השבוע בלבצע מעקף על הרדיאטור חימום, ע"מ לפסול סופית קושי בזרימה דרכו.
במידה וזה לא יניב פרי אגש לבדוק את החיישן טמפ' נוזל קירור ומשאבת המים מעבר לזה לא רואה גורמים נוספים כרגע.
לגבי חשש לסדק בראש אני מתקשה להאמין כיוון שעבר בהצלחה את בדיקת הקומפרסיה... במידה ולא אמצא המשך לאחר טיפול במערכת הקירור אפנה לבדיקת co2 במים.
תודה לכולם על העזרה.. אשמח תמיד לקבל חוות דעת נוספת.
אעדכן בהמשך..

opl
09-06-19, 22:50
הרדיאטור חימום הוא טורי במערכת? אם התשובה היא לא וכבר הרצת בו מים ו"הרגשת" שאין חסימה אז לא ברור לי למה לגשר אותו.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

avielbar
09-06-19, 23:18
בג'ימני רדיאטור החימום אכן טורי (תוכל להסתכל, העלתי תרשים פיצוץ של מע' הקירור בהודעה #39), רוב המומחים טוענים שתקלה כזו נגרמת בעקבות סתימה ברדיאטור חימום, אפילו שהעברתי מים דרכו מעדיף לפסול את זה בוודאות ולהמשיך הלאה (נשארו חיישן טמפ' ומשאבת מים שעברה בדיקה חיצונית וגם חושד בה פחות כל השאר במע' קירור נבדק או הוחלף) כי נמשך כבר הרבה זמן.
כל פעם שמבצע פעולה ממתין לראות אם התופעה חוזרת כי מופיעה בד"כ לאחר נסיעות ארוכות כמו שרשמתי.

ד ו ר ו ן
10-06-19, 00:14
אתה מחפש את האשם במקום הכי פחות הגיוני,
רדיאטור חימום לא אמור לגרום לעלייה בחום המנוע גם אם הרדיאטור לא תקין.

אם אין סימני נוזל קירור בתוך הרכב (ריח ונוזל)
אז גם הסבירות שהוא גורם לאיבוד לחץ במערכת יורד מהאפשרויות.

דווקא במצב בו הוא תקין, ומופעל אוורור על מצב חימום, הוא יכול לסייע לחיוב, אבל זה פלסטר שמחביא בעיה אחרת.

Slowly..

asypeer
10-06-19, 07:40
150 אלף ק״מ והמשאבה כנראה מקורית (אין הוראת יצרן להחליף ואין חגורת טיימינג שאיתה מחליפים בדרך כלל משאבת מים)
תחליף את המשאבה, ושים מקורית - רדיאטור החימום לא קשור לסיפור הזה.

tallevi
10-06-19, 20:48
בג'ימני רדיאטור החימום אכן טורי (תוכל להסתכל, העלתי תרשים פיצוץ של מע' הקירור בהודעה #39

אין דבר כזה...לא היה ולא יהיה...עבאדן... בחיים לא...

לא בסוזוקי ולא בשום רכב אחר...

טל.

avielbar
12-06-19, 17:05
אין דבר כזה...לא היה ולא יהיה...עבאדן... בחיים לא...

לא בסוזוקי ולא בשום רכב אחר...

טל.טל, אשמח להסבר בבקשה
150 אלף ק״מ והמשאבה כנראה מקורית (אין הוראת יצרן להחליף ואין חגורת טיימינג שאיתה מחליפים בדרך כלל משאבת מים)
תחליף את המשאבה, ושים מקורית - רדיאטור החימום לא קשור לסיפור הזה.

Sent from my iPhone using Tapatalkאצלי כבר 180k

asypeer
12-06-19, 17:47
אדרבא, תחליף. לא מדובר על חלק מאוד יקר (אתה זה שהחליף רדיאטור למקורי? זה סיפור יקר!)

-->