PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בחישוב עומס על בוכנות של מתקן חניה

asypeer
21-05-18, 20:01
הי,
אשמח לעזרה:
בבניין שלי ״זכיתי״ בחניה במכפיל חניה (יש שרשור איפשהו לגבי זה, הקבלן פיצה לבסוף את בעלת הדירה ב70 אלף ש״ח ואני זכיתי בצרה הזו למשך תקופת השכירות)
חברת המכפילים מתעקשת שלא אחנה ברוורס מה שהופך את היציאה לסרט בכל בוקר. לטענתם כשמרימים את הרכב שלי על מנת לאפשר לרכב מתחתי לחנות - המשקל של המנוע כשהרכב חונה ברוורס יוצר בלאי לבוכנות ההידראוליות שמרימות את המתקן - שנמצאות בעומק המתקן.
לדעתי הלא מקצועית מדובר בהפרש זניח מבחינת הבלאי. מישהו יכול לאמת/לשלול?
משקל יבש של הרכב הוא 1400 ק״ג, נגיד עם נוזלים ואוסף הבגדים זוגתי - 1500 ק״ג.
המנוע והגיר שוקלים 150 קילו (הערכה בלבד..)
אורך הרכב 4.5 מטר אז, נניח כשאני חונה עם המנוע קרוב לבוכנות, אז המרחק ביניהם הוא מטר, וכשאני חונה ברוורס אז המרחק הוא 4 מטר.
בכמה גדול העומס בהנחה שהמתקן מרים את הרכב כ2 מטר באויר? קשה לי לאמוד את חלוקת המשקל בין החלק הקדמי של הרכב לבין האחורי (מזדה 3 הצ׳בק).
אשמח לתובנה בנושא כי הדייר שחונה מתחתי במכפיל כבר רומז לי שאם תלך אחת הבוכנות זה יהיה בגללי על כל המשתמע מכך..

asafk
21-05-18, 20:18
א. איזה רכב? (עריכה. מזדה. ראיתי)
ב. תפתח את התא כפפות. יש לך בתוכו את הנייר מהטבט האחרון? לא, לא הרישיון, הדף A4 שמהודק אליו. אה, זה רכב חדש... אז אין. לא חדש? יש דף? יופי. תסתכל על השורות של הבדיקת בלמים. יש שם משקל סרן קדמי ומשקל סרן אחורי.
ג. מה המעמס המותר של המתקן חניה? ככל שאני מבין, הבוכנה רואה בכל מקרה את כל משקל הרכב. זה מה שהיא מרימה זה לפי פיזיקה של כיתה י'. אחרת מה מרים את הצד שהבוכנה לא מרימה?

אסף.

de fox
21-05-18, 20:30
המתקן הוא מסוג "מספרים"?

תן תמונה שלו שיהיה ברור

asypeer
21-05-18, 20:37
הי, אם ה1.5 טון של הרכב נמצא מילימטר מהבוכנה או 4.5 מטר מהבוכנה - זה לא משנה אתה אומר?
אעלה תמונה הכי טוב..

נדב42
21-05-18, 21:15
שקלתי בזמנו את הויטארה עם ציוד הקבע במשקל של אתר פינוי פסולת - 1400 ק"ג מחולקים שווה בשווה.
למאזדה אין הנעה אחורית אז כנראה שהאיזון ייטה יותר קדימה.

אבל אם תשים בבגאז קצת משקולות אני בטוח שתוכל לאזן את הרכב ואז לחנות ברוורס :)
(רק כדי להדגים עד כמה ההגבלה הזו מטופשת...)

amitaikl
22-05-18, 00:25
עבדתי בעבר בבנין משרדים עם מכפיל חניה.
הבקשה לחנות עם המנוע קדימה ולא ברברס היתה לטענת קצין הרכב עקב הוראת בטיחות שנועדה למנוע נפילה לבור במקרה ואיכשהו המכפיל עלה מעבר לגובל.
אחרי שעזבתי שם סיפרו לי שבאמת היתה תאונה ורכב שחנה ברברס נפל לבור.

asypeer
23-05-18, 08:24
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180523/3c62d5f3227b3c9fa8ce336b02900209.jpg
זה הגעשאפט
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180523/6ea0b2bfb1d64471c07790929e8056eb.jpg
משקל מירבי 2000 ק״ג

יוני5
23-05-18, 09:07
הי אסי,

חלוקת משקל על פיה מחשבים בענף החנייה היא 60 / 40 קדימה / אחור. למרות האמור לעי"ל, מכיוון שהמתקן שלך מיועד לרכבים בעלי משקל של 2T, אז גם אם אתה לא חונה כפי שהם רוצים - עדיין לא תעבור את המשקל המותר, גם על פי החישוב הזה.

הנקודה השניה היא, אולי, שיכול להיות שמיקום זרועות ההרמה וכו אינן במרכז המתקן ולכן הם מעדיפים הפוך.

בברכה,
יוני

asypeer
23-05-18, 09:41
הי תודה,
האם הבלאי של הבוכנות גדל כתוצאה מכך או שמדובר בהבדל זניח לאור כושר ההרמה של המתקן והעובדה שחלוקת המשקל היא 40/60 ( 900/600 ק״ג)
האם מיקום ה300 קילו האלה קרוב יותר לבוכנות משמעותי מבחינת MTBF?

de fox
23-05-18, 10:04
לתחושתי מדובר בכס"ח של המפעיל.

יש משמעות לאופן חניית הרכב על העומס שהבוכנה רואה מאחר והיא מחזיקה את המומנט שמתפתח בריתום שלה. אבל זה לא רלוונטי מבחינת המשתמש, כשהיצרן נותן דירוג של 2 טון ואין הוראה ספציפית לגבי אופן חניית הרכב
(ולא נכון שיהיה מאחר והיצרן לא יכול להרשות לעצמו את ההנחה שהמשתמש הוא אדם סביר שמיישם הוראות שימוש ספציפיות).
הוא לוקח בחשבון את כל תרחישי הקצה של השימוש בפלטפורמה.

לא סביר לדרוש מהמשתמש לחנות רק בצורה מסוימת.

asafk
23-05-18, 10:48
לא רק לא סביר.
החלוקה שיוני מדבר עליה במתקן מסוג זה, נוגעת יותר לחיבור המתקן מבחינה מבנית ולא לעומס על הבוכנה.
מתקן כזה שמתוכנן נכון בנוי כך שהבוכנה רואה רק עומס צירי ולא עומס צידי משום סוג. העומס עליה לא משתנה - סכום הכוחות בכיוון ציר ההרמה הוא 0 כך שהבוכנה תמיד רואה את כל המשקל.

כאמור זה לגבי הבוכנה ההידראולית.לגבי הריתומים והמסילות כאן יש משמעות למיקום מרכז הכובד אבל כיוון שיש לך חצי טון ספייר, בשום מקרה אתה לא עובר את המשקל המותר.

מקרה קיצון יכול להיות חיפושית עם חלוקת משקל של 70/30 אחוז. לכאורה אסור לה לעלות על המתקן. אבל היא שוקלת 700 קילו אז המתקן בכלל לא מרגיש אותה.

ופרקטית, חפש ברשת את הוראות היצרן להפעלת המתקן.

אסף.

asypeer
23-05-18, 11:25
אחלה, עזרתם לי (יותר נכון לזוגתי..) מאוד !
אני אתמצת:
שורה תחתונה - אין משמעות לאיך מחנים מבחינת הבלאי לבוכנות מכיון שהבוכנות ״מרגישות״ את כל ה1.5 טון של הרכב ללא תלות איפה הוא ממוקם על שטח החניה (לי אישית זה נשמע מעט תמוה אבל אני לא מתמחה בתחום הזה..)
יתר על כך, בחניה של רכב במשקל 1.5 טון כאשר המשקל המקסימלי הוא 2 טון, הבוכנות אינן בעומס מקסימלי ככה שבלאי מוגבר לא ייגרם.

de fox
23-05-18, 11:53
מרגיש צורך לחדד:
ייתכן מאוד שהבוכנות עובדות קשה יותר בחנייה הפוכה אבל מקרה זה עדיין נופל בתוך הגדרות התכנון והשימוש של היצרן.

כל דרישה של המפעיל לחנות בצורה מסוימת נובעת (לדעתי) מרצון לחסוך במרווחי/עלויות תחזוקה

Sent from my iPhone using Tapatalk

יוני5
23-05-18, 12:20
הי אסי,

לא נכון.
מה שקובע בפועל הוא הוראות המתקין המקומי.
לא בגלל שזה נכון, אלא בגלל שאחרת הוא לא ייתן אחריות - כי לא קיימת את ההוראות שלו ובכל תקלה, קשורה או לא, השכנים יאשימו אותך.

או במילים אחרות, במקרה הזה צריך להיות חכם ולא צודק.

בברכה,
יוני

asypeer
23-05-18, 14:41
יסלח לי המפעיל אבל אני משלם תשלום חודשי על שירות ותחזוקה וכשמשהו יתקלקל אני אצפה שהוא ימלא את חלקו בחוזה השירות אחרת יוחלף באחר.. אם הייתי מחנה שם רכב במשקל 2.5 טון הצדק עימו. אבל אם היה לי רכב עם מנוע מרכזי או אחורי אני לא חושב שההוראה לחנות שלא ברוורס הייתה משתנה בגלל בלאי למכפיל.

kd2
23-05-18, 16:13
אשאל אותך שאלה אחרת,
מאיפה יודעת חברת המכפילים שאתה לא נגיד טכנאי שיש לו בבאגז' ציוד וחלפים במשקל שווה ערך למנוע ?
היא לא. והיא תיכננה לך מתקן עד 2000 ק"ג תוך כדי הנחה שלא ברור איך תהיה חלוקת המשקל ברכב המאוד ספציפי של אסי (?) מישראל.

לגבי העומס, שים עוד תמונות של איך זה בנוי בדיוק.
הכל שאלה האם המומנט הנוסף (שאתה צודק אינטואיטיבית שקיים) כתוצאה משינוי בפיזור המשקל יכול להשפיע על הבוכנה?
או שהיא מרימה פלטפורמה אחידה מנקודה אחידה ומערכת המנופים הזאת לא מורגשת עליה אלא רק על נקודת הריתום (שם היא גם יכולה לייצר יותר חיכוך, אבל זה יכול להיות שולי).

בכל אופן, קל לבצע בדיקה של נגיד משיכת זרם מהמנוע של היחידה ההידראולית בשתי התצורות ולראות האם יש הבדל מהותי.
או למשל מדידת זמנים של ההרמה והשוואה.
האם בהוראות היצרן כתוב מפורשות שאסור לחנות הפוך ?

יוני5
24-05-18, 11:56
אשאל אותך שאלה אחרת,
מאיפה יודעת חברת המכפילים שאתה לא נגיד טכנאי שיש לו בבאגז' ציוד וחלפים במשקל שווה ערך למנוע ?
היא לא. והיא תיכננה לך מתקן עד 2000 ק"ג תוך כדי הנחה שלא ברור איך תהיה חלוקת המשקל ברכב המאוד ספציפי של אסי (?) מישראל.

לגבי העומס, שים עוד תמונות של איך זה בנוי בדיוק.
הכל שאלה האם המומנט הנוסף (שאתה צודק אינטואיטיבית שקיים) כתוצאה משינוי בפיזור המשקל יכול להשפיע על הבוכנה?
או שהיא מרימה פלטפורמה אחידה מנקודה אחידה ומערכת המנופים הזאת לא מורגשת עליה אלא רק על נקודת הריתום (שם היא גם יכולה לייצר יותר חיכוך, אבל זה יכול להיות שולי).

בכל אופן, קל לבצע בדיקה של נגיד משיכת זרם מהמנוע של היחידה ההידראולית בשתי התצורות ולראות האם יש הבדל מהותי.
או למשל מדידת זמנים של ההרמה והשוואה.
האם בהוראות היצרן כתוב מפורשות שאסור לחנות הפוך ?

סלח לי KD, אבל התשובה שלך מכילה את כל מה שלא בסדר.

יש הוראות והנחיות יצרן (המתקין הוא שלוחו לצורך העניין). אם אתה לא פועל על פי הן, נכון או לא, צודק או לא, לא רלוונטי, לא תקבל שירות והם יאשימו אותך. על הדרך, אתה תוקע מיד כאויב הציבור מבחינת דיירי הבניין שלך.

על זה נאמר שעדיך להיות חכם מלהיות צודק.

בברכה,
יוני5

amitaikl
24-05-18, 13:29
ממקום אחר.
שים לב לסעיף 18דhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180524/a3075ccb013888e8a4f09f20a2976f3e.jpg

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

asypeer
24-05-18, 14:43
אצלי זה ככה:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180524/2ef225951c6edc704d370147e44d09e9.jpg

לא רואה התיחסות לרוורס או לא.

זוהר לב
24-05-18, 15:07
מתקני הרמה בכלל ומתקן הרמה שבחללו נמצאים אנשים- בפרט, התכנון נעשה עם מקדמי ביטחון שהם פי 7 עד פי 10 מהעומס המותר.
הווה אומר שמתקן כזה שבו העומס המותר 2 טון, עומס קריסה בין 14 ל- 20 טון .
טכנית, אין שום חשש לנזק לבוכנות או למתקן, אבל יש גם פוליטיקה, ואת זאת אני משאיר לך.

kd2
24-05-18, 17:59
סלח לי KD, אבל התשובה שלך מכילה את כל מה שלא בסדר.

יש הוראות והנחיות יצרן (המתקין הוא שלוחו לצורך העניין). אם אתה לא פועל על פי הן, נכון או לא, צודק או לא, לא רלוונטי, לא תקבל שירות והם יאשימו אותך. על הדרך, אתה תוקע מיד כאויב הציבור מבחינת דיירי הבניין שלך.

על זה נאמר שעדיך להיות חכם מלהיות צודק.

בברכה,
יוני5

אז תפרט ספציפית מה בדיוק כל כך גרוע בתשובה שלי.
הרי שאלתי את פותח הדיון האם יש איסור מפורש לחנות הפוך בהוראות היצרן (אני לא מצליח כרגע לראות במסמך האחרון שצירפת, לא מגדיל). וחשוב שזה יהיה היצרן ושהוא יציין את זה כמו שצריך ברכישה (יבואנים ממציאים שטויות כל הזמן, ולא מתוך דאגה למוצר והצרכן אלא מתוך גרידיות נטו).

ומעבר לכך הוספתי בהיגיון שיהיה לך קשה מאוד לסתור, שרכב של טכנאי/גנן/מסגר/שרברב/נגר לדוג' יכולים לשאת משקל בבאגז ששווה ערך למנוע+גיר, ועדיין יהיו פחות מ2000 ק"ג. אז אסור להם לחנות במתקן כרגיל ?

polar bear
24-05-18, 20:34
בהוראות כתוב שצריך לרוקן את הרכב מכל דבר לפני עליה על המתקן - משתמע מההוראות בחלק של "לפני השימוש במתקן" סעיף שלישי ושישי.

לגבי הכוון - נרמז כי צריך להיכנס עם הרכב למתקן עד הגעת הגלגל הקדמי למעצור הגלגל הקדמי - הכנסת הרכב סעיף רביעי . נראה לי שלא מצפים שתעבור מעל מעצור הגלגל הקדמי עם הגלגלים האחוריים....

לעניות דעתי, הבלתי מקצועית, נראה שאין לך ברירה אלא לחנות כמו שאמרו לך, ולברוח משם בהזדמנות הראשונה.

יוני5
26-05-18, 03:37
אז תפרט ספציפית מה בדיוק כל כך גרוע בתשובה שלי.
הרי שאלתי את פותח הדיון האם יש איסור מפורש לחנות הפוך בהוראות היצרן (אני לא מצליח כרגע לראות במסמך האחרון שצירפת, לא מגדיל). וחשוב שזה יהיה היצרן ושהוא יציין את זה כמו שצריך ברכישה (יבואנים ממציאים שטויות כל הזמן, ולא מתוך דאגה למוצר והצרכן אלא מתוך גרידיות נטו).

ומעבר לכך הוספתי בהיגיון שיהיה לך קשה מאוד לסתור, שרכב של טכנאי/גנן/מסגר/שרברב/נגר לדוג' יכולים לשאת משקל בבאגז ששווה ערך למנוע+גיר, ועדיין יהיו פחות מ2000 ק"ג. אז אסור להם לחנות במתקן כרגיל ?

1. אני לא צרפתי שום מסמך או תמונה. אתה מערבב עם מישהו אחר.
2. אני עובד בענף. לא בתחום של מכפילי החנייה, אבל בתחום של המתקנים הרובוטים. את היצרנים היבואנים של המתקנים המדוברים אני מכיר. אתה לא.
3. ככלל, לא רלוונטי מה שאתה חושב או שנראה לך (לך או לכל אחד אחר לצורך העניין), מי שנותן שירות, כפוף להגדרות מסויימות. אם לא תקיים אותם, רק תיתן לו את האפשרות לחייב אותך בתשלום עבור התיקון. כל מה שתמצא עצמך עושה זה מנסה לשכנע טכנאי, שאין לו שום סמכות או רצון, ובטח לא יכולת, לספק לך את השירות בחינם.
אם אתה רוצה להילחם בתחנות רוח - דון קיחוטה מגייס.

ולכן, בפעם השלישית, עדיף להיות חכם מאשר צודק, גם אם KD סבור אחרת (והוא טועה כמובן) וגם אם הוא חושב שהוא מבין במתקני חנייה (והוא לא).

צר לי, אבל אלה החיים.

בברכה,
יוני5

-->