PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגי"ה - כדאיות ליסינג מימוני לעסקים

מויש
24-05-18, 23:23
אני צריך לרכוש רכב נוסף לחברה (בע"מ).
נניח שאני מתעלם מנושא היתרונות בליסינג של אשראי חוץ בנקאי.
מישהו בקהל יודע להגיד לי כמה משמעותי נושא ההכרה בהוצאות של חשבונית השכרה מחברת הליסינג לעומת ירידת הערך המוכרת במס הכנסה?
הרו"ח טוען שזה זניח, והסוכן של הליסינג מתעקש שזה מאוד משמעותי.

מדובר על רכב בסביבות מחיר של 120k ואני יוצא מנקודת הנחה שבכל מקרה לא אחזיק אותו יותר מ3 שנים. הנסועה השנתית צפויה להיות כ50k ק"מ.

(ואולי בכלל כדאי לי ליסניג תפעולי?)

תודה

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

idanw
25-05-18, 13:58
אין שום הבדל בהכרה בהוצאה בין רכב בליסינג/השכרה לבין רכישת רכב. ההבדל הוא מימוני/נוחיות נטו.

הפרסומות שרצות עכשיו בעניין הזה גובלות בהונאה לטעמי.

תקשיב לרו"ח, זה המקצוע שלו...

elitkh
25-05-18, 15:16
לפי ההסבר שאני קיבלתי-אתה מקבל הכרה מהירות יותר על ירידת ערך הרכב (תוך 3 שנים במקום 7) . ולכן זה בהחלט משתלם. מה הבנתי לא נכון?

Tzvika-Pick
25-05-18, 15:49
שאלה קשה..

גם בליסינג פרטי וגם ברכישה רגילה אתה יכול להכיר במס הכנסה חלק מעלות הרכב. בליסינג אחוז מסוים מהחשבונית החודשית מוכר במס, ברכישה יש פחת שמחושב לאורך X שנים. כאן ההבדל הראשון, בליסינג ה-X הזה הוא לפי אורך העסקה שלקחת. ברכישה למיטב ידיעתי זה 5 שנים, אבל אם הרואה חשבון שלך אמר לך 7 אז 7. לדעתי יש כל מיני סוגי הפחתות
מעבר לזה יש גם את עניין הנוחות. בליסינג אתה מקבל חשבונית אחת שכוללת את עלות הרכב, הביטוח, הטסט, התיקונים והאחזקה. ברכישה פרטית אתה צריך לשמור את כל החשבוניות ולהגיש כל אחת בנפרד. פספסת חשבונית? "נדפקת".

בנוסף אם אתה חברה בע"מ ואתה מתכוון להצמיד את הרכב לעובד שכיר בחברה אז אפשר לקזז את המע"מ על חשבונית הליסינג.

בנוסף אתה צריך להתחשב בנושא המכירה העתידית. כתבת שמדובר ברכב סביב ה-120 אלף ש"ח, אז אם מדובר במשפחתית משעממת ורגילה קח בחשבון שהרכבים האלו יצאו מהאופנה ויהיה לך מאוד קשה למכור משפחתית כזאת בת 5 "יד ראשונה מחברה". קשה למכור = מחיר המכירה יורד.

מהצד השני אפשר לציין שברכישה עצמאית יש לך יותר מגוון של רכבים. נכון שתיאורתית גם בליסינג פרטי אתה יכול לקחת איזה רכב שתרצה, בפועל חברת הליסינג די תכוון אותך למה שיש לה עכשיו במלאי או שהיא יכולה להשיג במחירים טובים. ברכישה פרטית אתה אדון לעצמך, יצרן, דגם, רמת גימור, שילובי צבעים - קח מה שאתה רוצה.

וכן ברוב החישובים שעשיתי לעצמאיים / חברות יותר משתלם לרכוש את הרכב עצמאית. רק שלא כל עסק בנוי להתעסק עם רכישה פרטית עם כל מה שכרוך בזה. אז יש חברות שמעדיפות לשלם כמה אחוזים יותר על עסקה ל-3 שנים, העיקר שהבוס לא ישמע שהעובד פספס חצי יום עבודה כי הוא הלך לשים את הרכב של העבודה במוסך לטיפול שנתי.

גילוי נאות - אני עוסק בין היתר גם בתחום הליסינג.

מויש
25-05-18, 16:10
עכשיו התבלבלתי לגמרי,
א. ההתלבטות היא בין ליסינג מימוני לרכישה, בשני המקרים אני אחראי לטיפולים ביטוחים וכו, אני סומך ב100% על העובדים שלי שישמרו על הרכב ככל יכולתם ולכן לפי החישוב שלי ההוצאות החודשיות על ליסניג תפעולי ועל רכישה כזו או אחרת (מימוני, הלוואה מהבנק) הם דומות, רק שבסוף התקופה בתפעולי אתה נשאר בלי כלום ובשתי האופציות האחרות אתה נשאר עם רכב שגם אם תמכור אותו ב60% ממחיר הקניה עדיין הרווחת.

ב. אם אני מבין נכון את הנחיות רשות המסים ואני בכל מקרה רוצה להחליף רכב כל 3 שנים, אז לשם הפשטות ננסה להשוות ברכב שעולה חדש 100k:
ברכישה- כל שנה ההוצאה המוכרת למס היא 15k ואחרי 3 שנים סה"כ ההוצאות המוכרות על ירידת הערך הם 45k. אם נניח שעל סכום זה לא אשלם מס, ז"א שזה שווה לי בערך 10k ש"ח (23%)
באופצית הליסינג (לפי דברי הסוכן) בסוף ה3 שנים אני מקבל הכרה על מלא ההוצאות של חשבוניות ההשכרה, ז"א שהסכום שעליו לא אשלם מס הוא 100k מה שישאיר בקופת החברה 23k ש"ח נטו.

איפה אני טועה ולמה אתה טוען בסוף שרכישה עדיין יותר משתלמת?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Tzvika-Pick
25-05-18, 18:48
א. כשאתה אומר ליסינג מימוני, למה בדיוק אתה מתכוון? מי יתן לך את המימון, חברת ליסינג או בנק/מימון ישיר?
אם את המימון נותן לך בנק אזי מבחינת רשויות המס מדובר בעסקת רכישה לכל דבר. הרכב רשום במשרד התחבורה על שם החברה, זה שלך יש הסכם שבעוד 3-4-5 שנים הבנק קונה ממך את הרכב במחיר ידוע מראש זאת בעיה שלך.
אם אתה המימון נותנת לך חברת ליסינג אזי הרכב רשום על שמה ומדובר בעסקת ליסינג פרטי או עסקי, עם חשבונית חודשית וכל זה. במקרה כזה יש לך אפשרות להוסיף לעלות המימון עוד תשלום חודשי קבוע ואז חברת הליסינג תכלול בעסקה גם את אחזקת הרכב (ביטוח, טיפולים, מצבר אחד, סט צמיגים אחד ולרוב גם את אגרת הרישוי). ברוב המקרים משתלם יותר לקחת את חבילת האחזקה של חברת הליסינג מאשר לשלם על כל אחד מהפריטים האלו בנפרד.

ב. כאן באמת נראה לי שהתבלבת לגמרי, אני אנסה להסביר.
במקרה שלך מדובר בחברה בע"מ שרוצה להצמיד את הרכב לעובד שכיר שישלם בתלוש המשכורת שלו שווי שימוש על הרכב. במקרה כזה כל הוצאות האחזקה של הרכב, כולל פחת, מוכרות ב-100% למס. אני לא רואה חשבון אז חשוב שתוודא את זה עם הרואה חשבון של החברה.

מבחינת מס הכנסה זה לא משנה אם עלויות האחזקה של הרכב המדובר הן חשבונית חודשית של ליסינג או פחת + אחזקה על רכב שנרכש עצמאית. בשני המקרים 100% מוכר למס הכנסה.

הטעות שלך בחישוב היא שבליסינג אתה לא תשלם 100K ש"ח ב-3 שנים, אתה תשלם 40-60K ש"ח בלבד (תלוי באיזה רכב תבחר). הרי אין סיבה שתשלם במשך 3 שנים את כל שווי הרכב ותישאר בסוף עם התקופה רק עם זכרונות, אתה משלם רק את ירידת הערך של הרכב.

אז בשני המקרים נשארת עם הוצאה של בערך 45K ש"ח שמוכרת ב-100% למס, ואין ממש הבדל.

איפה ליסינג משתלם?
כאשר לך ולעובד לא ממש אכפת איזה רכב תקנו ב-100K ש"ח. אז אתה יכול לגשת לחברת ליסינג, בדרך כלל יש להם איזה 2-3 דגמים שהמחיר הקטלוגי שלהם הוא 100K והם הצליחו לרכוש מהיבואן במחיר מדהים. הם יתנו לך את הרכב הזה במחיר חודשי של כ-1250 ש"ח והכל טוב ויפה.
מה הבעיה? שכנראה לעובד שלך לא יתחשק לנסוע בניסאן מיקרה מיושנת נכון?

אז אתה עובר לדגמים יותר נורמליים, נניח מאזדה 2. ואז נכון שהמחיר הקטלוגי של הרכב הוא 100K אבל אתה בעלים של חברה, יודע להתמקח, אתה תקבל במאזדה הנחה ותוציא את הרכב ב-95 אלף ש"ח על הכביש. בעוד 3 שנים אתה תצליח למכור אותה ב-50 אלף ש"ח נכון? כלומר עלות חודשית 1250 ש"ח. בדיוק כמו המיקרה המעאפנה שאבד עליה הקלח.
פחת במקרה הזה 42.75K ש"ח, מוכר 100%. לעומת 40K ש"ח במיקרה בליסינג - זניח לחלוטין!

כמובן שיש עוד שיקולים, כמו למשל העובדה שברכישה החברה צריכת לקחת הלוואה של 100K שמכבידה על האובליגו או לרתק 100K מהתזרים לטובת הרכב, לעומת ליסינג שיורד חודש בחודשו למעט המקדמה הקטנה. רוב בעלי העסקים יעדיפו לשמור את ה-100K האלו בקופת החברה ולהשקיע אותם בפיתוח של החברה (או סתם למשוך כדיבידנד בסוף שנה).
כמו כן מה עושים למשל במידה והעובד נתקע עם הרכב, למשל בים ביום שבת בצהריים של אוגוסט בלי מצבר? אתה תעזוב את האישה והילדים תיסע לאייס לקנות לו מצבר חדש ולהחליף לו או שאתה מעדיף שנהג של חברת הליסיג יבוא לשבור את הראש?

-->