PDA

צפייה בגרסה מלאה : רדיוס סיבוב ברכב מרוץ

talw
26-05-18, 22:19
כמו בכותרת , רכב מרוץ מהיר,4X4, בשבילים מפותלים, באיזה רדיוס סיבוב אפשר להסתפק ? (על אספלט במהירות זחילה....)
השאלה היא בסיסית ביותר ,כי לחישוב המציאותי בשטח ,במהירויות הרבה יותר גבוהות מזחילה ,נכנסים עוד הרבה מאוד גורמים שיכולים להשפיע מקצה לקצה.
הייתי רוצה לשאול אם זווית ממוצעת של הגלגלים הקדמיים בת 20 מעלות מספיקה ?, אני יודע שהשאלה לא נכונה ללא כל הממדים של הרכב /תנאי הקרקע/אחיזה/מהירות/היגוי יתר וכו...

asafk
26-05-18, 22:23
רדיוס סיבוב של משאית בסביבות 15 מטר.
האם זה מספיק מבחינת הדרכים שבהן אתה נוסע?

אסף.

talw
26-05-18, 23:14
רדיוס סיבוב של משאית בסביבות 15 מטר.
האם זה מספיק מבחינת הדרכים שבהן אתה נוסע?

אסף.

על אספלט במהירות זחילה, ברור שלא.
גם אי אפשר לנצל את רדיוס הסיבוב הזה ככל שהמהירות עולה.
אני שואל על שטח , במהירות,ברכבי מרוץ עם מתלים נפרדים, כמה נהוג לתת לרכבי 4x4.
השאלה באה ממקום של הגבלת מהלך המתלה ככל שזווית ההיגוי גדולה יותר.

נמרוד
28-05-18, 09:02
כמו בכותרת , רכב מרוץ מהיר,4X4, בשבילים מפותלים, באיזה רדיוס סיבוב אפשר להסתפק ? (על אספלט במהירות זחילה....)
השאלה היא בסיסית ביותר ,כי לחישוב המציאותי בשטח ,במהירויות הרבה יותר גבוהות מזחילה ,נכנסים עוד הרבה מאוד גורמים שיכולים להשפיע מקצה לקצה.
הייתי רוצה לשאול אם זווית ממוצעת של הגלגלים הקדמיים בת 20 מעלות מספיקה ?, אני יודע שהשאלה לא נכונה ללא כל הממדים של הרכב /תנאי הקרקע/אחיזה/מהירות/היגוי יתר וכו...

אתה מכיר את המסלולים האופייניים הכי טוב. יש לך ביוון או איטליה מסלולים הרריים שבהם יש פניות פרסה כל כך איטיות שאתה צריך לעצור ולקחת רברס? מה הרדיוס המינימלי אצלך בחצר שצריך לתמרן את הרכב? 20 מעלות מעל הראש לכל נסיעה ממבצעית, יהיה לך קשה להגיע לזה עם מהלך המסרק, מנוף של זרוע ההיגוי על הנאבה ולנסות גם לתת זוית אקרמן סבירה.

talw
29-05-18, 13:23
אתה מכיר את המסלולים האופייניים הכי טוב. יש לך ביוון או איטליה מסלולים הרריים שבהם יש פניות פרסה כל כך איטיות שאתה צריך לעצור ולקחת רברס? מה הרדיוס המינימלי אצלך בחצר שצריך לתמרן את הרכב? 20 מעלות מעל הראש לכל נסיעה ממבצעית, יהיה לך קשה להגיע לזה עם מהלך המסרק, מנוף של זרוע ההיגוי על הנאבה ולנסות גם לתת זוית אקרמן סבירה.

במסלולים ביוון יש לא מעט סיבובי "HAIRPIN" שאם אתה לא מבצע פרובוקציה של היגוי יתר ,אתה פשוט צריך רברס ,פעמיים, בכדי להשלים את הפניה, וזה קורה ביחוד לרכבי 4X4 .
אצלי בחצר זה לא רלוונטי ,מצידי שיהיו 5 רברסים.
בבאגי אני מסתדר טוב עם 27 מעלות וכמעט אקרמן מלא, אבל שם אין ציריה מקדימה ...ואם הייתה אז היגוי של 26-24 מעלות היה המקסימום האפשרי אבל עם אפס מהלך מתלה.
אתה אומר ש 20 מעלות זה די והותר, אני באמת שלא יודע ואין לי גישה כרגע למדוד פיזית משהו שקרוב אלי , אז אני אשאל את השאלה אחרת, - כמה זווית יש לרכב 4X4, בגודל ממוצע ,מתלים נפרדים קדימה?

נמרוד
29-05-18, 13:46
מסתבר שקרוב ל30 מעלות עבור רכב שטח מודרני כמו טויוטה LC ארוך שרדיוס הסיבוב שלו 5.8 מטר.
119787

119788

talw
29-05-18, 14:00
יפה, זה מה שאני יודע בערך, בסביבות 6 מטר רדיוס סיבוב. אני גם מניח שעם מהלך פתיחה נמוך מאוד.
בכדי לשרוד לאורך זמן,ה c.v שאני מדבר עלהים יודעים להעביר מומנטים גבוהים עד לזוויות של 25 מעלות , לא כדאי יותר, מנסיון, ויכולים לספר לי סיפורים אחרים מפה ועד הודעה חדשה- אני מגביל אותם ל 24 מעלות בכדי לקבל שקט מהכיוון שלהם.
זה משאיר לי מעט היגוי לעומת מהלך , ולהיפך.
מפה באה השאלה ששאלתי, כי זה לא דומה לרכב הטיולים שלנו והתמרונים האיטיים בשבילים המשובשים, מדובר על דינמיקה של מרוץ - מהירויות אחרות וכניסה לסיבובים בצורה ״קצת אחרת״.

רני דקל
29-05-18, 14:08
יפה, זה מה שאני יודע בערך, בסביבות 6 מטר רדיוס סיבוב. אני גם מניח שעם מהלך פתיחה נמוך מאוד.
בכדי לשרוד לאורך זמן,ה c.v שאני מדבר עלהים יודעים להעביר מומנטים גבוהים עד לזוויות של 25 מעלות , לא כדאי יותר, מנסיון, ויכולים לספר לי סיפורים אחרים מפה ועד הודעה חדשה- אני מגביל אותם ל 24 מעלות בכדי לקבל שקט מהכיוון שלהם.
זה משאיר לי מעט היגוי לעומת מהלך , ולהיפך.
מפה באה השאלה ששאלתי, כי זה לא דומה לרכב הטיולים שלנו והתמרונים האיטיים בשבילים המשובשים, מדובר על דינמיקה של מרוץ - מהירויות אחרות וכניסה לסיבובים בצורה ״קצת אחרת״.
מסכים עם המשפט האחרון, אבל במיוחד במירוצי ראלי כמעט תמיד נתקלים במצבים של ברבור, או מצב שצריך לחזור למסלול אחרי טעות או להפריס פרסה ושם כבר כל מעלה שתוסיף יכולה לעשות את ההבדל בין עוד רוורס לבלי רוורס. שלא לדבר על העובדה שעוד זווית הגה יכולה גם להוות את ההבדל בין להציל את האוטו מהיגוי יתר או להסתבסב. אם זה היה תלוי בי (והניסיון שלי בהנדסת רכבי שטח קיים אבל לא גדול) הייתי מתחיל מזוויות של רכב סטנדרטי (נניח לנד קרוזר שעלה פה) וחי עם הפשרות שזה גורר ולא הפוך. במקרה הכי גרוע מגביל את מהלך המתלה או מחנך את עצמי לא לפוצץ מומנט דרך הציריות במצב קצה של היגוי ומהלך. חשבת לעבור על תמונות וסרטונים באינטרנט של T1-ים ולנתח את זווית ההיגוי המקסימלית? משם הייתי מתחיל.

talw
29-05-18, 14:44
מסכים עם המשפט האחרון, אבל במיוחד במירוצי ראלי כמעט תמיד נתקלים במצבים של ברבור, או מצב שצריך לחזור למסלול אחרי טעות או להפריס פרסה ושם כבר כל מעלה שתוסיף יכולה לעשות את ההבדל בין עוד רוורס לבלי רוורס. שלא לדבר על העובדה שעוד זווית הגה יכולה גם להוות את ההבדל בין להציל את האוטו מהיגוי יתר או להסתבסב. אם זה היה תלוי בי (והניסיון שלי בהנדסת רכבי שטח קיים אבל לא גדול) הייתי מתחיל מזוויות של רכב סטנדרטי (נניח לנד קרוזר שעלה פה) וחי עם הפשרות שזה גורר ולא הפוך. במקרה הכי גרוע מגביל את מהלך המתלה או מחנך את עצמי לא לפוצץ מומנט דרך הציריות במצב קצה של היגוי ומהלך. חשבת לעבור על תמונות וסרטונים באינטרנט של T1-ים ולנתח את זווית ההיגוי המקסימלית? משם הייתי מתחיל.

אז זהו , שפה ושם אני רואה כל מיני סרטונים, אני גם רואה איזו זווית קמבר חיובית הגלגלים מקבלים בפתיחת מתלה מלאה (מה שמקטין את הזווית ב C.V בגלגל לציריה) , עכשיו תחשוב על גלגל "35 שמקבל קמבר של כמה מעלות חיוביות ואיזה SCRUB RADIUS אתה חוטף לאורך המהלך.
אני יודע ,וגם רואים את זה בסרטונים שנותנים קמבר חיובי בפתיחה ברכבים כמו ב KOH ,ועם גלגלים של 39-40 אינטצ' ...אבל אותם כנראה מעניין יותר המהלך מאשר הגאומטריה.
אני מחפש את האמצע, בכדי לכייל קצת לפה או לשם. ואתם עוזרים ,תודה.

אגב- שם באמריקה ,הטרנד החדש ב KOH הוא מתלים נפרדים ,עם פורטלים בכל ארבע הפינות, מה שמייתר את כל הדיון הזה, הנדסות מטורפות עם חומרי עילית . אמריקה.

רני דקל
29-05-18, 15:26
אז זהו , שפה ושם אני רואה כל מיני סרטונים, אני גם רואה איזו זווית קמבר חיובית הגלגלים מקבלים בפתיחת מתלה מלאה (מה שמקטין את הזווית ב C.V בגלגל לציריה) , עכשיו תחשוב על גלגל "35 שמקבל קמבר של כמה מעלות חיוביות ואיזה SCRUB RADIUS אתה חוטף לאורך המהלך.
אני יודע ,וגם רואים את זה בסרטונים שנותנים קמבר חיובי בפתיחה ברכבים כמו ב KOH ,ועם גלגלים של 39-40 אינטצ' ...אבל אותם כנראה מעניין יותר המהלך מאשר הגאומטריה.
אני מחפש את האמצע, בכדי לכייל קצת לפה או לשם. ואתם עוזרים ,תודה.

אגב- שם באמריקה ,הטרנד החדש ב KOH הוא מתלים נפרדים ,עם פורטלים בכל ארבע הפינות, מה שמייתר את כל הדיון הזה, הנדסות מטורפות עם חומרי עילית . אמריקה.
על פניו במצבים בהם המתלה פתוח אין כמעט עומס על הגלגל כך שסקראב משתגע או קמבר הפוך הם לא כאלה נוראיים מבחינתי כי הגלגל גם ככה לא מייצר כוחות אורכיים וצידיים גדולים (לא מדבר על מצבים שאתה מתנגש במכשול עם הדופן אלא רק סיבובים\בלימות\תאוצות). לגבי KOH סדר העדיפויות נראה די בבירור - 1. שרידות 2. שרידות 3. מהלכים וקו ישר 4. גאומטריה וסיבובים

מתלים נפרדים עם פורטלים בכל פינה? נשמע לי מוכר! http://www.galuba.org/hummer/gal/12K%20shafts/IMG_3141.jpg

asafk
29-05-18, 15:53
והגלגלים 37"...

אסף.

talw
29-05-18, 16:38
על פניו במצבים בהם המתלה פתוח אין כמעט עומס על הגלגל כך שסקראב משתגע או קמבר הפוך הם לא כאלה נוראיים מבחינתי כי הגלגל גם ככה לא מייצר כוחות אורכיים וצידיים גדולים (לא מדבר על מצבים שאתה מתנגש במכשול עם הדופן אלא רק סיבובים\בלימות\תאוצות). לגבי KOH סדר העדיפויות נראה די בבירור - 1. שרידות 2. שרידות 3. מהלכים וקו ישר 4. גאומטריה וסיבובים

מתלים נפרדים עם פורטלים בכל פינה? נשמע לי מוכר! http://www.galuba.org/hummer/gal/12K%20shafts/IMG_3141.jpg

דיברת קודם על מצבים קיצוניים ״בהיגוי חרום״ והחשיבות בעוד קצת זווית למקרי קצה,ויש משהו בדברים שצריך לקחת בחשבון,עכשיו אתה מזלזל במצבי חרום של גאומטריית מתלה[emoji12]- כגון מקרים של נחיתה על גלגל קדמי אחד, וזה קורה הרבה, אילו כוחות מועברים לשלדה מהגלגל דרך המתלה כאשר הגלגל בעצם מתנגד לסגירת המתלה עקב הscrub.(איך קוראים לזה בעברית?).

רני דקל
29-05-18, 17:23
דיברת קודם על מצבים קיצוניים ״בהיגוי חרום״ והחשיבות בעוד קצת זווית למקרי קצה,ויש משהו בדברים שצריך לקחת בחשבון,עכשיו אתה מזלזל במצבי חרום של גאומטריית מתלה[emoji12]- כגון מקרים של נחיתה על גלגל קדמי אחד, וזה קורה הרבה, אילו כוחות מועברים לשלדה מהגלגל דרך המתלה כאשר הגלגל בעצם מתנגד לסגירת המתלה עקב הscrub.(איך קוראים לזה בעברית?).
אם נחלק את ההערה שלך לשני חלקים אז יש בעיה אחת של קמבר חיובי בנחיתה מבחינה דינמית שאז אני לא כל כך מבין מה הבעיה כי הקמבר החיובי כביכול מפעיל קצת "דחף קמבר" ("camber thrust") ובעצם מפעיל כח היגוי חלש שמחזיר את הצד הגבוה לרצפה (גם אם בכמויות שנראות לי די זניחות). כמו שאמרתי קודם, המצב בו המתלה פתוח הוא מצב בו גם ככה לא קיים עומס אנכי מספיק גדול על הצמיג כדי לגרום לכך שפקודות היגוי או תאוצה יתנו אפקט חזק, כלומר לדעתי אין הרבה מה להרוויח שם מבחינת ביצועים - תעשה קמבר מיטבי במצב הזה אומר שתהיה בקמבר מיטבי במצב בו הרכב נמצא מעט מאד זמן לאורך קטע מדוד.
הבעיה הנוספת שאתה מעלה היא בעיה של חוזק מכלולים בעת נחיתה בזווית עקומה על גלגל אחד. אני מגיע מאסקולה שקודם כל מתכננים לגאומטריה ורק אח"כ לחוזק. כלומר אני לא אבנה גאומטריה שמקטינה את הכוחות העוברים במתלים אלא אתכנן מספיק חזק כדי לעמוד בעומסים שהגאומטריה שבחרתי הביאה עלי. במילים אחרות אם חסר לך חוזק תוסיף חוזק מה אתה רוצה ממני ;):confused:

talw
29-05-18, 17:29
מה זאת אומרת מה אני רוצה?
אני רוצה הכל , ובייחוד שיהיה קל , ולא כמו אפרייט של האמר.[emoji6]

רני דקל
29-05-18, 17:42
http://www.racecar-engineering.com/wp-content/uploads/2015/01/upmac909.jpg
מה זאת אומרת מה אני רוצה?
אני רוצה הכל , ובייחוד שיהיה קל , ולא כמו אפרייט של האמר.[emoji6]
אין בעיה, מקווה שהכנת את מנהל הבנק שלך :)

119790
http://www.racecar-engineering.com/wp-content/uploads/2015/01/upmac909.jpg

asafk
29-05-18, 18:00
דווקא האמר הוא דוגמה נהדרת לתכנון טוב ויסודי.
קודם כל גאומטריה אחר כך חוזק.
זה שבסוף מעמיסים אותו בעומס יתר זה סיפור אחר, אבל הדגם המקורי היה אפילו 'ספורטיבי'. התכנון שלו בהחלט התכתב עם והשפיע על מכוניות למירוצי מדבר. והוא היה מהפכני. מי בכלל חשב על 'ג'יפ' עם גלגלים 37" קודם..?
התחומים (צבאי ומירוצים) מאוד דומים, גם מאוד שונים, אבל בתערוכה הצבאית הקרובה בטוח יהיו רעיונות חדשים שלקוחים מהספורט המוטורי וכאלו שיאומצו לספורט מוטורי.
(זה קורה, אגב, בעוד שבועיים).

עכשיו חזרה לדיון.
זוויות העבודה של הבירפילדים ברוב הציריות הקדמיות נגזרות מחוזק בקצה של הבירפילד כשהגלילים הכי רחוקים והחומר הכי דק.
תחת ההבנה הזו אם תמצא בירפילד עם יותר מהלך אתה יכול לנצל אותו לזווית גדולה יותר או להישאר בזוויות היגוי קטנות ולהרוויח חוזק.
אתה לא בונה רכב עבירות. מה הסיכוי שתאלץ להעביר המון מומנט מגלגל קדמי תחת עומס גדול ובהפניה מלאה? זה לא אמור לקרות בכלל. מצד שני הפניית הגה מלאה בעומס נמוך של תמרון על וליד השביל יהיו גם יהיו. אז כדאי לתת כמה זוית הגה שרק אפשר. טכנית. המגבלות הבירפילד.

אסף.

רני דקל
29-05-18, 18:06
דווקא האמר הוא דוגמה נהדרת לתכנון טוב ויסודי.
קודם כל גאומטריה אחר כך חוזק.
זה שבסוף מעמיסים אותו בעומס יתר זה סיפור אחר, אבל הדגם המקורי היה אפילו 'ספורטיבי'. התכנון שלו בהחלט התכתב עם והשפיע על מכוניות למירוצי מדבר. והוא היה מהפכני. מי בכלל חשב על 'ג'יפ' עם גלגלים 37" קודם..?

אל תשכח את המנוע הקדמי מרכזי!

tom_1001
29-05-18, 19:08
היי טל כמה כללים שלמדתי מהsol t1

כדאיי להגדיל את הזרועות כמה שניתן, אני לא יודע מה אתה בדיוק מתכנן ועבור איזה תקנון אך אם אינך מוגבל לתקנון כזה או אחר הייתי חוקר את רכבי ה"pro 4x4" האמריקאים
600 כ"ס, מנוע מרכזי קדמי וסרן אחורי, תוכל לראות שמלפנים ממרכזים את הדפרנציאל
והמנוע לא תמיד יושב במרכז הרכב...
מעבר לכל היתרונות של משולשים ארוכים ככל האפשר ( ואני מניח שאתה יודע) אתה גם מוריד עומס מהציריות.

לגבי רדיוס סיבוב, בסול יש קוטר 11 מטר +- כאשר הציריה מוגבלת ל25 מעלות
זה עובד יפה, לא בדקתי את הרכב עם 400 כ"ס...

הקוטר הזה מספיק לפי דעתי, זה קוטר של מיצובישי פג׳רו קינג... אגב לרז והילל לדוגמה יש קוטר סיבוב של פג׳רו קינג ארוך ונראה שהם מסתדרים יופי

מה שיותר חשוב בדינמיקה של רכב המירוץ זאת היכולת לסובב את הרכב במהירות איטית עם בלם יד הידראולי.
פעם שמעתי כלל אצבע. שלקחתי איתי לחיים : ) מפי ג׳אן לואי שלסר בכבודו ובעצמו הוא אמר , " אם בזמן מירוץ אתה מסובב את ההגה יותר מחצי סיבוב כנראה שאתה נוסע לאט"

שים לב לחוקיות במרוצי בwrc ככל שהסיבוב איטי יותר משתמשים בבלם יד, ככל שהוא מהיר יותר מסובבים את הרכב על ידי הורדת גז והיגוי מהיר.
( במהירות גבוהה לא מסובבים רכב עם גז)

עוד דבר חשוב הוא שההגה יהיה קצר, לא יותר מסיבוב וחצי אחרת זאת לא מכונית מרוץ.

מקווה שעזרתי : )

ועכשיו שאלה, כמה מהלך מתלה אתה מתכנן?

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180529/2f7311b626a2d6981ecdaab583f489ce.jpg

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

talw
29-05-18, 23:17
איזור ה 40 ס״מ , מרוחב של 210.

tombril
30-05-18, 18:43
אצלנו היה מהלך מתלה מוגבל ל25, בפועל היה 37 מלפנים, מאחור הדפרציאל היה ממורכז, כבר היה 45 סמ מהלך

בקיצור נראה שאתה בכיוון סביר אם אתה נשאר ב24 מעלות, תלוי איזה גלגל תלוי ותלוי ותלוי..

בהצלחה.

talw
30-05-18, 19:17
בכדי שיהיה יותר ברור, כשאני מציין 40 ס"מ מהלך מ 210 ס"מ רוחב, אני מתכוון לזווית ציריה של 16 מעלות + זווית היגוי של 20 מעלות = זווית C.V משוקללת של 24.5 מעלות . בסיס גלגלים 270 ס"מ - נותן רדיוס של 8.4 מטר בערך.
תודה

talw
19-10-18, 09:43
121434

מחשבות רבות בלב איש...
מצאתי CV 934 שיודע לעבוד ב 40 מעלות- FIX CV - ללא מהלך פנימה והחוצה, מה שמשאיר לי רק CV אחד בצד הדיפרנציאל שיודע לתת מהלך, דבר שבכדי לנצל מהלך מתלה אפקטיבי מצריך דיוק עילאי בגאומטריה של המתלה,כי אחרת ג'ולות של CVים מצופות בגריז שחור ירדפו אחרי.
התמונה למעלה לקוחה מהרשת, רעיון יפה מאוד לטובת הגיאומטריה של המתלה, המשולש התחתון כמעט במרכז הCV -שיפור ניכר של ציר הגלגול.
בד"כ המשולש התחתון מחובר לאפרייט הרבה יותר נמוך מהנקודה הזו, מה שגורם לו למנח התחלתי בזווית כלפי האדמה ,גם גורם להרמת מרכז הגלגול ,JACKING ובכלל מקשה על תכנון של שינויי זווית קמבר ומקביליות לטובת מהלך הציריה.
החיסרון הוא תוספת המשקל...הערכה גסה שלי ,לפני תכנון מדוייק - אפרייט מרוץ שיודע להחזיק גלגל "35,ברכב מאוזן ששוקל בסביבות 1700 ק"ג ,התוספת בסביבות 5 ק"ג לאפרייט ועוד 3 ק"ג לתצורה של משולש תחתון כזה.

מה אומרים ?
שיפור הגאומטריה שווה את המשקל והמורכבות ?

121435

tom_1001
24-10-18, 19:01
היי טל אהבתי את רעיון,
אומר את דעתי האישית,
אני חושב שהשיקול צריך להתבסס על הגישה התכנונית, אם מדובר ברכב עבירות בו הכל צריך להיות כמעט בלתי שביר אז לא הייתי הולך על תצורה כזאת מכיוון שהיא פריקה ושבירה יותר, כנל רכב ראלי רייד.

אם מדובר על רכב למרוצים קצרים בהם צריך למצות כמה שניתן מהביצועים של הרכב בין היתר מהלך מתלה + ישנה אפשרויות רבות לערוך ביקורת על הרכב בין מקצה למקצה אז אולי הייתי שוקל זאת, שים לב שהגישה האישית שלי לתכנון רכב מתבססת על סוג המרוצים בו אתה מתעתד להשתמש בו.

במתלה הזה קיימות מספר רב של נקודות תחזוקה, צורך להחליף הרבה מיסבים יקרים בכל החלפה. השאלה אם לאורך זמן זה לא עולה כמו צירייה איכותית ב2000 דולר שתחזיק לפחות 10,000 קמ של מרוצים.
אינני יודע, סתם נקודה למחשבה.

asafk
24-10-18, 20:31
הגיאומטריה צריכה להוביל לדעתי. כלומר הביצועים של המתלים.
ואם זה יוצר בעיית משקל או סיבוך יתר - או שתבין מחדש את הגיאומטריה הרצויה (מה שיחזיר אותנו לשאלה מה רדיוס הסיבוב הנדרש מהתחלת הדיון) או שתסחוב את המשקל ותקריב ביצועים אחרים. עם המשקל הלא מוקפץ העודף, אני חושב שאפשר להתמודד על ידי שינויים אחרים בתדרי המתלה.
אישית אני חושב שמקדמי בטחון במכונית מירוץ צריכים להיות קטנים, אבל לעבוד מחוץ למעטפת הזוויות של ציריה זה לא לעבוד במקדם בטחון נמוך, אלא לחפש את הכשל הבטוח.

אסף.

נמרוד
24-10-18, 20:43
טל לא הבנתי מה אתה שואל או מראה בהודעה #22.

talw
24-10-18, 21:25
טום, לדעתי החלק שסובל הוא המקשר בין המשולש לאפרייט-על החוזק המבני שלו צריך לחשוב טוב. מבחינת יוניבולים ,דווקא המאמצים מתחלקים יותר ביניהם מאשר באפרייט סטנדרטי בעל שני יוניבולים.
המטרה היא רכב לראלי רייד שיודע גם לרוץ בהדוקים.
אסף, חס וחלילה לחרוג מזוויות ומהלכים מקסימליים של הCVים ,בנושא הזה אני שמרן מאוד. תמיד גם משתדל לתכנן עם מוצרי עילית. לדעתי הרעיון של המתלה הזה שווה ניסוי.
נמרוד, ציר קינגפין עובר דרך שלוש יוניבולים - משולש עליון ושני היוניבולים התחתונים של האפרייט, בינהם,על הקו הזה יושב ה CV - ציר ההיגוי.
המשחק של הקמבר הוא סביב שני היוניבולים שיושבים על החלק שמחבר את המשולש התחתון לאפרייט ,משני הצדדים.
כשמהלך הציריה מוגבל ואתה רוצה להרוויח כמה שיותר מהלך מתלה וגם אפשרות לשינויי קמבר ,אתה רוצה שציר המשולש באפרייט יהיה קרוב ככל האפשר למרכז הCV בגובה, כמובן שבצד חיבור המשולש לשלדה צריך לדאוג למרחק שווה בגובה...
בנוסף גם גובה חיבור זה של המשולש לאפרייט תורם למיתון הזווית שלו וטובת מרכז הגלגול וניהולו,כמו כן למרווח גחון.
השאלה שלי הייתה על תוספת המשקל,כי ברורה לי יתרונותיה של הגאומטריה ומורכבות התכנון.שאלתי כי אני מחפש חיזוקים להחלטה או מצד שני סטירת לחי מצלצלת על אספקט שלא חשבתי עליו עדיין...

נמרוד
31-10-18, 15:11
טל, זה תכן מעניין מאד. מה שאני מבין מהתמונה זה שהמתכנן יצר מיסב כדורי וירטואלי סביב הצירייה, שמורכב מארבע מיסבים נפרדים. שניים כדוריים ועוד שניים בצדדים שאני לא מזהה בדיוק.

לי זה נראה הנדסת יתר, גם משקל וגם מורכבות. לטובת מה? הגדלת מרווח גחון?

talw
01-11-18, 14:38
טל, זה תכן מעניין מאד. מה שאני מבין מהתמונה זה שהמתכנן יצר מיסב כדורי וירטואלי סביב הצירייה, שמורכב מארבע מיסבים נפרדים. שניים כדוריים ועוד שניים בצדדים שאני לא מזהה בדיוק.

לי זה נראה הנדסת יתר, גם משקל וגם מורכבות. לטובת מה? הגדלת מרווח גחון?

כן, מעניין,לא סתם אני דלוק עליו.
כפי שרשמתי בהודעות הקודמות ,לא רק מרווח גחון, אלא הורדת מרכז הגלגול נמוך יותר ללא מאמץ יתר גאומטרי, גם יותר אפשרויות משחק עם הקמבר מהסיבה שה CV קרוב מאוד למרכז (היגוי+קמבר) מה שלא "צורך" מהלך ציריה, ועוד אספקט חשוב הוא שהמשולש התחתון נמצא במנח התחלתי כמעט מקביל לריצפה ובניגוד למשולשים עם שיפוע שמובילים לJACKING ,אני מקווה שאני מובן.
אגב, בתמונות לא רואים את ה CV, הוא אמור להיות באמצע הצירים פחות או יותר , בתמונות הנ"ל הוא אמור להיות מחובר לגיר פלנטרי שיושב בתוך האפרייט ואמור לסובב גלגל "40...KOH

נמרוד
01-11-18, 16:49
אתה דלוק על הרעיון?

תרשה לי להסיט אותך לכיוונים חיוביים יותר. כמה הרכב שוקל? בסך הכל, מוכן למרוץ.

talw
01-11-18, 17:03
אם אתה הולך לשלוח אותי לכיוונים של SBS כלשהו ,אל תטרח, חבל על הזמן שלי ושלך, -אני נהנה יותר מהתכנון והמוצר המוגמר שיושב אצלי בחצר, תאמין לי הכוס קפה או הבקבוק בירה יותר טעימים כשיושבים מולו ובוהים בצהרי יום שישי, וזה מה שנשאר בסופו של דבר.
הלאה, כפי שרשמתי קודם , השאיפה היא 1700 ק"ג ללא אנשים, מוכן למרוץ, את זה אמורים לדחוף 640 סוסים עם 90 קג"מ שמתחילים נמוך, 4X4 גלגלים "35.

נמרוד
01-11-18, 17:23
בכלל לא, נהפוך הוא. שים לך כיעד 1,200 ק"ג. זה אתגר הנדסי אמיתי, והתמורה בביצועים לאין ערוך יותר חשובה.

talw
01-11-18, 17:31
בכלל לא, נהפוך הוא. שים לך כיעד 1,200 ק"ג. זה אתגר הנדסי אמיתי, והתמורה בביצועים לאין ערוך יותר חשובה.

ברור, אבל אם נהיה ריאלים , בהתחשב במימדי הרכב ומשקל המכלולים הנתון , יעד של 1500 ק"ג הוא בר השגה עם מחיר יקר מאוד של חומרים .
על 1200 ק"ג אין בכלל מה לדבר,זה כבר בתחום של נאס"א וכאלה.

נמרוד
01-11-18, 17:37
חולק על דעתך.

talw
01-11-18, 17:47
אני מחזיר אותך אחורה מעט, הגלגל הוא "35 -מפה נגזרים כל חוזקם (ומשקלם!) של המכלולים אחורה עד למנוע.
הרכב אמור להיות רכב ראלי רייד ,יש הבדל עצום בין מכלולים של רכב בעל גלגל של "31- "32 לבין גלגל "35 .
רכב ראלי הגיוני שישקול 1200 ק"ג מקסימום, אין ויכוח בכלל.

-->