PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם יש ססמולוג בקהל ? (גיא מתכונן לרעידת אדמה)

גיא
27-05-18, 10:43
שאלה שטורדת אותי לאחרונה ...

מה קורה אם רעידת האדמה שכולם חוזים תקרה בדיוק כשאני בטיול במדבר.

האם ההרים האלו צפויים יותר לרעוד או פחות ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

אומי5
27-05-18, 10:46
לא ססמולג אבל פעם ראיתי אחד.
תאורטית אם תהייה באזור שטוח ורחוק ממתלולים או צוקים סיכויי ההשרדות עולים . רוב ההרוגים ברעידות אדמה מתים ממבנים שקרסו עליהם.

מצד שני.... אם תפצע אף אחד לא יהיה פנוי לחפש אותך שם.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

איל מ
27-05-18, 10:47
אם אתה באזור אילת או הערבה אז במידה והתזוזה היא מהשבר הסורי אפריקאי אז כן.
מצד שני,
אם אתה לא בציר הררי צר, או מתחת למצוק,
כנראה שיותר בטוח במדבר מאשר בעיר. בטח ובטח עם איך שקבלנים במדינה הזאת בונים בניינים וחניונים תת"ק.

יובל48
27-05-18, 11:09
זהו? האיום האירני מאחוריך ויש לך דאגה חדשה?

k9.amit
27-05-18, 11:12
לא ססמולוג, אבל סטודנט שנה א' לגיאולוגיה שבדיוק יש לו מבחן על רעידות אדמה עוד שלושה שבועות...

בגדול, לשאלה שלך אין באמת תשובה. החשש מרעידת אדמה בישראל נובע מהתזוזה של בקע ים המלח.
רעידת אדמה מתרחשת כאשר הלחץ בין שני הלוחות הטקטוניים שמתחככים אחד בשני משתחרר, ופרץ האנרגיה הזה משתחרר.
נראה לי שלהיכנס יותר מדי לפרטים זה לא באמת מעניין במיוחד, אבל בגדול בקע ים המלח "תקוע" במספר מקומות לאורך הבקע, ואיפה הרעידה תשפיע בצורה הדרסטית ביותר מאוד תלוי באיפה יתפרץ אותו שחרור אנרגיה. למשל, ברעידה המשמעותית האחרונה, המקום שחטף את מירב העוצמה היתה בכלל העיר צפת, ולא אף מקום שקרוב למדבר.

בכל מקרה, כמו שכתבו לפני באמת החשש מקריסת הרים הרבה יותר נמוך מהחשש לקריסת בניינים, ולכן אם אתה שואל אותי, אני מעדיף להיות במדבר באותו זמן ולא באיזה בניין...

ד"א, אני מאמין שהשאלה שלך נובעת מזה, אבל רעידות אדמה אי אפשר לחזות, אלא רק בצורה סטטיסטית. בארץ ישראל ישנן 2 רעידות אדמה משמעותיות מתועדות במרווח של אם אני לא טועה 90 שנה (1927 ו-1830 ומשהו...) ככה שכולם ציפו לאיזה רכש משמעותי ב-2017, שלא הגיע..
אז כרגע מחכים.

נדב42
27-05-18, 11:35
הסכנה ממשהו שאתה לא רואה קיימת רק באזור השבר הפעיל עצמו, ובארץ מדובר על בקע ים המלח (כלומר כביש 90 וסביבתו הקרובה). באזור ים המלח יש גם את הסכנה של פריצת בולענים חדשים.

בכל מקום אחר, הסכנה היא רק ממשהו שייפול עליך בגלל הטלטולים, ואני נוטה להסכים שעדיף להיות בקרבת מבנים גיאולוגיים וותיקים במדבר מאשר בקרבת מבנים מעשה ידי אדם ...

avikkllk
27-05-18, 11:37
מי זה מחכים? אני לא מחכה היא יכולה לא להגיע
וברצינות ממתי יש דיבור על רעידת אדמה ? לא ראיתי כתבה או מלל אחד בשום אתר מפורסם

ד ו ר ו ן
27-05-18, 11:44
שאלה שטורדת אותי לאחרונה ...

מה קורה אם רעידת האדמה שכולם חוזים תקרה בדיוק כשאני בטיול במדבר.
האם ההרים האלו צפויים יותר לרעוד או פחות ?
תתחיל לקרוא ברשת על גלי S וגלי P, קח מפה גיאולוגית+פדולוגית של המסלול, תבין האם אתה בפוטנציאל הנחתה או התגברות, ותוכל להתחיל לחשוב על הסבירות למידת העוצמה במיקום הספציפי בו תהיה, בהנחה שאתה יודע מראש היכן המוקד ומה המרחק שלך ממנו.

איחלתי למטייל בהצלחה..

הייתי דואג יותר לא להפגע מנהגים בכביש סביבי.

shachar
27-05-18, 11:45
לא ססמולוג, אבל סטודנט שנה א' לגיאולוגיה שבדיוק יש לו מבחן על רעידות אדמה עוד שלושה שבועות....

אז תעדכן עוד שלושה שבועות אם ניתן להתייחסת לתשובה שלך.. :-)

בהצלחה

יונתןמצפה
27-05-18, 11:47
מיד אחרי איזו רעידת אדמה חזקה יחסית (שאני לא זוכר מתי היתה, אבל בשנים האחרונות), זיהינו במספר מקומות מוכרים וידועים בולדרים וחלקי קירות שקרסו, חלקם ממש על השביל. כך שלשאלה שלך יש בסיס.
בגדול, מה שצפוי לקרוס ולסכן אותך יהיה מה שנראה לך לא מאוד יציב ונמצא מעליך. הגיוני בסה"כ.
בולדרים ואף גושי סלע גדולים במצוק, קירות קונגלומרט גבוהים (תלכיד נחלים), שהם תמיד מסוכנים אגב, קולוביום (דרדרות סלע במדרונות תלולים ומצוקיים) וכד'. כל אלו צפויים לקרוס או לזוז כתוצאה מהרעד ולכן פוטנציאלית גם להיות מסוכנים. אלו המקומות שהייתי מנסה להתרחק מהם בזמן רעש.
מה שכן, סטטיסטית, באותה מידה יכולת לשאול איפה להתחבא כשמטאוריט יפגע בכדור הארץ כי אני לא מכיר בארץ נפגעים מרעידת אדמה ששהו בשטח בזמן הרעש (בחול דווקה כן).

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

ד ו ר ו ן
27-05-18, 11:49
ד"א, אני מאמין שהשאלה שלך נובעת מזה, אבל רעידות אדמה אי אפשר לחזות, אלא רק בצורה סטטיסטית. בארץ ישראל ישנן 2 רעידות אדמה משמעותיות מתועדות במרווח של אם אני לא טועה 90 שנה (1927 ו-1830 ומשהו...) ככה שכולם ציפו לאיזה רכש משמעותי ב-2017, שלא הגיע..
אז כרגע מחכים.
זה לא שבישראל יש 2 רעידות משמעותיות בטווח הזה, אלא שהגדירו את רמת הסיכון ע״י מרווחי חזרה סטטיסטיים שמתארים שילוב של עוצמה וחזרתיות.

כלומר, 2 אירועים רציפים סמוכים של ״פעם בחמישים שנה״ יכולים להיות לא פחות הרסניים (בראשונה היסודות רק נסדקו/התערערו, אבל הבניין/המצוק לא נפלו, וברעידה השנייה כן התמוטטו כי המבנה נחלש).

נהוג להגדיר גם מבחינה הנדסית כי אירוע של פעם במאה שנה הוא עוצמתי וחריג.

ומצד שני הסבירות להתרחשותו נמוכה, או במילים אחרות ״לא במשמרת שלי״.

מסיבה זו בין השאר, ראש הכפר ביפן ש״בזבז״ את כל תקציב התשתיות בכהונתו על מגן צונאמי היה ללעג ולקלס, שנים רבות גם לאחר מותו, ורגע אחרי הצונאמי האחרון, בו הכפר ניצל, כולם באו לנשק לו את המצבה ולהתנצל.

באותה מידה הוא יכול היה להשאר הבדיחה של הכפר לעוד 100שנה.

גיא
27-05-18, 12:30
תודה על התגובות ..

לגבי מי זה שמחכה .. אז לא יודע איפה התחבאת בשנים האחרונות אבל אני שומע ברדיו ( למשל רזי ברקאי ) באתרי האינטרנט וגם בהרצאות ששמעתי במד"א לפני עשור בערך על תחזיות והכנות של האי-מוכנות של העורף לתרחיש רעידת אדמה שסטטיסטית צפוייה בכל רגע בין עכשיו לשנים הקרובות.

לגבי למה אני שואל .. אז בטיולים האחרונים לנחל נקרות ולמאסיב האילתי ראתה האשה והעלתה את השאלה המון שברי הר מפוזרים סביב שנראה שהם דיי חדשים. ומדובר על חצץ בגודל מנוע של אוטו ועד לסלעים בגודל בניין ממוצע ..

זכור לי אסון שבו נקבר נער בטיול צופים תחת התמוטטות של גדת נחל או משהו וסיפרתי לה על זה .. ויחד עם לינה של מספר פעמים בעידן ליד הקיר ( צל עד הצהריים ) .. זרע המחשבה ניטע והחל משריש ..

זה הכל ..

shachar
27-05-18, 12:36
כמה אתה רוצה למשכן את עצמך לסטטיסטיקה?

התחת הציבורי הוא ענק, ואין מספיק בשביל לכסות אותו מהכל.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

k9.amit
27-05-18, 12:42
זה לא שבישראל יש 2 רעידות משמעותיות בטווח הזה, אלא שהגדירו את רמת הסיכון ע״י מרווחי חזרה סטטיסטיים שמתארים שילוב של עוצמה וחזרתיות.

כלומר, 2 אירועים רציפים סמוכים של ״פעם בחמישים שנה״ יכולים להיות לא פחות הרסניים (בראשונה היסודות רק נסדקו/התערערו, אבל הבניין/המצוק לא נפלו, וברעידה השנייה כן התמוטטו כי המבנה נחלש).

נהוג להגדיר גם מבחינה הנדסית כי אירוע של פעם במאה שנה הוא עוצמתי וחריג.

ומצד שני הסבירות להתרחשותו נמוכה, או במילים אחרות ״לא במשמרת שלי״.

מסיבה זו בין השאר, ראש הכפר ביפן ש״בזבז״ את כל תקציב התשתיות בכהונתו על מגן צונאמי היה ללעג ולקלס, שנים רבות גם לאחר מותו, ורגע אחרי הצונאמי האחרון, בו הכפר ניצל, כולם באו לנשק לו את המצבה ולהתנצל.

באותה מידה הוא יכול היה להשאר הבדיחה של הכפר לעוד 100שנה.אני חושב שאנחנו מסכימים.
מה שהתכוונתי, זה שבישראל ישנן שתי רעידות משמעותיות מתועדות. המתועדות חשוב פה.

מכיוון שלחזות רעידה אנחנו עדיין לא יודעים, וכל מחקרי הצפייה בהתנהגות שונה של חיות לפני רעידה וכדו' התגלו כשטויות, הדבר היחיד שאנחנו יכולים להתייחס אליו הוא הסטטיסטיקה.
ובגלל שמספר המקרים המתועדים באזורנו כל כך נמוך, ברור שהסטיית תקן משמעותית, והצפי לרעידה כל 70 שנה הוא לא מדויק בעליל.

ד"א גלי P ו-S הם אומנם הגלים הראשונים שמגיעים מהרעידה, אבל ההרס נגרם בד"כ דווקא מגלי הריילי והלאב שבאים אחריהם. אבל זה כבר באמת תלוי בהמון גורמים ומיותר לדיון הזה.

ואכן בסוף, כמו שכולם אומרים, נראה לי שיש יותר סיכוי להיפגע בשטח מכל גורם אחר מאשר מרעידת אדמה...

יונתןמצפה
27-05-18, 12:57
זכור לי אסון שבו נקבר נער בטיול צופים תחת התמוטטות של גדת נחל או משהו וסיפרתי לה על זה .. ויחד עם לינה של מספר פעמים בעידן ליד הקיר ( צל עד הצהריים ) .. זרע המחשבה ניטע והחל משריש ..

זה הכל ..

וזו אולי הנקודה החשובה בדיון.
שהייה, ובמיוחד לינה, מתחת לקירות קונגלומרט גבוהים מסוכנת באופן ממשי. לא תיאורטית.
הקירות האלו קורסים, ואם אתה מתחת אין לך סיכוי. יש כמה מקומות כאלו שמטיילים נוטים לישון מתחתם בלי מודעות לסיכון.
הצל אמנם מפתה אבל הסיכון לא סביר.

גיא
27-05-18, 13:06
וזו אולי הנקודה החשובה בדיון.
שהייה, ובמיוחד לינה, מתחת לקירות קונגלומרט גבוהים מסוכנת באופן ממשי. לא תיאורטית.
הקירות האלו קורסים, ואם אתה מתחת אין לך סיכוי. יש כמה מקומות כאלו שמטיילים נוטים לישון מתחתם בלי מודעות לסיכון.
הצל אמנם מפתה אבל הסיכון לא סביר.

יש מקומות שאתה יכול לתת נ.צ. שלהם שמסוכנים באופן מוחשי ?

יונתןמצפה
27-05-18, 13:09
כל קיר של קונגלומרט נחשב מסוכן. ככל שהוא יותר גבוה כך הוא מסוכן.
יש כמה קירות כאלו למשל במיצד זוהר.
הדוגמה של חניון עידן גם נכונה.
לא זוכר כרגע עוד אבל זה מאוד פשוט, צריך רק להסתכל ובמידת הצורך לשים את האוהל עוד כמה מטרים רחוק יותר.

נדב42
27-05-18, 13:14
אתה לא צריך נקודות ציון, אלא חוש אחריות בסיסי ולדעת מה זה קונגלומרט...
(בפשטות: נראה כמו אבן חול שמשובצים בה סלעים מעוגלים בגדלים שונים)

שלחתי לך קישור בפרטי למישהי שתוכל לתת לך את כל התשובות לשאלותיך בגזרה הזו
(היא לא זמינה לקהל הרחב ולכן לא פורסם בפומבי ...)

ד ו ר ו ן
27-05-18, 14:40
ד"א גלי P ו-S הם אומנם הגלים הראשונים שמגיעים מהרעידה,..
זה מה שצריך לעניין אותך כשאתה בחוץ.
האם אתה באזור סיכון בגלל ההצלפה, או שאתה בשטח הנחתה של הגל.

בהצלפה, דברים סביבך יכולים לעוף/להתמוטט.

אחרי השמחה וששון של ההתחלה, אח עבר בשלום, תתחיל לחפש אזור טוב יותר מאיפה שאתה כעת..

גיא
27-05-18, 18:03
זה מה שצריך לעניין אותך כשאתה בחוץ.
האם אתה באזור סיכון בגלל ההצלפה, או שאתה בשטח הנחתה של הגל.

בהצלפה, דברים סביבך יכולים לעוף/להתמוטט.

אחרי השמחה וששון של ההתחלה, אח עבר בשלום, תתחיל לחפש אזור טוב יותר מאיפה שאתה כעת..

כמה זמן יהיה ( בערך ) בין לבין ?

אגב, זה מתקשר לעוד כמה דברים שעולים פה מידי פעם כמו למשל מכשירי קשר, אגירת מים ומכונה לעישון פסטרמה בחצר שכידוע נחשבת לאחת מאמהות המזון.

ד ו ר ו ן
27-05-18, 18:29

מורכב מידי לחיזוי.

איל מ
27-05-18, 18:47

אגב, זה מתקשר לעוד כמה דברים שעולים פה מידי פעם כמו למשל מכשירי קשר, אגירת מים ומכונה לעישון פסטרמה בחצר שכידוע נחשבת לאחת מאמהות המזון.

רכס שולח לך פוסטים ואתה מפרסם?
(-;

גיא
27-05-18, 19:19
לא. אני לא בקשר איתו למעשה מעולם לא פגשתי אותו.

אני לא פנאט שאוגר מזון ל 30 שנה במקלט אטומי ... מצד שני אני חושב שזה טיפשי להתעלם לחלוטין ולסמוך על המערכות שיקרסו מיד לחלוטין ברגע האמת. בעיקר לאור ההבנה שהמערכות לא מוכנות ואכן יקרסו מייד ברגע האמת.

למי שהיה מנותק. אז ישנו תרחיש אפשרי שבו האסון הזה הוא כל כך כולל שהמדינה מתפרקת לגמרי. גם הצבא לא יוכל לתת סיוע. ואז יבקשו עזרה מהשכנים .... למרות שגם הם מין הסתם יהיו קרוסים לגמרי. לפחות זה מה שדברו עליו השוטרים שהנחו את הכנס ההוא. אז עד שיגיע הסופר טאנקר .... כדאי שיהיו כמה שישיות במחסן. וכמה ליטרים 95 לבנזיניה. זאת דעתי לפחות.

asafk
27-05-18, 20:40
לא נעים להודות אבל אני גולש וחבר גם בפורום רכב צבאי אמריקאי.
שם יש חבורה שלמה של טיפוסים ש'מתכוננים'. הם מתכוננים לאירוע SHTF ומכינים רכב BUG OUT. במשך השנים רוב חברי הפורום הנורמליים הסתלבטו עליהם אבל הם המשיכו ממש בדיקות להכין כלי רכב צבאיים ישנים עם נגררים ועליו צידה ומקורות אנרגיה.
ואז קרה ההוריקן הראשון. וכעבור כמה שנים וקרה השני. והם היו הגיבורים של הקהילות שלהם, חילצו המון אנשים מאזור האסון, סייעו במזון שתיה ואנרגיה, ובאופן כללי הצילו את המצב עבור הרבה אנשים.
ויותר אף אחד לא צוחק עליהם.....

מה שכמובן מעלה את סוגיית ההתכוננות לאירוע SHTF מקומי. אירוע שבו הממשל המרכזי לא נותן מענה מכל סיבה שהיא ואנחנו צריכים להסתדר לבד. לשם כך יש להכין רכב מתאים צידה ונשק.
שנפתח פורום 'התכוננות' ??

אסף.

avikkllk
27-05-18, 20:46
זה יפה אבל אנחנו זה לא אמריקה
האקלים פה שונה לחלוטין
נראה לי שהלכתם קצת רחוק מידי

גיא
27-05-18, 21:02
פה לא אמריקה. נכון.

אבל !!

תרשה לי להיות זה שצוחקים עליו.

אתה זוכר אבי שכל מנגנוני הממשל פה פועלים על כוח עזר ? מתנדבי הקהילה ?
החל ממשטרה ומד׳א וכב׳א ודרך פעילי לתת מכל הלב לחגים לעניים לחולים ולמסכנים ? לתרום בגדים וכו.... בארועי שלג מתנדבי הסעה ליולדות מתנדבי פיזןר עיתונים וכו׳

במקרה של שלג יומיים. זה כיף וכולנו גברברים עם 4 על 4 אבל במקרה של רעידת אדמה נוסח סרטי אסונות של הוליווד ... אתה לא תיסע להתנדב בפיזור עיתונים. אתה תנסה נואשות להגיע לילדים שלך. לאשתך. לאסוף אותם ולהגן עליהם.

להגן עליהם בפני חולרות עם רגליים ובלי רגליים ...

ולא יהיה מי שיבוא להגן עליהם .. רק אתה.

הצבא יהיה עסוק וכבא יהיה עסוק והמשטרה .. טוב. עליהם לא מדברים.

יונתןמצפה
27-05-18, 21:14
הסנריו הזה הוא בדיוק מה שמתכוננים אליו ברמת השלטון המקומי. ההבנה היא בדיוק זה בכל תרחיש ריאלי בסגנוו עליו מדובר כאן, וזה כולל גם תרחישים ביטחוניים כאלו ואחרים.
המועצות מחזיקות צי שלם של כלים וציוד, כנל הישובים. בישובים יש צוותי צח"י (צוות חירום ישובי) שמתאמנים וזה כולל את כל מי שרלוונטי למקרה הצורך.
בין היתר מכשירים נוער שיהיה מסוגל לקחת טרקטורים מהמשקים ולנסוע בדרכים לא דרכים כדי להביא מזון ומים.
אמצעי תקשורת ישירה שלא מתבססים על מערכת תקשורת ארצית וכד'.
זה לא משהו דמיוני, זה תרחיש יותר מסביר שכנראה יקרה כאן מתישהו.
ההבנה היא ש"אם אין אני לי מי לי"...

הבעיה היחידה היא, שסיכוי לא קטן שחלק גדול מהכוחות במצב כזה יהיו מגויסים בצו 8.....

גיא
27-05-18, 21:25
אני אחרי הגיל של המילואים ומתחת לפרופיל של המילואים ...

אני כרגע מתרכז בלגלות דרכים לא דרכים להגיע משם לפה ובחזרה.

בכל מקרה. אולי במושב יכול להיות שמשה יסע בטרקטור לבאר בנתיים השכנים יעזרו למשפחה שלו. בעיר בבניין של 100 דירות שאף אחד לא מכיר את השכן שלו .. אני לא סומך על זה.

דרור ברלי
27-05-18, 22:30
גיא, רוב עבודות השלג הן לא בהתנדבות.
מדובר בהסעת עובדי עירייה ובעלי תפקידים חיוניים/מחלקי עיתונים וכו'.
כן, יש כל מיני מתנדבים כפייתיים שנדחפים ובאים לעשות רוח ובלגן, אבל מי שבאמת רציני בא לעבוד. תמורת שכר. עבור זמנו היקר והפעלת רכבו המדוגם.

assafy
27-05-18, 22:55
אני עדיין זוכר את הארוע של החניון בבניה שהתמוטט ברמת החייל. גדוד שלם של פיקוד העורף עבד שם במשך שבוע כדי לחלץ ארבע גופות.
ברעידת אדמה ממש חזקה, רוב הבניינים שנבנו בשנות השבעים ודרומה לא יחזיקו. אל תצפו שיושיעו אתכם מהר.
גם במלחמת לבנון השניה היו רשויות מקומיות שיצאו מכלל תפקוד.

גיא
27-05-18, 22:55
יצא לי לראות בלייב. איזה גבר גבר. עם ל׳ק מהסרטים שנוסע בנת׳צ עם המון רוח וצילצולים. וגןרר הצידה מאמצע כביש החוף איזה נבלה של קראוון שקילף צמיג והתפרע.

אני מודה שבאותו רגע כמעט התפתיתי להתנדב גם. ובתור אחד שהיה תקוע בפקק .. גם הודיתי לאל על חסדים קטנים ומתנדבים פתיים.

אבל באותו רגע אחרי האפוקליפסה. כל הגברים שבעולם עם הג׳יפים הכי מדןגמים יהיו עסוקים בעצמם ובמשפחה שלהם.

boaz avrahami
27-05-18, 23:53
מה שמעניין אותך זה מה יקרה במדבר אם תהיה רעידת אדמה?

מה יקרה בחיפה ברעידת אדמה או האם הר הבית ישרוד את הרעידה זה כלום?

האם תהיה קרינה רדיואקטיבית או פלישה של צבאות ערב שניה אחרי זה לא תרחיש כבר?

אתה חייב להתכונן לתרחישים האלו ברצינות

יונתן, סחטיין שיש אצלכם עוד טרקטורים.
מומלץ שיכשירו את התאילנדים לצוות צ׳חי.
הם גם ידעו לשרוד בניגוד למפונקים שלנו שאפילו לשטח נוסעים עם מכונת אספרסו ומקרר.

כמו עם הפלשתינאים, אני מקבל שלא לכל מצב יהיה לי פתרון ואני מדחיק תרחישי אימה בעלי סבירות זניחה.

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

shachar
28-05-18, 06:13
https://www.ndtv.com/india-news/earthquake-rumour-triggers-stampede-at-bihar-station-58-injured-1858388

Sent from my SM-T700 using Tapatalk

בוזי
28-05-18, 16:59
מעניין.
נו, נשמע שאני מוכן. יש לי קרוואן מוכן למגורים, עם מערכת סולארית, כיריים וחימום מים על גז, מקרר, רדיו, טלוויזיה עם עידן פלוס, מכשיר קשר עם תדרי הג׳יפאים וגנרטור מתודלק.
רק שלא ייפול עליו איזה מטאוריט או חתיכה מעזריאלי, כי אז אכלתי אותה.
לצרכי תחבורה יש סיקס עם גלגל 33, שתי נעילות וכננת.
נשאר לי רק לקנות שישיות וקופסאות טונה.

avikkllk
05-07-18, 07:48
נראה לי שזה הזמן למצוא את הססמולוג

-->