PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיית חשמל - רדיו ושקע מצת

AvigdorAharon
06-01-06, 18:52
ערב טוב,

כבר זמן רב קיימת בעיית חשמל ב CJ, לא קריטית אבל מרגיזה:
שקע המצת והרדיו מחוברים ל12V ללא תלות במפתח ההתנעה. הרדיו אפילו מחובר עם חוט ישירות למצבר (אני חיברתי).
נניח וכעת מחובר צרכן לשקע המצת (למשל GPS), ואני מדומם את הרכב. בהתנעה, הצרכן כבה וצריך להדליק אותו שוב.
אותה בעיה יש ברדיו. אני קובע את התחנות בזכרון. כאשר אני מכבה את הרדיו ומדליק שוב, כל התחנות נמחקות. לרדיו קיימים שני חוטים למתח: אחד לזכרונות ואחד לפעולה שוטפת. חיברתי את שניהם לחוט שמגיע ישירות מהמצבר, ובכל זאת התחנות נמחקות. בדקתי את הפיוזים לרדיו, ושניהם שלמים.

רעיונות?

אביגדור

עירא
06-01-06, 19:17
אם לחוט זיכרונות של הרדיו (ורוד בד"כ) מגיע + ישיר מהמצבר, והרדיו מקבל מינוס (לשם הניסוי תתן לו מינוס ישיר גם כן) ועדיין ימחקו הזכרונות מהרדיו, נראה לי שזה רמז להחליף מצבר.
(זה אומר שהמתח של המצבר בזמן התנעה יורד נמוך מאוד, ואת זה אתה יכול לבדוק בקלות עם מולטי)
עירא

UNIX
06-01-06, 19:33
בנוגע לרדיו בד"כ יש לך 2 חוטי פלוס אחד אדום ואחד צהוב - צהוב זה פלוס קבוע ואדום זה פלוס אחרי סוויץ .
עכשיו לבעיה שלך , אם אתה שומר תחנות בזיכרון מכבה את הרדיו ואז מניע
(כשהרדיו כבוי ) גם נמחקות התחנות?
אגב זה קורה בהמון מכוניות ולא רק אצלך , אבל הדבר היחיד ששונה אצלך זה
שהתחנות נמחקות , איזה רדיו?
מה מצב הסטרטר שלך ?

AvigdorAharon
07-01-06, 14:55
אם לחוט זיכרונות של הרדיו (ורוד בד"כ) מגיע + ישיר מהמצבר, והרדיו מקבל מינוס (לשם הניסוי תתן לו מינוס ישיר גם כן) ועדיין ימחקו הזכרונות מהרדיו, נראה לי שזה רמז להחליף מצבר.
ייבדק.

אם אתה שומר תחנות בזיכרון מכבה את הרדיו ואז מניע
(כשהרדיו כבוי ) גם נמחקות התחנות?
כן

איזה רדיו?
מה מצב הסטרטר שלך ?
איזה רדיו? לא יודע, נראה לי משהו בן 10 שנים לערך (עדיין עם קלטות...)
הסטרטר מצליח להניע את הג'יפ לאחר שבועיים ללא התנעה. נראה לי שהמצב שלו סביר.

בכל מקרה, לא התייחסתם לשקע המצת. למה גם שם זה קורה? למה בזמן התנעה הצרכנים הנוספים (רדיו ומצת) נכבים?
אני אבדוק את המצבר, יש עוד רעיונות?

אביגדור

עירא
07-01-06, 15:13
הסיבה שלא התייחסתי לשקע המצת היא בכדי לשלול מצב שבו המצבר הוא המקור לבעייה (יש מפל מתח גדול מדיי ולכן הרכיבים השונים כגון הרדיו/GPS וכו' מפסיקים לעבוד)
אם הניסוי עם פלוס ומינוס ישירים יעבוד, אז כנראה הפלוס שהרדיו מקבל כרגע, והפלוס שמגיע לשקע מצית הם מחוברים למקום שמקבל פלוס במצב RUN אבל לא במצב START (יש הבדל בין שני המצבים, וזה נועד שבזמן ההתנעה מרבית הצרכנים יהיו כבויים בשביל להקל על ההתנעה).
אם זה באמת המצב, אז תריץ פלוס ישיר (אחרי פיוז) גם לשקע מצית וגם לרדיו.
עירא

UNIX
07-01-06, 15:34
start זה פלוס רק לסטרטר (כמה שניות עד שתעזטב את המפתח )
run זה בעצם סוויץ ולשם הרדיו אמור להיות מחובר (החוט האדום שלו , הצהוב אמור להתחבר קבוע אל המצבר .

עירא
07-01-06, 16:04
ברמת העיקרון, שום דבר לא אמור ליהיות מחובר למצבר. כשתיכננו את מערכת החשמל ב-CJ היא תוכננה שהכל יעבור דרך קופסת הפיוזים.
יש מספר מצבים שונים ACC/OFF/RUN/START (ובסדר הזה)
עכשיו, במצב RUN הצרכנים מקבלים מתח, אך ברגע שמעבירים ל-START (המצב הקפיצי של הסוויטץ') בחלק מהמקומות המתח מנותק (לי פעם הייתה בעייה כאשר לקחתי את המתח למערכת ההצתה מנקודה כזו וגיליתי למעשה שייש מתח רק ב-RUN אך בזמן ה-START עצמו אין שם מתח בכל) ולכן הכי פשוט לקחת מולטי, או נורת ביקורת ולראות אם יש שם מתח ב-RUN וב-START אם כן, הבעייה היא אחרת.
עירא

UNIX
07-01-06, 16:19
אבל הוא טוען ששני החוטים מחוברים יחד אל המצבר אז זה נשמע מאוד מוזר .
לפעמים לשני הפלוסים יש פיוזים בדקת אותם?

AvigdorAharon
08-01-06, 07:07
עדכונים ותגובות:
הפלוס לרדיו מחובר בצורה ישירה, אישית סללתי את הקו.
הפלוס למצת מחובר בצורה ה"מקורית". בדקתי עם מנורת ביקורת ויש שם מתח בכל המצבים: עם סוויטץ' פתוח ובלי.

אתמול מדדתי מתחים על המצבר:
13.8V לפני התנעה
16V בסרק
14V בסרק כאשר אורות הדרך דולקים
בנוסף, חבר עזר לי לבדוק את המתח בזמן ההתנעה, ולא ניראת נפילת מתח ברגע ההתנעה.
הערה: הרב מודד שלי אנלוגי, עוד מעט חוגג 20 שנה, כך שיכולה להיות סטיה מסוימת בנתונים.

רעיונות?

אביגדור

eran4x4
08-01-06, 07:49
אביגדור המתחים שמדדתה לא תקינים, תמדוד בבקשה שוב עם מד מתח דיגיטלי

16V גבוה מאוד
הפרש של 2V בגלל הדלקת אורות לא סביר
תמדוד בבקשה את המתח גם ב 2000 סל"ד

AvigdorAharon
28-01-06, 15:26
עדכונים ומסקנות:
הרדיו לא שומר תחנות, כנראה בעיה פנימית. בדקתי מתח עד למחבר הראשי (רדיו נשלף) ויש מתח עם מנורת ביקורת. הבעיה יכולה להיות במחבר או ברדיו.
שקע המצת מקבל מתח בכל מצב. בדקתי עם מנורת ביקורת ב RUN וב START ואין בעיה. ניתקתי את תקע הפיקוד לסטרטר, וה GPS נשאר דלוק בכל המצבים (RUN ו START). שמתי לב שבמצב של START מד הטעינה יורד למינימום. כאשר החזרתי את תקע הפיקוד וניסיתי להניע, ה GPS נכבה.

החשד נופל על המצבר, שבזמן התנעה, מכבה את כל הצרכנים כי הזרם בו לא מספיק.
האם יש רעיונות נוספים?

אביגדור

ניר ל
28-01-06, 18:38
מה הנתונים של המצבר ? (כמה אמפר/שעה וכמה אמפר להתנעה ?).

ערן המסוקס
28-01-06, 22:16
אולי זה רק אני, אבל אתה לגמרי לא מובן. אני מנסה להבין.
אתה אומר בעצם שכאשר אתה מנתק את המנוע החשמלי של הסטרטר ונותן start בסוויץ', יש מתח בשקע המצית? ואז כאשר אתה מחבר חזרה את מנוע הסטרטר ומניע אז אין מתח בזמן ההנעה?

בקשר לרדיו, בדקת מה קורה אם אתה שומר תחנות ואז מנתק רק את החוט האדום מהמצבר ומשאיר את הצהוב מחובר? האם אז, לאחר חיבור של האדום התחנות עדיין שמורות? אם התחנות נמחקו, ברור שהרדיו לא תקין..

AvigdorAharon
29-01-06, 06:40
אולי זה רק אני, אבל אתה לגמרי לא מובן. אני מנסה להבין.
אתה אומר בעצם שכאשר אתה מנתק את המנוע החשמלי של הסטרטר ונותן start בסוויץ', יש מתח בשקע המצית? ואז כאשר אתה מחבר חזרה את מנוע הסטרטר ומניע אז אין מתח בזמן ההנעה?

בקשר לרדיו, בדקת מה קורה אם אתה שומר תחנות ואז מנתק רק את החוט האדום מהמצבר ומשאיר את הצהוב מחובר? האם אז, לאחר חיבור של האדום התחנות עדיין שמורות? אם התחנות נמחקו, ברור שהרדיו לא תקין..

לגבי הרדיו, עזוב, כנראה בעיה פנימית במחבר האחורי או ברדיו עצמו. אני אנסה לחבר רדיו אחר לשם בדיקה.
לגבי שקע המצת:
יש מתח בכל המצבים, אבל כאשר מחובר ה GPS, ברגע ההנעה הוא נכבה ולא נדלק שוב. אם אני מבצע את אותה בדיקה כאשר לא מחובר חוט הפיקוד לסולונואיד, אזי אין בעיה ב GPS, הוא לא נכבה.
לגבי מד הטעינה:
עם חוט הפיקוד לסולונויד וגם בלעדיו, מד הטעינה יורד לאפס כאשר מתג ההנעה במצב START (המצב הקפיצי).

לניר, מצבר 55AH, 420A זרם הנעה. אין מזגן, אין כננת, אין פנסי ערפל, אין צרכנים כבדים.

אביגדור

ערן המסוקס
29-01-06, 09:18
א. בדוק ונקה היטב את כל המגעים מהמצבר ועד הסטרטר, כולל קוטבי המצבר והסולנואיד.

ב. אם לא עוזר, גש לחשמלאי שיבדוק לך את המצבר תחת עומס. אותי לא חייבו אפילו על בדיקה כזאת.

חנן-ג'יפולוג
29-01-06, 10:03
שקע המצת והרדיו מחוברים ל12V ללא תלות במפתח ההתנעה.
גם המינוס שלהם?

אני די משוכנע שהמינוס שמחבר בין המצבר למרכב הוא חלש. חבר חוט 2.5 ממ"ר, או עבה יותר, מהמצבר אל המרכב.

AvigdorAharon
29-01-06, 10:46
גם המינוס שלהם?

אני די משוכנע שהמינוס שמחבר בין המצבר למרכב הוא חלש. חבר חוט 2.5 ממ"ר, או עבה יותר, מהמצבר אל המרכב.

העלת נקודה רגישה:
מקיר האש היה מחובר מינוס למצבר (בנוסף למינוס המגיע מהבלוק מנוע).
כאשר חיברתי את ברז ה 12V, ניתקתי את המינוס הזה.
חשבתי (יחד עם מוני...) שבאמת הבעיה היא במינוס, אז בשישי האחרון חיברתי אותו שוב.
הפעם עשיתי טעות נוספת: חיברתי אותו לצד של המצבר כך שהברז 12V לא משפיע עליו (מהנדס אלקטרוניקה...). לוח השעונים, הרדיו והמצת עבדו ללא תלות בברז - לא טוב!
שוב ניתקתי את המינוס של קיר האש, וראה זה פלא - הלוח שעונים, רדיו ומצת לא עובדים כאשר הברז מנותק!

שורה תחתונה מכל הסיפור:
המינוס של לוח השעונים מחובר לבלוק מנוע, לא יודע איפה.

כעת הרדיו מחובר דרך מתג ההתנעה, ושקע המצת מקבל מתח בכל המצבים. ללא פיקוד על הסטרטר, הכל תקין. כאשר אני מנסה להתניע, מד הטעינה יורד לאפס (כאשר מד לחץ השמן לא זז) וה GPS (מחובר לשקע המצת) כבה.
לדעתי, בדיקת מצבר נחוצה.

אביגדור

חנן-ג'יפולוג
29-01-06, 10:51
אני לא חושב שזו בעיית מצבר, כי הבעייה הראשונה שהיית נתקל בה במצב כזה,היא יכולת התנעה.

אני עדיין חושב שאין לך מינוס טוב למרכב. שים מד מתח בין הקוטב השלילי של המצבר ובין המרכב, ולדעתי אתה תגלה שם מתח בזמן התנעה. מתח שלא אמור להיות שם.

eran4x4
29-01-06, 12:30
קשור ולא קשור

איזה GPS יש לך?
האם יש לך בטריה תקינה ב GPS?

לפחות ב GPS שלי ניתוק מתח כאשר יש מצברים בתוך ה GPS לא יביאו לכיבוי ה GPS.

נקודה חשובה - ברוב ה GPS יש בטריה פנימית נוספת ששומרת על הנתונים בזמן שה GPS כבוי ואין בטריות "רגילות" (אצבע בד"כ) ב GPS, לטובת שמירה על אורך חיי בטרית הגיבוי הזאת רצוי מאוד שתמיד (במיוחד כשהוא כבוי וזרוק איכן שהוא) יהיו ב GPS בטריות תקינות.

לגבי התקלה בג'יפ, תבדוק טוב טוב את שני המינוסים (מנוע ובודי), תבדוק מפל מתח בין הקוטב השלילי של המצבר לגוף המנוע, לגוף הסטרטר ולבודי בזמן שהסטרטר עובד, מפלי המתח הללו אמורים להיות מינימלים בזמן סטרטר (הערכה שלי פחות מ 0.3 וולט), אם יש מפלי מתח יש חיבור לא טוב\תקין.

כאשר יש מינוס לא תקין יכולים לעבור זרמים גבוהים מאוד במקומות שלא מיועדים לכך, לדוגמה בציפוי המתכתי של גשש הטמפרטורה או לחץ השמן שהולכים מן המנוע ללוח השעונים.....

AvigdorAharon
29-01-06, 14:12
קשור ולא קשור

איזה GPS יש לך?
האם יש לך בטריה תקינה ב GPS?

לפחות ב GPS שלי ניתוק מתח כאשר יש מצברים בתוך ה GPS לא יביאו לכיבוי ה GPS.

נקודה חשובה - ברוב ה GPS יש בטריה פנימית נוספת ששומרת על הנתונים בזמן שה GPS כבוי ואין בטריות "רגילות" (אצבע בד"כ) ב GPS, לטובת שמירה על אורך חיי בטרית הגיבוי הזאת רצוי מאוד שתמיד (במיוחד כשהוא כבוי וזרוק איכן שהוא) יהיו ב GPS בטריות תקינות.

אין סוללות ב GPS, רק חיבור דרך שקע מצת.
לגבי הבדיקות, יבוצע בהזדמנות ראשונה.

אביגדור

eran4x4
29-01-06, 15:59
מי שומר על המסלולים ועל נתוני ה
setup (רשת USR לדוגמה)?
אצלך ב GPS
מאוד יכול להיות שאתה מחסל את סוללת הגיבוי

AvigdorAharon
29-01-06, 23:40
מי שומר על המסלולים ועל נתוני ה
setup (רשת USR לדוגמה)?
אצלך ב GPS
מאוד יכול להיות שאתה מחסל את סוללת הגיבוי
לא יודע מי שומר... אני אקח את המלצתך, וארכיב סוללות.
עדיין, לדעתי התקלה לא קשורה לסוללות.

אביגדור

AvigdorAharon
19-02-06, 22:54
עדכונים:

המצבר החזיר נשמתו, הורכב מצבר 70AH, 540A זרם התנעה.
התחנות ברדיו לא נמחקות עם כיבוי הרכב, ה GPS לא נכבע בזמן ההתנעה.
נשארו שתי תעלומות (כאלו שניתן לחיות איתן):
בזמן ה START במתג ההתנעה, מד הטעינה יורד למינימום, והרדיו נכבה. מד לחץ השמן נשאר במקומו, מד דלק ומד חום לא רגישים מספיק כדי לראות אם חל בהם שינוי. לא יודע למה, לא ממש קריטי.

אביגדור

shmil
19-02-06, 23:14
בעקבות התקנת מתג הצתה השבוע -

ממתג ההצתה יוצאים שני חוטים שנותנים + בזמן סויץ' פתוח (ואינני מציין את זה שהולך למתן סטרטר), אבל רק אחד מהם נותן + גם בזמן סטרט. אינני מציין את הצבעים כי הצבעים שונים מכלי אמריקאי אחד למשנהו, אם כי העקרון זהה.
הרדיו ומד הטעינה אצלך כנראה מחוברים דוקא לזה שמקבל + רק בזמן מתג פתוח, ולא לזה שמקבל גם בזמן סטרט.

חנן-ג'יפולוג
19-02-06, 23:22
הרדיו ומד הטעינה אצלך כנראה מחוברים דוקא לזה שמקבל + רק בזמן מתג פתוח, ולא לזה שמקבל גם בזמן סטרט.

שקע המצת והרדיו מחוברים ל12V ללא תלות במפתח ההתנעה. הרדיו אפילו מחובר עם חוט ישירות למצבר (אני חיברתי).

shmil
19-02-06, 23:35
אופס.... אני מקווה שלא נדבקתי;-)

זה מה שקורה בשרשור ישן, אתה חושב שאתה זוכר מה היה בתחילתו..:rolleyes:

תומר א.
20-02-06, 22:20
מזל טוב על החלפת המצבר.
הסטרטר שלך דפוק! אם תיקח רב מודד נורמלי תראה שהמתח על המצבר ירד לפחות ל8V
מצבר במצב רגיל מספק 12+0.5V
כאשר המנוע עובד בין 13.4V ל 14.5V בערך כתלות בצרכנים העובדים
16V זה טעינת יתר או רב מודד דפוק.
לא הבנתי את הסיפור עם המינוס והברז,
בכדי לבדוק רציפות ואיכות (מינוס) מכוונים את רב המודד לבדיקת התנגדות (מסומל ע"י אומגה)
על הסקאלה הכי קטנה מחברים הדק אחד לקוטב המצבר ועם השני בודקים בנקודות הרצויות.
התוצאה צריכה להיות בין 0-10 אוהם .

AvigdorAharon
21-02-06, 07:10
מזל טוב על החלפת המצבר.
הסטרטר שלך דפוק! אם תיקח רב מודד נורמלי תראה שהמתח על המצבר ירד לפחות ל8V
מצבר במצב רגיל מספק 12+0.5V
כאשר המנוע עובד בין 13.4V ל 14.5V בערך כתלות בצרכנים העובדים
16V זה טעינת יתר או רב מודד דפוק.
לא הבנתי את הסיפור עם המינוס והברז,
בכדי לבדוק רציפות ואיכות (מינוס) מכוונים את רב המודד לבדיקת התנגדות (מסומל ע"י אומגה)
על הסקאלה הכי קטנה מחברים הדק אחד לקוטב המצבר ועם השני בודקים בנקודות הרצויות.
התוצאה צריכה להיות בין 0-10 אוהם .

המתחים שציינתי היו רלוונטיים למצבר הישן, אח"כ הוחלף למצבר חדש ולא נבדקו המתחים.
הרב מודד אמנם ישן (בן כ 20 שנה), אך נותן קריאה זהה לקריאה שנותן רב מודד דיגיטלי חדש - הנושא נבדק.
אמנם אני לא מבין גדול בחשמל (...) אבל בדיקת מינוס אני מצליח לעשות.
לגבי הסטרטר, הרכב כעת מניע בצורה טובה והסטרטר תקין (עד כמה שסטרטר של CJ יכול להיות).

אביגדור

AvigdorAharon
21-02-06, 07:14
צטט:

צטט:

מצטער שלא עדכנתי (גם אני מגיע לגיל...) אבל כעת הרדיו מחובר למתח אחרי סוויטץ', כמו מד הטעינה, ולכן הרעיון של שמיל נשמע הכי הגיוני.
שקע המצת מחובר ב + קבוע ללא תלות במתג ההתנעה.
ד"א, אם הנושא כבר הועלה, למה רק מד הטעינה מחובר כך, ואילו שאר המדים לא צונחים בזמן הסטרטר? לגבי הדלק וחום המנוע, קשה לראות את השינוי, אבל מד לחץ השמן?

אביגדור

מוני אורבך
21-02-06, 08:01
אביגדור - פשוט חיברת את מד המתח לחוט הלא נכון.
הרי זה לא החיבור המקורי (לך תדע מה היה מקורי) ולכן די הגיוני שטעית בחוט. או לחילופין שבתער טעו (ואחרי הביקור שם זה מאוד הגיוני)

חבר לחוט הנכון ובא לציון גואל. או יותר טוב תשאיר ככה. תחכה כמה שנים עד שתיתן לי אותו (וביננו די ברור שבאיזשהו שלב זה יקרה (-: ) ואני אתקן את הענין.

AvigdorAharon
22-02-06, 06:27
אביגדור - פשוט חיברת את מד המתח לחוט הלא נכון.

הסבר! לא הבנתי לאיזה מקרה אתה מתכוון.
לגבי המשפט השני שלך, אני אפילו לא מתייחס אליו...

אביגדור

shmil
22-02-06, 11:31
מוני התכוון שמישהו חיבר את מד המתח לחוט הלא נכון מבין שני החוטים שציינתי, כי לא היה בג'יפ מד מתח כשהוא יצא מהמפעל.

אם אתה רוצה לסדר את זה, נתק את החוט באוטומט סטרטר, וכך תוכל לבדוק עם מולטיטסטר איזה הוא החוט שמקבל + גם בסויץ פתוח וגם בסטרט, ואיזה רק בסויץ פתוח.

ניתוק החוט האוטומט הוא פשוט כדי שלא יניע לך בזמן הנסיונות. כשסיימת - חבר אותו שוב.

AvigdorAharon
23-02-06, 08:01
שמיל, תודה, אבל נראה לי שאני אשאיר את זה כך, עד לשלב (והלוואי ולא יגיע) שבו אחליף את כל הצמה...

אביגדור

UNIX
23-02-06, 20:35
אתה יכול לפתור את זה לדעתי בעזרת קבל בין הפלוס והמינוס של הרדיו
אם זה כזה חשוב לך .
מנסיון הסטרטר שלך צורך המון זרם ולכן זה קורה אתה יכול לבדוק זאת בקלות ע"י אמפרמטר .

-->