PDA

צפייה בגרסה מלאה : יישום חומר פחחים

talb_s
02-07-18, 06:17
שלום,
שאלה עקרונית, תמיד אני רואה שמורחים חומר פחחים ישר על מתכת חשופה, אצלי בCJ ראיתי שמתחת לחומר פחחים ישן מתחילה חלודה. מה ההיגיון בלמרוח את החומר פחחים יש על הברזל?
חשבתי לצבוע קודם ביסוד אפוקסי ואז חומר פחחים ואז קומפקט פילר ואז עליון ברק ישיר.
יש בעיה ביישום חומר פחחים על יסוד אפוקסי? אולי צריך חומר ספציפי?
ובנוסף אשמח להמלצה לחומר פחחים איכותי.
מדובר בבודי של CJ.

תודה רבה!

talb_s
06-07-18, 06:55
מישהו? משהו?http://www.jeepolog.com/forums/images/icons/icon10.png

נמרוד
08-07-18, 17:31
אתה שואל מה צריכה להיות השכבה הראשונה בגימור של בודי - חומר פחחים, או יסוד אפוקסי, או זפת, או בגלל גלוון. יש אסכולות רבות ושונות. כמה שאני מנסה לחפור אני רואה שפשוט אין גישה אחת שבברור נכונה יותר. אני מבין מזה שכנראה זה לא ממש משנה, מה שחשוב זה ציפוי והגנה 100% על המתכת מכל הכיוונים.

חלודה לא יכולה להתפתח אם אין לה הספקה של אויר (חמצן ולחות). אם הפלדה 100% מוגנת, לא תתפתח חלודה, ולא משנה מה מרוח עליה. הרבה פעמים מקור בועות החלודה שאתה רואה במשטח החיצוני של ג'יפ הוא בחדירה של אויר ולחות מהצד הפנימי של הפאנל, באזור שלא זכה להגנה ראויה, או שההגנה בו נשחקה, או שהיתה בו הצטברות של נוזלים לאורך תקופה ארוכה. פינות, שקעים, דפנות כפולות וכדומה.

מוני אורבך
09-07-18, 07:52
חומר פחחים לצורך הענין מתנהג בדיוק כמו צבע מבחינת חיבור כימי עם המשטח.
במלים אחרות מה שצבע יתפוס עליו חומר פחחים יתפוס עליו.
הבעיה - אם המשטח לא חלק ישר ואחיד חומר הפחחים לפעמים לא יצמד טוב היכן שישנם כפלים חריצים או עיוותים.
ואז יווצרו אזורים לא מוגנים == בועות חלודה.
לכן - חומר פחחים על משטח חלק, אין בעיה, יש עיוותים בעיה.
אם אתה רוצה להיות לגמרי בטוח, פשוט צבע עם יסוד טוב ועליו החומר פחחים.
ליסוד יותר קל להכנס לעיוותים ולחריצים.
בכל מקרה אני ממליץ להגיע למשטח ישר, כדי לא למלא יותר מדי חומר פחחים.
וזה מביא אותנו לבעיה הגדולה ביותר של חומר פחחים, כמות.
עד עובי של אפילו 2 מילימטר (שזה המון!) חומר פחחים יחזיק מעמד ולא יתפוצץ או יסדק.
מעל זה אתה מחפש צרות. חומר פחחים הוא קשיח ונסדק בקלות, כמו כן הוא לא מתרחב בחום כמו מתכת.
יוצא מזה, ששכבה עבה (מעל שני מילימטר) של חומר פחחים עלולה להסדק או שהמתכת מלמטה תיפרד ואז לחות וחלודה.
בגיפ הכול הרבה יותר מקצין בגלל הקפיצות והטלטולים.

זו הסיבה שאחרי פחחות וצביעה של פחח זול הגיפ נראה מעולה, ישר חלק הכול טוב.
מתחת יש שכבות עבות של חומר פחחים (אני ראיתי גם סנטימטר שלם)
אחרי כמה שנים של נסיעות בשטח וטלטולים, הפח נפרד מהחומר פחחים מקבל לחות ומחליד.
החומר פחחים נסדק, ואתה נשאר עם חורים וקצת גיפ באמצע..

talb_s
13-07-18, 07:07
תודה חברים,
על הגיפ היה אזורים אצלי גם עם 5 ס"מ חומר.... עכשיו הכל ישר פלס עם פח 2 ממ חדש.
השאלה היא בעצם למה לא לצבוע את כל הגיפ ביסוד אפוקסי לתנאים קורוזיבים קשים כמו לדוגמא האפטמרין סולקט אלומינים ואז רק ליישם חומר פחחים.
האזורים שבהם אני צריך לשים חומר זה בעיקר על האזורים של הריתוחים לאחר השחזה.
האדהזיה של החומר פחיים תיהיה אותו דבר למתכת וליסוד אפוקסי? כמו שנמרוד כתב גם אני הבנתי שאין תשובה ברורה לכן אני מנסה להבין מה כל אחד מהמשפצים באתר עשו כדי ללמוד מהניסיון.
תודה!

golyat
13-07-18, 18:06
אצלי ישמתי ממיר חלודה על כל הפח השחור לאחר ששיפתי את כל השחור. על הממיר חומר פחחים. על חומר הפחחים יסוד אפוקסי שתי שכבות ועל האפוקסי שתי שכבות של צבע עליון פוליאוריטני דו רכיבי. עברו שנתיים מהשיפוץ רובם במישור החוף ללא חנייה מקורה. הצבע מחזיק יפה מאוד. אין שום סימני חלודה נפיחויות או סדקים. האפוקסי גם עמיד מאוד לשריטות.
לגבי ישום אפוקסי ליפני חומר הפחחים. אפשרי לא יזיק אך גם לא יועיל לדעתי. בגלל שאת חומר הפחחים אתה מלטש למינימום וחלקים גדולים יהיו מתכת חשופה לאחר הליטוש. לכן שיכבת היסוד החשובה היא זו שלאחר הליטושים.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

talb_s
14-07-18, 07:43
תודה רבה,
האם השתמשת בפילר כל שהוא לפני העליון?
מה מטרת השימוש בממיר חלודה על פח חדש משוייף וללא כל סימן לחלודה? אני משתמש המון בממיר חלודה אבל רק באזורים בהם ניקיתי חלודה ויש מעט שאריות שיטחיות. להבנתי הריאיקציה שיוצר הממיר חלודה היא מידית באת היישום, יש לו גם יתרונות לטווח ארוך בישום לפני צבע?

golyat
14-07-18, 08:57
זו ההמלצה שקיבלתי. ההסבר היה שהממיר חלודה יוצר ריאקציה עם חלודה גם כשהיא בתחילתה וקשה להבחין בה.
אם הברזל נקי לחלוטין הרי שהממיר מיותר אבל מספיק שעבר זמן. אפילו שעות בודדות בין הליטוש לצבע בהן המתכת היתה חשופה לסביבה לא סטרילית. ז"א אויר חיצוני ולחות כדי שתהליך ההתחמצנות יתחיל. ישום של ממיר מתקשר יפה ויוצר שכבה אטומה.
שוב. אני לא כימאי. זה ההסבר שקיבלתי והוא נשמע לי הגיוני. יש פיתרונות אחרים אני בטוח. מניסיוני. השילוב של ממיר חלודה במערכת הצבע לא מזיק ורק מועיל.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

-->