PDA

צפייה בגרסה מלאה : נושא שדשו בו רבות אבל בכל זאת ,חסימת

דידין
13-07-18, 15:08
שבילים מסומנים בשטח/במפת סמ"ש-לא חלקות חקלאים!
האם מותר לפרוץ את המחסומים על שבילים אלה שהם בדר"כ ממוקמים בירידה מהכביש לשטח ושכנראה הוקמו ללא לגיטימציה משפטית,לחילופין לשבור את המנעולים,לחתוך שלשלאות וכיו"ב.*
מבקש תשובות שמתבססות על הלכות/פסקי דין וכדומה.

*אם יש אפשרות טכנית לעקוף מחסומים אלה ע"י גרירת הבולדרים וכו ,גם מותר ?

בתודה

ד ו ר ו ן
13-07-18, 15:17
אתה חייב להוכיח שזו דרך ציבורית ולא דרך שירות שהחקלאי פתח לעצמו ויכול מחר לחרוש ולבטל, אחרת זו השגת גבול, ואתה יכול להיתבע על הנזק.
לפני לא מעט שנים כשעבדתי בחקלאות היינו נתקלים בחכמולוגים שנסעו על השדה ״כי במפה יש דרך״ (בשטח היא כבר לא קיימת, כי נחרשה).
במידה והיה נזק לקרקע או גידולים או ציוד, הייתה מוגשת תלונה ותביעה על הנזק.

הופעת דרך במפה, גם אם היא מסומנת כסמ״ש, אינה אינדיקציה לסטאטוס החוקי שלה.
(פענוח מיפוי דרכים מבוצע מתצ״א, ואין לו שום קשר לסטאטוס החוקי של הדרך וזה שלסמ״ש אין תוקף לכלום מזמן הבנו).

דרך ציבורית אסור לחסום.
זה מגיע למצבים מגוכחים שאם ביישוב שסובל מפריצות וגניבות, אי אפשר לשים שער אם הדרך שעוברת דרכו ממשיכה ברציפות ומתחברת לציר ציבורי אחר.

דידין
13-07-18, 16:08
דורון,זאת השאלה ,מה הסטאטוס החוקי של דרך בשטח (דרך דרך ולא קוליסים אקרעיים של רכב שעבר במקום),אשר גם מסומנת במפה וגם בשטח עם סימון שבילים של החברה להגנת הטבע !

סתם דוגמא:בפניה מכביש גונן -וואסט לכיוון הורדינון ונחל חרובים ,הדרך(שביל "מחלוטה"),מסומנת גם במפה וגם בשטח ויש מחסום של חקלאי.
על המחסום מצוין מספר טלפון ,כדי להתקשר שיבואו ויפתחו השער.
אבל מה דינם של מחסומים בשבילים זהים שחסומים ואין מספר טלפון להתקשר ?

ד ו ר ו ן
13-07-18, 16:43
דורון,זאת השאלה ,מה הסטאטוס החוקי של דרך בשטח (דרך דרך ולא קוליסים אקרעיים של רכב שעבר במקום),אשר גם מסומנת במפה וגם בשטח עם סימון שבילים של החברה להגנת הטבע !

לא מכיר את המקרים הספציפיים..אבל אתה/כולנו בבעיה..
אין דרך לדעת בשטח רק על סמך מפה בלי לברר מראש מה סטאטוס הדרך.

אצלנו בשדות הייתה דרך מחלוטה של חברת חשמל מלווה לקו מתח גבוה, שהייתה פתוחה כל הזמן, והיו דרכי מחלוטה שלנו שפתחנו כדרכי שירות שלנו, שעם השנים חלקן נחרשו ובוטלו כי לא היה צריך אותן יותר.

כולן הופיעו במפות, חלקן עשרות שנים.

ההבדל הוא שאפשר לחסום מעבר בדרך הפרטית אבל לא בציבורית.

asafk
13-07-18, 17:16
ההגדרה בחוק של 'דרך' מרחיבה מאוד.
ולפי החוק לאף אחד אסור לחסום מעבר בדרך ללא אישור של שר התחבורה.

אסף.

ד ו ר ו ן
13-07-18, 17:39
אסף,
הבעיה היא מי פתח את הדרך.

חקלאי יכול לפתוח דרך שירות בשטח ובאותה המידה לבטל אותה.

יש מעמד מוגדר לדרך ציבורית שיכולה להופיע בתכניות מתאר גם אם אינן בפועל בשטח.

המיפוי כלל לא מתיחס להגדרת הדרך אלא רק האם מופיעה בשטח.

asafk
13-07-18, 17:53
הבעיה 'שלך' היא שהחוק פתוח להגדרת דרך גם אם היא נפתחה על ידי החקלאי למעבר בין חלקות. לא קשור למיפוי.
מצד שני כשרוצים לסגור את אותה דרך, אם אף אחד לא יתנגד לא תהיה בעיה כל עוד הדרך לא ממוספרת - ושוב זה פחות קשור למיפוי.

זה לפחות מהניסיון שלי בלשחק בהגדרות של דרכים.

אסף.

ד ו ר ו ן
13-07-18, 18:28
הבעיה 'שלך' היא שהחוק פתוח להגדרת דרך גם אם היא נפתחה על ידי החקלאי למעבר בין חלקות. לא קשור למיפוי.
מצד שני כשרוצים לסגור את אותה דרך, אם אף אחד לא יתנגד לא תהיה בעיה כל עוד הדרך לא ממוספרת - ושוב זה פחות קשור למיפוי.
זה לפחות מהניסיון שלי בלשחק בהגדרות של דרכים.
אסף.
אכן זו בעיה של כולנו שבחסות הזכויות החוקיות יש הרבה אפור וניצול לכיוון השחור.

אבל..
אין מספור לדרך שפתחתי בחלקה חקלאית לטובת הנחת צינור מים או קו השקייה נייד, או סתם מיכל דשן, וכאן נגמר השימוש שלה.

באותה שנה יש עדכון מפה והופס, הדרך תופיע במפה..
היו לנו דרכים שנותבו בשטח בסביבות 1950, כי אז שיטות ההשקייה היו אחרות, והופיעו גם במפות שנים אחרי.
עם התקדמות ההשקייה, חלקן היו מיותרות כי מפסידים שטח לעיבוד.
זכות העיבוד היא על כל השטח, כי הפרסלציה לא כוללת תת-חלקות לפי השבילים.

זה יכול להיות אחרי עונה אחת ויכול להיות אחרי 30 שנה.
העו״ד של החווה העביר כמה וכמה תביעות פיצוי ע״ב אירועים כאלו.

לעניות דעתי יש הבדל בין שטח בחכירה לגידול ביחס לזכויות מעבר הציבור בשטח מרעה למשל.
מניח שהרבה מקרים חסימות לא חוקיות, במיוחד השתלטויות נגישות בצפון, אבל לא כולם, ובגלל זה אני מציע להיות זהירים לפני שפורצים שער שלא בטוחים מה משמעותו.

דידין
14-07-18, 09:08
חשבתי לקבל התיחסות לכך שהדרכים/שבילים שחסומים,הם דרכים שיש עליהם (בשטח) את סימון השבילים התקני של החל"ט ולא סתם שבילים חסומים בשטח,האם מותר לחסום אותם ?

asafk
14-07-18, 10:10
אין שום קשר כי הסימון לא באמת משנה מעמד של דרך. על פניו ועדת סימון השבילים אמורה לבדוק שהדרך המסומנת היא אכן דרך ציבורית. בפועל אם יש דרך שהציבור משתמש בה מבחינת הוועדה (ומבחינתי... ) זה בסדר לסמן אותה.
ומהיכן שאני מסתכל על זה - כל חסימה של דרך כזו, אפילו אם היא של חקלאי - אסורה מהרגע שסומנה. החקלאי מוטרד? שיפנה לערכאות ויבקש שימחקו את הסימון או יסמנו דרך עוקפת, רק אז תהיה לו זכות לחסום. כך אני רואה את זה.
לכן אישית אני כן מרשה לעצמי לעבור דרך שערים נעולים על שבילים מסומנים. כבר רבתי עם כל מיני טיפוסים שחשבו שהשטח שלהם...

אסף.

נמרוד
14-07-18, 10:52
אם אני מטייל ונתקל בשער חסום, ואני יכול לחזור אחורה ולמצוא מעקף אחר, או בכלל להמשיך את הטיול בכיוון קצת שונה, אני אעשה את זה. בלי להקדיש שום מחשבה לחוקיות הסגירה. כי אני מטייל, וזה לא משנה לי באמת למה מי שגר פה ומעבד את האדמה מצא לנכון לסגור שביל זה או אחר. יכולות להיות הרבה סיבות, ובכל מקרה אני לא לוקח את זה כמשהו אישי נגדי. למה להתעקש על לעבור שער סגור? בגלל שזה הקו שסימנתי על המפה בבית מראש?

מצד שני יכולים להיות מקרים שבהם הדרך עד לשער הייתה ארוכה מאד, ולא מעשי לחזור אחורה בגלל שהשעה כבר מאוחרת, או אילוצים אחרים. ואז אולי אני אחליט לפרוץ או לעקוף חסימה. גם במקרה כזה אני אנסה להחזיר מצב לקדמותו. לפני שנה ומשהו נתקלתי במצב כזה, בנסיבות באמת מאד מיוחדות, בסופו של דבר נמצא פתרון יצירתי.

boaz avrahami
14-07-18, 11:09
להתעקש במקרה הזה זה לעמוד על זכותנו לטייל במרחב הציבורי ששיך לכלל האזרחים.

התופעה של ניכוס שטחי ציבור על ידי בריונים ראויה למלחמה.

ראה ערך ארסוף, עין הנציב, ניר דוד, הירדן מעל גשר אריק ועוד.

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

נדב42
14-07-18, 11:27
במסגרת הכנה לטיול של מסייעת 4X4 גיליתי שחסמו חלק מהשביל לאורך הירקון לתנועת ג׳יפים וטרקטורונים, והשאירו אותו רק להולכי רגל ורוכבי אופניים. יש חסימה (קלילה, עברתי עם הויטארה בלי שום בעייה) וקצת אחריה היה שלט. עשיתי "אחורה פנה" והתקשרתי לפקח המקומי לברר את הסוגייה. אכן הדרך נחסמה על ידם ואין חלופה סבירה ומסומנת, והפקח הפנה אותי לנסוע דרך מושב נווה ירק כדי לחבור להמשך הנחל.

אני מכיר את האזור אז מצאתי שבילים חלופיים אבל בכל זאת זה מעצבן, שובר את רצף הנסיעה לאורך הנחל, ולא ברור לי כמה זה חוקי.

מדובר על הקטע שבין סכר בית לאה למקום שבו הנחל חוצה את כביש 5 לכיוון מקורות הירקון.

אגב, אורי "שלנו" כבר לא עובד בגזרה הזו.

ד ו ר ו ן
14-07-18, 11:32
התקשרתי לפקח המקומי לברר את הסוגייה. אכן הדרך נחסמה על ידם
זה בתחומי שמורה?

נדב42
14-07-18, 11:36
כן, ומסומן במפות כדרך רכב (וגם שביל ישראל).
מסומן גם כשמורה וגם כגן לאומי הירקון ...

ד ו ר ו ן
14-07-18, 11:55
כן, ומסומן במפות כדרך רכב (וגם שביל ישראל).
מסומן גם כשמורה וגם כגן לאומי הירקון ...
אז כמה שיכול להיות מבאס, זה כן במסגרת הסמכות של רט״ג.

dudsha
16-07-18, 09:45
אז האם החסימה בשביל ישראל הירקון מרמת השרון עד מקורות הירקון חוקית או לא?

boaz avrahami
16-07-18, 11:21
הרבה מהשערים האלו הם הגדלת ראש של הפקח / חקלאי. / בריון מקומי.

בכדי לדעת אם זה חוקי באמת צריך לבדוק בועדת הבניה האזורית שהחסימה בתחומה ולבדוק אם השער מורשה ומאושר.
אפשר גם מול פקחי הבניה שלהם.
ניג׳וס.

בכל מקרה יש פה גולש שבטח יודע את התשובה ממקור ראשון לגבי החסימה הספציפית
אם הוא לא יענה תסיק את המסקנות...

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

סולי
16-07-18, 12:12
כמו שנכתב החסימות המדוברות בשטח גן לאומי מוכרז.

על כן היא חוקית ותקפה.
החסימות המדוברות הן באיזורי חציית הנחל, עם מתרחצים ונופשים רבים... לא הולך יד ביד עם הבבון/טרקטורוניסט/ג'יפאי הממוצע...
ולפני שידרס או יפגע ילד נחסמו הדרכים.
מוכרח לציין שהכתובת היתה על הקיר (שנים שמבוצעת אכיפה נוקשה כלפי התפרעויות על שבילי הירקון)
אז בניגוד למרבית הטענות/קללות/יללות ובכיות כלפי הרשויות ... רשות הטבע והגנים ורשות נחל ירקון עשו את עבודתם לשמירת בטחון המטיילים.

על משקל התגובה של בועז עם הגדלת ראש/הבריון המקומי/חקלאי...

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

דור אריאל
16-07-18, 12:38
בחלק גדול המשערים את תיתפס יוגש נגדך כתב אישום ותצטרך להוציא הרבה כסף על דיונים בבתי משפט להוכיח שהשער הושם שם בצורה לא חוקית

- - - Updated - - -

ההגדרה בחוק של 'דרך' מרחיבה מאוד.
ולפי החוק לאף אחד אסור לחסום מעבר בדרך ללא אישור של שר התחבורה.

אסף.

להוציא דרכים שמוגדרות בתב"ע " דרכים חקלאיות " ואז למועצה המקומית / איזורית אפשרות לאשר סגירת שער

guy888
16-07-18, 22:15
כמו שנכתב החסימות המדוברות בשטח גן לאומי מוכרז.

על כן היא חוקית ותקפה.
החסימות המדוברות הן באיזורי חציית הנחל, עם מתרחצים ונופשים רבים... לא הולך יד ביד עם הבבון/טרקטורוניסט/ג'יפאי הממוצע...
ולפני שידרס או יפגע ילד נחסמו הדרכים.
מוכרח לציין שהכתובת היתה על הקיר (שנים שמבוצעת אכיפה נוקשה כלפי התפרעויות על שבילי הירקון)
אז בניגוד למרבית הטענות/קללות/יללות ובכיות כלפי הרשויות ... רשות הטבע והגנים ורשות נחל ירקון עשו את עבודתם לשמירת בטחון המטיילים.

על משקל התגובה של בועז עם הגדלת ראש/הבריון המקומי/חקלאי...

Sent from my SM-A530F using Tapatalkאז אחרי שנים שמבוצעת אכיפה נוקשה כלפי התפרעויות הוחלט פשוט לסגור ולהעניש את כולם? מעניין...

באותה מידה אפשר לסגור את איילון כי גם שם נפצעים אנשים..

סולי
16-07-18, 22:24
מה כל כך מעניין?
אכיפה לא הוכיחה את עצמה.
מדובר בשטח פתוח בכל שעות היממה במרכז הארץ.
זהו גן לאומי מוכרז. איזור לנופש האדם בחיק הטבע.
אם יש סכנת חיים ממשית במעברים לכלי רכב .. זה בגלל הנוהגים בכלי הרכב לא בגלל הנופשים או רשות כזו או אחרת.

ושוב.. זה לא כביש... לא מרכזי ולא צדדי .. גם לא רחוב הולנדי.. זה מעבר כלי רכב בתוך נחל בתוך גן לאומי מוכרז.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

-->