PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם ניתן להוסיף לפורסטר Z מערכת X MODE

aperi
24-07-18, 09:50
האם משהוא יודע אם אפשר להוסיף לפורסטר Z מערכת X MODE

Amza30
24-07-18, 11:34
לא יודע אם ניתן אבל בדכ הדלתא הכספית וההשקעה שמה אותך במצב שבו עדיף לקנות את הדגם הבא בתור עם האיקס מוד

sportage
24-07-18, 17:28
בדקתי את הנושא עם מבין עיניין שמבקש להשאר בעילום שם מסיבות שיובנו בהמשך.

השנוי הוא עלות של מתג... ושינוי גירסת תוכנה. כל החומרה זהה, וכל ה"קשקוש" הזה מתפעל את מערכת הבלימה והעברת הכוח בדומה ל-ABS, EPS וכו.

הבעיה היא שזה פלילי ובנוסף אבוד אחריות יצרן בגלל משחק לא מורשה במערכת בטיחותית ממדרגה ראשונה.

כידוע ההבדל בין X ל-Z הוא בעיקר 20,000 שקל, מה שנקרא מיצוב מוצר ונובע משיקולים שווקיים בעיקר.

kd2
24-07-18, 19:26
בXV החדש זה מגיע כסטנדרט (לפחות בדגם שלי - 2.0 קלאסיק).
המערכת היא לא סתם גימיק, היא מורגשת לטובה בעליות ושווה לנסות להשיג אותה (סתם מעצבנת בירידות עם הHDC ששותל אותך בדשבורד כל הזמן).

Asaf-a
18-12-18, 19:00
אני בוחן קניה של פורסטר אוטומטי דגם x מודל 2015.
מוזר לי שאין בו x mode, כי חשבתי לאור שירשור זה שרק בדגמי z או אוסקה אין x mode, בהנחה שלא מבצעים ההתקנת התוכנה באופן הפרטיזני ונותרים במצב המקורי, האם צריך היעדרות xmode להיות שיקול גם למי שמתכנן לרדת לשטח? עבור נהג מנוסה בשטח עם רקע suv מסורתי שיתפעל את בורר ההילוכים אם נדרש בעליות וירידות?

דרור ברלי
18-12-18, 23:35
X-MODE זו תוספת חביבה מאוד. בדגם החדש היא אפילו יעילה עוד יותר. היא אפקטיבית במיוחד עבור נהגים לא מנוסים. לנהג מנוסה שמכיר את הרכב ויתרונותיו/חסרונותיו ויודע איך להתנהל איתו בשטח, היעדר המערכת לא יפריע בכלל.

לסובארו עוד נותרו כמה חתיכות ממודל 2018 (דור קודם) ללא X-MODE, הם מציעים אותם עם חבילת אבזור בהתקנה מקומית שנקראת, כמה מקורי "EDITION 669" (...) שכוללת הגבהה ברשיון (קפיצים ובולמים), מיגון גחון, וו גרירה וסמלון "669". בסה"כ עובד מצוין בשטח ביחס לקטגוריה וגם ביחס לפורסטר סטנדרטי - חסר קצת מהלך פתיחה, אבל מרווח הגחון המוגדל נותן הרבה בטחון, חוסך הרבה חששות וכאבי פגושים...

kd2
19-12-18, 00:53
בהמשך לתגובתי וכי פתחת את הדיון...
אחרי עוד קצת ניסיון עם המערכת, אני יכול להגיד שיש שם סוג של "באג".
כנראה שזה רוחבי בסובארו כי זה גם קורה בפורסטר ובאאוטבק.
זה מתבטא בכך שיש מצבי אחיזה גבוליים כאלו שהרכב פשוט חותך את כל הכוח לגלגלים ולא רוצה לזוז בכלל, וזה לא פרופורציונלי למצב שבו אתה נמצא (מצב שהרכב יכול להעביר אחיזה לגלגל אחר ולצאת ממנו, אז אין תירוץ).
יש תיעוד לזה ברשת ונתקלו בזה עוד אנשים בארץ ובעולם, יש טענות שזה קשור להגנה על הגיר/רכבת ההנעה מ-מומנט גדול.
כשפתחתי את זה בקבוצת סובארו בפייסבוק זה היה להם מאוד מביך והם החליטו לעצור את הדיון.
בפעם הבאה שזה יקרה לי אני אצרף סירטון.

שורה תחתונה, אולי בעצם עדיף לך בלי x-mode, לפחות עד שיתברר מה הסיפור (אנשים לא מדווחים על זה בדגמים שלפני המערכת).
הרי זה בעיקר מעלה את הרגישות של המערכת + HDC. אין פה משהו דרמטי בטירוף.

בהצלחה.

דרור ברלי
19-12-18, 01:48
זה קורה בעיקר ב-XV עם מנוע 1.6. הרבה פחות אם בכלל, בדגמי 2.0
לדעתי קשור להתחממות הגיר במאמץ אבל באמת שזה רק ניחוש.
אגב - אחרי שנותנים לו להתקרר ולנוח הוא חוזר לעצמו ללא שום תופעת לוואי.

GodsFather
19-12-18, 08:55
אלה נתונים שבחיבור מחשב אמורים לראות

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

kd2
19-12-18, 21:47
שלי 2.0 חדש, תקין לגמרי, וזה לא קשור לחום כי זה קורה גם בעליה הראשונה בשטח לפעמים.
לדעתי זה מספר פרמטרים (שיפוע + דפוס אי אחיזה מסויים, אני עוד לא סגור עליו) שגורמים למחשב להחליט שהוא לא מוריד כוח לגלגלים יותר, ואין שום מו"מ משם.
עוד לא הצלחתי לעשות על זה זום אין חזק.

קישור לאותו דיון בפייסבוק

https://www.facebook.com/groups/Subaruandfriends/permalink/1122142907933433/

וקישור לסרטונים בעניין -

https://www.youtube.com/watch?v=WjmIke01KqE&feature=youtu.be&t=912&fbclid=IwAR0O0Q96bs5_iI6_ZSOWxv9wf6KEx19 vHv9k7Z2nkUvSCtIi7JTJmYOMmM4

https://www.youtube.com/watch?v=6ua51LAtgVM&feature=youtu.be&t=517&fbclid=IwAR2PbHMpgfE7w9YIPwYmqVzFvbjCwlX AQe7jMu6Sey67m_rYZRdnJc7r06I

Asaf-a
19-12-18, 23:11
לפחות בלינק אליו הפנית בפייס, כל/רוב הדיווחים הם עבור רכבים חדשים למדי, 2018, מעניין אם מקרי.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk

דרור ברלי
20-12-18, 13:02
זה לא המקרה שאני מדבר עליו.

שים לב שהאאוטבק בסרטונים מעלה סל"ד אבל לא מתקדמת.
אני מדבר על סיטואציה שבה גם הסל"ד לא עולה מעבר 1200-1500. האוטו פשוט מסרב לנסוע. הגיר כאילו מתנתק, לא מעביר מומנט לגלגלים.
זה קרה לי בכמה וכמה XV1.6 חדשות בזמן אירוע ההשקה... עם קבוצת עיתונאים ציניים שלא היססו לצלם הכל... פדיחה.

קרה לי פעם אחת אפילו בכביש, בעלייה תלולה במיוחד באחד הכפרים הדרוזיים בכרמל. XV1.6 פשוט סירבה לנסוע. מיותר לציין שפרייבטים רגילים עם הנעה 2X4 נסעו שם כאילו כלום.
מעולם לא נתקלתי בזה בפורסטר או ב-XV2.0 או באאוטבק ומין הסתם, כמובן, זה מעולם לא קרה ב-XV או פורסטר ידניים.

kd2
20-12-18, 18:17
אמממ נכון, זה באג עם 2 גרסאות....:-)
כמו שהזכרת או כמו בסירטון.

דרור ברלי
23-12-18, 14:34
הכל קשור לגיר הרציף.
עוד טכנולוגיה מיותרת מהסגנון של "הנה המצאה חדשה, יכול להיות פתרון ל......משהו. תמציאו/תמצאו את המשהו הזה בבקשה".

בכביש זה עוד בסדר. הנסיעה נעימה. אבל בשטח - גיר רציף, כל גיר רציף (לא רק של סובארו), זה לא להיט. אסור להגיע איתו למצב של נסיונות להתגבר ממצב עמידה על כל מיני מדרגות - צריך לתכנן קו, להניח אבנים אם יש צורך, הכל כדי להגיע למכשול בתנועה, לשמר מומנטום ולא לעצור אפילו לשבריר שניה, כדי לא להגיע למצב של בישול הגיר. אפילו לא לשניות מעטות.

עם החרטום הבולט של סובארו והפגושים הקדמיים העצומים שאוהבים להיעקר מהקליפסים שלהם, זה דורש יכולת לא מבוטלת של קריאת שטח והערכת מרחקים ומימדים של אבנים ושאר עצמים בולטים.

Asaf-a
23-12-18, 18:49
דרור, תוכל לתת משוב איזו הגבהה המומלצת וחוקית לפורסטר?
בקבוצת סובארו משבחים את קפיצי קינג, ולא ברור לי אם זו הגבהת 30 או 50 ממ.

הפורסטר היוצא 669 עם סט אספיר הכולל קפיצי פדרס והגבהה 30 ממ מאספיר, אך ממקור אמין עלי נמסר לי שלא עובד מוצלח הסט של אספיר, האם התנסית בו?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

דרור ברלי
23-12-18, 20:15
669 נותן קצת גובה שמרחיק את הגחון ממכשולים, אבל כמעט אין מהלך פתיחה.

kd2
23-12-18, 20:20
הכל קשור לגיר הרציף.

עוד פאק שלו הוא שהוא פשוט לא נותן לך לתפוס תנופה כמו שצריך.
אחרי הכמה מטרים הראשונים הגיר מתחיל לטפס ביחסי ההעברה ושומר את הסלד נמוך מידי (לא עוזר לעבור למצב ידני).
בשביל עליות גדולות ,אפילו ללא מכשולים, פשוט הרבה עלייה בזוית בריאה, זה גומר את העסק.

אבל נו שוין....
הוא נוסע יפה מאוד מאוד בהרבה מתארים אחרים, הוא די ממכר בשבילים להם הוא נועד, ונקווה שבאמינות הוא עדיין עם הד.נ.א של סובארו.
הסיפור האמיתי הוא שאם היה דאסטר אוטומטי 4X4 כרגע בשוק, מחירות הXV היו בקרשים.
הוא קצת פחות אוטו ממנו, אבל מנוע הדיזל של רנו יחד עם הביצועים שלו בשטח ? חבילה יותר משתלמת.

דרור ברלי
23-12-18, 21:07
זהו. שחשוב לקחת דברים בפרופורציות. זה רק ג'יפון/קרוסאובר. הוא לא מיועד לעשות "הרבה עלייה בזוית בריאה". זה יכול גם להיות מסוכן - להיתקע בזוית לא נעימה כשהאוטו פשוט מסרב להמשיך לנסוע (ולא בגלל היעדר אחיזה אלא כי הגיר האווילי הזה החליט שעד כאן), אבל לרדת בחזרה ברוורס זה סרט שיכול להיגמר רע...
גם בדגם הידני יחסי ההעברה ארוכים הרבה יותר מדי לטובת חסכון בדלק ושיוט מהיר ושקט בכביש.
פורסטרים ידניים הבודדים שנמכרו והיו בהדרכות, שרפו קלאצ'ים על ימין ועל שמאל - הראשון כל כך ארוך שהאוטו לא יכול לטפס שום עליה או לחצות מכשולים בלי להחליק קלאץ' כמו מטורף.
גם בדגמים הידניים הישנים עם "הילוך כוח", הוא לא היה באמת הילוך כוח...
שלא תתבלבלו - יחס העברה 1.4 זה לא LOW אמיתי. זה מיועד לגרירות וכו' בכבישים עם עליות ולא לעבודת שטח. מי שרוצה פורסטר לשטח - אין לו ברירה. רק אוטומטי. ושיסתדר עם המגבלות.

בקיצור - פרופורציות. זה רכב נהדר. מעולה בכביש, מתנהג מצוין, נוח מאוד, אמין ויודע גם לנסוע טוב בשטח עד רמת בינוני - וזה מספיק ל-85-90% מהשבילים בארץ ולאחר הכנה נאותה (מיגונים, צמיגים טובים יותר, והעיקר - ידיים נכונות ומיומנות) אפשר להוסיף עוד אי אילו אחוזים מהמסלולים.

נדב42
24-12-18, 14:06
הכל קשור לגיר הרציף.
עוד טכנולוגיה מיותרת מהסגנון של "הנה המצאה חדשה, יכול להיות פתרון ל......משהו. תמציאו/תמצאו את המשהו הזה בבקשה".

בבקשה: כדי להוציא הספק/מומנט סבירים ממנועים קטנים, מכיילים אותם ככה שיש להם תחום סל"ד יעיל צר יחסית, גבוה בד"כ, והגיר הרציף מותאם אליו ושומר את המנוע בסל"ד הנכון כל זמן שנדרש מומנט גבוה.

היתה לי פונטו כזו בליסינג מתישהו, עשתה בצפר למאזדה 3 בעליות של ירושלים כשלכל אחד מהם היתה רתומה עגלה עם 3 אופנועים, זו של הפונטו היתה יותר כבדה ...

ביציאה מהרמזור, מחוג הסל"ד התייצב על 5000 סל"ד ולא זז משם מילימטר עד שהורדתי את הרגל מהגז. מצד שני הוא אפשר שיוט של 100 קמ"ש ב-2000 סל"ד (פונטו 1250, כן ?)

בקיצור, מפתיע בעליות, חסכוני מאוד בדלק בנסיעה רגועה, ואין סיכוי שהייתי קונה/מתחזק כזה מכספי האישי...

דרור ברלי
24-12-18, 14:36
הגיר הרציף נולד כדי לספק צריכת דלק נמוכה על הנייר. הוא לא להיט בכביש ובטח לא בשטח.
אם תסתכל בסובארו, תגלה שה"הילוך" הכי גבוה (אין הילוכים בגיר רציף) מגיע ליחס העברה הזוי של פחות מ-0.6. זה מסביר את נתוני צריכת הדלק שאין בינם שום קשר למציאות. כי אין מכונית שיכולה לנסוע ביחס העברה שכזה למעט שיוט במישור או בירידה.

אני ניסיתי והצלחתי להוציא מ-XV 2.0 צריכה של 5.6 ליטר ל-100 ק"מ (17.8 ק"מ לליטר). זה בנהיגה מודעת. כשאתה חושב רק על זה וזה מה שמנחה אותך. עם הרבה כביש מהיר ומעט נהיגה עירונית. בנהיגה משולבת רגילה של נהג רגיל, המספרים הרבה פחות מרשימים מין הסתם ועם מנוע 1.6 עוד פחות, כי הוא מתאמץ כל הזמן, אפילו רק כדי להזיז את האוטו מהמקום.

לא תצליח לשכנע אותי שאופי הפעולה של גיר רציף שתוקע את המנוע ב-5,000 סל"ד רעשניים למשך שניות ארוכות (לעיתים דקות) חוסך דלק. בדיוק ההפך. בטח במנועי סובארו שתמיד אהבו דלק. במיוחד בסל"ד גבוה.

לזכות סובארו ייאמר שהמכוניות שלהם נהדרות למרות הגיר.

kd2
24-12-18, 16:39
דרור, ברור שהכל בפרופורציות.
אני תמיד מדבר על סיטואציות ועליות שהרכב יכול לעשות על הנייר, ושמקביליו כן יודעים לעשות (אני מטייל עם דאסטרים בעיקר והם עושים אותם לידי).
הרבה עליה בזוית בריאה זה גם נגיד דיונה קצת ארוכה שהיא רכה ונחמדה, לא מסוכנת ולא מהווה שום יציאה ממעטפת הביצועים לפי כל אמות המידה....והיא נכשלת בגלל חוסר בתנופה ברכב שלא חסר לו כוח במנוע (פשוט שמו לי אותו "בהילוך שני").

התיסכול הגובר מהבאגים האלו של האקס מוד ושל יחסי ההעברה בגיר הרציף - קשור לכך שהם לא בגלל שהרכב "לא מסוגל" לכך בבסיסו, אם הוא לא היה מסוגל היינו יורדים מהעניין.
אבל הוא כן מסוגל כי:
1. לא חסר פה כוח במנוע, רק תן לי לנעול יחס העברה נמוך כשאני באקסמוד.
2. לא חסר יכולות למערכת האקס-מוד בהדמיית הנעילה, כשהיא עובדת היא מרשימה מאוד, אבל פתאום היא פשוט לא עובדת.

לגבי צריכת דלק, 1/9-11 משולב, מנוע שמתוכנת להיות הרבה בסל"ד גבוה.
בפועל ולא בתיאוריה בגלל שהוא מהנה בכביש אתה לא נוסע חסכוני יותר, זה מתבקש.

יורם ש
27-12-18, 17:26
אני עם פורסטר עם X מוד,
עשיתי איתו את כל המתארים, כולל רמה"ג בבוץ בשלג וגם בקיץ במעל 40 מעלות, דיונות מפתחת שלום בואך הר קרן ולבאר מילכה, חוצה מדבר יהודה, נחל חצרה ונחל צין, נחל חורשה ונחל אלות. בקיצור כ 110,000 ק"מ בשנתיים הרבה כביש וגם טיולי שטח, להפתעתי שום בעיה, למעט פגוש קידמי שיצא מהמקום והוחזר אחר כבוד, הרכב הפתיע אותי לטובה ביכולות, כבוגר כמעט כל רכבי השטח, אני מאד מרוצה מהתמורה גם בכביש וגם בשטח ונכון זה לא דיפנדר או סופה אבל בידיים הנכונות הוא יקח אותך למקומות שאף גיפון לא יקח וגם תחזור בכייף עם חשבון דלק שפוי יחסית.

דרור ברלי
27-12-18, 18:10
שלא יובן לא נכון - זה אוטו מעולה. הטוב ביותר בקטגוריה שלו ובפער מוחשי.
על האמינות ועל איכות הנסיעה שלו בכביש ובשבילים אין ויכוח בכלל.
הדינמיות שלו ברמה מאוד גבוהה - זה רכב שעונה היטב להגדרת "מהנה לנהיגה".
גם בשטח, בנהיגה נכונה ומודעת, הוא יעשה דברים מרשימים.

אבל הגיר הוא נקודת תורפה. יש מגבלות וצריך להיות מודע להן.

GodsFather
27-12-18, 18:57
אין פתרון מחשבי לסיפור?

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

דרור ברלי
27-12-18, 21:09
אם יהיה פתרון, הוא יבוא רק ממחשבים

kd2
27-12-18, 21:50
במקרה שלי הוא גם חייב להגיע רק מסובארו עצמם כי אני לא מוותר על 5 שנות אחריות.

jeepme
14-01-19, 23:40
הרעיון במערכת הוא שהתערבות המחשב והעברת הכח היא כמעט מידית גם בהצלבה מלאה בעמידה. ללא XMODE הטרקשן ממצב עמידה ממש עצלן. בהצלבות ארוכות (דרור ברלי ) הרכב עוצר מהיעדר מהלך מתלה ונעצר הטרקשן עצלן ולא מאוד יעיל. ( כמובן.. גז קבוע וכו' ) קפיצה וגזירת ציריה.. לא בבית סיפרנו
הרכב אצלי שבועיים, הנפתי במסלול נקיקי (אחרי עין צברים על הירוק) גלגלים באויר . בצפיה בוידאו הושלמה לי התמונה ואיששה את חששותי. הופתעתי מאוד לרעה בנושא. ( 2008 צורה חדשה דגם X )

דרור ברלי
15-01-19, 09:03
דגם 2008 הוא כבר מזמן לא חדש ולא "צורה חדשה" (בחיאת, עזבו אתכם מההגדרות של לוי יצחק. זה נשמע מגוחך)
ה-TC בדגמים החדשים יותר עובד יותר טוב.

אבל. וזה אבל גדול - ה-TC של סובארו אמנם אפקטיבי יותר משל רוב המתחרים, אבל בהשוואה למערכות הטובות בשוק (לנדרובר, ג'יפ, טויוטה לנדקרוזר, אפילו דאסטר) אכן איטי יחסית ולא תמיד עוזר. לעתים מדרגונת של כמה ס"מ ספורים עוצרת את האוטו מלהתקדם וצריך לשפר עמדה לאחור כחצי מטר כדי לצבור מעט תנופה. X-MODE משפר במשהו את המגבלה הנ"ל אבל לא באופן מהותי.
במכוניות האלה החשיבות של תכנון מקדים של קו התקדמות על מנת לייצר תנועה זורמת ללא עצירות יזומות, גם אם איטית, היא ממש קריטית. גם הרפיה קלה מהדוושה מייצרת עצירה ואבדן מומנטום שה-TC לא תמיד יתגבר עליו. חשוב לזכור את זה.

חשוב גם להיות סבלן ולא להתייאש מוקדם מדי. במצבים מסויימים צריך ללחוץ על המצערת יותר ויותר, בהדרגה ועם הרבה רגש, עד שה-TC "יתפוס".

sportage
15-01-19, 23:27
חברים,

כבעליו הגאה של פורסטר שני, הוא אכן רכב נוח מאוד ונעים לנהיגה בכביש ובשביל.

כיאות למוביל בקטגוריה, לגירסת "הליסינג" שלו יש יכולות מרשימות בשטח, אך לא הייתי ממליץ לעשות זאת בבית עם רכב שאתה מממן את עלויות התחזוקה.

למען הגילוי הנאות, לטיולי שטח ברמה עד קשה, אני מחזיק פג'רו Q, ערך ספרים שואף לכלום, אבל בשטח נותן עבודה.

קיצר - בשביל להראות לחברה, אפשר לעשות איתו דברים יפים (עם הפורסטר), אבל אישית למי שלא רוצה להרוס אותו, ממליץ להגביל את השמוש בו לשטח קל עם מעברים הכרחיים רק כשאין ברירה.

דרור ברלי
15-01-19, 23:41
לא צריך להגזים גם לכיוון השני.

פורסטר ייתן עבודה מצוינת כרכב לטיולים משפחתיים שפויים.
אבל על מנת לא לגרום לו נזקים, צריך להיות נהג מיומן בעל יכולת קריאת שטח טובה ולהכיר את הרכב הזה ואת יתרונותיו מגבלותיו - ויש לו מגבלות.
זה גם למה אני לא מתלהב מכל מיני הגבהות ושאר שינויים שאונסים את הרכב הזה להיות מה שהוא לא ולעשות דברים שהרבה מעבר למעטפת היכולות הבטוחה שלו. להבדיל מרכבי שטח אמיתיים שהם רק פלטפורמה בסיסית לשינויים מרחיקי לכת, כאן האפשרויות מצומצמות יותר והמגבלות קרובות מאוד. קחו בחשבון.

איל מ
16-01-19, 09:40
דרור, השאלה היא אם אתה כמדריך, גם רואה את הבלאי שהרכבים האלה צוברים בעקבות הנסיעה בשטח. גם בטיולים בהם לכאורה שום דבר לא נשבר או נדפק. יש לי הרגשה (תחושה בלבד)שהוריאטור (בכוונה מעליב אותו) לא אוהב את כל ההתחממויות, כנל לגבי הלימיטד סליפ וכו....
וזה לפני שדיברנו על חוסן מכלולים. שוב, תחושה בלבד (ודווקא הייתי שמח להתייחסות שלך לגבי חוסן ה"ברזלים", להרחבת הידע). כי הסובארו היחיד שיש לי נסיון איתו בשטח הוא הטנדר. (אגב למרות התדמית האייקונית שלו, היה טוחן ציריות ומפתח חופשים בקצב מפחיד. אם היו מנסים למכור רכב באיכות כזאת היום, היו פושטים רגל).

elephant man
16-01-19, 10:05
בתור אחד שמטייל הרבה עם הפורסטר (2008) שלי, יכול לומר שאין נזקים למעט בלאי מוגבר ברכיבים הרגילים (כמו בכל רכב שמטייל בשטח).
אצלי הגבהתי (ספייסרים, ולאחרונה עברתי לקפיצי הגבהה איירון מן) ומיגנתי.
צמיגי 50.50 יוקוהמה ג'אולנדר ו...זהו.
הטיולים שלי מתחלקים ל-2:
טיולי חמישי בערב - דגש על משחקי עבירות וחברותה.
טיולי משפחות- ארוכים, ציוד מלא.
ניכר בלאי ברכיבים הרגילים - גומיות מייצב, מוטות קישור, בולג'ויינטים.
ציריות? כלום.הוחלפו הקדמיות בסמוך להתקנת ההגבהה ומאז מעל שנתיים שקט.
תיבת הילוכים? כלום. הילוכים עוברים חלק גם בעומס.
מנוע? כלום. למעט בלאי טבעי. ולפני שיונתן יקפוץ, לא. מיסב פולי מזגן לא קשור לנהיגה בשטח.
חשמל? כלום.
מה שכן ניזוק- מערכת פליטה, נגרם כתוצאה משיקול דעת נהג מוטעה.
הרכב נוסע מצוין, ישר בלי רעידות. לאחרונה ביצעתי לו כיוון פרונט והמכון אמר שהזוויות היו תקינות.

המסקנה?
דרור כבר אמר אותה. מספר פעמים.
כל עוד זוכרים שהפורסטר הוא איננו רכב שטח "אמיתי", ומקפידים על לנהוג אותו - מגיעים רחוק מאוד.

דרור ברלי
16-01-19, 19:04
בסופו של דבר, הבלאי תלוי בנהג/ת. בצורת הנהיגה שלכם, ביכולת קריאת השטח ובהבנה שלכם את האוטו. בסוג הטיולים, מתי אפשר ללחוץ אותו ומתי עדיף להרפות.

החלק שהכי סובל בדגמי סובארו פורסטר ו-XV (רכב ה-4X4 הנמכר ביותר בישראל, זו אותה מכונית בסופו של דבר אז אני מכניס גם אותה לדיון) הוא הפגוש הקדמי. זוית גישה בעייתית שבאה לידי ביטוי במיוחד בירידות, כאשר המשקל עובר קדימה וסוגר את הקפיצים הקדמיים. ואז הפגוש יורד ופוגש כל מיני אבנים ועצמים אחרים ונתלש ממקומו. ברוב המקרים אלה רק קליפסים שהשתחררו וקל לדחוף את הפגוש חזרה למקום. במקרים אחרים הקליפסים יישברו והפגוש עלול להיעקר בשלמותו. זה כבר לא נעים וכן יקר.

נקודת התורפה הבאה - צמיגים. קריעת צמיגים אינה נדירה בטיולים. ככה זה עם חתך נמוך והבעיה לא רק בסובארו. הצמיגים האלה לא זולים.

גיר רציף - לא אידיאלי לעבודת שטח. הוא פשוט לא אוהב עומסים מתמשכים. גם זה תלוי בצורת הנהיגה - תשננו לעצמכם לשמור על רצף תנועה. עוזר לעבירות וגם מוריד עומס מהגיר.

מעבר לזה - בלאי רגיל של נסיעה בשטח, כמו בכל רכב. בושינגים למיניהם, חופשים שעלולים להתפתח במערכות כמו הגה וכו'. מי שמטייל הרבה עם המכוניות האלה טוב יעשה אם ימגן את הגחון ובכל מקרה יצטרך לוודא את תקינותן בתדירות גבוהה יותר. בתיאוריה, מכוניות שהוגבהו עלולות לסבול מבלאי מהיר יותר בציריות ובפעמונים שלהם.

סך הכל מי שרוצה רכב משפחתי יומיומי שימושי, נוח ואמין ולהבדיל מכל שאר הקרוסאוברים - גם מהנה לנהיגה וגם בעל יכולת טיולי שבילים וגם קצת מעבר, אלה מכוניות אידיאליות מבחינתו. הטובות ביותר בקטגוריה.

----------

ואני מצטרף לקריאה לחזור לפרופורציות בנוגע לטנדר סובארו הקלאסי - הכלי המגניב הזה זוכה למעמד מיתולוגי בדומה לג'פ"ס M151. אבל כל מי שבאמת מכיר את צמד ליצני השטח המוטוריים הזה יודע שלפחות חצי מסיפורי העם והאגדות שנקשרו בהם הם אשכרה רק אגדות. החצי השני הגיע מאנשים שאינם ג'יפאים...
הטנדר והלאונה 4WD הישנים כבודם במקומו מונח, אבל הם לא היו רכבי שטח אמיתיים. גלגלי 13' זעירים, זויות מרכב בעייתיות, שימוש אגרסיבי בשטח דן אותם לבלאי עצום, וזה מלבד הליקויים הקשים בכל מה שקשור בבטיחות, בנוחות ובביצועים שאפיינו את תעשיית הרכב היפנית בשנות ה-80'. אז תרגיעו. קחו הכל בפרופורציות.

אמיר מ
23-01-19, 23:01
האם הבעיות בגיר הרציף בשטח, נכונות גם לפורסטר החדש? בסובארו טוענים שמדובר בגיר משופר עם יחסי העברה קבועים.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

דרור ברלי
23-01-19, 23:25
בגיר רציף אין "הילוכים".
בתכל'ס זה וריאטור בדומה לקטנועים ול-SBSים - העיקרון הוא שני גלילים קוניים שמניעים זה את זה באמצעות רצועה/שרשרת שנעה עליהם. לוריאטור יש יחס העברה נמוך ויחס גבוה וביניהם אינסוף יחסי העברה. לכן הוא נקרא באנגלית CVT- Constant Variable Transmission - תמסורת משתנה-רציפה.

בדגמי XV עם מנוע 2.0 ופורסטרים מרמת גימור X ומעלה שמצויידים בשיפטרים מאחורי ההגה, יש 6 "הילוכים" כלומר יחסים מתוכנתים מראש. אם אני זוכר טוב, בדגם החדש הוסיפו עוד "הילוך, כדי להקטין פערים בין יחסי ההעברה הוירטואליים האלה. סך הכל יש שם 7 "הילוכים".
לא יודע מה "משופר" בגיר של הפורסטר החדש למעט עוד "הילוך". במבחן שעשיתי לו הוא באמת עבד יפה, אבל מכיוון שאני מכיר את שגעונות הגיר הרציף אני יודע איך להתנהג איתו כדי להקל עליו את החיים. אני לא בטוח שבידי לקוחות לא מנוסים, שיעשו טעויות ויכניסו את הגיר לסטרס מיותר, לא יצוצו התופעות הישנות של התחממויות הגיר ואבדן יכולת נסיעה (זמני).

חוצמזה, אם אתה רוצה עצה לחיים - אל תבנה על הסברים של אנשי מכירות. חלקם לא יודעים מאיזה צד נמצא המנוע. בתחום הזה הכרתי כמה אנשי/נשי מכירות (לאו ודווקא מסובארו) שאשכרה התקשו בנהיגה.

-->