PDA

צפייה בגרסה מלאה : מהי הדרך הסולארית היעילה לחימום בריכה

יוני5
29-07-18, 10:09
שלום לכולם,

התקנתי בריכת עמודים קטנה בחצר.
הבעיה עם הבריכות האלה, שגם הקטנות יחסית, המכילות 4-5 קו"ב, ובוודאי הגדולות יותר, הופכות להיות קפואות מאוד ולכן בלתי שימושיות זמן רב.

אני רוצה לשמור את הבריכה פעילה למספר חודשים רב בשנה, נעזוב את נובמבר עד פברואר, איך יעיל יותר לחמם את המים, ולא באמצעות מחליף חום, מה שיגרור עלויות חימום גבוהות.

לכן ישנן שתי אופציות: קולט שמש כמו של דוד, או יריעה שחורה עם צינורות העושה את אותה עבודה, שיחמם ישירות את המים ובאמצעות משאבה להזרים את המים לבריכה וממנה.
אופציה שניה, פאנל סולארי להפקת חשמל ולחמם את המים באמצעות גוף חימום.

מה יהיה יעיל יותר באזור החודשים מרץ, אפריל ואוקטובר לדוגמה?

בברכה,
יוני

amirmoshe
29-07-18, 10:12
מבין האופציות הייתי הולך על קולט תקני קטן. עם ברז מעקף למצב שבו לא צריך לחמם.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

de fox
29-07-18, 10:24
יש חברה ישראלית שמוכרת פתרונות בדיוק לזה:

https://www.magen-ecoenergy.com/heb/ingroud-pools-solar/

גילוי נאות:
אין לי קשר אליהם מלבד העובדה שחבר התחיל לעבוד שם לא מזמן ומשם שמעתי עליהם בכלל.

erezgur
29-07-18, 10:24
"מרץ אפריל ואוקטובר" - אתה קצת אופטימי... אני מוכן להסתפק במאי-יוני וספטמבר, אלא אם כן הבריכה חשופה לשמש מלאה כל שעות היום (אצלי יש צל מהבניין בסוף הקייץ באביב ובסתיו).

ישנם מספר פתרונות מוכנים (צנרת שחורה מגולגלת לכיפה או פרושה במשטח) עם חיבור למשאבת המיים של הבריכה, אבל הביקורות מאד צוננות (משחק לשון מעניין בהקשר זה), הנה למשל מוצר מאמזון שאני מתלבט לגביו - https://www.amazon.com/Intex-Solar-Heater-Ground-Swimming/dp/B00O80PSE6/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1532848939&sr=8-3&keywords=intex+pool+solar+heater&dpID=41SSPWoZ2%252BL&preST=_SY300_QL70_&dpSrc=srch (צריך כמובן כמה יחידות כאלו אבל חשבתי אולי להזמין יחידה בודדת לבדיקה). נראה שלא מסובך מדי לבנות לבד.

בכל מקרה - עוקב אחר השרשור...

יוני5
29-07-18, 14:17
המוצר מאמזון או החברה הישראלית או סתם קולט שמש של דוד - לעומת פנאל פוטו וולטאי שמזין גוף חימום - זו השאלה.

אני שואל לגבי הנצילות בעיקר בחודשים הקרים יותר. אם דווקא בחודשים הקרים, פאנל פוטו וולטאי יעיל יותר - אז מעולה.

המוצר של אינטקס ודומיו אינם מוגנים מהקור, כך יש סיכוי שברוב הימים הקרים, קור הסביבה יגבר על האנרגיה מהשמש.

בברכה,
יוני

נמרוד
29-07-18, 16:19
המוצר מאמזון או החברה הישראלית או סתם קולט שמש של דוד - לעומת פנאל פוטו וולטאי שמזין גוף חימום - זו השאלה.

התשובה פשוטה -

נצילות דוד שמש שממיר אור לחימום מים ישירות 50% ויותר. תא פוטו וולטאי נצילות בין 13 ל20% לכל היותר, וזה לפני המרה של חשמל חזרה לחום. בקיצור, אין תחרות.

בוזי
31-07-18, 18:39
דוד שמש הופך את אור השמש לחום של מים? לא את החום שמוקרן? שואל ברצינות.

מכל מקום, תא וולטאי יפיק חשמל מאור השמש גם אם טמפרטורת הסביבה נמוכה מטמפרטורת המים, מה שדוד שמש לא מסוגל לעשות.
מצד שני, בשביל לחמם כמה קובים של מים בזמן סביר צריך הספק של כמה קילוואטים טובים, וזה כבר שטח קולטים של הרבה מ"ר (משהו כמו 8 מ"ר לקילו-וואט נומינלי).

de fox
31-07-18, 18:48
דוד שמש הופך את אור השמש לחום של מים? לא את החום שמוקרן? שואל ברצינות.

מכל מקום, תא וולטאי יפיק חשמל מאור השמש גם אם טמפרטורת הסביבה נמוכה מטמפרטורת המים, מה שדוד שמש לא מסוגל לעשות.

הייתי חושב על המשפט האחרון שוב

Sent from my iPhone using Tapatalk

בוזי
31-07-18, 18:58
הייתי חושב על המשפט האחרון שוב

Sent from my iPhone using Tapatalk

תסביר בבקשה.

david.winnik
31-07-18, 19:10
לנו יש בריכה בערך 27 קוב
יש לנו חימום סולארי של מגן כמו שיש בלינק
העקרון הוא שצריך אותו שטח בריכה במ"ר לקולטים.
עובד פצצה, הבריכה פתוחה ממרץ עד סוף אוקטובר...
לוקח 3 ימים חמים ע"מ לחמם את הבריכה בתחילת העונה.
דוד

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

בוזי
31-07-18, 19:49
תא וולטאי יפיק חשמל מאור השמש גם אם טמפרטורת הסביבה נמוכה מטמפרטורת המים, מה שדוד שמש לא מסוגל לעשות.

סליחה, טעיתי.
ישבתי וקראתי איך עובד דוד שמש והבנתי שהמשפט הזה לא נכון.
דוד שמש יהיה יעיל בהרבה יותר מתא פוטו-וולטאי בלהפוך את אור השמש לחום של מים.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

גיל51
31-07-18, 23:14
אני פרסתי על גג המחסן (גר במושב) 500 מ' צינור פוליטילן 20 ממ. משאבת פלואו ג'ט dc שואבת מהבריכה מעבירה מים בצינור.
המשאבה מוזנת ממצבר שנטען ע"י פנל סולארי. כל המערכת מפוקדת ע"י בקר שמעל 25 מעלות מפעיל 5 ד ונח 5ד.
מעל 30 מעלות מפעיל כל הזמן.
באמצע יולי הבריכה מגיעה ל-30 מעלות והמערכת מושבתת עד אמצע ספטמבר.
הבריכה מכילה 65 קוב.
-->