PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגבר הספק מנוע באמצעות חמצן דחוס.

ניר ל
02-09-03, 16:35
מה קורה אם מחברים לפני הקרבורטור צינור ממיכל חמצן דחוס ?
המטרה היא להזרים בעת הצורך (האצות קצרות) חמצן בלחץ 20 אטמ' - האם זה יתן אפקט של טורבו ?

נמרוד
02-09-03, 17:35
התשובה הכללית היא כן. כמובן בתנאי שאתה גם מספק דלק בהתאם.

בחמצן O2 דחוס לא משתמשים אני מניח כי זה גז דליק בטירוף ( ברמת אללה יסתור). באויר רגיל דחוס לא משתמשים כי זה לא ממש משתלם, ומזה שנים רבות הגז הנכון הוא N2O, גז צחוק, NOS... הוא לא דליק ולא רעיל, אבל מתפרק לחמצן וחנקן בטמפרטורה של כמה מאות מעלות, כלומר בתוך הבוכנה בזמן פעימת הדחיסה.

עכשיו תזכיר לי מה הקשר לג'יפים :?:

ניר ל
02-09-03, 18:11
NO2 זה מה שקרוי ניטרו ?

והשאלה היתה דווקא לגבי חמצן O2 ! הוא לא דליק כשלעצמו, הוא מה שנקרא - מלבה בעירה. כשאני מרתך עם אצטילן בטמפ' גבוהות - אני יכול לסגור את ברז האצטילן ולהמשיך לעבוד על חמצן בלבד. מעניין לדעת מה זה יעשה למנוע... .
אגב השאלה נשאלה גם כדי למנוע מראש מאנשים לעשות ניסויים מסוג זה.

נמרוד
02-09-03, 18:23
טכנית אתה צודק, מעשית O2 דליק כי הוא גורם לכל דבר לבעור בעוצמה אדירה. תשאל את הצוות ביש המזל של אפולו 1... עד אז נהגו לדחס את תאי החלליות בחמצן טהור, לא זוכר בדיוק למה.. במשימה הספציפית הזאת, ב1968, איזשהו ניצוץ חשמלי זעיר גרם לדלקה בתוך תא החללית. הם היו במין משימת סימולטור שגרתית, תוך שניות בודדות האנשים שבחוץ כבר פתחו את התא וכיבו את האש, אבל בשניות האלו כל פנים התא כולל שלושת אנשי הצוות נשרף לחלוטין. יהי זכרם ברוך... :(

asafk
02-09-03, 21:51
ואני חשבתי שמנוע עובד על דלק, לא על אוויר...

באיזה סל"ד בדיוק אתה מתכוון לפתוח את הברז? איזה מנוע עם קרבורטור יש לך בג'יפ שמגיע לסל"דים שאין לו מספיק אוויר?

אסף.

מוני דיסקו
04-09-03, 09:27
הם עשו זאת כדי לחסוך בבלוני גז שצריך לסחוב לחלל.
ממלאים בחמצן את התא ואז הוא הופך למיכל אחד ענק של חמצן. צריך מסנני דו תחמוצת אבל את זה צריך בכל מקרה.
רעיון טוב על הניר (כול קילו שנשלח לחלל אז עלה מאות אלפי דולר, וגם היום זה לא ממש זול) עד שמגיע ניצוץ וצולה את כל התא...

מוני דיסקו
04-09-03, 09:37
ועוד תיקון לנמרוד.
זה לא לקח שניות אלא שעות...
הבעיה היתה שדלת התא נסגרה מבפנים, כלומר על השפה החיצונית של התא.
מאוד הגיוני מבחינה הנדסית, הלחץ החיובי של הגז בתוך התא ילחץ על הדלת באופן טבעי וימנע דליפות כאשר יהיו בחלל. על כדור הארץ הלחץ יהיה זהה ולא תהיה שום בעיה לפתח את הדלת.
מה שמהנדסים שככו זה שאים תקרה שריפה (מה שקרה) לחץ הגז בתא יעלה מעל ללחץ האטמוספרי ולא ניתן יהיה לפתוח את הדלת...
מה שקרה הוא שברגע שהתחילה השריפה האסטרונטים ברחו לדלת וגילו שאי אפשר לפתוח אותה. גם אנשי הצוות החיצוני לא יכלו. הם נאלצו לראות איך חבריהם נשרפים למוות בזמן שהם לא יכולים לעשות דבר.
המסקנה מכל זה היתה כפולה:
1. לא למלא בחמצן.
2. ליצור דלת הנפתחת החוצה, עם ברגים נפיצים. כך בהתראה קצרה מאוד ניתן לפוצץ את הדלת ולצאת.

מסקנות אלו מיושמות עד הים בכל חללית.
המהנדסים שביננו (שבמיוחד נמרוד שהוא מהנדס מכונות) חיבים ללמוד לקח חשוב. תמיד לחשוב על כל האספקטים של הבעיה ולא רק על הצפוים והמתוכננים.

asafk
04-09-03, 16:42
דווקא נמרוד מהנדס אווירונאוטיקה ו..אממ..חלל...

:roll: אסף.

-->