PDA

צפייה בגרסה מלאה : בדיקת תקינות הארקה שקע סיקון

OFF-RoaD
29-07-18, 23:14
אצל קרובת משפחה התקינו שקע סיקון אדום (תלת פאזי) לחיבור כריים חשמליים.

ההתקנה בוצעה כמובן ע"י חשמלאי מוסמך שיש איתו ניסיון טוב, והאמת שאני די סומך עליו, עד הסיפור הזה.

הטכנאי שבא להתקין את הכיריים טוען שהשקע לא תקין, משום שבבדיקה עם טסטר נדלקת הנורה רק בשלושה מתוך חמשת החורים (פאזות), ולטענתו היא צריכה להידלק גם בחור הארקה, ובלשונו "יש פה שני אפסים".

החשמלאי מתעקש שהוא מדבר שטויות, 3 חורים זה בסדר, הנורה לא צריכה להידלק בהארקה ובאפס.

אני מהנדס בניין, אז לפי הגיון מסוים אני בטח מבין בזה, והשאלה הונחה לפתחי. מזל שיש ג'יפולוג [emoji28]

תוכלו להכריע מי צודק? רצוי עם נימוק להדיוט...

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

zivo
29-07-18, 23:36
טכנאי טמבל ופושע.... (שהוא מתעסק בחשמל).
הארקה לא אמורה להדליק כלום.
דרך אגב, תבדוק טוב, ותגלה שבכל בית, האפס מחובר להארקה.

boaz avrahami
30-07-18, 00:01
1. מחזק את דברי זיו בעניין הראשון.
הטסטר דולק רק בפאזות.
בשקע בהית הוא אמור לדלות רק בחור הימני שהוא הפאזה.
להדיוטות - היכן שיש
השמאלי הוא האפס .
התחתון הוא הארקה ובהם לא ידלק הטסטר.

2. בעניין השני של זיו עדיף לדעתי שלא יאמר לאוזניים של מי שלא מבין בחשמל

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

OFF-RoaD
30-07-18, 06:01
תודה רבה.

שקע רגיל אני מכיר, ואכן ההיגיון אמר שהחוקיות תמשיך גם בשקע הזה, אבל הטכנאי התעקש ולי לא היה הרבה אומץ להתווכח.

boaz avrahami
30-07-18, 07:07
אני הייתי מתעקש להחליף טכנאי

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

מאיר אלוני
30-07-18, 07:13
בכדי לבדוק אפס והארקה מקצרים ביניהם והפחת קופץ

amirmoshe
30-07-18, 07:58
אם קוראים לזה תלת (שלוש) פאזי אז שלוש נקודות בשקע אמורות לתת חיווי בטסטר.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

itayhi
30-07-18, 23:42
דרך אגב, תבדוק טוב, ותגלה שבכל בית, האפס מחובר להארקה.

לא בכל בית ולא בתוך הבית. רק בכניסה למתקן.
לצורך ביצוע "איפוס" ישנם תנאים מסויימים שצריכים להתקיים.

יפה שאתה מבין. לא צריך להיות אובר חוכם.

איתי

- - - Updated - - -

ולפות"ש. תן לטכנאי סטירה ותסביר לו בלי עדינות שטסטר זה לא מכשיר
לבדיקת חשמל!
כמו כן שיתעסק בעניינים שלו ויתמקד בלנסות למכור שטויות ללקוחות תמימים.
החשמלאי שלך צודק.

איתי

zivo
31-07-18, 02:41
לא בכל בית ולא בתוך הבית. רק בכניסה למתקן.
לצורך ביצוע "איפוס" ישנם תנאים מסויימים שצריכים להתקיים.

יפה שאתה מבין. לא צריך להיות אובר חוכם.

איתי

זה לא עניין של אובר חוכם זה עניין של לוגיקה פשוטה, אם הם מחוברים אחד לשני, לא יכול להיות שאחד ידליק את הטסטר והשני לא.

ואם כבר מדברים על התחכמויות.....
באיזה בית \ מתקן לא מחברים?
ולא, התקן (לפחות איך שאני מכיר) לא מתייחס לגבי בתוך הבית או לא, ובהרבה בתים זה כן באזור של הלוח הראשי, וזה כן בתוך הבית.

אשמח ללמוד מתשובה ענינית.

עירא
31-07-18, 06:41
בגדול פרק ז׳ פה:
https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/159_017.htm

kd2
02-08-18, 21:53
1. איתי אני גם אשמח להעשיר את הידע בתחום האיפוס...
עירא לקשר לתקן ה"גולמי" זה לא עוזר הרבה, הוא כזה מיושן ולא מונגש (והחותמת לכך הם וועדות הפירושים שקמו לו, במקום שיהיה פשוט ברור).

2. מסכים עם בועז לגבי ההקשרים לחיבור אפס והארקה, צריך שהצד השני יבין יותר כדי לתקשר לו את זה וזה לא מומלץ להסביר שזה המצב "הרגיל".
הדבר קורה לפני שדה הפחת, במקומות בלוחות שהם ממש נקודות עניין רק לחשמלאים, וכמו שמאיר הזכיר זה לא יתאפשר לך בשגרה לגשר אותם ואסור להתייחס אליהם כחוט מגושר.

3. מסכים שזה לא קיים בכל לוח, האפשרות למצוא את פס ההשוואה תלויה במבנה הבית (ואז תמצא אותו אולי בפילר) ושיטת האיפוס שבשימוש.
זה ממש האזור שבו אין מקום לחובבים (אני גם לא חשמלאי*) וחובה שיבדק ויטופל ע"י מי שמבין במארג השיטות הקיימות ובערכי לולאת התקלה המותרים בכל סיטואציה.

4. אשמח להסבר נוסף של איתי על למה הוא לא אוהב טסטר-ים, אני מכיר תרחישים בעייתים של הטסטר אבל משתמש בו הרבה במסגרת המגבלות.

5. שאלת בונוס - בכל לימודי ההנדסת בניין לא עושים איזה תקציר מעשי כלשהו בעניין החשמל ? אינסטלציה ? ועוד כל מיני תחומים שהם לא מרכז הפוקוס אבל מספיק משיקים לבניין וצריך לפחות קצת קצת להכיר ? אני חושב ששקע כזה אתה צריך לדעת לבדוק חביבי :rolleyes:

* על בסיס מסלול ההכשרה - המדינה היום לא רוצה חשמלאים שלא רוצים לעשות קריירה בתחום הממוקד של חשמל בלבד. הייתי שמח לעשות רישיון גם בשביל העבודה וגם בשביל הידע.

OFF-RoaD
02-08-18, 22:07
אענה רק על 5:

בלימודי הנדסת בניין, או כל הנדסה שאני מכיר באוניברסיטאות בארץ, לא מלמדים כמעט שום דבר פרקטי, פרט ל"איך ללמוד".

בחודשיים האחרונים גיליתי כל כך הרבה דברים בסיסיים שאף אחד לא הזכיר בכיתה, ואני עדיין מופתע מכאלו כל פעם מחדש...

באשר לקשר בין חשמל ביתי להנדסת בניין - הוא די קלוש. דווקא את זה אני מבין למה לא לומדים.

kd2
02-08-18, 22:39
בתור סטודנט נותר לי רק להזדהות....
זה חבל.

עוד דבר שכדאי לדעת על כיריים אינדוקציה ושקעים כאלו זה שמומלץ לבצע קו כוח ייעודי עד ללוח (אם תצלם את התווית נוכל להגיד לך את גודל הכבל המומלץ, לא כדאי להיות על הגבול), שזה גם מה שקורה ברוב המקרים כי אין צרכנים תלת פאזיים סמוכים או בכלל.
ואם השתמשו בחוט חשמל גמיש, חובה חובה סופיות כבל מתאימות בשקע ובתקע + הידוק החלטי של הטרמינלים.

בהצלחה

יניב עמית
04-08-18, 21:00
בגדול איפוס הוא שיטה להארקה.
איפוס יכול להתקיים רק בבניין שבו קיימת הארקת יסוד, היינו ריתוך של יסודות הבניין ויציאת קוץ ההארקה ליד לוח החשמל.
באיפוס למעשה מחברים בין מוליך האפס שמגיע מחברת חשמל ובין פס ההארקות שמותקן ליד לוח החשמל.
מכיוון שמוליך האפס של ח"ח מחובר למעשה לאדמה, נוצר מעגל תקלה קצר ביותר.
חשוב לציין שכל החיבור הנ"ל חייב להתבצע לפני המפסק והלוח הראשי של המתקן.
את ההארקה ללוח החשמל מוציאים מפס ההארקות הנ"ל.
אין לבצע חיבור כנ"ל בתוך לוח החשמל.
אין להשתמש במידע הנ"ל או לבצע חיבור כנ"ל ללא חשמלאי מוסמך.
ולעניין השירשור, סלק את הטכנאי מהבית וקרא לאחר.
החשמלאי שלך צודק.
היה מאוד חבל אם היה מופיע מתח המוליך ההארקה שלך.

-->