PDA

צפייה בגרסה מלאה : בגי"ה - עכברת

אומי5
19-08-18, 08:44
לא, לא היסטריה ולא בהלה.

אבל כמה שאלות :
1. הרשויות מפרסמות נחלים נגועים, האם בודקים רק על בסיס תחלואה? או שבעקבות הארועים בודקים באופן יזום את שאר הנחלים?
2. האם יש פרסום של המקומות שנבדקו?
3. לפי הבנתי המחלה עוברת ע"י בעלי חיים, ככה שאין סיבה שמעיין שקרוב לנחל הנגוע יהיה נקי.... הרי החיות שתו גם ממנו. נכון?

בבקשה בלי תגובות "אחי שחיתי בכל הצפון השבוע אני בריא הכל בסדר "

Dan Mil
19-08-18, 09:36
לשאלותיך:
1. בדיקות מיקרוביאליות נערכות ע"י איסוף של דגימות מהנחלים.../שלוליות - והן אורכות כמה ימים עד קבלת התוצאות מהמעבדות.
2. הבדיקות נערכות רק לאחר שיש מקרי תחלואה... או שמי מהרשויות מזמינה את משרד הבריאות (שיטת כיבוי השרפות)
3."הרשויות " שאתה מזכיר בשלך הן : משרד הבריאות,רשות שמורות הטבע החברה להגנת הטבע , רשויות המים ורשויות מקומיות.
לגבי משרד הבריאות... ראה את המצב במערכת הבריאות... אז תגזור מכך על התיפקוד בבדיקות הזיהום :-( (וכלל האצבע הוא שיש הרבה אחראים אזי הטיפול איטי ביותר)
4. בכללי : במים עומדים, כשיש זיהום (במהלך הקיץ ) המצב בד"כ מחמיר עם גרף הזמן, בנחלים כשיש זרימה החיידקים או כל זיהום אחר מתפזרים ונעלמים כתלות בקצב /נפח הזרימה בנחל. (הכוונה של הרשויות להזרים יותר מים לנחלים ע"מ לשפר את המצב המיקרוביאלי שבהם )
5.הזיהומים במקורות המים הפתוחים בד"כ עוברים מאחד לשני בסביבה גיאוגרפית קרובה

לסיכום:
ההחלטה שלך בלבד אם להכנס בימים אלה למקורות מים (כמובן למעט אלו שהודיעו וסגרו) .

ובנוגע ל "אחי" .... זה לא באתר הזה !

אומי5
19-08-18, 09:38
תודה רבה.
אתה קשור לתחום?

כמובן שההחלטה שלי בלבד.
אני מנסה לאסוף נתונים כדי לקבל אותה.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

גיא
19-08-18, 10:59
גם זה עלה ב YNET

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5329936,00.html

אולי יעזור.

בכל מקרה, אישית אני הייתי אמור לצאת לטיול באזור בית ציידא .. וביטלנו מהחשש .. יש ספק ואין ספק וזה ... יש חופשה מתוכננת בקרוב ולא רצינו להסתכן לפני ..

yovavz
19-08-18, 16:41
היי,
ממה שאני מבין, בד"כ מתבצעות בדיקות שוטפות לחיידקי קולי צואתי שמעידות על זיהום בהפרשות ובעקבות זה סגרו את הנחלים בגולן.
כנראה שבעקבות ההתפרצות של העכברת, ערכו בדיקות לגילוי של החיידק הספציפי ולפי הודעת משרד הבריאות מלפני 3 ימים (https://www.health.gov.il/NewsAndEvents/SpokemanMesseges/Pages/16082018-2.aspx) הממצא היה חיובי רק בשני נחלים - זוויתן ומשושים.
ברשות הטבע והגנים מפרסמים את הנחלים הסגורים "עקב מחלת העכברת" (https://www.parks.org.il/newsflash/%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%94%D7%9D-%D7%90%D7%A1%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%A1%D7%94-%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%A7%D7%91/) ללא פירוט של הממצא ואם יש בכלל זיהום, או שזה רק חשש.

מנסיון אישי, אני יכול לומר לך שאנחנו טיילנו לפני כחודש באזור הרמה וטבלנו ביהודיה ובעין כנף.
הבת שלי ובן של המשפחה שטיילה איתנו לקו במחלה עם התסמינים של העכברת.
הבת שלי הבריאה ללא התערבות רפואית כלשהי והבן של השותפים לטיול הבריא עם אנטיביוטיקה. תוצאות בדיקת הדם שלו טרם הגיעו, כך שלא ניתן לדעת בוודאות שמדובר בעכברת.
במידה ואכן מדובר בעכברת, אני חושד שההדבקה קרתה ביהודיה, למרות שהיתה שם זרימה חזקה יחסית בנחל, מלבד בבריכה של המפל, אך גם שם, אמורה להיות תחלופה גבוהה יחסית של המים.

להבנתי, על פי המידע והראיונות בתקשורת, אין לאף אחד מושג מה מקור ההתפרצות ומדוע זה קורה דווקא השנה. כרגע זה נשמע שהתאוריה העיקרית מדברת על אוכלוסיית חזירי הבר, כמקור לזיהום.
בשורה התחתונה, הייתי נמנע מכל מקור מים באזור הנגוע שיש חשש שחזירי בר מגיעים אליו ושאין בו זרימה חזקה (כולל בריכות טבעיות או לא טבעיות). ברף זהירות גבוה יותר - פשוט לא להכנס באזור למקורות מים שחשופים לחזירי בר בכלל.
מקווה שזה מסייע.

ד ו ר ו ן
19-08-18, 17:52
פשוט לא להכנס באזור למקורות מים שחשופים לחזירי בר בכלל.
מקווה שזה מסייע.
סגרת בזה הרגע את כל הצפון וחצי מדינת ישראל עד קו גדרה לפחות.

שים לב שיש הגיון גיאוגרפי בנחלים שנמצאו מזוהמים, והוגדרו לא לרחצה כעת.
יש שטחי מרעה בקר במעלה הנחלים, והם לא רחוקים אחד מהשני.

yovavz
19-08-18, 18:54
דורון,
ציינתי שאני מדבר על האזור הנגוע (רמה"ג ומורדותיה באזור הנחלים שנסגרו) ואכן, אני מעדיף, מתוך זהירות, להתייחס לאפשרות חזירי הבר ולא לבקר שמתוחם יותר.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

נדב ש.
19-08-18, 19:00
כבר דיווחו ברשתות שהזיהום ככל הניראה מעדרי בקר, שדרך אגב משרד הבריאות נתן הוראה לחסן אותם.
עדרי הבקר מתוחמים לרוב בשיטחי השמורות והנחלים.

נמרוד
19-08-18, 19:06
יכולים להרחיב על תיאורית חזירי הבר? לא שמעתי על זה בשום מקום.

yovavz
19-08-18, 19:30
לגבי עדרי הבקר, זה נשמע כמו ספקולציה שממשיכה את המגמה הראשונית של לדבר על חיידקי הקולי הצואתי שגורמים לסגירת הנחלים כל שנה בקיץ. עד עכשיו לא שמעתי על מציאה של עדר נגוע בעכברת - החיסון נשמע לי יותר כמו צעד שנועד להרגיע את הציבור.
לגבי חזירי הבר, שמעתי את זה כאמירות ורמיזות של אנשי משרד הבריאות ורופאים מומחים שרואיינו ברדיו (אחד מהם הבוקר בגל"צ - לא זוכר את שמו).
יש גם איזכור בכתבה של ynet מפי פרופ' איתמר גרוטו ווטרינר דר' דורון טיומקין:
https://m.ynet.co.il/Articles/5329116

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

איל מ
19-08-18, 20:04
לא יודע את מי אתה שמעת.
אני שמעתי היום בתכנית של יעל דן כל מיני "מומחים" דמיקולו שמדבריהם עולה שלא רק שהם לא התעסקו עם בקר בחיים שלהם (לפחות לא בקר שגדל במרעה פתוח), אלא שהם גם כנראה לא היו מעולם בשטח.
כל מיני רעיונות הזויים על גידור מקורות מים בשטחי מרעה, והצבת שקתות במקום.

אז זה נחמד ויפה, אבל....
כשיש לך מים בטבע בעונה היבשה, וזה בד"כ לא נקודה ספציפית אלא נחלים שלמים ואינספור בריכות, אתה פשוט לא יכול לגדר את כולם בלי לבתר את השטח לחלוטין. עדר בקר צריך מינימום שטח להסתובב בו כדי לא לבטוש את הקרקע ולגרום לרעיית יתר.
נכון,
במהלך היום הפרות בד"כ יתרכזו איפה שהאוכל (שבסוף הקיץ בד"כ מסופק להן מלאכותית) והמים, אבל בהרבה תאי שטח ברמה"ג, זה פשוט לא מציאותי (בניגוד לגליל, דרך אגב).
לגבי חיסון לעכברת,
וואלה, מודה, בחיים לא שמעתי על בעיה של עכברת אצל פרות. הסיפור עם חזירי הבר הוא עוד יותר מופרך. הם לא בכמויות שמתקרבות לכמויות של הבקר או לצורה שבה עדרים לוחצים על מקורות מים.

ד ו ר ו ן
19-08-18, 20:28
יכולים להרחיב על תיאורית חזירי הבר? לא שמעתי על זה בשום מקום.
הם עוברים בין מקומות נגועים ומפיצים פוטנציאליים במסגרת מיפוי התפוצה.

והם כמו הבקר יכולים להיות נשאים בלי לחלות.

boaz avrahami
19-08-18, 20:30
איזה פחד המחלה הזו כשאני קורא עליה עכשיו.
לפני כ 25 שנה, עוד בטרם עידן האינטרנט, חלה בעכברת זקן אחד נחמד מהמושב שעבד איתי ברפת.
הוא אפילו לא החסיר שעת חליבה אחת בכל תקופת המחלה, אותי אף אחד לא הזהיר משום שרות בריאות כלשהו ואתם בטח מבינים שגם הרפת לא טופלה או חוסנה והחלב שווק בלי שום שינוי לתנובה....

מאז שהגיע האינטרנט התחלתי מאוד לפחד וזה ממש מטריד.

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZ

six 4 life
19-08-18, 21:19
כל שנה בערך בתקופה הזו של השנה או אחרי החגים הדבר הזה צץ באיזורי ניקוז הירדן לכנרת ולעיתים גם בנחלים הנגועים הפעם
עדרי הבקר הם הגורם לבלאגן ואף אחד לא עושה ולא יעשה שום דבר עם זה (כמו למשל לאסור על בעלי העדרים לאפשר להם להגיע אל הנחלים)
בירדן קרוב לכנרת אפשר לראות באופן קבוע פרות עומדות פיזית במים באיזור גשר הנשיא, על אחת כמה וכמה עושות את צרכיהן בהם וזה הגורם הישיר לבלאגן הזה שקורה שנה אחרי שנה אבל משום מה כל שנה מחפשים סיבות אחרות לאותה תוצאה.

asafk
19-08-18, 21:26
ויש סיבה טובה לפחד. אם הסימנים מופיעים לא לחכות. אם לא מטפלים מייד התדרדרות עלולה להיות מהירה וכשמגיעים לשלב דלקת קרום המוח גם אין דרך חזרה.

אסף.

אומי5
21-08-18, 10:56
בנתיים חבר מהעבודה מספר שטיילו בבניאס לפני שבועיים, ואחד המשתתפים חלה.

זה דופק לי את כל התאוריה שככל שנצפין ונתקרב למקורות נחלים זורמים נהייה בטוחים יותר.

גיא
21-08-18, 11:32
בנתיים חבר מהעבודה מספר שטיילו בבניאס לפני שבועיים, ואחד המשתתפים חלה.

זה דופק לי את כל התאוריה שככל שנצפין ונתקרב למקורות נחלים זורמים נהייה בטוחים יותר.

והיום בגלי צה"ל קרא מנכ"ל משהו משרד התיירות בצפון איזה שקר כזה או אחר ...
לכולם לבוא הכל בסדר המלחמה נגמרה .. ואלפים ב"אבו קיאק" ..

רוצים להרוג אותנו :(

נדב42
21-08-18, 11:54
איזה פחד המחלה הזו כשאני קורא עליה עכשיו.
לפני כ 25 שנה, עוד בטרם עידן האינטרנט, חלה בעכברת זקן אחד נחמד מהמושב שעבד איתי ברפת.
הוא אפילו לא החסיר שעת חליבה אחת בכל תקופת המחלה, אותי אף אחד לא הזהיר משום שרות בריאות כלשהו ואתם בטח מבינים שגם הרפת לא טופלה או חוסנה והחלב שווק בלי שום שינוי לתנובה....

מאז שהגיע האינטרנט התחלתי מאוד לפחד וזה ממש מטריד.

Jeep Grand Cherokee ZJ 98 V8
Honda TRX300EX
4Z7BOZסבתי חלתה בזה לפני 70 שנה בערך (עוד לא היה לזה שם בעברית וגם לא טיפול הולם), גם היא לא הפסידה יום חליבה אחד אבל היא מתארת תקופה של חודשים ארוכים של סבל, וגם זוכרת שמישהו מאחד הקיבוצים השכנים נפטר מהמחלה. אז נכון שהיום יודעים לטפל במחלה, אבל אסור לזלזל בה ...

kd2
21-08-18, 13:06
לגבי הדיווח בחדשות על אסון כלכלי לתיירות, לפחות בצד הצימרים..... עסקים כרגיל.
אני ניסיתי לסגור ספונטנית לסוף החודש, המחירים לא ירדו ועדיין רוב המקומות בכלל תפוסים.
רק מי שבא לטייל ללא לינה ככל הנראה ביטל.

לדעתי משרד הבריאות יחזל"ש את זה רק בכיסוי תחת מירבי ביותר וזה לא יקרה עד אחרי החגים, עם או בלי קשר למצב בפועל לפחות בנחלים הגדולים.

יונתןמצפה
21-08-18, 13:20
גם בכאב גרון לא ידעו לטפל פעם ואנשים מתו מזה...

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

ronen7k
21-08-18, 14:15
מה לגבי חופים במזרח הכנרת ?

אנחנו אמורים להעביר לילה בסופ"ש הקרוב בצד המזרחי בחופים שמדרום לשמורת הבטיחה ?

ואם כבר אשמח להמלצה על חוף שקט באזור .

תודה .

six 4 life
21-08-18, 14:51
מה לגבי חופים במזרח הכנרת ?

בחופים של הכנרת יש מגיפה קבועה כבר שנים, קוראים לה ערסברת והיא לא פחות קטלנית מהעכברת

ואם כבר אשמח להמלצה על חוף שקט באזור .
בשביל זה תצטרך להשקיע באטמים איכותיים מאוד

ronen7k
21-08-18, 15:06
בחופים של הכנרת יש מגיפה קבועה כבר שנים, קוראים לה ערסברת והיא לא פחות קטלנית מהעכברת

בשביל זה תצטרך להשקיע באטמים איכותיים מאוד

תודה על המידע הלא רלבנטי , :confused:

הילדים דורשים לסיים את הטיול בלילה בכנרת , לכן שאלתי ברצינות אם ידוע למישהו על בעיה באזור של החופים במזרח הכנרת ,

ואם כבר אשמח להמלצה ממשהו שהיה או מכיר מקום נסבל , אם אפשר להגדיר זאת ככה .

תודה .

yovavz
21-08-18, 15:48
אני שמעתי דברים טובים על חוף אמנון (צפון הכנרת)- מקפידים על שקט ונקיון בכל שעות היממה.
לא הייתי שם בעצמי.
לא שמעתי על בעיית עכברת או חשד לכזו בחופי הרחצה המוסדרים.

באופן כללי, בכל החופים המוכרזים של איגוד ערים כנרת יש מהפכה לאחרונה בכל הקשור לשמירה על השקט - כולם הוכרזו השנה כשקטים ויש אכיפה מוגברת (http://www.kineret.org.il/articles/%D7%A2%D7%95%D7%A0%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%97%D7%A6%D7%94-%D7%A0%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%AA/).
למיטב ידיעתי, יש בהם גם דיגום מים רציף של מנהלת הכינרת

ד ו ר ו ן
21-08-18, 16:02
ואם כבר אשמח להמלצה ממשהו שהיה או מכיר מקום נסבל , אם אפשר להגדיר זאת ככה .
תודה .
החופים השקטים במזרח הכינרת.
חוף חלוקים,
אסור מוזיקה, אסור גנרטור והאכיפה נוקשה.
יש שירותים סבירים, יש בירזיות.
בכלל, מאז הלאמת החופים, המצב הרבה יותר טוב.

משלמים חנייה לפי פנגו.

לך הכי דרומה שאפשר בחניון.

גיא
21-08-18, 16:48
מישהו ממש לחוץ .. או ממש לוחץ ...

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5332669,00.html

נדב ש.
21-08-18, 17:24
חוף סוסיתא, כניסה בתשלום, חוף שקט, צמוד לעין גב.

ronen7k
21-08-18, 21:25
באמנון היינו שנה שעברה , בגלל שהחוף הוא מעיין מפרץ צפוני נראה כאילו המים שם עכורים , אין מספיק רוח ש״מערבבת״ את המים.

נבדוק אולי את חלוקים ונראה שיש כבר הרבה חופים תחת ״ איגוד ערים כנרת״ http://http://www.kineret.org.il/מדריך-חופי-הכינרת/

תודה לכם.

-->