PDA

צפייה בגרסה מלאה : תכנון (בנתיים תיאורטי) של מתלה קדמי לבאגי/קארטינג

nirzi3
14-01-06, 23:34
אני מתכנון מתלה לקארטינג שאני הולך לבנות.
מכיוון שיש לי קפיצים נתונים ועלובים של הטוסטוס שממנו אני בונה את זה, אני צריך לתכנן את המתלה לפי מה שיש לי.
עכשיו דבר ראשון איך אני מודד כמה משקל יש על כל גלגל, לעלות עם כל גלגל בנפרד על משקל ולראות כמה כתוב יעזור?
דבר שני מכיוון שלקפיצים האלה יש קבוע קפיץ נמוך מאוד חשבתי להשתמש במנוף כדי להגדיל את הקבוע קפיץ, השאלה היא אם אני עושה מנוף שבצד של הקפיץ הוא גדול פי 2 מבצד של המתלה זה נותן לי פי 2 קבוע קפיץ?
ושאלה אחרונה לבנתיים, אם מדדתי שיש על הגלגל משקל של 30 ק"ג ואני רוצה שהקפיץ ירד ב5 ס"מ כשאני ישים אותו על הקארטינג, אז אני צריך קבוע קפיץ של 6 ק"ג לס"מ, אבל זה בעצם קבוע קפיץ אנכי לא? איך אני מחשב את הקבוע קפיץ האמיתי שאני צריך?

nirzi3
25-01-06, 23:28
ועוד שאלה חדשה: אל המנוף אני צריך לחבר את המוט שדוחף אותו מצד הגלגל ואת הקפיץ מהצד השני, השאלה היא על הזויות שאני צריך לחבר אותם, האם אני צריך לחבר את הקפיץ כך שיהיה ב90 מעלות למנוף או יותר או פחות, אולי משיק לרדיוס הסיבוב של המנוף או משהו כזה?

תודה מראש לכל מי שיעזור

נמרוד
25-01-06, 23:54
אוקי, בוא נתחיל. מה שמעניין אותך הוא לא משקל הגלגל, אלא המשקל שיש על הגלגל - משקל הרכב.

בתור הערכה הראשונית, קח את משקל הבאגי ללא הגלגלים והמתלים, השלדה עצמה וכל מה שמחובר אליה (כולל הנהג) ותחלק ב4, וזה המשקל שיש על כל גלגל. לגבי שקילת דברים - כן, תניח אותם על משקל אמבטיה, משקל זה משקל.

דבר שני מכיוון שלקפיצים האלה יש קבוע קפיץ נמוך מאוד חשבתי להשתמש במנוף כדי להגדיל את הקבוע קפיץ, השאלה היא אם אני עושה מנוף שבצד של הקפיץ הוא גדול פי 2 מבצד של המתלה זה נותן לי פי 2 קבוע קפיץ?

בגדול, כן.

ושאלה אחרונה לבנתיים, אם מדדתי שיש על הגלגל משקל של 30 ק"ג ואני רוצה שהקפיץ ירד ב5 ס"מ כשאני ישים אותו על הקארטינג, אז אני צריך קבוע קפיץ של 6 ק"ג לס"מ, אבל זה בעצם קבוע קפיץ אנכי לא? איך אני מחשב את הקבוע קפיץ האמיתי שאני צריך?

אם הקפיץ ניצב פחות או יותר לציר הגלגל - כלומר "עומד" ישר, אז אכן, זהו קבוע הקפיץ.

ועוד שאלה חדשה: אל המנוף אני צריך לחבר את המוט שדוחף אותו מצד הגלגל ואת הקפיץ מהצד השני, השאלה היא על הזויות שאני צריך לחבר אותם, האם אני צריך לחבר את הקפיץ כך שיהיה ב90 מעלות למנוף או יותר או פחות, אולי משיק לרדיוס הסיבוב של המנוף או משהו כזה?

מציע לך לוותר על המנוף הזה. תכנס לשרשור על מכונית הFSAE של אוניברסיטת בן גוריון, ותראה את מנגנון המינוף של עומר. לך אין סיבה להסתבך עם זה. אם הקפיץ שלך חלש מדי, חפש קפיץ אחר. חפש קפיצי טרקטורון, אופנועים אחרים, מכוניות קלות מאד... אתה יכול אפילו ללכת למפעלי קפיצים כמו קפיץ הצפון, קפיצי נורדיה, אורן קפיצים (חפש בדפי זהב) ולבקש יפה לחפש בזבל, יש סיכוי שתמצא משהו מתאים ואפילו תקבל אותו במחיר עלות של הברזל או בחינם אם תחייך מספיק יפה.

Omer
26-01-06, 13:58
השאלות שאתה שואל הם בדיוק השאלות שאני שאלתי כשבאתי לתכנן את המנגנון,אם רוצים לעשות את זה כמו שצריך מדובר על חישובים ועבודה או על סוליד או על דף נייר.
אני מסכים עם נמרוד.
לרכב שטח מנגנון זה לא מתאים,יש יותר מקור לתקלות ושברים.
נשמח לראות תמונות.

-->