PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיבור מס' ספקי אנרגיה למצבר

hadmo
20-10-18, 01:53
יש לי מצבר 12V לצרכנים בקארוון, האם ניתן לחבר לכניסת SOLAR של המטען\בקר סולארי (MPPT) שמחובר למצבר
עוד רכיבים כמו חשמל מהאלטרנטור (relay), ממיר מתח (AC ל-DC)?

החששות שלי:

*שהחשמל מהאלטרנטור\ממיר מתח 'יזלוג' לקולטים וידפוק אותם.
*שהבקר ידע להתמוד גם עם מתח הטעינה מהפאנלים וגם עם עוד רכיבים
*שהוספת מספק רכיבים לאותו כניסה בבקר לא תגרום למתח להשתנות מ-12V ל 24V/36V

אשמח לעזרה :)

רכיבים:

1.פאנלים סולריים 800W
2.בקר סולרי MPPT טעינה 70AH
3.ממיר מתח הפוך 220W ל12V 70 AH
4.ממסר טעינה מאלטרנטור 100AH

בוזי
20-10-18, 12:03
הי וברוך הבא לפורום!
התשובה לשאלתך היא לא. לכניסת solar אתה יכול לחבר רק תאים פוטו וולטאים, במתח וזרם מקסימליים שהבקר יודע לקבל.
אתה יכול לחבר את מצבר הצרכנים לאלטרנטור דרך מטען dc-dc.
בהצלחה

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

hadmo
20-10-18, 21:06
הי וברוך הבא לפורום!
התשובה לשאלתך היא לא. לכניסת solar אתה יכול לחבר רק תאים פוטו וולטאים, במתח וזרם מקסימליים שהבקר יודע לקבל.
אתה יכול לחבר את מצבר הצרכנים לאלטרנטור דרך מטען dc-dc.
בהצלחה

תודה רבה בוזי!!

בוזי
20-10-18, 21:48
עוד טיפ קטן:
בזכות זה שהבקר עובד בטכנולוגיית mppt (ותוודא שהוא באמת כזה. אם הוא עלה 30 דולר וכתוב עליו mppt אז הוא לא) תעדיף לחבר את התאים בטור ע"מ להגיע קרוב למתח המקסימלי שהבקר יודע לקבל (בד"כ 60 עד 100 וולט) וכך תנצל בצורה מיטבית את המערכת בזכות זרמים נמוכים לפני הבקר ומפלי מתח מינימליים.

ד ו ר ו ן
20-10-18, 22:58
בוזי,
לא מסתדר לי עניין החיבור בטור.
כבר היום, בחיבור במקביל של 3 פאנלים 20wכ״א אני מקבל בתנאים אופטימליים כמעט מלא ביחס למפרט.
למה שזה יהיה יותר יעיל בטור?

השקעתי הרבה לקרוא בעניין, באופן גורף ההמלצה היא במקביל.

Slowly..

בוזי
20-10-18, 23:22
בוזי,
לא מסתדר לי עניין החיבור בטור.
כבר היום, בחיבור במקביל של 3 פאנלים 20wכ״א אני מקבל בתנאים אופטימליים כמעט מלא ביחס למפרט.
למה שזה יהיה יותר יעיל בטור?

השקעתי הרבה לקרוא בעניין, באופן גורף ההמלצה היא במקביל.

Slowly..בקרוואן החיווט ארוך יותר. בשילוב עם זרמים גבוהים, נוצרים מפלי מתח - אובדן הספק. לכן עדיף לעבוד עם מתח גבוה וזרם נמוך לפני הבקר. לדוגמה: מפל מתח של חצי וולט על 18 וולט זה כמעט שלושה אחוז, מפל של חצי וולט על 100 וולט זה חמישה פרומיל.
מה עוד, שמפל המתח על מוליך נמצא ביחס ישר לזרם שזורם דרכו. זרם נמוך פי 4 - מפל מתח נמוך פי 4.
בקר mppt מסוגל לעבוד עם כל מתח, כי בכל מקרה הוא משנה את מתח הכניסה למתח הטעינה הרצוי ע"פ השלב המתאים בתוכנית הטעינה. למעשה הוא מאלץ את התא הסולארי לעבוד במתח שייתן את מכפלת המתח בזרם הגבוהה ביותר ברגע נתון. מתח תאים גבוה מאפשר גרנולריות טובה יותר ומציאת הנקודה האופטימלית בצורה מדוייקת יותר.

בוזי
20-10-18, 23:41
אני מדגיש שכל מה שכתבתי רלוונטי לבקרי mppt. בשימוש בבקר pwm, מתאימים את מתח התאים למתח הטעינה של המצבר, במקרה של מצבר 12 וולט, מתח מערכת התאים שנבחר יהיה 18-19 וולט. אם זה המתח שמספק תא בודד, כמובן שנכון לחבר אותם במקביל.

ד ו ר ו ן
21-10-18, 09:46
אני משתמש בבקר mppt אמנם מהיותר זולים (על הקשקש של 30$..), אבל כזה שנבדק ויש ברשת סקירות שלו שהוא אכן כזה.

אני רואה שהוא עובד שונה מהבקר pwm שקדם לו.

התאים בפאנל מוציאים במקס׳ 20v, יותר בכיוון של 18-19v ביום ממוצע, והמצבר הוא 12v.

Slowly..

hadmo
21-10-18, 11:18
עוד טיפ קטן:
בזכות זה שהבקר עובד בטכנולוגיית mppt (ותוודא שהוא באמת כזה. אם הוא עלה 30 דולר וכתוב עליו mppt אז הוא לא) תעדיף לחבר את התאים בטור ע"מ להגיע קרוב למתח המקסימלי שהבקר יודע לקבל (בד"כ 60 עד 100 וולט) וכך תנצל בצורה מיטבית את המערכת בזכות זרמים נמוכים לפני הבקר ומפלי מתח מינימליים.

תודה בוזי, אני מתכוון לחבר את התאים בטור, ולשרשר אחד לשני ע"י מחברים ייעודיים MC4.

זה הבקר שלי:
https://he.aliexpress.com/item/MPPT-Solar-Charge-Controller-Solar-Panel-Battery-Regulator-Dual-USB-LCD-Display-12V-24V-30A-50A/32912139364.html?spm=a2g16.10010108.1000 016.1.3c1c47f2VHaeQx&isOrigTitle=true

מצ"ב שרטוט מע' חשמל, אם יש לך זמן לעבור על זה ולתת תובנות זה יהיה לעזר רב!

zivo
21-10-18, 20:04
בקרוואן החיווט ארוך יותר. בשילוב עם זרמים גבוהים, נוצרים מפלי מתח - אובדן הספק. לכן עדיף לעבוד עם מתח גבוה וזרם נמוך לפני הבקר. לדוגמה: מפל מתח של חצי וולט על 18 וולט זה כמעט שלושה אחוז, מפל של חצי וולט על 100 וולט זה חמישה פרומיל.
מה עוד, שמפל המתח על מוליך נמצא ביחס ישר לזרם שזורם דרכו. זרם נמוך פי 4 - מפל מתח נמוך פי 4.
בקר mppt מסוגל לעבוד עם כל מתח, כי בכל מקרה הוא משנה את מתח הכניסה למתח הטעינה הרצוי ע"פ השלב המתאים בתוכנית הטעינה. למעשה הוא מאלץ את התא הסולארי לעבוד במתח שייתן את מכפלת המתח בזרם הגבוהה ביותר ברגע נתון. מתח תאים גבוה מאפשר גרנולריות טובה יותר ומציאת הנקודה האופטימלית בצורה מדוייקת יותר.

בוזי,
1- לגבי אורכי החיווט בקרוואן, רק שיהיה ברור, אנחנו מדברים רק על הקטע בין הפאנל למצבר. מהמצבר לצרכנים אתה בכל מקרה ב 12V
2- אין וויכוח, שככל שהמתח גבוה יותר, עבור אותו הספק, הזרם נמוך יותר, וההפסדים על הקו קטנים יותר. אבל, יש גם את הנצילות \ אובדן של הבקר, וככל שההבדל בין מתח הפאנל למתח המצבר גדול יותר גם ההפסדים של הבקר גדולים יותר (וגם שם 3-5% זה לא מספר הזוי).
3- שאתה שם פאנלים בטור, ההשפעה ההדדית גדולה בהרבה מאשר הם במקביל. שאתה בתנאים אידיאלים, אתה יכול להניח שפאנלים באותו המצב, ואותו הספק, ואז זה פחות חשוב. בתנאים שלנו, שגם הפאנלים לא הכי ישרים, וגם לא הבכרח נקנו ביחד, ולא מתיישנים ביחד.... זו בעיה.

לדעתי, בסופו של יום, ברמה המעשית, אם החיבור בין הפאנלים למצבר הוא לא בעייתי, עדיף כבל עבה וטוב וחיבור מקבילי.
my two cents

בוזי
21-10-18, 20:30
בוזי,
1- לגבי אורכי החיווט בקרוואן, רק שיהיה ברור, אנחנו מדברים רק על הקטע בין הפאנל למצבר. מהמצבר לצרכנים אתה בכל מקרה ב 12V
2- אין וויכוח, שככל שהמתח גבוה יותר, עבור אותו הספק, הזרם נמוך יותר, וההפסדים על הקו קטנים יותר. אבל, יש גם את הנצילות \ אובדן של הבקר, וככל שההבדל בין מתח הפאנל למתח המצבר גדול יותר גם ההפסדים של הבקר גדולים יותר (וגם שם 3-5% זה לא מספר הזוי).
3- שאתה שם פאנלים בטור, ההשפעה ההדדית גדולה בהרבה מאשר הם במקביל. שאתה בתנאים אידיאלים, אתה יכול להניח שפאנלים באותו המצב, ואותו הספק, ואז זה פחות חשוב. בתנאים שלנו, שגם הפאנלים לא הכי ישרים, וגם לא הבכרח נקנו ביחד, ולא מתיישנים ביחד.... זו בעיה.

לדעתי, בסופו של יום, ברמה המעשית, אם החיבור בין הפאנלים למצבר הוא לא בעייתי, עדיף כבל עבה וטוב וחיבור מקבילי.
my two cents

לא. אנחנו מדברים על החיווט בין הקולטים לבקר.
בקר mppt לא אמור להפסיד כ"כ הרבה אחוזים. היתרון של לעבוד בנקודה האופטימלית שנותנת את ההספק הגבוה ביותר ברגע נתון, עולה על ההפסדים.
ומדובר פה על קרוואן, הציוד חדש ואחיד להבנתי. זה דומה לתנאים "שלנו", אבל לא בדיוק. אל תשכח שההספקים פה גדולים בהרבה. תשים פעם את היד על כבל שמעביר 100 אמפר ועל אחד שמעביר 10 אמפר באותו ההספק.... אתה כבר תשתכנע לבד.

zivo
21-10-18, 23:58
בוזי,
אתה יכול להפנות אותי (לשים קישורים) לבקרי MPPT ולמפרט שלהם שהנצילות שלהם עולה על 95%?

בוזי
22-10-18, 00:13
בוזי,
אתה יכול להפנות אותי (לשים קישורים) לבקרי MPPT ולמפרט שלהם שהנצילות שלהם עולה על 95%?בבקשה זיבו:
https://www.victronenergy.com/upload/documents/Datasheet-SmartSolar-charge-controller-MPPT-75-10,-75-15,-100-15,-100-20-EN.pdf

אם יש לך עוד שאלות, שאל נא ואנסה לענות מנסיוני בליווי והתקנת מערכות סולאריות בקרוואנים.

בוזי
22-10-18, 00:30
אגב, מעבר לתיאוריה, בפועל קשה מאוד לחבר תאים פוטו וולטאים במקביל, בצורה שתהיה עמידה פיזית בטלטולים ורעידות, פגעי מזג אוויר וכדומה, בגלל מגבלות האביזרים. בנוסף, החיבור האחרון אל הבקר, זה שמרכז את כל התאים שחוברו במקביל, נוטה להתחמם, יחד עם הבקר עצמו. ואז, כל המספרים היפים על הנייר לא שווים הרבה, כי צריך להשקיע עוד אנרגיה בפינוי החום.
אז שוב, אני לא חשמלאי ולא איש מקצוע בתחום. רק חובב שהתנסה, לפעמים הצליח יותר ולפעמים פחות.
מנסיוני האישי ומנסיון של כעשרה חברים, בשורה התחתונה עדיף ללכת על חיבור טורי, במידת האפשר.

בוזי
22-10-18, 00:52
תודה בוזי, אני מתכוון לחבר את התאים בטור, ולשרשר אחד לשני ע"י מחברים ייעודיים MC4.

זה הבקר שלי:
https://he.aliexpress.com/item/MPPT-Solar-Charge-Controller-Solar-Panel-Battery-Regulator-Dual-USB-LCD-Display-12V-24V-30A-50A/32912139364.html?spm=a2g16.10010108.1000 016.1.3c1c47f2VHaeQx&isOrigTitle=true

מצ"ב שרטוט מע' חשמל, אם יש לך זמן לעבור על זה ולתת תובנות זה יהיה לעזר רב!אני לא חשמלאי ולא מוסמך לייעץ לך בתחום.
אני ממליץ לך בחום רב להתייעץ עם חשמלאי שמבין בקרוואנים, חשמל ביתי, חשמל רכב והשילוב בינהם. ובכלל לא להקשיב לעצות מהאינטרנט... בכל מקרה תצטרך אישור חשמלאי לטובת רישוי מגורים.
הבינג סד דאט, שים לב לנקודות הבאות:
1. לקרוואן אין הארקה, מה שאומר שאתה צריך להתקין "פזה צפה" והתקן שנקרא משגוח.
2. אפס בגוף הקרוואן זה ביג נו נו.
3. אפס משותף לאדמה של המתח הישר - לא רעיון טוב.
4. את הקונץ של טעינת המצברים מהאלטרנטור הייתי משאיר רק למקרי חרום, ומיישם באמצעות בקר רב שלבי שמוזן בעצמו מ DC. כך מערכת החשמל של הבית תהיה מופרדת ממערכת החשמל של הרכב (שהיא בכלל 24 וולט, אני מנחש).
5. קיימים ממירי מתח "קומבי", שהם בעצם גם ממיר מ 12 וולט ל 230, וגם מטעני מצברים כאשר הם מחוברים ל"חשמל חוף" כהגדרתך (או לגנרטור חיצוני).
על הדרך הם ממתגים את הצרכנים שעובדים על 230 וולט ישירות להזנה החיצונית, תו"כ טעינת המצברים. מפשטים מאוד את המערכת מבחינת חיבורים ותפעול. יש חשמל חיצוני - הכל ניזון ממנו. אין - הכל ניזון מהמצברים שבעצמם נטענים מהשמש, ככל שיש.
בהצלחה

ד ו ר ו ן
22-10-18, 10:47
אגב, מעבר לתיאוריה, בפועל קשה מאוד לחבר תאים פוטו וולטאים במקביל, בצורה שתהיה עמידה פיזית בטלטולים ורעידות, פגעי מזג אוויר וכדומה, בגלל מגבלות האביזרים. בנוסף, החיבור האחרון אל הבקר, זה שמרכז את כל התאים שחוברו במקביל, נוטה להתחמם, יחד עם הבקר עצמו. ואז, כל המספרים היפים על הנייר לא שווים הרבה, כי צריך להשקיע עוד אנרגיה בפינוי החום.
אז שוב, אני לא חשמלאי ולא איש מקצוע בתחום. רק חובב שהתנסה, לפעמים הצליח יותר ולפעמים פחות.
מנסיוני האישי ומנסיון של כעשרה חברים, בשורה התחתונה עדיף ללכת על חיבור טורי, במידת האפשר.

תפריד בהתייחסות שלך בין מערכות גדולות מאד לקרוונים ובין מערכות לחניון יום.
בצורה הזו זה מטעה ולא נכון בהכרח למערכת קטנה שבאה לשרת חניון שטח שאינו קרוואן.
יש הבדל גדול.

לא מעט מהתופעות שאתה מתאר לא מתרחשות במערכת קטנה לחניון יום.

לא מתחמם, וההספק לפי המדידה מאד קרוב למוצהר.

Slowly..

בוזי
22-10-18, 12:35
אבל דורון...
זה לא דיון אמפירי. זה דיון על מערכת ספציפית בקרוואן. זה פורום קרוואנים פה. זה בדיוק כמו שמישהו ישאל שאלה בפורום סיקס ומישהו אחר יענה לו שבטויוטה זה לא ככה.

ד ו ר ו ן
22-10-18, 12:57
אבל דורון...
זה לא דיון אמפירי. זה דיון על מערכת ספציפית בקרוואן. זה פורום קרוואנים פה. זה בדיוק כמו שמישהו ישאל שאלה בפורום סיקס ומישהו אחר יענה לו שבטויוטה זה לא ככה.
אין כאן פורום קרוואנים..

אתה צודק בהתייחס לשאלה לגבי קרוואן, אבל בניסוח שלך משתמע כי אין בקר mmpt פחות מ-30$ וזה לא נכון.. ושהחיבור הנכון אולטימטיבית לבקר כזה הוא בטור.

Slowly..

בוזי
22-10-18, 13:27
אין כאן פורום קרוואנים..

Slowly..

מה אתה אומר. תבדוק שוב באיזה תת פורום אתה כותב את כל זה.

ד ו ר ו ן
22-10-18, 13:39
מתנצל.. פספוס שלי.
בטאפטוק לא רואים את שם הפורום בכותרת.

Slowly..

בוזי
22-10-18, 14:55
מתנצל.. פספוס שלי.
בטאפטוק לא רואים את שם הפורום בכותרת.

Slowly..הכל טוב.
גם אני למדתי שאכן כבר יש בקרי mppt ממש זולים.
אני לא בטוח שהייתי לוקח בקר כזה לשימוש אוף גריד רציף, אבל יכול מאוד לשימושים שלנו כמטיילים זה יכול להיות אחלה.
ואני מסכים איתך שבהספקים שאנחנו מדברים עליהם כמטיילים, ענייני אובדן הספק והתחממות פחות משמעותיים עד זניחים.
אני חושב שהפרמטר החשוב ביותר במערכת סולארית של מטייל, הוא שכל הרכיבים יהיו פשוטים ונגישים וכל החיבורים יהיו מהירים ואמינים.

zivo
23-10-18, 01:24
בבקשה זיבו:
https://www.victronenergy.com/upload/documents/Datasheet-SmartSolar-charge-controller-MPPT-75-10,-75-15,-100-15,-100-20-EN.pdf

אם יש לך עוד שאלות, שאל נא ואנסה לענות מנסיוני בליווי והתקנת מערכות סולאריות בקרוואנים.

שאלתי, כי רציתי להראות לך את נושא הנצילות של הבקר, אבל מה שכתוב פה זה - Peak Efficiency 98% , ואני לא יודע מה לעשות עם נתון פופליסטי כזה :-), מה זה פיק? מה ההמוצע?
בקיצור, אתה בעצמך כתבת בהמשך, שיש בעיה של התחממות, זה בדיוק האובדן שאני מדבר עליו.
תחפש גרפים של נצילות בתלות בהבדלי המתחים, ותראה כמה זה משמעותי.

hadmo
24-10-18, 09:14
אני לא חשמלאי ולא מוסמך לייעץ לך בתחום.
אני ממליץ לך בחום רב להתייעץ עם חשמלאי שמבין בקרוואנים, חשמל ביתי, חשמל רכב והשילוב בינהם. ובכלל לא להקשיב לעצות מהאינטרנט... בכל מקרה תצטרך אישור חשמלאי לטובת רישוי מגורים.
הבינג סד דאט, שים לב לנקודות הבאות:
1. לקרוואן אין הארקה, מה שאומר שאתה צריך להתקין "פזה צפה" והתקן שנקרא משגוח.
2. אפס בגוף הקרוואן זה ביג נו נו.
3. אפס משותף לאדמה של המתח הישר - לא רעיון טוב.
4. את הקונץ של טעינת המצברים מהאלטרנטור הייתי משאיר רק למקרי חרום, ומיישם באמצעות בקר רב שלבי שמוזן בעצמו מ DC. כך מערכת החשמל של הבית תהיה מופרדת ממערכת החשמל של הרכב (שהיא בכלל 24 וולט, אני מנחש).
5. קיימים ממירי מתח "קומבי", שהם בעצם גם ממיר מ 12 וולט ל 230, וגם מטעני מצברים כאשר הם מחוברים ל"חשמל חוף" כהגדרתך (או לגנרטור חיצוני).
על הדרך הם ממתגים את הצרכנים שעובדים על 230 וולט ישירות להזנה החיצונית, תו"כ טעינת המצברים. מפשטים מאוד את המערכת מבחינת חיבורים ותפעול. יש חשמל חיצוני - הכל ניזון ממנו. אין - הכל ניזון מהמצברים שבעצמם נטענים מהשמש, ככל שיש.
בהצלחה

אני לומד את הדברים שרשמת חלק לא הכרתי, לגבי מטעני קומבו נחשפתי אליהם רק לאחרונה, לא מכיר שמוכרים אותם בארץ, אז יש אופציה להזמין מאמזון, אבל הם ממש יקרים ביחס לכל רכיב בנפרד, הדבר המדהים שקטב סרטוני הקארווניסטים ביוטיוב כן עושים הארכה dc לגוף המרכב, והארכה ac בתיאוריה עם כבל משורשר לקרקע, לא בהכרח אפשרי בכל הנסיבות (מוליכות שונה בקרקע שונה, ושימוש כאשר יש רק אספלט מתחת לקארוון)

את התכנון הסופי ייעשה חשמלאי כולל הבדיקות הדרושות להארקות ובטיחות בכללי.

תודה על התשובה המפורטת והמקיפה מעריך זאת מאוד!

-->