PDA

צפייה בגרסה מלאה : התקנת 2 מצברים ברכב עם מפצל טעינה מבוקר

עמודים : [1] 2

יורם-דרומי
01-12-18, 17:39
מעוניין להתקין מצבר נוסף ברכב עבור המכשירים הנוספים (מקרר, מכשיר קשר, ממיר מתח ועוד,,)

הכוונה להתקין מינשא HD למצבר הנוסף ולבצע עבודה זהירה ומקצועית.
את המצבר אני מעוניין לחבר למפצל טעינה שיבקר ויפקח על הטעינה.

אמנם נכתב על כך לא מעט בעבר, אך אני מבקש לשאול האם יש חידוש במוצרים?
איזה מפצל מומלץ להתקין?
ידני? אוטומטי?
מה הדיאגרמה הנכונה לבצע חיבור זה?

אשמח למענה

ראיתי את הכתבות האלה:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/42193-%D7%A0%D7%A9%D7%91%D7%A8%D7%AA%D7%99-%D7%90%D7%99%D7%A4%D7%94-%D7%A7%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A4%D7%A6%D7%9C-%D7%98%D7%A2%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%A5

http://www.jeepolog.com/forums/content.php/1530-jeepolog-archive

https://www.4x4.co.il/article/3249

תודה
יורם

*** הערת המערכת *** מומלץ לעיין גם במאמר החדש והמקיף - http://www.jeepolog.com/forums/content.php/3981-%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A0%D7%91%D7%95%D7%9B%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%AA-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%9B%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%94

ד ו ר ו ן
01-12-18, 19:05
אצלי יש כמה שנים מפצל טעינה שמפריד בין המצברים בעת שהמנוע כבוי, בדיוק לשימוש שאתה מתאר.
עושה בדיוק מה שהוא צריך.
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk% 2Fitm%2F301764672434

מצרף שרשור ארוך בנושא.
במבחן השנים, מפצל טעינה כמו שהתקנתי זה פתרון זול ופשוט ועושה את העבודה.
השרשור שווה קריאה.

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/100837-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%9E%D7%99%D7%A9%D7%A0%D7%99-%D7%9C%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7% 9D

אם בא לך באנגלית:
https://expeditionportal.com/forum/threads/how-to-make-a-cheap-isolated-dual-battery-setup-for-50.77503/

omri_t
01-12-18, 19:20
היה לי פתרון לעניים
מצבר גדול 90ah של ups.
הוא היה מחובר דרך ממסר עם מפסק ידני.
צרכני הלילה חוברו לאותו מצבר.
לאחר ההתנעה הייתי "פותח" מתח לכיוונו של נמצבר האמור.
ובתום נסיעה הייתי סוגר ולמעשה מפריד בין המצברים.

היה סבבה. לא היו שום בעיות. ואת הכסף העודף שחסכתי שרפתי על בירות וסטייקים....

PW
01-12-18, 19:29
הפתרון שמפורט כאן נמצא גם באחד השרשורים שהציע אסף.
אני מניח שמדובר בטויוטה לנדקרוזר 2008.
עוצמת הטעינה באלטרנטור המקורי מתאימה לפתרון זה ללא כל שינוי.
הוא פשוט יחסית לביצוע, יעיל, ועובד ללא דופי שנים רבות בכלי רכב רבים.

המצרכים הדרושים:
מצבר נוסף (רצוי מצבר התנעה עם CCA גבוה, למשל: אופטימה אדום), מתקן קיבוע למצבר, מגש תחתון.
כבלי ריתוך עבים, נעלי כבל, נעלי מצבר.
חוטי חשמל עובי 2.5 עם סופיות, אזיקונים שונים, בדיל הלחמה, איזולירבנד.
ממסר 12V אמפראז' גבוה (80A ומעלה) לעבודה ממושכת (חשוב ממסר מתאים לעבודה ממושכת, לא ממסר התנעה).
למהדרין: ברז ידני לחיבור עוקף ממסר.
כלי עבודה: לוחץ סופיות, פלייר פטנט, מלחם בהספק גבוה, מפתחות רינג / פתוח

הביצוע:
1. התקנה פיזית של המצבר ברכב - יש בטויוטה מקום ייעודי למצבר נוסף. יש לוודא קיבוע יציב ומאוזן.
2. חיבור הקוטב החיובי של המצבר הנוסף אל הקוטב החיובי של המצבר הקיים, שישמש כ"מצבר הצרכנים"
ע"י נעלי כבל ונעלי מצבר. לוודא לחיצה בריאה ובדיל להשלמת איכות החיבור בתוך הסופיות לחיבור באיכות משובחת.
3. חיבור הקוטב השלילי של המצבר דרך הממסר לגוף הרכב / הארקה, ע"י סופיות ונעלי מצבר ובדיל הלחמה כנ"ל.
קיבוע הממסר בצורה יציבה למשטח יציב.
4. חיבור פיקוד לממסר: מתח חיובי מנקודה המקבלת מתח אחרי סוויץ' והארקה לגוף הרכב.
5. אפשרות למהדרין: חיבור ברז ידני, עוקף ממסר, במקביל לממסר - כך שחיבור ידני של הברז יחבר את הקוטב השלילי לגוף הרכב ללא קשר למצב הממסר.

אופן הפעולה:
בנסיעה, כאשר הרכב מונע, הממסר מקבל מתח ומחבר את שני המצברים במקביל.
אלטרנטור תקין יטען ללא קושי את שני המצברים בזמן הנסיעה.
כאשר מגיעים לחניון הלילה, מכבים את הרכב.
הממסר מפסיק לקבל מתח ומנתק את מצבר הטעינה מהמערכת ע"י בידוד הקוטב השלילי של המצבר.
כל הצרכנים ממשיכים לעבוד על מצבר הצרכנים המחובר כרגיל.
בבוקר, פתיחת סוויץ' תחבר את מצבר ההתנעה כשמתח יגיע לממסר - וניתן יהיה להניע את הרכב ללא קושי, גם אם מצבר הצרכנים החזיק את הצרכנים פועלים במשך הלילה.

קל, נקי, אלגנטי, נוח.

אם תרצה עזרה - פנה בה"פ.

בהצלחה!

PW

ד ו ר ו ן
01-12-18, 19:53
בטוח שניתוק השלילי?

אצלי גם לפי ההוראות הממסר מנתק את החיובי בין המצברים.
המינוס גם ככה מחובר לגוף ונדרש כדי שהצרכנים יקבלו מתח ממנו..

yoni_0000
01-12-18, 20:01
כל עד אתה נשאר עם מצבר נוסף סטנדרטי (לא פריקה עמוקה) אז לא חייבים את מערכות ניהול המצבר המתוחכמות...

https://www.amazon.com/gp/product/B0058SGDFK/ref=ox_sc_saved_title_8?smid=ATVPDKIKX0D ER&psc=1

https://www.ebay.com/itm/221759086222

דוגמא לשני מוצרים שיעשו את העבודה... אני מניח שזה של דורון על אותו עיקרון.
בגדול, המערכת מבוססת על ממסר שנפתח כשהוא מזה מתח טעינה (נדמה לי באזור ה13.4 וולט), שמתקבל רק כאשר הרכב מונע או בנסיעה. כשהוא מזהה פחות מכך אז הוא מתנתק, ואז המצבר הנוסף עומד בפניי עצמו כשהרכב כבוי (ולא גוזל אנרגיה מהמצבר הראשי) אבל נטען כאשר הרכב מונע.

נדב ש.
01-12-18, 20:02
הפתרון שמפורט כאן נמצא גם באחד השרשורים שהציע אסף.
אני מניח שמדובר בטויוטה לנדקרוזר 2008.
עוצמת הטעינה באלטרנטור המקורי מתאימה לפתרון זה ללא כל שינוי.

PW

לא בטוח...
אני מכיר לנדקרוזר אחד שהחליף 3 אלטרנטורים בשנה(וזה אלטרנטור יקר) כנראה בגלל חיבור מצבר נוסף הנקרא מצבר "צרכנים".

קח לדוגמה טרופר דיזל שמגיע במקור עם 2 מצברים 65ah , אם אתה מגדיל אותם ל 72ah או יותר(ובמיוחד אם יש צרכנים נוספים) מחליפים אלטרנטור לאחד יותר גיבור.

דורון- אצלך רכב ישן שאין בו יותר מידי חשמל, ברכבים המודרניים הכל חשמל, מערכות בטיחות, מערכת הזרקה וכו', כל שינוי במתחים משפיע על חיישנים שונים.

yoni_0000
01-12-18, 20:11
לא בטוח...
אני מכיר לנדקרוזר אחד שהחליף 3 אלטרנטורים בשנה(וזה אלטרנטור יקר) כנראה בגלל חיבור מצבר נוסף הנקרא מצבר "צרכנים".

קח לדוגמה טרופר דיזל שמגיע במקור עם 2 מצברים 65ah , אם אתה מגדיל אותם ל 72ah או יותר(ובמיוחד אם יש צרכנים נוספים) מחליפים אלטרנטור לאחד יותר גיבור.

דורון- אצלך רכב ישן שאין בו יותר מידי חשמל, ברכבים המודרניים הכל חשמל, מערכות בטיחות, מערכת הזרקה וכו', כל שינוי במתחים משפיע על חיישנים שונים.

על פניו מבחינת האלטנרטור מדובר בלהוסיף עוד "צרכן" גדול, אבל בנסיעה יומיומית הוא לא צורך כלום כי הוא מלא כל הזמן.. רק כשמתמשים בצרכנים הוא מתחיל להתרוקן (מקרר, תאורה וכו'..). כלומר הצריכה של המצבר הנוסף באה לידיי ביטויי בעבודה נוספת של האלטנרטור בשעתיים נסיעה בבוקר אחריי חניית הלילה (שהייתה צריכה לקרות בכל מקרה, פשוט על מצבר הראשי).. כמה אנחנו נוסעים לחניית לילה? פעם בחודש? פעמיים? עוד 4 שעות פעולה של האלטרנטור בחודש...

אני לא בא לסתור את מה שאתה אומר, זה פשוט נראה לי מוזר שעצם זה שיש עוד מצבר גרם לתקלה.

ד ו ר ו ן
01-12-18, 20:15
נדב,
אין קשר לרכב שלי.
זה הסידור הנפוץ והפשוט בכל רכב.

כנס לקישור שצרפתי, הרוב המוחלט שם אינו רכב ישן אלא חדשים.

נתקלתי בארץ בקומבינות חיבור במקביל ללא ממסרים שאני מניח שיכולות להוות בעייה לרכבים חדשים, בייחוד בחיבורים לא נכונים שיוצרים מפלי מתח וקפיצות זרם.

נדב ש.
01-12-18, 20:23
נדב,
אין קשר לרכב שלי.
זה הסידור הנפוץ והפשוט בכל רכב.

כנס לקישור שצרפתי, הרוב המוחלט שם איני רכב ישן אלא חדשים.

נתקלתי בארץ בקומבינות חיבור במקביל ללא ממסרים שאני מניח שיכולות להוות בעייה לרכבים חדשים, בייחוד בחיבורים לא נכונים שיוצאים מפלי מתח וקפיצות זרם.

זה מאוד יכול להיות, אני לא יודע איך חיברו שם(באחת הסדנאות) ואני גם לא אתפלא, אבל ללא ספק זה גרם לבלאגן שלם.

נדב ש.
01-12-18, 20:29
על פניו מבחינת האלטנרטור מדובר בלהוסיף עוד "צרכן" גדול, אבל בנסיעה יומיומית הוא לא צורך כלום כי הוא מלא כל הזמן.. רק כשמתמשים בצרכנים הוא מתחיל להתרוקן (מקרר, תאורה וכו'..). כלומר הצריכה של המצבר הנוסף באה לידיי ביטויי בעבודה נוספת של האלטנרטור בשעתיים נסיעה בבוקר אחריי חניית הלילה (שהייתה צריכה לקרות בכל מקרה, פשוט על מצבר הראשי).. כמה אנחנו נוסעים לחניית לילה? פעם בחודש? פעמיים? עוד 4 שעות פעולה של האלטרנטור בחודש...

אני לא בא לסתור את מה שאתה אומר, זה פשוט נראה לי מוזר שעצם זה שיש עוד מצבר גרם לתקלה.

אני כותב מה שאני מכיר ולפעמים חוויתי...
יש כאלה שזה רכב יומיומי ועמוס קבוע בצרכנים וציוד, כמה הנעות ביום, כמה חניות לכמה שעות ביום, וכו' וכו'.
אלטרנטור שיעבוד קשה גם ישחק מהר יותר.

PW
01-12-18, 20:56
לא בטוח...

יקירי:
קיבולת המצבר הנוסף (מרגע שחצית סף מסויים של יכולת תמיכה והחזקת צרכני זרם רבים בלי לפגוע ביכולת ההיטענות ובמצב הלוחות) לא ממש משנה, גם אם היא תגדל מאד.
אלטרנטור תקין שמטעין במתח של מעל 14V - 14.2V יטעין ויפצה על האנרגיה שנצרכה בלילה. ה"בפר" של הקיבולת ה"עודפת" לא משנה כאן דבר. מה שמשנה כאן היא צריכת הצרכנים.
כנראה שהיה צרכן כבד אחר נוסף שגרם לבעית הטעינה הזו.
לגבי רגישות וכד' - לנדקרוזר 2008 "יתנהג יפה" עם הפתרון הפשוט הזה, בבחינת "מה שלא יהיה פשוט - פשוט לא יהיה"

asafk
01-12-18, 20:59
מצבר עופרת נטען באמפרים בודדים אם לא שוחטים אותו. הנזק לאלטרנטור עלול להיות כתוצאה מהפסדים על קוי הטעינה והמפסקים - אבל אני לא רואה איך רק מהגדלת המצבר. יכול להיות שמאזן האנרגיה כולו מופר עם עוד כמות של צרכנים כבדים כמו מקררים, אבל אל תאשימו את המצבר.

אסף.

ד ו ר ו ן
01-12-18, 21:07
אם יש לי לקח אחד מהותי לעניין התקנת חיווט צרכנים בחלק אחורי של הרכב זה חוטים עבים.
ואם מתלבטים אז לקחת את העבה יותר.

לא מעט באגים לא ברורים בנפילות מתח והאשמות שווא של המקרר נגרמו בגלל חיווט דק מידי.

המלצה אישית, חוט 10ממר (לא 10ממ אלא 10ממר), לתיבת פיוזים ייעודית בחלק האחורי.

PW
01-12-18, 21:12
בטוח שניתוק השלילי?

אצלי גם לפי ההוראות הממסר מנתק את החיובי בין המצברים.
המינוס גם ככה מחובר לגוף ונדרש כדי שהצרכנים יקבלו מתח ממנו..
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/17207-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%A7%D7%98-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%9B%D7%A4%D7%95%D7%9C-%28%D7%A0%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%93%29-%D7%A7%D7%95%D7%98%D7%91%D7%99%D7%95%D7% AA/page2

תגובה #18

ד ו ר ו ן
01-12-18, 21:16
הקישור לא נפתח.

בהוראות חיבור של הממסרים כתוב במפורש ניתוק +
זה גם הגיוני, אם אתה מנתק מינוס, איך אתה מושך זרם מהמצבר צרכנים הלאה?
הרי המינוס וובר דרך השלדה.

שים לב מה רשם חנן בתגובה 6#
אתה ענית לו לגבי חיבור כננת, וכאן השאלה לגבי חיבור מצבר לטעינה, וניתוק בחנייה לטובת צרכנים .
אתה מציע לחבר מינוס ופלוס נפרדים לקופסת פיוזים וצרכנים אחורית?
יעבוד אבל עקום.

הכי פשוט זה לנתק + ולדעתי זו הסיבה גם שזה הניתוק הנפוץ במערכות כאלו.

PW
01-12-18, 21:27
הקישור לא נפתח.

בהוראות חיבור של הממסרים כתוב במפורש ניתוק +
זה גם הגיוני, אם אתה מנתק מינוס, איך אתה מושך זרם מהמצבר צרכנים הלאה?
הרי המינוס וובר דרך השלדה.

שים לב מה רשם חנן בתגובה 6#
אתה ענית לו לגבי חיבור כננת, וכאן השאלה לגבי חיבור מצבר לטעינה, וניתוק בחנייה לטובת צרכנים .
אתה מציע לחבר מינוס ופלוס נפרדים לקופסת פיוזים וצרכנים אחורית?
יעבוד אבל עקום.

הכי פשוט זה לנתק + ולדעתי זו הסיבה גם שזה הניתוק הנפוץ במערכות כאלו.
הניתוק הוא אחרי נעל הכבל המחוברת לקוטב השלילי של מצבר ההנעה ובין המשך הכבל שהולך לגוף. זה מנתק את המצבר מהמערכת.
לנוחותך, מעתיק את התגובה ממנזמן:

יקירי:
בעיני זה ממש לא משנה, כל עוד מתקינים כהלכה - ומבינים מה עושים.
ההחלטה צריכה לשקול את הנוחות בחיבורים (שזה ספציפי לכל רכב), את מבנה המפסקים וכמובן - עלות/תועלת.
ברור שחיבור כננת לרגל המינוס במצבר וניתוק מינוס מגוף הרכב במפסק לא תועיל.
אצלי התקנתי שני מפסקים ידניים לשני מצברים: הראשון מצבר רכב "רגיל" מאיכות מעולה (100 א"ש) והשני הוא "מצבר התנעה" (750 CCA). קטן, אבל ממזר. בשניהם הניתוק במינוס. הכננת מחוברת למינוס א ח ר י הברז/מפסק. למצבר ההתנעה מחובר גם ממסר שמקבל מתח אחרי סוויץ' (ACC) ומחבר אותו למערכת. במצב שגרתי, המפסק הראשון מחובר והשני מנותק. ברגע שמסובבים את המפתח, הממסר מחבר את מצבר ההתנעה להנעת המנוע ולטעינת המצבר. הדממת הרכב מנתקת כמובן את מצבר ההנעה ומשאירה את המצבר השני מחובר לכל הצרכנים.
חברו בינתיים מנותק וממתין להנעת הבוקר.
אם נדרשת הפעלת כננת, המפסק השני יחובר ידנית יחד עם חיבור השלט של הכננת, (בנוסף לריליי) - ובא לציון גואל.
אצלי ספציפית זה סידור נוח ו ב ט ו ח יותר ממשחק עם פלוסים בתא מנוע צפוף מאד.
מחירים: כבלי ריתוך משהו כמו 12 ש"ח למ', מפסקי "ברז" - 120 ש"ח X2, ריליי/ממסר חשמלי של טרקטור - 80 ש"ח.
על זה כמובן צריך להוסיף את מחירי המצברים.
ועוד טיפ קטן: אם מנהלים נכון את משק הטעינה והפריקה של המצברים בטיול וביומיום, כולל טעינה נכונה של כל מצבר כשהרכב בבית עם מטען מצברים - ניתן להגיע לפרקי חיים מופלגים של שנים ארוכות עם מצברים תקינים, הרבה מעבר למקובל של שנתיים/שלוש.

ד ו ר ו ן
01-12-18, 21:36
לא מבין מה אתה מרוויח בניתוק המינוס של מצבר ההנעה.
על מה עובדים הצרכנים הסטטאטיים כשהרכב כבוי(רדיו, אזעקה וכו)?

זה כנראה עובד אבל עקום.. הרבה יותר פשוט לנתק את הפלוס שהולך למצבר צרכנים ונראה שזו גם הסיבה שהמערכות הנפוצות מנתקות את הפלוס ולא המינוס.

PW
01-12-18, 21:46
לא מבין מה אתה מרוויח בניתוק המינוס של מצבר ההנעה.
על מה עובדים הצרכנים הסטטאטיים כשהרכב כבוי(רדיו, אזעקה וכו)?

זה כנראה עובד אבל עקום.. הרבה יותר פשוט לנתק את הפלוס שהולך למצבר צרכנים ונראה שזו גם הסיבה שהמערכות הנפוצות מנתקות את הפלוס ולא המינוס.
הצרכנים עובדים על מצבר הצרכנים שמחובר ללא שינוי. מצבר ההנעה מחובר במקביל למצבר הצרכנים, רק שהקוטב השלילי שלו עובר דרך ממסר שמקבל מתח ונסגר רק אחרי סוויץ'.
כשהמינוס של מצבר ההנעה מתנתק על ידי הממסר, הוא לא תורם אנרגיה לצרכנים. הוא "צף" חשמלית.
לצורך העניין, ממש לא משנה (כמו שכתבתי בתגובה מנזמן) איזה קוטב מנתקים, העיקר שהוא יהיה ניתוק שיבודד את המצבר כדי שלא יבזבז אנרגיה במנוחה.
אצלי יש תא מנוע צפוף. לכן העדפתי שהחיבור בין הקטבים החיוביים של שני המצברים יהיה מקוטב לקוטב, פשוט ומבודד ועם מימדים מינימליים.
כל התוספות של ממסר וברז ידני, שאולי יגעו בבודי או במכסה המנוע - שיטפלו בניתוק הקוטב השלילי.
אצלי זה מתאים יותר ויותר בטוח.

zivo
01-12-18, 22:28
האמת שהשירשור הזה מעט הקדים אותי, יש לי כמה תובנות שרציתי לחלוק אבל אני עוד לא סגור עליהן, אז אני אנסה בזהירות -
בגדול (לפני שקופצים ע"י כל העורכי דין .....) מצבר עופרת, הוא מוצר מפגר, ישן, בעייתי, רגיש, שהדבר האחרון שהוא מתאים עבורו זה מצבר צרכנים.
מצבר עופרת הוא איך שהתעשיה בחרה, לפני עשרות שנים, לפתור בעיה של זרם רגעי חזק (לצרכי התנעה).
התכולה של המצבר עופרת מטעה, אתה לא באמת יכול לנצל אותה מפני שמצבר עופרת "אוהב" להיות טעון(ב 95% ומעלה).
כל פריקה מתחת לזה, מקצרת לו את החיים, וככל שיורדים נמוך יותר 80%, 70%, 60% הנזק גדול יותר. כל פריקה של יותר 10%~ תלוי בדגם המדוייק , נספרת ומקצרת את חיי המצבר.
בקיצור, מצבר עופרת מיועד בדיוק לשימוש הפוך ממה שאנחנו צריכים - הוא מיועד לתת מעט AH אבל מסוגל לתת זרמים רגעיים (שניות ) חזקים מאוד (400, 500, 600...אמפר).
למצבר צרכנים אנחנו מחפשים בדיוק תכונות הפוכות -
נדיר שנעבור את ה 10A (ו20A נראה לי מספר בקצה הסקלה). לעומת זאת, אנחנו מחפשים AH גבוה.
היו פה מספר שירשורים בנושא, אבל אני מעריך שע"מ להשתמש במקרר בחופשיות + תאורה + משאבת מים +מטענים ..... צריך לחשב לפחות 20AH ללילה( ואני מחשב 30).
מצבר עופרת של 70AH שיפרקו ממנו 20AH באופן סדיר, ימות מהר מאוד.
אז נכון, שאתה מוסיף מצבר שני, זה כבר 20AH מתוך 140AH, אבל זה עדיין פריקה בעייתית, שמקצרת את חיי המצברים.
תוסיף לזה את ההערה של נדב, על רגישות המערכות ברכבים המודרנים וגודל אלטרנטור.
תוסיף את הגישה של הפרדת מערכות (לא משנה מה שלום המקרר, אני צריך להניע בבוקר).

והמסקנה, המודרנית, ברורה - מתבקש מצבר פריקה עמוקה נפרד.
אלו מצברים שנועדו לפרוק לאחוזי טעינה נמוכים, כלומר ניתן להשתמש בהרבה AH יחסית לגודל ולמשקל (ולמחיר).
אז נכון שהמחיר ל AH שנקוב על המצבר הרבה יותר יקר, אבל אפשר להשתמש בכל ה AH הזה (להזכיר, במצבר עופרת, עומדים לרשותנו רק אחוזים בודדים מתוך תכולת המצבר).
מצבר פריקה עמוקה של 25-30AH, יתן, פעם אחר פעם, אפילו עשרות אלפי מחזורים (תלוי בטכנולוגיה), יותר אנרגיה ממה שמסוגל לתת מצבר עופרת של 70AH.
פחות מחצי הגודל, פחות משקל, פחות מקום.
מאחורי הביטוי מצבר פריקה עמוקה, מסתתרות מס' טכנולוגיות שונות.
בתחילת הסקלה נמצאים מצברי ה AMG (אלו המצברים "המודרנים" של הרכבים החדשים שמצויידים במערכות לכיבוי המנוע בכל עצירה), עבור מצברי ג'ל למיניהם , ובקצה הסקלה ניצבים מצברי Li-On ו Li-Po שנותנים את הביצועים הטובים ביותר.
הדרך הנכונה לממש מצבר כזה, היא לחבר אותו דרך מטען יעודי נפרד, שיטעין אותו בזרם של 10-15A. זרם כזה, לא יצריך החלפת אלטרנטור, לא יאתגר את המערכות של הרכב, יבטיח "הפרדת רשויות" . סידור כזה יבטיח מצבר מלא אחרי מקסימום שלוש שעות מנוע במהלך היום.
זה קצת יותר מסובך חשמלית (מטען, חיבורים, ניתוקים), אבל זה עובד, ואפשר לחגוג בלילה מבלי לחשוש לחיי המצבר של הרכב.
מטענים, ממירי מתח (DC2DC) , הגנות......הכל עולה היום גרושים וכל מה שנשאר זה להחליט איזה מצבר פריקה עמוקה לקנות.
מצבר ג'ל 30AH יעלה קצת יותר מחצי ממצבר עופרת של 70AH, ומצבר ליתיום של 30AH יעלה פחות מאלף ש"ח (אבל זה כבר עולם אחר).
צריך לזכור, שאורך החיים של מצבר ליתיום כזה צריך להיות לפחות חמש שנים, כך שבסופו של יום, זה יותר זול מכל קומבינה אחרת.

כפי שכתבתי בהתחלה, אני בשלבים אחרונים של הסבה למערכת כזו.
המצבר ליתיום הזה (שאני מחזיק ביד אחת) -
122126
נותן קרוב ל 60AH!!! לפני שהוא יורד ל 11.4V (ואז המקרר מפסיק לעבוד. אני צריך לשנות את זה שירד ל 11.1).
הוא נטען ב10A (כרגע, 15A בדרך), ברגע שהמתח ברכב עובר 13.5V (מנוע עובד).
המטען עצמו מוציא 12.6V ( המצבר הוא שלושה תאים של 4.2V, או ליתר דיוק, 6 תאים, שלושה זוגות בטור), והוא מחובר דרך מאזן והגנה שמגביל את הזרם צרכנים ל 20A (וכולל גם הגנה אלקטררונית נגד קצר, שמבטלת את הצורך בנתיך).
המטען עלה פחות מ 30 ש"ח והמעגל הגנה עולה בין 6 ל 16 ש"ח (תלוי בסוגים ובתכונות. אני קניתי כולל צג לחיווי הטעינה).
שהרכב עומד בחניה, ולא פותחים את המקרר (מקרר 32 ליטר, מכוון על 1-5 מעלות), המצבר מחזיק את המקרר כמעט שלושה ימים מלאים! וחוזר ונטען בלי שום בעיה :-)
כאמור, זה מצבר ליתיום, אבל זה הכיוון גם לגבי מצברי פריקה עמוקה אחרים (וככל שהמצבר טוב יותר, הוא יהיה יותר יקר אבל יותר קטן ויותר חזק).

דרך אגב, אני עם טרופר, וטרופר צריך שני מצברים להתנעה.
המצבר הזה, אחרי שהוא סיפק 60AH, וירד מ 12.6V ל 11.2V, נותן 600A רגעי בלי בעיה, כלומר הוא יכול להחליף מצבר עופרת 70AH גם לצרכי התנעה.
אבל זה כבר פרוייקט יותר מסובך, ואני עוד לא שם.

zivo
01-12-18, 22:42
מצבר עופרת נטען באמפרים בודדים אם לא שוחטים אותו. הנזק לאלטרנטור עלול להיות כתוצאה מהפסדים על קוי הטעינה והמפסקים - אבל אני לא רואה איך רק מהגדלת המצבר. יכול להיות שמאזן האנרגיה כולו מופר עם עוד כמות של צרכנים כבדים כמו מקררים, אבל אל תאשימו את המצבר.

אסף.
אסף,
מה זאת אומרת אם לא שוחטים אותו?
כל הדיון פה הוא בעצם "על שחיטת מצברים".
מצבר צרכנים, זה האופי שימוש שהכי לא מתאים למצבר עופרת, אתה מרוקן הרבה AH להרבה זמן (ולעומת זאת, ממש לא צריך זרמים גבוהים).
אם אתה הולך בדרך הפשוטה של חיבור מקבילי, למחרת בבוקר, האלטרנטור פוגש שני מצברים ריקים ורעבים, פשוט פי 2 עומס ממה שהוא תוכנן למקרה קצה.
אז נכון, תאורטית, הבקר של האלטרנטור צריך להגן עליו, אבל זה בתאוריה....
ודרך אגב, בניגוד לצרכנים, על מקורות אנרגיה (ע"ע אלטרנטור), הפסדים בקו רק משפרים את המצב ומגינים עליהם (ההפסדים הם תוצאה של התנגדות של הקו, והתנגדות מקטינה את הזרם).

asafk
01-12-18, 22:48
מצבר 'בית' צריך להיות פריקה עמוקה... אין ספק. אבל חשוב יותר שיהיה גדול מספיק כדי שייפרק מעט - למרות שהוא יכול להישאר הרבה מספר רב של פעמים. זה לא חשוב מצד המצבר אלא מצד האלטרנטור, ותלוי במאזן האנרגיה הכולל.
אם תטען את המצבר ליתיום שקיבלת בזרם 30 אמפר הוא יסתדר עם זה מעולה. האלטרנטור שלך לא.

אסף.

ד ו ר ו ן
01-12-18, 23:28
מצבר עופרת של 70AH שיפרקו ממנו 20AH באופן סדיר, ימות מהר מאוד.

יש לי מצבר צרכנים רגיל של סטארטאפ, 70AH, נבחר לאחר המלצות חברים שמניסיונם מצבר עופרת רגיל מספיק טוב לשימושים שלנו.

בממוצע של כ-10-14 מחזורי פריקה בשנה, בינתיים הוא עבר את שנתו הרביעית.

אז בעלות-תועלת שקל אמפר, הוא לקח בגדול.

החשבון כאילו יש לי 160אמפר בגלל שני המצברים אינו נכון, כי הראשי לא משתתף בצרכנים בכלל בחנייה.

יש רק מצבר צרכנים אחד פעיל, ורק ממנו הצרכנים צורכים בחנייה.
כלומר בבוקר, האלטרנטור לא ממש מתאמץ יותר מהרגיל כי הראשי מלא.

Pageup
02-12-18, 00:15
זיו,
אם יש דבר שלא הייתי מכניס לאוטו שלי זה סוללות LiPo! יש להם זרם צריכה
מעולה, הם יחסית קלים, הם זמינים בגלל הרחפנים והרכבים על שלט והם
לא יקרים.
אבל מי שראה מצבר כזה עולה בלהבות בגלל שטות\ לא יכניס אותו לא
הביתה ולא לאוטו. יש לי חברים עם עמדות טעינה מחוץ לבית מבוטנות
כמו עמדת בלוני גז, עם מטף ליד ובלי שום דבר דליק (כולל עשב) ברדיוס
של 2 מטר.
שהוא מתחיל לבעור (וזה יכול להיות בגלל קצר, מכה ופגיעה באריזה, התחממות
ועוד גורמים שונים ומשונים) הוא מגיע לטמפרטורות גבוהות ופשוט לא נכבה
עד שנגמר חומר הבעירה. לא סתם אסור להטיס אותו בבטן המטוס ומגבילים
את כמות האנרגיה שמותר לקחת לכל נוסע. ובנקודה שהמצבר הזה הכי רגיש
(בטעינה) הוא נמצא בתוך תא חם במיוחד תוך כדי ויברציות.

zivo
02-12-18, 00:59
אסף,
אני לא בטוח שאני מצליח לעקוב אחרי מה שאתה כותב.
בהנחה שמצבר צרכנים הוא מסוג אחר, הוא חייב מטען. מהרגע שיש מטען, מה שקובע את זרם הטעינה זה המטען ולא רמת הטעינה \ פריקה של המצבר.
אחד הדברים "היפים" במצבר ליתיום למשל, שאין בעיה לפרוק אותו נמוך, זה מאפשר לך לקנות ולתחזק מצבר קטן (ויותר זול), מי שקונה מצבר כזה, אין מה להשתולל, אפשר להסתפק ב 20-30AH.
מי שמשיג מצבר כזה (מUPS או מצבר שפורק מרכב חשמלי) יכול להתפנק במצבר גדול יותר (אני חושב שהמצבר שלי מגיע ל 80AH).
שים לב, למרות שהמצבר ליתיום שלי מיועד לזרם טעינה של מאוד גבוהה (160A?), התאור של הפתרון שלי מדגיש מטען של 10-15A, זה מבטיח שהמערכת המקורית של הרכב לא תסבול.

דורון,
אנחנו חוזרים לדיון (האין סופי) על משטר שימוש וצריכה של מקרר. אני מנחש שאתה לא מרוקן 20-30AH בכל פעם כזו (ולכן המצבר שורד לך).
יהיה מעניין אם תוכל לשים את אחד המודדים שיש לך, ותמדוד לילה אמיתי בשטח ותדווח מספרים מהשטח.
רק בשביל הפורפורציה -
באחד הניסויים, הרצתי את המקרר סגור במשך שלושה ימים (מקרר 32 ליטר עם בקבוקים של 15 ליטר מים) והטרמוסטט מכוון על טווח 1-5 מעלות, הצריכת זרם ירדה לבערך 0.8AH.
מצד שני, אני יכול להגיד שמניסיון (ואצלי יש מדידה קבועה על המקרר), בשימוש אמיתי בשטח, שהמקרר מכוון 2-4 מעלות, ואני פותח את המקרר לפחות 6-8 פעמים בערב (בירות,הכנת ארוחת ערב, בירות, החזרת מצרכים שנשארו מארוחת ערב, בירות.....)הצריכה עוברת את ה 2AH ובממוצע של ערב (מעצירה ליציאה בבוקר, כולל ארוחת ערה וקפה בוקר), המקרר צורך לפחות 1.5AH.
תוסיף תאורה (אצלי זה על אותה מערכת) ומשאבת מים,ואני מגרד את הממוצע 2AH (כפול 15 שעות ) אני מתקרב ל 30AH.
את זה מצבר 70AH לא שורד 40-50 פעמים.

לגבי מצבר LIPO - לא מספיק מכיר ולא יודע.
בכל מקרה אני עם LI-ON, אם זה טוב לכל הרכבים החשמליים בעולם, זה טוב גם לי.

ד ו ר ו ן
02-12-18, 08:16
זיו,
אתה מפספס את השורה התחתונה.
אפשר להתפלפל עד אין קץ על התיאוריה.

בפועל, המציאות בשטח היא חד-משמעית.
אפשר להסתדר עם מצבר צרכנים עופרת רגיל לקומבינציה של מקרר+תאורת לד למחנה+משאבת מים, כשיש לך טעינה בבוקר שאחרי.
לא רק ״אפשר להסתדר״, זה מחזיק שנים, יותר ממצבר ראשי לרכב שמשמש בעיקר להנעה.
(בזמן החיים של מצבר הצרכנים הוחלף כבר מצבר ראשי).
אם הייתי בתהליך בניית מוצר למכירה, שנדרש בוודאות לדעת מה המעטפת ביצועים שלו, ולתת אחריות וסייגים בהתאם, אז הייתי בהחלט נכנס לתהליך סדור של מדידות בתנאים שונים, ומגדיר כמה שיותר מדויק מספרים מול תרחישים.

בעולם שלנו, מבחן הניסוי ואפקט נסיון ההמונים מנצח.
זה פשוט עובד.

ד ו ר ו ן
02-12-18, 08:22
ובלי קשר, חושב שנכון להחזיר את הדיון לייעודו, איך מחברים וטוענים 2 מצברים ברכב.

אבנר ברוך
02-12-18, 08:36
דורון, לא קראתי את כל התגובות, דוחף פה לסוף את ההמלצה שלי-
מערכת חכמה לטעינת מצברים של IBS, תוצרת שוויץ, היבואן הוא הנפלד.
6 שנים אצלי, מערכת מקצועית, חכמה, אמינה ומדוייקת.
יקר אבל שווה כל שקל.

- - - Updated - - -

התקנה מאוד פשוטה.

נדב ש.
02-12-18, 09:01
יש לי מצבר צרכנים רגיל של סטארטאפ, 70AH, נבחר לאחר המלצות חברים שמניסיונם מצבר עופרת רגיל מספיק טוב לשימושים שלנו.

בממוצע של כ-10-14 מחזורי פריקה בשנה, בינתיים הוא עבר את שנתו הרביעית.

אז בעלות-תועלת שקל אמפר, הוא לקח בגדול.

החשבון כאילו יש לי 160אמפר בגלל שני המצברים אינו נכון, כי הראשי לא משתתף בצרכנים בכלל בחנייה.

יש רק מצבר צרכנים אחד פעיל, ורק ממנו הצרכנים צורכים בחנייה.
כלומר בבוקר, האלטרנטור לא ממש מתאמץ יותר מהרגיל כי הראשי מלא.

את האמת? לא יודע איך אתה מגיע "לניצול" כזה, שוב- אולי זה קשור לאופן שימוש ברכב, אולי קשור לזה שהרכב ישן ופשוט, לא יודע.

קח לדוגמה רכב שמגיע עם שתי מצברים במקור, לדוגמה טרופר דיזל(כי זה מה שאני מכיר מקרוב), צורך בהנעה(וזו חתיכת הנעה ארוכה בבוקר בגלל מבנה מערכת ההזרקה) את המקסימום מהמצברים והם צריכים להיות חזקים, יש לו חיישנים ומערכת הזרקה חשמלית/הידראולית, תוסיף לזה עוד כל מיני מערכות הגנה(איתוראן וכו') ועוד כאלה נורות שנשארות לידלוק אפילו שנראה שלא צורכות כלום, המצברים לא מחזיקים יותר משנתיים שלוש.

וד"א- האלטרנטור שלך מתאמץ, גם אם נדמה לך שלא.
הוא לא צריך להטעין 2 מצברים זה נכון, אבל הוא מטעין אחד שהיתרוקן בלילה, בדיוק כמו רכב שהשאיר אורות דלוקים וריקן מצבר וצריך עכשיו כבלים להניע ועוד נסיעה כדי לטעון את המצבר מחדש.

asafk
02-12-18, 09:07
אצלי בקמפר מערכת מפצל טעינה "טיפש" של surepower. היתרון הוא ששלישיית הדיודות לעולם תבטיח הפרדה טובה, המדידה היא ממצבר ההתנעה כך שמצבר הבית אף פעם לא יגרום לו לטעינת יתר. החיסרון? זה אנלוגי מיושן ובלי תצוגה..... חיבור עם ממסר בעייתי לדעתי למרות שזה פתרון שגם הוא פשוט וטוב לרוב. אז למה בעייתי? כי האלטרנטור כן עשוי לטעון את מצבר ההתנעה בטעינת יתר רגעית אחרי שמצבר הבית נפרק כל הלילה. אבל כאמור, מצבר גדול מספיק יבטיח טעינה בזרם נמוך כי הוא ייפרק מעט יחסית.
ומשזה נאמר, בימינו כשהכל מבוסס לדים, אני מרשה לעצמי לכפור בקול רם בעצם הצורך במצבר נוסף.
את המקרר למי שיש מכבים בחניה, ומכאן כל צרכני החשמל הם תאורה, ולדים - כלומר בהספקים קטנים. אני אישית דוגל בתאורת מחנה מינימליסטית, וצורך בדרך כלל לא יותר מוואטים בודדים לתאורת מחנה מבוססת לדים. כלומר לוקח מהמצבר אולי אמפר אחד. גם אם אני מרכיב עוד זרקור של 18 וואט זה עדיין כלום בשביל תאורה שדולקת 4-5 שעות והמצבר לא ירגיש את זה.
חוץ מההתעסקות (המוגזמת לטעמי) - מה הסיבה האמיתית בגינה רכב טיולים "צריך" מצבר נוסף?

אסף.

נדב42
02-12-18, 09:33
2 הערות לאסף:

א. אנחנו לא רוצים לכבות את המקרר בלילה.

ב. מצבר עופרת רגיל יכול להטען גם בעשרות אמפרים אם הוא ריק. אחרי התנעה של הויטארה עם בוסטר נסעתי למצבריה הקרובה (10 דקות) ושם מדדו לי זרם טעינה של 40 אמפר.

ד ו ר ו ן
02-12-18, 10:09
את האמת? לא יודע איך אתה מגיע "לניצול" כזה, שוב- אולי זה קשור לאופן שימוש ברכב, אולי קשור לזה שהרכב ישן ופשוט, לא יודע.

אין קשר לסוג הרכב.
זה מצבר צרכנים.
בהתחלה חיפשתי מצבר פריקה עמוקה, חברים שגולשים בשקט כאן באתר אמרו שמנסיונם עופרת רגיל עושה את העבודה.
צדקו.
תקרא בקישור שהעלתי מexpedition portal, מסתבר ש(שוב), לא המצאנו את הגלגל בנושא.

האלטרנטור שלך מתאמץ, גם אם נדמה לך שלא.
הוא לא צריך להטעין 2 מצברים זה נכון, אבל הוא מטעין אחד שהיתרוקן בלילה, בדיוק כמו רכב שהשאיר אורות דלוקים וריקן מצבר וצריך עכשיו כבלים להניע ועוד נסיעה כדי לטעון את המצבר מחדש.
נכון, אבל העלתה טענה שהאלטרנטור נדרש לתמוך בהטענת שני מצברים בו״ז, וזה לא מדויק.
נכון שהוא מחובר לשניהם כשהמנוע עובד, אבל רק מצבר אחד נדרש להטענה משמעותית.

מבחינתי מבחן התוצאה שנשען מראש על ניסיונם של אחרים, עובד.

sportage
02-12-18, 10:22
למרות שאני חובב גטג'טים מושבע, כזה מגיע לאמינות - ממליץ על הפתרונות הפשוטים שתמיד עובדים ולא תוקעים אותך באמצע המדבר.

לטעמי, הפתרון המקובל בייכטות פשוט, אמין ועושה את העבודה.

ברז מתוג.

כשהמנוע עובד, טוענים במקביל את שני המצברים.

כשמכבים המנוע מנתקים את המצבר המוגדר כמצבר התנעה ומפעילים את הציוד על המצבר השני.

בהתנעה ממתגים למצבר ההתנעה שנאר תמיד זמין.

גלוי נאות,

התקנתי לפני שנים רבות מנתק מסוג BATTERY BRAIN ואני חי עם מצבר יחיד, מפעיל מקרר בלילה, ועל הדרך מוגן גם מפני סתם אורות דולקים בטעות שפורקים מצבר.

yoni_0000
02-12-18, 11:37
אני עם דורון בקטע הזה... מצבר עופרת פשוט. גם אם מקצר את חייו, גם אם מת לגמריי.. החזיק שנה? תחליף באחריות.. יצא שהחזיק שנתיים. 500 שקל בשנתיים שווה לי את ה"הרס" של המצבר... כוסאומו, שימות. בפועל דורון אומר שמחזיק הרבה יותר ואני לא מתפלא, הוא נטען כל עוד הרכב בנסיעה ועובד פעם וחצי בחודש.

zivo, לקנות מצבר פריקה עמוקה זה לא חוכמה, החוכמה זה להטעין אותו בצורה נכונה.. כי אם תחבר אותו במקביל עם מערכת ניהול טעינה קונבנציונלית, זה יעבוד, אבל בצורה לא יעילה להחריד.. נדרשת מערכת מתוחכמת ויקרה יותר בשביל להטעין מצבר פריקה עמוקה כמו שצריך.. מצבר טוב, מערכת ניהול יקרה, חיווט, מפסקים... זה כבר נהיה פרוייקט של כמה אלפים טובים...
למי שרוצה להעמיק, הייקה מדרום אפריקה מרחיב :

https://www.youtube.com/watch?v=P6poRPUMKTI

zivo
02-12-18, 13:29
אני עם דורון בקטע הזה... מצבר עופרת פשוט. גם אם מקצר את חייו, גם אם מת לגמריי.. החזיק שנה? תחליף באחריות.. יצא שהחזיק שנתיים. 500 שקל בשנתיים שווה לי את ה"הרס" של המצבר... כוסאומו, שימות. בפועל דורון אומר שמחזיק הרבה יותר ואני לא מתפלא, הוא נטען כל עוד הרכב בנסיעה ועובד פעם וחצי בחודש.

zivo, לקנות מצבר פריקה עמוקה זה לא חוכמה, החוכמה זה להטעין אותו בצורה נכונה.. כי אם תחבר אותו במקביל עם מערכת ניהול טעינה קונבנציונלית, זה יעבוד, אבל בצורה לא יעילה להחריד.. נדרשת מערכת מתוחכמת ויקרה יותר בשביל להטעין מצבר פריקה עמוקה כמו שצריך.. מצבר טוב, מערכת ניהול יקרה, חיווט, מפסקים... זה כבר נהיה פרוייקט של כמה אלפים טובים...
למי שרוצה להעמיק, הייקה מדרום אפריקה מרחיב :

https://www.youtube.com/watch?v=P6poRPUMKTI
יוני,
אחת הסיבות שאני כתבתי את כל התגובה הזו, זה לאתגר לחשיבה שונה, לצאת מהקופסה ולא להרדם.
כתבתי במפורש, כל האלקטרוניקה, לטעינה, לפריקה, לאיזון (בין התאים), לכיווי טעינה, להגנה... הכל... פחות מ 50 ש"ח (ולא אלפים טובים).
זה לא באמת מסובך, וכמו שאנשים למדו פעם לכוון פלטינות וקרבורטור, שילמדו איך לחבר 4 חוטים וג'וק.

לגבי "הגישה של דורון", תקרא פה באתר, עד לאחרונה גם אני הייתי בגישה הזו. אצלי זה יותר מאתגר כי אני עם טרופר, שצריך שני מצברים להתנעה "רגילה", אז מה עושים עם הצרכנים?
אני חושב שהעולם התקדם, מה שפעם עלה אלפי ש"ח (כמו שכתבת) עולה היום פחות מ 50 ש"ח, וחוץ מזה, לפחות אצלי, יש גם שיקול המקום, להוסיף מצבר שלישי רק לצרכנים?

- - - Updated - - -

ובלי קשר, חושב שנכון להחזיר את הדיון לייעודו, איך מחברים וטוענים 2 מצברים ברכב.
דורון,
צריך לחדד את השאלה, האם אתה צריך \ רוצה את שניהם לצרכי התנעה או שאתה מחפש הפרדת רשויות מוחלטת (אחד צרכנים ואחד משרת את האוטו)?

yoni_0000
02-12-18, 13:33
מציע לך בכל זאת, תראה את הסרטון.. אולי תשנה את דעתך.. לחלופין אם מצאת פיתרון שעושה אותו דבר ב50 שקל נשמח לשמוע פירוט.

המצב אצלך אפילו יותר רגיש כי האלטנרטור צריך להטעין 2 מצברי עופרת גם ככה.

asafk
02-12-18, 14:11
זיו..... פירוט בבקשה. מה נכלל ב50 שח האלה?
(קישורים...)

אסף.

ד ו ר ו ן
02-12-18, 14:38
צריך לחדד את השאלה, האם אתה צריך \ רוצה את שניהם לצרכי התנעה או שאתה מחפש הפרדת רשויות מוחלטת (אחד צרכנים ואחד משרת את האוטו)?
שאלת המקור של השרשור הייתה מאד ממוקדת, מצבר נוסף לצרכנים בלבד.

לגבי "הגישה של דורון",
הגישה שלי הייתה לאמץ את הפתרון הכי פשוט, מוכח שיש קונצנזוס לגביו, ועדיף זול, שמקיים את התנאי הפשוט של 2 מצברים ברכב, מופרדים אחד מהשני.
אחד להנעה ואחד לצרכנים.

למה המרכאות?

נדב ש.
02-12-18, 15:07
אצלי זה יותר מאתגר כי אני עם טרופר, שצריך שני מצברים להתנעה "רגילה", אז מה עושים עם הצרכנים?

סליחה שאני גונב פה הודעה מהשרשור אבל זיו, הטרופר לא באמת צריך 2 מצברים, בשנתון 99' למשל קיים מצבר אחד של 100ah, בגלל קשיי הנעה שהיו אז, משנת 2000 פיצלו והוסיפו מצבר. הם גם מחוברים במקביל ואין להם הגנה ביניהם(במקור) שזה דבר שיוצר יותר בעיות כשהם לא זהים בגודל וכו' ועוד כשמחוברים לאחד מהם צרכנים(יש על זה שרשורים כאן כבר).

נסעתי פעם גם עם מצבר יחיד אחרי שאחד מהם "התאבד".

amitaikl
02-12-18, 15:17
שתי שאלות:
1. האם אפשר ובטוח לשים מצבר עופרת בתא המטען? בטרופר בנזין פשוט אין מקום בתא המנוע לשני מצברים
2. האם אפשר לפרק מצבר מרכב היברידי? יש רכבים כאלו כמו זבל עכשיו ובטח כבר יש כמה שהגיעו לפירוקיות...

חנן-ג'יפולוג
02-12-18, 15:21
1. כן, אם הוא מגיע עם נשם, ואתה מוציא את הנשם החוצה.
2. בהחלט, כבר נעשה, אבל עם כל הזהירות המתבקשת בטיפול בסוללות ליטיום. שמעתי על קארט, קורקינט, וטרקטור רומני שנוסעים עם סוללות ליטיום של סונטה, איוניק, ואאוטלנדר.

zivo
02-12-18, 16:14
התחלת לדבר עם עצמך? :-)

erezgur
02-12-18, 16:43
התחלת לדבר עם עצמך? :-)חנן ענה לשתי שאלות של אמיתי.
פספסת כנראה תגובה אחת

...נכתב מהנייד, סליחה על השגיאות

zivo
02-12-18, 19:22
חנן ענה לשתי שאלות של אמיתי.
פספסת כנראה תגובה אחת
תאמין לי שלא פספסתי.....

erezgur
02-12-18, 19:38
כן... אני פספסתי כי לא קראתי עד הסוף את הנקודה השנייה של חנן...
מודה, מודה, מודה

zivo
02-12-18, 19:56
זיו..... פירוט בבקשה. מה נכלל ב50 שח האלה?
(קישורים...)

אסף.
כפי שכתבתי בהתחלה, השירשור הזה תפס אותי עדיין לא מוכן לדיווח מלא, כלומר, אני לא יכול להגיד שיש לי את כל הפתרון גמור ועובד, ובדוק קצה לקצה.
חלק כבר עובד וחלק רק הוזמן, ולכן, הקישורים הם עדין המלצות בערבון מוגבל.
נחסוך כרגע את ההתלבטות של כמה תאים (3 או 4), ומה זה אומר על המתחי עבודה, אני הלכתי על שלושה תאים, וזה אומר שמצבר מלא מגיע ל 12.6V ועדיף לא לרדת מתחת ל 11.1V.
דרך אגב, מי שיכול להשיג מצבר כזה מרכב, כמו שהזכירו פה, יכול בכלל לפשט את הפתרון ופשוט לשים ארבעה תאים. במקרה כזה מקבלים מצבר שהמתח המכסימלי שלו הוא 16.8V, מצבר כזה, ניתן לחבר ישירות לאלטרנטור \ מצבר של הרכב, שיטענו אותו עד 14-14.2V בלי שום בעיה של מטענים ואלקטרוניקה "מסובכת" (נכון שזה מנצל רק 60% מהמצבר, אבל אם שי לך מצבר של 70-80AH בחינם, זה לא רע ).
יש פה את חנן, שמבין בזה הרבה יותר טוב ממני, ואפשר לשאול אותו.

1- הספקת המתח - הלכתי על מה שנקרא DC2DC Buck Driver (בשלב הזה נחסוך את ההסבר למה בחרתי דווקא בזה), מאפשר לי כיוון מדוייק של מתח וזרם יציאה. דוגמאות לספק כזה -
https://www.banggood.com/DC-DC-8A-300W-Buck-Adjustable-Solar-Charging-LED-Driver-Vehicle-Power-Supply-Module-p-1166654.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

https://www.ebay.com/itm/DC-CC-CV-Buck-Converter-Step-down-Power-Supply-Module-300W-20A-6-40V-to-1-2-36V/172718963804?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3A IT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

2- על המצבר עצמו, יושבת יחידה של ניהול המצבר ההגנה, והמנגנון איזון (בין התאים) -
https://www.ebay.com/itm/3S-10-8V-12-6V-18650-Li-ion-Lithium-Battery-Charger-BMS-Protection-PCB-Board/302549325135?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3A IT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

https://www.banggood.com/DC-DC-8A-300W-Buck-Adjustable-Solar-Charging-LED-Driver-Vehicle-Power-Supply-Module-p-1166654.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

שים לב, שזה בעצם היציאה מהמצבר, דרך היחידה הזו, אני גם מטעין וגם צורך מהמצבר.

3- בעוד 5-10 ש"ח משקיעים ושמים גם תצוגה למצב המצבר. זה לא חללית, ויש כל מני איכויות, ואצלי זה בכלל מחובר לארדוינו, אז אני יודע במדויק את המתח ויכול להבין את התכולה, אבל בשביל כמה שזה עולה, אני שם גם אחד כזה על המצבר עצמו-
https://www.ebay.com/itm/3S-20A-12-6V-Li-ion-Lithium-Battery-18650-PCB-BMS-Protection-Charger-Board-Cell/183334001098?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3A IT&var=690642775618&_trksid=p2060353.m2749.l2649

https://www.ebay.com/itm/Lithium-Charging-Battery-Voltage-Capacity-Percent-Level-LED-Indicator-18650/263204362457?hash=item3d4833d8d9:m:mPESy eyPC9EtogNo1SfXaWw:rk:3:pf:0

4- אחרון, הוזמן גם ריילי כזה -
https://www.banggood.com/Universally-4-Pin-12V-500A-Car-Starter-Relay-Power-Switch-Dual-Battery-Isolator-p-1356644.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

בדקתי את המצבר שלי עם בודק מצברים של חשמלאי רכב, שהמצבר היה על 11.1-2V, כלומר אחרי שכבר רוקנתי ממנו בסביבות 60AH! המצבר מראה ירוק על מצב מדידה של 600A :-) ולא מדידה אחת, אלא מספר מדידות (המודד מתחיל להריח).
בהנחה שאני אעצור את המקרר ב 11.1V (כרגע הוא מכוון אצלי ל 11.5), זה אומר, שגם אחרי שהמקרר כבר עצר (בגלל התרוקנות של הליתיום) יש במצבר הזה מספיק חשמל להניע את הטרופר.
אני הולך בשלבים, וממתין ובודק בין שלב לשלב, אבל.....אם הכל יעבוד לפי המתוכנן, אני מתכוון להוציא מצבר עופרת אחד (70AH, חדש, נקנה בספטמבר), משימוש ולשים את הליתיום במקומו (בחלל המנוע).
הצרכנים יחוברו קבוע לליתיום, והליתיום יוטען דרך המטען שבקישור הראשון.
בנוסף, ישירות על הקוטב של המצבר! אני אחבר דרך הריילי הזה, בין המצבר ליתיום למצבר עופרת. הפיקוד לריילי יגיע מהקו של הסטארטר.
כלומר, ברגע ההתנעה, המצבר ליתיום "יתן כתף" ויעזור למצבר עופרת היחיד (כרגע 70AH).
ביום יום, בעיקר שכל התאורה שלי (כולל אורות דרך) היא לד, אני לא חושב שצריכה להיות בעיה למצבר אחד להחזיק את המערכות של הרכב.
אם הכל ילך לפי התכנון, שהמוטלו החדש ימות, ובהנחה שאני עם מצבר עופרת אחד, אני אחליף למצבר 90AH (כמו שנדב כתב, זה התכנון המקורי של הרכב, והמגש בצד ימין, אכן בנוי למצבר גדול).

sportage
09-12-18, 00:38
חברים,

מאחר ואני סקרן, אז חבר הביא לי מצבר כזה של רכב הברידי כמו של זיו כנראה.
חיש קל פרקתי אותו ועשיתי ממנו מצבר של 3 תאים (יהיו שניים כאלו וישארו תאים רזרביים}.

כמו שזיו ציין זה כנראה יתן משהוא כמו 50 אמפר שעות, המשקל והגודל די הפתיע אותי, לא ממש יותר קטן וקל ביחס למצבר עופרת.

סוללת LIPO שנקראת משום מה סוללה חכמה, היא בעצם די טפשה...
להבדיל ממצבר עופרת (טיפש...) שמסתבר שהוא הרבה יותר חכם ובטוח... מצבר עופרת מזינים אותו במתח של 13.8 עד 14.2 והוא כבר דואג לעצמו מבחינת זרם טעינה, טעינת יתר וכו. הוא רק לא אוהב פריקות יתר.

לעומתו, המצבר "החכם" ללא מעגלים חכמים שחובקים אותו ישבוק חיים במקרה הטוב או לא עלינו יעלה באש ואף יתפוצץ.

סוללות ליתיום בכלל ו- LIPO בפרט לא אוהבות טעינת יתר (פיצוץ..) חום יתר (פצוץ) קצר, חדירת מים או חמצן (פיצוץ), בעמידה ממושכת ב-100% טעינה היא מתנפחת (ובסכנת פצוץ) ופריקת יתר מקצרת דרמטית את אורך חייה (פי עשרות).

לכן הסוללה "מחובקת" במעגלים חכמים, סנסור מתח וסנסור טרמי על כל תא, מעגלים לבקרת טעינה אחידה, הגבלת טעינת יתר, פריקת יתר, זרם יתר וכו.

ברכה ההברידי, בנוסף לכך כל הנתונים הללו מועברים למחשב הרכב אחשר בונה תוכנית טעינה/פריקה אופטחמאלית ובטוחה.

ברחפנים המודרניים הסוללה הזאת ארוזה עם מחשב זעיר אשר גם הוא עובר מידי פעם עדכוני תוכנה לפתרון באגים שמקצרים את חיי הסוללה והרחפן... בין היתר המחשבון מתוכנת לבצע פריקה מבוקרת של הסוללה כדי להגן עליה במידה ולא נעשה שימוש ברחפן.

כל הספור שלי - כל כך למה ?

כדי להזהיר מהקלות הבלתי נתפסת שאנשים ממהרים להכניס "פצצה" לרכב שלהם. טעות באחת מהנקודות שציינתי, ויש שריפה במקרה הטוב או פיצןץ. לא ניתן לכבות את הסוללה הבוערת במים - נהפוך הוא - מים מלבים את האש ויוצרים פיצוץ.

חברות התעופה כבר לא מעלות סוללות כאלו בתפזורת אלא אם כן הם חלק ממכשיר אשר כולל את כל ההגנות החכמות של הסוללה הטיפשה והמסוכנת.

אז למה בכל זאת משתמשים ברכב, ברחפן, בכלי עובדה וכו ? בגלל משקל נמוך, קבולת סבירה, והעיקר יכולת אספקת זרם גבוה לפרקי זמן קצרים - ראו דוגמת הבוסטר - סוללה זעירה מוציאה כמה מאות אמפר. בגלל האנריה המתפרצת האדירה הזאת - כל פגם או סדק בסוללה עשוי לגרום לפצוץ.

יצרני הציוד משקיעים הרבה בפיתוח אמצעים להקטין את הסיכון - השקעות ברמה של מליארדי דולרים.

קשה לנו כחובבים לכסות את כל מה שנדרש כדי להבטיח פעולה בטוחה של הסוללה, למרות שנראה שניתן לרכוש בנזיד עדשים את כל המעגלים האלוץ רק קחו בחשבון שהמעגלים ב-3 דולר כושלים מידי פעם. מתקני האופניים והקורקינטים מתפרנסים יפה מהתקלות.

אני לא אומר שלא ניתן לעשות שימוש מושכל בסוללות האלו. רק זה דורש הבנה עמוקה.

אישית אני ממליץ למי שרוצה מצבר נוסף ללא כאבי ראש, שירכוש מצבר עופרת "טיפש" שלצרכים שלנו הוא הרבה יותר חכם. לכל היותר, לרכוש מצבר פריקה עמוקה.

מי שבכל זאת ילך על הפרוייקט (כמוני...) מציע ללכת על הפתרון הפשוט ביותר. 3 תאים, טעינה בבית בלבד עם מטען יעוד מאוזן או עם מעגלי איזון טעינה והגנה על הסוללה (BMS) וישיהיה מודע לכל הסכנות.

ונשמרתם לנפשותיכם !!!

נדב42
09-12-18, 09:20
אני משתמש כבר שנים בליפו בתור בוסטרים, שומר אותם בנרתיק פיבר ייעודי.

נכון שפחות בריא לשמור ליפו במצב טעון, אבל לשימוש כבוסטר זה המצב הנחוץ. החלפתי סוללות אחרי 5-6 שנים למרות שלא הרגשתי ירידה בביצועים.

לגבי טעינה בבית בלבד - למה ?
לא חייבים לטעון את הסוללות בזרם של עשרות אמפרים. לבוסטרים אני משתמש במטען של 30 וואט שמטעין רק דרך שקע האיזון. הסוללות לא מתחממות כך ואני לא רואה בכך סיכון, במיוחד מאחר והמטען יעצור מיד עם כל זיהוי לחריגה בטעינה.

כדי להחזיר מצבר צרכנים למצב מלא תוך זמן סביר יידרש כנראה זרם גבוה יותר, אבל עדיין נמוך משמעותית מהזרם המותר.

בקיצור, לא הייתי שולל על הסף טעינה ברכב (מהאלטרנטור או עם פאנלים סולריים) כל עוד משתמשים במטען מאזן עם הגנות מובנות (שזה כנראה כל מטען ליפו ייעודי)

איל מ
09-12-18, 10:14
סוללות ברכבים היברידיים הם לי-פו?
לא לי-יון?

sportage
09-12-18, 10:31
אני משתמש כבר שנים בליפו בתור בוסטרים, שומר אותם בנרתיק פיבר ייעודי.

נכון שפחות בריא לשמור ליפו במצב טעון, אבל לשימוש כבוסטר זה המצב הנחוץ. החלפתי סוללות אחרי 5-6 שנים למרות שלא הרגשתי ירידה בביצועים.

לגבי טעינה בבית בלבד - למה ?
לא חייבים לטעון את הסוללות בזרם של עשרות אמפרים. לבוסטרים אני משתמש במטען של 30 וואט שמטעין רק דרך שקע האיזון. הסוללות לא מתחממות כך ואני לא רואה בכך סיכון, במיוחד מאחר והמטען יעצור מיד עם כל זיהוי לחריגה בטעינה.

כדי להחזיר מצבר צרכנים למצב מלא תוך זמן סביר יידרש כנראה זרם גבוה יותר, אבל עדיין נמוך משמעותית מהזרם המותר.

בקיצור, לא הייתי שולל על הסף טעינה ברכב (מהאלטרנטור או עם פאנלים סולריים) כל עוד משתמשים במטען מאזן עם הגנות מובנות (שזה כנראה כל מטען ליפו ייעודי)

הסוללה בבוסטר בנגוד למה שמוצהר על האריזה היא לרוב פחות מ-3 אמפר שעה.

פוטנציאל הנזק שלה הרבה יותר נמוך ממארז אנרגיה של סוללות של עשרות אמפר שעות.

לכן ממליץ לטעון בבית במקום בטוח, לא חם, רצוי אפילו בתוך ארגז פעולה למקרה של בעיה.

לטעון אותם בסמוך למועד השימוש ומאחר והסוללה עם נפח גדול לשקול לטעון לפחות מ-100% כדי להאריך חיים תרתי משמע.

צריך לזכור, היצרן לא סתם מחליף סוללות יקרות כאלו בגלל כל חשד לפגם כל שהוא.

הסוללות האלו בשמוש לא נכון הן פצצה מתקתקת.

PW
09-12-18, 10:32
אישית אני ממליץ למי שרוצה מצבר נוסף ללא כאבי ראש, שירכוש מצבר עופרת "טיפש" שלצרכים שלנו הוא הרבה יותר חכם. לכל היותר, לרכוש מצבר פריקה עמוקה.

אני עם הספורטאז': מה שלא יהיה פשוט - פשוט לא יהיה.
לשימוש של צרכנים בחניון לילה בטיול, מערכת פשוטה שכוללת מצבר עופרת/חומצה איכותי (קטרפילר) ומצבר התנעה "גיבור" (אופטימה "אדום") שמחובר במקביל ומתנתק בדימום המנוע ע"י ממסר - היא מערכת מנצחת, אצלי כבר 20 שנה במכוניות.
כמאמר המהנדסים: "אם זה עובד - אל תיגע"

sportage
09-12-18, 10:33
סוללות ברכבים היברידיים הם לי-פו?
לא לי-יון?

כל הסוללות על בסיס ליתיום דורשות טיפול "חכם" ומבוקר.

LIPO היא רק עם פוטנציאל הרס גדול יותר בגלל זרם הפריקה הגדול במיוחד.

נדב42
09-12-18, 11:00
אני עם ליפו של 5 אמפר-שעה, לא "בוסטר" כמוצר מוגמר אלא סוללה שמותר למשוך ממנה זרם רגעי של 650 אמפר (למשך שנייה) וזרם רציף של 325 אמפר. כמובן שאני לא מושך כזה זרם באופן רציף - זרם ההתנעה בויטארה הוא 100 אמפר ובצ׳רוקי 160 אמפר (מדוד), ועם סוללות 4s ההתנעה היא מהירה.

כמובן שאני לא מתנער/פוסל/מזלזל באמצעי הזהירות הנחוצים לסוללות ליתיום. כל מי שמשתמש בהן צריך להבין את מגבלות וסיכוני הטכנולוגיה ולהחליט באופן מושכל.

ואני באמת לא מוצא סיבה להמנע מטעינה איטית בתוך הרכב, כל עוד הטעינה עם מטען מתאים.

מי שרוצה להיות צדיק/זהיר במיוחד, יכול לטעון את הסוללה רק לפני השימוש ולא להחזיק אותה טעונה כל הזמן, וזה גם יאריך את חיי הסוללה.

בדור הנוכחי אני משתמש בסוללות li-hv שמאפשרות טעינה למתח גבוה יותר (מצריך מטען ייעודי), אבל אני טוען אותן עם מטען רגיל למתח של ליפו רגילות, כך הן לפחות לא טעונות "עד הקצה" ועדיין מספקות את הסחורה בענק, כולל התנעת דיזלים גדולים וריתוכי שטח (בצמד סוללות) ☺

boaz avrahami
09-12-18, 11:12
אני עם הספורטאז': מה שלא יהיה פשוט - פשוט לא יהיה.
לשימוש של צרכנים בחניון לילה בטיול, מערכת פשוטה שכוללת מצבר עופרת/חומצה איכותי (קטרפילר) ומצבר התנעה "גיבור" (אופטימה "אדום") שמחובר במקביל ומתנתק בדימום המנוע ע"י ממסר - היא מערכת מנצחת, אצלי כבר 20 שנה במכוניות.
כמאמר המהנדסים: "אם זה עובד - אל תיגע"

עם פניו או שאתה מתבלבל או שאתה מיישם הפוך את המצברים.
האופטימה האדום הוא מצבר פריקה עמוקה ולכן הרבה יותר נכון לשים כמצבר צרכנים מאשר את המצבר חומצה עופרת.

אבל אם זה עובד אז קטונתי...

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

חנן-ג'יפולוג
09-12-18, 11:20
אופטימה לפריקה עמוקה הוא צהוב. האדום להתנעה.

boaz avrahami
09-12-18, 11:45
אופטימה לפריקה עמוקה הוא צהוב. האדום להתנעה.

בדקתי את עצמי. אתה צודק.
ובכל זאת, לטעמי הקונפיגורציה הנכונה זה מצבר חומצה עופרת כמצבר התנעה ופריקה עמוקה אופטימה צהוב ולא האדום.
אם כבר...

מצד שני, לא הבנתי למה להשקיע במצבר סכום כזה של כסף אם אין חובה כזו כמו למשל ברכבי מרוץ...

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

PW
09-12-18, 12:12
מצד שני, לא הבנתי למה להשקיע במצבר סכום כזה של כסף אם אין חובה כזו כמו למשל ברכבי מרוץ...

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94
יקירי,
האופטימה הקודם חי 12 שנה (!) לפני שנפח את נשמתו והשיב את חשמליו לבורא.
מחירו הוא סביב ה - 1,800 ש"ח פלוס / מינוס.
בחישוב שקל לזמן זה אחת העסקאות המשתלמות למצבר ביקום.
הנוכחי כרגע רק 8 שנים על האוטו, מרגיש צעיר ובועט.
הקטרפילר חי בממוצע אצלי כ - 3 שנים, עולה סביב האלפייה. גם זו עסקה טובה בסך הכל.

סולי
09-12-18, 12:17
יש דעה רווחת גם בארץ.. גם בפורומים באוסטרליה וארהב כי האופטימה שינו את ארץ הייצור והאיכות ירדה פלאים.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

PW
09-12-18, 13:09
יש דעה רווחת גם בארץ.. גם בפורומים באוסטרליה וארהב כי האופטימה שינו את ארץ הייצור והאיכות ירדה פלאים.

אם זה נכון, נצטרך לעשות מה שאבא שלי עשה...

איל מ
09-12-18, 14:03
ללכת לישון רעב? (-;

boaz avrahami
09-12-18, 14:13
אם זה נכון, נצטרך לעשות מה שאבא שלי עשה...

לפי תוצאות מעשיו כדאי לשקול מחדש [emoji41]

Jeep GC ZJ 3.5 IR
Honda 300EX

zivo
09-12-18, 15:22
חברים,

מאחר ואני סקרן, אז חבר הביא לי מצבר כזה של רכב הברידי כמו של זיו כנראה.
חיש קל פרקתי אותו ועשיתי ממנו מצבר של 3 תאים (יהיו שניים כאלו וישארו תאים רזרביים}.

כמו שזיו ציין זה כנראה יתן משהוא כמו 50 אמפר שעות, המשקל והגודל די הפתיע אותי, לא ממש יותר קטן וקל ביחס למצבר עופרת.

סוללת LIPO שנקראת משום מה סוללה חכמה, היא בעצם די טפשה...
להבדיל ממצבר עופרת (טיפש...) שמסתבר שהוא הרבה יותר חכם ובטוח... מצבר עופרת מזינים אותו במתח של 13.8 עד 14.2 והוא כבר דואג לעצמו מבחינת זרם טעינה, טעינת יתר וכו. הוא רק לא אוהב פריקות יתר.

לעומתו, המצבר "החכם" ללא מעגלים חכמים שחובקים אותו ישבוק חיים במקרה הטוב או לא עלינו יעלה באש ואף יתפוצץ.

סוללות ליתיום בכלל ו- LIPO בפרט לא אוהבות טעינת יתר (פיצוץ..) חום יתר (פצוץ) קצר, חדירת מים או חמצן (פיצוץ), בעמידה ממושכת ב-100% טעינה היא מתנפחת (ובסכנת פצוץ) ופריקת יתר מקצרת דרמטית את אורך חייה (פי עשרות).

לכן הסוללה "מחובקת" במעגלים חכמים, סנסור מתח וסנסור טרמי על כל תא, מעגלים לבקרת טעינה אחידה, הגבלת טעינת יתר, פריקת יתר, זרם יתר וכו.

ברכה ההברידי, בנוסף לכך כל הנתונים הללו מועברים למחשב הרכב אחשר בונה תוכנית טעינה/פריקה אופטחמאלית ובטוחה.

ברחפנים המודרניים הסוללה הזאת ארוזה עם מחשב זעיר אשר גם הוא עובר מידי פעם עדכוני תוכנה לפתרון באגים שמקצרים את חיי הסוללה והרחפן... בין היתר המחשבון מתוכנת לבצע פריקה מבוקרת של הסוללה כדי להגן עליה במידה ולא נעשה שימוש ברחפן.

כל הספור שלי - כל כך למה ?

כדי להזהיר מהקלות הבלתי נתפסת שאנשים ממהרים להכניס "פצצה" לרכב שלהם. טעות באחת מהנקודות שציינתי, ויש שריפה במקרה הטוב או פיצןץ. לא ניתן לכבות את הסוללה הבוערת במים - נהפוך הוא - מים מלבים את האש ויוצרים פיצוץ.

חברות התעופה כבר לא מעלות סוללות כאלו בתפזורת אלא אם כן הם חלק ממכשיר אשר כולל את כל ההגנות החכמות של הסוללה הטיפשה והמסוכנת.

אז למה בכל זאת משתמשים ברכב, ברחפן, בכלי עובדה וכו ? בגלל משקל נמוך, קבולת סבירה, והעיקר יכולת אספקת זרם גבוה לפרקי זמן קצרים - ראו דוגמת הבוסטר - סוללה זעירה מוציאה כמה מאות אמפר. בגלל האנריה המתפרצת האדירה הזאת - כל פגם או סדק בסוללה עשוי לגרום לפצוץ.

יצרני הציוד משקיעים הרבה בפיתוח אמצעים להקטין את הסיכון - השקעות ברמה של מליארדי דולרים.

קשה לנו כחובבים לכסות את כל מה שנדרש כדי להבטיח פעולה בטוחה של הסוללה, למרות שנראה שניתן לרכוש בנזיד עדשים את כל המעגלים האלוץ רק קחו בחשבון שהמעגלים ב-3 דולר כושלים מידי פעם. מתקני האופניים והקורקינטים מתפרנסים יפה מהתקלות.

אני לא אומר שלא ניתן לעשות שימוש מושכל בסוללות האלו. רק זה דורש הבנה עמוקה.

מי שבכל זאת ילך על הפרוייקט (כמוני...) מציע ללכת על הפתרון הפשוט ביותר. 3 תאים, טעינה בבית בלבד עם מטען יעוד מאוזן או עם מעגלי איזון טעינה והגנה על הסוללה (BMS) וישיהיה מודע לכל הסכנות.

ונשמרתם לנפשותיכם !!!
בקיצור, עדיף לשרוף את הבית ולא את המכונית :-)
במחשבה שניה, בפורום הזה...... עדיפות ברורה:-)
לא מזלזל, אבל .....

zivo
10-12-18, 08:53
אני אנסה לענות ברצינות -
1- אני לא מתווכח עם העובדה שיש אנשים שפשוט שמים 2 מצברי עופרת וחיים עם זה, אפילו זמן ארוך. גם אני אישית, הורדתי מהטרופר (דיזל, בעייתי בהתנעה) רק לאחרונה, זוג מצברי וורטה כחולים בני ארבע שנים (מתוך זה, שנתיים אחרונות עם מקרר, אבל עם הרבה תשומת לב בשימוש, כולל התנעות באמצע הלילה).
2- בהחלט יכול להיות, שמי שהרכב שלו צריך רק מצבר אחד, ומוסיף שני לצרכנים, ומחבר את שניהם רק להתנעה, יסחוב הרבה זמן. "הטראומה" של ההתנעה מתחלקת על שני מצברים.
3- מי שעושה הבחנה כזו ועדיין שם מצבר רגיל כמצבר צרכנים, בוחר בדרך הפשוטה והזולה ביותר (בהוצאה מיידית) אבל אני חושב שאורך החיים של מצבר הצרכנים, מאוד תלוי באופי הטיולים שלו, וכמות השימוש.
4- ברגע שמתחילים להשקיע המצברים יותר יחודיים (אופטימה, קטרפילר.....) שווה להתעמק במפרט, ולחפש מצברים עם שמיועדים לפריקה עמוקה (שזה אופי השימוש של מצבר צרכנים).
5- מעבר למצברים "חכמים" (ליתיום וג'ל למניהם), מחייב הוספת מטענים ובקרים, אבל מאפשר קפיצת מדרגה בצריכת אנרגיה. ממצבר בגודל סביר ניתן פתאום להוציא יותר מ 60AH , ועדיין הוא מסוגל להניע (לעזור בהתנעה) של המנוע. וזה מצבר שמחזיקים ביד אחת.
לדעתי, זו קפיצת מדרגה בתוכניות האנרגיה של רכב טיולים. מי שמצליח להנציל צבר כזה מפירוק של רכב הייברידי, מקבל פתרון זול ואלגנטי.
6- יתרה מזאת (ואל תקפצו עלי לפני שאתם עושים חשבון עד הסוף), שימוש במצבר ליתיום, סוגר ומבטל את הדיון של כל הפתרונות הסולארים שהוצגו פה עד כה! כל מי שהציג פה פתרונות סולארים, השקיע בפרוייקט מאות שקלים,ולא הצליח לסגור את ההפסד האנרגטי של יום שטח (מחנה). מצבר ליתיום, יתפוס פחות מקום ממצבר עופרת + כל הציוד הסולארי, יעלה פחות, ויתן יותר אנרגיה (ליומיים שלושה), וכל זה ללא כל התעסקות ודאגה של פריסת לוחות, מצב העננים וכו'.

כפי שכתבתי פה מוקדם יותר, זו ההבנה, שלי עד כה, ועכשיו נשאר רק לבדוק את זה בפעולה.

ד ו ר ו ן
10-12-18, 09:51
2- בהחלט יכול להיות, שמי שהרכב שלו צריך רק מצבר אחד, ומוסיף שני לצרכנים, ומחבר את שניהם רק להתנעה, יסחוב הרבה זמן. "הטראומה" של ההתנעה מתחלקת על שני מצברים.

ממצבר בגודל סביר ניתן פתאום להוציא יותר מ 60AH , ועדיין הוא מסוגל להניע (לעזור בהתנעה) של המנוע.

אבל זה בדיוק העניין בהפרדת רשויות, אני לא מצפה ולא בונה על המצבר צרכנים לסייע בהנעת הרכב.
אם אתה בונה על המצבר צרכנים, שלאחר לילה של תאורה ומקרר ישמש גם בתור גיבוי, יש לך בעיה מהותית במשק האנרגיה הראשי של הרכב.
בשביל גיבוי כזה הייתי קונה מוצר מסחרי פשוט וזול היום, של בוסטר קטן בתור סיוע.

שימוש במצבר ליתיום, סוגר ומבטל את הדיון של כל הפתרונות הסולארים שהוצגו פה עד כה! כל מי שהציג פה פתרונות סולארים, השקיע בפרוייקט מאות שקלים,ולא הצליח לסגור את ההפסד האנרגטי של יום שטח (מחנה).

זיו,
מצבר ליתיום עם כל המשתמע לגבי עלויות, בנייה וויסות טעינה וכו׳, זה נחמד בתור פרויקט, אך מיותר בשיקול עלות תועלת.
אמרת בעצמך, זה אופי השימוש.
הפתרון הסולרי עובד אצלי בצורה יעילה לא מעט זמן והשיא היה 3 ימים בקיץ בחוף בלי הנעה כלל ובלי ירידה של מצבר הצרכנים מתחת ל-12.3, אז זה עובד כעובדה.
מה גם שפאנל זו אנרגיה מתחדשת ומצבר ללא טעינה לא מחדש את החשמל של עצמו..
אם לא אכפת לך להניע את הרכב כל כמה שעות (מי שומר ראשון?..) ולשבת כל פעם חצי שעה+ עם מנוע מטרטר על הראש בחניון אז תסתדר גם עם מצבר בודד.

חנן-ג'יפולוג
10-12-18, 09:54
ראשית, אני מצטרף לצביקה ומברך על הדגשת נושא ההגנות והבטיחות בשימוש בסוללות ליתיום. אם כבר נכנסים לזה, אז עם כל ההגנות הנדרשות. כתבתי את זה בשרשור הזה בשתי מלים, קצרות מדי, ובהארכה בשרשור אחר, אולי בשרשור הקארט של בתי.

עם זאת, אני לא מוצא סיבה להימנע מזה. אף אחד מאתנו לא נמנע משימוש בסוללות ליטיום בכל תחום אחר בחייו, והעולם הולך לשם, אם זה בפנסים, בסלולאר, באוזניות, ולאחרונה גם במצברי 12 וולט במכוניות, עם אלקטרוניקה סינית גאה, או כזו שחבויה בתוך מארזים מערביים.

לרכבי טיולים כמו שחלקנו מחזיקים, נושא האחזקה הוא יתרון גדול. הסוללות האלה לא צריכות אחזקה-טעינה בתקופות שלא מטיילים, ואורך החיים הצפוי שלהן הוא מעל ל20 שנה, לפי הכתובים של יונדאי למשל.
אם לא כסוללה ראשית, אז אתה יכול לזרוק במקום מוגן ברכב, סוללת ליטיום שלושה תאים, ולדעת שלעולם לא תתקע עם מצבר גמור לבד בשטח, גם אם זה יקרה עוד 10 שנים מרגע שהנחת ברכב את הפאק הזה.
ניתן, כמו שזיו מתכנן, לנתק את מצבר הרכב ללילה, ולהשתמש בפאק כזה, שנטען בעוד מועד בבית, או ברכב.
זה מזכיר במידה מסוימת את שרשורי החשמליות והאוטונומיות. העולם הולך לשם, נרצה או לא. נשאר רק להחליט אם אנחנו מצטרפים בצורה מושכלת, או נאחזים בעבר וגוררים עקבים.

כשלעצמי, אני כבר משתמש בסוללות כאלה לקארט של בתי, ולתאורת מחנה/טעינת טלפונים בחניוני לילה, ואני שוקל, כשיגמרו מצברי החומצה-עופרת בהיילקס, לעבור לסוללות ליטיום. הן גם חינמיות עבורי, וגם צפויות לספק אורך חיים אדיר ואפס התעסקות באחזקה.

boaz avrahami
10-12-18, 10:10
איך הם מסתדרים עם תנאי תא מנוע חם ולעיתים רטוב?

אני די מבוהל מהמצברים האלו שראיתי שמלקחים באכזריות רבה.
הן במחשבים והן באופניים חשמליות.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

zivo
10-12-18, 10:21
דורון,
נכון שאתה לא מערבב לחלוטין, ולכן, בהחלט יכול להיות שזה מה שמאפשר למצבר עופרת לתפקד כמצבר צרכנים לאורך זמן (אתה אמנם פורק אותו נמוך, אבל חוסך ממנו את העומס של ההתנעות), אבל היו פה אחרים שכן תארו חיבור כזה, ויש רכבים כמו הטרופר, שצריכים שני מצברים להתנעה, אז מה אתה מציע? מצבר שלישי?
בגדול, גם אני מתכנן הפרדת רשויות, תחשוב על זה כך - המצבר ליתיום בתחום של 11.1-12.6V שייך לצרכנים, ובתחום של 10.6-11V שייך להתנעה.
מאחר והצרכנים מתנתקים ב 11V מובטח לי החלק של ההתנעה.
יש לי בוסטר גיבוי, גם היום (עם שני מצברי עופרת), וזה תמיד טוב שזה ישנו. יחד עם הבוסטר, מובטח לי שאני אהיה מסוגל להניע מכל כשל של אחד המצברים.
בקיצור -
בזמן נסיעה, רק המצבר עופרת מחובר למערכות של הרכב.
הצרכנים, מחוברים רק למצבר ליתיום.
הליתיום עוזר למצבר עופרת רק בהתנעה (אין לו בעיית זרמים), אבל המצבר עופרת לעולם לא משתתף בעומס צרכנים, איננו נפרק ותמיד נשאר בטעינה מלאה, זה אמור להאריך לו את החיים.

אבל, וזה אבל גדול...... הידיעה שאני מסוגל לצרוך 30-40AH בלילה, מבלי לעשות חשבון לאורך חיי מצבר או דאגה להתנעה בבוקר, וכל זה ממוצר שאמור להחזיק שנים, זה שיפור גדול בשבילי. עכשיו אני כבר לא צריך להתניע בלילות |(רק כדי לפנק את המצברים שלא יפרקו יותר מדי).

לגבי הסיפור בגדול, אני חושב שחנן סיכם את זה מאוד ברור.
דווקא עבור רכב טיולים, שעומד תקופות ארוכות, ששיקול האמינות כל כך חשוב, קשה להתעלם מהקידמה, אני ניסיתי פה באחת ההודעות, גם להראות שזה לא יקר.

חנן-ג'יפולוג
10-12-18, 10:44
איך הם מסתדרים עם תנאי תא מנוע חם ולעיתים רטוב?
Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

אני לא משוכנע שזה המקום הנכון עבורן. בכל הרכבים שאני מכיר הן נמצאות בתא הנוסעים, מאווררות, או מתחת לרצפה במיכל אטום לחלוטין, תחת וואקום.

zivo
10-12-18, 11:15
אני לא משוכנע שזה המקום הנכון עבורן. בכל הרכבים שאני מכיר הן נמצאות בתא הנוסעים, מאווררות, או מתחת לרצפה במיכל אטום לחלוטין, תחת וואקום.
השאלה אם זה נעשה כך מהשיקולים האלו (טמפ' ורטיבות) או משיקולים אחרים, כמו למשל חלוקת משקל או נפח?

חנן-ג'יפולוג
10-12-18, 16:38
יתכן שגם השיקולים האלה באים בחשבון, אבל אני חושב שיש בעיות אחרות, הרבה יותר משמעותיות, שמונעות לשים אותן בתא המנוע.
בהיברידיות תא המנוע צפוף גם ככה בטירוף.
בחשמליות תא המנוע ריק, אבל הסוללה היא מפלצת אמיתית, בשטח של איי10 כמעט ובמשקל של חצי טון.

לעניין עצמו, אני לא חושב שטיפה מי גשם יגמרו על סוללה, הרי התאים נתונים בתוך מעטפת אטומה לגזים, אבל קצת מעבר לזה, ובטח אם מדובר בבוץ, יתחיל אלקטרוליזה שתפרק את ההדקים לאבקה ויפרוק את הסוללה. גם החום בתא המנוע נראה לי לא אידאלי. יצרני הסוללות ההיברידיות דואגים לקירורן, או ע"י מניפה, או ממש עם מערכת קירור מבוססת מדחס, מעבה ומאדה. כמובן שגם זה תלוי בזרם. ברכבים כאלה אנחנו מדברים על זרמים של מאות אמפרים לתקופות ארוכות. זה לא מה שאנחנו דורשים ממצברי ה12 וולט שלנו.

boaz avrahami
10-12-18, 16:56
ממש בא לי כזה כמצבר צרכנים.
אני כבר מתחיל לחשוב על מנגנון כמו של כיסא מפלט שיפטר מסוללה בוערת

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

sportage
10-12-18, 23:17
לגבי התקנת סוללת ליתיום - חד משמעית לא בתא המנוע או בכל מקום החשוף לקרינה ישירה של השמש.

לדעתי לאחסן בתוך תיק מוגן שריפה ו/או בתוך תא מתכת במקום מוצל בתא המטען.

ארגז פעולה צהלי יכול ליהיות פתרון מצויין.

boaz avrahami
11-12-18, 00:06
צביקה,
האם ידוע אם תא אחסון אטום ממתכת ימנע באמת התלקחות בשעת תקלה?

מחסור בחמצן וכו׳

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

גיא
11-12-18, 00:23
לא

אבל יכול למנוע את הרשף הגדול ( מאד )
זאת אש כימית ללא קשר לחמצן באויר.

וזה בלתי ניתן לכיבוי וזה מאד חם ומאד מסריח.

אל תשאל איך אני יודע.

Sent from my iPhone using Tapatalk

boaz avrahami
11-12-18, 00:42
סרט מעניין

https://youtu.be/CnNId0mDnBo

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

חנן-ג'יפולוג
11-12-18, 00:43
הנסיון הפרטי שלי, שכולל קצת פחות מעשרה תאי ליטיום נפוחים, מראה שכולם היו תחת טעינה. לא נתקלתי בבעיה בתא שסתם עומד לו לתומו.
ומכיוון שכך, אני לא ממש מבין את ההיסטריה של עולם התעופה, דווקא מול סוללות ליטיום עצמאיות. אני הייתי מפחד הרבה יותר מכל הנוסעים שטוענים את הסלולארי או את האוזניות והפאוורפאקים הסיניים שלהם תוך כדי טיסה משקעי הUSB בכסא שלפניהם.
אולי זה קשור לשיקולים עסקיים, שלא לבאס את הנוסעים, או להבנה שלא ניתן לאכוף את זה.
ואולי אני טועה בהבנה שלי, או שהסטטיסטיקה הפרטית שלי לא מייצגת. בינתיים לפחות אני פחות מודאג מסוללות באחסנה והרבה יותר מודאג מסוללות בטעינה.
אני יכול לציין שהיצרן שולח אלינו את הסוללות כשהן ארוזות בקלקר וארגז עץ, וכך הן גם מאוחסנות, שנים, בהתאם לתקני היצרן, במכולה מאווררת, מוצלת, דלתות פתוחות, מחוץ למחסן הלוגיסטי

boaz avrahami
11-12-18, 01:12
יש סוללות כאלו מעולם הרכב שגרמו להתלקחות? ואם כן באיזה מחזור (טעינה/ עבודה או מנוחה?)

מה ידוע בטריגר לפיצוץ והתלקחות בטוחה של סוללה כזו?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

חנן-ג'יפולוג
11-12-18, 01:25
לא נתקלתי בהתלקחות, לא בסוללות אוטומוטיביות ולא בכלל.
נתקלתי פעם אחת בסוללה אוטומוטיבית נפוחה בטירוף, וזה נגרם ממעגל שכשל בהגנה עליה מפריקת יתר, וטכנאי ששגה וטען אותה ממצב של מתח אפסי בתאים, במקום לשלוח אותה להשמדה.
עקרונית, למיטב ידיעתי, טריגר לפיצוץ בטוח הוא טעינת יתר.
אחת הסיבות הנפוצות למצב כזה היא תא שלא מצליח להיטען כמו שאר התאים שמחוברים בטור אליו (גורם אפשרי לזה הוא פריקת יתר שמערערת את הכימיה של התא). זה גורם לתאים האחרים לספוג טעינת יתר, להתנפח ולהתפוצץ.

גיא
11-12-18, 07:16
תא מקוצר או תא שנדרש ממנו זרם מעל יכולתו .. ( שזה אותו דבר להבנתי ) בודאות יתחמם. יתנפח ויתלקח.

zivo
11-12-18, 14:29
חנן,
על הסוללות של הרכב (ההיברידי) יש חישני טמפ' (חיישן נפרד על כל תא).
עם הזרמי טעינה ופריקה שלהם (160A ?) , זה ברור למה הם צריכים את זה.
אני לא מתכוון לעבור את ה 15A (טעינה או צרכנים).
מצד שני, יש לי ברכב בקר ארדוינו שמנהל כבר את מערכות "הרווחה" שלי (מקרר, חימום מים למקלחת, מתח מצברים, לחץ אוויר בגלגלים, טמפ' גיר, מנוע....), זה ממש לא מסובך לי להוסיף 6 חישנים נוספים (אחד על כל תא, אולי אפילו לנסות להתחבר לחישנים המקוריים).
האם זה נחוץ או שזה בלבול מיותר?
דרך אגב, האם יש לך מידע על איזה טמפ' החישנים המקוריים מתריעים , או במילים אחרות איך הם מנטרלים את טמפ' הסביבה?
אם המצבר יושב בתחתית הרכב, ביום קר, אירופה, מינוס..... והמצבר מתחמם ל 30 מעלות, יכול להיות שמבחינת חום פנימי \ עומס \ תקלה, זה מצב יותר בעייתי מאשר רכב שעמד בקיץ בישראל, והטמפ' על המצבר מגיעה ל 40 מעלות.

רעיון שעלה לי , בכלל לא מעניין אותי הטמפ' (האבסולוטית) שלהם, מעניין אותי רק השוני. אני יכול למדוד את כל התאים (6 ) כל הזמן, ולחפש אם יש תא שמתחממם יותר מהאחרים.

חנן-ג'יפולוג
11-12-18, 15:37
בסוללות של האיוניק ושל הסונטה יש שני חיישני טמפ' בלבד, על 64 או 72 תאים, ובזרמים של 120 אמפר רצופים. בסוללת ה12 וולט של האיוניק אין כל ניטור, מלבד מתח תאים והגנה מזרם קצר. להערכתי, לשימושים הצנועים שלנו, גם זה מיותר, מדידת הטמפ'. אם כבר אתה מודד, אז הייתי בודק שזה לא עובר 80 מעלות, שזו הטמפ' של הסוללה בתוך הרכב בקיץ.

erezgur
11-12-18, 15:44
זיו,
אם אתה בטוח לנטר טמפ', אז אולי להוסיף חיישן אחד חיצוני למדידת טמפ' הסביבה ואז תוכל לקבל מידע על הטמפרטורה היחסית בתא לעומת הסביבה בה נמצא המצבר.

zivo
11-12-18, 15:58
בסוללות של האיוניק ושל הסונטה יש שני חיישני טמפ' בלבד, על 64 או 72 תאים, ובזרמים של 120 אמפר רצופים. בסוללת ה12 וולט של האיוניק אין כל ניטור, מלבד מתח תאים והגנה מזרם קצר. להערכתי, לשימושים הצנועים שלנו, גם זה מיותר, מדידת הטמפ'. אם כבר אתה מודד, אז הייתי בודק שזה לא עובר 80 מעלות, שזו הטמפ' של הסוללה בתוך הרכב בקיץ.
הגנה על זרם ומתח מכסימלים יש לי גם בבקרים של המצבר שהזמנתי (כולל המאזנים כלולים בבקר הזה).
בנוסף, לספק DC2DC (שמוריד מ 13V+ ל 12.6V) יש גם הגנה על מתח וזרם מקסימלי.

שאני ארכיב את הבקר , ואסגור את המצבר במארז שלו, אני אחזיר את החישני טמפ' , אמשוך את החוטים החוצה, ואשאיר את זה כך (ללא חיבור לארדוינו).
נחזור לשקול את זה בהמשך.

boaz avrahami
11-12-18, 17:41
כמה נקודות שלדעתי חשוב עם מצבר כזה ש״עובד״ ולא סתם נח וממתין לעת חרום-

1. יתירות ( Redundancy) של ההגנות על פריקה , טעינת יתר והתנפחות שיודעות לנטרל את הסוללה .

2. קופסת פח איטום הכי אטומה שאפשר ליצר.

3 פיוז מספיק רגיש.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

zivo
12-12-18, 00:53
כמה נקודות שלדעתי חשוב עם מצבר כזה ש״עובד״ ולא סתם נח וממתין לעת חרום-

1. יתירות ( Redundancy) של ההגנות על פריקה , טעינת יתר והתנפחות שיודעות לנטרל את הסוללה .
-- אביזר בקרה כזה עולה פחות מ 20 ש"ח, אתה רוצה לשים שנים במקביל, לא בעיה.

2. קופסת פח איטום הכי אטומה שאפשר ליצר.
-- זה נראה כיוון נכון, אבל מבחינתי, בעיית סילוק החום עוד לא ברורה. אני חייב כמה מחזורי פריקה ושימוש ע"מ להבין אם יש בעיה של פיזור חום.

3 פיוז מספיק רגיש.
-- דווקא זה לא בעיה. המצברים האלו מיועדים לספק למעלה מ 100A. אני שם יחידה אלקטרונית שמגבילה ל 15-20A (תלוי בדגם), ומשאיר את הנתיך (האוטמטי) 30A שיש לי על הקו צרכנים. אם יהיה קצר, זה באמת לא משנה אם בשבריר שניה של הקצר, הזרם יעלה עד 15A או 30A. דרך אגב, אני יותר סומך על האלקטרוניקה, כלומר זה יעצר ב 15A (אני מתכנן לבדוק את זה).

בגדול, בהנחה שאני מגביל את הצריכה ל 15A, וביום יום זה אפילו לא 10A, הבעיה היחידה היא בזמן טעינה.
בהחלט יש מצב, שאני מוסיף שכבת הגנה נוספת (באמצעות הארדוינו) שינתק את החשמל למטען, ויחזיר רק אחרי נפילה שאני אקבע.
הבעיה עם ליתיום, ע"מ לטעון טוב, ברגע שהמצבר מגיע ל 4.2V לתא (12.6V כללי במקרה שלי), צריך להמשיך לטעון עוד פרק זמן מסויים במתח הזה. משך הזמן לא קבוע ותלוי בכל מני משתנים (כולל זרם הטעינה), נצטרך לחשוב איך מנתקים בזמן הנכון (אולי שהזרם יורד מתחת לערך מסויים?).
בקיצור, אני מנסה להקטין את זמן "הסיכון" (טעינה), ויש לי בעצם 3 שכבות הגנה נגד טעינת יתר (הבקר, הממיר DC2DC, וניתוק דרך הארדוינו)

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

גרף טעינה של ליתיום -
122192

boaz avrahami
12-12-18, 01:02
שים לב שהיתירות פה אמורה לתפקד הפוך.
ברגע שאחד כושל אז השני אמור להשבית את המערכת לחלוטין. אין טעינה או פריקה.

הכסף הוא הבעיה המשנית כשהסיכון הוא התלקחות באוטו.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

zivo
12-12-18, 08:55
שים לב שהיתירות פה אמורה לתפקד הפוך.
ברגע שאחד כושל אז השני אמור להשבית את המערכת לחלוטין. אין טעינה או פריקה.

הכסף הוא הבעיה המשנית כשהסיכון הוא התלקחות באוטו.

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

שמתי לב :-)
הממיר DC2DC נמצא בטור לשני מאזנים שמחוברים במקביל אחד לשני.
לגבי מתח גבוה מדי, ה DC2DC זו הגנה אחת, והמאזנים הם השניה.
אם המתח על אחד התאים עולה על המותר, שני המאזנים אמורים לגלות ולהתחיל לפרוק אותו. במקרה שאחד יהי מקולקל , ולא יפרוק, השני יעשה את העבודה.

אבל, זה הכל תרגילים תאורטים, לי זה נראה מוגזם, ואני לא מתכוון לשים מאזן \ בקר כפול.
אני חושב שקופסת הגנה מפח, זה חשוב, ואני כן חושב על ניתוק של המטען ביום יום.
דרך אגב, אם אני זוכר נכון, בטויוטה של רכס, בחלל המנוע, יש מתקן קטן לגילוי אש וכיבוי (גז? אבקה?), יכול להיות ששווה "לשכוח" אחד כזה בתוך הקופסה של המצבר.
אני אנסה לברר איתו.

sportage
12-12-18, 16:32
לגבי התלקחות - זה לרוב או מחום פנימי בגלל צריכת זרם גבוהה ממושכת, או חום חיצוני, או במקרים רבים פגם או שריטה במעטפת הגורם או לקצר פנימי או לחדירת מים ו/או חמצן היוצר בעירה.

כאמור, סוללה שמקפידים על מתח יתר, מתח חסר, זרם יתר, שמירה שלא ב-100%, טמפרטורה מתאימה וכמובן פגמים מכניים - תשרת שנים רבות את בעליה.

לרוב נקודות הכשל הם בכלל במעגלי ההגנה החכמים הסובבים את הסוללה, ממסרים שנדבקים, התקנים אלקטרוניים שנשרפים, הלחמות רופפות, בקרי ארדואינו שעוברים בדיקות QA מחמירות בשטח....

לאחרונה למדתי שהמטענים החכמים של IMAX B6 בחלקם לא מכויילים (יש גם הרבה חיקוייפ שנראים דומה) יכולים לגרום לטעינת יתר והתלקחות...

לכן לא נותר לי אלא להזדהות עם אימרת האיש העלום (PW) - "מה שלא יהיה פשוט, פשוט לא יעבוד"...

KIS - KEEP IT SIMPLE

חנן-ג'יפולוג
12-12-18, 23:02
https://imageshack.com/i/poKnzwTpj

תא בודד. אחד מתוך שמונה במודול (יש עשרה מודולים במארז שלם) של אאוטלנדר היברידי, מחובר לכרטיסון ייעודי לפאוורפק (איביי, 5.80 ש"ח), נותן פאוורפק של 150 וואט-שעה, באיזור ה40000 mah.
הכרטיסון נותן שתי יציאות יואסבי. כניסת יואסבי לטעינה. ארבע נורות לחיווי רמת הטעינה, ונורת לד שמשמשת כפנס.

נשאר רק לעצב ולהדפיס לזה מארז תואם.

zivo
12-12-18, 23:21
תא בודד. אחד מתוך שמונה במודול (יש עשרה מודולים במארז שלם) של אאוטלנדר היברידי, מחובר לכרטיסון ייעודי לפאוורפק (איביי, 5.80 ש"ח), נותן פאוורפק של 120 וואט-שעה, באיזור ה30000 mah.
הכרטיסון נותן שתי יציאות יואסבי. כניסת יואסבי לטעינה. ארבע נורות לחיווי קיבולת התא, ונורת לד שמשמשת כפנס.

בלי קישור, לא מאמין :-)

חנן-ג'יפולוג
13-12-18, 01:03
https://imageshack.com/i/poibCSIJj

מספר פריט באיביי: 142871906463

zivo
13-12-18, 08:32
אני קניתי טיפה אחר -
https://www.ebay.com/itm/5V-2-1A-3-USB-Power-Bank-Battery-Charger-Module-Circuit-Board-Step-Up-Boost-DIY/142856040549?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3A IT&_trksid=p2060353.m2748.l2649

חנן-ג'יפולוג
13-12-18, 08:49
שלך נראה עדיף.

ד ו ר ו ן
13-12-18, 09:08
נתתם לי רעיון..

יש לי מארז אנרגיה ליפו שלא בשימוש.
זהה לזה שבקישור:
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk% 2Fitm%2F111713299423
אחרי 3שנים בהם נתן עבודה מכובדת, הסוללה מתרוקנת מאד מהר בשימוש, וגם קצת התנפחה.
אני לא מטעין אותו יותר, ורגע לפני זריקה לזבל.

יש לי מצבר 12v קטן, (3אמפ), שאני מייעד לבניית מארז אנרגיה קטן לשימושי שטח כשאין רכב ליד, או אם נוסעים עם הפרייבט.

האם אני יכול לנתק את הסוללה הגמורה ולהשתמש בפאנל שליטה שלו הכולל כניסת הטענה 12v, יציאות 12v, ושקעי USB,כבסיס לפאנל שליטה לקופסת אנרגיה עם מצבר 12V קטן?

יעבוד?

חנן-ג'יפולוג
13-12-18, 09:27
זה נראה ונשמע כמו אונס. ליתיום וחומצה-עופרת דורשים מתחי ומשטרי טעינה שונים.
אבל אם יש לך מצבר חומצה עופרת ביד, כל מה שנשאר לך זה לחבר לו שקע מצית, ואתה מסודר עם כל הצרכים.

לגבי הסוללה שהתנפחה, זה בדיוק הרגע לנקוט בכל אמצעי הזהירות, ויפה שעה אחת קודם. תתחיל בלטבול אותה מיידית במיכל מים עם המון מלח, כדי לפרוק ממנה את האנרגיה.

ד ו ר ו ן
13-12-18, 09:33
זה נראה ונשמע כמו אונס. ליתיום וחומצה-עופרת דורשים מתחי ומשטרי טעינה שונים.
אבל אם יש לך מצבר חומצה עופרת ביד, כל מה שנשאר לך זה לחבר לו שקע מצית, ואתה מסודר עם כל הצרכים.

לגבי הסוללה שהתנפחה, זה בדיוק הרגע לנקוט בכל אמצעי הזהירות, ויפה שעה אחת קודם. תתחיל בלטבול אותה מיידית במיכל מים עם המון מלח, כדי לפרוק ממנה את האנרגיה.
הסוללה הנפוחה נפרקה ותקבל וידוא הריגה עם מים ומלח.

הפאנל של המארז נותן לי גם שקעי usb, ויציאת 12v מאורגנת בפאנל יפה שאני יכול לשלב בקלות בקופסת פלסטיק להכיל את המצברון.

מתח הטעינה שלה היה גם ככה 12v, ויש כבר כניסה מוכנה להטענה משקע מצית של רכב, מה יכולה להיות בעיה כאן?

חנן-ג'יפולוג
13-12-18, 09:39
12 וולט יפרקו לך מצבר חומצה עופרת לרמה של פחות מ50 אחוז.
אני לא יודע בדיוק מה יש לך. הקישור לא עולה לי, וגם אם היה עולה לא הייתי יודע מה המבנה הפנימי. אם יש שם כמה ליטיומים בטור, או כמה במקביל וממיר מתח שמעלה ל12.
כשאני לא יודע אני מעדיף לא לעשות הנדסה לאחור ולעבוד עם מה שאני כן יודע בוודאות (גם עם סוללות האאוטלנדר, אני זורק לאשפה את מודול הבקרה המקורי, כי אין לי מפרט מדויק שלו) . הסיכויים שמכשיר שהיה אמור לטעון ליתיומים יתאים במקרה לחומצה עופרת הוא לא גבוה.

אם זה רק להשתמש בפאנל על השקעים שבו, ללא האלקטרוניקה, אז כמובן שאין בזה בעייה.

sportage
13-12-18, 09:55

תא בודד. אחד מתוך שמונה במודול (יש עשרה מודולים במארז שלם) של אאוטלנדר היברידי, מחובר לכרטיסון ייעודי לפאוורפק (איביי, 5.80 ש"ח), נותן פאוורפק של 150 וואט-שעה, באיזור ה40000 mah.
הכרטיסון נותן שתי יציאות יואסבי. כניסת יואסבי לטעינה. ארבע נורות לחיווי רמת הטעינה, ונורת לד שמשמשת כפנס.

תשמע חנן, רעיון גאוני.

אפשר על הדרך להוסיף ממיר BOOST ל-12 וולט 10 אמפר עם שקע מצית.

השמיים הם הגבול.

sportage
13-12-18, 10:18

תשמע חנן, רעיון גאוני.

אפשר על הדרך להוסיף ממיר BOOST ל-12 וולט 10 אמפר עם שקע מצית.

השמיים הם הגבול.

חנן-ג'יפולוג
13-12-18, 11:57
12 וולט יפרקו לך מצבר חומצה עופרת לרמה של פחות מ50 אחוז.
אני לא יודע בדיוק מה יש לך. הקישור לא עולה לי, וגם אם היה עולה לא הייתי יודע מה המבנה הפנימי. אם יש שם כמה ליטיומים בטור, או כמה במקביל וממיר מתח שמעלה ל12.
כשאני לא יודע אני מעדיף לא לעשות הנדסה לאחור ולעבוד עם מה שאני כן יודע בוודאות (גם עם סוללות האאוטלנדר, אני זורק לאשפה את מודול הבקרה המקורי, כי אין לי מפרט מדויק שלו) . הסיכויים שמכשיר שהיה אמור לטעון ליתיומים יתאים במקרה לחומצה עופרת הוא לא גבוה.

נראה לי שהצלחתי להיכנס למוצר זהה. הכניסה היא 14 וולט, אז כן, תוכל להטעין עם זה את מצבר החומצה עופרת שלך, ישירות, ללא תיווך של האלקטרוניקה המובנית במכשיר, וכמובן גם להוציא לשקע המצית שיש לך.
לגבי שקעי היואסבי, תצטרך לחקור מעט. בדוק מה מקור המתח של הכרטיסים שלהם. אם הוא משלוש או ארבע סוללות ליטיום בטור, אז תוכל לחבר אותם למצבר שלך.

עדיין, מכיוון שהמצבר שלך לא יכנס בתוך המארז הזה, ותצטרך לחבר אותם בצורה כלשהי, לא ברור לי מה היתרון של זה על פני חיבור פשוט של שקע מצית למצבר שלך.

ד ו ר ו ן
13-12-18, 12:26
אין לי בעיה לסדר שקע הטענה ישיר ממתח הרכב או ממיר מתאים בבית.

כן,
הכוונה בעיקר לשקעי מתח לצרכנים.

ד ו ר ו ן
13-12-18, 12:28
עדיין, מכיוון שהמצבר שלך לא יכנס בתוך המארז הזה, ותצטרך לחבר אותם בצורה כלשהי, לא ברור לי מה היתרון של זה על פני חיבור פשוט של שקע מצית למצבר שלך.
ציינתי שהכוונה לפרק את הפאנל ולשלב בקופסת פלסטיק חדשה(דוג ארגז כלים קטן), בתוכו יהיו גם כבלים ומתאמים לצרכנים ואיך לא, גם בקר סולרי שיחובר ישירות למצבר להטענה מפאנל..

חנן-ג'יפולוג
13-12-18, 12:48
אז זה פשוט.
אם תרצה לשלב בארגז שקעי יואסבי, אז יש לך כאלה, רק תספק להם מתח מצבר:

https://imageshack.com/i/po4DNlbej

חנן-ג'יפולוג
15-12-18, 00:19

ועכשיו, חם מהתנור, הפאוורפק קיבל מארז חדש.

https://imageshack.com/i/po5yhMDPj

יצא מפלץ.
1.7 ק"ג. 17 ס"מ רוחב, 15 גובה.
נקודה לחשוב עליה, למי שמאמין שהמארז הסיני שלו, ששוקל 300 גרם, נותן 68000 mah.

opl
15-12-18, 06:52
אני אולי לא מבין גדול בנושא אבל, כמה שנים לוקח לטעון תא שכזה בתצורה כזו?

חנן-ג'יפולוג
15-12-18, 07:07
בהנחה שלא רוקנת אותו, וזו הנחה די סבירה לנוכח נתוני המפלץ:
יקח לטעון אותו משך זמן זמן זהה לחלוטין לטעינת פאוורפק קטן יותר שרוקן באופן זהה.
ואם בכל זאת רוקנת אותו, אני מניח, לא ניסיתי, שזה יקח 20-40 שעות, כתלות במטען ובכבל.

boaz avrahami
15-12-18, 08:15
עד כמה מרוקן זה יכול להיות באחוזים מהקיבולת?

Jeep ZJ V8 98
Honda EX300 94

חנן-ג'יפולוג
15-12-18, 08:17
0%
3.2 וולט.

חנן-ג'יפולוג
15-12-18, 08:24
אם מישהו לחוץ מזמן הטעינה, ניתן להוציא החוצה שקע xt60 שיוצא מהדקי התא.
מחברים את התא לסוללת הרכב כשמכניסים בטור למעגל שני מגעים מקביליים של נורת h4.
זה יטען את התא בכ4 שעות מריק למלא, אבל זה משחק למבוגרים בלבד. תפעול שגוי יפוצץ את התא, בוודאות.

https://imageshack.com/i/pobbbm88j

zivo
15-12-18, 09:25
ועכשיו, חם מהתנור, הפאוורפק קיבל מארז חדש.

https://imageshack.com/i/po5yhMDPj

יצא מפלץ.
1.7 ק"ג. 17 ס"מ רוחב, 15 גובה.
נקודה לחשוב עליה, למי שמאמין שהמארז הסיני שלו, ששוקל 300 גרם, נותן 68000 mah.

וואאוו מרשים.
אני עוד תקוע במחשבות על קופסא מפח מגולוון (אחרי שהפחידו אותי מבערה).
איך הסגירה \ מכסה מתחבר לגוף?

גיא
15-12-18, 09:47
חנן לא הייתי מניח את המשקולת הזאת על המיטה. זה עלול לשנות את הכיול של גובה הראש. זה לא נועד למשקלים כאלו.

חנן-ג'יפולוג
15-12-18, 10:03
חנן לא הייתי מניח את המשקולת הזאת על המיטה. זה עלול לשנות את הכיול של גובה הראש. זה לא נועד למשקלים כאלו.

כיול אוטומטי. זו כבר לא הבעייה שלי (;

הורדתי.

- - - Updated - - -

האפיצות בין החלקים היא כזו, שנאלצתי להחליק את החלק הפנימי עם דרמל, כדי שהם יתחברו, בכח רב.
התכנית המקורית היתה להעביר דרכם בורג, אבל יתכן שאשים מעט דבק חם או סיליקון. לא בטוח שבכלל יש צורך בזה.

גיא
15-12-18, 10:28
כיול אוטומטי. זו כבר לא הבעייה שלי (;

הורדתי.

- - - Updated - - -

האפיצות בין החלקים היא כזו, שנאלצתי להחליק את החלק הפנימי עם דרמל, כדי שהם יתחברו, בכח רב.
התכנית המקורית היתה להעביר דרכם בורג, אבל יתכן שאשים מעט דבק חם או סיליקון. לא בטוח שבכלל יש צורך בזה.

סחטין
עוד לא נדרשתי לעניין. כיול פעם בחצי שנה פחות מטריד אותי.

ומיטה עם זכוכית.

חנן-ג'יפולוג
15-12-18, 10:35
אני מדפיס ישירות על המיטה, בלי דבק, בלי כלום.

גיא
15-12-18, 11:01
מעולה

חנן-ג'יפולוג
18-12-18, 11:43
איך הסגירה \ מכסה מתחבר לגוף?עניתי לך קודם על דבק, אבל לא הסברתי את עצמי מבחינת החיבור הגיאומטרי.אז למכסה יש חלק נוסף, פנימי, שמהווה זכר שנכנס לתוך הגוף התחתון של הפאוורפק.https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/924/3kpKuN.jpg

נוה
31-12-18, 18:49
עקבתי אחרי כל השרשור חלקו הבנתי וחלקו הלכתי לאיבוד ,,,

עובדה 1 מעשית בדיסקו הקודם שלי דור 1 התקנתי שני מצברים רגילים עופרת { לצורך הפרדת רשויות }כולל בורר מצבים ידני שעלה בזמנו כ 250 ש"ח
המערכת עבדה מעולה ללא כל בעיה .

עובדה 2 דיסקו 2 בעל מצבר של 100 אמפר תקין אין לו שום בעיה להניע בבוקר לאחר לילה בשטח עם שימוש סביר של מקרר ותאורה .

למרות הנרשם בעובדה 2 בעתיד יבוא מצבר נוסף גם בדיסקו הזה .
השאלה האם הבטריות שנמכרות כיום אכן יניעו את המנוע דיזל הכבד הזה ?
האם ניתן לחבר מקרר לבטריה כזאת וכמה זמן יחזיק המקרר ?

משהו בסגנון הזה :
https://he.aliexpress.com/item/89800-mah-600A-12-v-4USB/32919380399.html?spm=a2g16.search0104.3. 3.36517e4bOHZGQ2&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb20160 2_1_10065_10068_319_10059_10884_317_1088 7_10696_100031_321_322_10084_453_10083_4 54_10103_10618_10307_538_537_536%2Csearc hweb201603_6%2CppcSwitch_0&algo_pvid=6b0fdfa1-291c-43e4-aeed-1a9974084618&algo_expid=6b0fdfa1-291c-43e4-aeed-1a9974084618-0

ד ו ר ו ן
31-12-18, 19:21
האם ניתן לחבר מקרר לבטריה כזאת וכמה זמן יחזיק המקרר ?

במיוחד בשבילך..
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/94749-POWER-PACK-%D7%91%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%9D-%D7%9E%D7%A6%D7%91%D7%A8-%D7%A9%D7%A0%D7%99?

המסקנה שלי היא שזה אולי גיבוי, או פתרון נקודתי אם אתה רוצה בפיקניק את המקרר לידך והרכב רחוק, אבל לא מעשי באמת כתחליף למצבר צרכנים שני אמיתי.

יורם-דרומי
21-04-19, 18:15
מכירים את המוצר הנ"ל?

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Ful k%2Fitm%2F261632549084
סט קומפלט לפיצול טעינה עבור מצבר נוסף

dice2
24-04-19, 20:04
קניתי את הרכיב הזה
הוספתי מפסק בורר בין שני המצברים
כבלים וסופיות לחיצה עלו פחות מ200 ש"ח
אתה יכול לבחור מי המצבר הראשי ומי המישני ולהחליף בינהם
בזמן טעינה שניהם נטענים
אין צורך לשנות כלום ברכב ולעשות אחד מצבר אביזרים. פשוט מעבירים מפסק מתי שרוצים
בקיצר המערכת האולטימטיבית לדעתי
בינתיים לא מצאתי שום חסרונות...רק ייתרונות

בועזhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20190424/19ce07cf73dcddb6473813048e60e1f4.jpg

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

dice2
24-04-19, 20:05
תיקון קטן. מה שבתמונה חש רק מצבר אחד. אני קניתי רכיב דו כיווני שעולה עוד כמה דולרים

יורם-דרומי
26-04-19, 17:09
תיקון קטן. מה שבתמונה חש רק מצבר אחד. אני קניתי רכיב דו כיווני שעולה עוד כמה דולרים

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalkאתה מתכוון לרכיב המבקר טעינה לשני מצברים ?
בעדיפות למצבר הראשי?
אם כן,
ניתן לקבל לינק?

יורם-דרומי
14-05-19, 12:27
שאלה נוספת,,

איזה גודל של מצבר כדאי להתקין כמספר 2?

הראשי המותקן 95 אמפר,
האם נדרש שווה ערך?
האם להסתפק בקטן יותר?

הצרכנים שאשתמש בהם במצבר הנוסף:
מקרר
מכשיר קשר
כננת
מערכת כריזה
משאבת מים 12 וולט(למיכל המים)
מטען לטלפון
פנסי Led (8 יח')

תודה
יורם

zivo
14-05-19, 12:53
שאלה נוספת,,

איזה גודל של מצבר כדאי להתקין כמספר 2?

הראשי המותקן 95 אמפר,
האם נדרש שווה ערך?
האם להסתפק בקטן יותר?

הצרכנים שאשתמש בהם במצבר הנוסף:
מקרר
מכשיר קשר
כננת
מערכת כריזה
משאבת מים 12 וולט(למיכל המים)
מטען לטלפון
פנסי Led (8 יח')

תודה
יורם

1- שאלת המילון הודעות פה האתר - אתה מתכוון להשאיר מקרר עובד בלילה?
נראה כאילו אתה מניח שגם השני יהיה מצבר עופרת רגיל.

2- אני חושב ששוה לעשות תרגיל מחשבתי ולשקול מצברים מסוג אחר (ג'ל, ליתיום...פריקה עמוקה כלשהו) , ולכל אחד מאלו יש רמות פריקה אחרות, ולכן צריך מצבר בגודל אחר (בהנחה שאתה צריך כמות אנרגיה נתונה).

3- עוד שאלה ששוה לחשוב עליה - יכול להיות, שהגישה הנכנה (או לפחות הכי זולה), זה בכלל להניח שאת קונה מצבר כל שנתיים (זמן האחריות), ואם מצבר קורס קודם, אתה מקבל חלופי.
במקרה הזה, כנראה ששווה ללכת על מצבר 70AH זול. לעומת זאת, אם אתה רוצה לשמור על המצבר, ואתה עם מצבר עופרת רגיל, אז כנראה שעדיף מצבר גדול יותר (90?), שגם יהיה יותר יקר.

יורם-דרומי
14-05-19, 12:57
1- שאלת המילון הודעות פה האתר - אתה מתכוון להשאיר מקרר עובד בלילה?
נראה כאילו אתה מניח שגם השני יהיה מצבר עופרת רגיל.

2- אני חושב ששוה לעשות תרגיל מחשבתי ולשקול מצברים מסוג אחר (ג'ל, ליתיום...פריקה עמוקה כלשהו) , ולכל אחד מאלו יש רמות פריקה אחרות, ולכן צריך מצבר בגודל אחר (בהנחה שאתה צריך כמות אנרגיה נתונה).

3- עוד שאלה ששוה לחשוב עליה - יכול להיות, שהגישה הנכנה (או לפחות הכי זולה), זה בכלל להניח שאת קונה מצבר כל שנתיים (זמן האחריות), ואם מצבר קורס קודם, אתה מקבל חלופי.
במקרה הזה, כנראה ששווה ללכת על מצבר 70AH זול. לעומת זאת, אם אתה רוצה לשמור על המצבר, ואתה עם מצבר עופרת רגיל, אז כנראה שעדיף מצבר גדול יותר (90?), שגם יהיה יותר יקר.

1- מקרר עובד בלילה?- במקרים מועטים מאוד.
2- השני יהיה פריקה עמוקה.

3- הכיוון מצבר 60 עד 70 אמפר

ד ו ר ו ן
14-05-19, 13:01
אני עם מצבר צרכנים 68אמפר רגיל(סטארטאפ), כי זה מה שנכנס פיזית במקום שיש, ולא רציתי להפוך את החיבורים (הראשי 90אמפר, היה עוד לפני חיבור המצבר השני).

כשהמנוע כבוי, הוא משרת משרת מקרר, תאורת לד לחניון, משאבת מים ושקע מצית לצרכנים מזדמנים.
המקרר עובד כל הזמן בטיול.
לא מתעסק בכיבוי בלילה.

כבר כמה שנים בסידור הזה, עובד טוב.
בחניון יום אני מחבר פאנל סולרי לטעינה כדי לא להניע את הרכב.

אם היה יותר מקום הייתי שם מצבר גדול יותר.

Slowly..

zivo
14-05-19, 14:14
1- מקרר עובד בלילה?- במקרים מועטים מאוד.
2- השני יהיה פריקה עמוקה.

3- הכיוון מצבר 60 עד 70 אמפר

תן דוגמה למצבר פריקה עמוקה שאתה מדבר עליו (סוג).
אני אגיד פה (פעם אחת, כי יהיו כאלו שיקפצו, ואין לי כח להתחיל את דיון הניחושים מחדש) -
לדעתי, עם מקרר עובד בלילה, ושימוש חופשי בלי לעשות חשבון, צריך לחשב 20-25AH ללילה (זה כבר עם רזרבה) (ואני מניח טעינה למחרת בנסיעה. ולא מעניין אותך תצורה של "מחנה" כמה ימים במקום אחד בלי להניע).

ולכן, אם זה מצבר פריקה שמיועד לרדת ל 50% בלי נזק, כנראה ש 50AH מספיק בלי בעיה (חבל על כסף, מקום, משקל...)
אם זה ליתיום או משהו דומה, ומיועד לרדת 90-100%, אז גם 30AH מספיק.

אני עם ליתיום 35AH, שכחתי משיקולי אנרגיה :-)

דרך אגב, אתה כל הזמן מזכיר מערכת כריזה, אין לי מושג כמה ואיך את משתמש, וכמה זה לוקח.

יורם-דרומי
14-05-19, 14:14
מהיכן ניתן להשיג בקר טעינה ?
התקשרתי לקינן קמפינג, לא יודעים על מה אני מדבר,,,,
למי יש בארץ?
האם מישהו קנה באיביי, אמזון דילאקסטרים?
תודה

zivo
14-05-19, 14:53
מה זה בקר טעינה?
בקר נקבע, קודם כל, לפי המצבר.
עבור מצברים מצבר רכב, אתה לא צריך בקר.

יורם-דרומי
14-05-19, 14:54
איסולטור

dice2
14-05-19, 14:58
חיפשתי בארץ ובסוף התיאשתי והזמנתי מebay

ד ו ר ו ן
14-05-19, 15:08
איסולטור
אצלי יש את זה:
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk% 2Fitm%2F151812966394

נרכש בעקבות המלצות ב-expeditionportal.

מחובר אחרי סוויץ.

Slowly..

dice2
14-05-19, 15:14
אצלי יש את זה:
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk% 2Fitm%2F151812966394

נרכש בעקבות המלצות ב-expeditionportal.

מחובר אחרי סוויץ.

Slowly..יש לו חיסרון אחד
הפיקוד זה מתח אחרי סוויץ. כך שאים השארת את האוטו כבוי עם חצי סוויץ המצברים עדיין מחוברים
יש כאלו מכשירים שידעים לחבר בין המצברים רק כאשר יש טעינה (מעל 13.3v)

ד ו ר ו ן
14-05-19, 15:24
יש לו חיסרון אחד
הפיקוד זה מתח אחרי סוויץ. כך שאים השארת את האוטו כבוי עם חצי סוויץ המצברים עדיין מחוברים
יש כאלו מכשירים שידעים לחבר בין המצברים רק כאשר יש טעינה (מעל 13.3v)

זה לא חסרון, זו החלטה מודעת מתי הוא פתוח.
באותה מידה, חבר חיבר אותו למתג, ומחליט מתי לחבר בלי קשר למצב סוויץ.

Slowly..

יורם-דרומי
14-05-19, 15:25
עוד פעם,,,
כדי שאבין,,,,

המצברים מחוברים במקביל לטעינה (דרך האיסולטור ) כפי המצורף כאן בתמונה,
כלומר, האלטרנטור מטעין במקביל את שניהם.
כשמניעים הטעינה מתבצעת לשני המצברים.
כשמדוממים, המצבר המשני מתנתק מהטעינה, ומשמש לאספקת מתח לצרכנים בגיפ המחוברים אליו.

המצבר הראשי משמש לצרכני הרכב המקוריים.

הבנתי?

האם יש לינק למוצר חכם שמנתק את המצבר המשני גם בחצי סוויץ'?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190514/2936bf2aa65ccf3429a4ccc471c197c3.jpg

dice2
14-05-19, 15:26
יש הגיון [emoji848][emoji106]

יורם-דרומי
14-05-19, 15:29
ועוד שאלה,
מה בנוגע לאלטרנטור,
האם לא ייפגע מעומס טעינה?

הוא מובנה לעומס מסויים וכשמוסיפים עליו עוד מצבר, יוצרים עומס,
אני טועה?
מה הסיכון לגבי תקלה באלטרנטור כתוצאה ממצבר כפול?

dice2
14-05-19, 15:33
עוד פעם,,,
כדי שאבין,,,,

המצברים מחוברים במקביל לטעינה (דרך האיסולטור ) כפי המצורף כאן בתמונה

האם יש לינק למוצר חכם שמנתק את המצבר המשני גם בחצי סוויץ'?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190514/2936bf2aa65ccf3429a4ccc471c197c3.jpg

יש כל מיני שיטות
דורון או חבר שלו בנו בעצם ריליי עם פיקוד של מפסק שניתן לחבר ולנתק מתי שרוצים
יש מערכות שמבצעות את החיבור רק כשיש טעינה ומנתקות כשאין
ויש מערכות שלא משתמשות במצבר אביזרים אלא מתקינים בורר בין המצברים. ואז המצבר שמחובר הוא המצבר הראשי ואביזרים וניתן להחליף בין המצברים או לחבר בינהם

zivo
14-05-19, 16:05
יורם בלבלת אותי לגמרי....

אנחנו מבינים שאין הבדל עקרוני בין האיסולטור לבין המפסק הראשי ששמת בשרשור הזה -
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/111882-%D7%9E%D7%A4%D7%A1%D7%A7-%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99-%D7%90%D7%95%D7%98%D7%95%D7%9E%D7%98%D7% 99-%D7%9C%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7% 9D-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%92-%D7%99%D7%A4-%D7%94%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%A2%D7%A6%D7% 95%D7%AA?p=839313&viewfull=1#post839313

בסופו של דבר,
יש מתח פיקוד, שסוגר את המעגל הראשי (שהוא בפני עצמו מסוגל לסחוב 100-200A.
בשרשור על המפסק הראשי, עלתה דאגה של רילי שיתחמם, אתה מבין שזה רלוונטי גם פה?

יורם-דרומי
14-05-19, 16:10
יורם בלבלת אותי לגמרי....

אנחנו מבינים שאין הבדל עקרוני בין האיסולטור לבין המפסק הראשי ששמת בשרשור הזה -
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/111882-%D7%9E%D7%A4%D7%A1%D7%A7-%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99-%D7%90%D7%95%D7%98%D7%95%D7%9E%D7%98%D7% 99-%D7%9C%D7%A6%D7%A8%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7% 9D-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%92-%D7%99%D7%A4-%D7%94%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%A2%D7%A6%D7% 95%D7%AA?p=839313&viewfull=1#post839313

בסופו של דבר,
יש מתח פיקוד, שסוגר את המעגל הראשי (שהוא בפני עצמו מסוגל לסחוב 100-200A.
בשרשור על המפסק הראשי, עלתה דאגה של רילי שיתחמם, אתה מבין שזה רלוונטי גם פה?שני נושאים שונים לא קשורים האחד לשני.
הסולונואיד בשרשור הקודם היה לצורך ניתוק כלל הצרכנים שהוספתי.

כרגע מחפש את האיסולטור הנכון לרכישה

zivo
14-05-19, 16:28
סליחה, אבל כן קשורים.
בשירשור השני, "אתגרתי" אותך למה אתה משלם כל כך הרבה כסף ולא שם רילאי (כמו של איסולטור), הסברת לי, שאתה לא מתחבר לרעיון של ריילי שמתחמם.
שקיבלת את המפסק, הלכת לבדוק אם הוא מתחמם.
אותו הדבר פה, אם יש לך את החשש של התחממות, "האיסולטור" שמתאים לך, זה כמו המפסק שכבר קנית, פשוט תקנה עוד אחד.
אם חימום לא מדאיג, ואתה שוקל לקנות איסולטור סטנדרטי ( מה ששמו לך פה בקישורים), אז למה השקעת במפסק כל כך יקר???

בקיצור, אני מנסה להגיד לך, אתה אולי חושב על שני שימושים שונים, אבל הבעיה, זו אותה בעיה.

יורם-דרומי
14-05-19, 16:31
סליחה, אבל כן קשורים.
בשירשור השני, "אתגרתי" אותך למה אתה משלם כל כך הרבה כסף ולא שם רילאי (כמו של איסולטור), הסברת לי, שאתה לא מתחבר לרעיון של ריילי שמתחמם.
שקיבלת את המפסק, הלכת לבדוק אם הוא מתחמם.
אותו הדבר פה, אם יש לך את החשש של התחממות, "האיסולטור" שמתאים לך, זה כמו המפסק שכבר קנית, פשוט תקנה עוד אחד.
אם חימום לא מדאיג, ואתה שוקל לקנות איסולטור סטנדרטי ( מה ששמו לך פה בקישורים), אז למה השקעת במפסק כל כך יקר???

בקיצור, אני מנסה להגיד לך, אתה אולי חושב על שני שימושים שונים, אבל הבעיה, זו אותה בעיה.מבין

יורם-דרומי
14-05-19, 17:52
ליחידה כזו התכוונתי

https://www.autoelec.com.au/projecta-150-amp-electronic-dual-battery-system-ki

דידו
14-05-19, 19:23
אצלי יש משהו מאד דומה לזה... עובד מצוין
https://www.aliexpress.com/item/32864804557.html

ד ו ר ו ן
14-05-19, 19:27
עוד פעם,,,
כדי שאבין,,,,
המצברים מחוברים במקביל לטעינה (דרך האיסולטור ) כפי המצורף כאן בתמונה,
כלומר, האלטרנטור מטעין במקביל את שניהם.
כשמניעים הטעינה מתבצעת לשני המצברים.
כשמדוממים, המצבר המשני מתנתק מהטעינה, ומשמש לאספקת מתח לצרכנים בגיפ המחוברים אליו.
המצבר הראשי משמש לצרכני הרכב המקוריים.
הבנתי?

כן אבל..
אם אחד טעון, מי שמקבל את הטעינה בפועל הוא השני.
תחשוב על 2 בריכות מתמלאות.

כן.. מתג בכמה שקלים.
החוכמה תגיע ממך, כשתחליט לחבר או לנתק בינהם.
אחרי 6 שנים בקומבינציה הזו, זה עובד יופי אחרי סוויץ'.

אם אני רוצה להטעין משהו משקע הטענה כשהרכב כבוי, יש לי יציאות USB/מצית נפרדות בדומה למה שאתה התקנת.
ו

עוד שאלה,
מה בנוגע לאלטרנטור,
האם לא ייפגע מעומס טעינה?
הוא מובנה לעומס מסויים וכשמוסיפים עליו עוד מצבר, יוצרים עומס,
אני טועה?
מה הסיכון לגבי תקלה באלטרנטור כתוצאה ממצבר כפול?

למה שתהיה לו בעיה?
המצבר הראשי שהיה מנותק אמור להיות מלא או עם גרעון קטן של ההנעה.
המצבר צרכנים עם הגרעון של המקרר והצרכנים האחרים, יחד, זה לא שני מצברים לטעינה, זה אחד שצריך יותר ממצבר רגיל שעמד לילה.

יש כמה דיונים כאן באתר שמסבירים את העניין.
דיון לגבי סוגי מצברים במקביל שהתפתח לדיון על צורת החיבור וטעינה:
מה-עדיף-מצבר-עופרת-גדול-או-מצבר-פריקה-קטן-יותר (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/100397-מה-עדיף-מצבר-עופרת-גדול-או-מצבר-פריקה-קטן-יותר)

הפניה לבקר מתח 12V אוטומטי. (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php/109704-הפניה-לבקר-מתח-12V-אוטומטי)

I beg to differ
אני מציע כיוון מעט אחר.
תגדיר "מצבר צרכנים" ו"מצבר התנעה". הם יכולים ואיפילו עדיף שיהיו שונים זה מזה.
למשל: מצבר התנעה ייעודי ומצבר עופרת / חומצה "רגיל" עם קיבולת גבוהה (ככל שנכנס פיזית) - לצרכנים.
מצבר "הצרכנים" מחובר קבוע כרגיל.
מצבר "ההתנעה" מחובר במקביל אליו דרך ממסר שמקבל "+" אחרי סוויץ' למינוס.
כשמגיעים לחניון הלילה ומדוממים, הממסר מפסיק לקבל מתח ומצבר ההנעה מתנתק.
מצבר הצרכנים מחזיק את כל מה שתרצה להחזיק, כולל מקרר.
בבוקר, מכניסים מפתח לסוויץ, מצבר ההנעה מתחבר ואתה יכול להניע את המנוע עם מצבר רענן.
בנסיעה, טעינה של שני מצברים שמחוברים במקביל לאלטרנטור תקין אינה בעיה.
פיתרון קל, פשוט ואמין.

How to make a cheap isolated dual-battery setup for $50 (https://expeditionportal.com/forum/threads/how-to-make-a-cheap-isolated-dual-battery-setup-for-50.77503/)

סולי
14-05-19, 19:37
10אג' על כל מילה כתובה והיה לי כבר מצבר ליפו4 ראשי ...

אגב למישהו האופציה הזו קוסמת?
היא לא זולה ... אבל היתרונות ברורים כולל אורך חיים.

zivo
15-05-19, 01:32
http://www.jeepolog.com/forums/images/tf_ideal/gray/misc/quote_icon.png נכתב במקור על ידי PW http://www.jeepolog.com/forums/images/tf_ideal/buttons/viewpost-left.png (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=812172#post812172)
I beg to differ
אני מציע כיוון מעט אחר.
תגדיר "מצבר צרכנים" ו"מצבר התנעה". הם יכולים ואיפילו עדיף שיהיו שונים זה מזה.
למשל: מצבר התנעה ייעודי ומצבר עופרת / חומצה "רגיל" עם קיבולת גבוהה (ככל שנכנס פיזית) - לצרכנים.
מצבר "הצרכנים" מחובר קבוע כרגיל.
מצבר "ההתנעה" מחובר במקביל אליו דרך ממסר שמקבל "+" אחרי סוויץ' למינוס.
כשמגיעים לחניון הלילה ומדוממים, הממסר מפסיק לקבל מתח ומצבר ההנעה מתנתק.
מצבר הצרכנים מחזיק את כל מה שתרצה להחזיק, כולל מקרר.
בבוקר, מכניסים מפתח לסוויץ, מצבר ההנעה מתחבר ואתה יכול להניע את המנוע עם מצבר רענן.
בנסיעה, טעינה של שני מצברים שמחוברים במקביל לאלטרנטור תקין אינה בעיה.
פיתרון קל, פשוט ואמין.

לא הבנתי למה שמת את זה פה, זו ההמלצה שלך???

ד ו ר ו ן
15-05-19, 10:52
לא הבנתי למה שמת את זה פה, זו ההמלצה שלך???
בנוסף להמלצה על מה שיש אצלי, שמתי לו קישור לדיונים שעזרו לי להבין ולקבל החלטה.

אני מבין למה PW הלך על פיקוד מינוס, אני הלכתי על הבנאלי של פיקוד + אחרי סוויץ׳.

Slowly..

zivo
15-05-19, 13:05
בנוסף להמלצה על מה שיש אצלי, שמתי לו קישור לדיונים שעזרו לי להבין ולקבל החלטה.

אני מבין למה PW הלך על פיקוד מינוס, אני הלכתי על הבנאלי של פיקוד + אחרי סוויץ׳.

Slowly..

יש פה שתי בעיות נפרדות -
מה למתג, פלוס או מינוס?
אבל הקטע המעניין (ולפי דעתי שגוי) בגישה של PW , זה בעצם "חלוקת התפקידים" והניתוק של "המצבר הראשי" מכל המערכות של הרכב.
אצל רובנו, המצבר הראשי מחובר על הזמן. "הצרכנים" (ואלו האביזרים הנוספים כמו מקרר, מים, תאורה, אבל לא המערכות המקוריות של הרכב), מחוברים קבוע למצבר צרכנים, והמצבר צרכנים מחובר למערכת הראשית ע"י מנגנון כמו איזולאטור או מנגנון "חכם" יותר שמחבר רק מעל מתח מסויים (13.3V?) (למייטב הבנתי, זה גם התצורה שלך).
אם אני מבין טוב את ההצעה של PW, אצלו כל הצרכנים מחוברים קבוע למצבר צרכנים, שמחובר קבוע. והוא בכלל ממתג את המצבר הראשי (התנעה).
כלומר, שאתה פותח דלת או מדליק אורות, זה עובד על המצבר צרכנים.

זה היה נראה כאילו את הממליץ על הגישה הזו.

ד ו ר ו ן
15-05-19, 13:28
זה טוב לרכבים בלי שום צרכן רקע.

Slowly..

zivo
15-05-19, 14:38
אתה באמת רוצה שהמחשב של האוטו, הרדיו, האזעקה (עוד מערכות של הרכב?) יעשו RESET בגלל שהשתמשת ביותר מדי חשמל בחניה?
אתה באמת רוצה להעביר זרם התנעה באיסולאטור (ולא רק צרכנים וטעינה של המצבר צרכנים)?
אתה באמת רוצה "להכביד" על המצבר התנעה, עם טעינה, בלתי מוגבלת, של המצבר צרכנים, בזמן ההתנעה?

מצטער, לא מתחבר "להתחכמות" הזו.

ד ו ר ו ן
15-05-19, 15:12
אתה שואל שאלה, עונה במקומי ומתעצבן על התשובה שענית לעצמך..

zivo
15-05-19, 16:05
לא מתעצבן, לי יש את המערכת האולטימטיבית, עם מצבר ליתיום, עם חיבור נשלט מתח, עובדת :-) :-) :-)
כל מה שמדברים פה, זה סתם......

פשוט אתה גם העלת את האפשרות הזו, וגם כתבת "
זה טוב לרכבים בלי שום צרכן רקע."

ואני חושב שזה לא טוב לכלום.
אלו היו שאלות רטוריות, להסביר למה אני חושב שזה לא טוב.

בהצלחה.

124197124198

asafk
15-05-19, 16:17
אתה עדיין חייב לנו 'מתכון'.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

ד ו ר ו ן
15-05-19, 17:21
אתה עדיין חייב לנו 'מתכון'.

אסף.

++

זיו,
קח בחשבון שאם במקרה מישהו רואה דרך החלון של הרכב את היצירה הזו, כמו שהיא נראית כרגע, מאד מהר מגיע חבלן, והלך הרכב..

Slowly..

סולי
15-05-19, 18:01
הגזמת..

zivo
15-05-19, 18:06
מאחר וזה הרבה ניסוי וטעיה, כך זה נראה בהתחלה. רק שזה מתייצב, מנקים ומסדרים.
אני יכול לתת לך תמונה סופית, אבל פשוט לא תראה כלום (אני מקווה שאתה מבין שאני לא נוסע עם המצבר על הטאמבון).

הבעיה שלי אתך ועם אסף, שאתם לא רוצים מתכון, אתם רוצים תוכנית ריאליתי מלאה, וזה אין מצב.
בקיצור, מצ"ב מתכון מקוצר, מפה, שכל אחד יאלתר או ישאל.
אני יכול לתת קישורים מדוייקים, לא יודע כמה זה רלוונטי (לא יודע כמה זה חשוב איזה בקר בדיוק אני משתמש, והכי חשוב, אצל הסינים, כל חודש תקבל משהו אחר. לתעד את כל השיקולים והניסויים, out of scope).

עשיתי כבר מספר טיולים עם זה (בנוסף לכל מני הרצות בבית), זה עובד מדהים. פעם ראשונה שאני עם הפרדת רשויות מוחלטת (בין צרכנים לרכב).
דרך אגב, "במתכון" ששמתי פה, יש איסולאטור, אצלי יש שם אלקטרוניקה (MOSFET) ובקר ארדוינו (שמאפשר לי לשחק עם מתח חיבור, לא רק על הסוויטץ'), אבל זה כבר שייך לפרוייקט אחר (ולא קשור לשימוש בליתיום).

asafk
15-05-19, 18:27
לא ביקשתי תכנית ריאליטי. באמת.
לגבי המפצל טעינה שהוא נושא הדיון הזה - שווה להרחיב. לגבי כל השאר - בדיון 'ההוא'.

אסף.

יורם-דרומי
15-05-19, 18:41
לא ביקשתי תכנית ריאליטי. באמת.
לגבי המפצל טעינה שהוא נושא הדיון הזה - שווה להרחיב. לגבי כל השאר - בדיון 'ההוא'.

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalkכולו, שאלתי לגבי מפצל טעינה

[emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]

PW
15-05-19, 19:08
יש פה שתי בעיות נפרדות -
מה למתג, פלוס או מינוס?
אבל הקטע המעניין (ולפי דעתי שגוי) בגישה של PW , זה בעצם "חלוקת התפקידים" והניתוק של "המצבר הראשי" מכל המערכות של הרכב.
אצל רובנו, המצבר הראשי מחובר על הזמן. "הצרכנים" (ואלו האביזרים הנוספים כמו מקרר, מים, תאורה, אבל לא המערכות המקוריות של הרכב), מחוברים קבוע למצבר צרכנים, והמצבר צרכנים מחובר למערכת הראשית ע"י מנגנון כמו איזולאטור או מנגנון "חכם" יותר שמחבר רק מעל מתח מסויים (13.3V?) (למייטב הבנתי, זה גם התצורה שלך).
אם אני מבין טוב את ההצעה של PW, אצלו כל הצרכנים מחוברים קבוע למצבר צרכנים, שמחובר קבוע. והוא בכלל ממתג את המצבר הראשי (התנעה).
כלומר, שאתה פותח דלת או מדליק אורות, זה עובד על המצבר צרכנים.

זה היה נראה כאילו את הממליץ על הגישה הזו.
יקירי,
אני רק תיקון קטן להבנתך המעולה - והוא קשור לטרמינולוגיה.

המצבר המחובר קבוע הוא "המצבר הראשי".
הוא שנמצא במקום המקורי של המצבר באוטו, מחובר קבוע לכל מערכותיו, כל הצרכנים וכד'.

המצבר הממותג בממסר הוא "מצבר ההתנעה". הוא נמצא בתא המנוע, במקום שיש שם למצבר שני.
הוא מחובר במקביל למצבר הראשון, כאשר הקוטב השלילי ממותג ע"י הממסר.
(למה לקוטב השלילי, יש על זה דיון שלם נפרד).
ברגע שמדוממים את האוטו הממסר מנתק אותו מהמערכת.
כאשר רוצים להניע, הממסר מקבל מתח אחרי סוויץ' ומחבר את מצבר ההתנעה למערכת, ואז מניעים.

"שגוי"? עובד אצלי בשלוש מכוניות, באחת כבר מעל 20 שנה.
אורך החיים הממוצע של "מצבר הצרכנים" בתקופה הזו - כחמש שנים. (קטרפילר 100 א"ש)
אורך החיים הממוצע של "מצבר ההתנעה" בתקופה הזו - 12 שנה (!) (אופטימה אדום 55 א"ש).
אולי "שגוי", אבל עובד אצלי ללא דופי.
"מה שלא יהיה פשוט - פשוט לא יהיה" - וזה באמת הפתרון הכי פשוט עם הביצועים הכי טובים.
בכבוד
PW

יורם-דרומי
15-05-19, 19:11
שאלה חוזרת

עומס על האלטרנטור?
מקצר חיים?

איל מ
15-05-19, 19:12
ואני חושב שזה לא טוב לכלום.

ובכן, אתה שוב טועה בכך שאתה מנסה להלביש את מה שטוב בשבילך על כולם (גם אם אובייקטיבית המערכת שלך יותר משוכללת ועונה על יותר תרחישים).
אבל, זכותך המלאה לחשוב כך.

בגדול מה שהוא עושה זה מחזיק בוסטר קבוע באוטו רק שבמקום לחבר אותו ידנית הוא מחבר אותו עם מתג.
אם ברוב הלילות המצבר שלו לא פורק, וזה עובד בשבילו, אז הוא צודק.

PW
15-05-19, 19:23
שאלה חוזרת

עומס על האלטרנטור?
מקצר חיים?
במסגרת האמפירית של הניסיון שלי לעיל, הוספת מצבר התנעה (אופטימה "אדום", 55 א"ש, 950 CCA)
שמחובר במקביל למצבר הראשי - עושה כלום לאלטרנטור.

zivo
15-05-19, 19:43
אין לי יותר מדי מה להגיד על מפצלים, אני חושב (ומה שניסתי להגיד ליורם), זה הרבה יותר פשוט ממה שעושים מזה, פשוט הסינים עוטפים את זה בכל מני פלסטיקים ונותנים לזה כל מני שמות.
אני חושב שהקטע המעניין הוא תורת "הלחימה" , מתי לחבר\ לנתק ואת מה (ולכן גם קפצתי על דורן :-) ).
לא חושב שיש לזה תשובה מוחלטת, זו שאלה סוביקטיבית שמאוד מושפעת מאופי השימוש.

בסופו של יום רוב המפצלים (לזרמים חזקים, אני חושב שאפשר להגיד כל), עובדים על מגען מכני.
יש כאלו שעובדים פשוט על אלקטרומגנט (סולונואיד), ויש כאלו, שעל מנת להמנע מאלקטרומגנט, חזק, תחת זרם תמידי (וחימום), משתמשים באיזה מנגנון מכני שמשנים את מצבו (מנוע חשמלי קטן, ריילי "צד"), ע"מ שהוא ימשיך ללחוץ על המגען (ללא צורך בזרם רציף). זה יקר יותר, אין לי מושג מה האורך חיים של הדברים האלו, אבל בטוח שזה "נקי" יותר (לא מתחמם).
השאלה המעניינת היא הבקרה של המגען - בפשוטים ביותר, אין שום בקרה באיסולטור, ברגע שהוא מקבל מתח (פתיחת סוויטץ', או כל מתג אחר), הוא מפעיל את המגען.
יש כאלו שיש להם כל מני מנגנונים שניתן לקבוע באיזה מתח הם יתחברו ( מה שמאפשר למשל להתחבר לא בפתיחת הסוויטץ', אלא רק אחרי שהטעינה התייצבה). בסוג הזה, יש מחוכמים יותר, שניתן גם לקבוע מתח ניתוק (בנפרד ממתח חיבור), ובכלל יש כאלו שהמתחים קבועים מראש, ויש כאלו שניתן לשחק איתם.
לאלו שעובדים לפי מתח יש יתרון נוסף - מה קורה עם המצבר של הרכב לא הכי טעון (12.2V), אבל משאירים סוויטץ' פתוח, והליתיום טעון עד הסוף (12.6V)? במקרה כזה, יש מצב שהליתיום יתחיל לטעון את העופרת, ואת זה אנחנו לא רוצים . מפצל שעובד על מתח (נגיד 13V) מונע את הבעיה הזו.

מגען מכני טוב, עובד כמעט בלי הפסדים, אבל סובל מבלאי מכני. לעומת זאת כל מגען אלקטרוני, "יסבול" ממפל מתח שלפחות 0.2-0.3V (מה שאומר גם חימום. למשל 0.3V ב 10A אומר 3W חימום), אבל יהיה עם אמין יותר וזול יותר.
ולכן, בזרמים נמוכים (עד 10A) נראה יותר מגענים אלקטרונים, וככל שנעלה בזרם נראה פחות. מי שחושב להטעין מצבר עופרת, יצטרך לתמוך לפחות בעשרות אמפר (מגען של 150A למשל) ואז כבר לא נפוץ (רק כדי לא להגיד לא בכלל לא קיים) פתרון אלקטרוני.
לפתרון אלקטרוני, יש ברוב המקרים יתרון נוסף, הוא כיווני. כלומר הוא בשום מקרה לא יאפשר זרם חוזר מהמצבר צרכנים למצבר עופרת.

בסופו של אני חושב שהקו של הצרכנים לא צריך לתמוך ביותר מ 25-30A, ולכן האתגר האמיתי של המפצל, הם בכלל זרמי הטעינה של המצבר צרכנים.
בדיוינים האחרים (אלו על המצברי ליתיום), הדגשתי את האני מאמין שלי לגבי הגבלת הזרם טעינה שלהם (זה בעצם ההבדל בין "המתכון" הראשון לשני ששמתי פה). מי שמגביל את זרם הטעינה ל 25A , ולא צריך לתמוך ביותר מ 25A לצרכנים, יכול להשתמש בכייף במפצל אלקטרוני.
זה קטן, אמין (וכאמור נותן גם הגנה לזרם חוזר).
אני אישית בניתי לעצמי אחד כזה (מבוסס MOSFET), וחיברתי הכל לארדוינו שיש לי כבר ברכב, אבל אפשר (ומומלץ) לקנות כאלו מוכנים.

Last but not least
בסופו של יום, מהניסיון שלי, חשמל זה דבר אמין. אם זה עובד, זה יכול לעבוד עד אין סוף, אבל עם חריג אחד גדול - זרמים חזקים גורמים לחימום. אחוז גדול מהתקלות, מקורן בחימום מזרמים חזקים ומגע שנחלש. מי שמחפש בטיחות ואמינות, שימנע מזרמים חזקים (במקרה הזה, טעינה מבוקרת של מצבר הצרכנים, יכולה לחסוך בעיות ולהאריך את חיי המצבר).

My two cents

asafk
15-05-19, 21:07
כולכם מדברים על מבודדים - מיתוג כזה או אחר. מפצל טעינה יכול להיות גם דיודות כמו שיש אצלי כציוד מקורי בקמפר.
לדעתי זה פתרון נכון יותר, אמין יותר, ובעיקר בלי שום לוגיקת חיבורים שיש - או אין - מה לדון עליה.
המצברים תמיד מבודדים זה מזה במובן שהם או הצרכנים שלהם לעולם לא ירוקנו זה את זה, ותמיד כשיש טעינה שניהם נטענים.

אסף.

ד ו ר ו ן
15-05-19, 21:37
הכי קצר שאני מצליח לסכם.

מפריד מצברים pac200 app, מנתק בין המצברים כשהרכב כבוי וסוויץ סגור.
מחובר אחרי סוויץ,
מצברים נטענים במקביל כשהמנוע עובד.
מצבר צרכנים עופרת רגיל 68א״ש
מחזיק ככה זו השנה החמישית.

Slowly..

zivo
16-05-19, 00:21
ובכן, אתה שוב טועה בכך שאתה מנסה להלביש את מה שטוב בשבילך על כולם (גם אם אובייקטיבית המערכת שלך יותר משוכללת ועונה על יותר תרחישים).
אבל, זכותך המלאה לחשוב כך.

בגדול מה שהוא עושה זה מחזיק בוסטר קבוע באוטו רק שבמקום לחבר אותו ידנית הוא מחבר אותו עם מתג.
אם ברוב הלילות המצבר שלו לא פורק, וזה עובד בשבילו, אז הוא צודק.

לא מבין את ההערות האלו.
המערכת שלי בכלל לא חשובה ולא מעניינת לדיון הזה.
ולא, זו לא שאלה סוביקטיבית של מה טוב לי, זה דיון טכני פשוט.
נתתי שלוש דוגמאות למה זה פחות טוב מהסידור הנפוץ יותר, מה שיש לדורון למשל (מצבר התנעה שמחובר קבוע, וניתוק של מצבר צרכנים).
כל מה שאמרתי, שעבור אותן דרישות, בדיוק עם אותה השקעה ואותם רכיבים, יש פתרון יותר טוב (והרבה יותר נפוץ).
אז בבקשה תתמודד עם הטענות הטכניות -
אתה חושב שהן שגויות? אתה חושב שפיקששתי טיעונים לכיוון השני?
בבקשה ...
תרגיל טכני פשוט. כל המגרעות וכל היתרונות של שתי הצורות. מה כל כל מסובך?
למה אי אפשר להשאר בדיון טכני?

zivo
16-05-19, 00:29
כולכם מדברים על מבודדים - מיתוג כזה או אחר. מפצל טעינה יכול להיות גם דיודות כמו שיש אצלי כציוד מקורי בקמפר.
לדעתי זה פתרון נכון יותר, אמין יותר, ובעיקר בלי שום לוגיקת חיבורים שיש - או אין - מה לדון עליה.
המצברים תמיד מבודדים זה מזה במובן שהם או הצרכנים שלהם לעולם לא ירוקנו זה את זה, ותמיד כשיש טעינה שניהם נטענים.

אסף.

צודק.
אבל צריך לקחת בחשבון שהמצבר מקבל לפחות 0.2-0.3V פחות ממה שהווסת מוציא (ותחת זרם גבוה, זה גם יהיה 0.6-0.8V).
אני לא יודע עד כמה, אם בכלל, זה משמעותי.

asafk
16-05-19, 01:13
0.7 וולט.
הווסת טעינה חש את מתח המצבר (כך הוא מחובר) אז הוא מעלה את מתח האלטרנטור בהתאם להפסד - כך שאף אחד לא ירגיש.

אסף.

zivo
16-05-19, 08:48
קניתי :-)
אני אבדוק איך החייוט הנוכחי בטרופר.
אתה יודע להגיד איזה דיודות יש לך?

asafk
16-05-19, 12:17
יש מפצל של surepower - מה יש בפנים???
אין לי מושג.

אסף.

יורם-דרומי
19-05-19, 20:58
שאלה נוספת במסגרת הפרוייקט הנ"ל,
באיזה כבלים יש להשתמש?
חתך, ,,סוג ,,,,וכו'

asafk
19-05-19, 21:05
זרמים, מרחקים?

אסף.

יורם-דרומי
19-05-19, 21:09
זרמים, מרחקים?

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalkכבלים לחיבור המצבר המשני הנוסף.
12 וולט.
כבל אדום ל+ וכבל שחור ל-.
אורך הכבל 1.7 מטר עד 2 מטר. (כל אחד)
תודה

ד ו ר ו ן
19-05-19, 21:49
מה שיוצא לך בחישוב, תעלה מידה.

זה יעשה רק טוב למקרר ולצרכנים אחרים על הקו.

Slowly..

dice2
19-05-19, 22:02
שאלה נוספת במסגרת הפרוייקט הנ"ל,
באיזה כבלים יש להשתמש?
חתך, ,,סוג ,,,,וכו'חתך 10 לפחות. כבל רב גידי

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

zivo
19-05-19, 22:55
כבלים לחיבור המצבר המשני הנוסף.
12 וולט.
כבל אדום ל+ וכבל שחור ל-.
אורך הכבל 1.7 מטר עד 2 מטר. (כל אחד)
תודה
לא ענית על הזרמים, אז אני אנסה לעזור לך.
עד כמה שאני זוכר \ הבנתי, אתה בלי מטען \ DC2DC למצבר צרכנים, כלומר את מחבר אותו ישירות, דרך האיסולטור, למצבר הראשון.
זו תצורה של זרמים חזקים, מאוד.

מה שמענין זה לא הזרם של הצרכנים (זה כבל אחר, לא זוכר ששאלת עליו), מה שאתה שואל, זה הכבל של הטעינה של המצבר, זה מספר הרבה יותר גבוה.
לא יודע מה יש לדורון למשל, אבל חתך 10 שהציעו פה, קטן מדי, הרבה קטן.

יורם-דרומי
19-05-19, 22:58
עד כמה שאני זוכר \ הבנתי, אתה בלי מטען \ DC2DC למצבר צרכנים, כלומר את מחבר אותו ישירות, דרך האיסולטור, למצבר הראשון.

מה שמענין זה לא הזרם של הצרכנים (זה כבל אחר, לא זוכר ששאלת עליו), מה שאתה שואל, זה הכבל של הטעינה של המצבר, זה מספר הרבה יותר גבוה.
לא יודע מה יש לדורון למשל, אבל חתך 10 שהציעו פה, קטן מדי, הרבה קטן.נכון
מחבר מצבר למצבר במקביל דרך האיסולטור.
לחבר כבל כפי הקיים ברכב?
באותו חתך?

ד ו ר ו ן
19-05-19, 23:18

לא יודע מה יש לדורון למשל, אבל חתך 10 שהציעו פה, קטן מדי, הרבה קטן.

רגע..
השאלה לגבי הכבלים בין האלטרנטור-מבודד-מצבר צרכנים או בין המצבר צרכנים לצרכנים?

בשביל צרכנים, 10ממר יהיה טוב.

בשביל הטעינה, אני השתמשתי בכבלי רתכת עבים.

Slowly..

יורם-דרומי
19-05-19, 23:23
בין מצבר צרכנים למפצל פיוזים לצרכנים, סללתי כבל 6 מ"מ

עכשיו נותר לסלול בין המצבר הראשי/אלטרנטור, לבין המצבר המשני(מצבר צרכנים)
לזאת הבנתי שצריך כבל רתכת גמיש

asafk
20-05-19, 07:40
תכלס מצבר חומצה עופרת טוען בזרם גבוה רק לזמן קצר מאוד, והסיבה שלמצבר המקורי באוטו מחוברים כבלי 35 מ'מ"ר היא הסטרטר. תסתכל איזה חוט יוצא מהאלטרנטור. יותר עבה מזה לא צריך.

אסף.

six-86
20-05-19, 08:03
נושא שאני חופר בו כמעט חודש ,
קראתי את השרשור כמו לא מעט שרשורים בנושא ויש לא מעט פערים ,
בכל מקרה המסקנות שהגעתי אליהם אחרי אינספור חפירות והתייעצויות ,
מצבר ג'ל פריקה עמוקה (מחירים נעים בין 700 - 1800 (תלוי בחברה וכמה אמפר)
בקר בין שני המצברים - מוצר לא זול - מחירים נעים בין 600- 1500
נשקלה גם אפשרות לטעינה דרך לוחות סולאריים , כי יש חסרון לטעינה דרך האלטרנטור במידה ויוצאים לקמפינג של כמה ימים ללא נסיעה ,
כמובן גם בסולארי יש גם חסרונות כמו מיקום ,
ולבסוף התקבלה החלטה ללכת על טעינה מהאלטרנטור(הגדלת אלטרנטור ומצבר של 120 אמפר) ,
הפרויקט יבוצע בחודש הקרוב , מקווה שיצליח ,
עדכונים בהמשך .

PW
20-05-19, 08:13
תכלס מצבר חומצה עופרת טוען בזרם גבוה רק לזמן קצר מאוד, והסיבה שלמצבר המקורי באוטו מחוברים כבלי 35 מ'מ"ר היא הסטרטר. תסתכל איזה חוט יוצא מהאלטרנטור. יותר עבה מזה לא צריך.

אסף.

I beg to differ
לפי התיאור, יתן גיבוי גם להתנעה, גם לשימוש בכננת.
אני מצטרף להמלצה של דורון. כבלי ריתוך עבים.
PW

zivo
20-05-19, 09:05

אסף.

לא בטוח שאני מסכים.
לדעתי, אלו שתי שאלות שונות.
הגודל של האלטרנטור קובע את עוצמת הטעינה.
זה אוסף שיקולים החל מעלות, ועד זמני טעינה.
לעומת זאת, חיבור שני מצברים עופרת במקביל, אחד ריק ואחד מלא ( זה מה שיקרה בבוקר אחרי לילה של שימוש), הזרם הוא פונקציה של הבדל פוטנציאליים והתנגדויות.
אין שום קשר לקצב טעינה או לגודל הצרכנים.
גם אם מדובר בפרק זמן קצר, זה בעייתי.
זה יכול "לבשל" את הכבלים והמחברים.
לא מקרה שכל האיסולטורים המקובלים מיועדים ל 150A וצפונה.
דרך אגב אסף,
במקרה כמו הקמפר שלך, שיש מפצל טעינה , ואין חיבור ישיר בין המצברים, אז אני מסכים עם ההערה שלך.

איפה חנן שצריכים אותו? :-)

ד ו ר ו ן
20-05-19, 09:12
בין מצבר צרכנים למפצל פיוזים לצרכנים, סללתי כבל 6 מ"מ

עכשיו נותר לסלול בין המצבר הראשי/אלטרנטור, לבין המצבר המשני(מצבר צרכנים)
לזאת הבנתי שצריך כבל רתכת גמיש

אצלי ואצל חבר, חוט 6ממר של כ-2 מטרים וקצת זה גרם לנפילות מתח וניתוקים בעבודת המקרר שרגיש לנפילות כאלו.

מספיק שהפעלתי תאורה+משאבת מים ומקרר בשלב מתקדם של הערב, והמקרר החל להתלונן.
כבל 10ממר לתיבת פיוזים פתר לגמרי.

לגבי הראשי, לאן מחוברת הכננת?

Slowly..

asafk
20-05-19, 09:18
כל הרעיון של מצבר שני הוא שהוא לא משמש להתנעה לא? המפצל לא מחבר את המצברים עד שיש טעינה.
אם הוא אכן משמש להתנעה או לכננת - כמובן, כבלים עבים ובריאים.

אסף.

ד ו ר ו ן
20-05-19, 09:19
בקר בין שני המצברים - מוצר לא זול - מחירים נעים בין 600- 1500
.
זה עושה בדיוק מה שאתה צריך ב-200 וקצת שקל.

נשקלה גם אפשרות לטעינה דרך לוחות סולאריים , כי יש חסרון לטעינה דרך האלטרנטור במידה ויוצאים לקמפינג של כמה ימים ללא נסיעה ,
כמובן גם בסולארי יש גם חסרונות כמו מיקום
.,
שמים כבל מאריך.. האוטו בצל והפאנל בשמש.
הכנתי חוט 4 מטרים עם שקעי אנדרסן קטנים, ועוד חוט מאריך של עוד 5 מטרים שאפשר להוסיף אם צריך.
בפועל עד היום לא היה בו שימוש.

Slowly..

ד ו ר ו ן
20-05-19, 09:20
כל הרעיון של מצבר שני הוא שהוא לא משמש להתנעה לא? המפצל לא מחבר את המצברים עד שיש טעינה.

אסף.

אני בגישה שלך, אבל יש כאלו שמחברים את הכננת למשני.. עדיף לשאול.

Slowly..

zivo
20-05-19, 11:00

אסף.

אסף,
עזוב את הצריכה אנרגיה, תחשוב על הטעינה.
חיבור של שני מצברים במקביל, שאחד ריק והשני מלא.
זה לא סיפור ל 10 ממר שהציעו פה.
זה באמת עדיף משהו ברמה שדורון מציע

ד ו ר ו ן
20-05-19, 11:57

אסף.

מה לגבי המרחק בין האלטרנטור והמצבר הנוסף, כמה הוא משפיע?
בדכ המצבר המקורי בצד של האלטרנטור, והחוט קצר מאד.

מצבר שני נמצא במקרה הטוב בצד השני של תא המנוע ומצריך כבל ארוך פי-4 כי מקיפים את תא המנוע.
מצבר במיקום אחר מחוץ לתא המנוע, וזה כבר מרחק הרבה יותר גדול.

Slowly..

asafk
20-05-19, 13:24
אסף,
עזוב את הצריכה אנרגיה, תחשוב על הטעינה.
חיבור של שני מצברים במקביל, שאחד ריק והשני מלא.
זה לא סיפור ל 10 ממר שהציעו פה.
זה באמת עדיף משהו ברמה שדורון מציעלמה? אתה מטעין מצבר חומצה עופרת ב400 אמפר וחי לספר על זה?

אסף.

zivo
20-05-19, 16:23
למה? אתה מטעין מצבר חומצה עופרת ב400 אמפר וחי לספר על זה?

אסף.

איבדתי אותך לחלוטין...
1- אני בוודאי שלא .. אני חזור ומדגיש את סלידתי ממה קורה שמחברים שני מצברים במקביל .
2-נגיד והמצבר בצד שני של התא מנוע, ויש לך מטר וחצי כבל. ונניח כבל רתכת טוב, עם נעלי כבל משובחות.
יש לך מצבר צרכנים של 70AH, ורוקנת 15-20ahבלילה, אתה מניע בבוקר והאיסולטור מחבר ביניהם, כמה זרם אתה מצפה לקבל?
400 זו סתם הגזמה, אבל אני לא אתפלא אם בהתחלה זה מעל 100 ואולי מתקרב ל 150?

asafk
20-05-19, 16:43
מנסיוני - לזמן קצר מאוד. תוך שניות הזרם יורד כי המתח מטפס לכיוון ה12 וולט, ותוך דקות הוא כבר על אמפרים בודדים למשך הרבה זמן עד טעינה מלאה.

אסף.

asafk
20-05-19, 17:56
ואם כבר... הפתרון האולטימטיבי..

https://www.projecta.com.au/dual-battery-charger-idc25

אסף.

ד ו ר ו ן
20-05-19, 20:09
קראתי ולא בין מה ההתלהבות.

פאנל במקביל לאלטרנטור?
מה הבעיה? פשוט מחברים למצבר.. אלפי אוסטרלים וכמה ישראלים נוסעים ככה.
פאנל מחובר על הרכב כל הזמן.

כנל לגבי טעינה בנפרד.

מה הסיפור שם?

Slowly..

asafk
20-05-19, 20:21
זה מטען. כמו המטען החכם שמחובר לקיר. כלומר מטעין בזרם מדוייק ומתח מדוייק, רק מקבל מתח מהאלטרנטור ומפנל. אבל זה מטען ולא מפצל טעינה.

אסף.

amirk
20-05-19, 20:23

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalkאני עם מערכת דומה - ctek d250sa, אני חושב שהיתרון הגדול של המערכת הזו מעבר לניהול טעינה בין פנל לבין ה"אלטרנטור" היא הטעינה המיטבית של של מצבר פריקה עמוקה לעומת טעינה ישירה מהאלטרנטור.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

ד ו ר ו ן
20-05-19, 21:05
איזה ניהול צריך בין פאנל לאלטרנטור?

Slowly..

יורם-דרומי
20-05-19, 21:13
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk% 2Fitm%2F153073985336

ד ו ר ו ן
20-05-19, 22:12
למה אתם אתם מתעקשים להוציא אלפי שקלים על משהו שאפשר לפתור בפחות מ-500שח כולל הכל?

והכל אני מתכוון לכבלים עבים, שרוולי בידוד והגנה, מפריד מצברים, תיבת פיוזים נפרדת לצרכנים ושקעי טעינה מכמה סוגים (למעט עלות המצבר הנוסף)

Slowly..

יורם-דרומי
20-05-19, 22:48
למה אתם אתם מתעקשים להוציא אלפי שקלים על משהו שאפשר לפתור בפחות מ-500שח כולל הכל?

והכל אני מתכוון לכבלים עבים, שרוולי בידוד והגנה, מפריד מצברים, תיבת פיוזים נפרדת לצרכנים ושקעי טעינה מכמה סוגים (למעט עלות המצבר הנוסף)

Slowly..זה בדיוק מה שהתחלתי ומתכוון לעשות.
בדרך /במשלוח כל הציוד
תושבת אלומיניום בייצור
מצבר 100 אמפר פריקה עמוקה,,,,בדרך
נותר להתקין

amirk
20-05-19, 23:14
הפתרון של dc2dc הוא הפתרון הנכון למי שרוצה לעבוד עם פריקה עמוקה.

אם זוכר נכון, פותש מתכוון להשתמש בפריקה עמוקה לכן המיתוג הזול והפשוט (והטוב) של שני מצברי הנעה אינו מתאים לישום שלו.

six-86
21-05-19, 00:31

אסף.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalkאסף הוא משמש גם כבקר ?
ניתן לחבר לשני מצברים ?
מישהו התנסה איתו עם מצבר ג'ל פריקה עמוקה ?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

ד ו ר ו ן
21-05-19, 07:39
הפתרון של dc2dc הוא הפתרון הנכון למי שרוצה לעבוד עם פריקה עמוקה.
אם זוכר נכון, פותש מתכוון להשתמש בפריקה עמוקה לכן המיתוג הזול והפשוט (והטוב) של שני מצברי הנעה אינו מתאים לישום שלו.
מכיר אישית לפחות 2 אנשים שנוסעים על מצבר פריקה במקביל לרגיל ברכב, שנים, בלי מערכות ייעודיות.
אולי זה לא מיטבי, אבל עובד.

מה הההפסד או הנזק אם בכלל, לחיבור רגיל של שני מצברים דרך מפריד מצברים רגיל?

Slowly..

zivo
21-05-19, 08:38
דורון,
אני חושב שע"מ לענות לשאלה שלך, הביטוי "פריקה עמוקה" לא מספיק.
צריך לדעת איזה סוג מצבר בדיוק.
כל טכנולוגיה והדרישות שלה .

six-86
21-05-19, 08:54
מכיר אישית לפחות 2 אנשים שנוסעים על מצבר פריקה במקביל לרגיל ברכב, שנים, בלי מערכות ייעודיות.

מה הההפסד או הנזק אם בכלל, לחיבור רגיל של שני מצברים דרך מפריד מצברים רגיל?

Slowly..חבר עשה את זה , ללא בקר מתאין , הטעינה של המתבר הרגיל ייבשה את הג'ל בפריקה עמוקה

six-86
21-05-19, 08:55
חבר עשה את זה , ללא בקר מתאים , הטעינה של המצבר הרגיל ייבשה את הג'ל בפריקה עמוקה

asafk
21-05-19, 09:02
אסף הוא משמש גם כבקר ?
ניתן לחבר לשני מצברים ?
מישהו התנסה איתו עם מצבר ג'ל פריקה עמוקה ?

Sent from my SM-G960F using Tapatalkכן.
מיועד לשני מצברים.
יש לו מצב לזה בדיוק.

ולחברה הזו יש ליין מוצרים מעניין כולל מוצר דומה למצבר צרכנים ליתיום.

אסף.

amirk
21-05-19, 10:08
Slowly..

פגעת בדיוק בנקודה . אני מחזיק בגישה של המייטבי,

בנוסף, מחזורי הפריקה לא עושים טוב למצברי ההנעה .
לכן, שיקול נוסף הוא (אחרי מעל ל 10 על 3 רכבים שונים עם 2 מצברי הנעה שמחוברים דרך מפסק ידני \ סולונויד) היה לשנות את הרוטינה של כל שנה+ (כשנתיים במקסימום) להחליף מצבר צרכנים. ואם במקרה ה CTEK יאפשר לי להגדיל את מחזורי החלפת המצברים בשנה אז יש פה גם ROI ברור.

ד ו ר ו ן
21-05-19, 15:18
אחרי המלצה מחבר פורום, הלכתי על מצבר צרכנים עופרת פשוט ורגיל של סטארטאפ.
הוא עובר את שנתו החמישית בימים אלו.

מחובר דרך מפריד מצברים PAC200.

עבר לא מעט מחזורי פריקת מקרר, תאורה ומשאבת מים, בכמה הזדמנויות בעמידה ממושכת של יומיים-שלושה עם מטען סולרי במשך היום.

בעלות תועלת, ההמלצה שיחקה בענק.

Slowly..

andy.shaked
21-05-19, 21:14
אני בתחילת תהליך איסוף הרכיבים להוספת מצבר צרכנים, בעיקר לטובת המקרר, אבל לא רק.

השאלה הכי חשובה מבחינתי היא , איזה מצבר עדיף, לאור העובדה שאין לי מקום בתא המנוע ואני אצטרך להתקין אותו בתא המטען

האם מצבר אטום זה מספיק, או מצבר פריקה עמוקה
השאלה נובעת מ-2 סיבות : אני לא מעוניין בזיהום האוויר והגזים הנלווים, ואני צריך שהמקרר יעבוד לפחות 24 שעות ברצף .

בנוסף, במקרה של מצבר פריקה עמוקה, האם טעינה דרך isolator עם אלטרנטור טיפש זה מספיק, או שאצטרך מטען חיצוני

#המדען_המטורף

zivo
21-05-19, 22:06
תעבוד מסודר.
איזה מקרר, יש לך מושג כמה חשמל הוא צורך, אצלך, ב 24 שעות של עבודה?
איזה עוד צרכנים?
בקיצור, כמה AH אתה צריך לתמוך?
להערכתי, 24 שעות מקרר זה מחוץ למעטפת של מצבר רגיל ( בגודל סביר).
אבל, ניחושים בסוף, תנסה להגיע למספרים.

ד ו ר ו ן
21-05-19, 22:14
מצבר עופרת 68אמפר החזיק מקרר שהיו בו שתייה, אוכל וגם בשר קפוא, 23שעות עד ניתוק.
מזג אויר קייצי אך נעים בצפון הארץ.

וזה הרג את המצבר..

Slowly..

andy.shaked
21-05-19, 22:58
לפי מחשבון שמצאתי המינימום יהיה 75 אמפר , בגדול חשבתי לשים 90 אמפר בשביל להדליק גם תאורה במידת הצורך https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190521/0291c3409be626c355a1ad77d533d75b.jpg

#המדען_המטורף

ד ו ר ו ן
22-05-19, 07:52
לפי מחשבון שמצאתי המינימום יהיה 75 אמפר , בגדול חשבתי לשים 90 אמפר בשביל להדליק גם תאורה במידת הצורך https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190521/0291c3409be626c355a1ad77d533d75b.jpg
#המדען_המטורף
החישוב לגבי 24שעות בלי טעינה או ככלל?

בכללי, זה חישוב נכון לדעתי מהנסיון שצברתי בשנים האחרונות עם קומבינציה של מקרר+תאורת לד לחניון+ משאבת מים.
זה יהיה מעל ומעבר לחניון שמתחיל בשעות הערב ומסתיים בבוקר מאוחר, בלי להניע באמצע.

הסיבה שאצלי יש מצבר קטן יותר היא מקום פיזי בתא המנוע.

מעבר ללילה אחד, תצטרך להניע לטעינה או סולרי כי אמנם אין תאורה אבל המקרר עובד הרבה יותר, טעינת טלפונים ושטויות קטנות.

Slowly..

andy.shaked
22-05-19, 08:06
החישוב הוא למקרר בלבד ל 24 שעות ללא טעינה וללא הרס המצבר.
הרעיון הוא לטובת שבתות קמפינג שבהם אנחנו מגיעים בשישי בצהריים ומתקפלים בשבת לקראת הערב.
המטרה היא לא להתניע את הרכב.
אם המצבר יצליח לבד במשימה מה טוב.
אם לא כנראה אצטרך מצבר יותר גדול , או תוספת של פאנל סולארי לטעינה במהלך היום

#המדען_המטורף

andy.shaked
22-05-19, 08:09
הקלדת כיס

amirk
22-05-19, 08:36

#המדען_המטורף

1.5 אמפר למקרר נשמע אופטימי משהו,

andy.shaked
22-05-19, 08:40
1.5 אמפר למקרר נשמע אופטימי משהו,אתה יכול לחפש את הפוסט שלי עם בדיקות ...
במצטבר הוא לוקח 6 אמפר כל 4 ארבע שעות.
כל זה בהינתן שהוא כבר בטמפרטורת היעד, והמדחס עובד לפרקים ( בערך 5 דקות כל 20 דקות )

#המדען_המטורף

zivo
22-05-19, 09:50
בגלל זה, אני שאלתי "כמה לוקח אצלך".
אנחנו חוזרים לדיון (האין סופי) על השימוש במקרר.
לדעתי, 1.5AH יכול אולי לייצג מקרר סגור במשך הלילה.
תתחיל לפתוח , להוציא ולהכניס דברים, במשך היום, הטמפ' סביבה עולה.... שמוצאים בקבוק מים, מכניסים אחר במקומו?
לדעתי, אם אתה הולך להשקיע במערכת, ע" מ למנוע עוגמת נפש, אתה צריך לבצע לפחות ניסוי אחד.
יש פה מספיק חברה שיש להם מודדי אנרגיה (יש לי, אתה מוזמן לקבל אותו לסופש).
לוקחים אחד כזה, ומחברים את המקרר דרכו למשך טיול של סופש.
תביא את המס' ונוכל לעזור עם ניחוש מושכל יותר.
דרך אגב, לא מכיר את המחשבון שאתה משתמש אבל,
1- שים לב, יש שוני בין המקררים.
2-האם הוא מראה כמה חשמל תצרוך או איזה מצבר אתה צריך?
3- אין דין מקרר באירופה, למקרר במדבר.

andy.shaked
22-05-19, 10:00
את הניסוי שעשיתי למדידת צריכת החשמל אפשר לראות כאן..

המחשבון הוא בהתאם למסקנות שלי, ולפי סוג המצבר (רגיל, גל או פריקה עמוקה)
קישור אליו
https://www.batterystuff.com/kb/tools/calculator-sizing-a-battery-to-a-load.html

אחרי הרבה התלבטויות ודיבורי סרק בין החברים שלי, החלטתי לבדוק את נושא הצריכה בגלל שפחדתי להיתקע בשטח (רכב עם מצבר יחיד)<br />
לצורך העניין הרכבנו מעבדת ניסוים קטנה .<br />
תודה ל אייל על הציוד בדיקה והעצות.<br />
אחרי שהמקרר נבדק בחיבור 220V ועבד תקין, החלטתי לבדוק גם בחיבור 12v כדי לשלול בעיית כרטיס. (כל זה היה לפני שהבנתי את חשיבות עובי הכבל מהמצבר לתא המטען)<br />
<br />
לצורך הבדיקה השתמשתי בספק כח מיוצב שמוציא 12V ועל הקו יציאה מורכב רב מודד שבודק זרם הספק ואמפרז...<br />
<br />
המקרר הוא waeco cf-50 <br />
המקרר היה מלא בחציו, בקבוקי שתיה בטמפרטורת החדר. <br />
<br />
שלב ראשון: <br />
1.) לבדוק כמה זמן יקח למקרר לרדת ל-0 מעלות.<br />
2.) כמה חשמל הוא צורך בדרך<br />
<br />
ממצאים: <br />
1.) המקרר התחיל בטמפרטורה של 20 מעלות, עבודה רציפה של שעה ועשרים דקות שבהן המדחס עובד ללא הפסקה והופ הגענו ליעד.<br />
כזכור המקרר חצי מלא בשתיה בטמפרטורת החדר .<br />
זמן סביר לדעתי.<br />
2.) בשלב הזה המקרר צרך כ 60watt.<br />
לפי המדידות ככל הנראה המדחס אינוורטר, אבל אני לא בטוח.<br />
יוצא בערך 5 אמפר לשעת עבודה.<br />
אפשר לראות את המדידות בתמונות 4-5 ובסרטון.<br />
<br />
שלב שני, בדיקת צריכה לשימור על הטמפרטורה <br />
בשלב זה איפסתי את רב מודד והשארתי את המקרר מחובר במשך ארבע שעות מכוון ל - 0 מעלות , בלי לפתוח את המקרר.<br />
המדחס עבד במחזורים של בין פעמיים לשלוש בשעה למשך כמה דקות.<br />
בזמן מנוחה המקרר כמעט ולא צורך זרם 0.4watt <br />
בחישוב של ארבע שעות כשהמדחס עובד לפרקים המקרר צרך 5 אמפר, כלומר 30 אמפר ל-24 שעות.<br />
<br />
מסקנות שלי<br />
את שלב הקירור הראשוני עד הגעה לטמפרטורה רצויה, כדאי מאוד לעשות בנסיעה.<br />
שלב השימור טמפרטורה הוא לא בעיה רצינית כמו שחשבתי ואפשר לצאת לקמפינג של סוף שבוע בראש שקט, המצבר יעמוד בזה כנראה בלי בעיות מיוחדות<br />
<br />
מקווה שתרמתי לדיון https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180723/bba43b826f5a6969c54fae2ce50a0c68.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20180723/e537108034e9ad908e087233b71cde22.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20180723/76bd127bb011c555395b0f88956e48c1.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20180723/b154a44e960912182fcd02ef6bb62617.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20180723/64d31d3adeab78565692ada2e5f813e6.jpghttp s://uploads.tapatalk-cdn.com/20180723/f61c3186ab27c5c437eeea43e7e3d6f8.jpghttp ://cloud.tapatalk.com/s/5b5578e59760b/1532327946243.mp4<br />
<br />
#המדען_המטורף

#המדען_המטורף

amirk
22-05-19, 10:35
ב 24 שעות לא תפתח את המקרר? תכניס \תוציא?

(אחלה מקרר יש לי כזה בדיוק נתוני צריכה של יצרן שלו אגב עומדים על 7A )

zivo
22-05-19, 10:58
ב 24 שעות לא תפתח את המקרר? תכניס \תוציא?

(אחלה מקרר יש לי כזה בדיוק נתוני צריכה של יצרן שלו אגב עומדים על 7A )

+1
מזכיר לי איזה דיון שהיה פה.
אכן, הבדיקה הכי חשובה חסרה :-(

dice2
22-05-19, 11:05
1. המקרר נפתח במשך היום בין פעמים בודדות לעשרות פעמים
בעיקר בשלב הקריטי של אירגון המחנה והאוטו כבוי
2. הכנסת שישיה בירה לא קרה.....2A
3. בדרום ששם אני משער שרובנו מטיילים הרבה יותר חם
4. אם הגעת לחניון הלילה ב17:00 וקצת התעכבתם בקיפול המחנה והתחלתם תזוזה ב8:00 בבוקר. המקרר עבד על המצבר 15 שעות
5. אם צרכת ממצבר 20 A למקרר ועוד כמה אמפרים על תאורה / ניפוח מזרנים / תבחר מה שבא לך, צרכת עוד כמה אמפרים טובים מהמצבר

בסיטואציה הזו זה לחיות על הקצה
וכל אחד עושה את השיקולים שלו. אני בחרתי להיות על הצד הבטוח

עוד סיטואציה שקרתה לי בעבר
באמצע טיול האלטרנטור שבק חיים. עם מצבר נוסף אני מכבה מקרר וצרכנים לא חיוניים ונוסע ברגוע הביתה (דיזל טיפש)

בועז

גיא
22-05-19, 11:12
באוטו יש יותר שמש על המקרר .. אני מאמין שזה משנה הרבה את תנאי המבחן

zivo
22-05-19, 12:08
אני אמשיך לנדנד.
או שכולם פה רק מדברים, ובכלל לא מטילים....
או, שאני לא מצליח להבין למה אתם ממשיכים לבזבז זמן, ולהתווכח, על תכנון של ניסויים וניחושים, במקום פשוט למדוד שימוש אמיתי.
לוקח פחות מחצי שעה לחבר מודד כזה, ולמדוד צריכת אמת.
אני מבטיח לכם, אם תמדדו , הרבה אנשים יופתעו.
אבל עדיף להיות מופתע בתכנון, ולא אחרי סגירה והתקנה.

גיא
22-05-19, 12:14
אני אמשיך לנדנד.
או שכולם פה רק מדברים, ובכלל לא מטילים....
או, שאני לא מצליח להבין למה אתם ממשיכים לבזבז זמן, ולהתווכח, על תכנון של ניסויים וניחושים, במקום פשוט למדוד שימוש אמיתי.
לוקח פחות מחצי שעה לחבר מודד כזה, ולמדוד צריכת אמת.
אני מבטיח לכם, אם תמדדו , הרבה אנשים יופתעו.
אבל עדיף להיות מופתע בתכנון, ולא אחרי סגירה והתקנה.

חם מידי

andy.shaked
22-05-19, 12:21
גלשתם רחוק ונסחפתם שוב לדיונים תיאורטיים
ולא נתתם לי תשובה בכלל למה ששאלתי

איזה מצבר עדיף להתקין בתוך הרכב מבחינה בטיחותית (פליטת גז וכו')
העדיפות היא לפריקה עמוקה

את החישובים שלי כבר עשיתי והגעתי למסקנה שכל מצבר בטווח של 75-100 אמפר יעשה את העבודה. ובמידה ואגלה שחסר טיפה מיץ אוסיף פאנל סולרי להשלמת החסר במהלך היום .

עד היום טיילתי עם מצבר יחיד 95 אמפר, המצבר הצליח לשרוד ב מיום שישי אחרי הצהרים ועד שבת בצהריים כולל פתיחות מרובות והחלפת מוצרים קרים בפושרים וכך זה בחום של עמק המעיינות

#המדען_המטורף

zivo
22-05-19, 13:35

העדיפות היא לפריקה עמוקה

את החישובים שלי כבר עשיתי והגעתי למסקנה שכל מצבר בטווח של 75-100 אמפר יעשה את העבודה. ובמידה ואגלה שחסר טיפה מיץ אוסיף פאנל סולרי להשלמת החסר במהלך היום .

עד היום טיילתי עם מצבר יחיד 95 אמפר, המצבר הצליח לשרוד ב מיום שישי אחרי הצהרים ועד שבת בצהריים כולל פתיחות מרובות והחלפת מוצרים קרים בפושרים וכך זה בחום של עמק המעיינות

#המדען_המטורף

אין דין מצבר רגיל כמצבר פריקה עמוקה.
בהנחה שהצריכה ידועה, החלטה של סוג המצבר, משפיעה , קיצונית, על גודל המצבר.
קח מצבר עופרת של 70AH, ותפרוק ממנו 35AH, מהר מאוד תפרד מהמצבר.
קח מצבר ליתיום של 38AH (חצי גודל ומשקל) , ותפרוק ממנו 35AH, והמצבר יעשה את זה בחיוך מאות פעמים.

andy.shaked
22-05-19, 13:53
נכון , בהחלט יש הבדל בין המצברים ,אבל היות והמצבר ג'ל הרגיל החזיק לי מספיק.
ההנחה היא שמחבר פריקה עמוקה יעשה את העבודה.
את זה גם בדקתי עם אלון שהתקין מערכת חשמל על הנגרר שלו.
אני נוטה לכיוון מצבר פריקה עמוקה, כי נראה לי שזה הכי פחות מזהם (מקווה שאני צודק) וזה הפתרון הכי פשוט והגיוני כללית
מצבר ליתיום עולה הון, וצריך למצוא פתרונות טעינה להבנתי

#המדען_המטורף

סולי
22-05-19, 14:13
אין דין מצבר רגיל כמצבר פריקה עמוקה.
בהנחה שהצריכה ידועה, החלטה של סוג המצבר, משפיעה , קיצונית, על גודל המצבר.
קח מצבר עופרת של 70AH, ותפרוק ממנו 35AH, מהר מאוד תפרד מהמצבר.
קח מצבר ליתיום של 38AH (חצי גודל ומשקל) , ותפרוק ממנו 35AH, והמצבר יעשה את זה בחיוך מאות פעמים.נו..... אז מה כל הברדק הזה?!

מצבר ליתיום בודד של 50אמפר יעשה את כל העבודה בלי האבוג'ראס... רכיבים... הזמנות הלחמות... מגנים ובקרים.

כולה מצבר אחד ששוקל שישית משני מצברים, אין צורך בבקרים .. תא סולרי... וכו'.

שמישהו יסביר לי למה ההסתבכות ולא לבחור במוצר מוכן...
הכסף? כי האורך חיים העדיף מכסה על כך לדעתי.

andy.shaked
22-05-19, 14:21
נו..... אז מה כל הברדק הזה?!

מצבר ליתיום בודד של 50אמפר יעשה את כל העבודה בלי האבוג'ראס... רכיבים... הזמנות הלחמות... מגנים ובקרים.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk600 דולר על מצבר ליתיום 50 אמפר?
קצת יקר מדי בשבילי

#המדען_המטורף

סולי
22-05-19, 14:34
הליתיום 50 אמפר משתווה למצבר עופרת 90 אמפר... ? וגם אם ייגמר לגמרי תמיד יניע בלחיצת כפתור על המצבר.
... אז שנה-שנתיים גם המחירים וגם הביצועים ישתנו. אני אתאפק ואחסוך קצת זוזים בינתיים...

למשקל גם יש משמעות... וכל הכבלים ...וזוג מצברי עופרת/ג'ל.. מערכת ניהול טעינה וכו'.. זה כמו לנסוע עם נוסע נוסף קבוע, לזה אין משמעות? גם הם עולים כסף... ולא דיברנו על הלוחות הסולארים... מרכז כובד.. אורך חיים.

אם לא מדובר בקראוואן או טיולים באמת באמת ארוכים.. כל השרשור נראה כמו התעסקות לשם ההתעסקות.

שזה גם בסדר מבחינתי (: אפילו מעולה...
סתם קיוויתי שיהיו מתעניינים לקבוצת רכישה ואולי נוריד עלויות (:

amirk
22-05-19, 14:42

העדיפות היא לפריקה עמוקה

#המדען_המטורף
deep cycle AGM
\
deep cycle gel

zivo
22-05-19, 16:11
גם למצבר פריקה עמוקה, צריך מטען יעודי

ד ו ר ו ן
22-05-19, 17:08
נו..... אז מה כל הברדק הזה?!

כי 600$ שווה 4 מצברי עופרת פשוטים ומעל 2 פריקה?

ואם אני מצליח לחיות טוב עם מצבר עופרת פשוט כמצבר צרכנים, הרבה מעבר לחיי מצבר דומה שמשמש להנעה, והרבה מעבר לאחריות, אז בוא ותן טיעון טוב למה לשנות את הקונפיגורציה?

אם המחיר היה קרוב, לא הייתה שאלה, אבל הפרש כזה לא מצדיק את הרכישה.

משקל המצבר זה אכן סוגייה, אבל במקרה הזה המחיר מנצח בגדול.
ערכה סולרית של 60w שוקלת בערך קילו, זניח.
Slowly..

ד ו ר ו ן
22-05-19, 17:15
גם למצבר פריקה עמוקה, צריך מטען יעודי

משהו לא מסתדר לי עם האמירה הזו.
מצברי אופטימה לפריקה לא מחייבים שום שינוי ברכב.

חברים עם מצברים כאלו ברכבים עם מערכת טעינה רגילה נוסעים שנים בלי בעיה.

Slowly..

amirk
22-05-19, 20:49

Slowly..מצברי הפריקה עמוקה של אופטימה מחיבים מטען. מתוך אתר אופטימה:

Alternators are NOT chargers. Don't rely on your alternator to do the work of a charger. If your battery is discharged to the point where it cannot start your vehicle, use a charger as soon as possible to make sure your battery gets fully charged.
An alternator is meant to maintain a battery, not charge it.

https://www.optimabatteries.com/en-us/support/charging

עוד בחור שאתה מכיר שחושב שפריקה עמוקה מצריך מטען וגם מסביר למה:

https://youtu.be/P6poRPUMKTI

ד ו ר ו ן
22-05-19, 21:21
מצברי הפריקה עמוקה של אופטימה מחיבים מטען. מתוך אתר אופטימה:
Alternators are NOT chargers. Don't rely on your alternator to do the work of a charger. If your battery is discharged to the point where it cannot start your vehicle, use a charger as soon as possible to make sure your battery gets fully charged.
An alternator is meant to maintain a battery, not charge it.
זה מתייחס למצב קיצון בו המצבר התרוקן לרמה שאינו מניע את הרכב, לא לשימוש שוטף.
וזה נכון גם למצבר עופרת רגיל כדי לנסות להחיות אותו.

בשוטף, מבחינתם הוא מחובר רגיל לאלטרנטור.

Slowly..

zivo
22-05-19, 21:37
דורון,
אני מודה שלא התעמקתי במצברי AGM, אבל משהו לא עושה לי שכל בחיבור של שני מצברים, בטכנולוגיה שונה, במקביל, לאלטרנטור , ובקר, שתוכננו לעבוד אם אחת הטכנולוגית.
זה אולי יעבוד בטווח הקצר, אבל נראה לי כמו מתכון לקיצור החיים של שני המצברים.
אני חושב שאם שוקלים כיוון כזה, זה שווה חקירה.

https://www.optimabatteries.com/en-us/experience/2014/04/can-i-connect-dissimilar-batteries-parallel

ד ו ר ו ן
22-05-19, 21:39
PW כבר רשם שנסע כך שנים.

Slowly..

zivo
22-05-19, 22:08
זה אתר שלמדנו ממנו הרבה, בעיקר בתחום הליתיום, אני מציע לקחת אותם ברצינות-
https://batteryuniversity.com/learn/article/absorbent_glass_mat_agm

amirk
23-05-19, 07:57
מידע חשוב מהלינק שזיו צרף, שכל אחד יעשה את חושבים שלו

מתוך אתר אופטימה:

Can I connect my new BLUETOP[emoji2400]*D31M in parallel with my one-year old (Other brand) Marine 29 series?
We would strongly discourage anyone from connecting batteries in series or parallel applications, if the batteries are not identical in age, size and type. It sounds like your batteries are different in each of those ways. Different brands of batteries can have different charging and discharging characteristics, with some accepting a charge or delivering current faster than others. That can be true even if the batteries are the same size. Different types of batteries (flooded or AGM) also can have different charge/discharge characteristics. When you connect two or more batteries that don't charge and discharge at the same rate, one battery will probably end up overcharged and/or one battery will end up undercharged. Neither is a scenario you want to have happen to your batteries, as it will probably shorten the lifespan of both and could create a potentially create a dangerous situation, if one battery gets severely overcharged.
The same is also true of batteries that are identical in every way, except that one battery is older than the other. As batteries age (or get used), their charge/discharge profile changes. As such, they essentially charge and discharge at a different rate a year later, than they did when they were brand-new. That means you shouldn't connect batteries together that aren't the same age or haven't been used in the same application since they were new, even if they are the exact same make and model.*
Unfortunately, that means when one battery in a bank of two or more batteries needs to be replaced, they should all be replaced at the same time. That doesn't mean the other functioning batteries should be discarded entirely, but they should not be used in an application that has batteries that differ in age, size or type. For some marine and RV applications that use a lot of batteries, it may make sense to isolate a larger bank of nine batteries into three smaller banks of three batteries, instead of connecting them all together. That way, if one battery goes bad, far fewer batteries need to be replaced.

PW
23-05-19, 08:27
PW כבר רשם שנסע כך שנים.

Slowly..
יקיריי,
אתם מתבלבלים.
הדיון שלכם מתמקד ב"מצבר צרכנים" מסוג "פריקה עמוקה" והדרך לחיבור שלו לרכב.
זה דיון חשוב ונפרד, רק שאצלי יש סט אפ אחר.
אני נוסע כבר שנים עם מצבר ראשי, איכותי, "רגיל" (עופרת חומצה) שאליו מחוברים כל הצרכנים המקוריים והחדשים - ובמקביל אליו, מחובר דרך ממסר אחרי סוויץ', מצבר התנעה, מסוג "אופטימה אדום", 55 א"ש, 950CCA.
תחשבו שלכאורה אין שינוי ברכב, רק שכל התנעת בוקר אני מחבר במקביל בוסטר חיצוני למצבר הראשי ומניע. טוען אותו ברכב כל הנסיעה, כשאני מדומם מנוע אני מנתק אותו. רק שאצלי הבוסטר הזה הוא בתןך תא המנוע והניתוק מתבצע אוטומטית אחרי ממסר... זה הכל.
כותרת הדיון כאן הוא על "התקנת 2 מצברים לרכב עם מפצל טעינה מבוקר" והתכלית היא לתמוך בכל הצרכנים בלילה ועדיין להישאר עם יכולת התנעת מנוע בבוקר.
לתכלית הזו מצאתי שהסט אפ הזה מצוין. עובד אצלי כאמור מעל 20 שנה עם שרידות מצברים פנטסטית ועם יכולת התנעת בוקר מושלמת.
ואידך זיל גמור
בכבוד
PW

ד ו ר ו ן
23-05-19, 09:23
מידע חשוב מהלינק שזיו צרף, שכל אחד יעשה את חושבים שלו

וואלה לא יודע מה להגיד לך..

לא ניסיתי להמציא את הגלגל.

בעקבות חבר פורום עם נסיון ארוך ביותר מרכב אחד בדיגום הזה, ובעקבות הכתבה שבקישור התקנתי 2 מצברי עופרת, מגודל שונה וגיל שונה (היה ברכב מצבר הנעה תקין ואליו התווסף מצבר נוסף חדש).

עובד כבר 5 שנים והמצבר צרכנים החזיר עצמי בענק, לפחות עד לרגע זה שפתחתי פה לעצמי.
מצבר ההנעה לעומת זאת כבר הוחלף בתקופה הזו, נקודה למחשבה מי עובד יותר קשה.

אני חושב שאנחנו מסכימים שכל מצבר שעובר את תקופת האחריות זה כבר רווח נטו.
ומצבר עופרת שעבר מחזורי פריקה חוזרים אז בכלל.

זה פשוט עובד.

https://expeditionportal.com/forum/threads/how-to-make-a-cheap-isolated-dual-battery-setup-for-50.77503/

Slowly..

amirk
23-05-19, 11:41

Slowly..

אופטימה אומרים אחרת, גם PW ציין שהוא לא עם מצבר פריקה עמוקה .

וואלה לא יודע מה להגיד לך..

לא ניסיתי להמציא את הגלגל.

בעקבות חבר פורום עם נסיון ארוך ביותר מרכב אחד בדיגום הזה, ובעקבות הכתבה שבקישור התקנתי 2 מצברי עופרת, מגודל שונה וגיל שונה (היה ברכב מצבר הנעה תקין ואליו התווסף מצבר נוסף חדש).

עובד כבר 5 שנים והמצבר צרכנים החזיר עצמי בענק, לפחות עד לרגע זה שפתחתי פה לעצמי.
מצבר ההנעה לעומת זאת כבר הוחלף בתקופה הזו, נקודה למחשבה מי עובד יותר קשה.

אני חושב שאנחנו מסכימים שכל מצבר שעובר את תקופת האחריות זה כבר רווח נטו.
ומצבר עופרת שעבר מחזורי פריקה חוזרים אז בכלל.

זה פשוט עובד.

Slowly..

זה פשוט עובד לך, אני באמת חושב שזה מעולה שאתה מרוצה מרמת הביצועים של המערכת שבנית.

אולי בפרופיל שימוש אחר (אתה מכבה את המקרר בלילה אם אני זוכר נכון) \ ציוד שונה \ פרמטרים שונים לא הייתה מתקבלת אותה תוצאה. אני עם מקרר שונה ממך, לא מכבה את המקרר בלילה ומקרר על רמת ביצועים HI (סוגר ב 10V) , תמיד עם שני מצברים 95A (זוג ורטא או זוג בוש) זהים טוען שזה לא מספיק טוב עקב ותדירות החלפת מצבר צרכנים לא סבירה.
ולכן כרגע עם מצבר AGM ו DC2DC , מקווה לעדכן בעוד לא פחות מ 5 שנים.

בנוסף, אני מבין קטן מאוד בנושא ולכן עובד על פי מה שגורמים מקצועיים בתחום ממליצים, ולכן להבנתי הצנועה -

1. כל חיבור של שני מצברים שונים (על אחת כמה וכמה מטכנולוגיות שונות) מצריך מטען
2. חיבור של שני מצברים הנעה זהים לא מצריך מטען (הייתי בסטאפ הזה כ 10 שנים, כאמור עובד לא למשהו)

שכל אחד יעשה את חושבים שלו

ד ו ר ו ן
23-05-19, 21:14
אופטימה אומרים אחרת, גם PW ציין שהוא לא עם מצבר פריקה עמוקה .

אבל הוא עדיין נוסע עם שני מצברים שונים, ומטעין בלי מטען מיוחד, חיבור פשוט במקביל.

אולי בפרופיל שימוש אחר (אתה מכבה את המקרר בלילה אם אני זוכר נכון) \ ציוד שונה \ פרמטרים שונים לא הייתה מתקבלת אותה תוצאה.

אני לא מכבה מקרר בלילה, בשביל מה קניתי מקרר? הייתי נשאר עם צידנית..

אני גם נכנס יחסית מוקדם לחניוני לילה, מה שאומר יותר זמן עבודה למצבר.
במקביל למקרר מפעיל תאורת לד, ומשאבת מים.
פירוט פרופיל השימוש מאד חשוב לדעתי כדי שמי שקורא יוכל לשכלל את המידע בתכנון מערכת מצבר צרכנים, בדגש על היכולת לתמוך במה שרוצים, אחרת זה מתסכל ולא עומד במטרת המערכת.
בסוף זה תרגיל חשבוני של אמפרים לסף הדרישה, ובחירה ברכיבים בהתאם לעומק הכיס או הרצון.

1. כל חיבור של שני מצברים שונים (על אחת כמה וכמה מטכנולוגיות שונות) מצריך מטען
2. חיבור של שני מצברים הנעה זהים לא מצריך מטען (הייתי בסטאפ הזה כ 10 שנים, כאמור עובד לא למשהו)
בתיאוריה.
בפרקטיקה זה עובד.
יש כנראה פער בין הניצול המקסימלי ובין הקיים, כנראה פער נסבל שבגללו רוב המשתמשים מטעינים במקביל בצורה רגילה.

Slowly..

amirk
26-05-19, 16:01
בתיאוריה.
בפרקטיקה זה עובד.
יש כנראה פער בין הניצול המקסימלי ובין הקיים, כנראה פער נסבל שבגללו רוב המשתמשים מטעינים במקביל בצורה רגילה.

סביר להניח שרוב המשתמשים בארץ אכן מטעינים בצורה שגויה\לא מיטבית\אחרת (כל אחד והפרוש שלו), אני בספק רב אם זה המצב ברכבי מסעות בחול.

מקווה שמי שבכל זאת ירצה ללמוד על מערכות טעינה לצברי בית (Deep cycle, AGM, EFB) ידע היכן למצא את המידע ויש הרבה מאוד ממנו ברשת.

asafk
26-05-19, 16:24
פתרון הבית ספר הוא מטען dc-dc למצבר הבית. אבל זה פתרון של השנים האחרונות ממש. לפני כן... כולם היו חאפרים בדיוק כמו שאנחנו.

אסף.

ד ו ר ו ן
26-05-19, 17:23
סביר להניח שרוב המשתמשים בארץ אכן מטעינים בצורה שגויה\לא מיטבית\אחרת (כל אחד והפרוש שלו), אני בספק רב אם זה המצב ברכבי מסעות בחול.
.
אני מתכוון לרוב המשתמשים שדנים בנושא בפורמים בינלאומיים.
את הקריאה התחלתי שם.

Slowly..

-->