PDA

צפייה בגרסה מלאה : DIY - שולחן פלסמה. שלב ראשון - אלקטרוניקה.

lizard
04-12-18, 18:32
אני הולך לבנות שולחן פלסמה 100X200 סמ. טיפה יותר גדול אבל זה הגודל בעיקרון (לוחות מספקים לא תמיד במידה הזו אלא בכמה סמ גדולים יותר).

יש לי בעיקרון קיט CNC מלא. את הלוח קניתי ביחד עם הדרייברים ולמנועים קניתי מנועים מפלצות NEMA23 עם הפחתה של 1:10. לא יהיו הכי מהירים אבל השולחן אמור להיות מאוד וורסטילי ובעתיד (אחרי שאשנה את צורת ההנעה) הוא גם יהיה ראוטר עץ ומתכת.

הלוח מחובר למחשב עם כבל פרללי. ישן והייתי צריך למצוא מחשב שיש לו כזו יציאה אבל יש עם מערכת הפעלה XP נקייה ובסה"כ המחשב עובד יפה. הוא רק יריץ את התוכנת GCODE אז הוא לא צריך להיות חזק.

מבחינת תוכנה קניתי רשיון לMACH4 והתקנתי גם גרסת דמו של MACH3 כי הלוח שיש לי תומך רק בMACH3. בדרך מחו"ל לוח מפלצת שמתחבר דרך אתרנט ועולה פי ארבע מכל הקיט שיש לי אבל כרגע יש לי את הלוח הזה שאני מנסה להפעיל.

הבעיה היא כזו:
הMACH3 מזהה את הלוח, התקשורת מעולה ובאיכות טובה. אחרי קצת נבירה בספרות הגדרתי את הMACH לדבר עם הכרטיס. אני רואה לדים נדלקים איפה שצריך להדלק אבל המנוע(ים) לא זזים.
השאלה היא איך עושים לזה דיבאגינג. אני לא בטוח שחברתי את המנועים נכון. יש A וB שלכל אחד 2 חוטים. ניסיתי בהצלבה מסויימת ולא עבד ובדף מכירה של מנוע זהה כתוב אחרת אבל עדיין לא עובד.

יש רעיונות איך לבדוק מה החיבור הנכון? ראיתי בסרטון יוטיוב של THIS OLD TONY (ממליץ בחום, בחור מדהים עם חוש הומור ויכולת טכנית מטורפת. הלוח SMOOTHSTEPPER שקניתי זה מה שהוא המליץ עליו ומשתמש בו) שאמר שצריך לקצר שני חוטים ואם המנוע לא מאפשר סיבוב אז אלו החוטים שהולכים ביחד אבל לפי הדף מכירה באיביי זה לא נכון. מה גם שאני לא בטוח שהבנתי אותו כמו שצריך. לא ברור החלק הזה בסרטון.

אשמח לעזרה. תמונות ברגע שיעבוד :-)

lizard
04-12-18, 20:20
כרגיל פתרתי את הבעיה.

עיצה - לא להסתמך על מה שמוכר שולח ולבדוק בדיוק מה כל דבר עושה.
אז מתברר שלדרייבר שקניתי (שדי משוכלל) יש מצב של ON OFF וכמובן שבשרטוט שקבלתי עם החומרה זה כביכול מחובר אבל לא מוגדר בשום מקום. מה גם שלהפעיל צריך בעצם לנתק, מסובך.

בכל מקרה אחרי הרבה הרבה הרבה קריאות בגוגל ונסיון להבין מי נגד מי, הצלחתי לעלות על הבעיה ולסדר.
הבעיה הבאה היא לסנכרן את המנוע. בעיה כפולה כי יש לי הפחתה של 1:10 במנוע. מנוע מאוד חזק אבל יהיה איטי ביותר.
את זה יותר קל לפתור בMACH4 כי הם בנו מחשבון האצה ומהירות. בנתונים לא נכונים המנוע מקרטע מאוד ונשמע כאילו הגיר הפנימי מחליק או משהו כזה. מעדיף שלא להסתכן בשבר. כרגע מצאתי ערכים שנראים לי בסדר.

בדרייבר שלי יש אפשרות למיקרו סטפ של 1/2, 1/4,1/6,1/8,1/16. יש כאלו גם עם 1/128. זה נותן רמת דיוק וצעדים ממש קטנים. זה כמובן חלק מהמנגנון הזזה של השולחן. מאוד משנה גם איזה סוג של הנעה יש. במקרה שלי אני משתמש בחגורה. בעתיד כנראה אשדרג לשרשרת על מנת לקבל חוזק (כי אני רוצה שהשולחן יהיה גם CNC ROUTER) אבל עוד לא בטוח בזה.

עידו לוריה
07-12-18, 15:18
מיכה זה מעניין תמשיך לעדכן

עידו

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

lizard
07-12-18, 15:44
אין בעיה.

lizard
07-12-18, 21:21
זאת האלקטרוניקה הבסיסית ביותר. ספק עוח 24v. שמזין את הדרייברים של המנועים, לוח שמקבל 5v מusb ודאטה דרך כבל פרללי 25 פין. הלוח מחובר ב3 חוטים לדרייברים והמנועים מחוברים לדרייברים. זה עובד אבל צריך כיוונון של המנועים.
בנוסף צריך לחבר 6 מגבילי כיוון, 2 לכל ציר.
לx וy יש מנועים זהים, לz יש מנוע קטן וחלש יותר כי הוא לא צריך יותר.

זהו לבנתיים. כשהמקום החדש יהיה יותר פעיל אוכל לבנות את השולחן עצמו ולשתף בתהליך. מבחינת אחוזים לסיום אני בערך ב10 אחוז, אולי 15.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181207/484c6cb3030dbd079b3acc4cd1a123d6.jpg

עידו לוריה
07-12-18, 22:08
הדברים האלו תמיד היו בשבילי סוג של אלכימיה [emoji16]
מיכה כמה עלה כל "הקיט" הזה ?

עידו

גיא
07-12-18, 22:45
מיכה אם תרצה שאשדך בינך ובין קבוצת הואצאפ של ה cnc תוצרת בית .. תגיד.

הם נושמים וחיים את כל המילים המוזרות שרשמת פה.

;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

lizard
07-12-18, 22:49
עידו גם בעיניי אבל האמת היא שהיום יש כל כך הרבה מידע והכול כל כך פשוט. סוג של לגו.

אתה יכול לקנות קיט ב200 דולר ואתה יכול ב2000 דולר וגם ב20000 דולר. השאלה היא מה אתה רוצה.

בעיקרון כל מנוע עלה 50 דולר הגדול ו114 שח הקטן מעלי אקספרס ואיביי. הכרטיס עוד כמה עשרות בודדות של דולרים. כנ"ל הספק כוח.

אבל....זה ציוד ברמה לא גבוהה במיוחד. בשביל משחקים זה אחלה, לשימוש תעשייתי קצת פחות (הכוונה לכרטיס בעיקר). קניתי כרטיס שנקרא SMOOTHSTEPPER גרסת האתרנט שעלה לי 900 שח. אני עוד לא בטוח שלא אקבל חיובים נוספים מהדואר. מקווה שלא.
אבל זה כבר כרטיס מקצועי.

השולחן שתכננתי לבנות היה אמור להיות ענק. סביבות 3 מטר על 1.5 מטר. ירדתי ל2 מטר על מטר אבל רק בגלל שיקולי מקום.
בנתיים הוצאתי על זה, כולל חיתוכי לייזר וכיפופים, קרוב ל6000-7000 שח. רק לפני יומיים קניתי ציוד נוסף בסביבות ה700 שח. בעיקר כבלים ומחברים. 18AWG למנועים ו20AWG לחיישנים.

זה השולחן שאני בונה.
https://www.instructables.com/id/CNC-Plasma-Table/

לבחור קוראים סיימון, גיפאי (לנדרובר) מאנגליה. עובד בתעשיית האפקטים המיוחדים לסרטים. הוא הראה לי את הג'יג שהם בנו לסרט inception לסצנת הקרב במלון. הם בנו ג'יג בגודל של מסדרון וסיבבו אותו. פשוט מדהים. הלוואי שהייתי יכול לעבוד בזה.
במקור התוכניות הן למנועי XוY שונים, הוא נתן לי גרסה מיוחדת עבור המנועים שיש לי, שהוא מידל ובדק בעצמו. עם המנועים שהוא תכנן את השולחן אפשר לבנות שולחן של 3 מטר על 4 מטר (אם אני לא טועה, אל תקח אותי במלה אבל בעיקרון שולחן גדול).

אני מקווה שבקרוב תהיה לו גרסה חדשה של שולחן וורסטילי שיוכל גם לכרסם דרך ROUTER ולהדפיס תלת מימד. משהו עם ראשים מתחלפים. אצלי למשל אני מתכנן אחרי שהפלסמה תעבוד לחבר ראש עם לייזר לWOOD ENGRAVING, כבר יש לי את ה2W לייזר ובנוסף להרכיב ראש חיתוך מים עם משאבה של 3000PSI. לא יעיל בשיט לפלדה אבל נחמד לפלסטיק ועץ דק. גם את הראש והמשאבה יש לי, רק צריך למצוא דרך לחבר הכול.

עידו לוריה
07-12-18, 23:02
אתה הולך כל הקופה ...יפה מאוד
אני ממשיך לעקוב.

עידו

ModChiP
08-12-18, 10:27
האם ניתן לקנות שולחן מוכן ברמה שאתה בונה?

zloof
08-12-18, 11:48
ניראה פרויקט מטורף אני כבר הרבה זמין חושב לבנות גם אחד כזה רק יותר קטן(לבית לא לעסק) כף לראות פרויקטים כאלה Diy

sportage
08-12-18, 12:39
קודם כל קבל שאפו גדול על היזמה והמסירות.

ללא ספק זה פרוייקט שיעסיק אותך זמן רב ובעיקר לחשוב מה עושים איתו..

תגלה עם הזמן שציוד כזה פותח אופקים חדשים בכל הקשור להתמודדות עם אתגרים מכניים.

לגבי "הצרצורים" מהמנועים - בהנחה כי הדרייברים מתאימים ומחוברים כהלכה, אז קרוב לוודאי שהבעיה בפרופיל התנועה.

הפרופיל הפשוט הינו טרפזי - כלומר האצה למהירות הנדרשת, "שיוט" במהירות קבועה והאטה.

מאחר ומדובר במנוע צעד, הוא מקבל פולסים מהדרייבר. אם אנרגיית הפולס לא מספיקה להזיז את המנוע צעד שלם, או שקצב המתקפים גבוה מידי, המנוע לא יזוז ותשמע את המוזיקה הצורמנית.

כנראה בגלל יחס ההעברה הגדול, אתה מנסה לסובב ו/או להאיץ בקצב מעל יכולת הדרייבר/מנוע וקרוב לוודאי שזה מה שחזיתה.

נסה תמיד להתחיל עם פרופיל תנועה מתון ולהעלות בהדרגה.

כמובן שבמשוואה הסופית יש את היחס בין כמות הצעדים והתנועה הלינארית שתלויה גם במוט ההברגה.

קח בחשבון שמי שצריך את החוזק זה הכרסומת, בעיקר למתכות, בעוד שמדפסת תלת מימד, פלזמה ולייזר מסתפקים בפלטפורמה מדוייקת, יציבה, אך עם דרישות כוח פחותות בסידרי גודל.

עם הזמן תוסיף לכרסומת התקני שאיבת שבבים ומתקן נוזל קרור לכרסום במתכת.

בכל מקרה, ישר כוח והצלחה בפרוייקט היפה.

תמשיך לעדכן.

lizard
08-12-18, 13:21
הבעיה באמת בפרופיל הנעה. זה חדש לי ואין לי מושג מה הנתונים שצריכים להיות. כרגע זה עובד אבל לא ממש טוב לדעתי. כשניסיתי לטעון תוכנית עבודה המערכת התחילה להשתגע. אני חושב שרק אחרי שיהיה לי שולחן גמור אוכל לדעת בדיוק מה לכוון. זה השלב שבו מודדים פיזית כמה תנועה המנוע מייצר וזה תלוי מאוד בחגורה והגג"שים.

- - - Updated - - -

ניראה פרויקט מטורף אני כבר הרבה זמין חושב לבנות גם אחד כזה רק יותר קטן(לבית לא לעסק) כף לראות פרויקטים כאלה Diy

אם זה יעבוד כמו שצריך אני רוצה למכור קיטים ולייצר שולחנות קטנים לחובבים. כמו שפעם רק ההארד קור היו עם מיג, היום זה נפוץ. אותו דבר על השולחנות וציוד CNC. חשבתי על גודל של A3.

עידו לוריה
08-12-18, 15:56
אולי זה יעזור
https://youtu.be/K0XfRPi_h2M

https://youtu.be/eLdlV3-JaH8

עידו

lizard
09-12-18, 12:37
אולי זה יעזור
https://youtu.be/K0XfRPi_h2M (https://youtu.be/K0XfRPi_h2M)

https://youtu.be/eLdlV3-JaH8 (https://youtu.be/eLdlV3-JaH8)

עידו

מכיר :-) אני מעריץ. הבנאדם פשוט עילוי. גם תוכן מאוד מעניין וגם העברה של התוכן בצורה טובה לדעתי. חוץ מזה יש לו חוש הומור וזה חשוב.
מה שמצחיק אותי שהוא לא מחשיב את עצמו כמקצוען. הלוואי עלי שאדע חצי ממה שהוא יודע.

מוני אורבך
10-12-18, 09:18
זה רק פוזה, כדי לא להבהיל את הצופים.
אני לא מקצוען לא יודע מה אני עושה, מתחיל מאפס בדיוק כמוכם, ומראה מה למדתי..
למעשה הוא זורק הרבה מאוד מושגים מקצועים לחלוטין. בהתחלה הוא מסביר אותם ורק אחר כך הוא אומר שככה קוראים להם.
אפשר לעשות את הסרטון הזה בחצי מהזמן אם הוא היה מדבר במונחים מקצועים.
אבל אז הוא היה מאבד את כל הצופים שלו..

shmil
10-12-18, 11:10
ומילה טובה גם ממני, מיכה.
כל הכבוד על שילוב תחומי הידע שלךעל ההתמדה, ואם תגיד שמראש, לפני 14 שנים, לשם כיוונת - בכלל אצדיע לדגל.
chapaux!!

עידו לוריה
10-12-18, 11:12
זה רק פוזה, כדי לא להבהיל את הצופים.
אני לא מקצוען לא יודע מה אני עושה, מתחיל מאפס בדיוק כמוכם, ומראה מה למדתי..
למעשה הוא זורק הרבה מאוד מושגים מקצועים לחלוטין. בהתחלה הוא מסביר אותם ורק אחר כך הוא אומר שככה קוראים להם.
אפשר לעשות את הסרטון הזה בחצי מהזמן אם הוא היה מדבר במונחים מקצועים.
אבל אז הוא היה מאבד את כל הצופים שלו..מוני תתחיל לשפוך את הידע שלך בבקשה .

עידו

מוני אורבך
10-12-18, 12:18
סך הכל הבחור כיסה את רוב הדברים.
במונחים לא מקצועים אבל כיסה.
יש לך שאלות?

lizard
10-12-18, 12:52
תראו סרטים אחרים שלו, הם לדעתי ממש טובים.

אני חושב שאפתח שירשור חדש על כל מיני יוטיוברים מעניינים, שקשורים לטכניקה, סרטונים על מארוול ודיסי בטח לא יעניינו אתכם.

עידו לוריה
10-12-18, 13:01
סך הכל הבחור כיסה את רוב הדברים.
במונחים לא מקצועים אבל כיסה.
יש לך שאלות?כאשר יהיו אני ישאל.
כרגע סתם סקרנות .

עידו

sportage
11-12-18, 18:36
לגבי פרופיל תנועה - למאך יש מסך הגדרות נחמד.

תתחיל עם מהירויות נמוכות של 100 מ"מ/שניה עם תאוצות בהתאם כך שיהיה לך טרפז מתון.

זה יבטיח תזוזה של המנוע.

אחר כך תכייל את היחס של צעדים למ"מ - פשוט על ידי פקודות ידניות ומדידה עם קליבר כמה מ"מ הייתה התזוזה.

לרוב מוטות ההברגה המקובלים יש יחס עגול כמו 320, 400, 1,200 וכו, ואצלך בטח פי 10 בזכות התמסורת.

את הערכים האלו אתה מכניס ב-SETUP.

lizard
11-12-18, 19:31
תודה. המנוע זז אבל אני לא יודע אם אופטימלי. בכל מקרה לא נראה לי שאפשר לשחק עם זה יותר כרגע עד שיהיה שולחן בנוי.

lizard
28-12-18, 11:18
עדכון קטן. הכרטיס החדש והסופר משוכלל הגיע. הוא כל כך משוכלל שלחבר אליו חוטים, כמו בכרטיס הישן, זה מעל לכבודו. אז נאלצתי לקנות גם לוח BOB.
בלוחות "רגילים" יותר, בדומה למה שחיברתי כרגע, מחברים את הדרייברים וכל שאר הרכיבים (מגבילי טווח וכדומה) ישירות ללוח. בלוח החדש שקניתי, SMOOTHSTEPPER, אין חיבורים כאלו. במקום זה יש ממשק לכבל שטוח DB25. את הDB25 מחברים ללוח BOB. לא ידעתי את זה (כי לא טרחתי לקרוא תאור של הכרטיס לפני, אשמתי) ולכן רק בעוד כמה שבועות יגיע הלוח BOB. יש כל מיני סוגים, קניתי מאמזון את הכי פשוט והכי זול. יש כאלו משוכללים יותר שמאפשרים יותר אפשרויות. אבל אני מתחיל בקטן.

היתרון של הלוח SMOOTHSTEPPER שקניתי הוא שהוא ממש משוכלל. מאפשר 6 צירים (6 מנועים בתכל'ס) והיתרון היחסי, מאוד, שלו על לוחות אחרים זה שהתקשורת איתו נעשית דרך אתרנט. כלומר, המחשב שמפעיל אותו יכול להיות במשרד. המחשב לא צריך להיות קרוב למכשיר. זה יתרון. מצד שני, לא כל תוכנה יודעת לעבוד איתו. במקרה שלי רכשתי רשיון לMACH4 שיודעת לעבוד איתו.

אני מקווה לתמונות בהמשך. למעשה אני מקווה שתוך פחות מחודש השולחן יהיה פעיל ועובד.

עידו לוריה
28-12-18, 15:18
עוקב ... בציפיה ...[emoji4]

עידו

אמנון
19-09-19, 21:52
מה קורה מיכה? יש עדכונים?

lizard
20-09-19, 11:03
לצערי הרב עדיין לא. אני עדיין בשלבי הקמה של המקום וכרגע אין לי שטח לשים בו את השולחן. אני מקווה שבשבועות הקרובים יתפנה לי המקום כדי שאוכל לבנות. יש את כל החלקים רק לא מקום לשים אותם.
1

-->