PDA

צפייה בגרסה מלאה : הלעד נאכל גריז?

tzurlis
23-01-06, 00:03
"נמרוד, לא מצאתי ברשת אף פורום שעוסק באוכל שטח. כלומר: דברים הבאים מלקט, צייד ודייג: דברים שמבשלים בשטח: מה עושים עם זעתר טרי ולמה טוב תה עם שומר. כאלה. (זה התחיל עם האורניות שקטפתי היום, וגיליתי, בדרך הקשה, שבאורניות נקיות, פרוסות, רחוצות ושטופות, יש לא רק הרבה זמן, הרבה עבודה והרבה כאב גב, אלא- ובעיקר- הרבה מאוד תולעים). "
במילים אחרות: ביקשתי מנמרוד פורום אוכל בשטח. הוא שלח אותי לכאן לבדוק את חום המיים בפנג'אן, ולראות אם יש תומכים.
אם יש משהו שלא בא לי לראות בפורום כזה, זה - אייל, סליחה מראש -עוד מתכון לפויקה. מה שכן, באמת קטפתי אורניות וגיליתי דברים שהייתי מעדיף לא לעשות, אם הייתי יודע קודם. אתם יודעים שכמעט אין מתכונים או הוראות ברשת מה מצב האורניות שכדאי לקטוף, ואיך עושים אותן אחר כך? (או מרק או חביתה. זהו).
כולם מכירים ארוחות שטח גרועות, אבל מה עם בישולי שטח קלסיים, לרוב קלים, וממש טעימים? בלי התפלצנות, כולל החום באוטו והצידנית שלא גומרת את היום.
סאג' זה דבר גדול, אבל הבצק יכול לקבל אחלה שיפורים. צמחים, שורשים, אורז עם דברים, פאייה, מעלותיו של יין אדום בצהריים על איזה רכס, אג- אנד- בייקון במסלול החרמון עם התרמיל, הגבינה שהולכת הכי טוב בארוחת הבוקר בעשר, עם היין והזיתים...
ויש המקרים הקיצוניים: מרימים אסאדו בשטח. או שחזרתי מהדייג עם כמה קילו דגים, ולך תסתדר עם 7 קילו דניס ים טרי (קרה לי פעם, לצערי רק אחת). או שפגשתי 1:1 משהו עם ארבע רגליים ממשפחת הבקר הנמוך או בשר צייד אחר. לנקות, לבשל, איך מה ומי.
אוכל סביר בחוץ (להבדיל מאוכל שטח פלצני) הוא חלק משדאות מעשית של אנשי שטח. על בסיס התפיסה הכללית בג'יפולוג, נראה שזה האתר הנכון לשים אותו.
דעתכם?

גיא
23-01-06, 00:55
ואתה עוד ניסית לגרור אותי לתולעים האלו ??

חיים רכב פעם התחיל בפרוייקט של 10 כתבות .. לא ניראה לי שהגיע ל5 אפילו ...

יכול להיות שיש מקום לכזה פורום פה, אבל אני אישית ( ואני מכיר עוד כמה ) שנימאס להם מבשר על האש.
ואין להם חשק לבזבז יום יפה על לשבת 4 שעות מסביב למדורה.

מעדיפים לפרק איזה סנדביץ בדרך על כוס תה זריז ...

גיא
23-01-06, 01:00
סליחה, צ.ל חיים רכס

eran4x4
23-01-06, 09:08
תומך והספתח שלי

חצילים קלוים בטחינה - באבגנוש

בסיום המנגל או אפילו לפני הבשר כמנה ראשונה או על גחלי המדורה קולים חצילים , במהלך הקליה הופכים את החצילים כך שיהיו רכים מכל הצדדים.

בסיום הקליה מפרידים את התוכן של החציל מהקליפה מערבבים עם טחינה (מומלץ של היונה) שום ולימון והמעדן מוכן!

ניתן לקלת את החצילים בלילה לאחר המגל, לתת להם להתקרר עד הבוקר ובבוקר להעביר אותם לקופסאת אטומה לטובת הבראנצ' (הקופסה חשובה למניעת בריחת הנוזלים למקומות לא רצוים....)

בתאבון

נ.ב. כשאפשר יהיה להוסיף תמונת נפרסם חצילים בתהליך קליה בוואדי רם.

itay-rover
23-01-06, 12:52
אכן רעיון מבורך!!כן ירבו!
מצטרף להמלצה של ערן לגבי החצילים,אכן תענוג למרות שבד"כ אני לא אוהב חצילים.....מה שאומר שזה באמת מעולה!!

בנתיים אין לי הרבה מה להוסיף.

אני מכין פיתות על סאדג' שנמצא איתי דרך קבע(יחד עם תכולה ביתית....)אפשר להכין סתם בצק מקמח חיטה ושמרים כמובן שמן זית וזעתר לפי הטעם,אפשר קמח חיטה עם בירה ואז לא צריך לדאוג לשמרים(אבל צריך לזכור לא לפתוח פקק רדיאטור שהמנוע חם.........סתם,בדיחה עצמית..... )את הבצק אפשר להכניס לתא המנוע למשהוא כמו חצי עד שלושת רבעי שעה(בהנחה שהתא חם)ואסור לשכוח אותו בתא מנוע!!!!!!!!!(זה עוד לא קרה.........)

tzurlis
23-01-06, 23:18
יפה. עוד תומכים?
(ואגב, המדריך החלקי לאורנייה יעלה בהזדמנות).

איציק - 4X6ZH
24-01-06, 08:17
תעלולי התולעים בפטריות זה נושא ידוע ( מענין מה הפתרון ? )

צידנית שלא גומרת את היום . לזה יש פתרון על יד הקפאת בקבוקי מים ושימוש בהם כמקור קור במקום כל אותם אביזרי חימום וקירור שסתם ממלאים את נפח הצידנית .

אני משתמש בבקבוקים מרובעים ( לא עגולים ) שהם קטנים יותר וניתן למלות להשכיב אותם על תחתית הצידנית או למלות צידנית רק בבקבוקים קפואים ולהעביר לפי הצורך .

אפשר לקבל מים קרים עד שלושה ימים במדבר ! על הצידנית להיות מוגנת מהשמש ומהרוח !

כמובן שניתן לשתות את המים הקרים שבתחילת היום הם קפואים ובסוף היום הם מי שתיה קרים :D
ועל הדרך אני מחזיק כמה קופסאות לוף צהלי מקורי לזכר ימים עברו אבל קשה למצוא שותפים למעדני לוף .:mad:
איציק

גיא
24-01-06, 09:26
איציק

בפעם הבאה שאתה מחפש שותפים ללוף. תקרא לי

אני כבר המון זמן מחפש לוף .. ועדיף רולדה הודו.

יש פה חיילים שיכולים לעזור ?

סולי
24-01-06, 19:18
זה מה שחסר לך בחיים, לאכול לוף?!

עלי, 2ק"ג, אבל זה לא מגיע בדואר..
תבוא תיקח.

נמרוד
27-01-06, 00:50
יש ערך מעשי לשרשור הזה, ככה אפשר לסנן ולבחור עם מי באמת כדאי לטייל. צור טיול הבא אתה מגיע. כלים עלי, קפה עלי, מה שתרצה, מה שתרצה :D

איציק וגיא - אתם את הלוף שלכם תאכלו רחוק רחוק ממני... בה... :twisted:

tzurlis
27-01-06, 21:24
לגבי הלוף: עקב נסיבות מצערות שלא היו בשליטתי, רכשתי בעבר היכרות אינטימית, ממושכת, עמוקה וחודרת קרביים - לפני ואחרי - עם המוצר הדחוס והריחני הזה.לאחר דיונים מעמיקים, פוצחה נוסחת הלוף - 30% אבקת כביסה, 30% שומן מעופש שהתיישן 20 שנה במקררי ריכרד לוי, 30% עצמות הודו (כולל המקורים והציפורניים ברגליים), פרסות, אזניים ועפעפי בקר טחונים, 10% מונסודיום גלוטמט. ושיהייה לכם בתיאבון.
נמרוד, לטיול הבא - אוקיי. מתי?
חוץ מזה: מה ההחלטה - להוסיף פורום אוכל בשטח, או לא להוסיף?

gooja
27-01-06, 22:14
בהחלט חשוב שיהיה פורום אוכל:
בנית "מטבח", טיפים וטריקים לבישול ייחודי (לא פוייקה / מנגל / סנדביץ),
מקומות לאיסוף אוכל מן הטבע, וכו'.

מתאים, בעיקר פה.

חימושניק
29-01-06, 17:35
ועל הדרך אני מחזיק כמה קופסאות לוף צהלי מקורי לזכר ימים עברו אבל קשה למצוא שותפים למעדני לוף .:mad:
איציק

פעם הבאה שאתה צריך שותף ללוף תקרא לי...
אם אני אחפש טוב, אני אמצא גם כמה קופסאות שהחבאתי פעם (לא ברור למה, כי הרי אף אחד לא יגע בזה חוץ ממני...)

נמרוד
16-03-06, 13:31
צור הרים את הכפפה שהוא בעצמו זרק, וברמה גבוהה:

מדריך לציוד בישול בשטח (http://www.jeepolog.com/217.html)

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=field_cooking_gear/field_kitchen1.jpg

עכשיו שיש על מה לבשל, צריך קודם כל לדוג את הכתבות הישנות של חיים רכס וללת להם את הכבוד המגיע להם... עלי. :D

גיא
17-03-06, 11:57
אכן, כתוב מאוד משעשע ואיכותי .. כמו שצור יודע :-)

אבל מתוך הכרות עם צור .. הוא פסיכי לגמרי ! כל מי שאוכל - על אחרויותו !

מה שכן, לאור שירשור הגזיות שהיה לא מזמן. אני ממליץ לקרוא אותו ולא לסמוך על ההמלצה הגורפת החד משמעית של צור על הגזיה עם הצינורית שמדווחות תקלות ואף התלקחויות ספונטאניות בשימוש בה.

גיא.

עירא
17-03-06, 21:38
יופי של כתבה, אך יש לי מספר השגות לגבי הכתוב.

1. מדורה: מדורה היא אחלה של פיתרון לבישול לפרק זמן ארוך (לא משך הבישול, אלא בטיול ארוך) לרוב ניתן למצא עצים בשביל להקים אותה, גם אבנים לתחימתה לא מסובך כל כך למצא הרוח רק עוזרת לה (אם בונים אותה נכון), אמנם לא כל כך פשוט לשלוט על החום (אין ברז לסובב) והצבע החדש של הסירים קצת כהה, ולגבי הריח שדובק בבגדים... אבל תשמעו, אני מתייחס לזה כאל ייתרונות :mrgreen:
ולסיכום מספר תמוות של בישול על מדורות ברחבי מונגוליה (והיו לנו כהליות, גזיות, וכירות בישול אבל אין כמו מדורה)

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=570&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=573&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=571&stc=1

2. בנזיניה: אמנם אין לי בנזינייה, אלא פרימוס (כן כן פרימוס אמיתי, זה שסבא שתה איתו קפה בימי הפלמ"ח העליזים) שמבחינת אמינות, אני חושב שהגיל שלו למעשה אומר הכל, שתבינו שכשהוצאתי אותו מהבויידם עדיין היה בפנים נפט ואחרי 20 דקות של משחקים הוא עבד.
מבחינת עוצמת חום וחוזק, הוא עדיף בהרבה על הגזייה שלי, שמאז העברתו לג'יפ משמשת אך ורק להכנת קפה (ידעתם שבלון קטן לגזייה עולה כמעט 30 ש"ח, ובטיול של יומיים הוא נגמר).
למעט הריח של הנפט וזמן ההדלקה הארוך, שני החסרונות של הפרימוס, לדעתי הוא הפתרון האידאלי לג'יפ, מבחינת מקום / עלות דלק / צריכת דלק/ יכולת חימום. (ותאמת שהחיסרון של הריח לא ממש מפריע לי :twisted:

ולראייה, מספר תמונות שלבישול סיר פסטה על הפרימוס.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=575&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=574&stc=1

לסיכום, נושא הבישול, כמו כל נושא ההיחסות לטיול בכלל ובשטח בפרט, הוא דבר מאוד אינדיוודואלי, ומה שמהווה חלק מהחוויה עבור פלוני, יהיה סיוט עבור אלמוני ולכן הכי חשוב, תטיילו הרבה, ותתנסו עם הבישולים עד שתמצאו את השיטה שמתאימה לכם.

עירא

-->