PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בחיבור קולטים סולריים לבקר mppt

hadmo
23-12-18, 18:10
שלום, התקנתי 7 קולטים כ"א 100w מתח מינ' מקסימום 18, מחוברים במקביל, פלוס לפלוס, מינוס למינוס, והבקר(ים) מסרבים לטעון את המצבר, בבדיקה רב מודד על הקו הראשי שנכנס לבקר מקבל מתח של 18v במקום 12v, האם זו יכולה להיות הסיבה, ומה ניתן לעשות?

(בדקתי כל קולט עצמאית בחיבור ישיר וג"כ קיבלתי קריאה של 18v

בוזי
23-12-18, 18:11
שלום, התקנתי 7 קולטים כ"א 100w מתח מינ' מקסימום 18, מחוברים במקביל, פלוס לפלוס, מינוס למינוס, והבקר(ים) מסרבים לטעון את המצבר, בבדיקה רב מודד על הקו הראשי שנכנס לבקר מקבל מתח של 18v במקום 12v, האם זו יכולה להיות הסיבה, ומה ניתן לעשות?

(בדקתי כל קולט עצמאית בחיבור ישיר וג"כ קיבלתי קריאה של 18vאיזה בקר?
יש הודעת שגיאה?
מה רואים בתצוגה שלו?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

zivo
23-12-18, 18:47
בנוסף לשאלות של בוזי -
אתה יכול לצייר ?
יש לך בקר או בקרים?
אתה בעצמך אומר שפאנל הוא 18V אז מה הפלא שבכניסה לבקר יש 18V? (לפעמים הסינים שולחים את מה שהם הבטיחו :-) )

נדב42
23-12-18, 19:05
צילום של הבקר והחיבורים גם יוכל לעזור.
אם בא לך לקפוץ לכפ"ס, אתה מוזמן לקבל בהשאלה בקר תקין לצורך בדיקה (אבל לא עם כל הפאנלים ביחד, זה יהיה גדול על הבקר שלי)

zivo
23-12-18, 19:38

סתם עוד איזה ההערה אולי שולית, אבל אולי מסבירה את הכל -
איזה מצבר את מנסה לטעון ב 12V? מצבר של רכב? מה מצבו?
אם הוא לא מאוד פרוק, אז אין סיבה שהוא יטען ב 12V, הוא צריך 13 וצפונה (14.2 ?) בשביל להטען

חנן גולומבק
24-12-18, 09:18

אם חברת במקביל אז אתה אכן צריך לקבל 18 וולט בכניסה לבקר.

7 קולטים של 100 וואט / 18 וולט כל אחד אמורים לתת תיאורטית זרם של 38 אמפר. ומעשית אני מעריך בסביבות 30 אמפר מקסימום.

איזה זרם הבקר שלך יודע לתת ? תבדוק מהכתוב עליו, אם לדוגמא הוא 20 אמפר, שרפת אותו.

מה זאת אומרת " בקרים ". יש לך יותר מבקר אחד ?

hadmo
12-01-19, 20:38
איזה בקר?
יש הודעת שגיאה?
מה רואים בתצוגה שלו?

122622

*מצ"ב תרשים זרימה ומפרט מערכת (למעלה)

ראשית מתנצל על התגובה המאוחרת (הייתי צריך לעשות ש"ב לנושא....)

החיבור הראשוני של היה שגוי ולכן הבקר לא הטעין, בנתיים מטעין בקצב צולע של עד 15A כאשר ברשותי פאנלים של 920W, מחוברים בטור

להלן הנתונים:

קולטים סולאריים:

ברשותי 7 קולטים של 100W, הספק כולל 700W, כל קולט מפיק 5.55 אמפר, 18 וולט.

ועוד 9 קולטים של 30W , הספק כולל של 270W, כל קולט מפיק 1.8 אמפר, 20 וולט.

בקר:
ברשותי בקר PWM סיני מדגם PERFECT SUITER 70A, ועוד 2 בקרים זולים סיניים.
לפי ההמלצה שאקבל כאן מתכנן לרכוש בקר חדש MPPT רציני (מחברה ידועה-לא ג'אנק סיני)

הבעיה:1.אם אני ממשיך לעבוד במקביל (PARALLEL) ומערבב בין קולטים בסוגים שונים אני פוגע במתח של הקולטים החזקים יותר, וגם יוצר מפל של אובדן הספקים והתחממות כבלים (בגלל ההספק הגבוה).
2.אם אני עובר לעבוד בטור (SERIES), אז אני מתחיל לקבל בעיה של זרם גבוה לבקר, כי אני צריך בקר שיודע לטפל במתחים שבין 150-330 וולט
(אם מחבר את7 הקולטים של 100 ואט בטור מקבל 126V, אם מוסיף להם את 9 הקולטים הקטנים מקבל ביחד 306 וולט)

שאלות:

האם נכון להפריד בין הקולטים? (שיהיו 2 בקרי MPPT לכל קבוצת קולטים), ואיך נכון לחבר, בטור או במקביל?
איזה סוג בקר מבחינת הספקים\מפרט יתאים לצרכיי? (האם ניתן לחבר את כל הקולטים 16 סה"כ לאותו בקר ושזה יעבוד טוב)?
המלצות נוספות ייתקבלו בברכה

:מפרט של הקולטים:

Specification

Item
100w mono flexible solar panel

Output
100W

Max power voltage (Vpm)
18V

Max power current (Ipm)
5.55A

Open circuit voltage (Voc)
20V

Short circuit current (Isc)
6.11A

Quantiy of cell
32pc

Size
1050x540x2.5mm

Maximum system voltage (V)
1,000

Junction Box Type
PPO, black

Connectors and Cables Type
1.5mm2

Length of Cables (mm)
2,000

Cell Efficiency (%)
>=18.0%

Output tolerance (%)
+-3%

Backsheet
PET

Encapsulation
PET

Standard Test Conditions
AM1.5 100MW/cm2 at 25degree

ג€‹30W solar panels122622
Pmax:30W
Vpmax:18V
Ipmax:1.6A
Voc:21V
Isc:1.8A

- - - Updated - - -

בנוסף לשאלות של בוזי -
אתה יכול לצייר ?
יש לך בקר או בקרים?
אתה בעצמך אומר שפאנל הוא 18V אז מה הפלא שבכניסה לבקר יש 18V? (לפעמים הסינים שולחים את מה שהם הבטיחו :-) )

122623

כרגע בקר אחד מחובר (הוא PWM), איך נכון לחבר את הקולטים (חלק 30W חלק 100W), ואיזה הספק של בקר MPPT צריך לכך (זרם\מתח).

תודה!!!

- - - Updated - - -

איזה בקר?
יש הודעת שגיאה?
מה רואים בתצוגה שלו?

בקר סיני PERFECT SUITER 70A, לא מרוצה ממנו ורוצה להחליף לבקר MPPT

ד ו ר ו ן
12-01-19, 20:40
בקשר להספד ה״צולע״, אתה צריך לזכור שההספק האופטימלי שמוצהר הוא ליום שמש חזק בזוית אופטימלית לשמש.

כל שאר הזמן לא תקבל את הערכים האלו.

עם זאת,15A ממערכת כזו גדולה מכוון שמשהו לא עובד טוב.
כיצד מדדת את הזרם שמופק מהמערכת!

hadmo
12-01-19, 21:18
בקשר להספד ה״צולע״, אתה צריך לזכור שההספק האופטימלי שמוצהר הוא ליום שמש חזק בזוית אופטימלית לשמש.

כל שאר הזמן לא תקבל את הערכים האלו.

עם זאת,15A ממערכת כזו גדולה מכוון שמשהו לא עובד טוב.
כיצד מדדת את הזרם שמופק מהמערכת!

הקולטים נמצאים ישר על הגג, לא בזווית 25% לכיוון השמש לפי נתוני המבחן של היצרן,
מדדתי ע"י הקריאה שמקבל מבקר ה-PWM, וגם ולשים רב מודד על כניסת +\- PV בברגים בבקר (מגע בכבלים שיורדים מהcombiner box).

אם הכל טוב בחיבור כזה אני אמור לקבל כמעט 55 אמפר (1000W של קולטים בגג).

ד ו ר ו ן
12-01-19, 21:27
הקולטים נמצאים ישר על הגג, לא בזווית 25% לכיוון השמש לפי נתוני המבחן של היצרן,
).
גג שטוח?

תהיה לך הפחתה משמעותית בביצועים.

hadmo
12-01-19, 22:24
גג שטוח?

תהיה לך הפחתה משמעותית בביצועים.

לא שטוח לגמרי, יש קימורים, אבל זה זניח, יודע שזה לא אופטימלי, מניח שאת מירב הקרינה אקבל באיזור 12:00 בצהריים, ומשם זה יידעך

אסף ד.
16-02-19, 23:30
יש קובץ לחישוב, הוא ממש מוצלח, של חברת Victron תנסה לשחק עם הנתונים ואז תבין הכל.
https://www.victronenergy.com/upload/software/VE-MPPT-Calc-1_9.xlsx

zivo
17-02-19, 11:51
מציע לעזוב רגע את בעיית הזוויות של הפאנלים, זה לא מסביר 18%....
אני עוד לא מבין, איך הכל מחובר.
אתה מצייר שני סטים של פאנלים, ובסוף מחבר אותם לאותו הבקר, עד כמה שאני מבין, אתה מחבר את כולם במקביל......ועדיין לה הבנתי שהבקר שלך מסוגל לסחוב את זה (ראה הערה של חנן בהתחלה).
עצתי,
שים את הסט של ה 100W בצד, תוודא שהוא מנותק לחלוטין.
תמדוד כמה זרם אתה מקבל מסט אחד (9X30W), תנתק 5 קולטים (תשאר עם 4), כמה זרם אתה מקבל? תנתק עוד שנים (תשאר עם 2), תמדוד, תנתק 1 (תשאר עם 1), תמדוד.
שים פה בבקשה תמונה של הבקר שאתה משתמש.

בהצלחה

ד ו ר ו ן
17-02-19, 12:00
לפי מה שקראתי בכמה מקומות, במקרה של חיבור מספר פאנלים, במידה ויש פאנל תקול, הוא יוצר בעיית סנכרון וקריאת מתח בבקר, ומנחית משמעותית את כלל ההספק.

נדב42
17-02-19, 12:20
בקרי mppt מתאימים את עצמם ללוחות, כך שלדעתי עדיף לדעתי לחבר כל סוג של תאים לבקר נפרד, בחיבור מקבילי.

תאים סולריים בצהרי יום שמש קיצי, כשהם מכוונים אופטימלית, מספקים בערך חצי מההספק המוצהר שלהם. עכשיו חורף והשמש נמוכה יותר (הקרניים עוברות מרחק גדול יותר בתוך האטמוספירה, מה שגורם לאובדן אנרגיה), בתוספת זווית לא מתאימה, הנתונים דווקא יכולים להסתדר.

zivo
17-02-19, 14:02
בקרי mppt מתאימים את עצמם ללוחות, כך שלדעתי עדיף לדעתי לחבר כל סוג של תאים לבקר נפרד, בחיבור מקבילי.

תאים סולריים בצהרי יום שמש קיצי, כשהם מכוונים אופטימלית, מספקים בערך חצי מההספק המוצהר שלהם. עכשיו חורף והשמש נמוכה יותר (הקרניים עוברות מרחק גדול יותר בתוך האטמוספירה, מה שגורם לאובדן אנרגיה), בתוספת זווית לא מתאימה, הנתונים דווקא יכולים להסתדר.
עדיין 18% זה נמוך, אבל אנחנו גם מכירים את הסינים ומה שווים המספרים שלהם.
כל המטרה שלי זה להתחיל לשלול בעיות.
אם 9, 4 2, 1 פאנלים נותנים את אותה התפוקה (לפאנל), אז זו לא בעיית חיבוריות (שזו הייתה השאלה המקורית - איך לחבר)

hadmo
23-07-21, 20:50
יש קובץ לחישוב, הוא ממש מוצלח, של חברת Victron תנסה לשחק עם הנתונים ואז תבין הכל.
https://www.victronenergy.com/upload/software/VE-MPPT-Calc-1_9.xlsx

תודה אסף!

- - - Updated - - -

עדיין 18% זה נמוך, אבל אנחנו גם מכירים את הסינים ומה שווים המספרים שלהם.
כל המטרה שלי זה להתחיל לשלול בעיות.
אם 9, 4 2, 1 פאנלים נותנים את אותה התפוקה (לפאנל), אז זו לא בעיית חיבוריות (שזו הייתה השאלה המקורית - איך לחבר)

תודה!

-->