PDA

צפייה בגרסה מלאה : גגון לרכב, חוזק ריתוך, מיג, E6013, E6010

tsadok
13-01-19, 17:21
שלום חברים

ברצוני לבנות גגון לרכב מצינורות 1/2-3/4 צול שחור, עובי דופן 3 מ"מ, משקל מקסימאלי שאעמיס, אני מניח, עד 100 ק"ג.

מזה זמן שאני מתחבט בשאלה הבאה:
האם ריתוך של חובב כמוני גגון שיהיה נתון לעומסים, באמצעות מיג
ER-70S-6 או אלקטרודה E6013, יהיה חזק מספיק, או שמא כדאי לפצות על חובבנותי כי רבה, לאו דווקא בריתוך בפועל, כי אם באבחון חוזק ריתוכים, בריתוך באמצעות E6010 וחדירתו העמוקה יותר? (בהנחה שאני מתכנן קונסטרוקציה קצת overkill, אז פחות חשש למקור כשל שם).

הרציונאל שלי מאחורי השאלה הוא משהו כזה:
במיג אני חושש שהריתוכים רק יראו יפים, אך החדירה תהיה נמוכה עד נמוכה מאוד, ביחס לעומסים.
ב-6013, שאיתה גם אני מסתדר לא רע, אני מניח שהחדירה תהיה עמוקה יותר, אך עדיין, לא יודע אם מספיק והאם שווה "להסתכן".

6010, שאיתה עדיין לא ריתכתי, אמורה לחדור עמוק יותר, ואני כהדיוט מניח שחדירה עמוקה יותר = ריתוך חזק יותר, אז למה לא למנף את זה בריתוכים נושאי עומסים.

קו מחשבה הגיוני? MIG יהיה מספיק? 6013 בסדר? עדיף 6010? רלוונטי בכלל כל הסיפור בריתוך עד 3 מ"מ? מה אתם הייתם עושים?

כל תובנה תתקבל בברכה ובתודה.

זיף
13-01-19, 17:44
לעניות דעתי הגגון שלך יצא כבד מאד עם 3ממ בדופן של צינור 3/4. הייתי מוריד בעובי דופן ומתכנן נכון.
אין בעיה אגב לחדור 3ממ עם מיג. לאיזה רכב זה ואיך יהיה בנוי?

tsadok
13-01-19, 17:55
רכב קיה סורנטו

מתכנן משהו דומה לזה, קצת פחות מאסיבי אולי, פחות מוטות רוחב:

122628

נמרוד
13-01-19, 18:17
אם יש לך רתכת MIG, אין מה לחשוב על אלקטרודה. בזבוז זמן.
לפי השאלות שלך, ואני מתנצל אם אני טועה, אתה פשוט לא בטוח מספיק עדיין ביכולת הריתוך שלך - אז תתאמן עוד קצת. גגון הוא לא מבנה שדורש ריתוך ברמה גבוהה, וחומר הגלם מספיק עבה וסלחני.

חומר הגלם הנכון לענ"ד הוא צינור 1/2 צול סטנדרטי שיש בכל מחסן ברזל, עובי דופן קצת פחות מ-3 מ"מ.

יצא לי לבנות כמה גגונים, את זה תיעדתי הכי מסודר, מקווה שיעזור לך:
http://www.jeepolog.com/forums/content.php/3774

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=111081&d=1475952793&stc=1

122629

נמרוד
13-01-19, 18:23
רכב קיה סורנטו

מתכנן משהו דומה לזה, קצת פחות מאסיבי אולי, פחות מוטות רוחב:

122628

זה לא גגון מסיבי. הגגונים האלו המיובאים מסין עשויים מצינורות דקים מאד שמשמים לריהוט בדרך כלל. אני מניח שיש לך מכופפת אם אתה מתכנן לבנות כזה דבר?

tsadok
13-01-19, 19:14
נימרוד, אכן לא בטוח ביכולת ריתוך, בעיקר מחוסר נסיון לאורך זמן. כן יש מכופפת. קראתי את התיעוד שלך ולמדתי המון. אנסה לתעד גם את הבניה שלי.
הולך לרתך ב- MIG, בתקוה שלא יתפרק משהו תוך כדי נסיעה ויהרוג איזה משפחה (worst case scenario בסבירות נמוכה כמובן :cool:).
תודה!

נמרוד
13-01-19, 19:37
בהצלחה!

איל מ
13-01-19, 19:37
מנסיון, רוב הבעיה בריתוך פרופילים כאלו יהיה עודף חדירה (יעני חורים). ב3 מ"מ יהיה יותר קל לא לחורר אבל הגגון ישקול טון ויהיה אוברקיל.
זאת הזדמנות מצוינת להתאמן. מקסימום, לא יצא טוב? משחיזים את הריתוך ומשלימים.
הסיכוי שגגון כזה יתפרק בגלל ריתוכים לא מושלמים הוא אפסי במיוחד אם הוא בנוי נכון.
העיסוק בסוג הרתכת והאלקטרודה מבחינת חוזק התפר הוא זניח כאן, ורלוונטי רק לנוחות בריתוך.

tsadok
13-01-19, 21:55
השכלתי, תודה

פלג_
14-01-19, 08:33
אני לא מבין למה לבנות אם קיים מוצר סטנדרטי בדיוק כמו שאתה רוצה.
זול יותר זה לא יצא.

איל מ
14-01-19, 09:47
כי ג'יפ בונים! לא קונים!

tsadok
14-01-19, 10:08
אני לא מבין למה לבנות אם קיים מוצר סטנדרטי בדיוק כמו שאתה רוצה.
זול יותר זה לא יצא.

כיף, הובי, תחביב, יצירה, סיפוק, אסקפיזם וכיוצא בזה.
השיקול הכלכלי לרוב משני כאשר זוהי המוטיבציה, גם אם באופן לא רציונאלי.
יותר זול לא להחזיק ג'יפ וגם לא גגון.
מעבר לכך, עם המחירים שראיתי לגגונים דומים ומחירים של חומרי גלם במחסני ברזל, לא בטוח בכלל שלא יצא זול משמעותית.

JustDoB
14-01-19, 11:25
מעבר לכך, עם המחירים שראיתי לגגונים דומים ומחירים של חומרי גלם במחסני ברזל, לא בטוח בכלל שלא יצא זול משמעותית.זה בהחלט כן שיקול כלכלי !
... זה הרבה יותר זול מפסיכולוג [emoji41]

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

פלג_
14-01-19, 12:05
מעבר לכך, עם המחירים שראיתי לגגונים דומים ומחירים של חומרי גלם במחסני ברזל, לא בטוח בכלל שלא יצא זול משמעותית.

אני כבר שנתיים בשיפוץ כללי של רכב אספנות (כבר עלה לי יותר משני הרכבים שיש לי בבית יחד), מבין על מה אתה מדבר.
פשוט בלעתיק מוצר בדיוק כמו שהוא קיים, לי זה נראה פחות אטרקטיבי.
בטח בלהוציא כיפופים כאלו בתנאים ביתיים, או שלא....

אבל אם זאת הסיבה, אני איתך.
בהצלחה

YosSima
16-01-19, 00:25
טיפ קטן לריתוכי מיג :
כשחוששים מחוסר התכה/חדירה מצד אחד ויתר התכה/חורים מצד שני. אפשר לכוון את הרתכת לחום גבוה ומהירות חוט נמוכה ולרתך בפיקים.
בכל פעם להתחיל את הפיק בקצה של הקודם לו ולתת לחדש להתפשט עד חצי מהקוטר של הקודם.
בכל מקרה לשים לב להתפשטות החום לשני החלקים המרותכים.

איל מ
16-01-19, 09:07
זה מה שפחחי רכב עושים.

אמיר ב.א
16-01-19, 10:46
מניסיון , הגגון לא נישבר.

וגם אם נישבר , לא נורא , תתקן.

מה שכן בעייתי מאוד , החיבורים לרכב.

גגון עם הרבה דברים עליו שעף כשהרכב מאט , ומכסה לך את השימשה הקידמית , זה ממש לא סימפטי , ויכול לגרום לתאונה די מהר.

קרה לי פעמיים.

שים גומי של פנימית בין החיבור של הגגון למרזבים של הגג , כדי למנוע שיתוך (קורוזיה) בגלל מתכות שונות שנוגעות אחת בשניה .

-->